Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Φίλε είμαι άθεος (και περρισότερο και ως μέλλοντικός θετικός επιστήμονας) αλλα μου την σπάει που οι περισσοτεροι είναι γίδια και δεν ξέρουν τι πιστεύουν.
Θα σου πω κατι που πιστευω οτι ειναι η μοναδικη παρηγορια σε ολους εμας τους.....''ψαγμενους''.....
ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΤΥΧΑΜΕ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΜΕΤΑΧΕΙΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΜΕ..

Εννοω βαφτιση,προσηλυτισμο σε μια συγκεκριμενη θρησκεια αρρηκτα δεμενη με την πατριδα και την οικογενεια,τα ηθη και τα εθιμα κλπ,κλπ.....
Απο μικροι απο το άυτι και στο δασκαλο...(εκκλησια).....
Το οτι κοντρα σε ολα αυτα καταφεραμε να ακολουθησουμε αυτο που μας επιβαλλει η λογικη μας και το (ελευθερο) πνευμα μας ειναι απο μονο του μια  επιβραβευση προσωπικη...
Προσεξε!!!!!μπορει να ειναι λαθος αυτο που πιστευουμε.....ειναι ομως αυτο που ΕΜΕΙΣ πιστευουμε..... ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
Τι λες???????
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
μπραβο σου λοιπον δεν μεινεις μονο στα λογια και μπορω να φανταστω το τιμημα  :- :- :-
Ειναι μεγαλο και το ασχημο ειναι οτι δεν ειναι  μονο για μενα....
Παντως τα πραγματα ειναι λιιιιιιγο καλυτερα απο πιο παλιες εποχες......... ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
 

evabb

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
4.137
Like
4
Πόντοι
16
Θα σου πω κατι που πιστευω οτι ειναι η μοναδικη παρηγορια σε ολους εμας τους.....''ψαγμενους''.....
ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΤΥΧΑΜΕ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΜΕΤΑΧΕΙΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΜΕ..

Εννοω βαφτιση,προσηλυτισμο σε μια συγκεκριμενη θρησκεια αρρηκτα δεμενη με την πατριδα και την οικογενεια,τα ηθη και τα εθιμα κλπ,κλπ.....
Απο μικροι απο το άυτι και στο δασκαλο...(εκκλησια).....
Το οτι κοντρα σε ολα αυτα καταφεραμε να ακολουθησουμε αυτο που μας επιβαλλει η λογικη μας και το (ελευθερο) πνευμα μας ειναι απο μονο του μια  επιβραβευση προσωπικη...
Προσεξε!!!!!μπορει να ειναι λαθος αυτο που πιστευουμε.....ειναι ομως αυτο που ΕΜΕΙΣ πιστευουμε..... ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
Τι λες???????



τοτε εγω εχω μαλλον μεγαλω προβλημα γτ απο μικρη αναρωτιουμουνα γτ ολα τα παιδακια της γειτονιας μου πανε κατηχιτηκο και στην τελικη ποια η χρησιμοτητα του;  :S αθεη απο κουνια;;;
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
τοτε εγω εχω μαλλον μεγαλω προβλημα γτ απο μικρη αναρωτιουμουνα γτ ολα τα παιδακια της γειτονιας μου πανε κατηχιτηκο και στην τελικη ποια η χρησιμοτητα του;  :S αθεη απο κουνια;;;
Οχι  αθεη απο κουνια....
ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΠΝΕΥΜΑ  απο κουνια!!!!!!!
 

evabb

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
4.137
Like
4
Πόντοι
16
Ειναι μεγαλο και το ασχημο ειναι οτι δεν ειναι  μονο για μενα....
Παντως τα πραγματα ειναι λιιιιιιγο καλυτερα απο πιο παλιες εποχες......... ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

ακριβως. οταν εισαι με καποιον ανθρωπο που αγαπας και ειναι στο αλλο ακρο, τοτε τα πραματα ειναι  μαλλον δυσκολα. πως το χειριζεσαι τοτε το πραμα;  :- :- :- :- ρωταω γτ εχω βρεθει σ αυτη την θεση και δεν ξερω πως να αντιδρασω κανω απλως τα στραβα ματια και λεω αποψη του/της αλλα οταν θα θελω να παντρευτω σε 10-15 χρονια εκει τι γινεται αμα ο αλλος δεν συμβαδιζει με τις ιδεες σου;
 

Ypsolon

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2007
Μηνύματα
1.676
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
Θα σου πω κατι που πιστευω οτι ειναι η μοναδικη παρηγορια σε ολους εμας τους.....''ψαγμενους''.....
ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΤΥΧΑΜΕ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΜΕΤΑΧΕΙΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΜΕ..

Εννοω βαφτιση,προσηλυτισμο σε μια συγκεκριμενη θρησκεια αρρηκτα δεμενη με την πατριδα και την οικογενεια,τα ηθη και τα εθιμα κλπ,κλπ.....
Απο μικροι απο το άυτι και στο δασκαλο...(εκκλησια).....
Το οτι κοντρα σε ολα αυτα καταφεραμε να ακολουθησουμε αυτο που μας επιβαλλει η λογικη μας και το (ελευθερο) πνευμα μας ειναι απο μονο του μια  επιβραβευση προσωπικη...
Προσεξε!!!!!μπορει να ειναι λαθος αυτο που πιστευουμε.....ειναι ομως αυτο που ΕΜΕΙΣ πιστευουμε..... ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
Τι λες???????
Και εγώ για τον ίδιο λόγο είμαι. Και έγινα μετα απο αρκετή σκέψη και παρατήρηση, και προσεχε όχι απο αντίδραση όπως αρκετοι. Να σου πώ οτι σε καθημερινή συμπεριφορά είμαι πιο ''χριστιανός'' και απο τους ''χριστιανούς'', εκτός απο το sex :P .Τωρα η κοπελίτσα μπορεί να έγινε επειδή η θρησκεία της απαγορεύει να τον παίρνει οπου ναναι χαχα. Και εμένα πιο μικρό η μαμα μου με έστειλε στο κατηχητικό αλλα κατάλαβα τι μεθόδους χρησιμοποιούσαν και τι ήθελαν να κάνουν.
Μ'αρέσουν πάντως ατομα σαν εσένα πιστεύω να είσαι έτσι και στις άλλες επιλογες σου.
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
ακριβως. οταν εισαι με καποιον ανθρωπο που αγαπας και ειναι στο αλλο ακρο, τοτε τα πραματα ειναι  μαλλον δυσκολα. πως το χειριζεσαι τοτε το πραμα;  :- :- :- :- ρωταω γτ εχω βρεθει σ αυτη την θεση και δεν ξερω πως να αντιδρασω κανω απλως τα στραβα ματια και λεω αποψη του/της αλλα οταν θα θελω να παντρευτω σε 10-15 χρονια εκει τι γινεται αμα ο αλλος δεν συμβαδιζει με τις ιδεες σου;
Αυτο ειναι καθαρα δικη σου επιλογη...
Εγω προσωπικα εχω μαθει να συνυπαρχω και με ανθρωπους με εντελως αντιθετες αποψεις (θρησκοληπτους)
Παντως ειναι ετσι δομημενη η  κοινωνια πανω στην εκκλησια η μαλλον απο την εκκλησια ωστε αυτα να υπαρχουν για να εχουν οσο το δυνατον λιγωτερες διαρροες....(πελατειας)
Παντως σιγουρα καποιες στιγμες πρεπει να κανεις και λιγο το μαλακα(δυστυχως) εκτος αν αποφασισεις να πας να ζησεις σε κανενα....βουνο!!! ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
 

evabb

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
4.137
Like
4
Πόντοι
16
Και εγώ για τον ίδιο λόγο είμαι. Και έγινα μετα απο αρκετή σκέψη και παρατήρηση, και προσεχε όχι απο αντίδραση όπως αρκετοι. Να σου πώ οτι σε καθημερινή συμπεριφορά είμαι πιο ''χριστιανός'' και απο τους ''χριστιανούς'', εκτός απο το sex :P .Τωρα η κοπελίτσα μπορεί να έγινε επειδή η θρησκεία της απαγορεύει να τον παίρνει οπου ναναι χαχα. Και εμένα πιο μικρό η μαμα μου με έστειλε στο κατηχητικό αλλα κατάλαβα τι μεθόδους χρησιμοποιούσαν και τι ήθελαν να κάνουν.
Μ'αρέσουν πάντως ατομα σαν εσένα πιστεύω να είσαι έτσι και στις άλλες επιλεγες σου.


οχι απλα ποτε δεν καταλαβα την χρησιμοτητα του να πιστευεις σε κατι που δεν ξερεις αν καν υπαρχει και στην τελικη να καθοριζει τις πραξεις σου και να θεωρει κακο οτιδηποτε ειναι μεσα στα ανθρωπινα ενστινκτα. για εμενα δεν ηθελε και πολυ σκεψη, μου ηταν απλα αυτονοητο οτι ολα αυτα ειναι ιστοριες για αγριους κυριε επιστημονα γτ δεν εισαι ο μοναδικος επιστημονας εδω μεσα. κι αν επιτρεπεται τι σπουδαζεις;
 

Ypsolon

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2007
Μηνύματα
1.676
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
??Οχι ρε φίλε μοντερειτορ συγνώμη δεν ήθελα να προσβάλω, μπέρδευτηκα απλώς, κάποια θρησκεία αποκαλει τους πιστους της προβατα και ποιμνιο δεν ήξερα... μπερδευτικα που εγραψα γ...α. Αμα με ψάξεις θα δεις οτι δεν βριζω. sorry εχει πιο αυστηρους κανονες αυτό το thread.
 

evabb

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
4.137
Like
4
Πόντοι
16
Αυτο ειναι καθαρα δικη σου επιλογη...
Εγω προσωπικα εχω μαθει να συνυπαρχω και με ανθρωπους με εντελως αντιθετες αποψεις (θρησκοληπτους)
Παντως ειναι ετσι δομημενη η  κοινωνια πανω στην εκκλησια η μαλλον απο την εκκλησια ωστε αυτα να υπαρχουν για να εχουν οσο το δυνατον λιγωτερες διαρροες....(πελατειας)
Παντως σιγουρα καποιες στιγμες πρεπει να κανεις και λιγο το μαλακα(δυστυχως) εκτος αν αποφασισεις να πας να ζησεις σε κανενα....βουνο!!! ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

ολο τον μαλακα κανω γτ αλλιως μονη μου θα ημουνα τωρα κυριως απο φιλους. απλα μου την δινει η υποκρισια μερικων ανθρωπων. για παραδειγμα μιλαγα με εναν μουσουλμανο στο μσν, εκανε διπλη ζωη εξαιτιας της θρησκειας του που στην τελικη ειναι πιο αυστηρη απο τον χριστιανισμο. απορω πως αντεχε να κοροιδευει ετσι τον εαυτο του
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Και εγώ για τον ίδιο λόγο είμαι. Και έγινα μετα απο αρκετή σκέψη και παρατήρηση, και προσεχε όχι απο αντίδραση όπως αρκετοι. Να σου πώ οτι σε καθημερινή συμπεριφορά είμαι πιο ''χριστιανός'' και απο τους ''χριστιανούς'', εκτός απο το sex :P .Τωρα η κοπελίτσα μπορεί να έγινε επειδή η θρησκεία της απαγορεύει να τον παίρνει οπου ναναι χαχα. Και εμένα πιο μικρό η μαμα μου με έστειλε στο κατηχητικό αλλα κατάλαβα τι μεθόδους χρησιμοποιούσαν και τι ήθελαν να κάνουν.
Μ'αρέσουν πάντως ατομα σαν εσένα πιστεύω να είσαι έτσι και στις άλλες επιλογες σου.
Αδερφε οταν κανεις αυτο που σου υπαγορευει η συνειδηση και η λογικη σου μην εχεις κανενα ενδοιασμο...
Να λυπασαι μονο (ουτε να μισεις ουτε να κοροιδευεις)αυτους (και ειναι παρα πολλοι) που δεν εχουν την δυναμη να κανουν το ιδιο......
Πιστεψε με  μονο για λυπηση ειναι...ΧΑΜΕΝΕΣ ΨΥΧΕΣ  που δεν ηρθαν ....ποτε(εδω) ;) ;) ;) ;)
 

Ypsolon

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2007
Μηνύματα
1.676
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
οχι απλα ποτε δεν καταλαβα την χρησιμοτητα του να πιστευεις σε κατι που δεν ξερεις αν καν υπαρχει και στην τελικη να καθοριζει τις πραξεις σου και να θεωρει κακο οτιδηποτε ειναι μεσα στα ανθρωπινα ενστινκτα. για εμενα δεν ηθελε και πολυ σκεψη, μου ηταν απλα αυτονοητο οτι ολα αυτα ειναι ιστοριες για αγριους κυριε επιστημονα γτ δεν εισαι ο μοναδικος επιστημονας εδω μεσα. κι αν επιτρεπεται τι σπουδαζεις;
Ναι και εμένα πάντα δεν μου ταίριαζε η αντίληψη των θρησκειών αλλα αν θέλεις επιχειρήματα θα πρέπει να προχωρήσεις περισσότερο. Δεν είμαι ακόμη επιστήμονας, σπουδαζω στην σχολή θετικών επιστημών αλλα πιο συγκεκριμένα δεν λέω μην καρφωθούμε κιόλας,  ;) ο κόσνος είναι μικρός.
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
ολο τον μαλακα κανω γτ αλλιως μονη μου θα ημουνα τωρα κυριως απο φιλους. απλα μου την δινει η υποκρισια μερικων ανθρωπων. για παραδειγμα μιλαγα με εναν μουσουλμανο στο μσν, εκανε διπλη ζωη εξαιτιας της θρησκειας του που στην τελικη ειναι πιο αυστηρη απο τον χριστιανισμο. απορω πως αντεχε να κοροιδευει ετσι τον εαυτο του
Μα δεν το ειπαμε ????Δυστυχισμενοι ανθρωποι που δεν εχουν την δυναμη να αποταξουν απο πανω τους κατι με το οποιο δεν εινα συμφωνοι......
Επαγγελματιες πιστοι...οχι κατα συνειδηση....
Αυτο ειπα και στο φιλαρακι τον ιπσολον
 

evabb

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
4.137
Like
4
Πόντοι
16
Ναι και εμένα πάντα δεν μου ταίριαζε η αντίληψη των θρησκειών αλλα αν θέλεις επιχειρήματα θα πρέπει να προχωρήσεις περισσότερο. Δεν είμαι ακόμη επιστήμονας, σπουδαζω στην σχολή θετικών επιστημών αλλα πιο συγκεκριμένα δεν λέω μην καρφωθούμε κιόλας,  ;) ο κόσνος είναι μικρός.
επιχειρηματα εχω πολλα εχω κανει καθηγητες μου να τραβαν τα μαλλια τους κι οχι μονο. τωρα δεν εχω καποιον να κανω συζητηση πανω στο θεμα στο πανεπηστημιο που ειμαι ειναι σχεδον ολοι αθεοι η απλα δεν τους καιγεται καρφι χωρις ιδιαιτερη σκεψη. σορρυ αλλα το εχω κανει επιστημη την επιχειρηματολογια εναντιον των θρησκειων οτι και να μου πει καποιος θα βρω να του απαντησω κι αυτο απο 12 χρονων μην σου πω και πιο μικρη
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Συγγνώμη, με καθυστέρησαν οι φωτογραφίες.

Αφού είναι γνωστή η τακτική μας ... μην ασχολείσαι μαζί μου.
Το πόστ μου ήταν σαφέστατο ... αλλά εσύ τα δικά σου : Τι άκουσες , με τί εμβόλιο εξαγοράσθηκε η πίστη κτλ.
Επί του "σαφέστατου" ποστ σου απάντησα.
Δεν έχω το δικαίωμα?
Όσο για την "εξαγορά" πίστης κλπ, ΕΣΥ την ανέφερες πρώτος, διαχωρίζοντας τον ιεραπόστολο από τον "προσηλυτιστή".  Θέλεις και κανένα link με το τι άκουσα?  Δε νομίζω...

Αυτό που είπες δεν το ξέρω , ούτε και θέλω να μάθω.
Ευχαριστώ !
Καλά. Μη το διαβάσεις παρα κάτω αυτό εδώ το post.  Αλλά υπάρχουν κι άλλοι, που ίσως τους αρέσει να μαθαίνουν...

Το φόρουμ είναι ελεύθερο.
Πάλι καλά.

Γράψε ότι θές.
Σε εμένα προσωπικά μην απευθύνεσαι ...
Αν και αυτό δεν πήγαινε σε μένα, το σέβομαι.  Ας δουν οι υπόλοιποι τις φωτογραφίες λοιπόν:

"Nutrition Facts" σημαίνει επί λέξει "Διατροφικά Γεγονότα", αλλά στην πραγματικότητα σημαίνει "Διατροφικά Στοιχεία".  Είναι άλλο πράμα από το "Συστατικά", που είναι υποχρεωτικό να το βάζουν όλοι οι παραγωγοί τροφίμων στη χώρα μας.

Το "Nutrition Facts" είναι υποχρεωτικό στην Αμερική, και εδώ το εφαρμόζουν όσοι θέλουν.

Φωτ 1:  Δύο αμερικάνικα προϊόντα.
Φωτ 2:  Το ίδιο, πιο κοντά, όπου φαίνεται το τι γράφει.
Φωτ 3:  Αντίστοιχο ΕΛΛΗΝΙΚΟ προϊόν (Merenda) όπου το "Nutrition Facts" μεταφράζεται ως "Διαθρεπτική Επισήμανση".
Φωτ 4:  Εκκλησιαστικό προϊόν με την αντίστοιχη ετικέτα.
 

Συνημμένα

  • NutritionFacts1.jpg
    NutritionFacts1.jpg
    132,7 KB · Εμφανίσεις: 14
  • NutritionFacts2.jpg
    NutritionFacts2.jpg
    104,8 KB · Εμφανίσεις: 15
  • NutritionFacts3.jpg
    NutritionFacts3.jpg
    113,5 KB · Εμφανίσεις: 18
  • diskopotiro1.JPG
    diskopotiro1.JPG
    17,8 KB · Εμφανίσεις: 17

Ypsolon

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2007
Μηνύματα
1.676
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
ολο τον μαλακα κανω γτ αλλιως μονη μου θα ημουνα τωρα κυριως απο φιλους. απλα μου την δινει η υποκρισια μερικων ανθρωπων. για παραδειγμα μιλαγα με εναν μουσουλμανο στο μσν, εκανε διπλη ζωη εξαιτιας της θρησκειας του που στην τελικη ειναι πιο αυστηρη απο τον χριστιανισμο. απορω πως αντεχε να κοροιδευει ετσι τον εαυτο του
Eva οσοι προσπαθούν να διαφοροποιηθουν απο την μάζα συχνα πληρώνουν αυτό το τίμημα. Πολλές διάνοιες έζησαν μοναχική και περιθωριακή ζωή εξαιτίας των απόψεων τους και δικαιώθηκαν μετα θάνατον. και συμπεριλαμβάνω και τους ζωγράφους και συγγραφείς. Μην ξεχνάς οτι πρίν 250 χρόνια σε σκότωναν για τις θρησκευτικές σου πεποιθήσεις.
Στην Αμερική πρίν 100 χρόνια κρεμούσαν τις άπιστες γυναίκες.  :rockon:
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
καν μετα θάνατον. . Μην ξεχνάς οτι πρίν 250 χρόνια σε σκότωναν για τις θρησκευτικές σου πεποιθήσεις.
  :rockon:
Kαι εσυ μην ξεχνας οτι πριν απο 300 χρονια πηγαιναν στον ΠΑΠΑ στη ρωμη πληρωναν και επαιρναν .....ΣΥΓΧΩΡΟΧΑΡΤΙ!!!!!!!!!
 

Ypsolon

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2007
Μηνύματα
1.676
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
Σταύρο τι προίοντα είναι τα αμερικάνικα? ''φουσκώνεις'' αμα τα πάρεις??
 

Επισκέπτης
Για να ακουστεί και η αντίθετη άποψη :

Εγώ δεν πήγα ποτέ κατηχητικό σχολείο ...

Εκκησία με πήγαιναν οι γονείς μου κάθε Πάσχα (Μ. Παρασκευή και Μ. Σάββατο)

Όταν πήγα στο Γυμνάσιο και ξύπνησα θυμάμαι ένα πρωί για να πάω Εκκλησία , με κλείδωσαν στο σπίτι.

Μόνος μου αγόρασα ενα μικρό ραδιοφωνάκι για αν ακούω τον Εκκλησιαστικό σταθμό της Εκκλησίας της Ελλάδος ... και κρυφά με γουόκμαν ... λες και είχαμε κατοχή .

Όταν πήγα Λύκειο και δε μπορούσαν πλέον να μου επιβληθούν , έβαλα στο δωμάτιό μου ένα εικόνισμα και ένα καντήλι. Όταν οι βαθμοί μου δεν ήταν και τόσο καλοί , απευθείας βρέθηκε ο φταίχτης ... ήταν το καντήλι. Αμέσως  έσπασε και η εικόνα κρύφτηκε.

Πάω Τρίτη Λυκείου ... γράφω καλά ... αλλα η Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να δηλωθει στο μηχανογραφικό.

Τώρα , άν εσείς οι ΑΘΕΟΙ καταπιεστήκατε πολύ περισσότερο απο  εμένα που μεγάλωσα σε άθεη οικογένεια ... ΠΑΩ ΠΑΣΟ !

Αυτά ... και καληνύχτα !
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Σταύρο, αν είσαι πράγματι ΑΘΕΟΣ και όχι απλά αντικληρικαλιστής, μόνο χαμένος θα βγείς από τη διάδοση γραφικών δοξασιών, οι οποίες γίνονται σε ορισμένες περιπτώσεις και επικίνδυνες (βλέπε χολυγουντιανές σέκτες)...
Ζήτημα είναι να καταστήσουμε περιττές τις ήδη υπάρχουσες θρησκείες και όχι να συμβάλλουμε άθελά μας στην ανάπτυξη ακόμη πιο κουλών και πιο επιθετικών δοξασιών...
Το πρόβλημα είναι ο ανορθολογισμός που συνεπάγεται η φανατική θρησκευτική ή για την ακρίβεια η μεταφυσική - αντεπιστημονική σκέψη και όχι οι πίπες ενός τραγόπαπα...
Στρ,
Δεν υπάρχει "ζήτημα". Κουβέντα να γίνεται. Πάνω στην κουβέντα, (αντ)αλλάζουμε και μερικές απόψεις.
Βεβαίως και δεν αποτελούν πρόβλημα οι πίπες του παπά. Για όσα αποτελούν (και ορθώς τα εντοπίζεις), τα ξεχωρίζω σε δυο κατηγορίες.  Αυτά που ΔΕ με θίγουν (αυτοκτονία 1000 ατόμων στη Γουϊάνα, θα τη θυμάσαι ίσως),  και αυτά που με θίγουν (επίθεση ισλαμιστών στα τραίνα της Μαδρίτης).
Ευτυχώς, η νομοθεσία συμβαδίζει (σχεδόν) με το περί δικαίου αίσθημα γι' αυτά τα θέματα. Επομένως δεν έχω να ασχοληθώ με κάτι.  Θέλουν να πιστεύουν στο Σπαγγέτι?  Ας πιστεύουν. Εγώ θα κάτσω να τους αλλάξω?

Όσο για τον "αντιεπιστιμονικό" χαρακτήρα των θρησκειών (που πάντα υπήρχε και υπάρχει), είναι στο χέρι των "πιστών" (και όχι το δικό μου) να καταλάβει ο καθένας - για τον εαυτό του - τι του σερβίρεται, για ποιο λόγο, να βγάλει τα συμπεράσματά του και να το κρίνει.  Αν οι απόψεις μου είναι χρήσιμες, ας τις ακούσει κι αυτές. Αν όχι, δεν πειράζει, ας τις πετάξει.

Εγώ πάντα θα τις λέω, ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ δε!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom