Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

Επισκέπτης
Γνωστή η τακτική των εκπροσώπων της επικρατούσης, άμα τα βρόυν σκούρα...

Με ελαφρά πηδηματάκια!

(Μού άρεσε αυτό που είπα όμως:   Nutrition Facts!  Ξέρεις τι είναι, ή να σου στείλω φωτο?)

Αφού είναι γνωστή η τακτική μας ... μην ασχολείσαι μαζί μου.
Το πόστ μου ήταν σαφέστατο ... αλλά εσύ τα δικά σου : Τι άκουσες , με τί εμβόλιο εξαγοράσθηκε η πίστη κτλ.

Αυτό που είπες δεν το ξέρω , ούτε και θέλω να μάθω.
Ευχαριστώ !
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Τοση αναγκη εχετε πια να πιστεψετε σε κατι ανωτερο απο εσας?Για να μπορειτε να προσευχηθειτε σε μια ασχημη στιγμη ωστε ολα να πανε καλα?Αχ θεε μου ας γινει καλα η μητερα και γω θα αναψω λαμπαδα στο μποϊ μου.Αχ θεε μου εκανα γλυφομουνι σε πουτανα ας μην εχω κολησει τιποτα και δεν θα το ξανακανω. κτλ κτλ ελεος δλδ ενας θεος υπαρχει ο εαυτος σας σε αυτον να πιστευετε και οταν κανετε μαλακιες να κατηγορητε τον εαυτο σας και οχι θεους και δαιμονες καθως και οταν πανε καλα τα πραγματα παλι τον εαυτο σας να ευχαριστηετ .οχι οτι θα αλλαξω αποψη στους "πιστους που λενε πιστευε και μεινε ρευμα 1000A" αλλα τεσπα....
Μα αυτο ειναι το κολπο της εκκλησιας...Η συγχωρεση!!!!!αμα δεν υπηρχε αυτη τι θα γινοτανε /.....?????πως θα βρισκοντουσαν πελατες????αφου ολοι ειναι αμαρτωλοι?????θα τους διωχνανε????ενω ετσι διατηρειται η ''πελατειακη σχεση΄΄
 

Ypsolon

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2007
Μηνύματα
1.676
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
?!Κάνεις ιδιαίτερα? Εχεις όρεξη πάντως για να απαντάς σε ΠΜ. Θα γράψω μερικά πράγματα στο φορουμ και όποιος θέλει απαντάει αν είμαι λάθος.
 

Επισκέπτης
?!Κάνεις ιδιαίτερα? Εχεις όρεξη πάντως για να απαντάς σε ΠΜ. Θα γράψω μερικά πράγματα στο φορουμ και όποιος θέλει απαντάει αν είμαι λάθος.

Το φόρουμ είναι ελεύθερο.
Γράψε ότι θές.
Σε εμένα προσωπικά μην απευθύνεσαι ...
 

ereunitikos

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2007
Μηνύματα
707
Like
0
Πόντοι
6
Μα αυτο ειναι το κολπο της εκκλησιας...Η συγχωρεση!!!!!αμα δεν υπηρχε αυτη τι θα γινοτανε /.....?????πως θα βρισκοντουσαν πελατες????αφου ολοι ειναι αμαρτωλοι?????θα τους διωχνανε????ενω ετσι διατηρειται η ''πελατειακη σχεση΄΄

Σωστα το ειχα ξεχασει.Κανουμε καλα καλα τη μαλακια και μετα ζηταμε συγχωρεση απο τον καλο θεουλη και υποσχομεθα οτι δεν θα το επαναλαβομεν στο ονομα του πατρος του υιου του αγιου πνευματος και ενα τραινο αγιους.Οτι ναναι για να αισθανεται ο ανθρωπος καλυτερα οταν κοιταει τη μουρη του στον καθρεπτη!
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Σωστα το ειχα ξεχασει.Κανουμε καλα καλα τη μαλακια και μετα ζηταμε συγχωρεση απο τον καλο θεουλη και υποσχομεθα οτι δεν θα το επαναλαβομεν στο ονομα του πατρος του υιου του αγιου πνευματος και ενα τραινο αγιους.Οτι ναναι για να αισθανεται ο ανθρωπος καλυτερα οταν κοιταει τη μουρη του στον καθρεπτη!
Μα ειναι απλο....
Η λογικη ειναι παντα η ιδια...
Ολα τα μαγαζια μια θεωρια δεν τα διεπει?????
Ο πελατης εχει παντα δικιο.....
Δεν μας ενδιαφερει τι ειναι ο πελατης αρκει να ειναι πελατης!!!!!!!
Ας μου δειξετε μια θρησκεια που δεν υποσχεται συγχωρεση και μετα θανατον ΖΩΗ  και εγω αυτοματως θα σας δειξω μια θρησκεια που δεν εχει οπαδο ουτε ....τον ΙΔΡΥΤΗ της....
;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Θα σας λέω αίρεση μέχρι να πεθάνω , είτε σας αρέσει είτε όχι.
Ο τρόπος δράσης σας είναι όμοιος με αυτόν των αιρέσεων ...
Οι Ιαχωβάδες μοιράζουν φυλλάδια ... εσείς προπαγάνδα σε θρεντς .
Ποιά η διαφορά ?

Όσο για το άν είμαστε ή όχι Εβραϊκή αίρεση , όταν το υποστηρίζεις , εσύ εκτείθεσαι.
Οπότε ... πές ότι θές.
Δε θα σου πώ εγώ τι θα πείς και τί όχι ...

Όσο για τους Καλάς , ούτε που ξέρω τι είναι , όπως ούτε για την ύπαρξη τη δική σας ήξερα τίποτα , πρίν επισκευθώ το συγκεκριμένο σαιτ ...
Μού κανε καλό πάντως , δε μπορώ να πώ !

Για να ακριβολογούμε Δημητριε...
Οι νεο- δωδεκαθεϊστές ΔΕΝ είναι αίρεση...
Η αίρεση προϋποθέτει δόγμα...
Το "δόγμα" των δωδεκαθεϊστών μας έχει αφήσει χρόνους για πάνω από 1500 χρόνια..
Οι νέο δωδεκαθεϊστές εντάσσονται θρησκειολογικά στο ρεύμα του ΝΕΟ- παγανισμού...
Αν θέλουν να αυτοαποκαλούνται θρησκεία και συνεχιστές των αρχαίων δωδεκαθεϊστών (αλήθεια, ποιας περιόδου, της μυκηναϊκής, της προκλασσικής, της κλασσικής, της ελληνιστικής ή της ρωμαϊκής; Και με προσανατολισμό σε ποια θεότητα ακριβώς;) είναι δικαίωμά τους (στην ελλάδα από αρχαιοτάτων χρεόνων είσαι ό,τι δηλώσεις) αλλά δεν παύουν να είναι νεοπαγανιστική σέκτα (αγγλιστί cult)...
Αν δεν διαστρέβλωναν την ιστορία  με τόσο βάναυσο τρόπο και δεν καπηλεύονταν την αρχαία ελληνική γραμματεία θα τους έβλεπα με συμπάθεια...
 

Επισκέπτης
Για να ακριβολογούμε Δημητριε...
Οι νεο- δωδεκαθεϊστές ΔΕΝ είναι αίρεση...
Η αίρεση προϋποθέτει δόγμα...
Το "δόγμα" των δωδεκαθεϊστών μας έχει αφήσει χρόνους για πάνω από 1500 χρόνια..
Οι νέο δωδεκαθεϊστές εντάσσονται θρησκειολογικά στο ρεύμα του ΝΕΟ- παγανισμού...
Αν θέλουν να αυτοαποκαλούνται θρησκεία και συνεχιστές των αρχαίων δωδεκαθεϊστών (αλήθεια, ποιας περιόδου, της μυκηναϊκής, της προκλασσικής, της κλασσικής, της ελληνιστικής ή της ρωμαϊκής; Και με προσανατολισμό σε ποια θεότητα ακριβώς;) είναι δικαίωμά τους (στην ελλάδα από αρχαιοτάτων χρεόνων είσαι ό,τι δηλώσεις) αλλά δεν παύουν να είναι νεοπαγανιστική σέκτα (αγγλιστί cult)...
Αν δεν διαστρέβλωναν την ιστορία  με τόσο βάναυσο τρόπο και δεν καπηλεύονταν την αρχαία ελληνική γραμματεία θα τους έβλεπα με συμπάθεια...

Συμφωνώ απόλυτα !
Έχω εξηγήσει τους λόγους για τους οποίους τους αποκαλώ αίρεση , ενω δεν είναι.
Έχει σχέση με τον τρόπο δράσης τους ...
Απλά !
 

Ypsolon

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2007
Μηνύματα
1.676
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
Πρωτο και βασικό θέμα που δεν έχουν ξεκαθαρήσει οι χριστιανοι είναι ο παράδεισος, και η μετά τον θανατο ζωή. Παρατηρούμε οτι η καινή διαθήκη είναι επηρεασμένη απο πλατωνικές ιδέες που επικρατούσαν στα πολιτιστικά κέντρα της περιοχής με την διάδοση του Ελ. πολιτισμου απο τον Μ. Αλεξανδρο και είναι αντίθετη με την παλαιά. Εκνευρίζομαι με τους θρησκόληπτους που λένε Π.Χ. τώρα πεθανε ο παππούλης και σε κοιτα απο τον ουρανό. Και τους λέω δεν ειναι στον ουρανο, κάτω στην γη ειναι. Και αφού πέρνουν την περίεργη φάτσα τους λέω οι νεκροι σύμφωνα με την θρησκεία σας μενουν νεκροί μεχρι την δευτέρα παρουσία οπου θα αναστηθούν για να τους κρίνει ο θεός δεν πανε πουθενά τώρα.
Για τον παράδεισο σε επόμενο ποστ παρακάτω
 

ereunitikos

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2007
Μηνύματα
707
Like
0
Πόντοι
6
Μα ειναι απλο....
Η λογικη ειναι παντα η ιδια...
Ολα τα μαγαζια μια θεωρια δεν τα διεπει?????
Ο πελατης εχει παντα δικιο.....
Δεν μας ενδιαφερει τι ειναι ο πελατης αρκει να ειναι πελατης!!!!!!!
Ας μου δειξετε μια θρησκεια που δεν υποσχεται συγχωρεση και μετα θανατον ΖΩΗ  και εγω αυτοματως θα σας δειξω μια θρησκεια που δεν εχει οπαδο ουτε ....τον ΙΔΡΥΤΗ της....
;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

χαχαχαχα αυτα ειναι
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
χαχαχαχα αυτα ειναι
Αν πραγματικα θελει μια θρησκεια να εχει αληθινους οπαδους που πιστευουν γιατι ετσι το αισθανονται  και οχι απο φοβο  ας αποκυρηξει τους αμαρτωλους ....
Στο κατω κατω αμαρτωλοι...ειναι....
Τι θα πει κανε την αμαρτια και μετα εγω σε συγχωρω......
Και ποσες φορες θα με συγχωρεις?????
για παντα ??????Ε ψιλοκοροιδια δεν ειναι?????Αλλα δεν πιανονται πουθενα !!!!!!!Παντα καπως τα δικαιολογουνε!!!!!!!!!!
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Μα τι σε κόφτει?  Ασ’ την να διαδοθεί.  Τι θα χάσεις εσύ?  Εγώ πάντως, ΤΙΠΟΤΑ!

Σταύρο, αν είσαι πράγματι ΑΘΕΟΣ και όχι απλά αντικληρικαλιστής, μόνο χαμένος θα βγείς από τη διάδοση γραφικών δοξασιών, οι οποίες γίνονται σε ορισμένες περιπτώσεις και επικίνδυνες (βλέπε χολυγουντιανές σέκτες)...
Ζήτημα είναι να καταστήσουμε περιττές τις ήδη υπάρχουσες θρησκείες και όχι να συμβάλλουμε άθελά μας στην ανάπτυξη ακόμη πιο κουλών και πιο επιθετικών δοξασιών...
Το πρόβλημα είναι ο ανορθολογισμός που συνεπάγεται η φανατική θρησκευτική ή για την ακρίβεια η μεταφυσική - αντεπιστημονική σκέψη και όχι οι πίπες ενός τραγόπαπα...
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Πρωτο και βασικό θέμα που δεν έχουν ξεκαθαρήσει οι χριστιανοι είναι ο παράδεισος, και η μετά τον θανατο ζωή. Παρατηρούμε οτι η καινή διαθήκη είναι επηρεασμένη απο πλατωνικές ιδέες που επικρατούσαν στα πολιτιστικά κέντρα της περιοχής με την διάδοση του Ελ. πολιτισμου απο τον Μ. Αλεξανδρο και είναι αντίθετη με την παλαιά. Εκνευρίζομαι με τους θρησκόληπτους που λένε Π.Χ. τώρα πεθανε ο παππούλης και σε κοιτα απο τον ουρανό. Και τους λέω δεν ειναι στον ουρανο, κάτω στην γη ειναι. Και αφού πέρνουν την περίεργη φάτσα τους λέω οι νεκροι σύμφωνα με την θρησκεία σας μενουν νεκροί μεχρι την δευτέρα παρουσία οπου θα αναστηθούν για να τους κρίνει ο θεός δεν πανε πουθενά τώρα.
Για τον παράδεισο σε επόμενο ποστ παρακάτω
Αδερφε θα σου πω κατι στο οποιο εχω(με θλιψη)καταληξει μετα απο χρονια που ''βασανιζομαι ''με αυτα τα θεματα.....
Οσο μεγαλυτερο και οφθαλμοφανεστερο ειναι το παραμυθι...τοσο πιο δυσκολα καταρριπτεται!!!!!
Πιστευω καταλαβαινεις.....
 

evabb

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
4.137
Like
4
Πόντοι
16
Σταύρο, αν είσαι πράγματι ΑΘΕΟΣ και όχι απλά αντικληρικαλιστής, μόνο χαμένος θα βγείς από τη διάδοση γραφικών δοξασιών, οι οποίες γίνονται σε ορισμένες περιπτώσεις και επικίνδυνες (βλέπε χολυγουντιανές σέκτες)...
Ζήτημα είναι να καταστήσουμε περιττές τις ήδη υπάρχουσες θρησκείες και όχι να συμβάλλουμε άθελά μας στην ανάπτυξη ακόμη πιο κουλών και πιο επιθετικών δοξασιών...
Το πρόβλημα είναι ο ανορθολογισμός που συνεπάγεται η φανατική θρησκευτική ή για την ακρίβεια η μεταφυσική - αντεπιστημονική σκέψη και όχι οι πίπες ενός τραγόπαπα...

+10000000000000000000000


 

Ypsolon

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2007
Μηνύματα
1.676
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
Ο παράδεισος αναφέρεται:ΓΕΝ β:8 , ΓΕΝ γ:23 , ΜΑΤΘ κβ:30 , ΛΟΥΚ κγ:43, ΙΩΑΝ ιδ:2,3, Α ΚΟΡ β:9, Α ΚΟΡ ς:13, Β ΚΟΡ ε:1, Β ΚΟΡ ιβ:2,4, Α ΙΩΑΝ γ:2, ΑΠΟΚ κβ:1.
Πάλι οι περισσότεροι δεν έχουν καταλάβει οτι στον πλανήτη που ζούμε ο θεός έχει φτιάξει τον παράδεισο, ο οποιος δεν είναι σε τίτη διάσταση στον ουρανό. Είναι όμως σφραγισμένος ''και κατά ανατολάς του παραδείσου της Εδέμ έθεσε τα Χερουβείμ, και την ρομφαίαν την φλογίνην, την περιστρεφομένην, διά να φυλάττωσι την οδόν του ξύλου της ζωής.'' Κάτι σαν το παιχίδι Jericho. Με την δευτέρα παρουσία ΄καταστρέφεται η γή και ξαναανοίγει ο παράδεισος. Φυσικά το περιβάλλον θα είναι το ίδιο με αυτό της γης, Δεντρα βουνα ζώα αφού η γη είναι ο παράδεισος, γιαύτο την εφτιαξε ο θεός.
 

evabb

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
4.137
Like
4
Πόντοι
16
Αδερφε θα σου πω κατι στο οποιο εχω(με θλιψη)καταληξει μετα απο χρονια που ''βασανιζομαι ''με αυτα τα θεματα.....
Οσο μεγαλυτερο και οφθαλμοφανεστερο ειναι το παραμυθι...τοσο πιο δυσκολα καταρριπτεται!!!!!
Πιστευω καταλαβαινεις.....

τοτε βαλε κι εσυ το λιθαρακι σου για την καταριψη των παραμυθιων.  στο χερι σου ειναι να μην παντρευτεις σε εκκλησια η να μην βαπτισεις τα παιδια σου και να μην τους μαθεις τπτ για ολα αυτα τα παραμυθια αλλα αντιθετως να τους δειξεις ποσο παραλογα ειναι ολα αυτα που λενε
 

Ypsolon

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2007
Μηνύματα
1.676
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
Αδερφε θα σου πω κατι στο οποιο εχω(με θλιψη)καταληξει μετα απο χρονια που ''βασανιζομαι ''με αυτα τα θεματα.....
Οσο μεγαλυτερο και οφθαλμοφανεστερο ειναι το παραμυθι...τοσο πιο δυσκολα καταρριπτεται!!!!!
Πιστευω καταλαβαινεις.....
Φίλε είμαι άθεος (και περρισότερο και ως μέλλοντικός θετικός επιστήμονας) αλλα μου την σπάει που οι περισσοτεροι είναι χχχχχ και δεν ξέρουν τι πιστεύουν.

Διαγραφή λέξης και προσθήκη κειμένου:

Ypsolon,

Αν έχεις διαβάσει τους κανόνες, θα έχεις δει ότι σε αυτό το forum "Δεν επιτρέπεται να προσβάλλουμε ομάδες ατόμων".

ΕΙΔΙΚΑ σε αυτό εδώ το thread, έχει τηρηθεί ένα επίπεδο, που μάλλον δε το βρίσκεις εύκολα σε άλλα thread του site μας.

Με το να αποκαλείς τους άλλους όπως το έκανες, ΔΕΝ προάγεις τα επιχειρήματά σου, χώρια ότι κινδυνεύεις να φας και καμιά ποινή από μένα.

Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι οι απόψεις μου είναι ΕΝΤΕΛΩΣ αντίθετες με των "πιστών" κάθε είδους, και το διατυπώνω με διάφορους τρόπους.
ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΜΩΣ το δικαίωμα να τους προσβάλλω, και το ίδιο δεν το έχεις και εσύ.

Μην το ξανακάνεις, γιατί θα έχεις συνέπειες.
 

evabb

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
4.137
Like
4
Πόντοι
16
Ο παράδεισος αναφέρεται:ΓΕΝ β:8 , ΓΕΝ γ:23 , ΜΑΤΘ κβ:30 , ΛΟΥΚ κγ:43, ΙΩΑΝ ιδ:2,3, Α ΚΟΡ β:9, Α ΚΟΡ ς:13, Β ΚΟΡ ε:1, Β ΚΟΡ ιβ:2,4, Α ΙΩΑΝ γ:2, ΑΠΟΚ κβ:1.
Πάλι οι περισσότεροι δεν έχουν καταλάβει οτι στον πλανήτη που ζούμε ο θεός έχει φτιάξει τον παράδεισο, ο οποιος δεν είναι σε τίτη διάσταση στον ουρανό. Είναι όμως σφραγισμένος ''και κατά ανατολάς του παραδείσου της Εδέμ έθεσε τα Χερουβείμ, και την ρομφαίαν την φλογίνην, την περιστρεφομένην, διά να φυλάττωσι την οδόν του ξύλου της ζωής.'' Κάτι σαν το παιχίδι Jericho. Με την δευτέρα παρουσία ΄καταστρέφεται η γή και ξαναανοίγει ο παράδεισος. Φυσικά το περιβάλλον θα είναι το ίδιο με αυτό της γης, Δεντρα βουνα ζώα αφού η γη είναι ο παράδεισος, γιαύτο την εφτιαξε ο θεός.

ειλικρινα πιστευεις αυτες τις μπουρδες η για πλακα μας τα λες ολα αυτα;
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
τοτε βαλε κι εσυ το λιθαρακι σου για την καταριψη των παραμυθιων.  στο χερι σου ειναι να μην παντρευτεις σε εκκλησια η να μην βαπτισεις τα παιδια σου και να μην τους μαθεις τπτ για ολα αυτα τα παραμυθια αλλα αντιθετως να τους δειξεις ποσο παραλογα ειναι ολα αυτα που λενε
Αν ηξερες με ποιν μιλαγες θα γελαγες με αυτο που ειπες...
Επειδη ομως δεν ξερεις (και πως να ηξερες αλλωστε)σε πληροφορω οτι αυτα που λες τα εχω ηδη κανει και να εισαι σιγουρη  οχι χωρις  καποιο....τιμημα...
Καταλαβαινεις φανταζομαι!!!!!!
;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
 

evabb

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
4.137
Like
4
Πόντοι
16
Αν ηξερες με ποιν μιλαγες θα γελαγες με αυτο που ειπες...
Επειδη ομως δεν ξερεις (και πως να ηξερες αλλωστε)σε πληροφορω οτι αυτα που λες τα εχω ηδη κανει και να εισαι σιγουρη  οχι χωρις  καποιο....τιμημα...
Καταλαβαινεις φανταζομαι!!!!!!
;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

μπραβο σου λοιπον δεν μεινεις μονο στα λογια και μπορω να φανταστω το τιμημα  :- :- :-
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom