Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Οι άγιοι είναι ¨ες αει¨ ...
Οι μόντς που και πού ... καθαιρούνται  ;)

Μια που το φερε ο λόγος, αυτός ο Βησαρίωνας της Θήβας, τι απέγινε τελικά?

Ήταν Άγιος?
Δεν ήταν άγιος?
Ήταν και τον καθαιρέσανε?

Ψοφάω για μάθηση!
 

Επισκέπτης
Μια που το φερε ο λόγος, αυτός ο Βησαρίωνας της Θήβας, τι απέγινε τελικά?

Ήταν Άγιος?
Δεν ήταν άγιος?
Ήταν και τον καθαιρέσανε?

Ψοφάω για μάθηση!

Για την ανακήρυξη ενός ανθρώπου ως Αγίου υπάρχουν συγκεκριμένες προϋποθέσεις ...
Δεν αρκεί ούτε η μή αποσύνθεση του σώματος ενός ανθρώπου , ούτε απλά η έξωθεν καλή μαρτυρία περί της βιωτής του.

Άν ίσχυε αυτό ... το κορεσμένο Β Νεκροταφείο Αθηνών , αποτελείται αποκλειστικά και μόνο απο Αγίους. Σχεδόν κανένας δεν αποσυντίθεται ...

Επειδή όμως ψοφάς όπως λές για μάθηση , σε πληροφορώ οτι όταν και εάν ανακηρυχθεί ο εν λόγω νεκρός ως Άγιος , ούτε εσύ , ούτε εγώ υπάρχει περίπτωση να ζούμε για να το δούμε ... :grin:
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Δε μπορώ να σε διαφωτίσω ρε Σταυρούκο ...
Μπορώ όμως να σου αγοράσω ενα λεξικό και να στο στείλω σαν δώρο Αθήνα .
Θές ?

Έχω βρε λεξικό!  Ήθελα μόνο να μου πεις που να ψάξω!  Δε πειράζει, τό ψαξα μόνος μου.

Και πρόσεξε τι γράφει (Μπαμπινιώτης):

Ιεραποστολή:
Αποστολή κληρικών και/ή λαϊκών σε μη χριστιανικές χώρες με σκοπό την διάδοση της χριστιανικής πίστης!

Ιεραπόστολος:
Κληρικός ή ειδικά καταρτισμένος λαϊκός που αποστέλλεται σε μή χριστιανικές χώρες για να κηρύξει και να διαδώσει τη χριστιανική πίστη.

Προσηλυτίζω:
Μεταστρέφω τη θρησκευτική πίστη κάποιου κάνοντάς τον να αποδεχθεί το δικό μου δόγμα, τη δική μου πίστη.

Φαντάζομαι δέχεσαι αυτούς τους ορισμούς, Μπαμπινιώτης είναι αυτός.
Πρόσεξε τώρα τι παρατηρώ:
1) "Κληρικός" (χριστιανός προφανώς) σε μή χριστιανικές χώρες!  Δηλαδή (κατα τον Μπαμπινιώτη) ο μουσουλμάνος κληρικός που πάει να κάνει ιεραποστολή στους κανίβαλους, ΔΕΝ είναι ιεραπόστολος!  Τι είναι τότε?
(και γι' αυτό σου λέω, η "παράδοση" και η "πίστη" ότι "μόνο εμείς είμαστε οι σωστοί", θέλει συθέμελο ξήλωμα απ' αυτή τη χώρα, και η κατάργηση του θρησκευτικού όρκου είναι μια τρίχα απ' τ' αρχίδια μου μπροστά στο ΠΡΟΒΛΗΜΑ...)

2) Ο προσηλυτιστής "μεταστρέφει".  Ο ιεραπόστολος δηλαδή τι πα να κάνει στους κανίβαλους?  Να τους μάθει να μαγειρεύουν καλύτερα?  Ο Μαμαλάκης πάει?  Οι κανίβαλοι ΠΡΙΝ πάει εκεί ο ιεραπόστολος, σε κάτι δε πιστεύανε κι αυτοί οι φουκαράδες?  ΓΙΑΤΙ δεν είναι "μεταστροφή" αυτό?  Αλλά είπαμε...  Και τα δικά μου δικά μου και τα δικά σου δικά μου θέλετε εσείς οι "χριστιανοί".

Στο ξαναείπα Μήτσε, ΒΡΩΜΑΕΙ η υπόθεση.  Δε με πιστεύεις.  Δε πειράζει.
 

Ypsolon

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2007
Μηνύματα
1.676
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
Δημήτριε πολύ έπαρση έχεις ρε, χαμήλωσε λίγο. Σταυρο δεν είναι μόνο ο φόβος αλλα και η αδυναμία ερμηνείας του περιβαλλοντός τους.
Τσεκάρετε λίγο το site την αγγλική εκδοση και πείτε απόψεις.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Για την ανακήρυξη ενός ανθρώπου ως Αγίου υπάρχουν συγκεκριμένες προϋποθέσεις ...
Μάλιστα.  Οι προϋποθέσεις λοιπόν αυτές υπάρχουν κάπου γραμμένες, μπορούμε και μεις να τις δούμε, ή συνέρχεται το κονγκλάβιο και αποφασίζει, και ΑΥΤΗ είναι η προϋπόθεση?
Ρωτάω, γιατί αν είναι κάποιοι κανόνες σταθεροί και αυστηροί, να κάνω και εγώ μια προσπάθεια, μπας και όταν τα τινάξω τις έχω μαζέψει τις προϋποθέσεις, τα μόρια ας πούμε.
Νομίζω όμως ότι απλή και μόνη προϋπόθεση είναι να σε «ανακηρύξη» άγιο το (τότε) παπαδαριό.
Αν κάνω λάθος, διόρθωσέ με.
Δεν αρκεί ούτε η μή αποσύνθεση του σώματος ενός ανθρώπου , ούτε απλά η έξωθεν καλή μαρτυρία περί της βιωτής του.
  Ωραία,  ΞΑΝΑΡΩΤΩ:  ΤΙ ΑΛΛΟ χρειάζεται?

ούτε εσύ , ούτε εγώ υπάρχει περίπτωση να ζούμε για να το δούμε ... :grin:
  Γιατί τόση απαισιοδοξία ρε Μήτσε?  Και αποκλείεις την περίπτωση να «εκσυγχρονιστεί» και η εκκλησία και να επιταχύνει λίγο αυτές τις διαδικασίες?

Ήδη έχουν αρχίσει να επικοινωνούν με το θεό με σύγχρονες μεθόδους και τεχνολογία.  Να, κοίτα αυτόν στη φωτογραφία, παπάς είναι (έχει και γένι), και χειρίζεται τα μηχανήματα...
 

Συνημμένα

  • GodContact.jpg
    GodContact.jpg
    221,4 KB · Εμφανίσεις: 17

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Σταυρο δεν είναι μόνο ο φόβος αλλα και η αδυναμία ερμηνείας του περιβαλλοντός τους.
Τσεκάρετε λίγο το site την αγγλική εκδοση και πείτε απόψεις.

Μόνο ο φόβος είναι φίλε.  Trust me.

Όσο για το site, πες μου ένα λόγο για τον οποίο θα πρέπει να φάω χρόνο και να ασχοληθώ με αυτό.  Βρίθει το www από τέτοια.
Γαιτί δε τσεκάρεις εσύ αυτό που είπα εγώ για το Flying Spaghetti Monster?
 

Επισκέπτης
Δημήτριε πολύ έπαρση έχεις ρε, χαμήλωσε λίγο. Σταυρο δεν είναι μόνο ο φόβος αλλα και η αδυναμία ερμηνείας του περιβαλλοντός τους.
Τσεκάρετε λίγο το site την αγγλική εκδοση και πείτε απόψεις.

Τα περί Αναστάσεως ή μή ... θα τα αναλύσω άλλη μέρα , και προβλέπεται να γίνεται "χαμός" ... και απο αθέους και απο αλλοδόξους  :2funny: :2funny: :2funny:

Πίστεψέ με ... μπορώ να το κάνω , αλλά δε μπορώ να βρώ χρόνο να απαντάω στην ... του καθενός !
 

Επισκέπτης
Έχω βρε λεξικό!  Ήθελα μόνο να μου πεις που να ψάξω!  Δε πειράζει, τό ψαξα μόνος μου.

Και πρόσεξε τι γράφει (Μπαμπινιώτης):

Ιεραποστολή:
Αποστολή κληρικών και/ή λαϊκών σε μη χριστιανικές χώρες με σκοπό την διάδοση της χριστιανικής πίστης!

Ιεραπόστολος:
Κληρικός ή ειδικά καταρτισμένος λαϊκός που αποστέλλεται σε μή χριστιανικές χώρες για να κηρύξει και να διαδώσει τη χριστιανική πίστη.

Προσηλυτίζω:
Μεταστρέφω τη θρησκευτική πίστη κάποιου κάνοντάς τον να αποδεχθεί το δικό μου δόγμα, τη δική μου πίστη.

Φαντάζομαι δέχεσαι αυτούς τους ορισμούς, Μπαμπινιώτης είναι αυτός.
Πρόσεξε τώρα τι παρατηρώ:
1) "Κληρικός" (χριστιανός προφανώς) σε μή χριστιανικές χώρες!  Δηλαδή (κατα τον Μπαμπινιώτη) ο μουσουλμάνος κληρικός που πάει να κάνει ιεραποστολή στους κανίβαλους, ΔΕΝ είναι ιεραπόστολος!  Τι είναι τότε?
(και γι' αυτό σου λέω, η "παράδοση" και η "πίστη" ότι "μόνο εμείς είμαστε οι σωστοί", θέλει συθέμελο ξήλωμα απ' αυτή τη χώρα, και η κατάργηση του θρησκευτικού όρκου είναι μια τρίχα απ' τ' αρχίδια μου μπροστά στο ΠΡΟΒΛΗΜΑ...)

2) Ο προσηλυτιστής "μεταστρέφει".  Ο ιεραπόστολος δηλαδή τι πα να κάνει στους κανίβαλους?  Να τους μάθει να μαγειρεύουν καλύτερα?  Ο Μαμαλάκης πάει?  Οι κανίβαλοι ΠΡΙΝ πάει εκεί ο ιεραπόστολος, σε κάτι δε πιστεύανε κι αυτοί οι φουκαράδες?  ΓΙΑΤΙ δεν είναι "μεταστροφή" αυτό?  Αλλά είπαμε...  Και τα δικά μου δικά μου και τα δικά σου δικά μου θέλετε εσείς οι "χριστιανοί".

Στο ξαναείπα Μήτσε, ΒΡΩΜΑΕΙ η υπόθεση.  Δε με πιστεύεις.  Δε πειράζει.

Σταύρε ... καλοί οι ορισμοί  (λίγο λάθος τα περί προσηλυτισμού) , αλλά αλλού έπρεπε να εστιάσεις τον προβληματισμό σου .
Στην Ιεραποστολή ξεκινάω εγώ πχ απο Αθήνα και πάω στη Γκάνα , για να διδάξω ... κι όποιος πεισθεί. Αυτό έκανε κι ο Απόστολος Παύλος στην Πνύκα. Δίδαξε τους Αθηναίους για τον Άγνωστο Θεό !

Ο προσηλυτισμός δεν αναγκάζει τον προσηλυτιστή να αλλάξει κράτος. Γίνεται στο ίδιο το κράτος απο τους ίδιους τους υπηκόους του ... και με δόλια μέσα (πχ προσφορά χρήματος , εκμετάλλευση κάποιας αδυναμίας ενός ατόμου κτλ)

Και εγώ δεν ισχυρίστηκα οτι οι νεοπαγανιστές κάνουν προσηλυτισμό.
Ψάξε τα πόστ μου ...
Εγώ είπα οτι ακόμη και η ψηφοφορία του συγκεκριμένου θρέντ εντάσσεται στο πλαίσιο μιας προπαγάνδας , προκειμένου να διαδωθεί η συγκεκριμένη αίρεση. Και το λέω αυτό γιατι απ την ψηφοφορία απουσιάζουν βασικές θρησκείες , που δε θα αναφέρω πάλι γιατί θα γίνω κουραστικός.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Σταύρε ... καλοί οι ορισμοί  (λίγο λάθος τα περί προσηλυτισμού) , αλλά αλλού έπρεπε να εστιάσεις τον προβληματισμό σου .
ΔΕΝ έχω κανένα προβληματισμό Μητσάκο μου.  Είμαι κατασταλαγμένος άνθρωπος, θα ‘πρεπε να το ‘χεις καταλάβει τόσο καιρό που τα λέμε.  Όσο για τους ορισμούς του Μπαμπινιώτη, κάπου πρέπει να έχουμε μια κοινή βάση για να συνεννοούμαστε.  Σε ρώτησα, δε μου απάντησες. Τα βρήκα μόνος μου.  Τώρα μου λες είναι «λίγο λάθος».  Έ, πες μου τα εσύ σωστά.


Στην Ιεραποστολή ξεκινάω εγώ πχ απο Αθήνα και πάω στη Γκάνα , για να διδάξω ... κι όποιος πεισθεί. Αυτό έκανε κι ο Απόστολος Παύλος στην Πνύκα. Δίδαξε τους Αθηναίους για τον Άγνωστο Θεό !
Ένσταση.  Το όριο μεταξύ του «όποιος πεισθεί» και του «όποιος ΔΕΝ πεισθεί δεν κάνει εμβόλιο» είναι πολύ λεπτό, και δε μπορούμε εμείς εδώ να το ξέρουμε για τη Γκάνα...  Γιατί και για τέτοια έχω μάθει!
Άσε τον Παύλο.  Αυτός έκανε ό,τι έκανε (αν τα έκανε), πριν 2.000 χρόνια.  Βρες κάτι πιο κοντινό,  ελέγξιμο εννοώ.

Ο προσηλυτισμός δεν αναγκάζει τον προσηλυτιστή να αλλάξει κράτος. Γίνεται στο ίδιο το κράτος απο τους ίδιους τους υπηκόους του ... και με δόλια μέσα (πχ προσφορά χρήματος , εκμετάλλευση κάποιας αδυναμίας ενός ατόμου κτλ)
Χα-χα!  Γεωγραφικό είναι το διαχωριστικό όριο δηλαδή?
«Δόλια μέσα»?  Δηλαδή η υποστήριξη της «θεωρίας» ότι το ζουμάκι μέσα στο πως το λένε είναι «αίμα και σώμα χριστού» δεν είναι «δόλιο μέσο»?  Τι είναι?  Nutrition facts?
Μα (για την αδυναμία) τι έχω πει εγώ?  Δεν έχω πει ότι εκμεταλλεύονται ΤΟ ΦΟΒΟ των ανθρώπων? Το να φοβάσαι δεν είναι αδυναμία? Τι είναι? Παλληκαριά?
Και τέλος (για το γεωγραφικό πάλι), αν π.χ. έρθει εδώ ένας βουδιστής παπάς από την Ινδία ή το Θιβέτ (ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΣ κράτος), και αρχίσει να «κηρύσσει» την πίστη του, τι είναι σύμφωνα με αυτά που υποστηρίζεις? Προσηλυτιστής ή ιεραπόστολος?  Είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι το παπαδαριό μας (για σένα δεν ξέρω) θα τον πει προσηλυτιστή.  Να η αδικία. Οι δικοί μας στη Γκάνα είναι ιεραπόστολοι, οι θιβετιανοί εδώ είναι προσηλιτιστές.

Και εγώ δεν ισχυρίστηκα οτι οι νεοπαγανιστές κάνουν προσηλυτισμό.
Δε με απασχολεί τι κάνουν. Εγώ ΚΑΘΕ δοξασία που επικαλείται υπερφυσικά (και μη αποδείξιμα) γεγονότα, θεωρίες, κλπ, σε ένα καζάνι τα βάζω. Είτε είναι Χ.Ο., είτε οπαδοί του Δία, είτε του Κομφούκιου, είτε του Ιεχωβά, είτε του Αλλάχ, είτε του Flying Spaghetti Monster.

Ψάξε τα πόστ μου ...
Σε διαβάζω ΠΑΝΤΑ Μητσάκο μου, το ξέρεις.

Εγώ είπα οτι ακόμη και η ψηφοφορία του συγκεκριμένου θρέντ εντάσσεται στο πλαίσιο μιας προπαγάνδας , προκειμένου να διαδωθεί η συγκεκριμένη αίρεση. Και το λέω αυτό γιατι απ την ψηφοφορία απουσιάζουν βασικές θρησκείες , που δε θα αναφέρω πάλι γιατί θα γίνω κουραστικός.
Μα τι σε κόφτει?  Ασ’ την να διαδοθεί.  Τι θα χάσεις εσύ?  Εγώ πάντως, ΤΙΠΟΤΑ!
 

Ypsolon

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2007
Μηνύματα
1.676
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
Δεν είπα προσωπικά σε εσένα να το δείς, διαχειρήσου τον χρόνο σου όπως θέλεις. Οι αλήθειες που περιέχει το site ομώς είναι πολλές ειδικά για τις καταστροφές εναντίον του ελληνισμού.
Δημήτριε αφού έχεις πάρει τον λόγο δασκάλου υποθέτω μπορείς να απαντήσεις σε ερωτήσεις που πάντα είχα??
 

Επισκέπτης
Σταύρε ... αντε για ύπνο ... είναι αργά και δεν καταλαβαίνεις τι λέω !
Τα λέμε άλλη μέρα !
 

Επισκέπτης
Δεν είπα προσωπικά σε εσένα να το δείς, διαχειρήσου τον χρόνο σου όπως θέλεις. Οι αλήθειες που περιέχει το site ομώς είναι πολλές [size=15pt]ειδικά για τις καταστροφές εναντίον του ελληνισμού[/size].
Δημήτριε αφού έχεις πάρει τον λόγο δασκάλου υποθέτω μπορείς να απαντήσεις σε ερωτήσεις που πάντα είχα??

Όχι φίλε ...
Βαρέθηκα να απαντάω σε χλαμυδοφόρους...

Τις καταστροφές τις είδες ...
Τις σφαγές  χριστιανών και τα λιοντάρια στην αρένα δεν τα είδες ???

Αλλά τι να κάνουμε ... η ήττα τσούζει !
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Τα λέμε άλλη μέρα !

Γνωστή η τακτική των εκπροσώπων της επικρατούσης, άμα τα βρόυν σκούρα...

Με ελαφρά πηδηματάκια!

(Μού άρεσε αυτό που είπα όμως:   Nutrition Facts!  Ξέρεις τι είναι, ή να σου στείλω φωτο?)
 

Ypsolon

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2007
Μηνύματα
1.676
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
Άθεος είμαι, δεν είμαι χλαμυδοφόρος. Οι ερωτήσεις αφορουν το Χριστιανισμό δεν είναι για αντιπαραθεση αλλα αφου δεν θέλεις οκ.
 

ereunitikos

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2007
Μηνύματα
707
Like
0
Πόντοι
6
Τοση αναγκη εχετε πια να πιστεψετε σε κατι ανωτερο απο εσας?Για να μπορειτε να προσευχηθειτε σε μια ασχημη στιγμη ωστε ολα να πανε καλα?Αχ θεε μου ας γινει καλα η μητερα και γω θα αναψω λαμπαδα στο μποϊ μου.Αχ θεε μου εκανα γλυφομουνι σε πουτανα ας μην εχω κολησει τιποτα και δεν θα το ξανακανω. κτλ κτλ ελεος δλδ ενας θεος υπαρχει ο εαυτος σας σε αυτον να πιστευετε και οταν κανετε μαλακιες να κατηγορητε τον εαυτο σας και οχι θεους και δαιμονες καθως και οταν πανε καλα τα πραγματα παλι τον εαυτο σας να ευχαριστηετ .οχι οτι θα αλλαξω αποψη στους "πιστους που λενε πιστευε και μεινε ρευμα 1000A" αλλα τεσπα....
 

Επισκέπτης
Άθεος είμαι, δεν είμαι χλαμυδοφόρος.

Όπου να ναι ... θα τη βαλεις κι εσυ τη χλαμύδα , αν βέβαια δεν είσαι ήδη ενταγμένος ...

Άν πάλι έχεις καποιες απορίες και θεωρείς οτι μπορώ να στις λύσω , τότε στείλε πμ , γιατί μαζί μ εσένα θα έχω να απαντήσω και σε άλλους 50 ...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom