Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
φεθρυ
εαν γουσταρεις πες μας σε παρακαλω τους λογους που ΔΕΝ πιστευεις στο Θεο
δεν ζηταω δυσκολα
πες μας απλα οτι για τον αλφα η βητα λογο εγω πιστευω η δεν πιστευω στο Θεο
Δε ζητάς δύσκολα, orca, ζητάς παράλογα.
Όπως εσύ δε μπορείς (ή δε θέλεις) να πεις το λόγο για τον οποίο πιστεύεις, έτσι και ο άλλος μπορεί να ΜΗΝ έχει λόγους που ΔΕΝ πιστεύει.  Γιατί χρειάζεται κάποιος λόγος δηλαδή για να «μην πιστεύει» κάποιος?  Δεν αρκεί το γεγονός μόνο του ότι ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ?
 

Επισκέπτης
Νομίζω ότι είσθε εκτός θέματος, κύριε!

Αν τα εννοείτε σοβαρά αυτά που γράψατε, αν δηλαδή "σεβασμός" στην επιλογή του άλλου σημαίνει να βγάζουμε τη μούγκα, έχετε παρεξηγήσει την έννοια "φόρουμ".
σεβασμος ΔΕΝ ειναι να λες αστειακια επιπεδου δημοτικου,με σκοπο να κοροιδεψεις τις επιλογες του αλλου!!ενταξει καταλαβαμε ολοι μας οτι ΕΣΥ ΔΕΝ  πιστευεις!δεξου ομως οτι θα υπαρχουν και αντιθετες γνωμες απο τη δικια σου!
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
δεν νομιζω ο Δημητριος να αποτελει εξαιρεση
ουτε να ειναι ενας απο τους λιγους πιστους εδω στο σαιτ
απλα φανταζομαι οτι πολλα μελη ντρεπονται, κατα καποιο τροπο, να πουνε εξω απο τα δοντια οτι πιστευουν στο θεο
γιατι ειναι της μοδας και πολυ σικ σημερα να το παιζεις αθεος

Το αν είναι «της μόδας» και «σικ» να το παίζει κανείς άθεος, orca, το λένε τα ποσοστά.
Πιο «της μόδας» είναι να «πιστεύτεις», παρά να μην.  Τα νούμερα τα έβαλα 3-4 post νωρίτερα.  Να μην τα ξαναβάζω.
Για το «σικ», και τις συκιές, τα έχουμε δει τα πεπραγμένα των εκπροσώπων....

Ξέρεις κάτι?  Και εγώ πιστεύω «κατά βάθος».  Ντρέπομαι όμως να το ομολογήσω δημόσια, γι’ αυτό και το παίζω άθεος.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
σεβασμος ΔΕΝ ειναι να λες αστειακια επιπεδου δημοτικου,με σκοπο να κοροιδεψεις τις επιλογες του αλλου!!ενταξει καταλαβαμε ολοι μας οτι ΕΣΥ ΔΕΝ  πιστευεις!δεξου ομως οτι θα υπαρχουν και αντιθετες γνωμες απο τη δικια σου!
Μάλλον εσένα σε ενοχλεί να διαβάζεις αντίθετες γνώμες απ' τη δικιά σου. Και το εκδηλώνεις. Και άγαρμπα.
Υπάρχει όρος γι' αυτή τη συμπεριφορά, αλλά δε θα σε προσδιορίσω.

Οι κρίσεις σου για το τι επιπέδου είναι τα αστειάκια μου, καλοδεχούμενες.

Κάνε μας εσύ αστειάκια επιπέδου ΑΕΙ, να ευφράνεις την καρδιά μας.
 

Επισκέπτης
Μάλλον εσένα σε ενοχλεί να διαβάζεις αντίθετες γνώμες απ' τη δικιά σου. Και το εκδηλώνεις. Και άγαρμπα.
Υπάρχει όρος γι' αυτή τη συμπεριφορά, αλλά δε θα σε προσδιορίσω.

Οι κρίσεις σου για το τι επιπέδου είναι τα αστειάκια μου, καλοδεχούμενες.

Κάνε μας εσύ αστειάκια επιπέδου ΑΕΙ, να ευφράνεις την καρδιά μας.
στη ερωτηση ¨ποια ειναι η θρησκεια μου?",εδωσα μια σαφη απαντηση!δεν πιστευω πουθενα!!επομενως συμβαδιζουμε στο θεμα της πιστης!εκει που διαφωνω μαζι σου,ειναι ο τροπος που συζητας(αν το πουμε αυτο το πραγμα συζητηση),που σαν σκοπο εχει να κοροιδεψει τον αλλον!
ΥΓ.προσδιορισε με οπως θελεις,φροντισε ομως να μην ειναι ψυχολογικος ορος γιατι θα εκτεθεις με την αμαθεια σου στην συγκεκριμενη επιστημη!



 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
στη ερωτηση ¨ποια ειναι η θρησκεια μου?",εδωσα μια σαφη απαντηση!δεν πιστευω πουθενα!!επομενως συμβαδιζουμε στο θεμα της πιστης!εκει που διαφωνω μαζι σου,ειναι ο τροπος που συζητας(αν το πουμε αυτο το πραγμα συζητηση),που σαν σκοπο εχει να κοροιδεψει τον αλλον!
ΥΓ.προσδιορισε με οπως θελεις,φροντισε ομως να μην ειναι ψυχολογικος ορος γιατι θα εκτεθεις με την αμαθεια σου στην συγκεκριμενη επιστημη!

Γιατρέ,
(Ψυχίατρος αν κατάλαβα καλά?)
Δεν κρίνω την πίστη σου (ή την μη πίστη σου).
Ο όρος δε θα ήταν ψυχολογικός, θα ήταν κοινωνικός (να μη τον πω "πολιτικό").
Άσ' το όμως αυτό.

Διαφωνείς με "τον τρόπο" που συζητάω (καλά κάνεις), αλλά δε λες γιατί.
Αν κάποιος "σηκώνει" κοροϊδία, είναι και αυτή μέσα στη συζήτηση. Δεν αναφέρομαι όμως στους συνομιλητές μας εδώ, γιατί ούτε τον Δημήτριο, ούτε τον orca κοροϊδεύω για το τι πιστεύουν.
Δικαίωμά τους, όπως σωστά λες και εσύ. Το έχω πει εγώ άλλωστε πριν από σένα.

Αλλά Ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ μου έλεγε για τις πατερίτσες ή για τον άγιο Ονούφριο που κάνει εμφανίσεις δίκην ξωτικού σε δασάκια, έχω δικαίωμα να απαντήσω, και μάλιστα με όποιον τρόπο νομίζω.
Αν μοιάζει με κοροϊδία, κρίμα.

Η σάτυρα δεν έχει όρια, όπως λέει και λαοφιλής καλλιτέχνης.

Και τέλος, αν αυτό "το πράμα" δε σε ικανοποιεί σα συζήτηση, γιατί δε συμμετέχεις περισσότερο, ώστε να το διαμορφώσεις κατά τον τρόπο που θα σε ικανοποιούσε?

Με την στείρα κριτική, δε βγαίνει τίποτα, ξέρεις!
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.781
Κριτικές
18
Like
5.746
Πόντοι
5.035
Ναι, είμαι σίγουρος (αν θες και ποσοστό είναι 100%), ότι δεν υπάρχει αυτό που εσύ λες «θεός». Είναι αποκύημα της φαντασίας σου.

Σταύρο, νομίζω σ'έχω ξαναρωτήσει και απάντηση δεν πήρα... Πώς είσαι τόσο σίγουρος και 100% μάλιστα, ότι δεν υπάρχει "Θεός";
 

Επισκέπτης
Γιατρέ,
(Ψυχίατρος αν κατάλαβα καλά?)
Δεν κρίνω την πίστη σου (ή την μη πίστη σου).
Ο όρος δε θα ήταν ψυχολογικός, θα ήταν κοινωνικός (να μη τον πω "πολιτικό").
Άσ' το όμως αυτό.

Διαφωνείς με "τον τρόπο" που συζητάω (καλά κάνεις), αλλά δε λες γιατί.
Αν κάποιος "σηκώνει" κοροϊδία, είναι και αυτή μέσα στη συζήτηση. Δεν αναφέρομαι όμως στους συνομιλητές μας εδώ, γιατί ούτε τον Δημήτριο, ούτε τον orca κοροϊδεύω για το τι πιστεύουν.
Δικαίωμά τους, όπως σωστά λες και εσύ. Το έχω πει εγώ άλλωστε πριν από σένα.

Αλλά Ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ μου έλεγε για τις πατερίτσες ή για τον άγιο Ονούφριο που κάνει εμφανίσεις δίκην ξωτικού σε δασάκια, έχω δικαίωμα να απαντήσω, και μάλιστα με όποιον τρόπο νομίζω.
Αν μοιάζει με κοροϊδία, κρίμα.

Η σάτυρα δεν έχει όρια, όπως λέει και λαοφιλής καλλιτέχνης.

Και τέλος, αν αυτό "το πράμα" δε σε ικανοποιεί σα συζήτηση, γιατί δε συμμετέχεις περισσότερο, ώστε να το διαμορφώσεις κατά τον τρόπο που θα σε ικανοποιούσε?

Με την στείρα κριτική, δε βγαίνει τίποτα, ξέρεις!
υπαρχει μια συγκεκριμενη ερωτηση,"ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΣΑΣ?"!εχουμε λοιπον 2 δεδομενα!το πρωτο δεδομενο ειναι οτι εσυ ΔΕΝ πιστευεις σε καμια θρησκεια για τους λογους που εχεις ηδη αναφερει!Το δευτερο δεδομενο ειναι οτι ο ορκα και ο δημητριος ειναι χριστιανοι για τους λογους που και αυτοι αναφεραν!ειπατε λοιπον ολοι σας τα επιχειρηματα σας,συζητησατε ξανα και ξανα!φτασατε ομως σε ενα σημειο,οπου πλεον δεν εχει να ειπωθει κατι καινουργιο,το οποιο θα βοηθησει να φτασετε σε ενα συμπερασμα!το θεμα ειναι ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΘΕΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!
λες οτι σεβεσαι τους συνομιλητες σου,αλλα δεν το δειχνεις σταυρο!εχεις βεβαια καθε δικαιωμα να απαντας οπως θελεις,αλλα οχι να μειωνεις τον αλλον(ηθελημενα ή αθελα)!εμενα αυτο μου εδωσες να καταλαβω απο τα γραφομενα σου,ισως και να κανω λαθος!
ΥΓ.αλλο σατυριζω,αλλο συζηταω σταυρο,το ξερεις πολυ καλα!
ΥΓ1.δεν ειμαι ψυχιατρος
ΥΓ2.αυτη η συζητηση εχει φτασει σε ενα τελμα,ως εκ τουτου δεν υπαρχει κατι να διαμορφωσω!
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Ποιοι είναι μακάριοι και ποιοι αξιολύπητοι

(Mτ 5:1-12)

Tότε αυτός κοιτώντας στους μαθητές του είπε:

Mακάριοι εσείς οι φτωχοί, γιατί δική σας είναι η βασιλεία του Θεού.

Mακάριοι εσείς που τώρα πεινάτε, γιατί σε σας θα δοθεί να χορτάσετε.

Mακάριοι εσείς που τώρα κλαίτε, γιατί θα γελάσετε.

Mακάριοι είστε, όταν σας μισήσουν οι άνθρωποι κι όταν σας αφορίσουν και σας περιγελάσουν και δυσφημίσουν το όνομά σας, επειδή πιστεύετε στο Γιο του Aνθρώπου. Xαρείτε την ημέρα εκείνη και σκιρτήστε, γιατί, πράγματι μεγάλος είναι ο μισθός σας στον ουρανό! ’λλωστε τα ίδια έκαμναν στους προφήτες οι πρόγονοί τους.

Mα αλίμονο σε σας τους πλούσιους, γιατί όλη κι όλη η παρηγοριά σας είναι αυτή που ήδη απολαμβάνετε.

Aλίμονο σε σας που τώρα είστε χορτάτοι, γιατί θα πεινάσετε.

Aλίμονο σε σας που τώρα γελάτε, γιατί θα πενθήσετε και θα κλάψετε.

Aλίμονο σε σας, όταν όλοι οι άνθρωποι σας επαινούν, γιατί τα ίδια έκαμναν και στους ψευδοπροφήτες οι πρόγονοί τους.


Αν καταλαβαινες τι σημαινουν αυτα που παραθεσες δεν θα το εκανες....
Μολις μας μιλησες για καποια θρησκεια της οποιας η κοσμοθεωρια στηριζεται αποκλειστικα και μονο σε δυο πραγματα...
στη μνησικακια και στην εκδικητικοτητα που πηγαζει απο αυτην !!!!!!!
ειχα ποσταρει λιγο πιο πισω οτι οι θρησκειες αν καποιος τις κοιταξει χωρις φανατισμο και με λιγη προσοχη αυτοδιαψευδονται!!!!!!!
Μολις απεδειξες οτι μια θρησκεια που αιωνες τωρα πλασσαρεται σαν ανθρωπιστικη και καλοβουλη εχει σαν βασικη της διδασκαλια την μνησικακια και τα μαυρα κοματια της ψυχης του ανθρωπου!!!!!!
ελεος πια.....τυφλοι ειστε????????
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Ναι, είμαι σίγουρος (αν θες και ποσοστό είναι 100%), ότι δεν υπάρχει αυτό που εσύ λες «θεός». Είναι αποκύημα της φαντασίας σου.
Αν ηταν της δικης του φαντασιας δεν θα ηταν τοσο...προβλημα....
Το θεμα ειναι οτι ειναι της φαντασιας αλλονων και αυτος απλα χωρις περιθωριο επιλογης τις ενστερνιστηκε και τις υπερασπιζεται με περισσοτερο παθος απο τους ιδιους τους εφευρετες!!!!!!
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
στη ερωτηση ¨ποια ειναι η θρησκεια μου?",εδωσα μια σαφη απαντηση!δεν πιστευω πουθενα!!επομενως συμβαδιζουμε στο θεμα της πιστης!εκει που διαφωνω μαζι σου,ειναι ο τροπος που συζητας(αν το πουμε αυτο το πραγμα συζητηση),που σαν σκοπο εχει να κοροιδεψει τον αλλον!
ΥΓ.προσδιορισε με οπως θελεις,φροντισε ομως να μην ειναι ψυχολογικος ορος γιατι θα εκτεθεις με την αμαθεια σου στην συγκεκριμενη επιστημη!
ακου κατι φιλε μου....οταν σε μια τυχαια αντιπαραθεση μπαινουν στο τραπεζι απο τη μια ''λογικα''επιχειρηματα και απο την αλλη ''αστεια'' τοτε κατα το:τα ομορφα χωρια ομορφα καιγονται....παει και το:τα αστεια επιχειρηματα ''αστεια''αντιμετωπιζονται!!!!!
Θιχτηκες (και ισως καπου δικαιολογημενα )απο την αστεια αντιμετωπιση....
Για πες μας τωρα σου φανηκαν και αστεια τα επιχειρηματα????
Και αν ναι γιατι δεν τα στιλιτευσες?????
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
σεβασμος ΔΕΝ ειναι να λες αστειακια επιπεδου δημοτικου,με σκοπο να κοροιδεψεις τις επιλογες του αλλου!!ενταξει καταλαβαμε ολοι μας οτι ΕΣΥ ΔΕΝ  πιστευεις!δεξου ομως οτι θα υπαρχουν και αντιθετες γνωμες απο τη δικια σου!
Το τι σημαινει σεβασμος χωραει πολυ συζητηση...
Για μενα π.χ. ελλειψη σεβασμου ειναι το να προσπαθει καποιος να μου βιασει τη λογικη....
Τι λες μπορι να ειναι και ετσι??????
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.781
Κριτικές
18
Like
5.746
Πόντοι
5.035
να υποθεσω οτι εσυ πιστευεις (οχι στον)σε θεο????

Nα υποθέσεις... Χριστιανός είμαι... και να σκεφτείς στο σχολείο δεν είχα καμία μπροστόβαρη ( :boobies: ) Θρησκευτικού, οπότε μάλλον πίστεψα ανεπηρέαστος (για να κάνουμε και λίγο χιουμοράκι)...
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Nα υποθέσεις... Χριστιανός είμαι... και να σκεφτείς στο σχολείο δεν είχα καμία μπροστόβαρη ( :boobies: ) Θρησκευτικού, οπότε μάλλον πίστεψα ανεπηρέαστος (για να κάνουμε και λίγο χιουμοράκι)...
καλο το χιουμορακι αλλα φιλε μου για το οτι ''πιστεψες''ειλικρινα δεν μπορω να κανω κατι περα απο του να σου εκφρασω την ειλικρινη συμπαρασταση μου.....
Εν τελει ομως...ας προσεχες....μεγαλο παιδι εισαι!!!!!!
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.781
Κριτικές
18
Like
5.746
Πόντοι
5.035
καλο το χιουμορακι αλλα φιλε μου για το οτι ''πιστεψες''ειλικρινα δεν μπορω να κανω κατι περα απο του να σου εκφρασω την ειλικρινη συμπαρασταση μου.....
Εν τελει ομως...ας προσεχες....μεγαλο παιδι εισαι!!!!!!

Έτσι είναι φίλε μου... κάποιοι είναι έξυπνοι και πιστεύουν στην αλήθεια και κάποιοι το παίζουν έξυπνοι και πιστεύουν στα παραμύθια...
Ποιά είναι όμως πραγματικά τα παραμύθια; Αυτά που φαίνονται παράλογα ή αυτά που φαίνονται λογικά;
Ποιός έχει τη ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ beyond the shadow of doubt (σόρρυ για το Αγγλικό αλλά νομίζω ταιριάζει γάντι εδώ) να απαντήσει;;;
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Έτσι είναι φίλε μου... κάποιοι είναι έξυπνοι και πιστεύουν στην αλήθεια και κάποιοι το παίζουν έξυπνοι και πιστεύουν στα παραμύθια...
Ποιά είναι όμως πραγματικά τα παραμύθια; Αυτά που φαίνονται παράλογα ή αυτά που φαίνονται λογικά;
Ποιός έχει τη ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ beyond the shadow of doubt (σόρρυ για το Αγγλικό αλλά νομίζω ταιριάζει γάντι εδώ) να απαντήσει;;;
Αδερφε (αν εισαι ακομα εδω γιατι επρεπε να ποσταρω για ΑΛΚΑΤΡΑΖ)
Θα ειμαι σκληρος...δεν μπορω να κανω αλλοιως ,δεν....γινεται!!!!!
Δεν ξερω ποιος ειναι εξυπνος και δεν ξερω και αν ειμαι και εγω!!!!!
Ξερω ομως οτι σιγουρα δεν ειμαι χαζος γιατι μονο ενας χαζος μπορει να υπερασπιζεται με περισσο παθος κατι για το οποιο οχι μονο δεν ειναι σιγουρος οτι υπαρχει αντιθετως οι ενδειξεις λενε οτι δεν υπαρχει!!!!!
Να χτυπιεται και να ορκιζεται για κατι το οποιο δεν εχει δει ο ιδιος (και ουτε προκειται)
παρα με διαφορους τροπους του εχει μεταφερθει....
Μονο ενας χαζος ζηταει απο καποιον να αποδειξει για κατι οτι δεν υπαρχει οταν αυτο απο μονο του δεν εχει εμφανιστει ποτε και πουθενα!!!!!!
Τοση ανοησια πια?????Μα τοση????
Κρατηστε τουλαχιστον μια πισινη....
Εγω τουλαχιστον λεω λεω πως πιστευω οτι κατι δεν υπαρχει μεχρι αυτο (αν υπαρχει...)να εμφανιστει σε μενα!!!!!που ειναι το δυσκολο να καταλαβεις?????
Τι ειναι αυτο το κρυφτουλι με τον θεο και δημιουργο?????
Ωραια τα λογοπαιγνια για εξυπνους και χαζους αλλα μην τρελλαθουμε κιολας!!!!!!
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Σταύρο, νομίζω σ'έχω ξαναρωτήσει και απάντηση δεν πήρα... Πώς είσαι τόσο σίγουρος και 100% μάλιστα, ότι δεν υπάρχει "Θεός";

Καλημέρα Βύζο.
Είναι πολύ απλό:
ΟΛΕΣ οι ενδείξεις που υπάρχουν (μιλάω τουλάχιστον γι' αυτές που έχουν γίνει αντιληπτές από μένα), λένε ότι δεν υπάρχει τίποτα τέτοιο.
Αντίθετα, δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ ένδειξη που να λέει ότι κάτι τέτοιο υπάρχει.
Εφ όσον κάποια στιγμή έπρεπε να αποφασίσω, προτίμησα το ότι δεν υπάρχει.
Τίποτα (από τότε) δεν έχει παρουσιαστεί, που να με κάνει να αναθεωρήσω, ή έστω να ξανασκεφτώ την απόφασή μου αυτή.
Αντίθετα, ό,τι έχει πέσει στην αντίληψή μου (και μέσα σε αυτά εντάσσονται ΚΑΙ οι απόψεις των διαφωνούντων με μένα) έχει επιβεβαιώσει την άποψή μου αυτή, και δε την έχει κλονίσει.  Μάλλον δε την έχει ενισχύσει.  Λόγω της έλλειψης σοβαρών επιχειρημάτων από την άλλη πλευρά.

Οπότε "είμαι σίγουρος".  Και δε κρατάω και καμιά "πισινή", όπως ίσως θα έχεις διαπιστώσει, αν διαβάζεις τα όσα γράφω.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
υπαρχει μια συγκεκριμενη ερωτηση,"ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΣΑΣ?"! εχουμε λοιπον 2 δεδομενα!το πρωτο δεδομενο ειναι οτι εσυ ΔΕΝ πιστευεις σε καμια θρησκεια για τους λογους που εχεις ηδη αναφερει!Το δευτερο δεδομενο ειναι οτι ο ορκα και ο δημητριος ειναι χριστιανοι για τους λογους που και αυτοι αναφεραν! ειπατε λοιπον ολοι σας τα επιχειρηματα σας, συζητησατε ξανα και ξανα!φτασατε ομως σε ενα σημειο, οπου πλεον δεν εχει να ειπωθει κατι καινουργιο, το οποιο θα βοηθησει να φτασετε σε ενα συμπερασμα!το θεμα ειναι ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΘΕΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!
λες οτι σεβεσαι τους συνομιλητες σου,αλλα δεν το δειχνεις σταυρο!εχεις βεβαια καθε δικαιωμα να απαντας οπως θελεις,αλλα οχι να μειωνεις τον αλλον(ηθελημενα ή αθελα)!εμενα αυτο μου εδωσες να καταλαβω απο τα γραφομενα σου,ισως και να κανω λαθος!
ΥΓ.αλλο σατυριζω,αλλο συζηταω σταυρο,το ξερεις πολυ καλα!
ΥΓ1.δεν ειμαι ψυχιατρος
ΥΓ2.αυτη η συζητηση εχει φτασει σε ενα τελμα,ως εκ τουτου δεν υπαρχει κατι να διαμορφωσω!

Φίλε, υπάρχουν μερικά πράματα που τα έχεις παρεξηγήσει:

1) Το ότι η συζήτηση έχει φτάσει σε “τέλμα”, είναι δική σου άποψη.  ΟΚ, κατανοητό, και επομένως και κατανοητή είναι και η μη διάθεσή σου να συμμετέχεις.  Δε σημαίνει αυτό όμως ότι επειδή εσύ έχεις αυτή την άποψη, πρέπει με αυτή να συμφωνούν όλοι.  Άσε λοπιπόν τους άλλους να συμμετέχουν.  Βλέπουν τα πράματα διαφορετικά από σένα.

2) Κατανοητό και το ότι δεν είσαι ψυχίατρος.

3) Νομίζω σου εξήγησα, αλλά να το ξαναπώ και με άλλα λόγια:  Σε ΚΑΘΕ συζήτηση, ο ΚΑΘΕ συμμετέχων μπορεί να διαχειριστεί το λόγο του όπως αυτός νομίζει.  Μην ξεχνάς, ότι και ό άλλος (ή οι άλλοι, απέναντι), έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ δυνατότητα.  Και ένας τρίτος (όπως εσύ εν προκειμένω) μπορεί να κρίνει αυτά που ακούει / διαβάζει.  Αυτό ακριβώς κάνουμε εδώ.  Μου είπες την άποψή σου, ότι μειώνω / κοροϊδεύω / σατυτρίζω κλπ τους συνομιλητές μου.  ΟΚ, και πάλι την άκουσα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι συμφωνώ κι όλας μαζί σου.  ΙΔΙΩΣ αν ΔΕΝ παραθέτεις κάτι το συγκεκριμένο, αλλά μιλάς με γενικότητες και ΜΟΝΟ εκφράζοντας κρίσεις.  Το οποίο κάνεις.  Και σε τελευτάια ανάλυση, αν κάποιος θεωρεί ότι θίγεται / μειώνεται / καροϊδεύεται κλπ, μπορεί να αντιδράσει κατάλληλα.  Δε χρειάζεται εσένα για δικηγόρο.

4) Το ότι ο τίτλος του thread είναι "ποια είναι η θρησκεία σας?" το ξέρουμε όλοι, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι η απάντηση του καθενός ΠΡΕΠΕΙ να περιορίζεται στη συμπλήρωση της ψηφοφορίας (μόνο).  Αν ήταν έτσι, δε θα ήταν θέμα για thread, αλλά ξερή ψηφοφορία / δημοσκόπηση, σαν αυτές που κάνουν οι εταιρείες δημοσκοπήσεων, και στις οποίες ΔΕΝ έχεις το δικαίωμα να εκφράσεις άποψη πέρα από τις προκαθορισμένες απαντήσεις επιλογής.

5) Τι θα πει ρε φίλε "ειπατε λοιπον ολοι σας τα επιχειρηματα σας," και "πλεον δεν εχει να ειπωθει κατι καινουργιο"?  Και ποιός είσαι εσύ που θα το αποφασίσεις αυτό?  Σε κουράσαμε?  Τα κουβαδάκια σου και σε άλλη παραλία!  Ορίστε μας!

6) Απάντησε μου σε ΜΙΑ ΜΟΝΟ ερώτηση:
Πότε εγώ προέτρεψα κάποιον να αλλάξει γνώμη?  Πότε εγώ ζήτησα από κάποιο συνομιλητή να συμφωνήσει μαζί μου?  Βρες το κείμενο και παράθεσε το.  Αν δε το κάνεις, τότε να με συμπαθάς, αλλά θέλεις να γράφεις αοριστίες απλώς και μόνο για να "την μπαίνεις", και όχι γιατί κάτι έχεις να προσφέρεις στη συζήτηση.  Πράγμα που στο ξαναείπα ότι το κάνεις.
 

Επισκέπτης
Φίλε, υπάρχουν μερικά πράματα που τα έχεις παρεξηγήσει:

1) Το ότι η συζήτηση έχει φτάσει σε “τέλμα”, είναι δική σου άποψη.  ΟΚ, κατανοητό, και επομένως και κατανοητή είναι και η μη διάθεσή σου να συμμετέχεις.  Δε σημαίνει αυτό όμως ότι επειδή εσύ έχεις αυτή την άποψη, πρέπει με αυτή να συμφωνούν όλοι.  Άσε λοπιπόν τους άλλους να συμμετέχουν.  Βλέπουν τα πράματα διαφορετικά από σένα.

2) Κατανοητό και το ότι δεν είσαι ψυχίατρος.

3) Νομίζω σου εξήγησα, αλλά να το ξαναπώ και με άλλα λόγια:  Σε ΚΑΘΕ συζήτηση, ο ΚΑΘΕ συμμετέχων μπορεί να διαχειριστεί το λόγο του όπως αυτός νομίζει.  Μην ξεχνάς, ότι και ό άλλος (ή οι άλλοι, απέναντι), έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ δυνατότητα.  Και ένας τρίτος (όπως εσύ εν προκειμένω) μπορεί να κρίνει αυτά που ακούει / διαβάζει.  Αυτό ακριβώς κάνουμε εδώ.  Μου είπες την άποψή σου, ότι μειώνω / κοροϊδεύω / σατυτρίζω κλπ τους συνομιλητές μου.  ΟΚ, και πάλι την άκουσα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι συμφωνώ κι όλας μαζί σου.  ΙΔΙΩΣ αν ΔΕΝ παραθέτεις κάτι το συγκεκριμένο, αλλά μιλάς με γενικότητες και ΜΟΝΟ εκφράζοντας κρίσεις.  Το οποίο κάνεις.  Και σε τελευτάια ανάλυση, αν κάποιος θεωρεί ότι θίγεται / μειώνεται / καροϊδεύεται κλπ, μπορεί να αντιδράσει κατάλληλα.  Δε χρειάζεται εσένα για δικηγόρο.

4) Το ότι ο τίτλος του thread είναι "ποια είναι η θρησκεία σας?" το ξέρουμε όλοι, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι η απάντηση του καθενός ΠΡΕΠΕΙ να περιορίζεται στη συμπλήρωση της ψηφοφορίας (μόνο).  Αν ήταν έτσι, δε θα ήταν θέμα για thread, αλλά ξερή ψηφοφορία / δημοσκόπηση, σαν αυτές που κάνουν οι εταιρείες δημοσκοπήσεων, και στις οποίες ΔΕΝ έχεις το δικαίωμα να εκφράσεις άποψη πέρα από τις προκαθορισμένες απαντήσεις επιλογής.

5) Τι θα πει ρε φίλε "ειπατε λοιπον ολοι σας τα επιχειρηματα σας," και "πλεον δεν εχει να ειπωθει κατι καινουργιο"?  Και ποιός είσαι εσύ που θα το αποφασίσεις αυτό?  Σε κουράσαμε?  Τα κουβαδάκια σου και σε άλλη παραλία!  Ορίστε μας!

6) Απάντησε μου σε ΜΙΑ ΜΟΝΟ ερώτηση:
Πότε εγώ προέτρεψα κάποιον να αλλάξει γνώμη?  Πότε εγώ ζήτησα από κάποιο συνομιλητή να συμφωνήσει μαζί μου?  Βρες το κείμενο και παράθεσε το.  Αν δε το κάνεις, τότε να με συμπαθάς, αλλά θέλεις να γράφεις αοριστίες απλώς και μόνο για να "την μπαίνεις", και όχι γιατί κάτι έχεις να προσφέρεις στη συζήτηση.  Πράγμα που στο ξαναείπα ότι το κάνεις.
1)εμενα αυτη ειναι η αποψη μου,συγγνωμη κιολας!δεν απαγορεψα σε κανεναν να συνεχισει τη συζητηση αυτη,και ουτε εχω αυτη τη δυνατοτητα!

2)χαιρομαι που το καταλαβες!

3)ΕΣΥ ειπες οτι σατυριζεις,δεν ειναι δικια μου φραση!οπως  ΕΣΥ ειπες οτι θα απαντας οπως θελεις,σε αστεια επιχειρηματα(αυτο για το δασος και τον αγιου φανουριο)!

4)συμφωνουμε

5)μου ειπες να συμμετασχω στη συζητηση,και η απαντηση μου ειναι οτι δεν το κανω γιατι θεωρω οτι εχει κουρασει το ολο θεμα!προσωπικη μου αποψη,οσο και αν δεν σου αρεσει!

6)πες ρε φιλε που εχετε καταληξει??ενα συμπερασμα που βγαλατε????

ΥΓ.θα σου παραθεσω λοιπον καποια ποστ σου,για να καταλαβεις τι εννοω!


 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom