Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Το οτι αυξάνει αυτό το ποσοστό ... είναι παραπάνω απο βέβαιο.
Και θα αυξηθεί ακόμη περισσότερο !

Είναι η μόδα βλέπεις ...
Δεν πιστεύω σε κανέναν ... δε δίνω λογαριασμό σε κανέναν ... ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ !
Αυτό είναι το δόγμα της εποχής ...
Της εποχής όμως ...

Ανα την ιστορία η έννοια θρησκεία πέρασε απο πολλά στάδια. Αυξήθηκε αλλά και μειώθηκε η δύναμή της.
Νά ... δες τη Ρωσία ! Υπήρχε διάστημα στην ιστορία της οπου δεν υπήρχε κληρικός επι του εδάφους της. Δες τη σήμερα. Ο λαός της πιστότερος πάντων των λαών και η Ορθοδοξία της , η ισχυρότερη πάντων των Ορθοδόξων Εκκλησιών και Πατριαρχείων.

Γι αυτό Σταύρε ... μην τρέφεις τζάμπα ελπίδες.
Μόδα είναι ... θα περάσει ! ;)

Θές μήπως να πάω και πιο πίσω ? Στο παραμυθάκι με τον πύργο της Βαβέλ οπου ο άνθρωπος θέλησε να φθάσει το Θεό ?
Μήπως το ίδιο επιχειρεί και σήμερα ?

Λίγη φειδώ ... γιατί οι γλώσσες μπερδεύονται και η ανθρωπότητα χωρίς το "Θείον" αυτοκαταστρέφεται ... ;)

Μήτσε,

Δεν τρέφω καμία ελπίδα.
Για δυό λόγους:
Ο ένας, είναι ότι στ' @@ μου.  Δε πά να πιστεύουν όσοι θέλουν, όπου θέλουν?  Δικό τους είναι το πρόβλημα, όχι δικό μου.
Ο άλλος είναι ότι αυτές οι αλλαγές δε μετριώνται με δεκαετίες ή λίγους αιώνες (το παραδειγμα της πρώην ΕΣΣΔ που έφερες κράτησε μόλις 70 χρόνια), οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να δω εγώ τέτοιες αλλαγές στη ζωή μου, ούτε καν κι εσύ, που νομίζω ότι είσαι νεώτερος.
Το τι θα γίνει το 2.500 ή το 3.000, ε, δε με νοιάζει.
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
οσες παρεμβασεις θελεις κανε,δν χρειαζεται να ζητας την αδεια μου ρε χριστιδη
απλα επειδη ηταν μεταξυ σας.....
Κοιταξε,ειδες οτι ειχε ο Σταυρος και εγω καποια συζητηση με καποια παιδια που τυχαινει να πιστευουν σε κατι διαφορετικο απο εμας....
Ειλικρινα σου μιλαω οτι ο τροπος που απευθυνθηκες στον Σταυρο και δεν θελω να με θεωρησεις τσατσο που τον αβανταρω ,φανηκε σα να ειχες κατι προσωπικο μαζι του....δηλ ενω εκανε μια συζητηση με καποιους θεωρω αρκετα εξυπνους ανθρωπους(τον δημητριο αλλα και τον orca)εσυ τον κατηγορησες οτι δεν σεβεται τους συνομιλητες οτι ειρωνευεται και τετοια....
οταν δηλαδη εμενα μου λεει ο orcas να παω να βρω τον ...ραφαηλ....αυτο πως πρεπει να αντιμετωπισθει?????πρεπει να πω οτι με ...ειρωνευεται????εξαλλου μπες και πες τις προσωπικες σου αποψεις και οχι να κανεις κριτικη για το πως χειριζεται ο αλλος τα επιχειρηματα του....φανηκε σα να τον ειχες στοχο(που δεν πιστευω οτι ειναι ετσι!!!!)
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
φανηκε σα να ειχες κατι προσωπικο μαζι του....

Φίλε Χρηστίδη, ο Edgar δεν έχει τίποτα προσωπικό μαζί μου.
Σε διαβεβαιώνω ότι δεν τον γνωρίζω προσωπικά.

Μάλλον όμως έχει κάτι προσωπικό με τον εαυτό του.
Και νομίζει ότι θα το ξεπεράσει, βάζοντάς τα με τους άλλους.

Δεν είναι κουτός, και κρίση έχει.  Αλλά αυτό που εξ αρχής έγραψε (περί ψυχιατρικού όρου) κάποια βάση φαίνεται πως έχει....

Δεν πειράζει, είπαμε, εδώ χωράνε όλοι.

Όσο για το "στόχος", επειδή είμαι mod (πρόσθετος λόγος αυτό) συχνά γίνομαι "στόχος".
Και πάλι δεν πειράζει, το έχω συνηθίσει.
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Φίλε Χρηστίδη, ο Edgar δεν έχει τίποτα προσωπικό μαζί μου.
Σε διαβεβαιώνω ότι δεν τον γνωρίζω προσωπικά.

Μάλλον όμως έχει κάτι προσωπικό με τον εαυτό του.
Και νομίζει ότι θα το ξεπεράσει, βάζοντάς τα με τους άλλους.

Δεν είναι κουτός, και κρίση έχει.  Αλλά αυτό που εξ αρχής έγραψε (περί ψυχιατρικού όρου) κάποια βάση φαίνεται πως έχει....

Δεν πειράζει, είπαμε, εδώ χωράνε όλοι.

Όσο για το "στόχος", επειδή είμαι mod (πρόσθετος λόγος αυτό) συχνά γίνομαι "στόχος".
Και πάλι δεν πειράζει, το έχω συνηθίσει.
ενταξει αυτα εσυ τα ξερεις...εγω με αγωνια περιμενω (μιας και δηλωσε αθεος)τις τοποθετησεις του.....στα θεματα που συζηταγαμε....αυτη ειναι εξαλλου και ηουσια!!!!ετσι δεν ειναι?????
 

Επισκέπτης
απλα επειδη ηταν μεταξυ σας.....
Κοιταξε,ειδες οτι ειχε ο Σταυρος και εγω καποια συζητηση με καποια παιδια που τυχαινει να πιστευουν σε κατι διαφορετικο απο εμας....
Ειλικρινα σου μιλαω οτι ο τροπος που απευθυνθηκες στον Σταυρο και δεν θελω να με θεωρησεις τσατσο που τον αβανταρω ,φανηκε σα να ειχες κατι προσωπικο μαζι του....δηλ ενω εκανε μια συζητηση με καποιους θεωρω αρκετα εξυπνους ανθρωπους(τον δημητριο αλλα και τον orca)εσυ τον κατηγορησες οτι δεν σεβεται τους συνομιλητες οτι ειρωνευεται και τετοια....
οταν δηλαδη εμενα μου λεει ο orcas να παω να βρω τον ...ραφαηλ....αυτο πως πρεπει να αντιμετωπισθει?????πρεπει να πω οτι με ...ειρωνευεται????εξαλλου μπες και πες τις προσωπικες σου αποψεις και οχι να κανεις κριτικη για το πως χειριζεται ο αλλος τα επιχειρηματα του....φανηκε σα να τον ειχες στοχο(που δεν πιστευω οτι ειναι ετσι!!!!)
διαβασα με προσοχη το ποστ σου χριστιδη,πριν ξεκινησω να γραφω την απαντηση μου!!εγω απλα εγραψα την αποψη μου και τιποτα περισσοτερο!δεν εκανα παραθεση σε κανεναν,ουτε προσεβαλλα καποιον!οσον αφορα καποια σχολια για τον αγιο ραφαηλ,ο ορκα πιστευει οτι γινονται θαυματα και περπατανε αναπηροι γι αυτο το λογο εχουν απομεινει τα αναπηρικα καροτσακια!καποιος αλλος αναφερει,οτι ειναι απο αναπηρους που πεθαναν και απλα ξεμειναν εκει,και η εκκλησια αρχισε να διαδιδει ψεμματα για θαυματα που συντελεστηκαν!η δικια μου αποψη ειναι διαφορετικη και βασιζεται σε ψυχολογικα κριτηρια και ερευνες των ανθρωπινων αναγκων!για να μην πλατιαζουμε ομως,δεν μου αρεσει η ειρωνια απο οπου και αν προερχεται!και επειδη βλεπω οτι ψιλοδημιουργειται μανουρα,παιρνω τα κουβαδακια μου και παω σε αλλη παραλια,οπως με προετρεψε καποιος!καλη συνεχεια.....
 

Επισκέπτης
ενταξει αυτα εσυ τα ξερεις...εγω με αγωνια περιμενω (μιας και δηλωσε αθεος)τις τοποθετησεις του.....στα θεματα που συζηταγαμε....αυτη ειναι εξαλλου και ηουσια!!!!ετσι δεν ειναι?????

Εγώ να δεις αγωνία ...
Δε με κολάει ύπνος καθόλου απόψε ... :headbang:
 

Επισκέπτης
Φίλε Χρηστίδη, ο Edgar δεν έχει τίποτα προσωπικό μαζί μου.
Σε διαβεβαιώνω ότι δεν τον γνωρίζω προσωπικά.

Μάλλον όμως έχει κάτι προσωπικό με τον εαυτό του.
Και νομίζει ότι θα το ξεπεράσει, βάζοντάς τα με τους άλλους.

Δεν είναι κουτός, και κρίση έχει.  Αλλά αυτό που εξ αρχής έγραψε (περί ψυχιατρικού όρου) κάποια βάση φαίνεται πως έχει....

Δεν πειράζει, είπαμε, εδώ χωράνε όλοι.

Όσο για το "στόχος", επειδή είμαι mod (πρόσθετος λόγος αυτό) συχνά γίνομαι "στόχος".
Και πάλι δεν πειράζει, το έχω συνηθίσει.
για τις ψυχωσεις-νευρωσεις που εχεις σταυρο,μπορεις να απευθυνθεις σε καποιον ειδικο!εσυ προτιμας ομως να χρησιμοποιεις το φορουμ σαν ψυχοθεραπευτικο μεσον!ειναι μια αντιμετωπιση και αυτη!
κανεις δεν σε εχει στοχο επειδη εισαι μοντ,δεν το εκανα ουτε οταν εκανες πλακιτσες με νικ νειμ ιεροδουλων,τωρα θα το κανω?
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
διαβασα με προσοχη το ποστ σου χριστιδη,πριν ξεκινησω να γραφω την απαντηση μου!!εγω απλα εγραψα την αποψη μου και τιποτα περισσοτερο!δεν εκανα παραθεση σε κανεναν,ουτε προσεβαλλα καποιον!οσον αφορα καποια σχολια για τον αγιο ραφαηλ,ο ορκα πιστευει οτι γινονται θαυματα και περπατανε αναπηροι γι αυτο το λογο εχουν απομεινει τα αναπηρικα καροτσακια!καποιος αλλος αναφερει,οτι ειναι απο αναπηρους που πεθαναν και απλα ξεμειναν εκει,και η εκκλησια αρχισε να διαδιδει ψεμματα για θαυματα που συντελεστηκαν!η δικια μου αποψη ειναι διαφορετικη και βασιζεται σε ψυχολογικα κριτηρια και ερευνες των ανθρωπινων αναγκων!για να μην πλατιαζουμε ομως,δεν μου αρεσει η ειρωνια απο οπου και αν προερχεται!και επειδη βλεπω οτι ψιλοδημιουργειται μανουρα,παιρνω τα κουβαδακια μου και παω σε αλλη παραλια,οπως με προετρεψε καποιος!καλη συνεχεια.....
κοιταξε...εμεις οι αθεοι ζουμε σε μια κοινωνια οπου κακα τα ψεματα ''χρωσταμε χαρη''που μας κανουν την τιμη οι υπολοιποι και μας ανεχονται,ενω κανονικα θα επρεπε να ειμαστε σε καμμια χωματερη!!!!!και αυτο εξαιτιας της ''μεγαλοψυχιας''της εκκλησιας,που αγαπαει και τους καλους και τους''κακους''(εμας)ε λοιπον συγχωρα καμμια φορα και το οξυθυμο του χαρακτηρα μας....λειτουργουμε υπο καθεστως πιεσης!!!!!
Και για να μιλησω σοβαρα....ουτε ΘΕΟΣ υπαρχει ουτε επομενη ζωη ουτε ,....τιποτα...το λεω εγω και ετσι ειναι!!!!!
τα υπολοιπα ειναι παραμυθακια για μικρα παιδια!!!!!!
τωρα τι να κανουμε??????να υποκριθουμε οτι δεν εχουμε καταλαβει την απατη????
να σφυριζουμε ανεμελα????Ε οχι...οσο λιγοτερες χαμενες και παραπλανημενες ΨΥΧΕς σε αυτον τον κοσμο τοσο καλυτερα!!!!!
Αυτοι οι γ......οι που ανακαλυψαν τις θρησκειες και ριξανε την ανθρωποτητα στην πλανη θα πληρωσουν ποτε????θα αποδωθει για αυτους τους ΒΙΑΣΤΕΣ των ανθρωπινων ψυχων και συνειδησεων ποτε δικαιοσυνη?????
Αποδειξτε ρε αυτα που ισχυριζεστε!!!!!!
Α Π Α Τ Ε Ω Ν Ε Σ!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Εγώ να δεις αγωνία ...
Δε με κολάει ύπνος καθόλου απόψε ... :headbang:
Εδω θα την βγαλουμε ολο το βραδυ παρεα μη στεναχωριεσαι καθολου!!!!!
εχω δωσει και ...αιμα το απογευμα ;) ;) ;) ;) και ειμαι ...κομπλε :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Ε ... άμα το λές εσύ ... ΤΕΛΟΣ !
Είναι Νόμος .-    :boobies:
Ενω αμα το λενε...οι γραφες...ε?????Σωστα ετσι κιαλλιως εσεις πιστευετε μονο αυτα που ...βλεπετε ,ετσι δεν ειναι??????
α ρε Δημητριε αμεσως ....τσιμπησες!!!!!!
:bottom: :bottom: :bottom: :bottom:
 

Επισκέπτης
Ενω αμα το λενε...οι γραφες...ε?????Σωστα ετσι κιαλλιως εσεις πιστευετε μονο αυτα που ...βλεπετε ,ετσι δεν ειναι??????
α ρε Δημητριε αμεσως ....τσιμπησες!!!!!!
:bottom: :bottom: :bottom: :bottom:

Eγώ φίλε μου πιστεύω χωρίς να έχω δεί το παραμικρό ...
Ούτε θαύματα έχω δεί ... ούτε τίποτα !
Ούτε βέβαια και περιμένω να δώ ... ούτε και παρέθεσα ποτέ κάτι σχετικό.

Αυτό λέει πολλά νομίζω !
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Eγώ φίλε μου πιστεύω χωρίς να έχω δεί το παραμικρό ...
Ούτε θαύματα έχω δεί ... ούτε τίποτα !
Ούτε βέβαια και περιμένω να δώ ... ούτε και παρέθεσα ποτέ κάτι σχετικό.

Αυτό λέει πολλά νομίζω !
δεν καταλαβες τι εννουσα!!!γιατι σου φαινεται τοσο δυσκολο και αστειο να πιστεψεις αυτα που λεω εγω, ενω την ιδια στιγμη πιστευεις αυτα που εχουν πει αλλοι χιλιαδες χρονια πριν...
Αυτο ειναι το οξυμωρο!!!!!!!
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Κανένα φρέσκο επιχείρημα -ένθεν και ένθεν- παιδιά;
Δεν θα σας υποδείξω φυσικά τι θα γράψετε, αλλά μήπως το κουράσαμε λίγο παραπάνω το θέμα;
 

Επισκέπτης
δεν καταλαβες τι εννουσα!!!γιατι σου φαινεται τοσο δυσκολο και αστειο να πιστεψεις αυτα που λεω εγω, ενω την ιδια στιγμη πιστευεις αυτα που εχουν πει αλλοι χιλιαδες χρονια πριν...
Αυτο ειναι το οξυμωρο!!!!!!!

Κάποιο λόγο φίλε μου θα έχω για να πιστεύω ... δεν το καταλαβαίνεις ???
Αυτά δε λέγονται σε θρεντς ...

Επίσης δεν έχω σαν σκοπό να σε πείσω για κάτι και έτσι να σε αναγκάσω να στερηθείς τη δυνατότητα που τώρα έχεις , να μη λογοδοτείς σε κάνεναν και για τίποτε απο όσα κάνεις ...
Ζήσε ελεύθερος ... κι άσε με σκλαβωμένο . Επιλογή μου !

Και κάτι άλλο : Δεν ψάχνω για αποδείξεις όπως εσύ ... Κάτι που σήμερα η επιστήμη θεωρεί αποδεδειγμένο ... αύριο η ίδια η επιστήμη το θεωρεί αναπόδεικτο ... Ελπίζω να με πιάνεις ! ;)
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Κάποιο λόγο φίλε μου θα έχω για να πιστεύω ... δεν το καταλαβαίνεις ???
Αυτά δε λέγονται σε θρεντς ...

Επίσης δεν έχω σαν σκοπό να σε πείσω για κάτι και έτσι να σε αναγκάσω να στερηθείς τη δυνατότητα που τώρα έχεις , να μη λογοδοτείς σε κάνεναν και για τίποτε απο όσα κάνεις ...
Ζήσε ελεύθερος ... κι άσε με σκλαβωμένο . Επιλογή μου !

Και κάτι άλλο : Δεν ψάχνω για αποδείξεις όπως εσύ ... Κάτι που σήμερα η επιστήμη θεωρεί αποδεδειγμένο ... αύριο η ίδια η επιστήμη το θεωρεί αναπόδεικτο ... Ελπίζω να με πιάνεις ! ;)
πως μου ζητας να σε αφησω σκλαβωμενο...αυτο δεν γινεται...πρεπει να βοηθησω στην απελευθερωση σου!!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom