Νέα

Παλαιά Διαθήκη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 138
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

jedai

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2006
Μηνύματα
55
Like
0
Πόντοι
0
πω καλα εχει γεμισει το σαιτ απο ψευτοεπαναστατες αντε να δουμε τι αλλη πιπα να ακουσουμε α και μερικοι καθιστε να μιλατε για πουτανες πιστευω ειστε πολυ ποιο χρησιμοι και αφηστε την θρησκεια εκει που ειναι επιστημονικα αν μην τι αλλο δεν εχει αποδειχθει τπτ απο τις πιπες που λες και ρωτω εγω τωρα εγω ο αγραμματος πως ειναι δυνατον να εχουν ολα μια τοσο λογικη αλλα και συναμα τρελη πορεια? και τερας 1956  ασε αυτα περι ελληνικης φυλης και τις αλλες μαλακιες γιατι και συ δεν διαφερεις πολυ.ΚΟΙΤΑ ΡΕ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ!
 

LeoKnight7

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
407
Like
0
Πόντοι
1
Ωραία! Τώρα ακούσαμε και ότι η ψυχή είναι ενδοκρανιακή λειτουργία.

Whatever.

Απλώς μη θίγετε την πίστη των άλλων.
 

fkmenace

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2006
Μηνύματα
647
Like
14
Πόντοι
6
Το site είναι της πούτσας, δεν υπάρχει αμφιβολία. Βρέθηκε ψηλά στη λίστα που μου έβγαλε το google σε μια αναζήτηση που έκανα στις 4  το πρωί. Για εκείνη την ώρα ... και πάλι καλά να λες!

Ωστόσο γιατί στέκεσαι στο πουτσο-site;

Σου έχω το όνομα του καθηγητή της επιδημιολογίας του Harvard, ο οποίος κατείχε την έδρα για δεκαετίες, μάλλον με τα αρχίδια του και όχι δια της αφισσοκολλήσεως ή του πεοθυλασμού όπως στα κομματικά πανεπιστήμια της Λαικής Δημοκρατίας του Ελλαδιστάν. Τα συμπεράσματά του και τα αποτελέσματα από τις νεκροψίες είναι καταγεγραμμένα ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΨΑΞΕΙΣ.

Σε αυτό που λες κάνεις λάθος. Ή για να μην είμαι απόλυτος, εγώ που αφιέρωσα ένα σημαντικό χρονικό διάστημα στο συγκεκριμένο θέμα χθες βράδυ, σαφώς και βρήκα το όνομα του Gordon στην ιστορία του τμήματος Επιδημιολογίας του Χάρβαρντ, της οποίας όντως υπήρξε κεφάλαιο, αλλά τα αποτελέσματα που αναφέρεις τα βρήκα σε σάιτ (και ήταν κάμποσα) αποκλειστικά αντισημιτικού, ναζιστικού ή και των δύο, περιεχομένου. Με συγχωρείς, αλλά αυτό δεν μπορεί να θεωρηθεί βάση για συμπεράσματα. Σαν να μου λες ότι βρέθηκαν αποδείξεις ότι ο Ολυμπιακός είναι η καλύτερη ομάδα στον κόσμο, επειδή υπάρχουν στο σάιτ του Μάτζικ, του Πρωταθλητή, της Ιντρακόμ και στην προσωπική σελίδα του Θέμου (μη χέσω)

Και απλά σε ξαναρωτώ, γιατό το θεωρώ σημαντικό : Έχεις επισκεφτεί κάποιο πρώην στρατόπεδο συγκέντρωσης?
 

powerline75

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2006
Μηνύματα
249
Like
2
Πόντοι
1
Επειδή το έχουμε κουράσει το θέμα, για να μην καταλήξουμε σαν και σε άλλα θέματα (Λάκη αυτό απευθύνεται σ'εσένα), ας πάρουμε σιγά-σιγά τα γεγονότα:
Κατ'αρχήν, δεν νομίζω οτι υπάρχει κανείς που διαφωνεί οτι στα στρατόπεδα συγκέντρωσης πέθαναν αρκετές χιλιάδες άνθρωποι, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ του άν ήταν Εβραίοι, ομοφυλόφιλοι, τσιγγάνοι ή ακόμα και Ισπανοί Κονκισταδόρες. Το πόσοι απο αυτούς ήταν τελικά Εβραίοι, αποτελεί στατιστική λεπτομέρεια, όπως επίσης και το γεγονός του αν πέθαναν σε ομαδικές εκτελέσεις, ή απο αέρια ή ακόμα και απο αρρώστιες/κακουχίες. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Μαζικοί θάνατοι ΑΜΑΧΟΥ ΠΛΥΘΗΣΜΟΥ. αι κάτι τέτοιο είναι, με όποια λεπτομέρεια και αν προσθέσει ή αφαιρέσει κανείς, έγκλημα πολέμου. Τελεία και παύλα. Και κάτι ακόμα. Τι σχέση έχουν όλα αυτά με την Παλαιά Διαθήκη;
 

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
15
Πόντοι
2.007
Επειδή το έχουμε κουράσει το θέμα, για να μην καταλήξουμε σαν και σε άλλα θέματα (Λάκη αυτό απευθύνεται σ'εσένα), ας πάρουμε σιγά-σιγά τα γεγονότα:
Κατ'αρχήν, δεν νομίζω οτι υπάρχει κανείς που διαφωνεί οτι στα στρατόπεδα συγκέντρωσης πέθαναν αρκετές χιλιάδες άνθρωποι, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ του άν ήταν Εβραίοι, ομοφυλόφιλοι, τσιγγάνοι ή ακόμα και Ισπανοί Κονκισταδόρες.
Δεν αμφιβάλλει κανείς ότι στα στρατόπεδα εργασίας πέθαναν πολλοί κρατούμενοι. Εκείνο που αμφισβητείται είναι το αν υπήρχε οργανωμένο σχέδιο από την Γερμανική Κυβερνηση για τις εξοντώσεις των Εβραίων. Από το μυστικό ημερολόγιο του Γκαίμπελς που καταγράφει τις συνομιλίες με τον Χίτλερ δεν προκύπτει τίποτα. Οι κρατούμενοι πέθαιναν από την πείνα. Όταν τα πτώματα συσσωρεύονταν καιγόντουσαν, επειδή σε κλειστό χώρο , η συσσώρευση πτωμάτων θα προκαλούσε μαζικές δηλητηριάσεις. Όταν ο Κόκκινος Στρατός μπήκε στα στρατόεα, είδε τους φούρνους με τα πτώματα και έβγαλε το μύθο των Κρεματορίων και των Σαπουνιών .
Τράβα ποες το στη ..."δημοκρατική Ευρώπη". Η άρνηση του Ολοκαυτώματος αποτελεί ποινικό αδίκημα με 2ετή φυλα΄κιση και 45.000 ευρώ πρόστιμο!!! Ακουσον ακουσον. Το να εκφερεις μια άποψη (ας ειναι και λάθος) σε οδηγεί στη φυλακή.!
 

powerline75

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2006
Μηνύματα
249
Like
2
Πόντοι
1
Παιδιά, ας κλειδωθεί το θέμα! Θα καταλήξουμε να τσακονώμαστε άνευ λόγου! Germaon, αν και διαφωνούμε, σέβομαι τις απόψεις σου
 

ereunitikos

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2007
Μηνύματα
707
Like
0
Πόντοι
6
Δεν αμφιβάλλει κανείς ότι στα στρατόπεδα εργασίας πέθαναν πολλοί κρατούμενοι. Εκείνο που αμφισβητείται είναι το αν υπήρχε οργανωμένο σχέδιο από την Γερμανική Κυβερνηση για τις εξοντώσεις των Εβραίων. Από το μυστικό ημερολόγιο του Γκαίμπελς που καταγράφει τις συνομιλίες με τον Χίτλερ δεν προκύπτει τίποτα. Οι κρατούμενοι πέθαιναν από την πείνα. Όταν τα πτώματα συσσωρεύονταν καιγόντουσαν, επειδή σε κλειστό χώρο , η συσσώρευση πτωμάτων θα προκαλούσε μαζικές δηλητηριάσεις. Όταν ο Κόκκινος Στρατός μπήκε στα στρατόεα, είδε τους φούρνους με τα πτώματα και έβγαλε το μύθο των Κρεματορίων και των Σαπουνιών .
Τράβα ποες το στη ..."δημοκρατική Ευρώπη". Η άρνηση του Ολοκαυτώματος αποτελεί ποινικό αδίκημα με 2ετή φυλα΄κιση και 45.000 ευρώ πρόστιμο!!! Ακουσον ακουσον. Το να εκφερεις μια άποψη (ας ειναι και λάθος) σε οδηγεί στη φυλακή.!

Και κάτι video που έχω δεί με γερμανούς που έχουν φτιάξει τασάκια και άλλα "διακοσμητικά" από κρανία και κόκκαλα να υποθέσω ότι ήταν ψεύτικο, γυρισμένο στο hollywood για να βεβηλώσουμε την μνήμη του μέγα ανθρωπιστή και φυσικά φιλέλληνα(μας αγαπούσε ρε παιδιά!!) Hitler....  βάλτε το 88 στο nick σας μην ντρέπεστε.... :jerking: :jerking: :jerking:
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Παιδιά...ηρεμία.

Το να διαβάζουμε ότι στα KZs δεν έγιναν τα γνωστά αίσχη...είναι λίγο κάπως.

Μήπως δεν έγιναν και τα πειράματα του Mengele?

Πάντως, ο FK έχει δίκιο σε αυτό που ρωτάει...για κάντε μία βόλτα να δείτε κάποια πράγματα με τα μάτια σας.
 

septic

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
396
Like
3
Πόντοι
1
μαθε εσυ πρωτα πως λεγοτανε ο MENGELE(MENGELER λεγότανε) και μετα ασχολεισου με τα πειραματα του
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095

septic

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
396
Like
3
Πόντοι
1
ζητω ταπεινα συγγνωμη και αποσυρομαι στη γωνια μου
 

jedai

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2006
Μηνύματα
55
Like
0
Πόντοι
0
1η μαλακια(...Η αληθινή, πραγματική αγάπη, έκφραση μιας αμοιβαίας και σταθερής ανάγκης, δεν μπορεί να υπάρξει παρά μόνο μεταξύ ίσων. Η αγάπη του ανώτερου για τον κατώτερο είναι η εκμηδένιση, η καταπίεση, η περιφρόνηση, είναι ο εγωισμός, η αλαζονεία, η ματαιοδοξία που θριαμβεύουν μέσα στο αίσθημα του μεγαλείου που θεμελιώνετα ι πάνω στην ταπείνωση του άλλου. Η αγάπη του κατώτερου για τον ανώτερο είναι ο εξευτελισμό ς, ο φόβος και οι ελπίδες του σκλάβου που περιμένει από τον αφέντη του την ευτυχία ή την δυστυχία. Τέτοιος είναι ο χαρακτήρας αυτής της υποτιθέμενη ς αγάπης του Θεού για τους ανθρώπους και των ανθρώπων για τον Θεό. Είναι ο δεσποτισμός του ενός και η δουλεία του άλλου».)  
 καταρχην ερευνιτικε οπως θελεις να λεγεσαι το να αγαπας κατι ανωτερο δεν κατι το οποιο σε υποβιβαζει αλλωστε ο θεος εφτιαξε τον ανθρωπο κατ' εικονα και κατ' ομοιωση και εκτος αυτου εαν το παμε ετσι και μιλαμε για την απολυτη ελευθερεια τοτε δεν θα πρεπε και να ψηφιζουμε μιας και οπως ειναι γνωστο η ψηφος ειναι υποχρεωτικη. ακου και ενα ανεκδοτακι γνωστο αλλα λεει πολλα : περπαταγε ο ελεφαντας και συνανταει μια καμιλα και της λεει πως εισαι ετσι ρε με το βυζι στην πλατη? και του λεει αυτη εγω τουλαχιστον δεν την πουτσα στην μαπα μου. δεν μου λετε ποιος σας ειπε οτι η ψυχη ειναι λειτουργια ενδοκρανιακη? η ψυχη βρισκεται στον εγκεφαλο του ανθρωπου αλλα δεν σημαινει οτι ειναι χημικα και μαλακιες και αναρωτιεμαι ολο για χημεια ακουω και ποτε δεν εχω δει τπτ στην πραξη. ολα παντως στην ευκολη λυση η χημεια απο κει και περα μονο ερευνητης δεν μπορει να ειναι ο αλλος. ωστοσο για να πετυχει η ανθρωποτητα το απολυτο σε ολους τους τομεις ειναι απο δυσκολο εως ακατατορθοτο κριμα που μερικοι μιλανε λες και εχουν πετυχει το ακατορθοτο ενω στην ουσια ακομα ψαχνονται.



(Πόσο λυπάμαι τα δισεκατομμύρια των άσχετων και αμόρφωτων που τρώνε επί αιώνες το κουτόχορτο των θρησκειών. Ευτυχώς κάποτε όλα θα γυρίσουν στο τίποτα, εκεί απ' όπου γεννήθηκε η αρχή.) και μονο που το λες αυτο μονο για ελευθερια και πιπες νεροβραστες δεν μπορεις να λες ακου εκει ρε ελεος μιλανε για ελευθερια και για την δευτερα παρουσια ενω στην ουσια  οι ιδιοι κατακρινουν ολον τον κοσμο και τον λενε αμορφωτο και μετα τους φταει ο ιησους ημαρτον δλδ ποσο μαλακας μπορει να ναι καποιος για να πιστεψει αυτα που λετε? αντε γεια!
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.644
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
9.023
Πόντοι
17.085
Απόρριψη της Παλαιάς Διαθήκης, άρνηση του Ολοκαυτώματος, "ξεσκέπασμα" του ρόλου των Εβραίων και τελικά αντισημιτισμός όλα αυτά πάνε μαζί και δεν είναι καθόλου τυχαία. Για να ξέρουμε τι λέμε.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Το Βυζαντιο αποτελεσε ΤΑΦΟΠΛΑΚΑ του Αρχαιοελληνικου πνευματος!Μια θλιβερη σελιδα στην ιστορια μας.Εμπεδωσε τον Χριστιανισμο και δεν προσεφερε τιποτα στην Τεχνη και τον Πολιτισμο.
Βυζαντιο=ΜΕΣΑΙΩΝΑΣ=ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟΣ=χριστιανισμος.

Καταρχήν δεν είναι Βυζάντιο αλλά Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία...- το Βυζάντιο είναι νεολογισμός του 19ου αιώνα..
Η άποψη ότι το Βυζάντιο υπήρξε σκοταδιστικό, η οποία υποστηρίζεται από τους όψιμους χλαμυδοφόρους του 12θεϊσμού και από "ευρωλιγούρηδες" που λέει και ο Ζουράρις (δεν το πάω αλλά που και που λέει και κάτι έξυπνο) είναι περα ως πέρα λανθασμένη και παραπλανητική...
Η Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία έζησε 1000 χρόνια περισσότερο από τη Δυτική, υπήρξε ανάχωμα στις εισβολές Γότθων, Αράβων, Βούλγαρων και άλλων (και σε αντίθεση με το φίλο Λάκη δεν ήταν υπάνθρωποι- ειδικά οι ʼραβες), παρήγαγε απίστευτο πολιτισμό (ειδικά σε μουσική και αρχιτεκτονική), βοήθησε στο να καθιερωθούν τα ελληνικά , θεσπίζοντάς τα επί Ιουστινιανού ως επίσημη γλώσσα του κράτους, εξέλιξε το ρωμαϊκό δίκαιο το οποίο αποτέλεσε τη βάση όλων των Δικαιών της Ευρώπως πλην του Αγγλικού και τόσα άλλα που δεν είναι επί του παρόντος να τα αναφέρω...
Θέλετε να θυμηθούμε τί γινόταν στη Δύση την ίδια περίοδο όπου μέχρι την Αναγέννηση (η οποία οφείλει πολλά στους εξόριστους βυζαντινούς λόγιους) είχαμε από τη μια κτηνοβάτες, ανθρωποφάγους παγανιστές και από την άλλη την Ιερά Εξέταση  ; Διαβάστε κανά βιβλίο να δείτε τί θα πει παγανισμός και ποιες οι τελετουργίες του! Ή πιστευει κανείς ότι αν η Δύση παρέμενε παγανιστική θα προόδευε ποτέ;


Η δε αντίληψη ότι πριν την έλευση του χριστιανισμού υπήρχε ένας παγανιστικός παράδεισος που οι κακοί χριστιανοί διέκοψαν βίαια είναι άλλη μια πλάνη των νεοπαγανιστών- νεοεποχιτών και όψιμων "ελληνιστών"...
Οι παλιές θρησκείες είχαν παρακμάσει, η Ελλάδα (για την ακρίβεια ο ελλαδικός χώρος) τελούσε υπό ρωμαϊκή κατοχή και ο ελληνικός πολιτισμός δεν ήταν στο επίπεδο που ήταν επί Χρυσού αιώνα τουΠερικλή ή Μ. Αλεξάνδρου..Ούτε και φυσικά εξαρτιόταν από τη θρησκεία του 12θεου...Ελληνικός πολιτισμός υπήρξε και με το 12θεο, υπήρξε και χωρίς αυτό, όπως υπήρξε πριν το χρισταινισμό, θα υπάρξει και μετά από αυτόν...
Ωστόσο η ακμή του ελληνικού πολιτισμού οφείλεται σε συγκεκριμένες γεωγραφικές, πολιτικές, κοινωνικές και οικονομικές συνθήκες και όχι στο Δια ή στον Ερμή τον Τρισμέγιστο!
Ο Χριστιανισμός επεκράτησε εύκολα και γρήγορα διότι οι παλιές θρησκείες είχαν ήδη ξεφτίσει...
 

jedai

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2006
Μηνύματα
55
Like
0
Πόντοι
0
τι κριμα ομως που ειχαν ξεφτισει απο τα πρωτα κιολας χρονια!
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.644
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
9.023
Πόντοι
17.085
Θέλετε να θυμηθούμε τί γινόταν στη Δύση την ίδια περίοδο όπου μέχρι την Αναγέννηση (η οποία οφείλει πολλά στους εξόριστους βυζαντινούς λόγιους) είχαμε από τη μια κτηνοβάτες, ανθρωποφάγους παγανιστές και από την άλλη την Ιερά Εξέταση  ;
Φίλε str81977 η πραγματικότητα είναι πολύ διαφορετική. Το θέμα το έχουμε ξανασυζητήσει με άλλον συνάδελφο που είχε υποστηρίξει τις ίδιες απόψεις με σένα πάνω-κάτω. Για να μη λέω τα ίδια δες www.bourdela.com/component/option,com_smf/Itemid,168/topic,1883.msg28070#msg28070]εδώ[/url].
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Φίλε str81977 η πραγματικότητα είναι πολύ διαφορετική. Το θέμα το έχουμε ξανασυζητήσει με άλλον συνάδελφο που είχε υποστηρίξει τις ίδιες απόψεις με σένα πάνω-κάτω. Για να μη λέω τα ίδια δες www.bourdela.com/component/option,com_smf/Itemid,168/topic,1883.msg28070#msg28070]εδώ[/url].

Φίλε Αντισθένη, δεν αμφισβητώ την ύπαρξη και το μέγεθος ούτε του Θωμά του Ακινάτη ούτε του Αυγουστίνου..Δυστυχώς επισκιάστηκαν από τον Τορκεμάδα!
Επίσης εκτιμώ ότι η καθολική εκκλησία είχε θετική συμβολή στην προόδο της Δύσης αφού χάρη σε αυτήν μπορεσαν να ξεφύγουν από τη βαρβαρότητα που επικράτησε μετά την πτώση της Δυτικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας...
Ωστόσο, έως και το 1100 τουλάχιστον δεν μπορούν να αμφσιβητηθούν τα πρωτεία της Ανατολικής Ρωμαίκής Αυτοκρατορίας σε παραγωγή επιστήμης, πλούτου και πολιτισμού ούτε και το γεγονός ότι αν δεν υπήρχε το ανάχωμα του Βυζαντίου, στρατιωτικού και πολιτιστικού, ο δυτικοευρωπαίκός πολιτισμός δεν θα είχε τη δυνατητα ν' αναπτυχθεί...
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.644
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
9.023
Πόντοι
17.085
Το δεύτερο ισχύει, ναι, αλλά αυτό είναι κάτι που έχει να κάνει αποκλειστικά με τη γεωγραφία και τη γεωστρατηγική. Για το πρώτο δεν είμαι καθόλου σίγουρος και σίγουρα δεν ισχύει για τους τομείς του πνευματικού πολιτισμού.
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Κατ' αρχάς θα δηλώσω ότι άποψή μου είναι ότι η Παλαιά Διαθήκη δεν έχει σχέση - τουλάχιστον φιλοσοφικά με την Καινή.
Θα πραραθέσω κάτι σχετικο με την εξελιξη της συζήτησης και τη γενικότερη θεματολογία του site.
Ενας καθηγητής μου στο πανεπιστήμιο (Φιλόσοφος-25 χρόνια στη Λειψία), μου ανέφερε οτι τα πρώτα χρόνια οι χριστιανοί αφού κράτησαν το μεγαλύτερο μέρος τελετών και πρωτοκόλου απαγόρεψαν δύο πράγματα. Το πρώτο δυστηχώς δεν το θυμάμαι, αλλά το δεύτερο ήταν οι ιερόδουλες στους ναούς που πήγαινε ο κόσμος. Από τότε έχει ξεκινήσει αυτή η ενοχοποίηση του sex στο χριστιανισμό
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom