Νέα

Οι Χλιδάνεργοι..Ζουν ανάμεσά μας..Η κατάντια των νέων...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα POLYATAKTOS
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 471
  • Εμφανίσεις 22K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Συμφωνω απολυτα με Trueno στο πρωτο του post...Μας γαμανε την ζωη απο το δημοτικο με μια παλουκι εκπαιδευση θεωρητικων παπαρωγνωσεων που στο εξωτερικο ειναι ανηκουστο και μετα μας στελνουν κλητηρες.Εχω φιλο που πηγε να σπουδασει Αγγλια και μου ειπε σε μια φαση "Ευτυχως που στην πρωτη λυκειου καναμε μαθηματικα πανεπιστημιου και τωρα εδω Αγγλια τα εχω για τον πουτσο".Και στην κολοελλαδα τωρα στα ΤΕΙ μας εχουν γαμησει με τα κολοΑστροφυσικα μαθηματικα τους λες και 8α παμε στην NASA.
 

HammerHead

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
70
Like
2
Πόντοι
0
....Και στην κολοελλαδα τωρα στα ΤΕΙ μας εχουν γαμησει με τα κολοΑστροφυσικα μαθηματικα τους λες και 8α παμε στην NASA.

και οι τρόποι με τους οποίους περνιούνται αυτά τα μαθηματα (από πολλούς αλλά όχι όλους) είναι πολλοί και ακρως ευφανταστοι.....
 

Επισκέπτης
Οτι εχω περασει εκτος καποιων εργαστηριων με σκονάκια τα έχω περάσει.Τι νομιζεις?Αφου γαμανε με τα παπαρομαθηματα τους μια φορα  τοτε και και εγω απο την πλευρα μου κανω οτι μπορω για να τα βγαλω περα.Εξαλου δεν ειμαστε στα Ελληνικα ΤΕΙ για την μορφωση που ειναι αχρηστη σε πρακτικο επιπεδο αλλα για το κολοχαρτο που θα μας δωσει την δυνατοτητα να συνεχισουμε καποιο μεταπτυχιακο η να δουλεψουμε εξω.
 

Επισκέπτης
Εγώ το μόνο που θα πω είναι ότι συμφωνώ 100% με το αρχικό κείμενο. Όποιος θέλει να δουλέψει δουλεύει. Ανεργία δεν υπάρχει.

Over and out!
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Το πρόβλημα είναι η ύπαρξη πολλών πτυχίων και ικανών ανθρώπων σε συνδυασμό με τις περιορισμένες προοπτικές εργασίας στην Ελλάδα.

Περιορισμένες απο πολλές πλευρές.

Οποιος θέλει να βγάλει σοβαρά λεφτά ελπίζω να μην το κάνει περιμένοντας να τα αποκτήσει μέσω υπαλληλικής σχέσης.

Απο κει και πέρα, εχω παρατηρήσει συμπεριφορές και προσδοκιες τελειόφοιτων οι οποίες είναι εκτός πραγματικότητας.

Το δε κείμενο είναι σίγουρα γραμμένο από κάποιον/ κάποια/ κάποιο με εξαιρετικά περιορισμένη εργασιακή εμπειρία.

Για το νιτρο καλό είναι
 

AssFiller

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2007
Μηνύματα
6.084
Κριτικές
4
Like
26
Πόντοι
66
Απο κει και πέρα, εχω παρατηρήσει συμπεριφορές και προσδοκιες τελειόφοιτων οι οποίες είναι εκτός πραγματικότητας.
Το κακό είναι ότι με την είσοδο τους σε εκπαιδευτικά ιδρύματα (δημόσια και  μη ) τους απογειώνουν  και με την είσοδο τους στη αγορά προσγειώνονται άτσαλα ..

Η πλάκα (για την ακρίβεια μαύρο χιούμορ ) είναι ότι  τελειώνοντας διοίκηση επιχειρήσεων  είναι πεπεισμένοι ότι στην πρώτη τους ενασχόληση θα διοικήσουν τάγμα ..  :2funny:

 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Οτι εχω περασει εκτος καποιων εργαστηριων με σκονάκια τα έχω περάσει.Τι νομιζεις?Αφου γαμανε με τα παπαρομαθηματα τους μια φορα  τοτε και και εγω απο την πλευρα μου κανω οτι μπορω για να τα βγαλω περα.Εξαλου δεν ειμαστε στα Ελληνικα ΤΕΙ για την μορφωση που ειναι αχρηστη σε πρακτικο επιπεδο αλλα για το κολοχαρτο που θα μας δωσει την δυνατοτητα να συνεχισουμε καποιο μεταπτυχιακο η να δουλεψουμε εξω.

Και με τι γνώσεις θα πας να δουλέψεις έξω; Και στο μεταπτυχιακό που θα πας δε θα κάνεις σκονάκια; Ή μήπως κάνεις κι εκεί και μετά λες "τα πτυχία μου, εγώ που έχω και μεταπτυχιακό" κλπ;
 

Zac Clouseau

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
985
Like
8
Πόντοι
6
έτσι όπως πάει η χώρα από το '80 μέχρι τώρα δεν έχει υπάρξει ούτε θα υπάρξει προκοπή. Η ανάπτυξη που γράφεται σε δείκτες αφορά το τραπεζικό σύστημα το οποίο έχει μαζέψει όλο το χαρτί.

Βάλε κάτω τα χρήματα που έχουν εισρεύσει στα εθνικά ταμεία από πλαίσια υποστήριξης ευρωπαικού επιπέδου, τι εχει γίνει, που είμαστε στη λιστα παραγωγικότητας/ ανταγωνιστηκότητας προϊόντος και μετά πάρε και μια σφουγγαρίστρα να μαζέψεις τα δάκρυα.

Οι Άνεργοι-Χλιδάνεργοι καταλήγουν αργά ή γρήγορα σε Φτωχάνεργοι και ίσως χρειαστεί να πουλήσουν και κανα νεφράκι για τα προς το ζην ή τη μάνα τους την αδερφή τους στο κλαρί ή βγαίνουν κι αυτοί στο κλαρί.

Όποιος θέλει να μπορεί να δουλέψει αλλά να πουλάει κατσαρόλες που κι αυτές ακόμη φτιάχνονται έξω.

Έτσι οι Χλιδάνεργοι με το συρφετό τους καταλήγουν είτε φασίστες είτε κομμουνιστές. Και η εξουσία για αυτό κόπτεται, όχι για άλλο λόγο, ξέρει ότι όσο αυξάνεται η ανεργία τόσο πιο κοντά στα άκρα θα οδηγείται η μάζα.
 

Επισκέπτης
Και με τι γνώσεις θα πας να δουλέψεις έξω; Και στο μεταπτυχιακό που θα πας δε θα κάνεις σκονάκια; Ή μήπως κάνεις κι εκεί και μετά λες "τα πτυχία μου, εγώ που έχω και μεταπτυχιακό" κλπ;

Μαλλον δεν επιασες το ποστ μου.Τι με ρωτας με τι γνωσεις θα παω να δουλεψω εξω?Αφου οι "γνωσεις" που παιρνουμε ειναι παπαριες και δεν θα μας βοηθησουν σε πρακτικο επιπεδο και μας γαμανε και την μανα για να τα περάσουμε?σε 6 μηνες λες να θυμαμαι τα κολομαθηματα του κολοτει που πέρασα διαβάζοντας?Δυστυχως στην Ελλαδα δεν υπαρχουν γνωσεις...υπαρχουν μονο χαρτια και το θεμα ειναι πως τα αποκτάς.
Και στο μεταπτυχιακο δεν νομιζω να χρειαστω σκονακια αφου θα ειναι πανω σε ενα αντικειμενο που θα μου αρεσει και θα πιανει τοπο πρακτικα..Οχι οπως στο τει που οταν πρωτομπηκα ειμουν ενθουσιασμενος αλλα στην πορεια ειδα οτι μονο τει πληροφορικης δεν ηταν.Καναμε του κοσμου τις παπαριες εκτος απο κατι ουσιωδες πανω στους υπολογιστες.
 
OP
OP
P

POLYATAKTOS

Μέλος
Εγγρ.
20 Απρ 2006
Μηνύματα
483
Like
2
Πόντοι
1
Ρε παιδια ποιος σας τα εχει πει αυτα ; Ειναι λαθος αυτη η αντιληψη που περναει για τους νεους! Αυτα ειναι εξαιρεσεις! Δεν ειναι αυτα ο κανονας. Ο κανονας ειναι οτι τα παιδια κανουν ολες τις δουλειες κατω απο τις πιο δυσκολες συνθηκες για να επιβιωσουν και να ανεξαρτητοποιθουν απο τους γονεις τους! Ειδικα στον ιδωτικο τομεα ειναι σκλαβοι! Σιγα μην καθονται να περιμενουν τη δουλεια των 2000€ και μεχρι τοε να τους ταιζουν οι γονεις τους! Και να θελαν να το κανουν αυτο οι γονεις τους δεν βγαινουν οικονομικα! δεν εχουν αλλα λεφτα ο ελληνες!

Φιλε boidopoutsa,σου μιλα καποιος που εχει δουλεψει ( και δουλευει ) στον Ιδιωτικο τομεα πανω απο 20 χρονια , εξωτερικο και Ελλαδα.Το χαλι που εχω δει με τα καλομαθημενα Ελληνοπουλα , σε διαβεβαιω δεν το συναντας αλλου.
Εγω θα επιμεινω οτι η πλειοψηφια των σημερινων 25-30αρηδων και βαλε, παρασιτει με τον αλφα η  βητα τροπο , εις βαρος καποιων αλλων ( γονιων η συγγενων). Επαναλαμβανω, τα παραδειγματα απειρα γυρω μας, πληρης ανευθυνοτητα και ανικανοτητα σε ολο της το μεγαλειο..
 

Επισκέπτης
Συμφωνω απολυτα με Trueno στο πρωτο του post...Μας γαμανε την ζωη απο το δημοτικο με μια παλουκι εκπαιδευση θεωρητικων παπαρωγνωσεων που στο εξωτερικο ειναι ανηκουστο και μετα μας στελνουν κλητηρες.Εχω φιλο που πηγε να σπουδασει Αγγλια και μου ειπε σε μια φαση "Ευτυχως που στην πρωτη λυκειου καναμε μαθηματικα πανεπιστημιου και τωρα εδω Αγγλια τα εχω για τον πουτσο".Και στην κολοελλαδα τωρα στα ΤΕΙ μας εχουν γαμησει με τα κολοΑστροφυσικα μαθηματικα τους λες και 8α παμε στην NASA.
το γενικό πρόβλημα στην  Ελλάδα δεν είναι αυτό που λέμε παιδεία από μόνη της αλλά η πολιτική των κυβερνήσεων η οποία καθορίζει το πρόγραμμα σπουδών σε κάθε βαθμίδα εκπαίδευσης.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
έτσι όπως πάει η χώρα από το '80 μέχρι τώρα δεν έχει υπάρξει ούτε θα υπάρξει προκοπή. Η ανάπτυξη που γράφεται σε δείκτες αφορά το τραπεζικό σύστημα το οποίο έχει μαζέψει όλο το χαρτί.

Πολύ σωστή η παρατήρηση, τα νούμερα αύξησης του ΑΕΠ που μοστράρει ο Αλογοσκούφης οφείλονται κατά κύριο λόγο, αν όχι αποκλειστικά, στην αύξηση της ιδιωτικής κατανάλωσης. Δηλαδή λεφτά που δανείζουν οι Τράπεζες στον κόσμο για να έχει να ξοδεύει.

Γιατί για επενδύσεις από το εξωτερικό...... εδώ γελάμε, ποιός ξένος θα έρθει να επενδύσει σε αυτή την χώρα (τα περίφημα μονοπώλια που πίνουν το αίμα του λαού;).
Πάλι καλά που φέτος δώσανε λεφτά στον Βγενόπουλο οι Αραπάδες από το Ντουμπάι και φαίνονται και κάποιες εισροές κεφαλαίων. Όταν όμως μία ωραία πρωΐα τα πάρουν και φύγουν, τότε θα πέσει πολύ κλάμα.

Βάλε κάτω τα χρήματα που έχουν εισρεύσει στα εθνικά ταμεία από πλαίσια υποστήριξης ευρωπαικού επιπέδου, τι εχει γίνει, που είμαστε στη λιστα παραγωγικότητας/ ανταγωνιστηκότητας προϊόντος και μετά πάρε και μια σφουγγαρίστρα να μαζέψεις τα δάκρυα.

Να πας στα Ζωνιανά να σου εξηγήσουν τα περί παραγωγικότητας.
Και πως πέρνονται οι επιδοτήσεις από την ΕΕ για τα λιόφυτα και άλλα γεωργικά προϊόντα.

Όποιος θέλει να μπορεί να δουλέψει αλλά να πουλάει κατσαρόλες που κι αυτές ακόμη φτιάχνονται έξω.

Η αποβιαμηχανοποίηση της χώρας είναι τραγική, τίποτε δεν κατασκευάζεται πλέον εδώ.

Σήμερα ήμουνα σε ένα μικρό λιμάνι της Βόρειας Ελλάδας και είδα ένα μότορσιπ να ξεφορτώνει κάτι σακκιά.
Ρωτάω και μου λένε ότι είναι διακοσμητική πέτρα από την Τουρκία.

Ρε εσείς, αν είναι δυνατόν, εισάγουμε ΠΕΤΡΕΣ από την Τουρκία!!

 

Επισκέπτης
Πολύ σωστή η παρατήρηση, τα νούμερα αύξησης του ΑΕΠ που μοστράρει ο Αλογοσκούφης οφείλονται κατά κύριο λόγο, αν όχι αποκλειστικά, στην αύξηση της ιδιωτικής κατανάλωσης. Δηλαδή λεφτά που δανείζουν οι Τράπεζες στον κόσμο για να έχει να ξοδεύει.

Γιατί για επενδύσεις από το εξωτερικό...... εδώ γελάμε, ποιός ξένος θα έρθει να επενδύσει σε αυτή την χώρα (τα περίφημα μονοπώλια που πίνουν το αίμα του λαού;).
Πάλι καλά που φέτος δώσανε λεφτά στον Βγενόπουλο οι Αραπάδες από το Ντουμπάι και φαίνονται και κάποιες εισροές κεφαλαίων. Όταν όμως μία ωραία πρωΐα τα πάρουν και φύγουν, τότε θα πέσει πολύ κλάμα.

Να πας στα Ζωνιανά να σου εξηγήσουν τα περί παραγωγικότητας.
Και πως πέρνονται οι επιδοτήσεις από την ΕΕ για τα λιόφυτα και άλλα γεωργικά προϊόντα.

Η αποβιαμηχανοποίηση της χώρας είναι τραγική, τίποτε δεν κατασκευάζεται πλέον εδώ.

Σήμερα ήμουνα σε ένα μικρό λιμάνι της Βόρειας Ελλάδας και είδα ένα μότορσιπ να ξεφορτώνει κάτι σακκιά.
Ρωτάω και μου λένε ότι είναι διακοσμητική πέτρα από την Τουρκία.

Ρε εσείς, αν είναι δυνατόν, εισάγουμε ΠΕΤΡΕΣ από την Τουρκία!!
καλά μπορεί από αυτές τις πέτρες να μην έχουμε σκόρδα και πατάτες δεν βγάζουμε? και φέρνουν από την Τουρκία?
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.393
Κριτικές
1
Like
904
Πόντοι
96
Εγώ το μόνο που θα πω είναι ότι συμφωνώ 100% με το αρχικό κείμενο. Όποιος θέλει να δουλέψει δουλεύει. Ανεργία δεν υπάρχει.
Over and out!

 Μαλλον ζουμε σε άλλη χωρα!!!
 Εγω συμφωνω οτι δεν εχουν ολοι αναγκη απο δουλεια!!  Οταν καποιοι καθαριζουν 2000€ απο ενικια ή βρισκουν μια δουλεια 40 ωρων την εβδομαδα με ΣΚ ελευθερο και μισθος παναω απο 800€ για χαρτζιλίκι και κοιμουνται όρθιοι (δυστυχως βεβαια βουτανε την θέση απο καποιον που την εχει αναγκη) ή καθονται σπίτι και τον παιζουν!!! Βεβαια αυτοι δεν  νομίζω να βγαζουν καρτα ανεργιας στον ΟΑΕΔ αρα δεν ανηκουν επίσημα στο 8% των ανέργων!!!

 Και εγω που εχω μεινει ανεργος 2 φορες προσπαθησα να συντηρησω ενα επίπεδο ζωης τρωγοντας παλαιότερες αποταμιευσεις την 1η φορα και πουλωντας κατι μετοχες που ειχα την 2η αλλα η καρδουλα μου το ξέρει πως ξυπνας καθε πρωι εχοντας την αβεβαιοτητα για το μέλλον μην βλέποντας φως στο τούνελ!!!

 Τωρα τα "εγω θα πηγαινα να πουλάω σουβλακια...." και "δεν βρισκεις δουλεια? καλα οι άλλοι πως βρισκουνε!!!!" και άλλες τετοιες παπαριες που μου τις εχουνε πει και μένα οταν εψαχνα δουλεια δεν τις σχολιαζω.  

 Στο φιναλε να παω να τυλίγω σουβλακια αλλα στην Αυστραλία που δεν με ξερει κανενας και οχι στην πόλη που μεγάλωσα!!!!

ΥΓ απλα στην Ελλαδα μαθαινουμε κυριως να δουλευμαστε μεταξυ και τελικα δουλευουμε και τον εαυτο μας.
Στηστε μια δημοσκόπηση "Πως βρηκατε την 1η σας δουλεια?"

  Μπειτε εδω να κατεβασετε μια μελετη που απαντα 339 ατομα (σελ 33 από 77) οτι 21% βρηκαν δουλεια απο γνωστο ή φίλο τπ 19.10% απο αγγελια 3% απο ΟΑΕΔ και ενα 20% απο αλλο τρόπο που δεν τον ξερουμε ειναι μυστικος (πες ρε παάπαρα με διορισε ενας φίλος)
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.393
Κριτικές
1
Like
904
Πόντοι
96
 Μαλλον ζουμε σε άλλη χωρα!!!
 Εγω συμφωνω οτι δεν εχουν ολοι αναγκη απο δουλεια!!  Βεβαια αυτοι δεν  νομίζω να βγαζουν καρτα ανεργιας στον ΟΑΕΔ αρα δεν ανηκουν επίσημα στο 8% των ανέργων!!!

 Και εγω που εχω μεινει ανεργος 2 φορες προσπαθησα να συντηρησω ενα επίπεδο ζωης τρωγοντας παλαιότερες αποταμιευσεις την 1η φορα και πουλωντας κατι μετοχες που ειχα την 2η αλλα η καρδουλα μου το ξέρει πως ξυπνας καθε πρωι εχοντας την αβεβαιοτητα για το μέλλον μην βλέποντας φως στο τούνελ!!!

 Τωρα τα "εγω θα πηγαινα να πουλάω σουβλακια...." και "δεν βρισκεις δουλεια? καλα οι άλλοι πως βρισκουνε!!!!" και άλλες τετοιες παπαριες που μου τις εχουνε πει και μένα οταν εψαχνα δουλεια δεν τις σχολιαζω.  

 Στο φιναλε να παω να τυλίγω σουβλακια αλλα στην Αυστραλία που δεν με ξερει κανενας και οχι στην πόλη που μεγάλωσα!!!!

ΥΓ απλα στην Ελλαδα μαθαινουμε κυριως να δουλευμαστε μεταξυ και τελικα δουλευουμε και τον εαυτο μας.
Στηστε μια δημοσκόπηση "Πως βρηκατε την 1η σας δουλεια?"

 
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
Η πλάκα (για την ακρίβεια μαύρο χιούμορ ) είναι ότι  τελειώνοντας διοίκηση επιχειρήσεων  είναι πεπεισμένοι ότι στην πρώτη τους ενασχόληση θα διοικήσουν τάγμα ..  :2funny:

και η πλακα ειναι οτι οσοι(ετσι οπως παει το πραμα!) πανε στρατο μετα συνειδητοποιουν οτι το καλυτερο που μπορει να τους κατσει ειναι να γινουν λοχιες! :2funny: :2funny:
 

Επισκέπτης
Σύμφωνα με μια έρευνα των Νέων, 8 στους 10 νεοπροσληφθέντες στην Ελλάδα αμείβονται με λιγότερα από 1000 ευρώ. Σύμφωνα με άλλη έρευνα της Marc για το Έθνος, τo 56% των Ελλήνων ηλικίας 18-30 αμείβεται με λιγότερα από 700 ευρώ το μήνα. Ένας στους δύο νέους είναι άνεργος.

Σε αυτή τη φράση είναι όλα τα λεφτά.
Αναφέρεσαι σε ΜΙΣΘΟ.
Αρα οι νέοι στους οποίους αναφέρεσαι είναι ΜΙΣΘΩΤΟΙ.
Από τη στιγμή που πας να γίνει μισθωτός, δηλαδή υπάλληλος, χεστηκες. Και παραπάνω να πάρεις, πάλι σκατά είναι. Δηλαδή αν έπαιρναν 1500 το μήνα θα ήταν καλά; Αρχίδια θα ήταν.

Ο Έλληνας δεν είναι φτιαγμένος για υπάλληλος. Μεγαλουργούσε πάντα ως ελεύθερος επαγγελματίας. Στην Οθωμανική Αυτοκρατορία , αφότου απέκτησε δικαιώματα με τα Χάτι Χουμαγιούν & Σερίφ . υποδούλωσε οικονομικά τους Τούρκους , που δεν μπορούσαν να τον αναταγωνιστούν σε ελεύθερη αγορά, σε πενήντα χρόνια. Η Ελλάς πάντα στηριζόταν στη μεσαία τάξη, η οποία αποτελούνταν από ελεύθερους επαγγελματίες. Ποτέ οι Έλληνες δεν ήταν λαός υπαλλήλων. Δεν είναι Ολλανδοί ή Βέλγοι.
Ακόμη και σήμερα , με το χάλι που επικρατεί και με τα αβάσταχτα βάρη που πέφτουν στους ώμους των ελευθέρων επαγγελματιών , το ποσοστό των αυτοαπασχολούμενων είναι διπλάσιο από το αντίστοιχο ποσοστό σε χώρες όπως η Ολλανδία, η Σουηδία, το Βέλγιο , η Γερμανία και η Αγγλία.

Ωστόσο το πολιτικό σύστημα της πλουτοδημοκρατίας εχθρεύεται τους ελεύθερους επαγγελματίες και γι'αυτό αγωνίζεται να τους εξωντώσει. Συνεχώς. Γιατί δεν ελέγχονται και δεν υποδουλώνονται στα κόμματα και στα καθήκια που τα αποτελούν. Οι υπάλληλοι ελέγχονται απόλυτα. Είναι αναγκασμένοι να ψηφίζουν και να συντηρούν το κωλό-κόμμα που τους διόρισε. Ο "συνδικαλισμός" γο'αυτό το σκοπό υπάρχει. Για να πειθαρχεί τους υπαλλήλους-σκλάβους στην κομματική πειθαρχία.  Αν γίνουν όλοι υπάλληλοι, τα κόμματα θα είναι ανίκητα.
 

ΣΚΡΟΥΝΤΖ

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2007
Μηνύματα
2.637
Κριτικές
7
Like
124
Πόντοι
16
μπραβο ρε λακη.συμφωνουμε απολυτα φιλε.εισαι πολυ σωστος
 

Επισκέπτης
Σε αυτή τη φράση είναι όλα τα λεφτά.
Αναφέρεσαι σε ΜΙΣΘΟ.
Αρα οι νέοι στους οποίους αναφέρεσαι είναι ΜΙΣΘΩΤΟΙ.
Από τη στιγμή που πας να γίνει μισθωτός, δηλαδή υπάλληλος, χεστηκες. Και παραπάνω να πάρεις, πάλι σκατά είναι. Δηλαδή αν έπαιρναν 1500 το μήνα θα ήταν καλά; Αρχίδια θα ήταν.

Ο Έλληνας δεν είναι φτιαγμένος για υπάλληλος. Μεγαλουργούσε πάντα ως ελεύθερος επαγγελματίας. Στην Οθωμανική Αυτοκρατορία , αφότου απέκτησε δικαιώματα με τα Χάτι Χουμαγιούν & Σερίφ . υποδούλωσε οικονομικά τους Τούρκους , που δεν μπορούσαν να τον αναταγωνιστούν σε ελεύθερη αγορά, σε πενήντα χρόνια. Η Ελλάς πάντα στηριζόταν στη μεσαία τάξη, η οποία αποτελούνταν από ελεύθερους επαγγελματίες. Ποτέ οι Έλληνες δεν ήταν λαός υπαλλήλων. Δεν είναι Ολλανδοί ή Βέλγοι.
Ακόμη και σήμερα , με το χάλι που επικρατεί και με τα αβάσταχτα βάρη που πέφτουν στους ώμους των ελευθέρων επαγγελματιών , το ποσοστό των αυτοαπασχολούμενων είναι διπλάσιο από το αντίστοιχο ποσοστό σε χώρες όπως η Ολλανδία, η Σουηδία, το Βέλγιο , η Γερμανία και η Αγγλία.

Ωστόσο το πολιτικό σύστημα της πλουτοδημοκρατίας εχθρεύεται τους ελεύθερους επαγγελματίες και γι'αυτό αγωνίζεται να τους εξωντώσει. Συνεχώς. Γιατί δεν ελέγχονται και δεν υποδουλώνονται στα κόμματα και στα καθήκια που τα αποτελούν. Οι υπάλληλοι ελέγχονται απόλυτα. Είναι αναγκασμένοι να ψηφίζουν και να συντηρούν το κωλό-κόμμα που τους διόρισε. Ο "συνδικαλισμός" γο'αυτό το σκοπό υπάρχει. Για να πειθαρχεί τους υπαλλήλους-σκλάβους στην κομματική πειθαρχία.  Αν γίνουν όλοι υπάλληλοι, τα κόμματα θα είναι ανίκητα.
που ήσουνα καμάρι μας και χάθηκε το γέλιο από τα χείλια μας.
όμως μήπως έγινες κομμουνιστής? 'ακου να γράφεις λάτρης των κόκκινον σπιτιών !!!!!!!!!!!!!!! βάψετε τα μπουρδέλα μπλε να πάει ο λάκης μας να του φύγουν τα χοντράδια.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom