Νέα

Οι Χλιδάνεργοι..Ζουν ανάμεσά μας..Η κατάντια των νέων...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα POLYATAKTOS
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 471
  • Εμφανίσεις 22K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Οποιος αξιζει και ειναι μαγκας βρισκει δουλεια χωρις μεσο.
Ολα τα αλλα τα ακουω βερεσε εγω.
Και αν καποιος θελει να βρει πιο ευκολα δουλεια να παει να σπουδασει κατι που εχει περαση και ειναι δυσκολο, οχι να γινει ψυχολογος φιλολογος η μαθηματικος. Πολλοι πιστευουν οτι το πτυχιο ισουται με δουλεια. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!!! Για να βοηθησει πρεπει να ειναι πτυχιο με πολλη ζητηση και να εχεις πολλες δεξιοτητες και γνωσεις περα των σπουδων.

  ΣΩΣΤΟΣ....

Πρεπει να εχεις φαει πολλα πακετα για να εχεις τετοια αποψη,οπως και εγω αλλωστε...Ειναι και θεμα να εχεις καποιον αυτοσεβασμο πιστευω...
 

Alitarxis

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2007
Μηνύματα
190
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
1
Φίλε gabadoo
  Φιλε, μιλας για πολυυυυυυ  μεγαααααααλα μεγεθη περιουσιας...Δεν νομιζω οτι το παραδειγμα σου εχει σχεση με την πλειονοτητα των χλιδανεργων της πατριδας μας.

  Το να ζεις ανετα χωρις να δουλευεις ειναι καλο και ωραιο,για καποιον ομως που εχει δει και τις δυο οψεις του νομισματος και εχει δουλεψει σκληρα και ξερει να εκτιμησει την κατασταση...Ο κοπρος που τα βρισκει ολα ετοιμα,και σε δεδομενη στιγμη εκφερει αποψη επι παντος επιστητου,καλη ωρα σαν την εν λογω δεσποινιδα,ειναι για κλαματα και με τον καιρο θα ερθει ωρα που θα γινει ενα ακομα γραναζακι στο συστημα ,χωρις μαλιστα να εχει δυνατοτητα απεγκλωβισμου....πολυ απλα γιατι πηρε το μονοπατι της ζωης απο την αναποδη...

 
Φίλε gabadoo εγω μίλησα για ένα στερεόπυπο το οποιο κυριαρχεί στην Ελλάδα και μου την δίνει. Φυσικά σπάζομαι και με κάτι μαλακισμένα που χωρις να είναι τιποτα πουλάνε τρέλλα οτι τα ξέρουν όλα με τις πλάτες της οικογένειας! Προσωπική μου άποψη ξαναλέω είναι οτι για εμένα δεν ισχύει το "σπούδασες, δουλευεις, βγάζεις τα προς το ζην ΑΡΑ είσαι άξιος" σε αντίθεση με το "δεν δουλεύεις, περνάς πλουσιοπάροχα ΑΛΛΑ κρίνεσαι ως άχρηστος"
Για μενα πλούσιος είναι αυτός που μπορεί και ξοδεύει και ΟΧΙ αυτός που έχει(αυτο για το παράδειγμά μου)Όσα και να είναι τα χρήματα αν θες να τα φας... τρωγονται όλα!
 
OP
OP
P

POLYATAKTOS

Μέλος
Εγγρ.
20 Απρ 2006
Μηνύματα
483
Like
2
Πόντοι
1
+link=topic=20210.msg273485#msg273485 date=1194134935]
Οποιος αξιζει και ειναι μαγκας βρισκει δουλεια χωρις μεσο.
Ολα τα αλλα τα ακουω βερεσε εγω.
Και αν καποιος θελει να βρει πιο ευκολα δουλεια να παει να σπουδασει κατι που εχει περαση και ειναι δυσκολο, οχι να γινει ψυχολογος φιλολογος η μαθηματικος. Πολλοι πιστευουν οτι το πτυχιο ισουται με δουλεια. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!!! Για να βοηθησει πρεπει να ειναι πτυχιο με πολλη ζητηση και να εχεις πολλες δεξιοτητες και γνωσεις περα των σπουδων.
[/quote]
+1000000!!!
Συμφωνω απολυτα με την αποψη σου φιλε pisohosti..
Επανερχομενος δε στο θεμα που σας εστειλα και ξανα --επαναλαμβανω οτι το θεμα των χλιδανεργων εχει παρει τεραστιες διαστασεις σαν κοινωνικο φαινομενο στην χωρα μας, γνωριζω δε αρκετες περιπτωσεις νεων που σνομπαρουν ασυζητητη προσφορα εργασιας για 700-800 ευρω μηνιαιως ...γιατι δεν συναδει με το ...πτυχιο τους!!!
Προτιμουν δε να καθονται ανεργοι και να απομυζουν οικονομικα τους γονεις τους , ελπιζοντας πως καποια στιγμη θα βρουν δουλεια που θα τους δινει αμεσα 2000€ !!!!!!
:jerking: :jerking: :jerking: :jerking:
 

Fazer600

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2007
Μηνύματα
560
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
6
Οι εργοδοτες πληρωνουν για τις γνωσεις και τις δυνατοτητες του καθε ατομου.

Αυτό που γράφεις είναι πέρα για πέρα λάθος.Απόδειξη οι εκατοντάδες απόφοιτοι λυκείου που έχουν θέσεις σε εταιρείες π.χ οικονομικού τομέα.Και δε μιλάω για εξωτερικούς υπάλληλους.Άλλωστε σε καμιά συνέντευξη δε σε ρωτάνε για να δουν τι ξέρεις.Το αποδεικνύουν τα πτυχία,που έχεις ή δεν έχεις.
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
+1000000!!!
Συμφωνω απολυτα με την αποψη σου φιλε pisohosti..
Επανερχομενος δε στο θεμα που σας εστειλα και ξανα --επαναλαμβανω οτι το θεμα των χλιδανεργων εχει παρει τεραστιες διαστασεις σαν κοινωνικο φαινομενο στην χωρα μας, γνωριζω δε αρκετες περιπτωσεις νεων που σνομπαρουν ασυζητητη προσφορα εργασιας για 700-800 ευρω μηνιαιως ...γιατι δεν συναδει με το ...πτυχιο τους!!!
Προτιμουν δε να καθονται ανεργοι και να απομυζουν οικονομικα τους γονεις τους , ελπιζοντας πως καποια στιγμη θα βρουν δουλεια που θα τους δινει αμεσα 2000€ !!!!!!
:jerking: :jerking: :jerking: :jerking:

Είναι ένα θέμα που έχουμε θίξει σε άσχετα topics στο site, πριν αρκετό καιρό...

Αυτά που εγώ έχω να παρατηρήσω, είναι πως:

1) Στην πλειοψηφία τους τα περισσότερα από αυτά τα άτομα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΡΦΩΜΕΝΑ!!! Μάλιστα, πολλές φορές υπάρχει συσσώρευση πτυχίων από ένα άτομο, το οποίο παραμένει ΜΟΡΦΩΤΙΚΑ - με την έννοια της αγωγής, παιδείας, σοφίας, εμπειρίας ζωής έστω - στο σημείο από το οποίο ξεκίνησε, ίσως και χαμηλότερα, λόγω έπαρσης από την απόκτηση ΣΚΕΤΩΝ ΤΙΤΛΩΝ...

2) Τα άτομα αυτά, κατατάσσονται - όχι από εμένα, αλλά από τη ... ζωή - πολύ χαμηλά στο θέμα της ικανότητας προς επιβίωση!!! Πολύ απλά, δεν μπορούν να επιβιώσουν χωρίς δεκανίκια...Αν αυτό αποτελεί δείγμα άχρηστου ανθρώπου ( με τα δεδομένα του αρχετυπικού ανθρώπου, αποτελεί τον ορισμό της αχρηστίας ) αφήνεται στην αντίληψη του καθενός...

3) Το φαινόμενο, ακόμα ένα από αυτά της σύγχρονης Ελληνικής παθογένειας, μπορεί να εξηγήσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ - φαινομενικά άσχετα με αυτό - ακόμα και την ... αγαμία στις μέρες μας  :think:
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366
+link=topic=20210.msg273485#msg273485 date=1194134935]
Οποιος αξιζει και ειναι μαγκας βρισκει δουλεια χωρις μεσο.
Ολα τα αλλα τα ακουω βερεσε εγω.
Και αν καποιος θελει να βρει πιο ευκολα δουλεια να παει να σπουδασει κατι που εχει περαση και ειναι δυσκολο, οχι να γινει ψυχολογος φιλολογος η μαθηματικος. Πολλοι πιστευουν οτι το πτυχιο ισουται με δουλεια. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!!! Για να βοηθησει πρεπει να ειναι πτυχιο με πολλη ζητηση και να εχεις πολλες δεξιοτητες και γνωσεις περα των σπουδων.

+1000000!!!
Συμφωνω απολυτα με την αποψη σου φιλε pisohosti..
Επανερχομενος δε στο θεμα που σας εστειλα και ξανα --επαναλαμβανω οτι το θεμα των χλιδανεργων εχει παρει τεραστιες διαστασεις σαν κοινωνικο φαινομενο στην χωρα μας, γνωριζω δε αρκετες περιπτωσεις νεων που σνομπαρουν ασυζητητη προσφορα εργασιας για 700-800 ευρω μηνιαιως ...γιατι δεν συναδει με το ...πτυχιο τους!!!
Προτιμουν δε να καθονται ανεργοι και να απομυζουν οικονομικα τους γονεις τους , ελπιζοντας πως καποια στιγμη θα βρουν δουλεια που θα τους δινει αμεσα 2000€ !!!!!!
:jerking: :jerking: :jerking: :jerking:
Υπάρχει και ο αντίλογος όμως μάγκες,δεν πρέπει να τα βάζουμε όλα σε ένα τσουβάλι ή να κάνουμε τόσο εύκολα κριτική!Υπάρχει και μια μεγάλη μερίδα νέων που τραβάνε πραγματικό λούκι!!!!Δηλαδή αν κάποιος έχει τελειώσει τη Νομική και δεν βρίσκει εργασία μπορούμε τόσο εύκολα να τον κατακρίνουμε γιατί δεν πάει να κουβαλήσει κιβώτια στο σουπερ-μάρκετ για 550 ευρώ?Έχετε φέρει τον εαυτό σας στη θέση αυτού του νέου???
 

boidopoutsa

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
1.467
Like
5
Πόντοι
16
Kαλα τα λεει ο γατος! Εγω για παραδειγμα, εχω τελειωσει Ανωτατη Σχολη, εχω τελειωσει στρατο και ειμαι ανεργος. Εχω στειλει βιογραφικα οπου μπορεις να φανταστεις. Γιατι εγω ειμαι κατηγορουμενος ; Τι εκανα λαθος ; Βεβαια, δε ζω στη χλιδη, ζω με τεραστιες στερησεις, αλλα για το οτι ειμαι ανεργος δεν νομιζω οτι εχω κανει εγω κατι λαθος!
Σημειωτεον, εχω κατα καιρους κανει τις πιο απιθανες δουλειες. Δε λεω οχι στη δουλεια! Μη μας καταδικαζετε αμεσως!
 

Xartinos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2006
Μηνύματα
456
Like
1
Πόντοι
1
Ακούω ότι είναι πολιτικό θέμα.
Γιατί να είναι πολιτικό θέμα και όχι θέμα της οικογένειας.
Ακόμα και αιώνιος φοιτητής να είναι κάποιος, ο μόνος λόγος που γίνεται αυτό είναι επειδή υπάρχει κάποιος μαλακας από πίσω που τα σκάει.
Σιγά μην επέλεγε κάποιος να είναι αιώνιος φοιτητής όταν θα τα έβαζε από την τσέπη του.
Επίσης υπάρχουν οικογένειες σήμερα, με το παρόν πολιτικό σύστημα, οι οποίες δίνουν αρχές στα παιδιά τους, δε τα μαθαίνουν στα έτοιμα, τα έχουν εισάγει στην εργασία από νωρίς,για να εκτιμήσουν ορισμένα πράγματα (καλοκαίρι π.χ.,όταν δεν έχουν σχολείο).
Είναι θέμα οικογένειας,μαμοθρεφτισμού,χαρτζιλικώματος,χαιδέματος,υπερπροστασίας και βολέματος.Υπάρχει το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης σε εμάς, μη τα ρίχνουμε πάντα σε άλλους.Μας έχει φάει η μαλακία.
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
Kαλα τα λεει ο γατος! Εγω για παραδειγμα, εχω τελειωσει Ανωτατη Σχολη, εχω τελειωσει στρατο και ειμαι ανεργος. Εχω στειλει βιογραφικα οπου μπορεις να φανταστεις. Γιατι εγω ειμαι κατηγορουμενος ; Τι εκανα λαθος ; Βεβαια, δε ζω στη χλιδη, ζω με τεραστιες στερησεις, αλλα για το οτι ειμαι ανεργος δεν νομιζω οτι εχω κανει εγω κατι λαθος!
Σημειωτεον, εχω κατα καιρους κανει τις πιο απιθανες δουλειες. Δε λεω οχι στη δουλεια! Μη μας καταδικαζετε αμεσως!

Δεν καταδικάζουμε κανέναν...Σε προηγούμενο post αναφέρθηκα στην ικανότητα για επιβίωση, και στο πόσο χαμηλά βρίσκονται αυτά τα άτομα αναφορικά με αυτήν...Όταν κάποιος είναι 32-35 ετών, δεν έχει βγάλει ένα (1) ευρώ μόνος του στη ζωή του, έχει πτυχίο, ας πούμε ιατρικής, και η ικανότητά του προς επιβίωση συνοψίζεται στη φράση "ή γιατρός, ή ψόφιος", προφανώς για να μην έχει καταλήξει ψόφιος, κάποιοι τον κρατούν ζωντανό! Μαντέψτε, ποιοί!!!

Ο Xartinos , έθεσε το θέμα στη σωστή του, κατά τη γνώμη μου, διάσταση...

Και θα επαναλάβω, ότι αν το καλοσκεφτούμε, εξηγούνται πολλά από τα χαρακτηριστικά της σύγχρονης Ελληνικής κοινωνίας (από αυτά που κατά καιρούς στηλιτεύουμε)...
 

boidopoutsa

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
1.467
Like
5
Πόντοι
16
Ακούω ότι είναι πολιτικό θέμα.
Γιατί να είναι πολιτικό θέμα και όχι θέμα της οικογένειας.
Ακόμα και αιώνιος φοιτητής να είναι κάποιος, ο μόνος λόγος που γίνεται αυτό είναι επειδή υπάρχει κάποιος μαλακας από πίσω που τα σκάει.
Σιγά μην επέλεγε κάποιος να είναι αιώνιος φοιτητής όταν θα τα έβαζε από την τσέπη του.
Επίσης υπάρχουν οικογένειες σήμερα, με το παρόν πολιτικό σύστημα, οι οποίες δίνουν αρχές στα παιδιά τους, δε τα μαθαίνουν στα έτοιμα, τα έχουν εισάγει στην εργασία από νωρίς,για να εκτιμήσουν ορισμένα πράγματα (καλοκαίρι π.χ.,όταν δεν έχουν σχολείο).
Είναι θέμα οικογένειας,μαμοθρεφτισμού,χαρτζιλικώματος,χαιδέματος,υπερπροστασίας και βολέματος.Υπάρχει το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης σε εμάς, μη τα ρίχνουμε πάντα σε άλλους.Μας έχει φάει η μαλακία.
Φιλε Χαρτινε, συγγνωμη που θα στο πω αλλα μαλλον ζεις σε αλλον πλανητη! Ο βασικος λογος που ειμουνα καποτε και εγω αιωνιος φοιτητης ειναι επειδη δεν ειχα καποιον να με πληρωνει και εκανα διαφορες δουλειες. Σε διαβεβαιωνω μαλιστα οτι και οι περισσοτεροι συναιωνιοι φοιτητες μου ανηκαν στην ιδια κατηγορια . Δουλευαν απο το πρωι μεχρι το βραδυ. Αναποδα τα λες. Μην μας μισειτε . Ο βασικος λογος της ανεργιας δεν ειναι οι 'τεμπεληδες οι νεοι που θελουν να γινουν διευθυντες με τη μια'. Απλα, η αναπτυξη στην ελλαδα ειναι ανυπαρκτη και πολυ απλα δεν υπαρχουν δουλειες!!  Κατανοηση και οχι μισος στους νεους ανεργους! Καλα, η περιπτωση της Μαριας ειναι εξαιρεση και αφορα ενα απειροελαχιστο κομματι των νεων!
 

Fazer600

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2007
Μηνύματα
560
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
6
Δεν είναι μόνο ότι δεν υπάρχει ανάπτυξη στην Ελλάδα.Είναι και η ασυδοσία της εργοδοσίας.Και του κράτους σαν εργοδότης.Ενώ υπάρχουν τόσοι άνεργοι γιατροί,νοσηλεύτριες,και ταυτόχρονα μεγάλη έλλειψη στα νοσοκομεία της χώρας,το κράτος δεν παίρνει κόσμο.Αν δεν προσλάβεις εργατικό δυναμικό πώς θα αποκτήσεις ανάπτυξη;Από την άλλη οι ιδιώτες,προσπαθούν να μειώσουν το προσωπικό και παράλληλα να αυξήσουν την παραγωγή και τις πωλήσεις.Αυτό δε γίνεται.Απλώς αναγκάζουν τους 5 να δουλεύουν για 15.Γι'αυτό πάμε κατά διαόλου.

Πάντως εύκολα καταδικάζουμε τους ανέργους νέους.Αν εξαιρέσουμε κάποιους που απολαμβάνουν τη μονιμότητα του δημοσίου,οι υπόλοιποι μπορούμε να βρεθούμε στην ίδια θέση ανά πάσα στιγμή.
 

boidopoutsa

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
1.467
Like
5
Πόντοι
16
Προτιμουν δε να καθονται ανεργοι και να απομυζουν οικονομικα τους γονεις τους , ελπιζοντας πως καποια στιγμη θα βρουν δουλεια που θα τους δινει αμεσα 2000€ !!!!!!
:jerking: :jerking: :jerking: :jerking:
Ρε παιδια ποιος σας τα εχει πει αυτα ; Ειναι λαθος αυτη η αντιληψη που περναει για τους νεους! Αυτα ειναι εξαιρεσεις! Δεν ειναι αυτα ο κανονας. Ο κανονας ειναι οτι τα παιδια κανουν ολες τις δουλειες κατω απο τις πιο δυσκολες συνθηκες για να επιβιωσουν και να ανεξαρτητοποιθουν απο τους γονεις τους! Ειδικα στον ιδωτικο τομεα ειναι σκλαβοι! Σιγα μην καθονται να περιμενουν τη δουλεια των 2000€ και μεχρι τοε να τους ταιζουν οι γονεις τους! Και να θελαν να το κανουν αυτο οι γονεις τους δεν βγαινουν οικονομικα! δεν εχουν αλλα λεφτα ο ελληνες!
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Αυτό το μεγάλο θέμα πρέπει να το συζητάμε σε όλες του τις διαστάσεις. Όμως η τελευταία φράση του Flesh, μερίδιο της κοινωνίας, αποτελεί την βάση της πυραμίδας.
Πρώτον, όλες οι οικογένειες θέλουν τα παιδιά τους μορφωμένα. Τι πτυχίο θα πάρουν, και αν αυτό ανταποκρίνεται στην γήινη πραγματικότητα, δεν τους ενδιαφέρει. Αν κάποιος έχει τα αρχίδια ας κάνει μια έρευνα για το ποιοί πτυχιούχοι είναι άνεργοι κι απο ποιές σχολές βγήκαν. Τότε να δούμε ποιές απο αυτές, όπως και ποιά πανεπιστήμια, θα πάρουν τον πούλο και θα κλείσουν.
Δεύτερον, κανείς δεν κάθεται να εξηγήσει στα παιδιά του λυκείου και στους φοιτητές οτι θα πάρουν απλά ένα κομμάτι χαρτί που δηλώνει οτι κάποτε κατάφεραν να κάνουν κάτι στη ζωή τους και πως οι όποιες προσδοκιές τους θα πρέπει να είναι μετριασμένες. Κοινώς, όσα πτυχιά/μεταπτυχιακά/διδακτορικά κι αν πάρεις, δεν υπάρχει επιχείρηση που θα σε κάνει υπέρτατο μάνατζερ/διευθυντή/αρχηγό στόλου αν δεν σε δοκιμάσει πρώτα. Δηλαδή να σε ξεζουμίσει στην δουλειά, χωρίς απαραίτητα να σε πληρώνει ικανοποιητικά, και να σε περάσει και ένα στρώμα  :sperm: .
Πάνω στις προσδοκίες βασίζεται και το τρίτο σημείο που θα αναφέρω. Οι βαλκανιογιάπιδες εργοδότες μας ψάχνουν συχνά επώνυμες σχολές/πτυχία/μεταπτυχιακά/διδακτορικά χωρίς να ξέρουν τι είναι, μα πάνω απο όλα χωρίς να θέλουν ή/και να μπορούν να τα πληρώσουν. Τέτοιους ξεφτίλες μπόρειτε να τους βρείτε στα ελληνικά site  αναζήτησης εργασιάς. Όταν μπείτε και σε ξένο τέτοιο site και συγκρίνετε τις απαιτήσεις ελλήνων/ξένων, ίσως διαπιστώσετε οτι έχουμε χάσει κάθε μέτρο όλοι μας.
 

Xartinos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2006
Μηνύματα
456
Like
1
Πόντοι
1
Φίλε boidopoytsa, τους φοιτητές που εργάζονται,ασχετα αν είναι αιώνιοι ή όχι, τους πάω με τα χίλια.Γνωρίζω όμως από τον κύκλο μου αλλά και από άλλους ότι οι περισσότεροι επαναπαύονται στο άνευ όρων χαρτζιλίκωμα των γονιών.
Πάντως από τον τρόπο που γράφεις σε βλέπω συνειδητοποιημένο άτομο, και άνετα θα πήγαινα μια μπουρδελότσαρκα μαζί σου!
 

pisoxostis

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.138
Κριτικές
12
Like
53
Πόντοι
2.945
Αυτό που γράφεις είναι πέρα για πέρα λάθος.Απόδειξη οι εκατοντάδες απόφοιτοι λυκείου που έχουν θέσεις σε εταιρείες π.χ οικονομικού τομέα.Και δε μιλάω για εξωτερικούς υπάλληλους.Άλλωστε σε καμιά συνέντευξη δε σε ρωτάνε για να δουν τι ξέρεις.Το αποδεικνύουν τα πτυχία,που έχεις ή δεν έχεις.

Aναλογα σε τι δουλεια πας. Εγω που πηγαινω σε δουλειες επιπεδου μεταπτυχιακου και διδακτορικου μονο τι γνωριζω με ρωτανε, και ερωτησεις που εχουν να κανουν με τον χαρακτηρα μου και τη νοοτροπια μου. Μερικες φορες με ρωτανε και που αλλου εχω δουλεψει.

Αυτες οι θεσεις που λες ειναι 1ον) ασημαντες και 2ον) αν δεν αποδειξεις οτι κατι κανεις στη δουλεια παιρνεις ποδι.

Ρε παιδια ΗΜΑΡΤΟΝ!!!
Περιμενετε να σας δωσει καποιος 1500-200 ευρω χωρις να ειστε κατι ξεχωριστο?
Ο εργοδοτης πληρωνει οτι αξιζεις και συνηθως 20-30% κατω!!
Τα λεφτα ως υπαλληλοι τα παιρνουν μονο αυτοι που ξεχωριζουν. Αν θελετε λεφτα ως μετριοι γινετε επιχειρηματιες (αλλα και εκει θελει προσοχη γιατι το φαλιμεντο καραδωκει).

Συμβουλες απο καποιον που εχει φτυσει αιμα στη ζωη του:
1) Προσπαθειτε να γινετε καλυτεροι. Παντα να μαθαινετε καινουρια πραγματα και να δινετε ολο σας τον εαυτο στη δουλεια. Οι προισταμενοι εκτιμουν τα φιλοτιμα ατομα και τους εργατικους.
Κανεις δε συμπαθει τα κοπροσκυλα.
2)ΚΑνετε τη δουλεια σας με τετοιο τροπο που να φαινεται
3)Μην εχετε κοντρες και αντιπαθειες στον εργασιακο χωρο, μην εισαστε ρουφιανος η γλυφτης
4)Να πουλατε ακριβα τον εαυτο σας
5) Ο ανθρωπος κανει το πτυχιο και οχι το πτυχιο τον ανθρωπο. Μην επαναπαυεστε στα πτυχια σας με λιγα λογια. Σαν και εσας υπαρχουν χιλιαδες.
 

pisoxostis

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.138
Κριτικές
12
Like
53
Πόντοι
2.945
Ρε παιδια ποιος σας τα εχει πει αυτα ; Ειναι λαθος αυτη η αντιληψη που περναει για τους νεους! Αυτα ειναι εξαιρεσεις! Δεν ειναι αυτα ο κανονας. Ο κανονας ειναι οτι τα παιδια κανουν ολες τις δουλειες κατω απο τις πιο δυσκολες συνθηκες για να επιβιωσουν και να ανεξαρτητοποιθουν απο τους γονεις τους! Ειδικα στον ιδωτικο τομεα ειναι σκλαβοι! Σιγα μην καθονται να περιμενουν τη δουλεια των 2000€ και μεχρι τοε να τους ταιζουν οι γονεις τους! Και να θελαν να το κανουν αυτο οι γονεις τους δεν βγαινουν οικονομικα! δεν εχουν αλλα λεφτα ο ελληνες!

Ιδιως αυτοι που εχουν σπουδασει στη Δυτικη Ευρωπη περιμενουν να αμοιβονται με Ευρωπαικα δεδομενα.
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366
Aναλογα σε τι δουλεια πας. Εγω που πηγαινω σε δουλειες επιπεδου μεταπτυχιακου και διδακτορικου μονο τι γνωριζω με ρωτανε, και ερωτησεις που εχουν να κανουν με τον χαρακτηρα μου και τη νοοτροπια μου. Μερικες φορες με ρωτανε και που αλλου εχω δουλεψει.

Αυτες οι θεσεις που λες ειναι 1ον) ασημαντες και 2ον) αν δεν αποδειξεις οτι κατι κανεις στη δουλεια παιρνεις ποδι.

Ρε παιδια ΗΜΑΡΤΟΝ!!!
Περιμενετε να σας δωσει καποιος 1500-200 ευρω χωρις να ειστε κατι ξεχωριστο?
Ο εργοδοτης πληρωνει οτι αξιζεις και συνηθως 20-30% κατω!!
Τα λεφτα ως υπαλληλοι τα παιρνουν μονο αυτοι που ξεχωριζουν. Αν θελετε λεφτα ως μετριοι γινετε επιχειρηματιες (αλλα και εκει θελει προσοχη γιατι το φαλιμεντο καραδωκει).

Συμβουλες απο καποιον που εχει φτυσει αιμα στη ζωη του:
1) Προσπαθειτε να γινετε καλυτεροι. Παντα να μαθαινετε καινουρια πραγματα και να δινετε ολο σας τον εαυτο στη δουλεια. Οι προισταμενοι εκτιμουν τα φιλοτιμα ατομα και τους εργατικους.
Κανεις δε συμπαθει τα κοπροσκυλα.
2)ΚΑνετε τη δουλεια σας με τετοιο τροπο που να φαινεται
3)Μην εχετε κοντρες και αντιπαθειες στον εργασιακο χωρο, μην εισαστε ρουφιανος η γλυφτης
4)Να πουλατε ακριβα τον εαυτο σας
5) Ο ανθρωπος κανει το πτυχιο και οχι το πτυχιο τον ανθρωπο. Μην επαναπαυεστε στα πτυχια σας με λιγα λογια. Σαν και εσας υπαρχουν χιλιαδες.
Έχω μια ένσταση για την συμβουλή νούμερο 3!!!Έχω δει πολλά άτομα που έχουν κάνει "καριέρα" επειδή έχουν το "προσόν" του γλύφτη ή του ρουφιάνου!!!Κάθε εταιρία έχει τους ρουφιάνους της και θέλει μεγάλη προσοχή σε ποιον μιλάς και τι λες!Και συνήθως οι ρουφιάνοι είναι τα  άτομα τα οποία δεν μπορείς ούτε να φανταστείς αρχικά ότι κάνουν κάτι τέτοιο!Και ο χρυσός κανόνας για "καριέρα" είναι το να τα δίνεις όλα για την εταιρία και να δείχνεις με λόγια και πράξεις ότι δεν υπάρχει τίποτα πιο σπουδαίο στον πλανήτη από την εταιρία!!!!
 

pisoxostis

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.138
Κριτικές
12
Like
53
Πόντοι
2.945
Έχω μια ένσταση για την συμβουλή νούμερο 3!!!Έχω δει πολλά άτομα που έχουν κάνει "καριέρα" επειδή έχουν το "προσόν" του γλύφτη ή του ρουφιάνου!!!Κάθε εταιρία έχει τους ρουφιάνους της και θέλει μεγάλη προσοχή σε ποιον μιλάς και τι λες!Και συνήθως οι ρουφιάνοι είναι τα  άτομα τα οποία δεν μπορείς ούτε να φανταστείς αρχικά ότι κάνουν κάτι τέτοιο!Και ο χρυσός κανόνας για "καριέρα" είναι το να τα δίνεις όλα για την εταιρία και να δείχνεις με λόγια και πράξεις ότι δεν υπάρχει τίποτα πιο σπουδαίο στον πλανήτη από την εταιρία!!!!

Εγω θα ελεγα ειναι καλυτερο να εισαι δυνατος στις δημοσιες σχεσεις. Αν εισαι ρουφιανος κια γλυφτης καποια στιγμη θα σου βγει σε κακο νομιζω. Ιδιως αν αλλαξει ο διευθυντης σου.
 

manolo82

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2006
Μηνύματα
51
Like
0
Πόντοι
0
Καθε κοινωνια εχει τα προτυπα που χαραζουν μερικοι,και διαιωνιζουν..
Το ψαρι συνηθως βρωμαει απ το κεφαλι!Οταν τα προσωπα που διοικουν τη χωρα αυτη,απολαμβανουν τεραστιους μισθους,χωρις ενα ενσημο,φανταστειτε τη διδασκεται σε μας.
Στα 25 μου χρονια δεν θελω να σκλαβωθω,να μου καταπατουνται ολα τα δικαιωματα,και ολα αυτα για 600ε το μηνα που μου εδιναν 2 εργοδοτες,με 10ωρα καθημερινα..
Βεβαια ειμαι απο τους τυχερους οπου οι γονεις μου εχουν μια μικρη επιχειρηση με 12000ε μηνιαιο εισοδημα,αλλα θελω αυτο που θα κανω να με αντιπροσωπευει,και μεσα απο αυτο να δημιουργω,ωστε να γινω ανταγωνιστικος..
Η δουλεια ειναι η μιση ζωη ενος ανθρωπου,και αν τον αλλοιωνει,ισως και να γινει μιζερος..
Η εργασια ειναι δημιουργια,πρεπει να υπαρχουν προοπτικες,κοινωνικη εξελιξη,αυτοσυντηριση,οικονομικη εξελιξη και τροπος ζωης..
Οταν θα διανεμεται ο πλουτος καπως πιο δικαια και δεν θα ειμαιμια μοναδα για αυτους,αλλα ενας ανθρωπος τοτε θα παω οπουδηποτε για δουλεια..
 

boidopoutsa

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
1.467
Like
5
Πόντοι
16
Συμφωνουμε λοιπον οτι υπαρχουν δυο κατηγοριες ανεργων. Οι συνειδητιποιμενοι και τα κοπροσκυλα. ΑΠλα διαφωνουμε ως προς τι πσοστο των ανεργων ανηκει σε καθε μια απο τις δυο κατηγοριες . Οι πιο πολλοι απο εσας πιστευετε  οτι προηγουνται τα κοπροσκυλα. Εγω απλα πιστευω οτι τα κοπροσκυλα ειναι μειοψηφια , 5-10% το πολυ!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom