Νέα

Οι Χλιδάνεργοι..Ζουν ανάμεσά μας..Η κατάντια των νέων...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα POLYATAKTOS
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 471
  • Εμφανίσεις 22K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

boidopoutsa

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
1.467
Like
5
Πόντοι
16
Χαρτινε, σευχαριστω για την προσκληση για μπουρδελοτσαρκα, αλλα δεν περισσευουν! Θα ημουνα και εγω χλιδανεργος αν δεχομουν! Χαχαχαχαχ
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Ακούω ότι είναι πολιτικό θέμα.
Γιατί να είναι πολιτικό θέμα και όχι θέμα της οικογένειας.
Ακόμα και αιώνιος φοιτητής να είναι κάποιος, ο μόνος λόγος που γίνεται αυτό είναι επειδή υπάρχει κάποιος μαλακας από πίσω που τα σκάει.
Σιγά μην επέλεγε κάποιος να είναι αιώνιος φοιτητής όταν θα τα έβαζε από την τσέπη του.
Επίσης υπάρχουν οικογένειες σήμερα, με το παρόν πολιτικό σύστημα, οι οποίες δίνουν αρχές στα παιδιά τους, δε τα μαθαίνουν στα έτοιμα, τα έχουν εισάγει στην εργασία από νωρίς,για να εκτιμήσουν ορισμένα πράγματα (καλοκαίρι π.χ.,όταν δεν έχουν σχολείο).
Είναι θέμα οικογένειας,μαμοθρεφτισμού,χαρτζιλικώματος,χαιδέματος,υπερπροστασίας και βολέματος.Υπάρχει το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης σε εμάς, μη τα ρίχνουμε πάντα σε άλλους.Μας έχει φάει η μαλακία.

Nαι, είναι θέμα οικογένειας, γιατί η οικογένεια σήμερα:

-Νομίζει ότι το στουρνάρι της πρέπει να πάρει χαρτιά για να δείξει την αξία του, με αποτέλεσμα να το βάζει με τα χίλια ζόρια σε μια σχολή, να το στέλνει για μάστερ και ντοκτορά, ακόμα κι αν χρειάστηκαν 100 φροντιστές και ένα πέρασμα από τει για όλα αυτά.

-Νομίζει ότι το στουρνάρι της αξίζει ένα καλύτερο μέλλον από τους άλλους, ακόμα κι αν είναι ένα τούβλο που τελείωσε με το ζόρι ένα λύκειο ή τεε, και το ωθεί στο να διεκδικεί με τσαμπουκά και θράσος.

-Τέλος, νομίζει ότι από τη στιγμή που υπάρχει βύσμα, οι άλλοι οφείλουν να κάνουν στην άκρη και να το βουλώσουν ενώ το στουρνάρι καμαρώνει γιατί έχει γερό μέσο και η οικογένεια του έμαθε ότι αν μπορεί να ρίχνει τους άλλους για το συμφέρον του όλα είναι εντάξει.

Οπότε, αν ο πτυχιούχος μένει άνεργος δε φταίει το ότι οι άλλοι έχουν βύσμα και έλλειψη ηθικών περιορισμών, αλλά το ότι αυτός δεν ήταν ικανός να υιοθετήσει αυτούς τους όρους. Άρα, αν μία οικογένεια δώσει αρχές στα παιδιά της απλώς θα τα οδηγήσει στην αφέλεια και την αποτυχία.
 

specialguy

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2005
Μηνύματα
37
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
0
Αγαπητοι φιλοι και συναθλητές!

Ειμαι κι εγω ενας νεος της γενιας των 700 ευρώ...σπουδασα 5 χρονια στο Λονδινο εκανα μεταπτυχιακο τελιωσα με καλο βαθμο ήρθα στην ελλαδιτσα εργαστηκα για "την προυπηρεσια" και μετα απο 3 χρονια αρχισα να στέλνω βιογραφικα σε αλλες εταιριες να πηγαινω σε συνεντευξεις και να μου λένε: Εσύ μαλλον θα θες να πληρωθείς! ετσι δεν είναι? τους απαντησα κι εγω καταφατικα και μου ειπαν οτι ναι μεν εχω δικιο αλλα "κι εμεις 700 ευρω δινουμε"!

Βεβαια την πολιτικη τους αυτη την στηριζουν στο γεγονος οτι απο την μια υπαρχει αρκετη ανεργια στην ελλαδα και απο την αλλη ο ελληνας μενει με την οικογενεια και αυτο εχει σαν αποτέλεσμα να σου δινουν αντι για ενα καλο μισθο ενα καλο χαρτζιλικι με το οποιο μερικοι ειναι ευχαριστημενοι!!!

Ας λεγαν στον γερμανο η στον αγγλο συνομιλικο μου που στα 18 φευγει απο το σπιτι και κοβετε η επιχορηγηση απο τους γονεις δινουμε 700 ευρω και θα σας έλεγα εγω μετα αν θα τις ειχαν κατεδαφισει τις επιχειρησηεις η οχι!

Τι να κανω κι εγω λοιπον! που δουλεβα 12 ώρες την ημερα για 700 καθαρα? παρετηθηκα μια ώραια πρωια και εκανα οτι και το κοριτσακι στην απεναντι πολυκατοικια πηρα το proficiency που ειχα απο το λυκειο πηρα στην επιθεωρηση δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης και εβγαλα μια ώραια αδεια δισασκαλιας!

Εγινα χλιδανεργος κι εγω! κανω μαθηματα αγγλικων και δουλευωντας 3 μερες την εβδομαδα βγαζω 50% παραπανω απο οτι εβγαζα και πανω απο όλα... ξεκουραστα!

Σιγα μην δεν γινομουν!
 

manolo82

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2006
Μηνύματα
51
Like
0
Πόντοι
0
Αλλη μαλακια που ειναι και απολυτος αφορισμος...
Οταν ενας ανθρωπος πηγαινει και τελειωνει ενα πανεπιστημιο σημανει οτι ηταν δικη του επιλογη,διοτι αφιερωσε χρονο,χρημα,και κοπο..
Η μορφωση φυσικα οταν επιδιδεται σ ενα εργο και το κανει καλυτερο πρεπει να αμοιβεται!
Αυτο ηταν και η ιδεα του σοσιαλισμου -Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΟΥ,ΚΑΙ ΑΜΟΙΒΕΤΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΕΡΓΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΕΙ..
Ειναι δυνατον καποιος που αξιοποιει την τεχνογνωσια του και την εμπειρια του να μην πληρωνεται?
Καλα κανουν λοιπον οι οικογενειες και σπουδαζουν τα παιδια τους,ΑΠΛΑ Η ΣΚΑΤΟΕΛΛΑΔΑ ΘΕΛΕΙ ΕΡΓΑΤΕΣ ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΓΑΜΩ ΤΗ ΒΟΥΛΗ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΟΛΑ..Δηλαδη ποιο ειναι το καλο οραμα για εναν ανθρωπο την εποχη της απολυτης τεχνολογιας,εξελιξης,και γενικα αναβαθμισης?
Η σκλαβια?ΞΥΠΝΑΤΕ
 

Fazer600

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2007
Μηνύματα
560
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
6
Aναλογα σε τι δουλεια πας. Εγω που πηγαινω σε δουλειες επιπεδου μεταπτυχιακου και διδακτορικου μονο τι γνωριζω με ρωτανε, και ερωτησεις που εχουν να κανουν με τον χαρακτηρα μου και τη νοοτροπια μου. Μερικες φορες με ρωτανε και που αλλου εχω δουλεψει.

Ποιες είναι αυτές οι "δουλειές επιπέδου μεταπτυχιακού και διδακτορικού";
Όταν σε ρωτούν τι γνωρίζεις,προφανώς σε ρωτούν αν ξέρεις π.χ μικροοικονομία,αν ξέρεις ελεγκτική,αν ξέρεις marketing.Δε νομίζω να σε ρωτήσει κανείς τι είναι η ελαστικότητα ζήτησης,ή τι είναι γαιοπρόσοδος!Είναι προφανές ότι αφού πήρες το πτυχίο το master ή το phd θα ξέρεις.Ανεξάρτητα αν στην πράξη ο κάτοχος είναι ηλίθιος.Όσον αφορά το χαρακτήρα και τη νοοτροπία,κανείς μα κανείς δεν μπορεί να κρίνει έναν άνθρωπο στα 10-20-30 λεπτά μιας συνέντευξης.Ούτε ο Παυλώφ και ο φρόυντ δε θα μπορούσε!!!Αυτό που τους ενδιαφέρει είναι τα τυπικά προσόντα,και να μη ζητάς πολλά.Επίσης η ερώτηση-παγίδα "σε ποιο τομέα ενδιαφέρεστε να εργαστείτε"...Πάει και ο υποψήφιος και λέει π.χ εσωτερικό έλεγχο...Μα ρε βλήμα,για άλλο τμήμα δεν θέλει άτομο βάσει της αγγελίας η εταιρία;Περιμένεις να πας εκεί που θέλεις;Αυτό είναι ένα στοιχείο απόρριψης,διότι σου λέει ο εργοδότης "αυτός μετά από 1-2 μήνες θα μας πρήξει τ'αρχίδια να πάει εκεί που θέλει"...Επίσης,κάποιος που πάει να πιάσει πρώτη φορά δουλειά,σε ερώτηση "πόσα χρήματα θέλετε" καλό είναι να απαντάτε "όσα δίνει η εταιρεία" εννοείται ότι θα πρέπει να ξέρετε από πριν τι προβλέπει η Σ.Σ.Ε για τον τομέα εργασίας σας.Μόνο αν πρόκειται για "μεταγραφή" μπορεί κάποιος να πει στην προηγούμενη παίρνω π.χ 900€ θέλω 1100€.Αλλά αν πει θέλω 2200€ θα του πουν "θα σάς ειδοποιήσουμε"!!!!Και λίγη αυτοκριτική δε βλάπτει.
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
αν δειτε ποιοι εχουν τις ΥΨΗΛΕΣ θεσεις θα καταλάβετε γιατι εχουμε ΑΝΕΡΓΟΥΣ πτυχιουχους..
γιατι το ΓΙΩΤΟΜΠΑΛΟ που ηρθε απο πανεπιστημιο της πουτσας της αγγλιας κ απο ιεκ κ τον εχωσε ο μπαμπας προιστάμενο ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ μορφωμένους υφισταμενους γιατι καποτε ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ θα γινει υφισταμενος τους η ακόμα χειροτερα θα φύγει..
ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΨΩΜΙ..
Ολα ξεκινουν απο το βολεμα που εχουν τα αμορφωτα ΓΙΩΤΟΜΠΑΛΛΑ στις ΥΨΗΛΕΣ θεσεις που με το που γυρνουν απο αγγλορουμανίες και τα 3χρονακια σπουδων της ΠΟΥΤΣΑΣ γινονται απευθείας προιστάμενοι ελέω πιπας μαμας η κώλου μπαμπά..




edit AssFiller :τροποποίηση σε μικρούς χαρακτήρες
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Μέχρι τώρα σε υψηλές θέσεις έχω συναντήσει αποφοίτους λυκείου ή ιεκ, άλλους που τελείωσαν το πανεπιστήμιο με έντονη κομματική δραστηριότητα, άλλους που πήγαν καρφωτά έξω και γύρισαν πάλι καρφωτά με τη θέση να τους περιμένει.

Αλήθεια, τι σημαίνει "επίπεδο διδακτορικού"; Υπάρχουν πολλές εταιρίες στο ελάδα με θέσεις που σχετίζονται με ερευνητικό έργο;
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
αν δειτε ποιοι εχουν τις ΥΨΗΛΕΣ θεσεις θα καταλάβετε γιατι εχουμε ΑΝΕΡΓΟΥΣ πτυχιουχους..
γιατι το ΓΙΩΤΟΜΠΑΛΟ που ηρθε απο πανεπιστημιο της πουτσας της αγγλιας κ απο ιεκ κ τον εχωσε ο μπαμπας προιστάμενο ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ μορφωμένους υφισταμενους γιατι καποτε ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ θα γινει υφισταμενος τους η ακόμα χειροτερα θα φύγει..
ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΨΩΜΙ..
Ολα ξεκινουν απο το βολεμα που εχουν τα αμορφωτα ΓΙΩΤΟΜΠΑΛΛΑ στις ΥΨΗΛΕΣ θεσεις που με το που γυρνουν απο αγγλορουμανίες και τα 3χρονακια σπουδων της ΠΟΥΤΣΑΣ γινονται απευθείας προιστάμενοι ελέω πιπας μαμας η κώλου μπαμπά..




edit AssFiller :τροποποίηση σε μικρούς χαρακτήρες
Μέχρι τώρα σε υψηλές θέσεις έχω συναντήσει αποφοίτους λυκείου ή ιεκ, άλλους που τελείωσαν το πανεπιστήμιο με έντονη κομματική δραστηριότητα, άλλους που πήγαν καρφωτά έξω και γύρισαν πάλι καρφωτά με τη θέση να τους περιμένει.

Αλήθεια, τι σημαίνει "επίπεδο διδακτορικού"; Υπάρχουν πολλές εταιρίες στο ελάδα με θέσεις που σχετίζονται με ερευνητικό έργο;
αν δειτε ποιοι εχουν τις ΥΨΗΛΕΣ θεσεις θα καταλάβετε γιατι εχουμε ΑΝΕΡΓΟΥΣ πτυχιουχους..
γιατι το ΓΙΩΤΟΜΠΑΛΟ που ηρθε απο πανεπιστημιο της πουτσας της αγγλιας κ απο ιεκ κ τον εχωσε ο μπαμπας προιστάμενο ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ μορφωμένους υφισταμενους γιατι καποτε ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ θα γινει υφισταμενος τους η ακόμα χειροτερα θα φύγει..
ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΨΩΜΙ..
Ολα ξεκινουν απο το βολεμα που εχουν τα αμορφωτα ΓΙΩΤΟΜΠΑΛΛΑ στις ΥΨΗΛΕΣ θεσεις που με το που γυρνουν απο αγγλορουμανίες και τα 3χρονακια σπουδων της ΠΟΥΤΣΑΣ γινονται απευθείας προιστάμενοι ελέω πιπας μαμας η κώλου μπαμπά..




edit AssFiller :τροποποίηση σε μικρούς χαρακτήρες

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων έχω τελειώσει ελληνικό πανεπιστήμιο και έχω κάνει μεταπτυχιακό στην ελλάδα...
Επίσης δεν έχω σε καθόλου υψηλή εκτίμηση τους αποφοίτους αγγλικών αει (ειδικά στα προπτυχιακά) και των franchisees τους στην ελλάδα...

Αλλά...

Πόσα ελληνικές σχολές αει και τει μπορούν πλέον να πουν ότι είναι καλύτερες από τα αγγλικά ιδρύματα;
Διότι αν εξαιρεσεις τις παραδοσιακές και λίγες καινούργιες, τα υπόλοιπα τμήματα - σχολές είναι για τον πούτσο- τόσο σε επίπεδο εισακτέων όσο και σε επίπεδο παροχής γνώσεων...
Όταν φυσικά λειτουργούν και δεν έχουν κατάληψη...

Και σε τελική ανάλυση, γιατί να προτιμήσω έναν απόφοιτο κοινωνιολογίας της παντείου που τελείωσε με 5,1 σε ... οκτώ χρόνια από έναν απόφοιτο σχετικά καλού αγγλικού πανεπιστημίου για μια θέση πχ πωλητή;

Όσο για τους χλιδάνεργους το άρθρο είναι έξοχα ύπουλο και υποκριτικό- μάλλον κανένας executive  της manpower θα το έγγραψε..
Θα μπορούσε να έχει και τίτλο: Δουλέψτε σκουλήκια με € 600 το μήνα ή γίνετε πουτάνες!

Ασφαλώς και υπάρχουν ψώνια/ τεμπέληδες/ μαμάκηδες και έχοντες χορηγούς, είτε τους γονείς τους είτε κανά γκόμενο...

Αλλά η πλειοψηφία των νέων δεν είναι έτσι...
Πέφτει τρελή εκμετάλλευση και η αγορά δεν είναι διαρθωμένη ορθολογικά για να αναδειχθεί κάποιος με προσόντα...
Το βήμα το δίνουν οι μεγάλοι εργοδότες (τράπεζες, πολυεθνικές) και ακολουθούν οι υπόλοιποι...
Και το παραμύθι άμα είσαι καλός και εργατικός και ... και... ας το πουλήσουν αλλού... 

Αν έχεις βύσμα και καλές δημόσιες σχέσεις προχωράς...
Αν όχι, γαμιέσαι στη δουλειά και ίσως σου δώσουν καμια προαγωγή και καμια μικρούλα αύξηση γιατί οι προϊστάμενοί σου θέλουν κάποιον μαλάκα να βγάζει τη δουλειά και σε υψηλότερα κλιμάκια...

Και φυσικά, είσαι αναλώσιμος- θα το διαπιστώσεις αν διεκδικήσεις κάτι καλύτερο σε μισθό ή συνθήκες...

Στις ελληνικές επιχειρήσεις η ικανότητα δεν είναι προσόν..
Για αυτό και είναι οι περισσότερες μόνο μόστρα και μούρη και δημόσιες σχέσεις και από μέσα σαπίλα που λίγοι καλοί μαλάκες τις κρατάνε όρθιες- όχι πια από φιλότιμο αλλά από το φόβο της ανεργίας...

Διότι το μεγαλύτερο καρτέλ είναι ίσως στο χώρο της εργασίας...
Ίδιοι μισθοί παντού!
 

HammerHead

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
70
Like
2
Πόντοι
0
αν δειτε ποιοι εχουν τις ΥΨΗΛΕΣ θεσεις θα καταλάβετε γιατι εχουμε ΑΝΕΡΓΟΥΣ πτυχιουχους..
γιατι το ΓΙΩΤΟΜΠΑΛΟ που ηρθε απο πανεπιστημιο της πουτσας της αγγλιας κ απο ιεκ κ τον εχωσε ο μπαμπας προιστάμενο ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ μορφωμένους υφισταμενους γιατι καποτε ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ θα γινει υφισταμενος τους η ακόμα χειροτερα θα φύγει..
ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΨΩΜΙ..
Ολα ξεκινουν απο το βολεμα που εχουν τα αμορφωτα ΓΙΩΤΟΜΠΑΛΛΑ στις ΥΨΗΛΕΣ θεσεις που με το που γυρνουν απο αγγλορουμανίες και τα 3χρονακια σπουδων της ΠΟΥΤΣΑΣ γινονται απευθείας προιστάμενοι ελέω πιπας μαμας η κώλου μπαμπά..
edit AssFiller :τροποποίηση σε μικρούς χαρακτήρες

Θα πρότεινα αγαπητέ να είσαι λίγο πιο συντηριτικός στις εκφράσεις που χρησιμοποιείς, τουλάχιστον για τα Βρεττανικά πανεπιστήμια. Τουλάχιστον αυτοί δεν λυσσάνε για να μην αξιολογηθούν..... και το κάθε παν/μιο έχει και 10 κάρα ερευνητική δράση (πραγματική και χειροπιαστή, όχι ελληνικού τύπου). Α και όπως πρόσθεσε κάποιος παραπάνω, τα παν/μια του εξωτερικού δεν παιζει να κλείσουν από κατάληψη.
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
17
Πόντοι
16
[size=6pt]Προς αποφυγή παρεξηγήσεων έχω τελειώσει ελληνικό πανεπιστήμιο και έχω κάνει μεταπτυχιακό στην ελλάδα...
Επίσης δεν έχω σε καθόλου υψηλή εκτίμηση τους αποφοίτους αγγλικών αει (ειδικά στα προπτυχιακά) και των franchisees τους στην ελλάδα...

Αλλά...

Πόσα ελληνικές σχολές αει και τει μπορούν πλέον να πουν ότι είναι καλύτερες από τα αγγλικά ιδρύματα;
Διότι αν εξαιρεσεις τις παραδοσιακές και λίγες καινούργιες, τα υπόλοιπα τμήματα - σχολές είναι για τον πούτσο- τόσο σε επίπεδο εισακτέων όσο και σε επίπεδο παροχής γνώσεων...
Όταν φυσικά λειτουργούν και δεν έχουν κατάληψη...

Και σε τελική ανάλυση, γιατί να προτιμήσω έναν απόφοιτο κοινωνιολογίας της παντείου που τελείωσε με 5,1 σε ... οκτώ χρόνια από έναν απόφοιτο σχετικά καλού αγγλικού πανεπιστημίου για μια θέση πχ πωλητή;

Όσο για τους χλιδάνεργους το άρθρο είναι έξοχα ύπουλο και υποκριτικό- μάλλον κανένας executive  της manpower θα το έγγραψε..
Θα μπορούσε να έχει και τίτλο: Δουλέψτε σκουλήκια με € 600 το μήνα ή γίνετε πουτάνες!

Ασφαλώς και υπάρχουν ψώνια/ τεμπέληδες/ μαμάκηδες και έχοντες χορηγούς, είτε τους γονείς τους είτε κανά γκόμενο...

Αλλά η πλειοψηφία των νέων δεν είναι έτσι...
Πέφτει τρελή εκμετάλλευση και η αγορά δεν είναι διαρθωμένη ορθολογικά για να αναδειχθεί κάποιος με προσόντα...
Το βήμα το δίνουν οι μεγάλοι εργοδότες (τράπεζες, πολυεθνικές) και ακολουθούν οι υπόλοιποι...
Και το παραμύθι άμα είσαι καλός και εργατικός και ... και... ας το πουλήσουν αλλού... 

Αν έχεις βύσμα και καλές δημόσιες σχέσεις προχωράς...
Αν όχι, γαμιέσαι στη δουλειά και ίσως σου δώσουν καμια προαγωγή και καμια μικρούλα αύξηση γιατί οι προϊστάμενοί σου θέλουν κάποιον μαλάκα να βγάζει τη δουλειά και σε υψηλότερα κλιμάκια...

Και φυσικά, είσαι αναλώσιμος- θα το διαπιστώσεις αν διεκδικήσεις κάτι καλύτερο σε μισθό ή συνθήκες...

Στις ελληνικές επιχειρήσεις η ικανότητα δεν είναι προσόν..
Για αυτό και είναι οι περισσότερες μόνο μόστρα και μούρη και δημόσιες σχέσεις και από μέσα σαπίλα που λίγοι καλοί μαλάκες τις κρατάνε όρθιες- όχι πια από φιλότιμο αλλά από το φόβο της ανεργίας...

Διότι το μεγαλύτερο καρτέλ είναι ίσως στο χώρο της εργασίας...
Ίδιοι μισθοί παντού![/size]
Πολύ σωστά τα είπες φίλε str8  ;)
 

SpermBob

Τιμημένος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.009
Κριτικές
4
Like
28
Πόντοι
16
αν δειτε ποιοι εχουν τις ΥΨΗΛΕΣ θεσεις θα καταλάβετε γιατι εχουμε ΑΝΕΡΓΟΥΣ πτυχιουχους..
γιατι το ΓΙΩΤΟΜΠΑΛΟ που ηρθε απο πανεπιστημιο της πουτσας της αγγλιας κ απο ιεκ κ τον εχωσε ο μπαμπας προιστάμενο ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ μορφωμένους υφισταμενους γιατι καποτε ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ θα γινει υφισταμενος τους η ακόμα χειροτερα θα φύγει..
ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΨΩΜΙ..
Ολα ξεκινουν απο το βολεμα που εχουν τα αμορφωτα ΓΙΩΤΟΜΠΑΛΛΑ στις ΥΨΗΛΕΣ θεσεις που με το που γυρνουν απο αγγλορουμανίες και τα 3χρονακια σπουδων της ΠΟΥΤΣΑΣ γινονται απευθείας προιστάμενοι ελέω πιπας μαμας η κώλου μπαμπά..


edit AssFiller :τροποποίηση σε μικρούς χαρακτήρες

Αυτό που περιγράφεις γινόταν συστηματικά την δεκαετία του 90 μέχρι και το crash του Χρηματιστηρίου το 99 που τα λεφτά έτρεχαν από τα σώβρακα. Έκτοτε τα πράγματα έχουν σοβαρέψει.
Κανένας επιχειρηματίας τώρα που έχουν σφίξει οι κώλοι δεν έχει την επιχείρηση του φιλανθρωπικό ίδρυμα για να συντηρεί και να χρυσοπληρώνει αγκαούγκες ψευτογιάπηδες του Deree και του Royal University of City of New Ionia για χάρη κανενός μπαμπά και καμίας μαμάς.
Σήμερα έχουμε φτάσει στο σημείο οι επιχειρηματίες του ιδιωτικού τομέα να δέχονται πιέσεις για ρουσφέτια από βουλευτές και υπουργούς για να προσλάβουν ψηφοφόρους - πελάτες τους για όποια θέση να ’ναι: γραμματέας, παιδί για εξωτερικές δουλειές, αποθηκάριος, υπάλληλος γραφείου. Τέτοιες είναι οι κωλοσφίξεις για δουλειά.
 

anachron

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2006
Μηνύματα
358
Κριτικές
4
Like
4
Πόντοι
1
Πάντως , το thread έχει ξεφύγει λίγο (ως πολύ) από αυτό που αρχικά έλεγε.
1- Δεν κατηγορεί κανένας τους άνεργους
2- Δεν κατηγορεί κανένας αυτούς που κάθονται επειδή η οικογένειά τους είναι πλούσια
3- Δεν κατηγορεί κανείς αυτούς που θέλουν ανθρώπινο μισθό.

Όλα αυτά βέβαια είναι συνδεδεμένα αλλά:

Μιλάει για κάποιους που ούτε από πλούσια οικογένεια είναι (άρα στα αρχίδια τους και αν δεν δουλέψουν ποτέ), ούτε έχουν βγάλει ποτέ ένα ευρώ, αλλά απαιτούν να πάρουν στην πρώτη τους δουλειά 100% πάνω από το μέσο επίπεδο μισθού για πρώτη δουλειά χωρίς όμως να είναι σε 100% παραπάνω επίπεδο ικανοτήτων(Οκ είναι μπακάλικο αυτό αλλά καταλαβαίνετε τι λέω) από το μέσο όρο.

Αν τελειώσεις τις σπουδές σου , και το στρατό κλπ, και βγεις στην αγορά εργασίας δεν είναι κακό να μην πας σε δουλειά που σου δίνει λίγα (κατά τη γνώμη σου) αλλά να ψάξεις περισσότερο, και μακάρι να το βρεις. ¨όμως εάν περάσεις 2-3 χρόνια χωρίς να έχει βρει αυτό το καλύτερο, και συνεχίζεις να μην δουλεύεις, όχι ρε μάγκα , εδώ δεν λέω μπράβο. Και επειδή το άρθρο έλεγε όχι «άνεργοι» αλλά «χλιδάνεργοι» , εάν όλο αυτό το διάστημα ζεις με ταξιδάκια και καθημερινές εξόδους κτλ που στα παρέχει κάποιος , ε τότε υπάρχει πρόβλημα. (Εκτός αν ανήκει στην κατηγορία 2.)
Μην λέτε λοιπόν για το αν καλά κάνουν που δεν πάνε για μισθό πείνας…Αν μπορέσουν ας πάρουν καλύτερο, αν όχι, ας φωνάζουν για την αδικία αλλά παράλληλα πρέπει να επιβιώσουν πρώτα (σουβλακερί, σερβιτόρος, μπάρμαν)
Εάν με ρωτήσει κανένας εάν εγώ θα ήθελα να πάω με πτυχίο σε σουβλατζίδικο; Θα πω όχι αλλά εάν δεν έβρισκα τίποτα, τι θα έκανα; Στο τέλος θα πήγαινα (και τέλος εννοώ μετά από κάποιου μήνες, όχι μετά από κάποια χρόνια, και αυτό επειδή έχω την πολυτέλεια να περιμένω μήνες, άλλοι δεν την έχουν)
Τέλος, όσο αφορά για το αν οι επιχειρήσεις παίρνουν φίλους και γνωστούς, αυτό ρε παιδιά δεν το έχω καταλάβει αν και το ακούω χρόνια. Τόσο μαλάκας είναι ο κάθε επιχειρηματίας που θα πάρει αυτόν που είναι συγγενής αλλά δεν κάνει για τη δουλειά; (εκτός αν εννοείτε πως κάνει για τη δουλειά ΚΑΙ είναι και συγγενής…αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο μάλλον!)
Και επειδή πολλοί θα απαντήσουν «Ναι είναι μαλάκες οι επιχειρηματίες» , ο δρόμος είναι ανοιχτός και τα σκυλιά δεμένα. Do, it! Εάν μπορεί ένας μαλάκας να γίνει επιχειρηματίας και να βγάζει λεφτά, μπορείτε και εσείς….
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
δεν ξερω που δουλευετε αλλα ΟΙ ΓΑΜΙΑΔΕΣ ΤΩΝ ΙΕΚ-ΨΕΥΤΟΑΕΙ ΤΗΣ ΟΥΑΛΙΑΣ με τα αρχιφια του μπαμπα  ΖΟΥΝ Κ ΒΑΣΙΛΕΥΟΥΝ..

Κ εγω εχω πρωτο πτυχίο απο ελληνικό ΑΕΙ κ ΜSc,Phd απο αγγλικό κ ΞΕΡΩ πολυ καλα ΠΟΙΑ ειναι τα ΑΕΙ της πουτσας σε ελλαδα,αγγλία..
 

HammerHead

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
70
Like
2
Πόντοι
0
δεν ξερω που δουλευετε αλλα ΟΙ ΓΑΜΙΑΔΕΣ ΤΩΝ ΙΕΚ-ΨΕΥΤΟΑΕΙ ΤΗΣ ΟΥΑΛΙΑΣ με τα αρχιφια του μπαμπα  ΖΟΥΝ Κ ΒΑΣΙΛΕΥΟΥΝ..

Κ εγω εχω πρωτο πτυχίο απο ελληνικό ΑΕΙ κ ΜSc,Phd απο αγγλικό κ ΞΕΡΩ πολυ καλα ΠΟΙΑ ειναι τα ΑΕΙ της πουτσας σε ελλαδα,αγγλία..

Εγώ πάλι ξέρω ότι στα "ΨευτοΑΕΙ" της Μ. Βρεττανίας τα μαθήματα έχουν μία συνοχή και μέχρι την αποφοίτηση του, ο σπουδαστής έχει μία πολύ καλή γνωσιακη θέση επάνω στο αντικείμενο. Σε αντιθεση με τα ελληνικά παν/μια οπού σου βάζουν 30 ξεκάρφωτα μεταξύ τους, μαθήματα το εξάμηνο με το σκεπτικό ότι θα περάσεις τα 5 και τα άλλα, έχει ο Θεός, θα τα πάρεις σε μελλοντικό εξάμηνο.... μέχρι που βλέπεις φοιτητές εβδόμου και ογδόου εξαμήνου να χρωστούν ακόμα μαθήματα του πρώτου και δευτέρου! Μη μιλήσουμε και για το ερευνιτικό έργο που διατελείται στα φοβερά και τρομερά πανεπιστημιακά ιδρύματα της χώρας μας... οπού ο καθηγητής βάζει τρεις φοιτητές να γράψουν/φτιάξουν 3 άχρηστες μπούρδες (ίσα-ίσα για να έχει κάτι να παραδώσει) κι αυτός τα κονομάει από το κράτος...

Αφου έχεις MSc και PHd από Μ. Βρεττανία, υποθέτω ότι γνωρίζεις πως αν κοπείς σε κάποιο μάθημα και κατά τη διάρκεια του έτους, και στην επαναλληπτική εξεταστική τον Σεπτέβρη, χάνεις όλη τη χρονιά για το συγκεκριμένο μάθημα. Και αν αυτό επαναληφθει σε διώχνουν από το Παν/μιο...

και βλεπεις όλους τους Έλληνες άχρηστους, χαραμοφάιδες να γυρίζουν Ελλάδα στον μπαμπά και να βρίζουν "τους πούστιδες τους Αγγλους, που τους πήραν τα λεφτά και μετά τους διώξανε".....

Γιατί νομίζεις, οι ξένες μεγάλες εταιρίες δεν σπονσοράρουν μεταπτυχιακούς φοιτητές (σε Ελληνικά παν/μια) και την έρευνα τους (με σκοπό αργότερα να την εκμεταλευτούν); Μήπως δεν έχουν πάρει χαμπάρι την αξία μας; ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΧΑΜΠΑΡΙ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΜΑΣ!!!!

Απλά πιστεύω πως η κατάσταση με τα Ελληνικά Παν/μια, τους φοιτητές και τους "καθηγηταράδες" τους (μη χέσω) αντικατοπτρίζει πλήρως την κατάντια μας ως λαό....
 

Επισκέπτης
Μιλαμε για μεγαλη ξεφτιλα...για το site που λεγεται Bourdela δηλαδη.
Το κειμενακι του τενεκε του Κωστοπουλου πηγατε να μας το περασετε για κοινωνιολογικη αναλυση της Ελλαδας εν ετει 2007?
Να μας πει τι ο αρχιμαλακας?Οτι εκει που αραχτος στα βορεια προαστεια γαμουσε την μοντελα γυναικα του,και λιγο πριν ακομα ενα ταξιδακι στο εξωτερικο ανακαλυψε οτι δηθεν οι νεοι της Ελλαδας δεν δουλευουν και οτι προτιμουν να κολοβαρεσουν με τις πλατες του μπαμπα τους?
Αυτες οι ΜΑΛΑΚΙΕΣ που γραφεις ΜΑΛΑΚΑ Κωστοπουλε συμβαινουν ΙΣΩΣ σε Κηφισια και Πολιτεια.Λεω ΙΣΩΣ...
Προσωπικα,ΜΑΛΑΚΑ Κωστοπουλε εχω δει καμποσα παιδια πολυ καλυτερα και ικανοτερα απο σενα(ξανα)ΜΑΛΑΚΑ Κωστοπουλε να εργαζονται αμισθοι(!) ως δηθεν εκπαιδευομενοι σε Πλαισια και αλλου η να βγαζουν κιρσους στην ορθοστασια στα μεγαλα καταστηματα και τα Εβερεστ.
Σημειωνω οτι ειμαι 35 ετων και προλαβα το ΚΛΙΚ τοτε στις αρχες οταν εκανε παταγο στο Ελλαδισταν με τις "προτοτυπες" ΜΑΛΑΚΙΕΣ του αρχισυντακτη του(Δεν το αγορασα ποτε,στο τζαμπα το διαβαζα).Τοτε,δεν εμφανιζε την φατσα του,παιζοντας το μυστηριος και γοητευτικος γκομενος.Ειχε δωσει μαλιστα συνεντευξη στην Ελευθεροτυπια(αλλα δεν αφησε να τον φωτογραφησουν)και η(γυναικα)δημοσιογραφος τον βρηκε,λεει,γοητευτικο και αερατο οσο κυλαγε η κουβεντα.
Αργοτερα στα 90's οταν ειχε πλεον καθιερωθει βγηκε στα καναλια και το επαιζε παραγοντας των media,εχοντας γνωση και αποψη για το καθε τι.Οταν επι Σημιτη οι αγροτες εκλεισαν την Εθνικη οδο ουρλιαζε οτι δεν ειναι δυνατον να με εμποδιζουν να παω,λεει,να δω την μανα μου στο χωριο(!).Και αλλα τετοια...Κατακαημενο Ελλαδισταν...
Δεν φταιει αυτος βεβαια για τα ΜΑΥΡΑ χαλια της Ελλαδας σε σχεση με τα 80's(λεω τα 80's γιατι τα προλαβα καθαρα και ηταν ΠΟΛΥ καλυτερα τοτε για τον εργαζομενο,σε σχεση με σημερα τουλαχιστον).Συμπτωμα ειναι της εποχης μας και αυτος και τα κωλοπεριοδικα του και τα ΜΑΛΑΚΙΣΜΕΝΑ editorial του.
Αλλα ΟΧΙ και να ξεκινα ολοκληρη κουβεντα σε κοτζαμ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ με βαση Κωστοπουλειες ΜΑΛΑΚΙΕΣ...Και μην πει κανεις οτι δεν το εγραψε αυτος,αλλα καποιος αλλος,το σκατο-κειμενακι της πλακας.Ο επικεφαλης ειναι παντα υπευθυνος,οπως λεγαμε στον Ε.Σ.
 

bigbaby

Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2006
Μηνύματα
165
Like
2
Πόντοι
1
Το NITRO και τα άλλα περιοδικά του είδους έχουν μερίδιο ευθύνης για τη μαλακία που μας δέρνει.Όταν μας πασάρουν πρότυπα κατανάλωσης,χλιδής και ψευτογκλαμουριάς,φαινόμενα σαν αυτό που περιγράφει στην αρχή (αν και το αίτημα της κοπέλα δεν είναι εντελώς παράλογο) θα πολλαπλασιάζονται...
Συμφωνώ! Από τη μία 'βρίζουν' την κατάσταση, από την άλλη την υποδαυλίζουν
Όσο για τον Κωστόπουλο είναι ο Ζάχος Χατζηφωτίου (ή Χατζηπαπάρας ή Χατζηλάστιχος!) της εποχής μας...
 

Fazer600

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2007
Μηνύματα
560
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
6
δεν ξερω που δουλευετε αλλα ΟΙ ΓΑΜΙΑΔΕΣ ΤΩΝ ΙΕΚ-ΨΕΥΤΟΑΕΙ ΤΗΣ ΟΥΑΛΙΑΣ με τα αρχιφια του μπαμπα  ΖΟΥΝ Κ ΒΑΣΙΛΕΥΟΥΝ..

Κ εγω εχω πρωτο πτυχίο απο ελληνικό ΑΕΙ κ ΜSc,Phd απο αγγλικό κ ΞΕΡΩ πολυ καλα ΠΟΙΑ ειναι τα ΑΕΙ της πουτσας σε ελλαδα,αγγλία..

Σε ΙΕΚ-δημόσιο-πάει στο Α'εξάμηνο τώρα μια ξαδέρφη μου.Τα βιβλία που τους είπαν να αγοράσουν,είναι πανεπιστημιακά.Τον ένα καθηγητή της μάλιστα τον ξέρω,είναι συνάδελφος σε άλλη εταιρεία και τον έχω γνωρίσει σε σεμινάρια.Από τα καλά στελέχη της αγοράς.Επίσης,σε αντίθεση με την προαιρετική παρακολούθηση στα ΑΕΙ εκεί είναι υποχρεωτική με απουσίες.Και στην τελική ανάλυση δεν προορίζονται για μεγαλοστελέχη,αλλά για υπάλληλοι με γνώσεις.Καλύτερα αυτοί παρά οι απόφοιτοι λυκείου.Όσο για τα ξένα ΑΕΙ,αν εξαιρέσουμε κάποια από Ρουμανία,Βουλγαρία κλπ χώρες "ευκαιρίας" στις δυτικοευρωπαϊκές χώρες και στις ΗΠΑ είναι πανεπιστήμια πρότυπα σε σχέση με τα Ελληνικά των καταλήψεων της κοματικοποίησης και της ρέκλας...
 

Fazer600

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2007
Μηνύματα
560
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
6
Το ΚΛΙΚ το είχα αγοράσει 2 φορές.Είχε βγάλει 2 τεύχη με στάσεις sex!!!Το 1993 το πρώτο,το οποίο ο εισαγγελέας ζήτησε να αποσυρθεί!Και το άλλο το 1994 αν δεν κάνω λάθος με εμφανή το σήμα ότι επιτρέπεται η πώληση σε Ενηλίκους...Αυτά τα περιοδικά,το μόνο που καταφέρνουν είναι να περνούν,μια νοοτροπία ψευτογκλαμουριάς,με δανεικά βέβαια...Τα παρουσιάζουν όλα ωραία και καλά,και αγνοούν την πραγματικότητα.Πλέον μόνο το ΙΧΩΡ αγοράζω και το Κυνηγεσία κυνοφιλία!!!!Τις μαλακίες τύπου NITRO,STATUS etc δεν τις αγγίζω!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom