Νέα

Οι Χλιδάνεργοι..Ζουν ανάμεσά μας..Η κατάντια των νέων...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα POLYATAKTOS
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 471
  • Εμφανίσεις 22K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Επισκέπτης
μπραβο ρε λακη.συμφωνουμε απολυτα φιλε.εισαι πολυ σωστος
και εγώ συμφωνώ με το ελεύθεροι επαγγελματίες και στην κατοχή.
μαυραγορίτες, δοσίλλογοι, χαφιέδες, κουκουλοφόροι,και οι γυναίκες αυτόν πουτάνες και στριπτιτζούδες των γερμανών.
 

Επισκέπτης
οι γυναίκες αυτόν πουτάνες και στριπτιτζούδες των γερμανών.

Τη δουλειά που κάνουν τώρα τα κορίτσια από τον "υπαρκτό" .
Και για τα επόμενα 150 χρόνια ...

Κρίμα που δεν κέρδισε ο ΔΣΕ ...

Θα γαμούσαμε τώρα τις Ελληνίδες με 5€ ...
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
που ήσουνα καμάρι μας και χάθηκε το γέλιο από τα χείλια μας.
όμως μήπως έγινες κομμουνιστής? 'ακου να γράφεις λάτρης των κόκκινον σπιτιών !!!!!!!!!!!!!!! βάψετε τα μπουρδέλα μπλε να πάει ο λάκης μας να του φύγουν τα χοντράδια.

Ρε εσύ Αρίωνα, γιατί τον προβοκάρεις;
Έκανε και ο Λάκης ένα νηφάλιο post μετά από τόσο καιρό και εσύ κολλημένος στα ίδια και τα ίδια;
Και βασικά έχει δίκηο στην ανάλυση του (αν εξαιρέσεις κάποια πταίσματα περί πλουτοδημοκρατίας).
 

Επισκέπτης
Τη δουλειά που κάνουν τώρα τα κορίτσια από τον "υπαρκτό" .
Και για τα επόμενα 150 χρόνια ...

Κρίμα που δεν κέρδισε ο ΔΣΕ ...

Θα γαμούσαμε τώρα τις Ελληνίδες με 5€ ...
έτσι είναι αγόρι μου το μουνί στην υπηρεσία του λαού.
θα είχαμε και λαικά μπουρδέλα. όχι για τους κοπρίτες τα αφεντικά σου τους ναζι
 

Επισκέπτης
Ρε εσύ Αρίωνα, γιατί τον προβοκάρεις;
Έκανε και ο Λάκης ένα νηφάλιο post μετά από τόσο καιρό και εσύ κολλημένος στα ίδια και τα ίδια;
Και βασικά έχει δίκηο στην ανάλυση του (αν εξαιρέσεις κάποια πταίσματα περί πλουτοδημοκρατίας).
μα δεν βλέπεις άκου κόκκινα σπίτια εθνικοσοσιαλιστής και να γράφει κόκκινα σπίτια δηλαδή και η σβάστικα που ήταν κόκκινη μπουρδέλο ήταν?
 

ΣΚΡΟΥΝΤΖ

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2007
Μηνύματα
2.637
Κριτικές
7
Like
124
Πόντοι
16
ariona χαλαρωσε λιγο.πολυ φορτσατο σε βλεπω
 

azaas

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2006
Μηνύματα
671
Κριτικές
11
Like
8
Πόντοι
5.765
Οι άνθρωποι στην Ελλάδα επιθυμούν να γίνουν αφεντικά, να έχουν πόρους, αλλά να δουλεύουν άλλοι γι' αυτούς. Μου φαίνεται, κάπου διάβασα κάτι σαν "άνοιξε σουβλατζίδικο να κονομας το χειμώνα και το καλοκαίρι παραλία"  :jerking: :jerking:
Ενταξει για τους σουβλακοφάγους, όλα απλά είναι.
Δείτε γύρω σας, πόσοι άνθρωποι από υπάλληλοι, άνοιξαν μια επιχείρηση και αναλογιστείτε πόσο άλλαξε η ζωή τους. Ρωτήστε τους.
 

gobr

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
3.379
Κριτικές
6
Like
56
Πόντοι
16
lakis μιας και οι ελληνες ειναι φτιαγμενοι για αφεντικα οπως λες και δε κανουν για μισθωτοι, στο συστημα σου ομως που εχεις στο μυαλο δε μας λες ποιους βαζεις μισθωτους? να υποθεσω θα βαζεις τους μεταναστες απο "τριτες" χωρες που ομως δε θελεις εδω, οποτε να υποθεσω οτι θα διοικεις σαν ελλην αφεντικο απο εδω την επιχειρηση σου και οι εργατες θα ειναι ας πουμε στην αλβανια. Καλο, αλλα μισο. Με το εμποριο, πιον θα βαλεις πωλητη? Και ποιος θα καθαριζει τους δρομους, θα μαζευει τους καρπους απο τη γη, ποιος ποιος ποιος? Τα ρομποτ που θα φτιαξει το δαιμονιο των ελληνων?
Για καντο πιο λιανα γιατι καλο αυτο που λες. Ποιος θα ηθελε αλλωστε να ειναι υπαληλος αλλου και οχι του εαυτου του?
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Οι άνθρωποι στην Ελλάδα επιθυμούν να γίνουν αφεντικά, να έχουν πόρους, αλλά να δουλεύουν άλλοι γι' αυτούς. Μου φαίνεται, κάπου διάβασα κάτι σαν "άνοιξε σουβλατζίδικο να κονομας το χειμώνα και το καλοκαίρι παραλία"  :jerking: :jerking:
Ενταξει για τους σουβλακοφάγους, όλα απλά είναι.
Δείτε γύρω σας, πόσοι άνθρωποι από υπάλληλοι, άνοιξαν μια επιχείρηση και αναλογιστείτε πόσο άλλαξε η ζωή τους. Ρωτήστε τους.
Ναι, να ανοίξεις μια επίχειρηση για να είσαι εσύ το αφεντικό. Δεν χρειάζεται ο Έλληνας κανένα πάνω απο το κεφάλι του. Άντε λοιπόν να ανοίξεις και εσύ έναν νέο όμιλο επιχειρήσεων. Να γίνεις ο νέος Ωνάσης.
Σου έχει εξηγήσει κανείς τις υποχρεώσεις που αναλαμβάνεις όταν κάνεις έναρξη μιας επιχείρησης? Η΄ θα καταλήξεις κι εσύ μια μέρα στον Ευαγγελάτο με τις μαλακίες που θα κάνεις?
Φίλε Azza, το πόστ σου ήταν περιπαικτικό όπως και το δικό μου. Δεν σου τα χώνω, απλά συμπληρώνω.
 

boidopoutsa

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
1.467
Like
5
Πόντοι
16
Ναι, να ανοίξεις μια επίχειρηση για να είσαι εσύ το αφεντικό. Δεν χρειάζεται ο Έλληνας κανένα πάνω απο το κεφάλι του. Άντε λοιπόν να ανοίξεις και εσύ έναν νέο όμιλο επιχειρήσεων. Να γίνεις ο νέος Ωνάσης.
Δεν ειναι απαραιτητο να ανοιξεις εσυ επιχειρηση για να γινεις αφεντικο. Μπορεις απλα να παρεις ενα σκυλο  :rockon:
 

Zac Clouseau

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
985
Like
8
Πόντοι
6
Ποια μεσαία τάξη ρε λάκη; Μας δουλεύεις;
Η μεσαία τάξη που αναπτύχθηκε στην ελλάδα μετά τη χούντα και το 80 πήρε λος πέουλος το 90 και μετά.
Άσε που άμα συγκρίνεις το μεσαία τάξη αλλά Ελληνικος με το μεσαία τάξη αλλά Γερμανικος είναι σα να βάζεις δίπλα δίπλα κάλτσες με γραβάτες.

Και για σένα voltaire ναι αν το μοντέλο των Ζανιανιανιανια είναι πετυχημένο ίσως αναλογικά το ίδιο μοντέλο να λειτουργούσε καθετοποιημένο σε διάφορες άλλες νόμιμες καλλιέργειες με ιδιαίτερα αυξημένη προστιθέμενη αξία και δικτύωση για προώθηση πωλήσεις.

Όποτε τυχαίνει να βγαίνω το πρωί για δουλειές έξω και περνάω από καμμιά πλατεία κλπ με καφετέριες όλες είναι φίσκα, 11-12:00 το πρωί. Ερωτώ, Ποιος δουλεύει;
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.393
Κριτικές
1
Like
904
Πόντοι
96
  Η μεσαια ταξη των επαγγελματιων πηρε τον πεουλο το ΄85 και δημιουργηθηκε η νεα μεσαια ταξη των δημισιων υπαλλήλων και αυτων που εκαναν δουλεις με το δημοσιο!!!!!

  Οι καφετεριες ειναι γεματες απο φοιτητες και ανθρωπους που δουλευουν απογευμα που μοιραια μενουν με τους γονεις τους και για να μην τους τα ζαλίζουν σηκωνονται και πανε στις καφετέριες οπου με 4€ καθονται 5 ωρες!!!


edit Ετσι καποτε λεγαμε για τα δικαιωματα των εργαζομενων εκλεισαν ΟΛΕΣ οι βιοτεχνιες και πανε και δουλευουν στα ΜΕΓΑΛΑ supermarket και τους λένε θα δουλευεις 8 ωρες Χ 4 ημερες συν 6 ωρες  το Σαββατο και ετσι θα σε πληρωνω ως ΩΡΟΜΙΣΘΙΟ (δουλευεις 39 ωρες και οχι 40 την εβδομαδα) και θα σου πληρωνω το Σαββατο σαν κανονικη ημερα !!! (κανονικα το σαββατο πληρωντεαι Χ25% στο ωρομισθιο). Αλλα ναι στην Ελλαδα ΔΕΝ εχουμε ανεργια. ΜΥΑΛΟ δεν εχουμε!!!
 

PanosK32

Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2006
Μηνύματα
292
Like
4
Πόντοι
1
Συμφωνο με τον Fazer600 - η μαλακια ξεκινησε με τα περιοδικά κυριως,που εδειξαν το "νεο lifestyle" και την ωραι ζωή,αλλα κανενας Κωστοπουλος δεν ειπε στον κοσμο,πως ωραια ολα αυτα τα high-λικια,αλλα θελουν και...λεφτα για να τα ακουλουθεις - ετσι επεσαν ολοι με τα μουτρα να γινουν tredy,και ιδου τα αποτέλεσματα...καιμενη ψωροκωσταινα...
 

FUCK THEM ALL

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιαν 2007
Μηνύματα
5
Like
0
Πόντοι
0
Αν και βαριέμαι να γράφω σε fora είπα να πω και γω τη γνώμη μου για όποιον ενδιαφέρεται.Λέω ν'αρχίσω με μια παροιμία "όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια".!Είμαι φοιτητής στο Πάντειο στο 2ο έτος και μόλις τελειώσω θα δώσω κατατακτήριες για τη νομική.Είμαι ένας νέος 19 χρόνων που είναι όλη μέρα στο δρόμο,πηγαίνω στη σχολή με συνέπεια,τρέχω για 3 ξένες γλώσσες καθημερινά,γυμναστήριο,και μαζί με όλα αυτά πρέπει να προλαβαίνω τους αρκετούς φίλους μου το κυνήγι  και την ικανοποίηση του ποδόγυρου(γκόμενας).Κοιμάμαι 5ώρες τη μέρα...διαβάζω πολύ,και έχω παράλληλα οργώσει όλη την αθήνα...Θα μου πείτε τώρα και με το δίκιο σας"ΤΙ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΕΜΑΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ?","ΚΑΙ ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ?"....Εγώ λοιπόν σας λέω πως τη δουλειά και το τρέξιμο που ρίχνω εγώ πάνω απο ένα βιβλίο όλη μέρα
οι περισσότεροι από σας που "δουλεύετε" δεν την έχετε δει ούτε στον ύπνο σας.Φυσικά και με συντηρούν οι γονείς μου και ευτυχώς για μένα με κάποια σχετική άνεση.Ποια ακριβώς είναι η κατάντια που αναφέρεται στο θέμα πάνω-πάνω?Η μήπως δεν θα μου αξίζει η δουλειά των 3000ε και πλέον ευρώ που θα αναζητήσω όταν βγώ στην αγορά εργασίας?Δεν είμαι σε θέση να κατηγορήσω τις επιλογές του καθενός...αλλά δεν μπορεί ο καθένας που βαριόταν να διαβάσει στο γυμνάσιο και το λύκειο επειδή ανήκει στην γενιά των 700ε να στρέφεται εναντίων εκείνων που ΔΟΥΛΕΥΑΝ όταν αυτός κωλοχτυπιόταν σε χοροεσπερίδες του γυμνασίου.Λίγη αυτογνωσία δε βλάπτει.Και κάτι τελευταίο..ο καθένας βρίσκει τη δουλειά που απαιτεί και του αξίζει...τα υπόλοιπα ειναι μαλακίες των ανίκανων!(πλην ελαχίστων και πολυ ειδικών εξαιρέσεων)!!!
 
 

HammerHead

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
70
Like
2
Πόντοι
0
και η πλακα ειναι οτι οσοι(ετσι οπως παει το πραμα!) πανε στρατο μετα συνειδητοποιουν οτι το καλυτερο που μπορει να τους κατσει ειναι να γινουν λοχιες! :2funny: :2funny:

μπρρρρρ..... μακρυά από 'μας....

καλύτερα νεκρός παρά καραβανάς!!!
 

HammerHead

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
70
Like
2
Πόντοι
0
φίλε FUCK_THEM_ALL όταν λές ότι θα πιάσεις δουλειά (ως δικηγόρος να υποθέσω;) με μισθό 3000 (αφού βγεις από το πανεπιστήμιο), ΣΟΒΑΡΟΛΟΓΕΙΣ;;;

Μήπως εννοείς ότι θα μετακομίσεις στις ΗΠΑ και θα παίρνεις αυτό το μισθό;
Γιατι στην Ελλάδα όλοι οι νέοι δικηγόροι φίλοι μου (ηλικίες 26-29) παίρνουν 750 με 1000 (άντε 1180 ένας, που είναι πολύ τζιμάνι και δουλευταράς)...
Σου εύχομαι τα όνειρα σου να πραγματοποιηθούν, αλλά και λίγη επαφή με την πραγματικότητα δεν βλάπτει.
 

Zac Clouseau

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
985
Like
8
Πόντοι
6
ενδιαφέρουσες απόψεις και ωραίος τίτλος ο Χλιδάνεργος, ίσως μπορεί να σκεφτεί κανείς ότι είναι το λίγο πιο πρόστυχο προσωνύμιο του ''Εισοδηματίας''. Δυο διαμερισματάκια, καταθέσεις με σταθερό επιτόκιο, μερικές μετοχές κι ομόλογα, νοικιασμένο περίπτερο στη λεωφόρο... και διακοπές στη Μύκονο 4 μέρες για το ξόδεμα του κομποδέματος και την τέρψη της ψευτο-γκλαμουρο-αχόρταγης Σούλας.

Φίλε πιο πάνω...FuckthemAll δεν πα να διαβάζεις 24 ώρες τη μέρα, πάλι πωλητής θα γίνεις, εκτός κι αν πας για αγρότης ή την κάνεις για έξω ή πάλι αφού σε έχουν τρόφιμο στο σπίτι σου ας γίνεις ένας μορφωμένος εισοδηματίας. Η μαρκέτα έξω έχει άλλους κανόνες που δεν τους γράφουν τα βλιβλία, μεγαλώνοντας θα τους μάθεις, θα τους σεβαστείς και θα τους κάνεις και δικούς σου νόμους δυστηχώς.
 

FUCK THEM ALL

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιαν 2007
Μηνύματα
5
Like
0
Πόντοι
0
Το 3000ε ήταν ενδεικτικό...μπορεί να είναι και 1000 στην αρχή και 1500....ήθελα να δώσω μόνο ένα παράδειγμα....και όσο για την πραγματικότητα που όλοι την επικαλούνται σήμερα δεν είναι κάτι π υπάρχει απο μόνο του ,ο κάθε άνθρωπος με τα χρόνια φτιάχνει την πραγματικότητα στην οποία θέλει να ζήσει...η τουλάχιστον ο κάθε ικανός άνθρωπος!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom