Νέα

Νηστεία και Σεξ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα iuakoya
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 107
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

iuakoya

Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2015
Μηνύματα
36.415
Κριτικές
34
Like
24.294
Μεγάλη Εβδομάδα και αρκετοί νηστεύουν. Κάποιοι υποστηρίζουν ότι πρέπει να απέχεις και από κάθε σεξουαλική πράξη. Τι πιστεύετε σχετικά; Θα το κάνετε; Αντέχετε 1 εβδομάδα χωρίς σεξ; Και στην τελική, όπως έλεγε και η Θεοπούλα στο Παρά Πέντε: Κόβεται το σεξ;  :2funny:
 

greek_mon

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2016
Μηνύματα
61
Κριτικές
9
Like
193
Πόντοι
280
Ο Jesus στο μυστικο δειπνο ειχε για παρεα την Μαρια τη Μαγδαληνη. Εδειξε το δρομο..
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.943
Κριτικές
8
Like
2.956
Πόντοι
506
Τύπε η νησυευεισ από όλα η δε νηστευεισ από τίποτα. Δεν υπάρχει μέση λύση. Κι μαλακιεσ τύπου νηστευω αλλά μόνο από κρέας δε στεκουν. Δεν υπάρχει επιλεκτική νηστεία.
 
OP
OP
iuakoya

iuakoya

Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2015
Μηνύματα
36.415
Κριτικές
34
Like
24.294
Τύπε η νησυευεισ από όλα η δε νηστευεισ από τίποτα. Δεν υπάρχει μέση λύση. Κι μαλακιεσ τύπου νηστευω αλλά μόνο από κρέας δε στεκουν. Δεν υπάρχει επιλεκτική νηστεία.

Το σεξ θεωρείται φαγητό; Χαχαχα...
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.943
Κριτικές
8
Like
2.956
Πόντοι
506
Το σεξ θεωρείται φαγητό; Χαχαχα...
το σεξ θεωρείται απόλαυση. Και στη θρησκεία απόλαυση=αματια.αρα πρέπει να απέχεισ και από αυτό. Και μάλιστα όχι μόνο σε περίοδο νηστειασ αλλά γενικότερα μιας και το σεξ υπάρχει μόνο για τεκνοποιηση
 
OP
OP
iuakoya

iuakoya

Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2015
Μηνύματα
36.415
Κριτικές
34
Like
24.294
το σεξ θεωρείται απόλαυση. Και στη θρησκεία απόλαυση=αματια.αρα πρέπει να απέχεισ και από αυτό. Και μάλιστα όχι μόνο σε περίοδο νηστειασ αλλά γενικότερα μιας και το σεξ υπάρχει μόνο για τεκνοποιηση

Αν το θέτεις έτσι, σκέφτομαι να αρχίσω να απολαμβάνω τη δουλειά μου ώστε μετά να έχω δικαιολογία για να απέχω από αυτή...
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.943
Κριτικές
8
Like
2.956
Πόντοι
506
Αν το θέτεις έτσι, σκέφτομαι να αρχίσω να απολαμβάνω τη δουλειά μου ώστε μετά να έχω δικαιολογία για να απέχω από αυτή...
δεν είναι το πώς το θέτω εγώ αλλά τι πρεσβεύει το δογμα. Δεν είναι δικά μου λόγια αυτά της εκκλησίας είναι
 
OP
OP
iuakoya

iuakoya

Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2015
Μηνύματα
36.415
Κριτικές
34
Like
24.294
δεν είναι το πώς το θέτω εγώ αλλά τι πρεσβεύει το δογμα. Δεν είναι δικά μου λόγια αυτά της εκκλησίας είναι

Το πρόβλημα με τα λόγια πάντα ήταν η ερμηνεία τους... Ο καθένας ερμηνεύει κατά το δοκούν... Για αυτό έχει γίνει της τρελής και όχι μόνο με τη θρησκεία...
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.943
Κριτικές
8
Like
2.956
Πόντοι
506
Το πρόβλημα με τα λόγια πάντα ήταν η ερμηνεία τους... Ο καθένας ερμηνεύει κατά το δοκούν... Για αυτό έχει γίνει της τρελής και όχι μόνο με τη θρησκεία...
σίγουρα ένα κείμενο μπορεί να το ερμηνεύσει ο καθένας διαφορετικά. Αλλά καλός η κακός αυτά ισχύουν στον χριστιανισμο.
 

zadren

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Ιουλ 2015
Μηνύματα
10.444
Κριτικές
17
Like
2.499
Πόντοι
2.756
[size=10pt][size=10pt]το σεξ θεωρείται απόλαυση[/size][/size]. Και στη θρησκεία απόλαυση=αματια.αρα πρέπει να απέχεισ και από αυτό. Και μάλιστα όχι μόνο σε περίοδο νηστειασ αλλά γενικότερα μιας και το σεξ υπάρχει μόνο για τεκνοποιηση
οχι παντα...
 
OP
OP
iuakoya

iuakoya

Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2015
Μηνύματα
36.415
Κριτικές
34
Like
24.294
σίγουρα ένα κείμενο μπορεί να το ερμηνεύσει ο καθένας διαφορετικά. Αλλά καλός η κακός αυτά ισχύουν στον χριστιανισμο.

Δεν αντιλέγω... Αν μάλιστα πας με το αυστηρό γράμμα, ο γάμος δεν θεωρείται ευλογία αλλά συγχωρημένη αμαρτία χάριν της τεκνοποίησης κι εφόσον το ζευγάρι έρχεται σε επαφή με αποκλειστικό σκοπό την απόκτηση τέκνων!!!!!
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.943
Κριτικές
8
Like
2.956
Πόντοι
506
Δεν αντιλέγω... Αν μάλιστα πας με το αυστηρό γράμμα, ο γάμος δεν θεωρείται ευλογία αλλά συγχωρημένη αμαρτία χάριν της τεκνοποίησης κι εφόσον το ζευγάρι έρχεται σε επαφή με αποκλειστικό σκοπό την απόκτηση τέκνων!!!!!
αυτό δε το ξέρω με πιάνεις αδιάβαστο εδω
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.792
Like
14.516
Πόντοι
3.656
Μεγάλη Εβδομάδα και αρκετοί νηστεύουν. Κάποιοι υποστηρίζουν ότι πρέπει να απέχεις και από κάθε σεξουαλική πράξη. Τι πιστεύετε σχετικά; Θα το κάνετε; Αντέχετε 1 εβδομάδα χωρίς σεξ; Και στην τελική, όπως έλεγε και η Θεοπούλα στο Παρά Πέντε: Κόβεται το σεξ;  :2funny:

σε πιάνω τελείως αδιάβαστο, για το τι υποστηρίζει η Ορθόδοξη Εκκλησία. Η ορθόδοξη εκκλησία έχει τις εξής νηστείες: 40 μέρες πριν το Πάσχα, 40 μέρες πριν τα Χριστούγεννα, τον 15Αύγουστο (15 μέρες) και των Αγίων Αποστόλων. Ακόμα κάθε Τετάρτη και κάθε Παρασκευή. Το σεξ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ κατά τη νηστεία, 3 μέρες πριν κοινωνήσεις και τη μέρα που κοινωνάς. Δηλαδή: όχι την  Τετάρτη (νηστεία), όχι την Πέμπτη ( 3 μέρες πριν κοινωνήσεις), όχι την Παρασκευή (νηστεία), όχι το Σάββατο (1 μέρα πριν κοινωνήσεις), όχι την Κυριακή (κοινωνάς). Επιτρέπεται Δευτέρα και Τρίτη ΑΝ 1.δεν πέφτεις σε νηστεία 2. Αν η γυναίκα σου δεν έχει περίοδο. Και για να μην νομίσεις ότι γράφω ψέμματα, πάρε τον κατάλογο αμαρτημάτων από ορθόδοξη σελίδα
 
OP
OP
iuakoya

iuakoya

Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2015
Μηνύματα
36.415
Κριτικές
34
Like
24.294
σε πιάνω τελείως αδιάβαστο, για το τι υποστηρίζει η Ορθόδοξη Εκκλησία. Η ορθόδοξη εκκλησία έχει τις εξής νηστείες: 40 μέρες πριν το Πάσχα, 40 μέρες πριν τα Χριστούγεννα, τον 15Αύγουστο (15 μέρες) και των Αγίων Αποστόλων. Ακόμα κάθε Τετάρτη και κάθε Παρασκευή. Το σεξ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ κατά τη νηστεία, 3 μέρες πριν κοινωνήσεις και τη μέρα που κοινωνάς. Δηλαδή: όχι την  Τετάρτη (νηστεία), όχι την Πέμπτη ( 3 μέρες πριν κοινωνήσεις), όχι την Παρασκευή (νηστεία), όχι το Σάββατο (1 μέρα πριν κοινωνήσεις), όχι την Κυριακή (κοινωνάς). Επιτρέπεται Δευτέρα και Τρίτη ΑΝ 1.δεν πέφτεις σε νηστεία 2. Αν η γυναίκα σου δεν έχει περίοδο. Και για να μην νομίσεις ότι γράφω ψέμματα, πάρε τον κατάλογο αμαρτημάτων από ορθόδοξη σελίδα

Φίλε τα ξέρω όλα αυτά... Δεν μιλάω για τη νηστεία γενικά αλλά για τη μίνι εκδοχή της που κάνουμε οι περισσότεροι. Εκτός και θες να μου πεις ότι υπάρχουν πολλοί που τηρούν αυτές τις νηστείες, θα είχαν αυτοκτονήσει όλοι οι κρεοπώλες...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom