Νέα

Μπορει ο αστυνομικος να ρωτησει που παω;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα nickpie2008
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 217
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

podolagnos_1985

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2017
Μηνύματα
11.584
Κριτικές
2
Like
139
Πόντοι
166
σόρυ κιόλας που γράφω σε τέτοιο θρεντ, αλλά αυτό που κάποιος αναφέρει εδώ την αμερική δεν είναι χαζό  :huh:
άλλοι νόμοι εκεί άλλοι εδώ... δεν έχουμε τους ίδιους νόμους και σίγουρα αυτόν της οπλοκατοχής
οπότε λίγο άκυρο αλλά οκ

:-*

υγ. σόρυ αλλά δεν μπορώ να διαβάσω για αστυνομικούς σε τίτλο και να μη μπω στο θρεντ  :)
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.475
Πόντοι
8.006
Σεβαστή αλλά δεν νομίζω να συμφωνείς και με την συμπεριφορά τον Αμερικάνων αστυνομικών...

Εγω ξερω ενα πραγμα φιλε μου

Ειμαι 48 ετων και δεν εχω αντιμετωπισει ποτέ προβλημα αστυνομικης βιας. Ούτε προσωπικα, ούτε επαγγελματικα. Εγω δηλαδη τι ειμαι, τυχερος? Όποτε με σταματησαν για ελεγχο ημουν χαμογελαστος και συνεργασιμος, ποτέ δεν μου ετυχε κατι παραδοξο.

Αρα προφανως προτιμω την δικη μου αστυνομια, της Ελλαδας, που ποτέ δεν μου δημιουργησε καποιο προσωπικο προβλημα. Δεν εχω λογο να ζηταω κατι αλλο.
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Γιατι γραφεις ετσι?

Μετά από έναν πρόσφατο επαγγελματικό τράκο, συμβαίνει ακούσια.
Δεν μπορώ να γράψω ουτε την λίστα για ψώνια σωστά.
Τα γράφω σε ρόμβο.
Όχι πάντα αλλά γίνεται.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.475
Πόντοι
8.006
σόρυ κιόλας που γράφω σε τέτοιο θρεντ, αλλά αυτό που κάποιος αναφέρει εδώ την αμερική δεν είναι χαζό  :huh:
άλλοι νόμοι εκεί άλλοι εδώ... δεν έχουμε τους ίδιους νόμους και σίγουρα αυτόν της οπλοκατοχής
οπότε λίγο άκυρο αλλά οκ

:-*

υγ. σόρυ αλλά δεν μπορώ να διαβάσω για αστυνομικούς σε τίτλο και να μη μπω στο θρεντ  :)
Τι σχεση εχει το αν εχουμε διαφορετικους νομους σε καποια πραγματα, με το πώς πρεπει να αντιμετωπιζει ενας ενστολος τον πολιτη και αντιστροφως?
 

maik_mk

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2009
Μηνύματα
7.283
Like
1.505
Πόντοι
266
Ρε σεις μας πήγαν στο τμήμα μετά από έλεγχο ταυτότητας, χωρίς κανένα αίτιο πλην του "τρεξίματος". Χάσαμε μια ώρα στο χαλαρό και φύγαμε. Δεν έγινε και κάτι. Αφού όλη την ώρα ήμαστε χαλαροί και απαντούσαμε τυπικά πλην ευγενικά σε κάθε απόπειρα. Ακούσαμε και το γνωστό δεκάρικο και όλα οκ.
Άλλη φορά έτυχε σε έλεγχο τροχαίας, οι δύο ευγενικοί ο ένας ειρωνεία και νταηλικι. Του είπα ότι δεν καταλαβαίνω το νόημα να μου μιλάει έτσι, από τη στιγμή που γνώριζε καλά πως δε μπορώ να του απαντήσω ανάλογα, καθώς συνόδευα το παιδί μου και ήξερε πολύ καλά ότι τον κάλυπτε η στολή. Τον μάζεψαν οι άλλοι δύο, απάντησα σε ότι με ρώτησαν και καλό δρόμο κύριε. Ούτε μαγκιές θέλει, ούτε εξυπνάδες. Κι αυτοί βάρδια κάνουν, να τελειώσουν, να πάνε σπίτια τους.
διόδια Ελευσίνας με σταματάνε βγαίνω από το αμάξι κ δείχνω χαρτια ήταν τότε που είχαν δραπετεύσει κάποιοι κ το είχα ακούσει στο ραδιόφωνο οπότε κοίταξα να είμαι κύριος κ να φύγω γρήγορα ζήτησαν να ψάξουν το αμάξι δεινών τα κλειδιά στον αστυνομικό κ του λέω απλά το θέλω καθαρό όπως το έχω κ μου ζηταγε να πάω μαζί του εγώ τελικά έκατσα πίσω κ περίμενα
Σταματάνε ακόμα ένα αμάξι πάει ένας άλλος που ήταν πιο πέρα φωνή κακό τσαμπουκα κατεβαίνει από το αμάξι ένα ζευγάρι κ η γυναίκα πήγε να ανοίξει την πίσω πόρτα να πάρει ένα παιδάκι το πολύ 4 χρόνων που από τις φωνές φοβήθηκε κ έκλαιγε κ άρχισε ο αστυνομικός κ της φώναζε να απομακρυνθεί από το αμάξι ουρλιάζοντας κ το μωρό να κλαίει
Με τα πολλά μου φέρνει τα κλειδιά ο άλλος ο αστυνομικός κ μου λέει "κύριε ευχαριστούμε για την συνεργασία μπορείτε να φύγετε"
Κ του λέω μην με ευχαριστείς ακόμα κ γυρνάω στον άλλο κ του λέω "ρε μεγάλε τα κόμπλεξ σου στο μωρό που κλαίει κατά βγάλεις,? "
Πριν προλάβω να τελειώσω την φράση ο αστυνομικός που ήταν δίπλα μου λέει ηρέμησε θα το αναλάβουμε
Κ βλέπω άλλους 2 να πηγενουν δίπλα του να τον διώχνουν στο αυτοκίνητο τους αυτός που ήταν με εμένα πήγε εκεί κ τον κατσαδιασε κ οι αλλοι παρίσταναν τους κλόουν για να ηρεμήσει το παιδάκι...
Δυστυχώς πάντα θα είναι ο ένας που θα πάει στο λαιμό του κ τους άλλους
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.475
Πόντοι
8.006
Μετά από έναν πρόσφατο επαγγελματικό τράκο, συμβαίνει ακούσια.
Δεν μπορώ να γράψω ουτε την λίστα για ψώνια σωστά.
Τα γράφω σε ρόμβο.
Όχι πάντα αλλά γίνεται.
Νιωθεις καλα?
 

podolagnos_1985

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2017
Μηνύματα
11.584
Κριτικές
2
Like
139
Πόντοι
166
Τι σχεση εχει το αν εχουμε διαφορετικους νομους σε καποια πραγματα, με το πώς πρεπει να αντιμετωπιζει ενας ενστολος τον πολιτη και αντιστροφως?

lol... γιατί αναφέρεις ότι θα σου βγάλουν τα όπλα αν δεν συνεργαστείς μαζί τους  :grin:
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Το θέμα προχωρά διότι ο κόσμος έχει τρομοκρατηθεί από νόμους και μελετά νόμους
επειδή δεν έχει λεφτά για δικηγόρους που έχουν γίνει σαν τις μύγες.

Όταν θα πάω στον συμβολαιογράφο μου για κάτι που θέλω, θα βάλει την σοφία του
για το πως θα πιάσουμε κορόιδο το κράτος.

Αυτή είναι η επιτυχία των συμβολαιογράφων και γι'αυτό όλοι τους αγαπάμε!




 

maik_mk

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2009
Μηνύματα
7.283
Like
1.505
Πόντοι
266
Εγώ σου έγραψα αυτό:

<< Αν μου επιτρέπεις, οι άνδρες δεν ρωτούν τους ομοίους τους, αν επιτρέπεται κατι
ή όχι. Απλά επιβάλλονται!!! >>

Είναι ξεκάθαρο ότι δεν αναφέρεται σε βία.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι είμαι και κατά της βίας.
Εξαρτάται θα έλεγα, όχι μόνο από τον απέναντι αλλά κυρίως από την στιγμή.

(νομίζω ότι ο δικηγόρος Άλεξ, θα συμφωνήσει για πόσα βλέπει εν βρασμώ ψυχής
σε ειδεχθή εγκλήματα...αν είναι δικηγόρος ποινικού δηλαδή)

Συνεχίζοντας...εξέλαβες την επιβολή ως βία, λόγω αρνητικού κλίματος του θέματος.
Η επιβολή δεν σημαίνει (πάντα) βία.
Τα γραπτά σου δείχνουν νεύρα. Δεν σε γνωρίζω λες. Δεν έχει σημασία αυτό.
Βασικά τίποτα δεν έχει σημασία πλην του να περνάμε καλά.

Θα μου πεις γιατί πληκτρολογούμε;

εγώ δεν έχω τίποτα άλλο καλύτερο να κάνω τώρα.

Κι απο'μενα...πάμε παρακάτω. Δεν έχει νόημα.
ας μην το κουράζουμε σε παρακαλώ
αλλά για να σου λυθεί η απορία όταν έχεις να κάνεις με ένστολο εν ώρα υπηρεσίας πραγμα που σημαίνει οτι εκείνη την ώρα δεν εμασταν όμοιοι
Κ ειδικά όταν ο ένας είναι άτομο που το ξέρεις κ έχει το σεβασμό σου όχι λόγο στολής αλλά σαν άνθρωπος δεν δρας με βάση ποιος θα επιβληθεί σε ποιον αλλά στο πώς δεν θα προσβάλλεις κ αυτόν που υποτίθεται είναι ανώτερος του κ άτομο σωστό
Αν μιλάγαμε για κάποιον τυχαίο σε μια καφετέρια θα δέουσα αλλιώς εκεί όμως επέλεξα να καθαρίσει άλλως γιατί πέρα τα παραπάνω είμαστε κ κλειστή κοινωνία γιατί δεν μένω Αθήνα κ αν ο τύπος είχε σκαλωματα θα με έβαζε στο μάτι κ μετά θα είχαμε αλλά...
 

Quasimodo

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.262
Κριτικές
48
Like
1.969
Πόντοι
6.955
Καλά...αυτό δε γίνεται...
Πάνω που διάβαζα το thread...
Στο ΣΚΑΪ έχει μια ελληνική σειρά...
Μπάτσος σταματάει έναν πιτσιρικά και τον κράζει για όριο ταχύτητας, μπάφα κλπ

Χαχαχα
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.475
Πόντοι
8.006
Το θέμα προχωρά διότι ο κόσμος έχει τρομοκρατηθεί από νόμους και μελετά νόμους
επειδή δεν έχει λεφτά για δικηγόρους που έχουν γίνει σαν τις μύγες.

Όταν θα πάω στον συμβολαιογράφο μου για κάτι που θέλω, θα βάλει την σοφία του
για το πως θα πιάσουμε κορόιδο το κράτος.

Αυτή είναι η επιτυχία των συμβολαιογράφων και γι'αυτό όλοι τους αγαπάμε!
Τον συμβολαιογραφο δεν τον πληρωνεις?
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Ε, ναι. Πάντα θα υπάρχουν και αυτοί. Έπεσα και σε κλασσικό μπλόκο. Ξεκάθαρα κάτι ή κάποιον εψαχναν γιατί στην αρχή ήταν ανήσυχοι και επιφυλακτικοί. Φουλ αυτόματα προτεταμένα. Ευγενικοί μόλις μας είδαν, έκαναν και πλάκα όσο περιμέναμε με τη γυναίκα μου να ολοκληρωθεί ο έλεγχος και όλα καλά. Σε άλλο, μπάρμπας επαρχιακού τμήματος  μας έκανε έλεγχο στοιχείων και αλκοτέστ 3 το πρωί στην ΕΟ προς Αθήνα. Ήταν και λιγο αγενής και τι έγινε; Πες του ότι θέλει, να τελειώνεις, να πας στο κρεβάτι σου. Ερχομαι απο Θεσσαλονίκη, παω Αθήνα, ταξιδεύω για δουλειά, που φυσάω; Και καλό μου ταξίδι. Σιγά μην κάνω τον έλεγχο μεσανατολικό.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.475
Πόντοι
8.006
lol... γιατί αναφέρεις ότι θα σου βγάλουν τα όπλα αν δεν συνεργαστείς μαζί τους  :grin:
Τα οπλα ξερεις δεν τα εχουν οι αστυνομικοι για να καυλωνεις εσυ, αλλά ακριβως για οσους δεν συνεργαζονται
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
εκεί όμως επέλεξα να καθαρίσει άλλως γιατί πέρα τα παραπάνω είμαστε κ κλειστή κοινωνία γιατί δεν μένω Αθήνα κ αν ο τύπος είχε σκαλωματα θα με έβαζε στο μάτι κ μετά θα είχαμε αλλά...

Άρα ο κύρ-μπάτσος που αναφέρεις, θα είχε αόρατη στολή αν σε έβαζε στο μάτι;

 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Τον συμβολαιογραφο δεν τον πληρωνεις?

Εννοείται! Δεν το πήγα εκεί!

Απλως επειδή εσείς αναλαμβάνετε ότι κάτσει ή βολεύει ή τελοσπάντων επιλέξετε
αποκτάτε αρνητική αύρα ως οντότητες (για το σύνολο).
Σας θεωρούν τοξικό επάγγελμα. Λάθος φυσικά.
Οχι ότι δεν χρειάζεστε ή είστε λίγοι.

Θα ξέρεις φαντάζομαι ότι ένας ωραίος δικηγόρος μπορεί να συντρίψει ακόμα και εισαγγελέα
αν τον αφήσουν.

 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.475
Πόντοι
8.006
Θα ξέρεις φαντάζομαι ότι ένας ωραίος δικηγόρος μπορεί να συντρίψει ακόμα και εισαγγελέα
αν τον αφήσουν.
Για να ειμαι ειλικρινης, οχι, δεν το ξερω αυτο. Πώς να τον "συντριψει" δηλαδη και ποιοι να "τον αφησουν"?
Επιπλεον ο εισαγγελεας δεν αποφασιζει για τιποτα, το δικαστηριο οφειλουμε να πεισουμε.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom