Νέα

Μετανάστευση σε άλλη χώρα για εργασία - Τί προτείνετε;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα georgius
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 250
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

tasos.p

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2009
Μηνύματα
1.344
Κριτικές
5
Like
2.126
Πόντοι
496
Νέα Ζηλανδία
 

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
154
Like
160
Πόντοι
1
Για Γερμανια που ειμαι οι λογιστες εχουν ζητηση. Στο Βερολινο που εζησα καποιο διαστημα υπαρχουν 4 Ελληνες λογιστες και λογο φορτου εργασιας δεν παιρνουν καινουριους πελατες. Οποτε μαθε γερμανικα κανε μια ερευνα αγορας να δεις ποια πολη ειναι καλυτερα για σενα .......και καλη τυχη.....
σ ευχαριστώ πολύ θα το ψάξω. ΓΕρμανικά ξέρω σε επίπεδο C1.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Ντουμπάι με τα 1000 για να ζήσεις και λίγο ζωή. Άσε που θα είσαι και μια χαρά από άποψη γλώσσας αν γνωρίζεις αγγλικά
Tο θέμα είναι το επαγγελμά μου να έχει ζήτηση στο Ντουμπαι
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.881
Πόντοι
3.846
σ ευχαριστώ πολύ θα το ψάξω. ΓΕρμανικά ξέρω σε επίπεδο C1.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Tο θέμα είναι το επαγγελμά μου να έχει ζήτηση στο Ντουμπαι
Όχι δεν είναι αυτό το θέμα.
Είναι να μην ακούς τον κάθε μαλακα να μιλάει για πράγματα που δεν ξέρει.
Έχω πάει 2 φορές Ντουμπάι και η ζέστη δεν παλεύεται.
Νομίζεις ότι είναι εύκολη η ζωή εκεί με 50 βαθμούς;
 

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
154
Like
160
Πόντοι
1
Όχι δεν είναι αυτό το θέμα.
Είναι να μην ακούς τον κάθε μαλακα να μιλάει για πράγματα που δεν ξέρει.
Έχω πάει 2 φορές Ντουμπάι και η ζέστη δεν παλεύεται.
Νομίζεις ότι είναι εύκολη η ζωή εκεί με 50 βαθμούς;
ε καλά όχι, αλλά γενικά η ζωή πουθενά δεν είναι στρωμένη. Εδώ έχω φίλους που πήγαν στη Κύπρο και οι μισοί είναι ευχαριστημένοι και οι άλλοι μισοί όχι. Αν και να σου πω την αλήθεια , δεν θεωρώ καλη επιλογή να φύγεις από Ελλάδα για να πας Κύπρο. Δεν έχουν και τεράστιες διαφορές στο κόστος ζωής, μισθούς κλπ
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.881
Πόντοι
3.846
ε καλά όχι, αλλά γενικά η ζωή πουθενά δεν είναι στρωμένη. Εδώ έχω φίλους που πήγαν στη Κύπρο και οι μισοί είναι ευχαριστημένοι και οι άλλοι μισοί όχι. Αν και να σου πω την αλήθεια , δεν θεωρώ καλη επιλογή να φύγεις από Ελλάδα για να πας Κύπρο. Δεν έχουν και τεράστιες διαφορές στο κόστος ζωής, μισθούς κλπ
Μένω Κύπρο τα τελευταία 6 χρόνια και δουλεύω μόνο με ξένους.
Όντως πολλοί είναι χαρούμενοι, άλλοι όχι.
Εξαρτάται είπαμε αν έχεις ικανότητες.
Στην Κύπρο υπάρχει χρήμα στην αγορά. Μπορείς να το εκμεταλλευτείς; Τότε θα βγάλεις χρήματα.
Στην Ελλάδα υπάρχει φτώχια, τι να βγάλεις ακόμα και αν αξίζεις.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.787
Πόντοι
3.656
Όχι δεν είναι αυτό το θέμα.
Είναι να μην ακούς τον κάθε μαλακα να μιλάει για πράγματα που δεν ξέρει.
Έχω πάει 2 φορές Ντουμπάι και η ζέστη δεν παλεύεται.
Νομίζεις ότι είναι εύκολη η ζωή εκεί με 50 βαθμούς;

Γιατί,αντέχεται στην Κύπρο;:think:
 

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
154
Like
160
Πόντοι
1
Μένω Κύπρο τα τελευταία 6 χρόνια και δουλεύω μόνο με ξένους.
Όντως πολλοί είναι χαρούμενοι, άλλοι όχι.
Εξαρτάται είπαμε αν έχεις ικανότητες.
Στην Κύπρο υπάρχει χρήμα στην αγορά. Μπορείς να το εκμεταλλευτείς; Τότε θα βγάλεις χρήματα.
Στην Ελλάδα υπάρχει φτώχια, τι να βγάλεις ακόμα και αν αξίζεις.
με κόστος ζωής μεγαλύτερο από το εισόδημα που δίνεται στην αγορά, προφανώς και δεν υπάρχει μέλλον στην Ελλάδα. Απλά κάποιοι επιβιώνουν , γιατί έχουν δικό τους σπίτι. Κατά τα άλλα, δεν πάει και τίποτα καλά. Το πιο ακριβό ρεύμα στην Ευρώπη, το πιο ακριβό ίντερνετ, σουπερμαρκετ. Γενικά η χώρα έχει κόστος ζωής Ευρώπης με μισθούς Κίνας-Βουλγαρίας.

Πάντως να ξέρεις μου κάνει εντύπωση που ζεις Κύπρο και ο λογιστής δεν βγάζει τρελά χρήματα εκεί, γιατί είχα ακούσει από ένα φίλο που πήγε ότι στη Κύπρο έχει πολύ ζήτηση το επάγγελμα του λογιστή και μάλιστα με καλούς μισθούς.

Βέβαια και εκεί το Δημόσιο πουλάει αρκετά και δεν είναι τυχαίο ότι οι Δημόσιοι Υπάλληλοι στη Κύπρο είναι καλοπληρωμένοι
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Γιατί,αντέχεται στην Κύπρο;:think:
εχει ωραίες γ..λες εκεί όμως και είναι και υποτακτικές.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.881
Πόντοι
3.846
Γιατί,αντέχεται στην Κύπρο;:think:
Τύπε έχεις περάσει πάνω από 5 μέρες σε αυτά τα 2 μέρη;
Αν όχι μη γράφεις παπαρολογιες γιατί δεν έχουν σχέση.
Το ένα μέρος είναι έρημος και το άλλο νησί με βουνό, λίμνες και θάλασσα.
Ίδιο κλίμα έχουν;
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.881
Πόντοι
3.846
με κόστος ζωής μεγαλύτερο από το εισόδημα που δίνεται στην αγορά, προφανώς και δεν υπάρχει μέλλον στην Ελλάδα. Απλά κάποιοι επιβιώνουν , γιατί έχουν δικό τους σπίτι. Κατά τα άλλα, δεν πάει και τίποτα καλά. Το πιο ακριβό ρεύμα στην Ευρώπη, το πιο ακριβό ίντερνετ, σουπερμαρκετ. Γενικά η χώρα έχει κόστος ζωής Ευρώπης με μισθούς Κίνας-Βουλγαρίας.

Πάντως να ξέρεις μου κάνει εντύπωση που ζεις Κύπρο και ο λογιστής δεν βγάζει τρελά χρήματα εκεί, γιατί είχα ακούσει από ένα φίλο που πήγε ότι στη Κύπρο έχει πολύ ζήτηση το επάγγελμα του λογιστή και μάλιστα με καλούς μισθούς.

Βέβαια και εκεί το Δημόσιο πουλάει αρκετά και δεν είναι τυχαίο ότι οι Δημόσιοι Υπάλληλοι στη Κύπρο είναι καλοπληρωμένοι
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


εχει ωραίες γ..λες εκεί όμως και είναι και υποτακτικές.
Γιατί σου είπε κανείς ότι χαρίζουν χρήμα στην Κύπρο;
Απλά θέλει κονέ και να βρεις καλή θέση και ανεβαίνεις, ειδικά αν μπεις σε καμία εταιρεία τεχνολογίας.

Αλλά λεφτά παίρνεις σαν λογιστής σε ένα απλό γραφείο και άλλα αν δουλεύεις σε μια φορεξ που καθαρίζει εκατομμύρια τον μήνα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Begood

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
154
Like
160
Πόντοι
1
45 βαθμους φτανει στη Λευκωσία, ψήνεις αυγό στο καπο του αυτοκιν

Γιατί σου είπε κανείς ότι χαρίζουν χρήμα στην Κύπρο;
Απλά θέλει κονέ και να βρεις καλή θέση και ανεβαίνεις, ειδικά αν μπεις σε καμία εταιρεία τεχνολογίας.

Αλλά λεφτά παίρνεις σαν λογιστής σε ένα απλό γραφείο και άλλα αν δουλεύεις σε μια φορεξ που καθαρίζει εκατομμύρια τον μήνα.
ναι εντάξει εγώ απλά το ανέφερα από την οπτική, ότι το επάγγελμα του λογιστή στη Κύπρο έχει ζήτηση γενικά. Πχ οι δικηγόροι στη Κύπρο δεν έχουν τόση ζήτηση όσο οι λογιστές.

Και εκεί στη Κύπρο, για να μπεις στο δημόσιο θέλει μέσον. Χωρίς μέσον δεν πας πουθενά και εκεί
 

Begood

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Απρ 2014
Μηνύματα
1.680
Like
2.357
Πόντοι
456
ναι εντάξει εγώ απλά το ανέφερα από την οπτική, ότι το επάγγελμα του λογιστή στη Κύπρο έχει ζήτηση γενικά. Πχ οι δικηγόροι στη Κύπρο δεν έχουν τόση ζήτηση όσο οι λογιστές.

Και εκεί στη Κύπρο, για να μπεις στο δημόσιο θέλει μέσον. Χωρίς μέσον δεν πας πουθενά και εκεί
Για τους δικηγόρους ισχύει το αντίθετο.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.885
Κριτικές
16
Like
14.707
Πόντοι
6.515
Νέα Ζηλανδία, μακριά από αμερικανους, πουτιν και..
Κουλη
 

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
154
Like
160
Πόντοι
1
Για τους δικηγόρους ισχύει το αντίθετο.
τι να σου πω. όσους γνωστούς Κύπριους έχω φίλους, μου λένε ότι οι δικηγόροι δεν έχουν τόση ζήτηση στη Κύπρο, όσο οι λογιστές. Και είναι και αρκετοί που μου το έχουν πει. Για εκπαιδευτικούς, μηχανικούς και λογιστές μου έχουν πει
 

lycienr

Σεβαστός
Εγγρ.
1 Νοε 2011
Μηνύματα
1.520
Κριτικές
37
Like
1.480
Πόντοι
1.096
εξαρτάται αν είσαι στοχοπροσηλωμένος και ποιες ακριβώς είναι οι παράμετροι σου και οι προτεραιότητες σου

άλλη είναι η απάντηση στην εξίσωση : θέλω και να έχω καλή κοινωνική ζωή + να κονομάω έναν καλό μισθό (ΗΠΑ, Καναδάς, Ελβετία, Βέλγιο, Ολλανδία, Λουξεμβούργο κλπ)

κι άλλη είναι η απάντηση στην εξίσωση : θέλω να βγάλω πολλά λεφτά για να κάνω ένα κεφάλαιο - μαξιλάρι ασφάλειας κι ας είναι δύσκολο το περιβάλλον (Σαουδική Αραβία, Χονγκ Κονγκ, Ντουμπάϊ, Άμπου Ντάμπι κλπ)

επίσης πολύ σημαντικός παράγοντας η ηλικία. Άλλα πράγματα ψάχνει ο εαυτός σου στα 30 του κι άλλα εντελώς διαφορετικά στα 45 του ή και στα 50 του. Άλλο στιλ διασκέδασης, άλλες προτεραιότητες και κυρίως άλλος σχεδιασμός για το μέλλον

αυτό που κατάλαβα εδώ και χρόνια και με βοήθησε πολύ είναι το να θέτεις στόχους. Όχι μεγάλους - μαξιμαλιστικούς στόχους, να θέτεις baby steps και σιγά και σταδιακά και μεθοδευμένα να τους υλοποιείς.

Γενικά είναι μεγάλη υπόθεση να μην πας στα κουτουρού και να έχεις ένα συγκεκριμένο αφήγημα στο μυαλό σου και να επιλέξεις καλό σύμβουλο καρριέρας. Τα καλύτερα χρήματα που ξόδεψα για να εξελιχθώ ήταν σε μεγάλα γραφεία head hunters

ελπίζω να βοήθησα
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
740
Κριτικές
26
Like
1.976
Πόντοι
1.196
Καλησπέρα.

Παρατηρώ τελευταία ότι αρκετοί γνωστοί μου φεύγουν σε ΜΗ Ευρωπαικές χώρες για μετανάστευση.

Εσείς ποια χώρα θεωρείται τη κατάλληλη χώρα για μετανάστευση η οποία έχει μισθούς και αξιοπρεπές κόστος ζωής?
Είναι πολύ υποκειμενικό αυτό, οι άνθρωποι είμαστε πολύ διαφορετικοί μεταξύ μας.
Μια χώρα μπορεί για μένα να είναι ΟΚ, για σένα η ίδια χώρα να είναι κόλαση.
Παλιά μίλαγα με έναν Άγγλο μηχανικό που είχε δουλέψει χρόνια στη Νιγηρία.
Με τα λεφτά που έπαιρνε και το κόστος ζωής καθαρά οικονομικά το deal ήταν φοβερό.
Πήγε σχετικά φτωχός και έφυγε κάτι παραπάνω από ευκατάστατος.
Από τα υπόλοιπα που μου είπε όμως για το πώς ζούσε εκεί εγώ θα άντεχα το πολύ 5 μέρες.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.777
Like
7.770
Πόντοι
2.306
εξαρτάται αν είσαι στοχοπροσηλωμένος και ποιες ακριβώς είναι οι παράμετροι σου και οι προτεραιότητες σου

άλλη είναι η απάντηση στην εξίσωση : θέλω και να έχω καλή κοινωνική ζωή + να κονομάω έναν καλό μισθό (ΗΠΑ, Καναδάς, Ελβετία, Βέλγιο, Ολλανδία, Λουξεμβούργο κλπ)

κι άλλη είναι η απάντηση στην εξίσωση : θέλω να βγάλω πολλά λεφτά για να κάνω ένα κεφάλαιο - μαξιλάρι ασφάλειας κι ας είναι δύσκολο το περιβάλλον (Σαουδική Αραβία, Χονγκ Κονγκ, Ντουμπάϊ, Άμπου Ντάμπι κλπ)

επίσης πολύ σημαντικός παράγοντας η ηλικία. Άλλα πράγματα ψάχνει ο εαυτός σου στα 30 του κι άλλα εντελώς διαφορετικά στα 45 του ή και στα 50 του. Άλλο στιλ διασκέδασης, άλλες προτεραιότητες και κυρίως άλλος σχεδιασμός για το μέλλον

αυτό που κατάλαβα εδώ και χρόνια και με βοήθησε πολύ είναι το να θέτεις στόχους. Όχι μεγάλους - μαξιμαλιστικούς στόχους, να θέτεις baby steps και σιγά και σταδιακά και μεθοδευμένα να τους υλοποιείς.

Γενικά είναι μεγάλη υπόθεση να μην πας στα κουτουρού και να έχεις ένα συγκεκριμένο αφήγημα στο μυαλό σου και να επιλέξεις καλό σύμβουλο καρριέρας. Τα καλύτερα χρήματα που ξόδεψα για να εξελιχθώ ήταν σε μεγάλα γραφεία head hunters

ελπίζω να βοήθησα

Χρήσιμη και αξιόλογη αυτή η τοποθέτηση, βρίσκω.

Μιλούσα πρόσφατα με μία τυχαία γνωριμία, μία Αμερικανοισραηλινή που μας επισκέπτεται συχνά για τουρισμό, επειδή έχει κόλλημα με την Αθήνα.

Μου έλεγε, ότι το Ισραήλ είναι από τις πολύ καλές περιπτώσεις για καριέρα και υψηλές αποδοχές για επαρκώς καταρτισμένους ξένους.

Ειδικά για επαγγέλματα στο χώρο της πληροφορικής.

Εννοείται, ότι για να ζήσεις και να εργαστείς στο Ισραήλ, πρέπει να το ´χεις λίγο με την περιπέτεια τέτοιες εποχές.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.881
Πόντοι
3.846
Χρήσιμη και αξιόλογη αυτή η τοποθέτηση, βρίσκω.

Μιλούσα πρόσφατα με μία τυχαία γνωριμία, μία Αμερικανοισραηλινή που μας επισκέπτεται συχνά για τουρισμό, επειδή έχει κόλλημα με την Αθήνα.

Μου έλεγε, ότι το Ισραήλ είναι από τις πολύ καλές περιπτώσεις για καριέρα και υψηλές αποδοχές για επαρκώς καταρτισμένους ξένους.

Ειδικά για επαγγέλματα στο χώρο της πληροφορικής.

Εννοείται, ότι για να ζήσεις και να εργαστείς στο Ισραήλ, πρέπει να το ´χεις λίγο με την περιπέτεια τέτοιες εποχές.
Μα το έχουμε αναφέρει δεκάδες φορές.
Επαγγέλματα όπως προγραμματιστής έχουν ζήτηση παντού.

Το θέμα είναι τι γίνεται με τους υπόλοιπους.
Πόσο εύκολο είναι ο μέσος εργαζόμενος να βρει δουλειά σε μια εταιρεία τεχνολογίας;
Θα έλεγα κάτω από 5%.
Προσωπικά έχω 2-3 μόνο φίλους από Ελλάδα με τέτοιους ρόλους.

Και εμένα μου άνοιξαν τα μάτια όταν έφυγα έξω και έτσι κατάφερα να ανεβάσω πολύ το κασέ μου.
Αν δούλευα ακόμα Αθήνα θα ήμουν με 1400€.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.462
Κριτικές
1
Like
6.141
Πόντοι
2.356
Μα το έχουμε αναφέρει δεκάδες φορές.
Επαγγέλματα όπως προγραμματιστής έχουν ζήτηση παντού.
Οι γιατροί επίσης.

Ο οδοντίατρός μου πενταπλασίασε τις αποδοχές του όταν πήγε Σκωτία.
 
Εγγρ.
21 Φεβ 2023
Μηνύματα
2.132
Κριτικές
16
Like
13.970
Πόντοι
3.246
εξαρτάται και τον τομέα... αλλά γενικά Αμερική με κλειστά
μάτια, στις περισσότερες πολιτείες με λίγα χρόνια δουλειάς και καλή διαχείριση γίνεσαι άρχοντας. το μόνο κακό οτι λόγω σκληρού καπιταλισμού πρέπει να έχεις ένα αρκετά μεγάλο κεφάλαιο για τα πρώτα σου έξοδα
που είναι απαραίτητα (ιδιωτική ασφάλιση, αμάξι, ενοίκιο)
 

irobot

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2017
Μηνύματα
1.373
Like
489
Πόντοι
36
εγώ έχω σπουδάσει. Έχω τελειώσει το ΛΟΧΡΗ της ΑΣΟΕΕ , έχω και το MBA International από το ίδιο πανεπιστήμιο. Εργάζομαι ως Λογιστής σε μεγάλη εταιρεία τώρα, αλλά θέλω να φύγω έξω. Έχω 3 χρόνια προυπηρεσίας
Ελβετία και μόνο Ελβετία - δες και Μονακο και Λουξεμβούργο ..... ακουσε με και δεν θα χασεις .....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom