Νέα

Μετανάστευση σε άλλη χώρα για εργασία - Τί προτείνετε;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα georgius
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 250
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Balkan cowboy

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
2.583
Like
6.180
Πόντοι
1.056
ΗΠΑ ανταγωνίζεσαι άτομα από όλο τον κόσμο που πολλοί ειδικά κάτι Ινδοί,Κινέζοι κτλ έχουν πολύ μεγαλύτερο κίνητρο να πετύχουν γιατί στις χώρες τους είναι χάλια εντελώς.Οπότε τρως υποβάθμιση στην αρχή.Βασικά είσαι μες τους Λατίνους και τους Αραπάδες,να πιάσεις βιοτικό επίπεδο WASPS,Εβραίων,Γερμανοειδών με το καλημέρα είναι πολύ δύσκολο.
Βασικά άμα τελειώσει ο γαμωπόλεμος που κάνουν οι ηλίθιοι και ρεύσει ξανά άπλετο το ρωσικό φυσικό αέριο και πετρέλαιο θα αποκατασταθεί η ισορροπία,η Γερμανία θα εξυψωθεί και η Αμερική θα βουλιάξει.Που είναι και το φυσιολογικό δηλαδή.
 

has1

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιουλ 2017
Μηνύματα
8
Like
9
Πόντοι
0
μπορείς να εγκατασταθείες πολυ εύκολα σε Ιταλόφωνα και Γαλλόφωνα καντόνια .... και σαν υπήκοος ΕΕ έχεις κάθε δυνατότητα να εγκατασταθείς αύριο αν βρεις εργοδότη που σε ενδιαφέρει ..... αν μάλιστα είσαι γερμανόφωνος και έχεις κάτι να προσφέρεις επαγγελματικά όλα τα γερμανόφωνα καντόνια είναι ανοιχτα. εσύ που ζεις ? βλέπω δεν έχεις επαφή με την συγκεκριμένη περιοχή ..... εμενα Λουγκάνο αρκετά χρόνια ...... κανένα πρόβλημα ..... αλλά και για διαστηματα και γενευη και ζυρίχη και τσουκ.
Αστα φιλε καμία επαφή δεν έχω με την περιοχή να σου βάλω το αυτοκόλλητο για τα σκουπιδια να δεις και καντόνι;
 

has1

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιουλ 2017
Μηνύματα
8
Like
9
Πόντοι
0
Η αλήθεια είναι ότι ο δρόμος προς την Ελβετία για έναν Έλληνα, είναι πιο εύκολος από Γερμανία.
Δεν αναφέρομαι για σεζόν σε ξενοδοχεία και σαλέ, αλλά υπαλληλικές θέσεις.

Ο Ελβετός, ειδικά Ζυρίχη που μένω εγώ, θα δώσει προτεραιότητα σε έναν Έλληνα που έχει ήδη δοκιμαστεί και έχει μαζέψει προϋπηρεσία σε γερμανόφωνη χώρα,παρά σε κάποιον απευθείας από Ελλάδα.

Η Ελβετία για μένα είναι η καλύτερη χώρα όσο αφορά την ποιότητα ζωής,τις υποδομές και το εισόδημα,
από όλες τις ευρωπαϊκές.

Επίσης ένα από τα μεγαλύτερα πλεονεκτήματά της, ειδικά σε σχέση με με πολέμους,ΝΑΤΟ και άλλες κλαπαρχιδιές που συμβαίνουν ολοένα και περισσότερο, είναι ότι παραμένει αμέτοχη,κλείνει τα σύνορά της και αφήνει τους άλλους να καταστρέφονται.
Έχει 120% δυνατότητα να βάλει όλο τον πληθυσμό της σε καταφύγια και απίστευτους τρόπους να αμυνθεί.

Όσο περί ακρίβειας, εννοείται πως για έναν Έλληνα ή Γερμανό τουρίστα είναι ακριβή χώρα.
Όπως και για κάποιον που καθαρίζει τουαλέτες ή κόβει γύρους στην Ελβετία.
Για όλους τους υπόλοιπους από εμάς, οι τιμές σε αναλογία με το μισθό και την ανταποδοτικότητα του κράτους,
είναι μια χαρά.
Αυτό ακριβως.
Επίσης είναι αστειο όταν οι περισσότεροι Έλληνες κοιτάζουν για μπλου κολαρ δουλειές να τους λέμε Ελάτε Ελβετία.
Να έρθει ο άλλος με 4000 το μήνα και αλλά τόσα η γυναίκα του, να έχουν 2 παιδιά κάτω των 3 και όταν πληρώσουν σπίτι-ασφάλειες-κιτα να μην μένει ούτε να φάνε.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.881
Πόντοι
3.846
Η αλήθεια είναι ότι ο δρόμος προς την Ελβετία για έναν Έλληνα, είναι πιο εύκολος από Γερμανία.
Δεν αναφέρομαι για σεζόν σε ξενοδοχεία και σαλέ, αλλά υπαλληλικές θέσεις.

Ο Ελβετός, ειδικά Ζυρίχη που μένω εγώ, θα δώσει προτεραιότητα σε έναν Έλληνα που έχει ήδη δοκιμαστεί και έχει μαζέψει προϋπηρεσία σε γερμανόφωνη χώρα,παρά σε κάποιον απευθείας από Ελλάδα.

Η Ελβετία για μένα είναι η καλύτερη χώρα όσο αφορά την ποιότητα ζωής,τις υποδομές και το εισόδημα,
από όλες τις ευρωπαϊκές.

Επίσης ένα από τα μεγαλύτερα πλεονεκτήματά της, ειδικά σε σχέση με με πολέμους,ΝΑΤΟ και άλλες κλαπαρχιδιές που συμβαίνουν ολοένα και περισσότερο, είναι ότι παραμένει αμέτοχη,κλείνει τα σύνορά της και αφήνει τους άλλους να καταστρέφονται.
Έχει 120% δυνατότητα να βάλει όλο τον πληθυσμό της σε καταφύγια και απίστευτους τρόπους να αμυνθεί.

Όσο περί ακρίβειας, εννοείται πως για έναν Έλληνα ή Γερμανό τουρίστα είναι ακριβή χώρα.
Όπως και για κάποιον που καθαρίζει τουαλέτες ή κόβει γύρους στην Ελβετία.
Για όλους τους υπόλοιπους από εμάς, οι τιμές σε αναλογία με το μισθό και την ανταποδοτικότητα του κράτους,
είναι μια χαρά.
Μιλάμε για εισόδημα;
Πρέπει να αναφέρεται και ο φόρος.
Γιατί αν παίζει 30-40% στάνταρ φορολογία εκεί, σόρρυ δεν μπορείς να μιλάς για καλό εισόδημα λες και ένα υψηλό νούμερο λέει κάτι.
Σημασία έχει πόσα σου μένουν στη τσέπη.
 

Stefzenios41

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
2.563
Like
6.540
Πόντοι
1.056
Δε το έχω πιάσει από την αρχή οπότε θα απαντήσω απλά στην κύρια ερώτηση κατά τη δική μου προσωπική κ ταπεινή γνώμη (πιστεύω ότι μετά από 12-13 διαβατήρια που έχω τερματίσει ότι κάτι έχω δει από εξωτερικό)
Αν υπάρχει λοιπόν η δυνατότητα μετανάστευσης κ επιλογής κιόλας για το που θα πας θα προτιμούσα αν παίζουν παιδιά μικρά οικογένεια χώρες που θα είχαν σοβαρή εκπαίδευση που θα πιάσει τόπο,όχι να σπουδάζει τόσα χρόνια το παιδί για να γίνει σερβιτόρος η deliveras,χωρίς ποιοτικές όπως αναφέρατε πιο πάνω όπως η Ελβετία, Σουηδία,Νορβηγία Φιλανδία..χώρες με όχι τόσο μεγάλα ποσοστά εγκλήματικοτητας
Αν όμως αφορούσε μόνο εμένα προσωπικα θα πήγαινα καρφί Βιετνάμ που αγοράζεις σπίτι βίλα με πισίνες κ γήπεδο τένις με 30000 ενώ Ευρώπη το ίδιο αντίστοιχο θα στοίχιζε 2-3 μύρια...
Κάπου μπερδεύεσαι...το νήμα δεν αναφέρεται στις ευκαιρίες επένδυσης σε άλλες χώρες αλλά στην ανάγκη μετανάστευσης .....άμα έχεις πολλά λεφτά στην άκρη ή μεγάλα σταθερά εισοδήματα ναι να πας στους τριτοκοσμικους να ζεις άνετα ...αλλά άμα δεν έχεις στον ήλιο μοίρα να πας στο Βιετνάμ να κάνεις τι????να πλέκεις μπαμπού όλη μέρα για 2-3 δολλάρια
 

Valkanios Poutsaras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2023
Μηνύματα
691
Like
2.437
Πόντοι
446
Απο κανονική ζωή όμως,τί λέει;

Όχι υποδομές,ασφάλεια και τέτοια.Τα άλλα εννοώ.Νυχτα,γκόμενες κλπ.Ή γι'αυτά,πρέπει να τραβιέσαι σε άλλες χώρες;

Δεν έχει χρειαστεί ποτέ να τραβηχτώ σε άλλη χώρα για γκόμενες,παρά μόνο για γούστα.
Για μένα οι γερμανοειδείς γκόμενες ήταν, είναι και παραμένουν, ότι πιο εύκολο για μένα σε λευκή εθνικότητα έχω συναντήσει.
Ούτε χρυσομούνες,ούτε shit tests.

Όσο για τη ζωή, νέκρα υπάρχει στην επαρχία, εκτός αν τα μέρη είναι τουριστικά,π.x.Βοdensee ή σαλέ,
που γίνεται του μουνιού το πανηγύρι και όχι τίποτα πατσαβούρες άπλυτες πασιονάριες...
Αυτές ούτε τα σύνορα δεν μπορούν να περάσουν..
 
Εγγρ.
15 Οκτ 2022
Μηνύματα
1.971
Κριτικές
1
Like
6.181
Πόντοι
1.056
Κάπου μπερδεύεσαι...το νήμα δεν αναφέρεται στις ευκαιρίες επένδυσης σε άλλες χώρες αλλά στην ανάγκη μετανάστευσης .....άμα έχεις πολλά λεφτά στην άκρη ή μεγάλα σταθερά εισοδήματα ναι να πας στους τριτοκοσμικους να ζεις άνετα ...αλλά άμα δεν έχεις στον ήλιο μοίρα να πας στο Βιετνάμ να κάνεις τι????να πλέκεις μπαμπού όλη μέρα για 2-3 δολλάρια
Ενημερωσου τι δουλειές παίζουν σε βιομηχανικό επίπεδο καθώς κ στο κομματι της ναυτιλίας με ευρωπαϊκές εταιρίες κ δικά μας νούμερα στα μεροκάματα...
 

Valkanios Poutsaras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2023
Μηνύματα
691
Like
2.437
Πόντοι
446
Δεν πάει τόσο καλά όσο πήγαινε προ του πολέμου.Πάει όμως καλύτερα από όλες τις υπόλοιπες χώρες της ΕΕ.Μόνο Νορβηγία,Ελβετία μπορείς να βγάλεις περισσότερα για την ίδια δουλειά στην Ευρώπη αλλά αυτές είναι χώρες με δυσκολίες,δεν είναι μέλη της ΕΕ.

Αρχηγέ, εγώ για τη Γερμανία μιλούσα όπως έχει η κατάστασή της, ακόμη και όταν έμενα εκεί.
Δεν έχει νόημα απλά να υποστηρίζει κανείς το μέρος που μένει.

Πως πάει καλύτερα η Γερμανία από τις υπόλοιπες χώρες της Ε.Ε.;
Σε ρυθμό ανάπτυξης;Oικονομία;Πληθωρισμό;
Όλα αυτά τα βρίσκει κανείς στο internet και η Γερμανία, ειδικά μετά την ανάδειξη της τωρινής κυβέρνησης πάει κατά διαόλου.

Μήπως ξέχασες που πρόσφατα επί 5 μέρες δεν κυκλοφορούσαν τρένα και ότι οι Ελβετοί δεν αφήνουν τα γερμανικά τρένα που έχουν καθυστέρηση να μπαίνουν στην Ελβετία;
Ότι πλέον υπάρχει τόση δυσαρέσκεια που όλοι απεργούν;
Που συγκρούονται τρένα μετωπικά και τις προάλλες έφυγε το FlixBus και πέθαναν τόσα άτομα;
Που η γερμανική φρεγάτα πήγε να καταρρίψει από λάθος αμερικάνικο drone,φυσικά δεν το πέτυχε και την γύρισαν πίσω γιατί δεν είχε άλλα πυρομαχικά;:2funny:

H Γερμανία ασχολείται με lgtbq μαλακίες,έχει μπάσει εκατομύρια τριτοκοσμικούς και πάει κατά διαόλου.

Προσωπικά από τότε που έχω έρθει Ελβετία, πολλοί Γερμανοί γνωστοί μου, έχουν επικοινωνήσει προκειμένου να βοηθήσω ποικιλοτρόπως ώστε να έρθουν στην Ελβετία.
Η Ελβετία τους τελευταίους μήνες προσπαθεί να ανακόψει το κύμα μετανάστευσης των.....Γερμανών και έχει στείλει και αντίστοιχη εγκύκλιο στο υπουργείο εργασίας.

Εννοείται ότι αν συγκρίνεις π.χ.τις μεσαίου μεγέθους πόλεις του NRW με τις αντίστοιχες τσέχικες ή πολωνικές,
οι γερμανικές είναι κλάσεις χειρότερες.
 

Stefzenios41

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
2.563
Like
6.540
Πόντοι
1.056
Ενημερωσου τι δουλειές παίζουν σε βιομηχανικό επίπεδο καθώς κ στο κομματι της ναυτιλίας με ευρωπαϊκές εταιρίες κ δικά μας νούμερα στα μεροκάματα...
Πάλι δεν νομίζω το νήμα να απευθύνεται σε τόσο εξειδικευμένο εργατικό δυναμικο ....αλλά και έτσι να ναι γιατί κάποιος να μην προσπαθήσει να βρει κάποια θέση στις ναυτιλιακές της Ελλάδας ή του Λονδίνου και να ψαχτει για πρώτη απασχόληση κατευθείαν στο Βιετνάμ ????? βάλε και το ότι ο μέσος δυτικός όταν θα πάει πρώτη φορά στο βιετναμ θα φάει φρίκη με την αηδιαστική υγρασία και το κλίμα ..........καλές είναι αυτές οι χώρες για τον μέσο δυτικό να πάει 10-15 μέρες με γεμάτο το πορτοφόλι ευρώ ή δολάρια να κάνει σεξοτουρισμο.....για μόνιμη εγκατάσταση ΔΕΝ
 

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
154
Like
160
Πόντοι
1
Δεν έχει χρειαστεί ποτέ να τραβηχτώ σε άλλη χώρα για γκόμενες,παρά μόνο για γούστα.
Για μένα οι γερμανοειδείς γκόμενες ήταν, είναι και παραμένουν, ότι πιο εύκολο για μένα σε λευκή εθνικότητα έχω συναντήσει.
Ούτε χρυσομούνες,ούτε shit tests.

Όσο για τη ζωή, νέκρα υπάρχει στην επαρχία, εκτός αν τα μέρη είναι τουριστικά,π.x.Βοdensee ή σαλέ,
που γίνεται του μουνιού το πανηγύρι και όχι τίποτα πατσαβούρες άπλυτες πασιονάριες...
Αυτές ούτε τα σύνορα δεν μπορούν να περάσουν..
Οι Γερμανίδες το δινουν αβέρτα εύκολα. Είχα γκόμενά από εκεί και δεν μου χαλούσε χατήρι
 
Εγγρ.
15 Οκτ 2022
Μηνύματα
1.971
Κριτικές
1
Like
6.181
Πόντοι
1.056
Πάλι δεν νομίζω το νήμα να απευθύνεται σε τόσο εξειδικευμένο εργατικό δυναμικο ....αλλά και έτσι να ναι γιατί κάποιος να μην προσπαθήσει να βρει κάποια θέση στις ναυτιλιακές της Ελλάδας ή του Λονδίνου και να ψαχτει για πρώτη απασχόληση κατευθείαν στο Βιετνάμ ????? βάλε και το ότι ο μέσος δυτικός όταν θα πάει πρώτη φορά στο βιετναμ θα φάει φρίκη με την αηδιαστική υγρασία και το κλίμα ..........καλές είναι αυτές οι χώρες για τον μέσο δυτικό να πάει 10-15 μέρες με γεμάτο το πορτοφόλι ευρώ ή δολάρια να κάνει σεξοτουρισμο.....για μόνιμη εγκατάσταση ΔΕΝ
Μίλησα για εμένα προσωπικά τι θα έκανα εάν κ εφόσον ..οπότε μάλλον εσύ δεν κτλβς τι είπα..
Δε θα σου αναλύσω πόσοι ελληναρες είναι εκεί εδώ κ χρόνια ήδη ούτε πόσο εύκολα προσαρμόστηκαν,δεν μοιράζω βίζες για Βιετνάμ..έχω 7-8 χρόνια να πάω αλλά έχω ήδη πάει καμία 30αρια φορές σε διάφορα μέρη για δουλειά είτε σε καράβι είτε σε σκάφος αναψυχής κ τα έχω δει κ από την καλή κ από την ανάποδη..
Περαιτέρω όπως έχω πει κ σε άλλο νήμα η άποψη είναι σα τη κωλοτρυπιδα,όλοι έχουν κ από μια...
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.881
Πόντοι
3.846
Μίλησα για εμένα προσωπικά τι θα έκανα εάν κ εφόσον ..οπότε μάλλον εσύ δεν κτλβς τι είπα..
Δε θα σου αναλύσω πόσοι ελληναρες είναι εκεί εδώ κ χρόνια ήδη ούτε πόσο εύκολα προσαρμόστηκαν,δεν μοιράζω βίζες για Βιετνάμ..έχω 7-8 χρόνια να πάω αλλά έχω ήδη πάει καμία 30αρια φορές σε διάφορα μέρη για δουλειά είτε σε καράβι είτε σε σκάφος αναψυχής κ τα έχω δει κ από την καλή κ από την ανάποδη..
Περαιτέρω όπως έχω πει κ σε άλλο νήμα η άποψη είναι σα τη κωλοτρυπιδα,όλοι έχουν κ από μια...
Εσύ μιλάς για να πας Ασία με κεφαλαίο στην άκρη για να αραξεις σαν χρόνια σύνταξης; Δεν είναι κακή ιδέα.
Ο άλλος νομίζω μιλάει από την πλευρά απασχόλησης, ότι δεν έχει δουλειές με καλές αποδοχές εκεί για έναν Ευρωπαίο.
 

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
154
Like
160
Πόντοι
1
Όλο κρύες χώρες διαλεγετε..να πας μέσα στα κρύα στη Σουηδία και στην Ελβετία..άσε ρε..προτιμώ κάνα Μαϊάμι καμία Καλιφόρνια καμία Αριζόνα Τέξας...εγώ θέλω να βγαίνω έξω με τα αμάνικα μου να μαβριζω να κάνω γυμναστική να αράζω στα παγκάκια να λιαζομε.καλοκαιρι γουστάρω
.
Εσεις εκεί πάνω δεν έχετε καλοκαίρι.
Τι ζωή είναι αυτή χωρίς ζεστη?Κύπρος θα γαμουσε..αλλά χωρίς τους ντόπιους..
oι Αμερικάνες το δίνουν εύκολα όπως οι Γερμανίδες?
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.881
Πόντοι
3.846
oι Αμερικάνες το δίνουν εύκολα όπως οι Γερμανίδες?
Χαχαχα, τώρα σοβαρά ρωτάς τον Αλβανό να σου δώσει απάντηση;
Βρε μπαγασα, ο τύπος δεν έχει πάει σε καμία από αυτές τις χώρες και γράφει σαν να έχει άποψη από μαλακίες που διαβάζει από το ίντερνετ.
Και εσύ νομίζεις ότι ξέρει πραγματικά τι ισχύει;
 

Stefzenios41

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
2.563
Like
6.540
Πόντοι
1.056
Όλο κρύες χώρες διαλεγετε..να πας μέσα στα κρύα στη Σουηδία και στην Ελβετία..άσε ρε..προτιμώ κάνα Μαϊάμι καμία Καλιφόρνια καμία Αριζόνα Τέξας...εγώ θέλω να βγαίνω έξω με τα αμάνικα μου να μαβριζω να κάνω γυμναστική να αράζω στα παγκάκια να λιαζομε.καλοκαιρι γουστάρω
.
Εσεις εκεί πάνω δεν έχετε καλοκαίρι.
Τι ζωή είναι αυτή χωρίς ζεστη?Κύπρος θα γαμουσε..αλλά χωρίς τους ντόπιους..
Όπως έχει πει και ένας σοφός " το καλοκαίρι και η ζέστη του είναι καλά για τους πλούσιους και τα παιδιά " ....οι θερμές περιοχές που γράφεις είναι καλές να πηγαίνεις 10-20 μέρες το χρόνο να κάνεις διακοπές ......όποιος ζει και εργάζεται σε μεγάλες πόλεις κάθε καλοκαίρι βασανίζεται από τη ζέστη και τον ιδρωτα .... ο συνδυασμός τσιμέντου και καύσωνα σου φέρνει λιποθυμία.....οπότε κρύο και πάλι κρύο
 
Εγγρ.
15 Οκτ 2022
Μηνύματα
1.971
Κριτικές
1
Like
6.181
Πόντοι
1.056
Εσύ μιλάς για να πας Ασία με κεφαλαίο στην άκρη για να αραξεις σαν χρόνια σύνταξης; Δεν είναι κακή ιδέα.
Ο άλλος νομίζω μιλάει από την πλευρά απασχόλησης, ότι δεν έχει δουλειές με καλές αποδοχές εκεί για έναν Ευρωπαίο.
τυπε το εξηγησα πιο πανω κανε τον κοπο κ διαβασε μη τα ξαναγραφω
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.828
Κριτικές
21
Like
10.912
Πόντοι
3.346
Αρχηγέ, εγώ για τη Γερμανία μιλούσα όπως έχει η κατάστασή της, ακόμη και όταν έμενα εκεί.
Δεν έχει νόημα απλά να υποστηρίζει κανείς το μέρος που μένει.

Πως πάει καλύτερα η Γερμανία από τις υπόλοιπες χώρες της Ε.Ε.;
Σε ρυθμό ανάπτυξης;Oικονομία;Πληθωρισμό;
Όλα αυτά τα βρίσκει κανείς στο internet και η Γερμανία, ειδικά μετά την ανάδειξη της τωρινής κυβέρνησης πάει κατά διαόλου.

Μήπως ξέχασες που πρόσφατα επί 5 μέρες δεν κυκλοφορούσαν τρένα και ότι οι Ελβετοί δεν αφήνουν τα γερμανικά τρένα που έχουν καθυστέρηση να μπαίνουν στην Ελβετία;
Ότι πλέον υπάρχει τόση δυσαρέσκεια που όλοι απεργούν;
Που συγκρούονται τρένα μετωπικά και τις προάλλες έφυγε το FlixBus και πέθαναν τόσα άτομα;
Που η γερμανική φρεγάτα πήγε να καταρρίψει από λάθος αμερικάνικο drone,φυσικά δεν το πέτυχε και την γύρισαν πίσω γιατί δεν είχε άλλα πυρομαχικά;:2funny:

H Γερμανία ασχολείται με lgtbq μαλακίες,έχει μπάσει εκατομύρια τριτοκοσμικούς και πάει κατά διαόλου.

Προσωπικά από τότε που έχω έρθει Ελβετία, πολλοί Γερμανοί γνωστοί μου, έχουν επικοινωνήσει προκειμένου να βοηθήσω ποικιλοτρόπως ώστε να έρθουν στην Ελβετία.
Η Ελβετία τους τελευταίους μήνες προσπαθεί να ανακόψει το κύμα μετανάστευσης των.....Γερμανών και έχει στείλει και αντίστοιχη εγκύκλιο στο υπουργείο εργασίας.

Εννοείται ότι αν συγκρίνεις π.χ.τις μεσαίου μεγέθους πόλεις του NRW με τις αντίστοιχες τσέχικες ή πολωνικές,
οι γερμανικές είναι κλάσεις χειρότερες.
Εσύ Ελβετία, από γραφειοκρατικής άποψης, προσαρμόστηκες εύκολα? Το λέω γιατί είναι χώρα εκτός ΕΕ.
 

Valkanios Poutsaras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2023
Μηνύματα
691
Like
2.437
Πόντοι
446
Εσύ Ελβετία, από γραφειοκρατικής άποψης, προσαρμόστηκες εύκολα? Το λέω γιατί είναι χώρα εκτός ΕΕ.
Με βοήθησε ότι έχουν πάει πολλοί Γερμανοί τα τελευταία χρόνια και υπήρχε μπούσουλας στο internet με τη σειρά που πρέπει να κάνεις τις γραφειοκρατικές διαδικασίες.
Σαν κράτος είναι πολύ πιο ευέλικτο και σύγχρονο από το γερμανικό, όσο αφορά τα γραφειοκρατικά.

Αυτό το εκτός Ε. Ε. θέλει μελέτη από πριν για να αποφύγεις μπελάδες.
Από το αν απαιτείται να εκτελωνίσεις κάτι, μέχρι τη διαδικασία που θα κάνεις το διπλωμα αυτοκινήτου ελβετικό.
Π.χ.πρεπει να το κάνεις εντός 12 μηνών και πρέπει να πας και σε οφθαλμίατρο.
Όμως αυτός πρέπει να είναι στο καντόνι σου και όχι απλά όπου βρεις εσύ ελεύθερο ραντεβού.
Στην περίπτωση αυτή, άκυρη η βεβαίωση και τζάμπα τα λεφτά που πέταξες..
 

monarchis

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαρ 2024
Μηνύματα
16
Like
26
Πόντοι
0
Όπως έχει πει και ένας σοφός " το καλοκαίρι και η ζέστη του είναι καλά για τους πλούσιους και τα παιδιά " ....οι θερμές περιοχές που γράφεις είναι καλές να πηγαίνεις 10-20 μέρες το χρόνο να κάνεις διακοπές ......όποιος ζει και εργάζεται σε μεγάλες πόλεις κάθε καλοκαίρι βασανίζεται από τη ζέστη και τον ιδρωτα .... ο συνδυασμός τσιμέντου και καύσωνα σου φέρνει λιποθυμία.....οπότε κρύο και πάλι κρύο
Συμφωνώ και εγώ με αυτό για τις θερμές χώρες. Και προσθέτω για τις χώρες του Αραβικού κόλπου που οι θερμοκρασίες σχεδόν όλον τον χρόνο είναι αδιανόητα υψηλές και για μας ακόμα που ξέρουμε από ζέστη.

Αν και ούτε και οι κρύες χώρες είναι ιδιαίτερα η αγάπη μου, σίγουρα οι πολύ ζεστές μάλλον βγαίνουν εντελώς εκτός επιλογών ως μόνιμη κατοικία όλο το χρόνο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom