Νέα

Μετανάστευση σε άλλη χώρα για εργασία - Τί προτείνετε;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα georgius
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 250
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
εχεις δικιο αρα αυτο που λεμε ειναι οτι εαν σπουδασεις τοτε κανεις κατι που αγαπας(λεμε τωρα η μιση ελλαδα σπουδασε κατι αλλο απο αυτο που ηθελε αλλα πες πως δεν μετρα ).Εχει δικιο ο τυπος που λεει οτι εαν εχεις οικογενια κανεις τα παντα αυτο ειναι αυτο νοητο δεν ειναι μονο η οικογενια γενικα για να ζησεις το κανεις.Αλλα αμα πας καθε μερα στην δουλεια και εισαι ετοιμος να τους σκοτωσεις ολους μεχρι ποσο καιρο θα το κανεις ?Και δεν λεω για εργασια και χαρα απλα γουσταρω να βιαζω τον ευατο μου με κατι που θελω και θεωρω πιο καλο ναμε βιαζω απο οτι με κατι αλλο.
 

40DDD

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.729
Like
17
Πόντοι
16
Στην 1η μου δουλειά αρκετά χρόνια πριν και όταν υπήχαν δουλειές με τη σέσουλα, μετά από ένα εξάμηνο ένας συνάδελφος την έκανε για Ζυρίχη. Βέβαια μιλούσε Γερμανικά άψογα - σημαντικό. Υπολογίζω ότι πρέπει να έχει κάνει τα 10πλάσια λεφτά απ' ότι εγώ από τότε. :S

Μη μασάτε στο να φύγετε - η Ελλάδα είναι τελειωμένη υπόθεση. :-
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
εγω ψανχω συνεργατες να πουλαμε ξυλινες καποτες στην ταιλανδη  :dancing: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

proto

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2006
Μηνύματα
844
Κριτικές
5
Like
5
Πόντοι
6
εχεις δικιο αρα αυτο που λεμε ειναι οτι εαν σπουδασεις τοτε κανεις κατι που αγαπας(λεμε τωρα η μιση ελλαδα σπουδασε κατι αλλο απο αυτο που ηθελε αλλα πες πως δεν μετρα ).Εχει δικιο ο τυπος που λεει οτι εαν εχεις οικογενια κανεις τα παντα αυτο ειναι αυτο νοητο δεν ειναι μονο η οικογενια γενικα για να ζησεις το κανεις.Αλλα αμα πας καθε μερα στην δουλεια και εισαι ετοιμος να τους σκοτωσεις ολους μεχρι ποσο καιρο θα το κανεις ?Και δεν λεω για εργασια και χαρα απλα γουσταρω να βιαζω τον ευατο μου με κατι που θελω και θεωρω πιο καλο ναμε βιαζω απο οτι με κατι αλλο.

Ακριβώς έτσι ήμουν στην προηγούμενη δουλειά μου...πηγαινα και ηθελα να τους σκοτωσω ολους... :2funny:
 

vaglis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.752
Κριτικές
41
Like
20
Πόντοι
616
Στην 1η μου δουλειά αρκετά χρόνια πριν και όταν υπήχαν δουλειές με τη σέσουλα, μετά από ένα εξάμηνο ένας συνάδελφος την έκανε για Ζυρίχη. Βέβαια μιλούσε Γερμανικά άψογα - σημαντικό. Υπολογίζω ότι πρέπει να έχει κάνει τα 10πλάσια λεφτά απ' ότι εγώ από τότε. :S

Μη μασάτε στο να φύγετε - η Ελλάδα είναι τελειωμένη υπόθεση. :-
Μου φαινεται οτι εχεις απολυτο δικιο.
Τα κοτσια ποιος τα εχει ομως για να τα παρατησει ολα και να κανει μια καινουργια ζωη?
 

DUB

Νέο Μέλος
Εγγρ.
28 Αυγ 2011
Μηνύματα
4
Like
0
Πόντοι
0
Δεν έχω να προτείνω κάτι, απλά να σας πω ότι είμαι από αυτούς που τολμούν. Ταξιδεύω για Σουηδία στις 8 του Σεπτέμβρη το βράδυ και την επόμενη το πρωί πιάνω δουλειά. Καλή δύναμη και καλό κουράγιο για όσους ακόμα το σκέφτονται να κάνουν το βήμα αυτό.
 

lagos

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2005
Μηνύματα
1.240
Κριτικές
1
Like
13
Πόντοι
16
Θα ελεγα να ριξει καποιος μια ματια στο ποιο κατω forum.
Αναφερει τις προυποθεσεις για τις ποιο σημαντικες χωρες για μεταναστευση.Καθως επισης ερωτηματα και εμπειριες-αναφορες για αυτους που πηραν τον συγκεκριμένο δρομο.ΠΙστευω θα βοηθησει πολλους.Για μενα  προσωπικά η καλυτερη λυση ειναι η Αυστραλία για όποιον εχει συγγενείς εκει για να του κανουν call ή επάγγελμα που να ειναι στην sol list και με επαγγελματική  επίσης εμπειρία καθως χρειαζονται και να συγκεντρωσεις καποια points για να γινεις δεκτος-να παρεις visa δηλ.
 

stevegr(1)

Μέλος
Εγγρ.
2 Οκτ 2009
Μηνύματα
3.262
Κριτικές
5
Like
8
Πόντοι
16
οντως αυστραλια ειναι χρυση ευκαιρια......
 

lagos

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2005
Μηνύματα
1.240
Κριτικές
1
Like
13
Πόντοι
16
Επισης να προσθεσω οτι ο τολμων νικα.Αν καποιος εχει τα κοτσια να φυγει οκ Να ξερει ομως οτι οπου και να παει θα ειναι ξενος.Και εγω ειμαι μαζι με τα νεα παιδια καλα κανουν και φευγουν.Η Ελλαδα ειναι τελειωμενη υποθεση σε 3 χρονια παλι θα χρωσταμε τα ιδια και περισσοτερα με βαση το μεσοπροθεσμο.Η υφεση αυξανεται ή ανεργεια επισης τα λουκετα επισης.Ολα τα παιδια που σπουδαζουν που θα βρουν δουλεια εδω αφου δεν καπνιζει ουτε ενα φουγαρο(εργοστασιο-εταιρεια)Τις εταιρειες που υπηρχαν τις διωξαν με τον τροπο τους απο πολυ παλια(απεργειες-αυξηση εισφορων-φορων).Και οι απολυμενοι γινανε δημοσιοι-ελεγχόμενοι απο την εκάστοτε εξουσια(βλεπε κομματικός στρατος).Και σιγα σιγα αύξανε τους μισθούς και τα επιδόματα στους δημοσιους και αδυνατιζανε τον ιδιωτικο τομεα.Ετσιζηλευανε και οι υπολοιπο Ελληνες .Και ενας ολοκληρος λαος ηθελε να γινει δημόσιος.Και δεν μιλάω για τον ιδιωτικο κρατικοδίαιτο τομεα ...Και αφου δεν πηγε ουτε ενας φυλακη και ουτε προκειτε να παει δεν αξιζει κανεις να μενει εδω.Και οταν βλεπω κλεφτες πρωην υπουργους (εχω γνωστους σε καλες θεσεις και στα 2 κομματα και μου εχουν πει τα απιστευτα...) και απο τα δυο μεγαλα κομματα να βγαινουν και τωρα στα καναλια μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι.Ελπιζω και εγω καποια στιμη να την κανω γιατι βαρεθηκα και τους βαρεθηκα εδω και οχι για οικονομικους λογους!
 

Peodotis

Μέλος
Εγγρ.
22 Αυγ 2011
Μηνύματα
9
Like
0
Πόντοι
0
επειδη και εμενα (οπως παρααααα πολλους) με εχει απασχολησει το θεματακι, υπαρχει ενας τομεας ο οποιος παρεχει σχετικη εξασφαλιση. Αλλα ειναι λιγο ιστορια για πολλους απο εμας.........

αγροτικες εργασιες.

αλλα οχι στα τετριμενα. Διαβαστε ποια ειδη εχουν ζητηση στην παγκοσμια αγορα (προφανως εξαγωγιμα προΙοντα) και δειτε τι προοπτικες ανοιγονται.

προβληματα 2.

1. Χρειαζεται αρχικο κεφαλαιο τουλαχιστον 20.000€ για να μπορεις να βγαζεις τουλαχιστος 20.000 το χρονο εισοδημα.

2. Συνηθως εισοδευεις απο τον 2ο - 3ο χρονο και οχι απο την αρχη........ (οποτε μεχρι τοτε τι κανεις????).



Επειδή κι εγώ το ψάχνω το αγροτικό θέμα τελευταία για δεύτερη απασχόληση και ίσως και κύρια στο μέλλον, να γράψω και εγώ μερικά πραγματάκια παιδιά.. Καταρχάς δε χρειάζεται 20 χιλιάρικα. Και με 2 χιλιάρικα μπορείς να ξεκινήσεις κάτι τις... αν έχεις βέβαια κάποια έκταση δική σου και το καλό στην Ελλάδα είναι ότι οι περισσότερες οικογένειες, κάνα χωραφάκι το έχουνε. Κυρίως εξαγώγιμα είδη θα δώσουν κέρδος. Ή ρίσκο με εσωτερική αγορά, μετά από επεξεργασία σε μικρή βιοτεχνία ή μικρό συνεταιρισμό. Το καλό είναι ότι υπάρχουν διάφορα είδη ανερχόμενα, τα λεγόμενα φαρμακευτικά, δηλαδή που έχουν οφέλη για την υγεία και η Δύση αρχίζει να τα ψάχνει και να τα προσέχει, πχ τα διάφορα αρωματικά φυτά, θυμάρι, δεντρολίβανα, θαμνοειδή διάφορα κλπ. Το κακό είναι ότι όλα αρχίζουν να βγάζουν μετά από 2 χρόνια τουλάχιστον και πρέπει να έχεις κανονίσει από πριν που και πως και ΠΟΣΟ θα πουληθούν (συμβολαιακή γεωργία).

Τώρα για τα πτυχία που συζητάτε, τι να πούμε για το απόλυτο χάος της Ελλάδας; Εδώ κυριάρχησε η κουλτούρα του σπουδαγμένος=ανώτερος μεταξύ των άλλων θνητών, ενώ αυτό που ισχύει είναι ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΣ="ανώτερος" μεταξύ των αμόρφωτων θνητών...

Στις σοβαρές χώρες οι σπουδές εξαρτώνται από την αγορά εργασίας και τις παραγωγικές δραστηριότητες της χώρας. Εδώ σε μας είναι ότι να ναι, μεταπρατισμός στα πάντα, σπουδές άλλαντάλων...  Έζησα εξωτερικό και γύρισα, δεν το μπορώ το νοίκι και τις ξένες συνήθειες. Αλλά τι να κάνεις εδώ όταν δεν έχεις προοπτικές όχι για οικογένειες κλπ, αλλά ούτε καν αξιοπρεπούς επιβίωσης; Πάντως είμαι της γνώμης ότι πρέπει να φύγουν αυτοί που μας έφεραν ως εδώ και όχι εμείς, ίσως είναι ουτοπία να το πιστεύει κανείς, δεν ξέρω, αλλά έχω ελπίδες για αλλαγές.
Από την άλλη, νομίζω ότι δουλειές που έχουν να κάνουν με τα βασικά, δηλαδή φαί και πιοτό, ποτέ δε θα εκλείψουν, ακόμα και σε περιόδους ύφεσης.
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
ρε παιδια αμα ειναι να αρχισουμε να λεμε για ολες τις δουλειες τοτε καλιστα δεν υπηρχε και λογος να σπουδασουμε οκ!θα καναμε απο ολα η οτι μας καθοτανε και δεν θα υπηρχε θεμα.Εδω λεμε  για να βρεις μια δουλεια που σε κρατα στο επιπεδο που εχεις μαθει .Καλιστα θα μπορουσα και εγω να αρχισω να ψαρευω η να γινω αγροτης αλλα δεν γινεται να γινουμε ολοι αγροτες η ψαραδες .Γιαυτο εχουμε σπουδασει κατι.το να κανεις κατι δοαφορετικο για καποιο καιρο οκ αλλα ετσι παλι παμε στα ιδια.Μερ εννοατε ?
εγω σε εννοαω
και μακαρι να εχεις τελιωσει κατι της προκοπης
γιατι αυτη ακριβως η νοοτροπια μας εφερε εδω και διεξοδο δεν βλεπω
 

petcross

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
118
Like
0
Πόντοι
1
Επειδή κι εγώ το ψάχνω το αγροτικό θέμα τελευταία για δεύτερη απασχόληση και ίσως και κύρια στο μέλλον, να γράψω και εγώ μερικά πραγματάκια παιδιά.. Καταρχάς δε χρειάζεται 20 χιλιάρικα. Και με 2 χιλιάρικα μπορείς να ξεκινήσεις κάτι τις... αν έχεις βέβαια κάποια έκταση δική σου και το καλό στην Ελλάδα είναι ότι οι περισσότερες οικογένειες, κάνα χωραφάκι το έχουνε. Κυρίως εξαγώγιμα είδη θα δώσουν κέρδος. Ή ρίσκο με εσωτερική αγορά, μετά από επεξεργασία σε μικρή βιοτεχνία ή μικρό συνεταιρισμό. Το καλό είναι ότι υπάρχουν διάφορα είδη ανερχόμενα, τα λεγόμενα φαρμακευτικά, δηλαδή που έχουν οφέλη για την υγεία και η Δύση αρχίζει να τα ψάχνει και να τα προσέχει, πχ τα διάφορα αρωματικά φυτά, θυμάρι, δεντρολίβανα, θαμνοειδή διάφορα κλπ. Το κακό είναι ότι όλα αρχίζουν να βγάζουν μετά από 2 χρόνια τουλάχιστον και πρέπει να έχεις κανονίσει από πριν που και πως και ΠΟΣΟ θα πουληθούν (συμβολαιακή γεωργία).

Τώρα για τα πτυχία που συζητάτε, τι να πούμε για το απόλυτο χάος της Ελλάδας; Εδώ κυριάρχησε η κουλτούρα του σπουδαγμένος=ανώτερος μεταξύ των άλλων θνητών, ενώ αυτό που ισχύει είναι ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΣ="ανώτερος" μεταξύ των αμόρφωτων θνητών...

Στις σοβαρές χώρες οι σπουδές εξαρτώνται από την αγορά εργασίας και τις παραγωγικές δραστηριότητες της χώρας. Εδώ σε μας είναι ότι να ναι, μεταπρατισμός στα πάντα, σπουδές άλλαντάλων...  Έζησα εξωτερικό και γύρισα, δεν το μπορώ το νοίκι και τις ξένες συνήθειες. Αλλά τι να κάνεις εδώ όταν δεν έχεις προοπτικές όχι για οικογένειες κλπ, αλλά ούτε καν αξιοπρεπούς επιβίωσης; Πάντως είμαι της γνώμης ότι πρέπει να φύγουν αυτοί που μας έφεραν ως εδώ και όχι εμείς, ίσως είναι ουτοπία να το πιστεύει κανείς, δεν ξέρω, αλλά έχω ελπίδες για αλλαγές.
Από την άλλη, νομίζω ότι δουλειές που έχουν να κάνουν με τα βασικά, δηλαδή φαί και πιοτό, ποτέ δε θα εκλείψουν, ακόμα και σε περιόδους ύφεσης.


αυτα ακριβως εννοω και εγω οταν μιλαω για εναλλακτικη γεωργια.  Βεβαια δεν ξερω με 2Κ τι μπορεις να ξεκινησεις αλλα αν εχεις γη δικη σου τοτε ισως μπορεις να κανεις ενα μικρο ξεκινημα.


Αλλα ρε μαγκες μου κανει εντυπωση (και μη με παρεξηγειτε) που μιλαμε για "επενδυσεις" (γιατι ως επενδυση θα πρεπει να το δει κανεις) των 20.000€ με αποδοση 20.000€ το χρονο (!!!!!!!!!!!!!!) και πολλοι μενουν προσκολλημενοι σε ενα πτυχιο και στη δουλεια του παρελθοντος τους κλπ κλπ. Καποιος συναγωνιστης εγραψε οτι θα πρεπει εμεις να προσαρμοζομαστε στους "καιρους" και οχι οι "καιροι" σε εμας. Και εχει απολυτο δικιο. Τελος παντων ο καθενας οπως μπορει. Θεληση να υπαρχει και πιστευω οτι ο καθενας θα την βρει την ακρη του.

Βεβαια υπαρχει διαφορα απο ανθρωπο σε ανθρωπο. Διαφορετικα σκεφτεται καποιος που εχει οικογενεια-παιδια -υποχρεωσεις απο καποιον που ειναι ακομα μονος. οκ.

 

foufoutos_30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2009
Μηνύματα
12.375
Like
34
Πόντοι
166
αυτα ακριβως εννοω και εγω οταν μιλαω για εναλλακτικη γεωργια.  Βεβαια δεν ξερω με 2Κ τι μπορεις να ξεκινησεις αλλα αν εχεις γη δικη σου τοτε ισως μπορεις να κανεις ενα μικρο ξεκινημα.


Αλλα ρε μαγκες μου κανει εντυπωση (και μη με παρεξηγειτε) που μιλαμε για "επενδυσεις" (γιατι ως επενδυση θα πρεπει να το δει κανεις) των 20.000€ με αποδοση 20.000€ το χρονο (!!!!!!!!!!!!!!) και πολλοι μενουν προσκολλημενοι σε ενα πτυχιο και στη δουλεια του παρελθοντος τους κλπ κλπ. Καποιος συναγωνιστης εγραψε οτι θα πρεπει εμεις να προσαρμοζομαστε στους "καιρους" και οχι οι "καιροι" σε εμας. Και εχει απολυτο δικιο. Τελος παντων ο καθενας οπως μπορει. Θεληση να υπαρχει και πιστευω οτι ο καθενας θα την βρει την ακρη του.

Βεβαια υπαρχει διαφορα απο ανθρωπο σε ανθρωπο. Διαφορετικα σκεφτεται καποιος που εχει οικογενεια-παιδια -υποχρεωσεις απο καποιον που ειναι ακομα μονος. οκ.
GIA ΠΕς ρε φιλερακι τι ενοοεις σαν εναλλακτικη γεωργια? τι εχεις στο μυαλο σου?εγω παντως προσωπικα ειμαι ανοιχτος σε οτιδηποτε με οδηγησει σε μια ηρεμοτερη ζωη κοντα στην φυση..απλη και λιτη ζωη και ξεχναω και σπουδες και πτυχια.
για πες τι εχεις στο μυαλο σου
 

petcross

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
118
Like
0
Πόντοι
1
GIA ΠΕς ρε φιλερακι τι ενοοεις σαν εναλλακτικη γεωργια? τι εχεις στο μυαλο σου?εγω παντως προσωπικα ειμαι ανοιχτος σε οτιδηποτε με οδηγησει σε μια ηρεμοτερη ζωη κοντα στην φυση..απλη και λιτη ζωη και ξεχναω και σπουδες και πτυχια.
για πες τι εχεις στο μυαλο σου


φαρμακευτικα ειδη που λεει ο συναγωνιστης πιο πανω, superfoods και οτι δηποτε αλλο εξαγωγιμο μπορεις να βρεις  εκτος των συνηθισμενων καλλιεργιων. Υπαρχουν καμια 10αρια ειδη (που γνωριζω εγω τουλαχιστον) τα οποια ο πολυς ο κοσμος δεν τα ξερει και προφανως δεν τα καλλιεργει. Το καλο με τα περισσοτερα ειναι οτι δεν χρειαζεται πολυ (σχετικα) δουλεια για να τα καλλιεργησει καποιος. Με μια ερευνα στο ιντερνετ θα βρειτε πολλα πραγματα χρησιμα.
εγω το ξαναλεω επειδη το εχω ψαξει αρκετα καλα. Υπαρχουν ευκαιριες.
 

Taiwanos

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2009
Μηνύματα
196
Like
1
Πόντοι
1
Το θεμα ειναι να δεις γιατι θελεις να φυγεις? Για ποιοτητα ζωης? για λογους επιβιωσης? για λεφτα? για εργασια και μονο καποια χρονια και μετα ξανα Ελλαδα? (Αυτο το τελευταιο δεν παιζει σχεδον ποτε, αν φυγεις, δεν ξαναγυρνας και οι λογοι ειναι πολλοι).

Αναλογα γιατι θελεις να φυγεις, θα δεις και που θελεις να πας, κανοντας και καποια ερευνα παραλληλα! Για μενα αν δεν ηταν η Ταιβαν που ηρθε στην ζωη μου ως Μανα εξ ουρανου, θα επεστρεφα ξανα στην πολυαγαπημενη μου Μ.Βρετανια ή θα ακολουθουσε καποιο δευτερο μεταπτυχιακο σε χωρα της Β.Ευρωπης ή στην Τουρκία!

 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Το θεμα ειναι να δεις γιατι θελεις να φυγεις? Για ποιοτητα ζωης? για λογους επιβιωσης? για λεφτα? για εργασια και μονο καποια χρονια και μετα ξανα Ελλαδα? (Αυτο το τελευταιο δεν παιζει σχεδον ποτε, αν φυγεις, δεν ξαναγυρνας και οι λογοι ειναι πολλοι).

Αναλογα γιατι θελεις να φυγεις, θα δεις και που θελεις να πας, κανοντας και καποια ερευνα παραλληλα! Για μενα αν δεν ηταν η Ταιβαν που ηρθε στην ζωη μου ως Μανα εξ ουρανου, θα επεστρεφα ξανα στην πολυαγαπημενη μου Μ.Βρετανια ή θα ακολουθουσε καποιο δευτερο μεταπτυχιακο σε χωρα της Β.Ευρωπης ή στην Τουρκία!

ταιβαν ε?εχει ψωμι εκει για πες τιποτα δεν εχω ιδεα .Αυτη λογικα ειναι υπο καθεστως κινας?
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Θα ελεγα να ριξει καποιος μια ματια στο ποιο κατω forum.
Αναφερει τις προυποθεσεις για τις ποιο σημαντικες χωρες για μεταναστευση.Καθως επισης ερωτηματα και εμπειριες-αναφορες για αυτους που πηραν τον συγκεκριμένο δρομο.ΠΙστευω θα βοηθησει πολλους.Για μενα  προσωπικά η καλυτερη λυση ειναι η Αυστραλία για όποιον εχει συγγενείς εκει για να του κανουν call ή επάγγελμα που να ειναι στην sol list και με επαγγελματική  επίσης εμπειρία καθως χρειαζονται και να συγκεντρωσεις καποια points για να γινεις δεκτος-να παρεις visa δηλ.

φιλαρακο ωραιο το ποστ θα του ριξω μια ματια εχεις τιποτα αλλο να μας πεις ?οτι και να ναι να μαθυμε κατι παραπανω
 

Taiwanos

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2009
Μηνύματα
196
Like
1
Πόντοι
1
ταιβαν ε?εχει ψωμι εκει για πες τιποτα δεν εχω ιδεα .Αυτη λογικα ειναι υπο καθεστως κινας?

Οχι, δεν ειμαστε υπο καθεστως Κινας....ακομα! Αν εχεις πτυχιο σχετικο με τεχνολογια ή μανατζμεντ δουλεια βρισκες, αλλα θελεις 2 χρονια προ-υπηρεσιας ωστε η εταιρια να μπορεσει να σου κανει προσληψη νομιμα! Βοηθαει πολυ να μαθεις την γλωσσα! Απο εκει και περα, δεν ξεκινας με αστρονομικους μισθους, θα ξεκινησεις με 1000 ευρω τον μηνα + μπονους στο τελος του χρονου (περιπου) τον πρωτο χρονο και μετα βλεπεις. Δεν ειναι παραδεισος, για ολους η Ταιβαν, αλλα για μενα παρεχει μια ποιοτητα ζωης για μενα και την οικογενεια μου, (γυναικα και κορη) που δεν θα μπορουσα να την ειχα στην Ελλαδα και δεν μιλαω μονο για λεφτα και υλικα αγαθα! Για μενα η ποιοτητα ζωης ειναι ο πιο σημαντικος παραγοντας!
 

asia_fun

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2009
Μηνύματα
3.888
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
16
Το θεμα ειναι να δεις γιατι θελεις να φυγεις? Για ποιοτητα ζωης? για λογους επιβιωσης? για λεφτα? για εργασια και μονο καποια χρονια και μετα ξανα Ελλαδα? (Αυτο το τελευταιο δεν παιζει σχεδον ποτε, αν φυγεις, δεν ξαναγυρνας και οι λογοι ειναι πολλοι).

Αναλογα γιατι θελεις να φυγεις, θα δεις και που θελεις να πας, κανοντας και καποια ερευνα παραλληλα! Για μενα αν δεν ηταν η Ταιβαν που ηρθε στην ζωη μου ως Μανα εξ ουρανου, θα επεστρεφα ξανα στην πολυαγαπημενη μου Μ.Βρετανια ή θα ακολουθουσε καποιο δευτερο μεταπτυχιακο σε χωρα της Β.Ευρωπης ή στην Τουρκία!
  φιλε  ταιβανε      νοιωθεις  "ξενος"  στη  ταιβαν?  αισθανεσε  καποιου  ειδους  ρατσισμο  απ  τους  ντοπιους?
 

Taiwanos

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2009
Μηνύματα
196
Like
1
Πόντοι
1
[quote author= link=topic=130217.msg3071092#msg3071092 date=1314522285]
   φιλε  ταιβανε      νοιωθεις  "ξενος"   στη  ταιβαν?   αισθανεσε   καποιου  ειδους  ρατσισμο   απ   τους   ντοπιους?
[/quote]

Φιλε  asia_fun "ξενος" δεν ενιωσα ποτε, μονο ισως λιγο περιεργα στην αρχη που δεν ηξερα τι γλωσσα, τωρα πλεον νιωθω εντελως "εντοπιος" :)
Ρατσισμο δεν αντιμετωπισα ποτε, σε κανενα επιπεδο της καθημερινης μου ζωης εδω περα. Απλα ως δυτικος γινεσαι συχνα πυκνα αντικειμενο προσοχης, που πολλες φορες γινεται γελοια ή και ενοχλητικη! πχ. να μιλανε για μενα στο λεωφορειο μεσα στα κινεζικα, υποθετοντας οτι εγω ως ξενος δεν καταλαβαινω τα κινεζικα, ή παιδακια να με βλεπουν και να λενε στην μαμα τους, "μαμα κοιτα ενας αμερικανος" ή εφηβοι να θελουν να βγουν μαζι σου φωτο εκει που απολαμβανεις την βολτουλα σου!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom