Νέα

Καταλήψεις, το τελευταίο καταφύγιο του κάθε αλήτη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα mdanton
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 238
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

petrospelekanos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
772
Like
2
Πόντοι
6
Ξέρω άτομο , "αντιεξουσιαστή" και ψηφοφόρο του ΣΥΝΡΙΖΑ, που κατεβαίνει στα Εξάρχεια με αυτοκίνητο 6000cc με πινακίδες Ελβετίας (το αράζει στο POLISPARK στην Κάνιγγος), ο οποίος είναι σχεδόν 35 ετών, δεν έχει δουλέψει ποτέ (ούτε έχει σπουδάσει), μένει στα ΒΠ με δύο μόνιμες υπηρέτριες και ζει με εμβάσματα που στέλνει η οικογένειά του από το εξωτερικό, στελέχη πολυεθνικής ...

Κι εγώ ξέρω έναν ακροδεξιό γιατρό, 34 ετών, που συχνάζει στα bourdela.com, μιλάει μόνο για "χασικλοπουστρονιοαναρχικοαριστερους" και που προωθούσε αβέρτα κουβερτα χαπια αντικαταθλιπτικα -χωρις συνταγή- στο νετ πριν απο μερικες μερες.
 

Επισκέπτης
Ρωτάω κάτι πολυ απλο: Μπορεί να ζήσει κάποιος με 600 ευρώ το μήνα; Ναι η όχι;

Απάντηση:Αν δεν έχει σπίτι και άλλα εισοδήματα μπορεί να επιβιώνει αλλά η ζωή του είναι σκατά!

Το θέμα είναι, γιατί παίρνει 600; Τι δουλειά κάνει;
Αν είναι διατεθειμένος να ιδρώσει μπορεί να βγάζει τουλάχιστον 1200 με τα οποία ζει. Αν όμως θέλει να είναι με στολή καθαρή μπροστά σε υπολογιστή και κλιματιστικό, τότε επιλέγει συνειδητά τα 600 ...


Ξέρεις πόσα βγάζει ένας μάστορας χτίστης ή σουβατζής; Μην σου πω ένας υδραυλικός ή ηλεκτρολόγος!

Θέλει κότσια & ιδρώτα όμως για να γίνεις.
 

petrospelekanos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
772
Like
2
Πόντοι
6
Όχι

Το ότι παίρνει μόνο 600 ευρώ, μας λέει κάτι για το τί κάνει ή πως το κάνει και γιατί το κάνει και παίρνει μόνο αυτά??

Μας λεει οτι ειναι κατω απο το οριο της φτωχιας, αν δεν το καταλαβες!
 

Madman17

Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2006
Μηνύματα
600
Like
0
Πόντοι
6
Όχι

Το ότι παίρνει μόνο 600 ευρώ, μας λέει κάτι για το τί κάνει ή πως το κάνει και γιατί το κάνει και παίρνει μόνο αυτά??
Μας λεει οτι στις επιχειρησεις υπαρχει εργασιακη ομηρια!
Να ρωτησω εγω κατι Fk?
Δουλευεις?
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Απάντηση:Αν δεν έχει σπίτι και άλλα εισοδήματα μπορεί να επιβιώνει αλλά η ζωή του είναι σκατά!

Το θέμα είναι, γιατί παίρνει 600; Τι δουλειά κάνει;
Αν είναι διατεθειμένος να ιδρώσει μπορεί να βγάζει τουλάχιστον 1200 με τα οποία ζει. Αν όμως θέλει να είναι με στολή καθαρή μπροστά σε υπολογιστή και κλιματιστικό, τότε επιλέγει συνειδητά τα 600 ...


Ξέρεις πόσα βγάζει ένας μάστορας χτίστης ή σουβατζής; Μην σου πω ένας υδραυλικός ή ηλεκτρολόγος!

Θέλει κότσια & ιδρώτα όμως για να γίνεις.

Αυτό δείχνει άγνοια της κοινωνικής δυναμικής και πραγματικότητας.
 

petrospelekanos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
772
Like
2
Πόντοι
6
Στα πα 3 φορες.Πιο λιανα δεν μπορω να το κανω.ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΠΟΡΕΙΕΣ-ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ-ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΩΛΟΥ χωρις ουσια απο ατομα χωρις ουσια.Καταλαβαινεις ακριβως τι λεω,αλλα επιμελως αποφευγεις να απαντησεις.Δικαιωμα σου,παλικαρι.

Εσύ ποιος εισαι που θα κρινεις ποια καταληψη και ποιος καταληψιας εχει ουσια η οχι; Η μηπως εισαι κατα των καταληψεων γενικα;
 

fkmenace

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2006
Μηνύματα
647
Like
14
Πόντοι
6
Όχι Μαντμαν, δεν δουλεύω.

Και να σε ρωτήσω εγώ κάτι.

Σαφέστατα υπάρχουν άπειρες περιπτώσεις εργασιακής ομηρίας. Στον ίδιο κόσμο ζούμε, αν προσπαθείς να πείσεις ότι είμαι εκτός πραγματικότητας κάντο πιο σκληρά.

Απάντησα έτσι γιατί σαφώς αυτό που είπες είναι αυτό που θα έλεγε ο καθένας. Είναι όμως πάντα η περίπτωση αυτή? Αυτό το ερώτημα θέτω εγώ, χωρίς να είμαι καφροαπόλυτος, όπως ο Λάκης. Είναι πάντα έτσι?
 

Επισκέπτης
Αυτό δείχνει άγνοια της κοινωνικής δυναμικής και πραγματικότητας.

Και όχι μόνο!

Θα έλεγα ότι δείχνει επίσης ότι η καπιταλιστική μεθοδολογία σαμποτάρει τους κοινωνικούς αγώνες με αποτέλεσμα να δημιουργείται ένας σεχταρισμός που αποπροσανατολίζει τις μάζες με ολέθριες συνέπειες για το λαικό κίνημα ...

Ευχές για να είναι ευτυχισμένο το νέο έτος που μας μπήκε πριν 25 μέρες, το 1917 δηλαδή , σου έδωσα;

Καλή χρονιά !  Τώρα που έπεσε ο Τσάρος κι ανέλαβαν τα Σοβιέτ θα φας καλά ...
 

petrospelekanos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
772
Like
2
Πόντοι
6
Όχι Μαντμαν, δεν δουλεύω.

Και να σε ρωτήσω εγώ κάτι.

Σαφέστατα υπάρχουν άπειρες περιπτώσεις εργασιακής ομηρίας. Στον ίδιο κόσμο ζούμε, αν προσπαθείς να πείσεις ότι είμαι εκτός πραγματικότητας κάντο πιο σκληρά.

Απάντησα έτσι γιατί σαφώς αυτό που είπες είναι αυτό που θα έλεγε ο καθένας. Είναι όμως πάντα η περίπτωση αυτή? Αυτό το ερώτημα θέτω εγώ, χωρίς να είμαι καφροαπόλυτος, όπως ο Λάκης. Είναι πάντα έτσι?

Όταν παίρνεις πολυ λιγότερα απ' αυτά που χρειαζεσαι για να ζήσεις, ναι, ειναι παντα η περιπτωση αυτή.
Και θα σε συμβούλευα, φιλικά, εφόσον δεν δουλεύεις, να μη μιλάς για τους εργαζόμενους και τον κόπο τους.
 

petrospelekanos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
772
Like
2
Πόντοι
6
Και όχι μόνο!

Θα έλεγα ότι δείχνει επίσης ότι η καπιταλιστική μεθοδολογία σαμποτάρει τους κοινωνικούς αγώνες με αποτέλεσμα να δημιουργείται ένας σεχταρισμός που αποπροσανατολίζει τις μάζες με ολέθριες συνέπειες για το λαικό κίνημα ...

Ευχές για να είναι ευτυχισμένο το νέο έτος που μας μπήκε πριν 25 μέρες, το 1917 δηλαδή , σου έδωσα;

Καλή χρονιά !  Τώρα που έπεσε ο Τσάρος κι ανέλαβαν τα Σοβιέτ θα φας καλά ...

Τι χάπια θα μας δώσεις φέτος Λάκη;
 

Επισκέπτης
μερικοι δεν εχουν παρει πρεφα ποιος ο μισθος του μεσου ελληνα πολιτη!!!!
 

KARALIAKOURAS

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2006
Μηνύματα
693
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
6
Εσύ ποιος εισαι που θα κρινεις ποια καταληψη και ποιος καταληψιας εχει ουσια η οχι; Η μηπως εισαι κατα των καταληψεων γενικα;

Ειμαι κατα των καταληψεων γενικα,ΝΑΙ.Και υπερ της καταργησης του Ασυλου(=ΚΥΡΙΩΣ).Φοιτητης ειμαι και οι καταληψεις δεν εχουν καμμια ουσια 100%.Η αξιολογηση των καθηγητων ΠΡΕΠΕΙ να γινει, τα ιδιωτικα πανεπιστημια θα αναγνωριστουν δεν ειναι USSR η Ελλαδα,να εχει μονο κρατικα.Επισης για να σε προφτασω δεν ειμαι Δαπιτης,ακροδεξιος,
κρατιστης,αριστερος,δεξιος,κεντρωος.Απλα βαδιζω βασει λογικης και αναλυσης της ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ πραγματικοτητας.
 

Επισκέπτης
ρε καραλιακουρα εχεις για αβαταρ τους RAMONES και λες τετοια πραγματα? :2funny: :2funny: :2funny:
 

petrospelekanos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
772
Like
2
Πόντοι
6
Ειμαι κατα των καταληψεων γενικα,ΝΑΙ.Και υπερ της καταργησης του Ασυλου(=ΚΥΡΙΩΣ).Φοιτητης ειμαι και οι καταληψεις δεν εχουν καμμια ουσια 100%.Η αξιολογηση των καθηγητων ΠΡΕΠΕΙ να γινει, τα ιδιωτικα πανεπιστημια θα αναγνωριστουν δεν ειναι USSR η Ελλαδα,να εχει μονο κρατικα.Επισης για να σε προφτασω δεν ειμαι Δαπιτης,ακροδεξιος,κρατιστης,αριστερος,δεξιος,κεντρωος,
Απλα βαδιζω βασει λογικης και αναλυσης της ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ πραγματικοτητας.

Ε πεστο οτι εισαι κατα των καταληψεων και κατα του ασύλου απο την αρχη ντε! Μη μας πρηζεις με τους αριστεριστες και τα σπιτια τους! Εφοσον εσυ δεν εισαι τιποτα, οπως μας ειπες, (η νομίζεις μαλλον οτι δεν εισαι τιποτα), πρεπει ολοι να ειναι σαν και σενα;
 

petrospelekanos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
772
Like
2
Πόντοι
6
Εσείς σε Πλατεία Εξαρχείων, Λόφο Στρέφη και Καλλιδρομίου δεν είστε των χαπιών ... τι μας τσαμπουνάς τώρα;


Επίσης είστε και ... οικολόγοι ! Το χόρτο δεν το πατάτε !!!!!!

Προσωπικά μένω στο Παγκράτι, οπότε δεν με αφορούν ούτε τα Εξάρχεια, ούτε το χασίς που λες. Εσύ ήσουνα αυτός που συνιστούσες χάπια εδώ μέσα, το ξέχασες κιόλας;
 

fkmenace

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2006
Μηνύματα
647
Like
14
Πόντοι
6
Εντάξει παίδες.. και επειδή κουβέντα ένας εναντίον τριών δεν μπορώ να κάνω, θα σας αφήσω με την υπόθεση ότι έχετε δίκιο.

Και την εξής υποσημείωση.

Ζούμε στο 2007. Όχι στο 1917. Σε αυτό , κατ εμέ, ο Λάκης έχει δίκιο. Δεν υπάρχει, στην Ελλάδα, όπως υπήρχε κάποτε, ο "εργάτης". Κατ εμέ, που δεν έχω επαφή με την πραγματικότητα.

Αρκεί να δείτε την τεράστια απόπειρα που έγινε πριν από μερικές εβδομάδες για την αγορά δύο τεράστιων τραπεζών με "αέρα". Η αγορά άλλαξε.. για αυτό και είναι αγορά, και όχι εργοστάσιο.

Αυτά, και να με συγχωρείτε αν σας κούρασα με τις μωρολογίες μου. Καλό κουράγιο στην συγκεκριμενοποίηση του μισθού του μέσου Έλληνα πολίτη.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom