Νέα

Καταλήψεις, το τελευταίο καταφύγιο του κάθε αλήτη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα mdanton
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 238
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

GEORGEG

Μέλος
Εγγρ.
22 Σεπ 2005
Μηνύματα
30
Like
4
Πόντοι
0
Σήμερα στην Αθήνα, η πανεπιστημιακή κοινότητα και οι φοιτητές έδειξαν, ότι όταν θέλουν και με συγκεκριμένες κινήσεις, δεν ανοίγει ρουθούνι στις πορείες.

μια παρατηρηση σε σχεση με το προηγουμενο σχολιο...
ο λογος για τον οποιο χθες δεν ανοιξε ρουθουνι στην πορεια δεν οφειλεται στην προστασια της πορειας απο τους φοιτητες και την πανεπιστημιακη κοινοτητα. Δυστυχως εχει αποδειχθει πολλακις οτι δεν ειναι σε θεση να προστατευσουν τις πορειες τους. Χθες δεν εγιναν φασαριες διοτι αυτοι που τις προκαλουν αποφασισαν για λογους στρατηγικης να μην κανουν τιποτα. Τις προηγουμενες μερες ειχε δημιουργηθει πολυ βαρυ κλιμα εναντιον τους, κυριως απο τα ΜΜΕ και ολοι τους περιμεναν στη γωνια. Οι μπαχαλοι το μυριστηκαν, καταλαβαν οτι δεν τους επαιρνε χθες να κανουν τιποτα γιατι θα τους στριμωχνε αμεσως η αστυνομια με την συναινεση της κοινης γνωμης και ετσι δεν εγινε τιποτα. Αυτος ειναι ο λογος της χθεσινης ηρεμης πορειας και οχι η περιφρουρηση της απο τους φοιτητες! Ετσι απλα μια διευκρινηση...
 

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
Μα το πρόβλημα δεν είναι στα άτομα, είναι στο καπιταλιστικό σύστημα στην ολότητά του. Αυτό είναι που πρέπει να ανατραπεί, δεν με αφορά η ευημερία -η μη- του κάθε επιχειρηματία ξεχωριστά.

Και απο που κι ως που δεν δικαιούμαι να κρίνω το μεροκαματιάρη που ψηφίζει το ίδιο κόμμα με τ' αφεντικά του, ενώ δεν έχει τα ίδια ταξικά συμφέροντα με αυτά;

Κατ' αρχάς προσωπικά θα συμφωνήσω με όποιον το έχει πει ότι είναι άσχετο το τι πιστεύει καθένας με την οικονομική του κατάσταση. Αν υπάρχει conflict είναι προσωπικό του θέμα, κι ας το λύσει. Προσωπικά σέβομαι τα πιστεύω του οποιουδήποτε και δεν τα συγχέω με την οικονομικόκοινωνική του κατάσταση. Μπορώ να βγάλω συμπεράσματα για το μυαλό του και την ψυχολογική του κατάσταση, αλλά δεν αποτελεί επιχείρημα κατά της ιδεολογίας του.

Εμένα με ενδιαφέρει τοκαπιταλιστικό σύστημα στο οποίο ζω και πως αυτό θα διατηρηθεί και θα εξελιχθεί προς την κατεύθυνση του μικρότερου κράτους και της εμπέδωσης της ατομικής ελευθερίας. Έτσι είμαι αντίθετος σε όποιον λέει ότι θέλει να ανατρέψει το καπιταλιστικό σύστημα. Γιατί η μόνη εναλλακτική πρόταση στον καπιταλισμό είναι ο σοσιαλισμός και σοσιαλισμός σημαίνει κεντρικός σχεδιασμός και έλεγχος της οικονομίας και περιορισμός των ατομικών ελευθεριών προς όφελος ενός αορίστου δημοσίου συμφέροντος.

Και αυτή η εναλλακτική πρόταση είναι μια ανελεύθερη πρόταση και γι' αυτό από εμένα απορριπτέα. Όλα τα άλλα είναι κουβέντα να γίνεται.
 

qozac

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2007
Μηνύματα
20
Like
0
Πόντοι
0
ενα ακομη θεμα εχει ξεφυγει απο το νοημα του τιτλου , εγω θα παραμεινω στο αρχικο σκεπτικο και θα πω κατι απλο για το ασυλο (το οποιο ειναι και αυτο εκτος θεματος αλλα πιο κοντα νοηματικα)
τι σχεση εχει το ασυλο με τους κουκουλοφορους ? καμια απαντω μονος μου 
ποιος εμποδισε την αστυνομια να συλλαβει τους κουκουλοφορους ?σε οποιαδηποτε περιπτωση (εκτος καταληψης) τελουν αξιοποινα αδικηματα και πρεπει να γινει εφαρμογη του νομου.αρα ειναι αχρηστη(οι) να εφαρμοσουν τον νομο , το ασυλο δν εχει καμια σχεση και δεν ενοχλει κανεναν.
ακομη , εφοσον καθε αξιοποινη πραξη ελεγχεται απο το νομο που μπορει να εφαρμοστει αμεσα ποιο ειναι το μοναδικο αδικημα(αν ειναι) που δν μπορουν να επεμβουν οι δυναμεις καταστολης ?
απαντω , η ΚΑΤΑΛΗΨΗ δημοσιου κτιριου.
ο νομος(περι συλου) προβλεπει τι θα γινει σε περιπτωση ποινικου αδικηματος , το μονο που δν ελεγχει ειναι η καταληψη (ιδιομορφο αδικημα) το μονο που  ενοχλει με το νομο περι ασυλου ειναι οτι δν μπορουν να ελεγξουν την καταληψη και το οποιο καιει οσους καιγονται για αλλαγη του νομου , λες και αυτο τους μαρανε.


και κατι αλλο που ξεχασα , οσα εγιναν στη θεολογικη σχολη εγιναν υπο το καθεστως της καταληψης ? δν γνωριζω γιαυτο ρωταω , αν δν ειχαν καταληψη τα πραγματα ειναι απλα
 

petrospelekanos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
772
Like
2
Πόντοι
6
ΤΟ γέλιο του sxsitegr όταν είπα (για πολλοστή φορά, και χωρίς να σημαίνει κάτι κακό αν ήμουνα, απλά δεν είμαι) οτι δεν ανήκω στο ΚΚΕ, που κολλάει; Τόσο χάχας είναι η απλώς είναι της άποψης οτι "κολιός με κολιό απο το ίδιο βαρέλι"; Τι λεει η wikipedia επ αυτού;
 

Επισκέπτης
Εγω απλα ελεγα οτι στην θεωρια ολα καλα!

Ακομα κι ο λακης που φωναζει με τα λεφτα του μπαμπα και τα πατρικα του σπιτια ζει! ...

Στην δουλεια μου βλεπω ανθρωπους με πτυχια που παιρνουν 680 ευρω! Αυτο γιατι?
Γιατι βαρεθηκαν να ψαχνουν? Γιατι δεν εχουν ορεξη να δουλεψουν? Ή μηπως γιατι αποδεχθηκαν την "πραγματικοτητα"?

ΜΠροστα σου ειναι εκτως κι αν εισαι σιγουρος οτι καπου θα "βολευτεις" κι εσυ και δεν σε νοιαζει!
Κοιτα εγω ειμαι μικρος και δεν καταλαβαινω απο αφεντικα και γαλωνια! Ο 50ρης με πτυχιο ηλεκτρονικου(τωρα με τις πολυεθνικες λακη ολοι οσοι ανέφερες δουλευουν υπαλληλοι στα επισημα σερβις) παιρνει 900 ευρω και ζει 4! Αυτος που θα παει?

Τα πτυχία ρε φίλε έγιναν της οκάς τις τελευταίες δεκαετίες. Και όλοι οι πτυχιούχοι θέλουν θέσεις γραφείου. Το θέμα είναι ότι υπάρχει τεράστια προσφορά υπαλλήλων και μικρή ζήτηση. Κι αυτό γιατί οι επιχειρηματίες από το 1981 και μετά που βγήκε ο "Σιδερένιος" τέθηκαν υπό διωγμό. Αντιμετωπίστηκαν σαν "εχθροί του λαού" σύμφωνα με την ξεπερασμένη μαρξιστική αντίληψη. Οι επιχειρήσεις λιγόστεψαν κατά πολύ και οι ξένοι επενδυτές πήραν πόδι εξαιτίας των καθηκιών που αυτοεπικαλούνται συνδικαλιστές.

Όταν κανείς δεν τολμά να φτιάξει δική του επιχείρηση και όλοι θέλουν να γίνουν υπάλληλοι, τι περιμένεις να γίνει; Αν δεν δημιουργήθουν για να στραφεί κόσμος προς τα ελεύθερα επαγγέλματα οι μισθοί των υπαλλήλων θα πέσουν κι άλλο και θα γίνουν κολήγοι ...


Για να γίνει αυτό πρέπει οι μαρξιστικές πίπες να μπουν εκεί που τους αξίζει : ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ  και να δούμε κατάφατσα την πραγματικότητα μιμούμενοι τις οικονομίες που ευμερούν και όχι τη DDR του Χόνεκερ ...
 

Επισκέπτης
δεν κοιτας ρε λακη που το κομμα σου τα εχει σκατωσει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Επισκέπτης
(Παραπεμπω οσους θελουν να μαθουν λιγο πολυ τις πολιτικες των εταιριων να διαβασουν το "Ηλίθιοι λευκοι" του Μαϊκλ Μουρ)

Ο "κύριος" Μάικλ Μούρ με όσα έψελνε σε βάρος του Μπούς πέτυχε να προσληφθεί ως υπεύθυνος προπαγάνδας των Δημοκρατικών για να ρίχνει λάσπη στους Ρεπουμπλικανούς και τον Μπούς. Με μισθό αρκετά μύρια $ . Υποθέτω λοιπόν ότι ο ίδιος έκανε καλά τη δουλειά του και είχε κότσια να πετύχει γαμάτο μισθό. Όσοι είδαν στο πρόσωπο του έναν "καθοδηγητή" , ίσως είναι κορόιδα και τους πέφτουν πολλά και τα 600 ευρώ ...
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Σωστά, τι έκανε η δεξιά για να ενθαρρύνει τους ανθρώπους να φτιάξουν τη δική τους επιχείρηση; Και λέω να φτιάξουν κι όχι να κληρονομήσουν, όπως είναι η δεξιά παράδοση!

Και το ότι ο μπους είναι πρότυπο για τους δεξιούς το ξέρουμε!
 

Επισκέπτης
δεν κοιτας ρε λακη που το κομμα σου τα εχει σκατωσει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν έχω κόμμα αγαπητέ, γιατί δεν το έχω ανάγκη. Όποιο κόμμα κι αν κυβερνά όμως, το συνάφι των αντιεξουσιαστών κοπριτών (περήφανοι που είναι κοπρίτες και όχι ιδιοκτήτες σύμφωνα με σύνθημά τους) του παρακράτους των Εξαρχείων, θα αποτελούν πάντα το περιθώριο και τα περιττώματα της Ελληνικής κοινωνίας.

Το ξέρεις καλά αυτό , γι'αυτό γαυγίζεις εσύ και οι όμοιοί σου (Todok).
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Στο περιθώριο και τα περιττώματα της ελληνικής κοινωνίας ανήκουν και άλλοι που δεν είναι "αντιεξουσιαστές"!
 

Επισκέπτης
λακη μαθε να ξεχωριζεις επιτελους τους αναρχικους απο τους αριστερους!!!
 

KARALIAKOURAS

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2006
Μηνύματα
693
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
6
ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ?Προσωπικες κοντρες βλεπω μονο και παλη δεξιας/αριστερας...  :jerking: :jerking: :jerking:
 

Επισκέπτης
λακη μαθε να ξεχωριζεις επιτελους τους αναρχικους απο τους αριστερους!!!

Κι εσύ αυτούς που έχουν γραμμένα στα @@ τους τα κόμματα και τις ιδεολογίες γιατί 1)δεν χρειάζονται κόμματα & ιδεολογίες 2) έχουν @@.

Εγώ που με κατηγορεί ένας μπόμπος από τους δικούς σου σε άλλο θέμα ότι "βρήκα business και σπίτια από τον πατέρα μου" (οπότε είμαι σύμφωνα με αυτόν και τις πίπες που πιστεύει "ταξικός εχθρός" - προφανώς φαντάζεται ότι είμαι γιός του Ροκφέλερ ή του Χένρυ Φόρντ) , στα 22 , όντας φοιτητής , τα καλοκαίρια δούλευα χαμάλης για χαρτζηλίκι ( το οποίο έτρωγα στις πουτάνες- άσχετο). Ξέρεις πολλούς αριστερούς - αναρχοκουμμούνια φοιτητές με μαλλιά και μούσια αλλά Τρότσκι να έχουν κάνει το ίδιο; Μόνο μπάφους στην Καλλιδρομίου ξέρουν να πίνουν και να κλαίγονται που δεν έχουν πατέρα τον Χιού Χέφνερ (κι εγώ θα το ήθελα, αλλά ατυχήσαμε, τι να κάνουμε;).
 

Επισκέπτης
δηλαδη οσοι ψηφιζουν καποιο κομμα και εχουν οπιαδηποτε ιδεολογια δεν εχουν αρχιδια??ναι ξερω ενανα αριστερο που να δουλεψε!!εμενα!!!και ναι γουσταρω να πηγαινω στα εξαρχεια!!!
 

Madman17

Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2006
Μηνύματα
600
Like
0
Πόντοι
6
Στο εχω ξαναπει δεν ειμαι με κανενα Lakis...
Δεν ξερω απο ταξεις!
Απλα λεω οτι εισαι πολυλογας και μιλας για ολα εκ του ασφαλους...

Ζεις σε μια αλλη πραγματικοτητα!
 

Επισκέπτης
δηλαδη ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ πηγαινουν εξαρχεια ειναι ναρκωμανεις και αναρχικοι?αληθεια εσυ που συχναζεις?ΥΓ.μαντμαν σε μενα αναφερεσαι?
 

Madman17

Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2006
Μηνύματα
600
Like
0
Πόντοι
6
Τα πτυχία ρε φίλε έγιναν της οκάς τις τελευταίες δεκαετίες. Και όλοι οι πτυχιούχοι θέλουν θέσεις γραφείου. Το θέμα είναι ότι υπάρχει τεράστια προσφορά υπαλλήλων και μικρή ζήτηση. Κι αυτό γιατί οι επιχειρηματίες από το 1981 και μετά που βγήκε ο "Σιδερένιος" τέθηκαν υπό διωγμό. Αντιμετωπίστηκαν σαν "εχθροί του λαού" σύμφωνα με την ξεπερασμένη μαρξιστική αντίληψη. Οι επιχειρήσεις λιγόστεψαν κατά πολύ και οι ξένοι επενδυτές πήραν πόδι εξαιτίας των καθηκιών που αυτοεπικαλούνται συνδικαλιστές.

Όταν κανείς δεν τολμά να φτιάξει δική του επιχείρηση και όλοι θέλουν να γίνουν υπάλληλοι, τι περιμένεις να γίνει; Αν δεν δημιουργήθουν για να στραφεί κόσμος προς τα ελεύθερα επαγγέλματα οι μισθοί των υπαλλήλων θα πέσουν κι άλλο και θα γίνουν κολήγοι ...


Για να γίνει αυτό πρέπει οι μαρξιστικές πίπες να μπουν εκεί που τους αξίζει : ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ  και να δούμε κατάφατσα την πραγματικότητα μιμούμενοι τις οικονομίες που ευμερούν και όχι τη DDR του Χόνεκερ ...
Η Ν.Δ. ανεβασε κατα 1% το ΦΠΑ και μειωσε τις φοροαπαλαγες και τις βοηθειες στις μικρομεσαιες επιχειρησεις!
Οι περισοτερες περασαν σε πολυεθνικους ομιλους! Στην πορεια ομως λογο ακριβειας υπηρξε χασουρα και πτωση τζιρου! Οι πολυεθνικες ζητουν χαμηλοτερους μισθους!

Οι μικρες επιχειρησεις κλεινουν οι χωνεύονται στις πολυεθνικες! Γι`αυτο υπαρχει ανεργια και εργασιακη ομηρια!
 

Επισκέπτης
Απλα λεω οτι εισαι πολυλογας και μιλας για ολα εκ του ασφαλους...

Ζεις σε μια αλλη πραγματικοτητα!

Πραγματικότητα άλλη από εκείνη των υπαλλήλων που παρακαλούν να διοριστούν και μετά διαμαρτύρονται για τους μισθούς; Ναι , έχεις δίκιο.

Η δική μου ζωή δεν έχει ούτε ωράριο, ούτε κεκτημένα, ούτε προγραμματισμένη άδεια. Δουλεύω σε μια μέρα όσες ώρες δουλεύει ένας υπάλληλος σε μια βδομάδα.Τα καλοκαίρια από το 2000 εώς το 2005 έκανα (συνολικά) 10 μπάνια στη θάλασσα.
 

Madman17

Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2006
Μηνύματα
600
Like
0
Πόντοι
6
Οχι Todok στον Laki...

Κι εγω συχναζω Εξαρχεια...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom