Νέα

Καταλήψεις, το τελευταίο καταφύγιο του κάθε αλήτη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα mdanton
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 238
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Madman17

Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2006
Μηνύματα
600
Like
0
Πόντοι
6
Δλδ. ότι μας πουν αυτές οι υπηρεσίες θα το δεχτούμε?

Δεν έχουμε άποψη?

Δεν νομίζω ότι είναι ικανή απάντηση αυτή για να συνεχίσουμε την συζήτηση.

Συμφωνήσαμε...τα 600Ε δεν είναι αρκετα.

ΟΚ, πάμε για ύπνο τώρα δλδ?
Εγω θα ξαναπω απο οσα εχω δει 930 ευρω ειναι αρκετα για να ζεις μια καλη ζωη μονος σου...
 

petrospelekanos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
772
Like
2
Πόντοι
6
Εγώ δεν τα αρνήθηκα αυτά. Αλλά όποιος ειρωνεύεται ας αποταθεί αλλού, γιατί μάλλον λάθος ξύπνησε το πρωί, και έχει ακόμα τσίμπλες.

Επίσης μίλησε για τον έρωτα, και για τον οντά ενός πασά. Το '50, επίσης.

Μην βγάζετε συμπεράσματα για τον συνομιλητή σας, τί έχει ζήσει, τί ξέρει και τί όχι, από πληροφορίες λιγότερες και από τα ψίχουλα του Χανσελ και της Γκρέτελ. Γιατί αλλιώς προσβάλλετε την νοημοσύνη του. Τόσο απλά

EDIT : Έχω δουλέψει τρία καλοκαίρια συνεχόμενα, και όχι σε καφέ και ταβέρνες. Ευχαριστημένος? Μπορώ έστω να ρίχνω κανένα παλαμάκι στο χορό?

Δεν σε ειρωνεύτηκα, κρίνω μόνο τις απόψεις που εκφέρεις. Και αν θες, ρίχνε και παλαμάκι, ρίξε και ολόκληρο ζεϊμπέκικο, δεν είμαι εγώ αυτός που θα στο απαγορέψει.
Αααα, και το τραγούδι "μεσ' στον οντά ενού (και όχι ενός) πασά" είναι και πάλι του Σπύρου Περιστέρη, το τραγουδάει όμως υπέροχα ο Μάρκος.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Εγω θα ξαναπω απο οσα εχω δει 930 ευρω ειναι αρκετα για να ζεις μια καλη ζωη μονος σου...

Αν και μου φαίνονται λίγα.
(Για απόφοιτο ΑΕΙ που εργάζεται σε δουλειά που απαιτέι τέτοιο προσόν)

Δεν νομίζω ότι είναι απαγορευτικό το ποσό για να καθιερωθεί.

Θα είχε ενδιαφέρον να γνωρίζαμε τους λόγους γιατί δεν γίνεται όμως και αυτό είναι πιθανότατα άλλη μία τεράστια κουβέντα.
 

fkmenace

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2006
Μηνύματα
647
Like
14
Πόντοι
6
Ο χορός δεν πήγαινε σε σένα, πέτρο. Η υποτίμηση νοημοσύνης πήγε. Τέσπα. Καληνύχτα σας. Πρέπει να φτιαρίσω και το χιόνι το πρωί  :cheesy:

 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
ΑΣΟΕ,  ειναι πιστευεις ευκολο να σε παρει καποιος οταν πρεπει να σου δινει 14 μισθους?
Ή πιστευεις οτι σε κανουν διευθηντη ή προισταμενο στα 26???

Πάντως κάποιοι έγιναν διευθυντές σε πολύ νεαρή ηλικία... όταν άλλοι "ζουν" με 400 το μήνα και αν...
 

petrospelekanos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
772
Like
2
Πόντοι
6
Αν και μου φαίνονται λίγα.
(Για απόφοιτο ΑΕΙ που εργάζεται σε δουλειά που απαιτέι τέτοιο προσόν)

Δεν νομίζω ότι είναι απαγορευτικό το ποσό για να καθιερωθεί.

Θα είχε ενδιαφέρον να γνωρίζαμε τους λόγους γιατί δεν γίνεται όμως και αυτό είναι πιθανότατα άλλη μία τεράστια κουβέντα.

Ο Μητσοτακης μπορει να σου πει πολλους λογους υποθετω!  :)
 

Madman17

Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2006
Μηνύματα
600
Like
0
Πόντοι
6
Εγώ δεν τα αρνήθηκα αυτά. Αλλά όποιος ειρωνεύεται ας αποταθεί αλλού, γιατί μάλλον λάθος ξύπνησε το πρωί, και έχει ακόμα τσίμπλες.

Επίσης μίλησε για τον έρωτα, και για τον οντά ενός πασά. Το '50, επίσης.

Μην βγάζετε συμπεράσματα για τον συνομιλητή σας, τί έχει ζήσει, τί ξέρει και τί όχι, από πληροφορίες λιγότερες και από τα ψίχουλα του Χανσελ και της Γκρέτελ. Γιατί αλλιώς προσβάλλετε την νοημοσύνη του. Τόσο απλά

EDIT : Έχω δουλέψει τρία καλοκαίρια συνεχόμενα, και όχι σε καφέ και ταβέρνες. Ευχαριστημένος? Μπορώ έστω να ρίχνω κανένα παλαμάκι στο χορό?
Αν μιλας για εμενα οτι ειρωνευτικα μαλλον με παρεξηγησες και ζητω συγνωμη γιατι γραφω πολυ γρηγορα και δεν προλαβαινω να κανω σωστη συνταξη προτασεων!

Δεν σε εκρινα απλα αναρωτηθηκα! Απλα καταλαβαινω οτι περιμενεις λογο πτυχιου να παρεις καποια λευτα και θα βρεθεις εξ απροοπτου(εκτος αν εχεις ηδη εξασφαλισμενη θεση καπου και δεν το λεω για να σε προσβαλω)

Παντως "εξω" αυτο παιζει. Μισθοι της πεινας και αν θες να παρεις 950 ευρω πρεπει να δουλευεις 12ωρο! Καταπατανε καθε δικαιωμα και κοιτανε μονο την τσεπη τους! Γιατι και οι μικρες και οι μεσαιες εταιριες χανουν λογο ακριβειας! και ο τροπος για να ρεφαριυν ειναι τα χαμηλοτερα εργατικα χερια!
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Ε, τραβα στον Αλογοσκουφη τοτε!  :)

Δεν παίζω tennis πια. Δεν θα με δεχτεί.

(Ο συγκεκριμένος φέρει νομίζω ελάχιστο ποσσοστό ευθύνης... Υπάρχουν πολλοί προγενέστεροι που θα έπρεπε να ενοχλήσουμε πριν φτάσουμε στον αλογοσκούφη)
 

petrospelekanos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
772
Like
2
Πόντοι
6
Δεν παίζω tennis πια. Δεν θα με δεχτεί.

(Ο συγκεκριμένος φέρει νομίζω ελάχιστο ποσσοστό ευθύνης... Υπάρχουν πολλοί προγενέστεροι που θα έπρεπε να ενοχλήσουμε πριν φτάσουμε στον αλογοσκούφη)

Σωστός!
 

Madman17

Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2006
Μηνύματα
600
Like
0
Πόντοι
6
Αν και μου φαίνονται λίγα.
(Για απόφοιτο ΑΕΙ που εργάζεται σε δουλειά που απαιτέι τέτοιο προσόν)

Δεν νομίζω ότι είναι απαγορευτικό το ποσό για να καθιερωθεί.

Θα είχε ενδιαφέρον να γνωρίζαμε τους λόγους γιατί δεν γίνεται όμως και αυτό είναι πιθανότατα άλλη μία τεράστια κουβέντα.
Τα πτυχια θα παιρνουν μπονους και θα εχουν μεγαλυτερη κλιμάκωση στις αυξησεις ανα 2ετια!
Μιλαω για βασικο μισθο ανειδίκευτου...
Να ξεκινα απο εκει και να ανεβαινει αναλογα!

Κανενας εργοδοτης ομως δεν θελει να δινει περισοτερα!

ΟΙ τελευταιοι νομοι που περασαν το καλοκαιρι μειωσαν πολους μισθους! Η εταιρια μου εκοψε διαφορα!

(Παραπεμπω οσους θελουν να μαθουν λιγο πολυ τις πολιτικες των εταιριων να διαβασουν το "Ηλίθιοι λευκοι" του Μαϊκλ Μουρ)
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Παντως "εξω" αυτο παιζει. Μισθοι της πεινας και αν θες να παρεις 950 ευρω πρεπει να δουλευεις 12ωρο! Καταπατανε καθε δικαιωμα και κοιτανε μονο την τσεπη τους! Γιατι και οι μικρες και οι μεσαιες εταιριες χανουν λογο ακριβειας! και ο τροπος για να ρεφαριυν ειναι τα χαμηλοτερα εργατικα χερια!

Ισχύει αυτό. Αλλά όχι μόνο αυτό. Και εδώ χωρίς ειρωνεία, θα πρέπει να σε ρωτήσω εγώ εάν έχεις βρεθεί στην θέση του εργοδότη και ειδικότερα σε μικρομεσαία επιχείρηση.
Υπάρχουν και άλλοι λόγοι που πιέζονται τα ημερομίσθια, όχι για όλες τις θέσεις/ειδικότητες. Αλλά είπαμε, είναι άλλη τεράστια κουβέντα αυτή, ας την αρχίσουμε ευχαρίστως αύριο. Η οποία μάλιστα θα πρέπει να ξεκινήσει με κάποιες παραδοχές για να γίνει πραγματική συζήτηση και όχι καβγάς.
 

petrospelekanos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
772
Like
2
Πόντοι
6
Ισχύει αυτό. Αλλά όχι μόνο αυτό. Και εδώ χωρίς ειρωνεία, θα πρέπει να σε ρωτήσω εγώ εάν έχεις βρεθεί στην θέση του εργοδότη και ειδικότερα σε μικρομεσαία επιχείρηση.
Υπάρχουν και άλλοι λόγοι που πιέζονται τα ημερομίσθια, όχι για όλες τις θέσεις/ειδικότητες. Αλλά είπαμε, είναι άλλη τεράστια κουβέντα αυτή, ας την αρχίσουμε ευχαρίστως αύριο. Η οποία μάλιστα θα πρέπει να ξεκινήσει με κάποιες παραδοχές για να γίνει πραγματική συζήτηση και όχι καβγάς.

Δε μου λεει τιποτα αυτο. Ουτε στη θεση του υπευθυνου κρατουμενων στο Νταχαου θα ηθελα να ειμαι, δεν με αφορα αυτου του ειδους η εργασιακη αγωνια.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Δε μου λεει τιποτα αυτο. Ουτε στη θεση του υπευθυνου κρατουμενων στο Νταχαου θα ηθελα να ειμαι, δεν με αφορα αυτου του ειδους η εργασιακη αγωνια.

Κάτι θα έπρεπε να λέει κατά τη γνώμη μου. Τουλάχιστον να αφήνει κάποια περιθώρια να μην γνωρίζεις όλες τις παραμέτρους. Διαφορετικά δεν κάνεις διάλογο. Δεν ζητάς κάτι, μόνο να το επιβάλλεις θέλεις θεωρώντας δογματικά ότι έχεις δίκιο.

Και εντάξει θα συμφωνήσω μαζί σου, Kommandant στο Dachau, ούτε εγώ θα ήθελα να ήμουνα. Αλλά δεν είναι το ίδιο με το να είσαι εργοδότης.
 

Madman17

Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2006
Μηνύματα
600
Like
0
Πόντοι
6
Ισχύει αυτό. Αλλά όχι μόνο αυτό. Και εδώ χωρίς ειρωνεία, θα πρέπει να σε ρωτήσω εγώ εάν έχεις βρεθεί στην θέση του εργοδότη και ειδικότερα σε μικρομεσαία επιχείρηση.
Υπάρχουν και άλλοι λόγοι που πιέζονται τα ημερομίσθια, όχι για όλες τις θέσεις/ειδικότητες. Αλλά είπαμε, είναι άλλη τεράστια κουβέντα αυτή, ας την αρχίσουμε ευχαρίστως αύριο. Η οποία μάλιστα θα πρέπει να ξεκινήσει με κάποιες παραδοχές για να γίνει πραγματική συζήτηση και όχι καβγάς.
+1
Οι μικρες επιχηρησεις εχουν προβληματα.
Καταλαβαινω αλλα θα καταληξουμε να μην μπορουμε να αγοραζουμε αυτα που παραγει καμια επιχηρηση!

Το συζηταμε αυριο και ας ξεκινησουμε νεο Thread γιατι αυτο μιλαει για το Ασυλο και τους "αλητες"....

Καληνυχτα My friends(ανεξαιρέτως)!
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Καληνύχτα σε όλους.
 

sxsitegr

Μέλος
Εγγρ.
28 Οκτ 2005
Μηνύματα
900
Like
2
Πόντοι
6
Πράγμα που σημαίνει -σύμφωνα με τα λεγόμενά σου- οτι εσύ δεν δικαιούσαι να μιλήσεις περί Χίτλερ (η Στάλιν), διότι δεν είσαι 65 χρονών, ούτε έχεις ιδία γνώμη, έτσι;

Πράγμα που σημαίνει, σύμφωνα με την αυθεντική ερμηνεία των λεγομένων μου, ότι για πράγματα που δεν ξέρω, δεν έχω σκοπό να βγαίνω και να απαιτώ από τους άλλους "αποκηρύξτε τον Στάλιν" ή "ξεχάστε τον Χίτλερ".

Το να έχει κάποια γνώμη γι' αυτούς, δεν είναι κακό.
Το να νομίζεις ότι τα ξέρεις όλα, ενώ ούτε καν τους έχεις δει από κοντά, είναι αστείο.

Οπότε αν σε ξαναδώ να μιλας γι' αυτά, θα σου την πω, και με την άδειά σου, αν θες να είσαι συνεπής.

Κανένα πρόβλημα. Φυσικά, δεν έχω πρόβλημα να το κάνω και εγώ. (αμοιβαιότητα)
Μάντεψε όμως ποιος θα χάσει γιατί η επιχειρηματολογία του αντλείται κατά βάση από εκεί.

Και δεν δικαιούσαι φυσικά να κρίνεις την αξιοπιστία της οικογένειάς μου, που κάποια μέλη της, έχουν και παραέχουν ιδία γνώμη επι του θέματος.

Ωχ καλά. Οι προσωπικές εμπειρίες της εποχής είναι πραγματικά πολλές και διαφορετικές. Και εμένα τα μέλη της οικογενείας μου που έζησαν εκείνη την εποχή, έχουν να που τα χειρότερα (και εξ ιδίων) για τους αντάρτες. Μπορώ άνετα να σου βρω και άλλα 2-3 μέλη εδώ μέσα, που οι οικογένειες τους επλήγησαν από τους αντάρτες.

Καταδίκασε λοιπόν το αντάρτικο.

Και στο λέω εγώ που, όπως ξέρεις, δεν είμαι ΚΚΕ.

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom