Νέα

Γνώμες για ΚΚΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα adonis13
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 236K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Βέβαια εσύ δουλεύεις κεντρικά, βλέπεις από μέσα πράγματα και έχει μεγαλύτερη εμπειρία.
Τώρα στο ζητούμενο ο Γρίβας πήρε τίποτε; Οι τελωνειακοί χαζοί είναι;

Ότι θα πάρουν και οι τελωνειακοί πήρε.

Δεν υπάρχει σάλιο λέμε...........
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.475
Κριτικές
7
Like
3.207
Πόντοι
786
Ήξεις, αφίξεις...
Μάλλον σώθηκαν τα κίνησης. Διότι γαμώ την πουτάνα μου δεν ξαναπαίρνω το αυτοκίνητό μου για ελέγχους, αν τα κόψουν. Ας τα κόψουν από τις καργιόλες καθαρίστριες, ταμείο, ΤΠΔ κλπ.
 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.456
Like
19
Πόντοι
166
Οκ, ο καθένας έχει προφανώς το δικαίωμα να λέει τη γνώμη του, αρκεί ορισμένα πράγματα να τα τεκμηριώνει. τι σημαίνει οι κεφαλαιοκράτες παράγουν το πλούτο, αυτή που τον παράγουν είναι οι εργάτες, όπως είναι θέλω να πιστεύω και ο καθένας απο μας εδώ μέσα, και αυτοί που κερδίζουν είναι οι κεφαλαιοκράτες. Άρα αφού οι εργάτες παράγουν το πλούτο γιατί θα πρέπει να (χρυσο)πληρώνουν για να πάρουν αυτό που δικαιωματικά τους ανήκει. Επίσης οι ανθρωπότητα και η τεχνολογία έχουν φτάσει σε τέτοια επίπεδα που μπορεί να παρέχει στον καθένα όλες του τις ανάγκες, χωρίς πάλι να απαιτείται ο εργάτης να τ' αγοράζει. Την Ακρόπολη δηλαδή δεν την έχτισε ο Δάμων και ο Φειδίας αλλά οι σκλάβοι της Αρχαίας Αθήνας, πάντα στην ιστορία τα "θαύματα" τα έκαναν οι εκμεταλλευόμενοι, άρα και σήμαρα μπορεί το "θαύμα" να το κάνει ο κάθε εργάτης και όλοι οι εργάτες μαζί. ΚΚΕ ρε!!!!
Υ.Γ. τουλάχιστον εσείς που βγάζεται ΠΑΣΟΚ και ΝΔ στη κυβέρνηση μην τους βρίζεται, δείτε σε ενα καθρέφτι και μουτζωθείτε
επειδη εχω κατι ζορια με τα οικονομικα μου δεν λες στον περισσο να μας μοιρασει τα 80μυρια ευρω που εβγαλε περυσι, ειπαμε  ο εργατης παραγει γιατι να τα χαιρεται ο  ιδιοκτητης που καθεται....το ρεμαλι..
 

magoyras

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2006
Μηνύματα
367
Like
26
Πόντοι
1
:think:
Δεν θα πιασω τις πολιτικες θεωριες και τα πολιτικα "πιστευω"...θα αναφερθω σε ποιο χειροπιαστα θεματα..και αν εχουν ξαναναφερθει,ζηταω απο τωρα συγνωμη...


Το ΚΚΕ και κατ'επεκταση το ΠΑΜΕ...

1ον)Παρακινει τον κοσμο σε απεργιακες κινητοποιησεις...Ετσι πρεπει,ο κοσμος πρεπει να συμμετεχει..αλλά..κατα την γνωμη τους,ΟΧΙ με συμμετοχη στις κινητοποιησεις των επισημων ομοσπονδιων καθε κλαδου,αλλά κατω απο την σκεπη του ΠΑΜΕ...
Τι σημαινει και τι προκαλει αυτο??
Το ΚΚΕ και κατ'επεκτασην το ΠΑΜΕ...συμβαλουν τα μεγιστα στην διασπαση του συνδικαλιστικου κινηματος,κατι το οποιο εδω και πολλα χρονια ευχοντε και το κεφαλαιο αλλα και οι εκαστοτε κυβερνησεις να συμβει...και εν μερει εχει επιτευχθει...
Τρομοκρατει και προπυλακιζει συνδικαλιστες που ανηκουν σε αλλο πολιτικο χωρο,ή,δεν ανηκουν γενικα σε καποιο πολιτικο χωρο,επειδη απλα διαφωνουν μαζι τους....
Αυτο δεν ταιριαζει σε οσα επικαλειστε οτι αντιπροσωπευετε...

2ον)Αντιδρα και πολεμα το κεφαλαιο...Καλα κανει,αλλα πως το κανει ?? μεσα απο την ΤΥΠΟΕΚΔΟΤΙΚΗ και τις λοιπες επιχειρησεις που εχει εμπλακει ??
Θα θυμαστε πως απεργησε στις 10 του μηνα η ΤΥΠΟΕΚΔΟΤΙΚΗ?? Απο τις 9 του μηνα δουλευαν ολοι φουλ ωστε να βγουν ΟΛΕΣ οι εφημεριδες που τυπωνοντε εκει κανονικα στις 10 του μηνα..και απλα η μονη εφημεριδα που ΔΕΝ τυπωθηκε ηταν ο ριζοσπαστης..γιατι αραγε??

3ον)Ζητα αυξησεις μισθων και κατωτερο μισθο 1500 ευρω..Μαζι του,συμφωνω και εγω..ποιος αλλωστε θα διαφωνουσε...ΑΛΛΑ..ας δωσει το καλο παραδειγμα δινωντας πρωτο αυξησεις στους εργαζομενους στην τηλεοραση και το ραδιοφωνο του..στην Τυποεκδοτικη..και γενικα στις επιχειρησεις που εχει εμπλακει..

Κατοπιν ολων των παραπανω,αλλα και πολλων ακομα,που δεν χρειαζεται να αναφερθουν,(καθως καλυπτομαι απο τα παραπανω),το προσωπικο μου συμπερασμα ειναι...
"Καλη η βιτρινα,αλλα στο εσωτερικο το μαγαζι βρωμαει και ζεχνει."




 

son10

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιαν 2008
Μηνύματα
123
Like
1
Πόντοι
1
Ο καθενας εδω μεσα εχει την αποψη του και ειναι σεβαστη ωστοσο απλως θα θεσω ενα ερωτημα. Τριαντα τοσα χρονια τωρα οι κυβερνωντες εκαναν την χωρα αυτο που ειναι τωρα. Εγω δεν θα πω ψηφιστε το ΚΚΕ για να γινει εξουσια γιατι κατι τετοιο τρομαζει πολλους ακομα και ΚΚΕδες. Ομως για φαναταστειτε ενα ΚΚΕ δευτερο κομμα στην βουλη. Πιστευτε οτι θα εκαναν οι κεφαλαιοκρατες και τα τσιρακια τους οιτι θελουν στις πλατες ολων μας; :zfuck:
Συνάδελφοι για θυμήστε μου πότε και ποιοί ήταν οι υποψήφιοι του ΚΚΕ παγκοσμίως σε κάθε εκλογική αναμέτρηση, ποιά ήταν η αντιπολίτευση στα κομουνιστικά καθεστώτα, ποιός ο ρόλος της Σιβηρίας στο ανατολικό μπλόκ, μήπως πρώην κομουνιστής είναι ο πλουσιώτερος άνθρωπος του κόσμου, αν οι δικτατορίες ονόμαζαν τους δικτάτορες κεντρική επιτροπή και τους οπαδούς συντρόφους ποια η διαφορά από τον εφαρμοσμένο κομουνισμό,τι έγιναν οι παράδεισοι του ανατολικού μπλόκ, πώς ένα κόμμα είναι δυνατόν να απαγορεύει οποιαδήποτε άλλη άποψη και να την θεωρεί φασισμό, μήπως ο κομουνισμός είναι ο ίδιος μορφή φασισμού και θέλει να κρυφτεί πίσω από το δάχτυλό του; Αυτά και άλλα πολλά ερωτήματα διτυπώνονται και οι απαντήσεις γίνονται γαργάρα.
 

Επισκέπτης
μήπως ο κομουνισμός είναι ο ίδιος μορφή φασισμού και θέλει να κρυφτεί πίσω από το δάχτυλό του;
αν & αγραμματος(εσενα εννοω),να σου απαντησω..
πιπιλατε συνεχως την ιδια παπαρια..
οι μαλακες που τον εφαρμοσαν(κατ επιφαση),ναι ηταν φασιστες & μαλιστα του αισχιστου ειδους..
βρεστε κανα αλλο επιχειρημα γιατι αυτο μπαζει απο παντου..
 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.219
Like
4
Πόντοι
166
Πέμπτη, 18 Φεβρουαρίου 2010
Οι γιγαντοαφίσες του Στάλιν μπορεί να αμαυρώσουν τις επετειακές εκδηλώσεις

ΓΙΑ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΟΥ Β' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ

Την καταδίκη του για τα σχέδια της Μόσχας να αναρτήσει γιγαντοαφίσες του Ιωσήφ Στάλιν στο πλαίσιο των εορταστικών εκδηλώσεων για την 65η επέτειο από το τέλος του Β' Παγκοσμίου Πολέμου εξέφρασε σήμερα ο πρόεδρος του ρωσικού κοινοβουλίου, σύμφωνα με το πρακτορείο ειδήσεων Ίντερφαξ.

Στον ρωσικό πληθυσμό ...
πρέπει να αποδοθούν τα εύσημα για την ήττα του φασισμού, όχι στον Στάλιν, υπογράμμισε.

Έντονη ήταν και η διαμαρτυρία πολλών οργανώσεων προάσπισης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων για τα σχέδια της Μόσχας να τιμήσει τον "μαζικό δολοφόνο" στο πλαίσιο των επετειακών εκδηλώσεων που θα γίνουν στις 9 Μαΐου στη Ρωσία.

Ανησυχίες εξέφρασαν επίσης και δυτικοί διπλωμάτες, σύμφωνα με τους οποίους οι γιγαντοαφίσες του Στάλιν μπορεί να προκαλέσουν αποχωρήσεις αρχηγών κρατών και κυβερνήσεων που έχουν προσκληθεί να συμμετάσχουν στις εκδηλώσεις. Μεταξύ αυτών που αναμένεται να μεταβούν στη Μόσχα το Μάιο είναι η γερμανίδα καγκελάριος Άγκελα Μέρκελ.

Η ρωσική κοινωνία είναι διχασμένη όσον αφορά το ρόλο του Στάλιν. Ιστορικοί και προασπιστές των πολιτικών δικαιωμάτων δηλώνουν ότι εκατομμύρια άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους στη διάρκεια της σταλινικής τρομοκρατίας. Όμως οι κομμουνιστές εξακολουθούν να τον τιμούν ως ήρωα και να πιστώνουν σε αυτόν την ήττα του φασισμού στην Ευρώπη.



Share on Facebook


Αναρτήθηκε από troktiko στις 4:28 μ.μ.

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Συνάδελφοι για θυμήστε μου πότε και ποιοί ήταν οι υποψήφιοι του ΚΚΕ παγκοσμίως σε κάθε εκλογική αναμέτρηση, ποιά ήταν η αντιπολίτευση στα κομουνιστικά καθεστώτα, ποιός ο ρόλος της Σιβηρίας στο ανατολικό μπλόκ, μήπως πρώην κομουνιστής είναι ο πλουσιώτερος άνθρωπος του κόσμου, αν οι δικτατορίες ονόμαζαν τους δικτάτορες κεντρική επιτροπή και τους οπαδούς συντρόφους ποια η διαφορά από τον εφαρμοσμένο κομουνισμό,τι έγιναν οι παράδεισοι του ανατολικού μπλόκ, πώς ένα κόμμα είναι δυνατόν να απαγορεύει οποιαδήποτε άλλη άποψη και να την θεωρεί φασισμό, μήπως ο κομουνισμός είναι ο ίδιος μορφή φασισμού και θέλει να κρυφτεί πίσω από το δάχτυλό του; Αυτά και άλλα πολλά ερωτήματα διτυπώνονται και οι απαντήσεις γίνονται γαργάρα.

Ήταν ο Μπιλλάκος κομμουνιστής;;;

 

atsouballos_13

Νέο Μέλος
Εγγρ.
20 Φεβ 2009
Μηνύματα
2
Like
0
Πόντοι
0
Είπαμε ο καθένας μπορεί να λέει τη γνώμη του αλλά οχι και παπαριές. Το πιο εύκολο είναι 1, να κάνεις κριτική απο τα έξω και 2, να αναπαράγεις τη κάθε φορά κυρίαρχη ιδεολογία. Ποίος για παράδειγμα πιστεύει οτι την ιστορία τη γράφουν οι ηττημένοι; κανείς! άρα ο λόγος περί Στάλιν ας μας προβληματίσει γιατί δέχεται τόσο μεγάλη επίθεση!!! Πάμε παρακάτω, απ' οτι φαίνεται γίνεται κριτική για τη κριτική, γιατί δεν παρακολουθείσατε την απάντηση του ΚΚΕ για την απεργία στις 10/02, όπου απαντά επακριβώς για το τι έγινε στη Τυποεκδοτική. Βέβαια ακόμα να παραιτηθεί ο Πάγκαλος που μίλησε για τα οικονομικά του ΚΚΕ, και τις αποδείξεις που ποτέ δεν έφερε. Κάποτε δεν τους συμπαθούσα του ΚΚΕδες, αλλά και μόνο που δέχεται αυτή την επίθεση μου αρκεί για να καταλάβω πόσο σάπια είναι η επιχειρηματολογία τους. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΚΚΕ, αλλά έκανα το βήμα στις τελευταίες εκλογές και τουλάχιστον αισθάνομαι ήσυχος με τη συνείδηση μου οτι δεν έχω ευθύνη γι' αυτά που ζώ.
Και επιτέλους κάποια στιγμή ας αναλάβει ο καθένας την ευθύνη που του αναλογεί.
Υ.Γ. Στο μεταξύ ξαναμουτζώστε τους εαυτούς σας γιατί αύριο μπορεί να ψάχνεται φραγκοδίφραγκα στη τσέπη σας, αλλά ατοί ήδη χάρισαν 28 δις στις τράπεζες!!!! 
 

argitahol

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιαν 2010
Μηνύματα
43
Like
0
Πόντοι
0
σωστος ο αποπανω και γω την συνειδηση μου ησυχη την εχω...οι αλλοι δεν ξερω
 

Επισκέπτης
"Έπρεπε να το είχα καταλάβει. Απ τα γένια μου, κατ' αρχάς, που μάκρυναν τόσο που τα πάταγα. Από τις σκοτεινές εικόνες απ' το μέλλον που μου ρχονταν όταν έτρωγα το πρωϊνό μου. Απ' το γεγονός ότι οι γονείς μου ήθελαν να με βαφτίσουν Ιεζεκιήλ, αλλά κάποιος τους είπε ότι το όνομα παρα-ιουδάϊζε και δεν θα μπορούσα να κάνω πολιτική καριέρα εν Ελλάδι (δεν έκανα, τζάμπα πήγε το ελληνοπρεπέστερο).
Ναι, είχα γίνει προφήτης.
Δεν το ήθελα, δεν το μελέταγα, δεν με ενδιέφερε ρε αδερφέ. Πολύ μεταφυσική μέσα και άντε να εξηγείς τώρα πώς είναι συμβατά αυτά με τον διαλεκτικό υλισμό.
Αλλά στις 16 Απρίλη έγραψα, έτσι στο φλου, στην τρέλα πάνω:
  "Παρεμπιπτόντως, η λογική λέει ότι θα έχουμε δραστική άνοδο στα ποσοστά του ΚΚΕ στις επόμενες εκλογές. Αν υπάρξουν επόμενες εκλογές, δηλαδή."
Κρατάμε την πρόβλεψη περί δραστικής ανόδου ΚΚΕδων, κρατάμε όμως και το αν για τις εκλογές που του 'ρθε του προφήτη στο καπάκι. Τι ήθελε να πει ο προφήτης;
Και πριν αλέκτωρ λαλήσει τρεις, ήρθε ο Πάσχος να το ξηγήσει το όνειρο του προφήτου Ιεζεκιήλ, aka Αντωνίου, αλλά το ξήγησε ρε παιδί μου πως το ξηγάνε οι παπάδες, με την αλληγορική την έννοια ας πούμε, εμμέσως. Ξέρεις, έριξε μέσα τα ποσοστά των ΚΚΕδων ως τώρα, έριξε και ένα "ως εδώ" (όχι στα ποσοστά του 8%, στους ΚΚΕδες τους φασίστηδοι εννόαγε λέμε), και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.
  23 Απρίλη:
  "Eίναι αλήθεια ότι μέχρι σήμερα το ΚΚΕ έχαιρε ασυλίας. [...] Εφτασε η στιγμή να πούμε όλοι «ώς εδώ!» Δεν μπορεί το 8% να κυβερνά τη χώρα". [...]Αυτό που το ΚΚΕ ονομάζει «αντικομμουνισμό» δεν είναι μόνο εθνική ανάγκη. Είναι κοινωνικό καθήκον. Είναι αντίσταση στον φασισμό με κόκκινη λεοντή."
Μετά ήρθε ο Αλέκος ο Παπαδόπουλος να το πάει στο πιο συνταγματικό το θέμα, στη μικρή περιοχή ας πούμε, να πιάσει και κεινο το "αν" πιο καλά, μη φύγει απ' την ορμήνεια του προφήτου.
25 Απρίλη αυτό:
  "Συμμερίζομαι την άποψη εκείνων που πιστεύουν ότι το μεταπολιτευτικό οικονομικό μοντέλο ανάπτυξης της χώρας μας αν δεν απεβίωσε ήδη, πνέει τα λοίσθια. Το παράδοξο όμως είναι ότι η μεταπολιτευτική πολιτική τάξη της χώρας, που υιοθέτησε, αναπαρήγαγε και αναπαρήχθη μαζί του, είναι και εκείνη, η οποία διεκδικεί και εκ των πραγμάτων καλείται να διαχειριστεί τη νέα ιστορική περίοδο που ανοίγει με την υπαγωγή μας υπό Διεθνή Οικονομικό Έλεγχο. Για να το πετύχει όμως χρειάζεται τουλάχιστον αυτή τη φορά να προχωρήσει σ’ έναν άλλο τύπο διαχείρισης των προσδοκιών του Έθνους."
Ήθελε να πει κι άλλα, αλλά σου λέει τόσα για ευπατρίδηδες και εντίμους και ολιγαρκείς είπα, θα το καταλάβουν το υπονοούμενο του προφήτου Ιεζεκιήλ aka Αντωνίου.
Αλλά είχε εκκοσμικευθεί πολύ ο κόσμος και δεν τα καταλάβαινε τα προφητικά. Οπότε λέει και ο Παπαδόπουλος-Τετράδης, κάτσε να το πω αλλιώς εγώ. Στις 26 του Απρίλη αυτός:
  "Δεν πάσχει από λεφτά η χώρα, λεφτά έχει.[...] Είναι ήδη στα χέρια των τεμπελχανάδων συνδικαλιστάδων, οι πιο πολλοί από τους οποίους δεν έχουν δουλέψει ποτέ τους και απολαμβάνουν προνόμια προυχόντων."
Είχε γράψει ήδη ο Πάσχος για Περισσό και Τυποεκδοτική, οπότε κάτσε σου λέει να κάνουμε το ένα-δύο να βγάλουμε τον κρυφό φορ μπροστά.
Κι όμως, οι αγριοχρίστιανοι της αριστεράς τίποτα. Πολύ μπερδεμένα τα ακούγανε όλα αυτά. Άκρη δεν έβγαινε για την προφητεία την μυστήρια του Ιεζεκιήλ aka Αντωνίου.Ε, σου λένε οι ιερείς, αυτοί είναι ντιπ ντουβάρια! Φέρτε τον Τάσο τον Τέλλογλου να τους τα πει αυτός, έχει πιο ξεκάθαρο λέγειν.
Ήρθε και ο Τάσος να τα πει, πιο συνταγματικά κι αυτός, στις 28-29 Απρίλη, θα σας γελάσω:
  "τι μένει; Μία κυβέρνηση σαν και εκείνη του Κωνσταντίνου Καραμανλή τον Ιούλιο του 1974, από όλους τους πολιτικούς χώρους. Η κυβέρνηση αυτή πρέπει να έχει έκτακτες εξουσίες, για να το πώ πιο απλά η χώρα είναι σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης χωρίς δικτατορία αλλά ορισμένα άρθρα του συντάγματος πρέπει να βγούν "εκτός" η να ερμηνευτούν ανάλογα. Εκδηλώσεις σαν κι εκείνες του ΠΑΜΕ στον Πειραιά πρέπει να δίνεται η δυνατότητα [να] κηρύσσονται αμέσως παράνομες με διαδικασίες αυτοφώρου."
Χμμμ...λένε οι άπιστοι Θωμάδες, κάτι θέλει να πει αυτός, αλλά πάλι δεν είμαστε σίγουροι. Αφιόνισε το ιερατείο, σου λέει θα σκίσουμε τα πτυχία της θεολογικής εδώ πέρα, φέρτε το βαρύ πυροβολικό. Και σκάει μύτη ο γκρανγκινιόλ γκρανμάστερ της ερμηνευτικής των προφητειώνε ο Κωνσταντίνος ο Αποστάτης να τα ξηγήσει μια και καλή να τελειώνουμε, γιατί είπαμε σου λέει με το μαλακό, αλλά έχουμε και δουλειές και δεν μας φτάνει ο χρόνος. Στις 30 του Απρίλη αυτός. 14 μέρες είχανε περάσει απ' τον χρησμό του προφήτου και ακόμα να την ψαχουλευτούνε τη δουλειά στα εξ ευωνύμων πέριξ.
"Κάνω έκκληση και στην αριστερά, να σεβαστεί τη δημοκρατική νομιμότητα. Ανυπακοή στη δημοκρατία δεν υπάρχει. Ανυπακοή, αν το πάρει κανείς στα σοβαρά - δεν το παίρνω και δεν νομίζω ότι και αυτοί το εννοούν -, σημαίνει επανάσταση, σημαίνει εμφύλιο πόλεμο."
Ρε παιδί μου, είπανε τότε οι Θωμάδες εξ ευωνύμων, κάτι τρέχει αλλά τι να ναι ακριβώς; Και, προφήτη μου; Θα πονέσει;
Καλέσανε έναν τότε της σχολής της ερμηνευτικής κυριολεξίας, από αυτούς του σπλάτερ που συμβούλεψαν τον Μελ Γκίμπσον και έκανε εκείνη την ταινία που 'δαμε το Χριστό σφαχτάρι (και ουχί φαντάροι). Γιούπι! είπε αυτός, κότσαρε και μια ψιλοτσόντα δίπλα, μην τρομάξει ο κόσμος με τα γιαίματα:
    "Τόσες δεκαετίες ασημαντότητας τους βάρεσαν στο κεφάλι, δεν είναι μικρό πράγμα, και ό,τι κουσούρια τους άφησε τα κουβαλάνε άλλα είκοσι χρόνια μετά θάνατον, σαν μικροί ζόμπι-Στάλιν, παγιδευμένοι στο γκούλαγκ-καθαρτήριο που λέμε Γη. [...] Γι' αυτό το λέω, και το λέω με αγάπη, την αγάπη που νιώθεις για το ζόμπι που υποφέρει, χαμένο στην επώδυνη δίψα του, λίγο πριν το αποκεφαλίσεις -και κατά συνέπεια λυτρώσεις- με το μπλακ-εντ-ντέκερ: Το ΚΚΕ πρέπει να πεθάνει."
Σ' αυτή τη φάση, μάλλον εκεί με το μπλακ εντ ντέκερ και τους συνειρμούς από Ντάριο Αρτζέντο, σου λέει ο κόσμος, α, μάλλον ο προφήτης εννοούσε ότι επειδή έβλεπε ότι λογικά το ΚΚΕ θα ανέβει δραστικά λόγω ομαδικής φυγής από τσι μεγάλοι κόμματοι, δεν πολυήταν σίγουρος ότι θα ξαναγίνουν εκλογές με τον παλιό τον τρόπο τον ντεμοντέ (αυτόν που χε και ψηφοδέλτιο ΚΚΕ μέσα). "Μπράβο σας, τζιμάνια", τους είπε τότε και ένας φιλόσοφος, και 'γραψε και την κατακλείδα να χουνε να θυμούνται τον ποθαμένο --το ΚΚΕ για το Σύνταγμα, θα σας γελάσω, γιατί το ΚΚΕ λέει το σφαξε το παλιό το Σύνταγμα, ποθαμένο το βρήκανε, μα το Θεό δηλαδή.
Πρωτομαγιά μίλησε ο φιλόσοφος, που ναι και μέρα συμβολική για επαναστάσεις:
  "Τότε θα χρειαστεί, αν απομένουν περιθώρια, κάποια στιβαρά χέρια να πάρουν το τιμόνι [...] Τα ερωτήματα απαιτούν έκτακτη [πώς λέμε "έκτακτης ανάγκης" ένα πράμα;" Εξαιρετική δηλαδή. Πώς λέμε "κατάσταση εξαίρεσης" ένα πράμα;] ευφυΐα ακομμάτιστων συνταγματολόγων [εδώ recruitment center για ειδικούς στις ανατροπές συνταγμάτων, περάστε!] και το είδος σπανίζει [ναι, γαμώτι μου. Που ναι τα παλιά τα χρόνια!]. Μοναδικό όπλο του Προέδρου είναι η απειλή παραίτησής του που θα επιφέρει εκλογές: πράγμα αδιανόητο σε συνθήκες πτώχευσης και πανικού. Με αυτή την απειλή μπορεί να «εκβιάσει» [με την καλή έννοια, εξού και τα εισαγωγικά]ο Πρόεδρος τη συγκατάθεση των καταστροφέων για ρεαλιστική ανάσχεση των συνεπειών της εγκληματικής τους ιδιοτέλειας. Προσφέροντάς τους αμνηστία, αν αποσυρθούν από την πολιτική, όπως συνετά προτείνει ο Α. Βγενόπουλος.[Δεν θυμάστε να τον εκλέξατε αυτόν; Κακώς. Τι το περάσατε εδώ;  Δικτατορία του προλεταριάτου;]"
Αυτό δεν είναι σχέδιο ανατροπής της συνταγματικής τάξης. Μην μπερδεύεστε. Ανατροπή σχεδιάζει το ΚΚΕ είπαμε. Ποιο ΚΚΕ όμως; Έλα μου ντε. Αφού το ΚΚΕ δεν υπάρχει πια, το πάτησε το (νέον) Σύνταγμα. Ριχ' τα φιλόσοφε:
  "Σύνταγμα που θα επιβάλει τη λειτουργία μόνο δημοκρατικών κομμάτων, με δημοκρατική εσωτερική (οργανωτική) δομή και άρθρωση, με διαφανή οικονομικά, με ελεγχόμενη (από συνταγματικό δικαστήριο) την πιστότητά τους στις αρχές της δημοκρατίας."
Σαν να λέμε, "όλα τα δημοκρατικά κόμματα, ένα βήμα μπροστά, να μπείτε βρε ατιμούλικα στη βουλή. Εεεεπ! Πού πα ρε ΚΚΕ..."
"Και ποιος θα ορίζει τι είναι δημοκρατικό κόμμα" λέει ένας ενοχλητικός τύπος, σωκρατικός δήθεν. Μα, ο εντιμότατος κύριος Βγε... (άσε, δεν έχουμε και δικηγόρο), εεεε.. η δημοκρατία. Δημοκρατικά. Με δημοκρατικούς θεσμούς. Που τους προτείνουν με τρόπο δημοκρατικό δημοκρατικές και αυθόρμητες παρεμβάσεις δημοκρατικών ανθρώπων. Όπως όλοι οι παραπάνω. Απλοί, καθημερινοί άνθρωποι που καταθέτουν τις σκέψεις τους όπως τους βγαίνουν. Πηγαία. Και συμφωνούν. Αναπάντεχα. Σε όλα.
Για δες! Ενώ στους δύο κωλο-ολοκληρωτιστές γκουλαγκομανείς κομμουνιστές αριστερούς έχεις εφτά γνώμες, στη δημοκρατία των φιλελεύθερων ανθρώπων εφτά νοματέοι και έχουν μόνο μία. Κι αυτή η μία είναι ότι εσύ πρέπει να πάρεις τον πούλο, κύριε με το ταξικό το σπρέχεν που παρασέρνεις τον κόσμο. Ναι, εσένα λέω.
Και αυτό δεν χρειάζεσαι προφήτες --ούτε Ιεζεκιήλ aka Αντώνιους, ούτε κουραφέξαλα-- για να σου ξηγήσουν τι σημαίνει."
 

ilikiomenos

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιαν 2006
Μηνύματα
73
Like
2
Πόντοι
0
το κκε προτεινε κι ενα καλό: την κατάργηση της  βουέυτικής σύνταξης.
 

Επισκέπτης
Η μη αναγνώριση του Σ. από το κκε προφανώς για εσένα δεν είναι κάτι σημαντικό...
Για την ακριβεια λεει οτι ειναι αντιθετοι και το καταψηφισαν γιατι ειναι αντιλαικο:Βεβαιως"και τι σημασια εχει αν το Συνταγμα ειναι αντιλαικο"οπως ειπε και ο Μητσοτακης...
 

madk4speed

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2006
Μηνύματα
2.785
Κριτικές
5
Like
1
Πόντοι
16
Τι σημασια εχει το συνταγμα, οι νομοι, η υποτιθεμενη δημοκρατια (ο κοινοβουλευτισμος δεν ειναι δημοκρατια), οταν συστηματικα η πλειοψηφια του κοσμου αδικειται? Αφου εχουμε νομους γιατι δεν πηγε κανενας απο τους πολιτικους μας φυλακη?
 

jimmakos1971

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
222
Like
0
Πόντοι
1
επειδη εχω κατι ζορια με τα οικονομικα μου δεν λες στον περισσο να μας μοιρασει τα 80μυρια ευρω που εβγαλε περυσι, ειπαμε  ο εργατης παραγει γιατι να τα χαιρεται ο  ιδιοκτητης που καθεται....το ρεμαλι..

Eμ άμα μπερδεύεις τον τζίρο με το "έβγαλε" θα τα έχεις δυστυχώς τα ζόρια με τα οικονομικά σου ,όποια και να είναι η οικονομική κατάσταση.
 

madk4speed

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2006
Μηνύματα
2.785
Κριτικές
5
Like
1
Πόντοι
16
Για την ακριβεια λεει οτι ειναι αντιθετοι και το καταψηφισαν γιατι ειναι αντιλαικο:Βεβαιως"και τι σημασια εχει αν το Συνταγμα ειναι αντιλαικο"οπως ειπε και ο Μητσοτακης...

Επιτιμε τραβα ψοφα....
Βγαινει και λεει ολοι φταιμε, αλλα δεν μας λεει γιατι δεν πηγε ποτε κανενας φυλακη...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom