Νέα

Γνώμες για ΚΚΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα adonis13
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 236K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

anatolgami

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2006
Μηνύματα
6.249
Κριτικές
4
Like
1.901
Πόντοι
266
εσύ δε μας έχεις πει τι πουλί είσαι.......

και μη μιλάς στους κνίτες για αυτοκριτική.
στο σπίτι του κρεμασμένου δε μιλάνε για σκοινί.

Προτιμώ να είμαι γαλάζιο παρά κόκκινο. Έχεις κανένα πρόβλημα?? Έχεις δίκιο. Δε μπορώ να μιλάω στους κνίτες για αυτκριτική. Ούτε που ξέρουν τι σημαίνει.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Προτιμώ να είμαι γαλάζιο παρά κόκκινο. Έχεις κανένα πρόβλημα?? Έχεις δίκιο. Δε μπορώ να μιλάω στους κνίτες για αυτκριτική. Ούτε που ξέρουν τι σημαίνει.
και γω κάποτε το προτιμούσα....... Και τώρα ντρέπομαι που έπρεπε να προτιμώ ανάμεσα στον εμετό και τα σκατά............
Κανένα πρόβλημα δεν έχω απλά με ενοχλεί στην αισθητική μου και το ένα και το άλλο.
 

anatolgami

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2006
Μηνύματα
6.249
Κριτικές
4
Like
1.901
Πόντοι
266
και γω κάποτε το προτιμούσα....... Και τώρα ντρέπομαι που έπρεπε να προτιμώ ανάμεσα στον εμετό και τα σκατά............
Κανένα πρόβλημα δεν έχω απλά με ενοχλεί στην αισθητική μου και το ένα και το άλλο.

Εμετός και σκατά...Για πες μας και για την πράσινη πανούκλα...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Εμετός και σκατά...Για πες μας και για την πράσινη πανούκλα...
ρε παλλικάρι μου....
Κάποτε ξενέρωνα αφόρητα με κνιτάκια....
Κάποτε μισούσα αφάνταστα τα πρασινοφρουράκια.
Τώρα απλά λυπάμαι και τα γαλάζια παιδάκια.
 

anatolgami

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2006
Μηνύματα
6.249
Κριτικές
4
Like
1.901
Πόντοι
266
ρε παλλικάρι μου....
Κάποτε ξενέρωνα αφόρητα με κνιτάκια....
Κάποτε μισούσα αφάνταστα τα πρασινοφρουράκια.
Τώρα απλά λυπάμαι και τα γαλάζια παιδάκια.

Ε, τότε μήπως ειναι κοντά τα εξάρχεια?? Ή το αριστερό lifestyle??
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Ε, τότε μήπως ειναι κοντά τα εξάρχεια?? Ή το αριστερό lifestyle??
ρε παλλικάρι μου....
Δεν χρειάζομαι να είμαι ενταγμένος πουθενά. Εχω λύσει και τα οικονομικά και τα υπαρξιακά και τα σεξουλικά μου προβλήματα.
Δε χρειάζεται να πρέπει σώνει και ντε να είμαι ενταγμένος κάπου για να έχω άποψη.
Χίλιες φορές ελεύθερος σκοπευτής. Για να μη χρειάζεται για κανένα μαλάκα και κανένα λαμόγιο να χρειάζεται να δικαιολογώ τα αδικαιολόγητα και να φαίνομαι, είτε μαλάκας, είτε ηλίθιος, είτε νούμερο.
 

anatolgami

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2006
Μηνύματα
6.249
Κριτικές
4
Like
1.901
Πόντοι
266
ρε παλλικάρι μου....
Δεν χρειάζομαι να είμαι ενταγμένος πουθενά. Εχω λύσει και τα οικονομικά και τα υπαρξιακά και τα σεξουλικά μου προβλήματα.
Δε χρειάζεται να πρέπει σώνει και ντε να είμαι ενταγμένος κάπου για να έχω άποψη.
Χίλιες φορές ελεύθερος σκοπευτής. Για να μη χρειάζεται για κανένα μαλάκα και κανένα λαμόγιο να χρειάζεται να δικαιολογώ τα αδικαιολόγητα και να φαίνομαι, είτε μαλάκας, είτε ηλίθιος, είτε νούμερο.

Δε μιλάμε για ένταξη. Για ιδεολογικό προσανατολισμό μιλάμε.
 
OP
OP
A

adonis13

Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
887
Κριτικές
7
Like
9
Πόντοι
6
ολοι στην απεργια σημερα!
 

akatanomastos

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουν 2008
Μηνύματα
253
Like
4
Πόντοι
1
Μια απορια να εκφρασω και εγω...
Γιατι ολοι οι ΚΚΕδες που βλέπω στην τηλεοραση εχουν κατι αντιπαθητικες φατσες λες και εχουν βγει απο κανα μπουντρουμι η απο τα βαθη της Ανατολίας ?
Μαλλον θαναι το καλουπι
 
OP
OP
A

adonis13

Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
887
Κριτικές
7
Like
9
Πόντοι
6
ναι ενω οι νεοδημοκρατες και οι πασοκοι εχουν φοβερες φατσες!! χαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!
 

greatlover

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2008
Μηνύματα
9
Like
0
Πόντοι
0
Έχει. Και μάλιστα με πιο τσιγκελωτό μουστάκι:

zervas.gif


Τόν Τσολάκογλου να μη ξεχάσεις καί τό Ράλλη........Βαλτους κι αυτούς.....αα ....καί τό Χίτη τό Γρίβα...
 

greatlover

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2008
Μηνύματα
9
Like
0
Πόντοι
0
Τάγματα Ασφαλείας

Δημιουργήθηκαν από την κατοχική κυβέρνηση του Ιωάννη Ράλλη με νόμο που πέρασε στις 7 Απριλίου 1943 και το πρώτο Τάγμα Ασφαλείας ιδρύθηκε το Φθινόπωρο του ίδιου έτους.

Η επάνδρωσή τους γινόταν με αξιωματικούς του στρατού, με υποχρεωτική κλήτευση νέων σειρών και αποστράτων αξιωματικών. Ως ενδυμασία χρησιμοποιούσαν τη στολή των μακεδονομάχων. Η συνολική τους δύναμη ανήλθε σε περίπου 22.000 άνδρες, κατανεμημένους σε 9 'ευζωνικά' και 22 'εθελοντικά' τάγματα με επικεφαλής τον αντιστράτηγο των SS Βάλτερ Σιμάνα.Σημαντικοί Έλληνες αξιωματικοί των Τ.Α. ήταν οι Διονύσιος Παπαδόγγονας,Παναγιώτης Στούπας,Λεωνίδας Βρεττάκος,Βασίλειος Ντερτιλής κ.α.

Η δράση των Τ.Α. ήταν κατά βάση αντι-εαμική και αντικομμουνιστική. Αν και έγινε προσπάθεια να εξαπλωθούν σε ολόκληρη τη χώρα, κύριοι χώροι δράσης τους ήταν η Στερεά Ελλάδα (Αγρίνιο και Ναύπακτος) και η Πελοπόννησος (Τρίπολη, Πάτρα, Ναύπλιο, Γύθειο, Καλαμάτα, Σπάρτη κλπ ). Κατά την αποχώρηση των γερμανικών δυνάμεων από την Ελλάδα, τα Τάγματα ασφαλείας συγκρούστηκαν με τις αντάρτικες δυνάμεις , με αποτέλεσμα ο γερμανικός στρατός να αποχωρήσει με τις λιγότερες δυνατές απώλειες απο τη χώρα.Απο την πλευρά τους τα μέλη των Τ.Α. υποστήριζαν ότι έτσι απέτρεψαν το ΕΑΜ να καταλάβει την εξουσία,εκμεταλλευόμενο το κενό που δημιουργήθηκε μετά την αποχώρηση του κατακτητή.

 
OP
OP
A

adonis13

Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
887
Κριτικές
7
Like
9
Πόντοι
6
κκε ισχυρο στη βουλη και στο λαο!!! αν και σε πολεμανε ολοι παντα θα εχεις αποψη και θα τη λες με σθενος. υπαρχει καποια μεριδα του λαου που αρχιζει να καταλαβαινει
 

greatlover

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2008
Μηνύματα
9
Like
0
Πόντοι
0
Οπως έγραψε ο Αλβαρο Κουνιάλ, αναφερόμενος στην ηθική δύναμη και αντοχή του αγωνιστή: «Αντιμετωπίζοντας στις φυλακές θηριώδη βασανιστήρια, ο κομμουνιστής αποδεικνύει ότι αν το όριο της φυσικής του αντοχής είναι ο θάνατος, όριο της ηθικής του αντοχής δεν υπάρχει, αυτή δεν μπορεί να τη συντρίψει τίποτα».
 

Επισκέπτης
οι κλωνοι του παπαριωνα εν δρασει..
[move]γιαννακη ζεις εσυ μας οδηγεις[/move]
 

vasilias69

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2008
Μηνύματα
28
Like
0
Πόντοι
0
Μια απορια να εκφρασω και εγω...
Γιατι ολοι οι ΚΚΕδες που βλέπω στην τηλεοραση εχουν κατι αντιπαθητικες φατσες λες και εχουν βγει απο κανα μπουντρουμι η απο τα βαθη της Ανατολίας ?
Μαλλον θαναι το καλουπι


Ίσως γιατί δε σου μοιάζουν.
 

greatlover

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2008
Μηνύματα
9
Like
0
Πόντοι
0
Κυριακή 3 Δεκέμβρη 1944. Ο δυνατός χειμωνιάτικος ήλιος λούζει την πλατεία Συντάγματος κι αντανακλά στα κατάλευκα μάρμαρα του Άγνωστου Στρατιώτη. Το μεγάλο σιωπηλό τετράγωνο πάλλεται από ένα βουητό που έρχεται απ’ όλες τις κατευθύνσεις. Τεράστιες ανθρωποθάλασσες από τη λεωφόρο Β. Σοφίας, την Ερμού, τη Συγγρού κατευθύνονται στην πλατεία. Ηλικιωμένοι, χαροκαμένες μάνες και ορφανά διαδηλώνουν τη θέληση τους να διαφεντέψουν τον τόπο τους. Στην κεφαλή της πομπής μαυροντυμένες κρατούν ένα πανό που γράφει πως «Όταν ο λαός βρίσκεται μπροστά στον κίνδυνο της τυραννίας, διαλέγει ή τις αλυσίδες ή τα όπλα». Ωστόσο, το πλήθος είναι άοπλο. Ανεμίζει συμμαχικές σημαίες και πλακάτ που καλωσορίζουν τους «μεγάλους μας συμμάχους», τους «μεγάλους μας ελευθερωτές». Όταν η πομπή φτάνει στο ύψος του Άγνωστου Στρατιώτη, ένας έφηβος περνά στην κεφαλή της και, μέσα στις επιδοκιμασίες του πλήθους, αρχίζει έναν ξέφρενο χορό πηδώντας κάθε τόσο στον αέρα. Ξαφνικά, παραλύει και σωριάζεται κατάχαμα ενώ στο στήθος του το άλικο λουλούδι του θανάτου μεγαλώνει. Μια ριπή από το υπουργείο Εσωτερικών τον έχει θερίσει. Από τη στέγη του παλατιού μια δεύτερη. Ύστερα συνεχόμενο πυρ χτυπά το σαστισμένο πλήθος που δεν έχει πουθενά να κρυφτεί. Πίσω, οι πομπές από το Φάληρο, την Κοκκινιά, την Καισαριανή και το Παγκράτι, μη γνωρίζοντας τι συμβαίνει, σπρώχνουν τους προπορευόμενους. Μέσα σε λίγα λεπτά 28 νεκροί και 100 τραυματίες κείτονται στα οδοστρώματα. Έτσι, ξαφνικά όπως άρχισε, το πυρ σταματά. Έκπληκτο μα και βουβό το πλήθος βουτά τα μαντίλια και τα πανό του στα αίμα των νεκρών και τα στρέφει προς το ξενοδοχείο «Μεγάλη Βρετανία» όπου στεγάζονται όλες οι «διπλωματικές αποστολές» και οι ξένοι δημοσιογράφοι. Το πρώτο αίμα Ελλήνων από τους «συμμάχους» έχει χυθεί.
 

greatlover

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2008
Μηνύματα
9
Like
0
Πόντοι
0
Από τη χαραυγή του 1943 το Εθνικό Απελευθερωτικό Μέτωπο (ΕΑΜ), χάρη στη μεγαλειώδη δράση του και τις εκατόμβες θυμάτων που έδωσε στον εθνικοαπελευθερωτικό αγώνα, δεν κυριαρχεί μόνο στις καρδιές των Ελλήνων. «Το κίνημα που έχει δημιουργήσει το ΕΑΜ δεν μπορεί να θεωρηθεί παρά σαν μια ολοκληρωμένη επανάσταση. Το κίνημα του ΕΑΜ κυριαρχεί» αναφέρει το Αμερικανικό Γραφείο Στρατιωτικών Υπηρεσιών (OSS). Το 1944 οι Γερμανοί ελέγχουν μόνο τις μεγάλες πόλεις. Ο Ελληνικός Λαϊκός Απελευθερωτικός Στρατός (ΕΛΑΣ), που το 1941 ξεκίνησε από μια φούχτα «ξυπόλητους», έχει μετατραπεί σε στρατιά (με 48.940 μαχητές χωρίς να υπολογίζονται οι εφεδρικοί και οι δυνάμεις της Αθήνας, της Κρήτης της Σάμου και Μυτιλήνης) με οργάνωση τακτικού στρατού και επιδίδεται σε μεγάλης κλίμακας επιχειρήσεις. Ο λαός έχει εκλέξει την προσωρινή του κυβέρνηση στην οποία εκπροσωπούνται όλες οι δυνάμεις που μετέχουν στον αγώνα: επιστήμονες, παλιοί βουλευτές (της βουλής που έπνιξε το 1936 η δικτατορία Μεταξά), κληρικοί που βαδίζουν στα βήματα του Παπαφλέσσα (με προεξάρχοντες τους Μητροπολίτες Κοζάνης Ιωακείμ και Ηλείας Αντώνιο Πολίτη), στρατιωτικοί, αντάρτες, αγρότες, εργάτες και –πρωτοφανέρωτο για την Ελλάδα- γυναίκες. Η Πολιτική Επιτροπή Εθνικής Απελευθέρωσης (ΠΕΕΑ) αγκαλιάζει όλο το λαό. Αντιπροσωπεύει όλα τα κοινωνικά στρώματα και τα περισσότερα πολιτικά ρεύματα της εποχής. Οι μόνοι που δεν αντιπροσωπεύτηκαν σ’ αυτήν ήταν οι εξ επαγγέλματος πολιτικοί που παρίσταναν εκ του ασφαλούς τους ταγούς ενός έθνους που έχυνε το αίμα του. Εκείνοι που, δειλοί και άβουλοι, προτιμούν τη σιγουριά του Καΐρου, του Λονδίνου και της Νίκαιας μέχρι να δουν προς τα πού φυσάει ο άνεμος. Χαρακτηριστικός εκπρόσωπος τους ο Γεώργιος Παπανδρέου ένας καιροσκόπος πολιτικός που ο λαός τον αποκαλεί «Παπατζή». Ο Παπανδρέου αρνείται την ηγεσία της ΠΕΕΑ που του προσφέρεται. Λίγο αργότερα, στο Κάιρο ορκίζεται πρωθυπουργός μιας κυβέρνησης κυριολεκτικά «βρετανικής κατασκευής» που δεν έχει καμιά απήχηση στην Ελλάδα. Θα παίξει καθοριστικό ρόλο στην απόσπαση της εξουσίας από το ΕΑΜ και στην υποδούλωση της χώρας στον ξεδοντιασμένο βρετανικό λέοντα.
 

greatlover

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2008
Μηνύματα
9
Like
0
Πόντοι
0
Οι εξελίξεις τρομάζουν τον βρετανό πρωθυπουργό Ουίνστον Τσώρτσιλ που βλέπει πως μετά την απελευθέρωση η Ελλάδα θα αποκτήσει μια κυβέρνηση που δεν θα είναι μαριονέτα των βρετανών. Από νωρίς το Φόρειν Όφις προσπαθεί να ελέγξει το ελληνικό αντιστασιακό κίνημα ώστε να έχει λόγο στις μεταπολεμικές εξελίξεις. Βλέποντας τη διαρκώς αυξανόμενη επιρροή του ΕΑΜ στο λαό, προσπαθεί να δυναμώσει τις φιλοβρετανικές οργανώσεις σαν αντίπαλο δέος. Όταν αποτυγχάνει, προσπαθεί, μέσω της βρετανικής στρατιωτικής αποστολής (της οποίας ηγούνται ο ταξίαρχος Έντι Μάγιερς και ο συνταγματάρχης Κρίστοφερ Μόνταγκιου Γουντχάουζ, γνωστότερος σαν «Κρις») να μετατρέψει το αντιστασιακό κίνημα σε υποκατάστημα του Συμμαχικού (δηλαδή του βρετανικού) Στρατηγείου Μέσης Ανατολής. Ό,τι δεν καταφέρνουν οι πράκτορες τους θα τους το προσφέρει ανέλπιστα η αντιπροσωπεία της ΠΕΕΑ που μεταβαίνει στο Λίβανο. Εκεί οι εκπρόσωποι της αντίστασης αντιμετωπίζονται από τους βρετανούς και τους απόντες των αγώνων σαν εκπρόσωποι «ληστών» και «αναρχικών» και εγκαλούνται από τον Παπανδρέου που αποκαλεί την αντίσταση κατά των κατακτητών «τυχοδιωκτισμό που θέτει σε κίνδυνο την ασφάλεια του ελληνικού λαού»! Τελικά, οι εκπρόσωποι της ελεύθερης Ελλάδας δέχονται να συμμετάσχουν σαν φτωχοί συγγενείς στην «κυβέρνηση» του Παπανδρέου με την αυταπάτη πως έτσι προωθούν την «εθνική ενότητα». Λίγο αργότερα, στην Καζέρτα της Ιταλίας οι στρατιωτικές δυνάμεις της αντίστασης (δηλαδή ο ΕΛΑΣ) τίθενται κάτω από τις διαταγές του ΣΣΜΑ με διοικητή τον αντιστράτηγο Ρόναλντ Σκόμπι ένα στρατιωτικό με πείρα στις… αποικίες του Στέμματος. Το σχέδιο του Τσώρτσιλ αρχίζει να υλοποιείται.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom