Νέα

Γνώμες για ΚΚΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα adonis13
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 236K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ακούω το Βούρτση στον Πρετεντέρη και δεν πιστεύω στα αυτιά μου...Τόσο ξύλινος λόγος που κάνει την Παπαρήγα να φαντάζει Δημοσθένης μπροστά του από άποψη ρητορικής ευχέρειας..
Και θα επαναλάβω ότι είναι κρίμα σε μια κοινωνία με g700, ανεργία, λίγες έως ανύπαρκτες προοπτικές και σοβαρά οικολογικά προβήματα και άρα συνθήκες που η αριστερά θα μπορούσε να ευδοκιμήσει, η δήθεν ανανεωτική αριστερά να νομίζει ότι ζει στην κομμούνα του παρισιού στη χειρότερη και στο καρναβάλι του Μάη του 68 στην καλύτερη...

Ρε έχουμε 2008 λέμε!

 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.126
Κριτικές
491
Like
37.414
Πόντοι
41.447
Ακούω το Βούρτση στον Πρετεντέρη και δεν πιστεύω στα αυτιά μου...Τόσο ξύλινος λόγος που κάνει την Παπαρήγα να φαντάζει Δημοσθένης μπροστά του από άποψη ρητορικής ευχέρειας..
Και θα επαναλάβω ότι είναι κρίμα σε μια κοινωνία με g700, ανεργία, λίγες έως ανύπαρκτες προοπτικές και σοβαρά οικολογικά προβήματα και άρα συνθήκες που η αριστερά θα μπορούσε να ευδοκιμήσει, η δήθεν ανανεωτική αριστερά να νομίζει ότι ζει στην κομμούνα του παρισιού στη χειρότερη και στο καρναβάλι του Μάη του 68 στην καλύτερη...

Ρε έχουμε 2008 λέμε!

έτσι ακριβώς και χειρότερα φίλε...!
για αυτό και εγώ το γύρισα στο Εξτρα 3 και βλέπω θυρα7 (Τσουκαλα)!  :rockon:
 

Επισκέπτης
[youtube=425,350]PEj7jnR--Dg[/youtube]...Aμ καλα εσυ...σκοτωθηκες νωρις...γιατι αν ζουσες κι'εβλεπες τα χαλια μας... :headbang: :headbang: :headbang:
 

eskiya

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.249
Like
8
Πόντοι
16
Ακούω το Βούρτση στον Πρετεντέρη και δεν πιστεύω στα αυτιά μου...Τόσο ξύλινος λόγος που κάνει την Παπαρήγα να φαντάζει Δημοσθένης μπροστά του από άποψη ρητορικής ευχέρειας..
Και θα επαναλάβω ότι είναι κρίμα σε μια κοινωνία με g700, ανεργία, λίγες έως ανύπαρκτες προοπτικές και σοβαρά οικολογικά προβήματα και άρα συνθήκες που η αριστερά θα μπορούσε να ευδοκιμήσει, η δήθεν ανανεωτική αριστερά να νομίζει ότι ζει στην κομμούνα του παρισιού στη χειρότερη και στο καρναβάλι του Μάη του 68 στην καλύτερη...

Ρε έχουμε 2008 λέμε!
Ασχετο. Τον εζησες απο κοντα εσυ το Μαη του 68; η εκφερεις γνωμη διαβαζοντας Πλευρη;
 

Επισκέπτης
Οκτω ναζι σκοτωνονται,σε κνιτικο αχυρωνα!
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ασχετο. Τον εζησες απο κοντα εσυ το Μαη του 68; η εκφερεις γνωμη διαβαζοντας Πλευρη;

Δυστυχώς γεννήθηκα μόλις το 1977 και άρχισα να θυμάμαι γεγονότα από το 1980-81...
Ό,τι έγινε πριν από τότε, δεν το έζησα...
Και για ιστορικά γεγονότα που δεν είχα την τύχη ή την ατυχία να ζήσω, ό,τι ξέρω το ξέρω μέσα από βιβλία, περιοδικά, ντοκυμανταιρ και σε ορισμένες περιπτώσεις, αφηγήσεις και προσωπικές μαρτυρίες..
Δεν γνωρίζω αν ο Πλεύρης (ο πατέρας ή ο γιος ; )έχει ασχοληθεί με το Μάη του 1968 διότι δεν έχω διαβάσει ποτέ κάποιο βιβλίο του...
Αν έχεις εσύ κάποιο βιβλίο του που ασχολείται με το μάη, να μας το πεις (αν και με τέτοια γεγονότα, κυρίως ο μακαρίτης ο άλκης στέας ασχολείτο)...

Κριτική ιδιαίτερα δυσμενή στο Μάη έχει ασκήσει ως και ο Σαρκοζύ (λες να διαβάζει κρυφά πλεύρη; ) και αρκετοί άλλοι...

Αν δεν έχεις αντίρρηση, συντάσσομαι μαζί τους.
 

eskiya

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.249
Like
8
Πόντοι
16
Δυστυχώς γεννήθηκα μόλις το 1977 και άρχισα να θυμάμαι γεγονότα από το 1980-81...
Ό,τι έγινε πριν από τότε, δεν το έζησα...
Και για ιστορικά γεγονότα που δεν είχα την τύχη ή την ατυχία να ζήσω, ό,τι ξέρω το ξέρω μέσα από βιβλία, περιοδικά, ντοκυμανταιρ και σε ορισμένες περιπτώσεις, αφηγήσεις και προσωπικές μαρτυρίες..
Δεν γνωρίζω αν ο Πλεύρης (ο πατέρας ή ο γιος ; )έχει ασχοληθεί με το Μάη του 1968 διότι δεν έχω διαβάσει ποτέ κάποιο βιβλίο του...
Αν έχεις εσύ κάποιο βιβλίο του που ασχολείται με το μάη, να μας το πεις (αν και με τέτοια γεγονότα, κυρίως ο μακαρίτης ο άλκης στέας ασχολείτο)...

Κριτική ιδιαίτερα δυσμενή στο Μάη έχει ασκήσει ως και ο Σαρκοζύ (λες να διαβάζει κρυφά πλεύρη; ) και αρκετοί άλλοι...

Αν δεν έχεις αντίρρηση, συντάσσομαι μαζί τους.
Κι απο αυτα που εχεις διαβασει τον χαρακτηριζεις καρναβαλι;

Καρναβαλι ειναι ενδεχομενως η ζωη καποιου που χει βγαλει καλους στα δαχτυλα ποσταροντας σε φορα. Καρναβαλι θα χαρακτηριζα επισης τους ντυμενους Αρχαιους Σπαρτιατες φανταρους που εδιναν στην Ελλαδα την ιδια περιοδο αναπαραστασεις μαχων στο Παναθηναικο Σταδιο. Καρναβαλι θα χαρακτηριζα την εμφανιση της ομαδας μου χτες στου Καραισκακη, καρναβαλι θα ελεγα οτι ειναι οι περισσοτεροι εκλεγμενοι στο ελληνικο κοινοβουλιο.

Αλλα καρναβαλι δε θα χαρακτηριζα τη μαζικη κινητοποιηση της απο δεξιας μεχρι αριστερης νεολαιας σε δεκαδες πολεις της Ευρωπης την τριετια 68-71. Βεβαιως δε φτανει το μεγαλειο της επαναστασεως του 1967 στο Ελλαντα, αλλα κατι ειναι κι αυτο. Και ισως θα ταν χρησιμο να γινει και αυτην την εποχη κατι παρομοιο. Αν γινει, εγω θα βγω εξω, εσυ μπορεις να συνεχισεις να ποσταρεις για καρναβαλια.

Αληθεια ρε στρεητ, επειδη σε συμπαθω κατα πολυ βαθος -το εννοω- με τι ασχολεισαι; ή μαλλον, ασχολεισαι;
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Κι απο αυτα που εχεις διαβασει τον χαρακτηριζεις καρναβαλι;

Στις καλές μου και με μια δόση υπερβολής ομολογώ αν και ο ίδιος ο Ντε Γκωλ έτσι τον χαρακτήρισε, όταν είπε ναι στη μεταρρυθμιση, όχι στο καρναβάλι...

Στις κακές μου, προβοκάτσια κατά του Ντε Γκωλ..

Εν ολίγοις, ένα υπερτιμημένο γεγονός με ύποπτα κίνητρα...

Αν σε κάποιους θυμίζει μια ανέμελη νιότη (πληρωμένη από τον μπαμπα βεβαίως- βεβαίως) και μερικά καλά πηδήματα στις καταλήψεις, δε σημαίνει μπορεί εν έτει 2008 να με συναρπάζει..
Ομιλώ κυρίως για το γαλλικό μάη...

Για την άνοιξη της Πράγας έχω άλλη άποψη..εκεί είχαν λόγο να εξεγερθούν...
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Κι απο αυτα που εχεις διαβασει τον χαρακτηριζεις καρναβαλι;

Καρναβαλι ειναι ενδεχομενως η ζωη καποιου που χει βγαλει καλους στα δαχτυλα ποσταροντας σε φορα. Καρναβαλι θα χαρακτηριζα επισης τους ντυμενους Αρχαιους Σπαρτιατες φανταρους που εδιναν στην Ελλαδα την ιδια περιοδο αναπαραστασεις μαχων στο Παναθηναικο Σταδιο. Καρναβαλι θα χαρακτηριζα την εμφανιση της ομαδας μου χτες στου Καραισκακη, καρναβαλι θα ελεγα οτι ειναι οι περισσοτεροι εκλεγμενοι στο ελληνικο κοινοβουλιο.

Αλλα καρναβαλι δε θα χαρακτηριζα τη μαζικη κινητοποιηση της απο δεξιας μεχρι αριστερης νεολαιας σε δεκαδες πολεις της Ευρωπης την τριετια 68-71. Βεβαιως δε φτανει το μεγαλειο της επαναστασεως του 1967 στο Ελλαντα, αλλα κατι ειναι κι αυτο. Και ισως θα ταν χρησιμο να γινει και αυτην την εποχη κατι παρομοιο. Αν γινει, εγω θα βγω εξω, εσυ μπορεις να συνεχισεις να ποσταρεις για καρναβαλια.

Αληθεια ρε στρεητ, επειδη σε συμπαθω κατα πολυ βαθος -το εννοω- με τι ασχολεισαι; ή μαλλον, ασχολεισαι;

Να συμπληρώσω με τη σειρά μου ότι καρναβάλι θεωρώ και την εμφάνιση της δικής μου ομάδας με την ανόρθωση στο Τσου Λου όπως και τα περισσότερα παιχνίδια της την τελευταία τριετία, με βασιλιά καρνάβαλο τον Βύντρα!

Το τί θεωρει ο καθένας καρναβάλι είναι υποκειμενικό...
Πχ στις ΗΠΑ χιλιάδες άνθρωποι φοράνε στολές βορείων και νοτίων και αναπαριστούν τις μάχες του αμερικάνικου εμφυλίου με εκπληκτική ακρίβεια...
Δεν θα τους έλεγα καρναβάλι...


Και η τριετία 1968-71 (που μεταξύ μας, δεν ήταν και τόσο μαζική, άσε που άνθισαν λουλούδια τύπου Μπάαντερ Μάινχοφ και ερυθρές ταξιαρχίες) δεν άφησε καμια ιδιαίτερη ουσιαστική παρακαταθήκη εκτός από μερικά εξυπνακίστικα συνθήματα και ωραίες αναμνήσεις σε ορισμένους, τις οποίες όμως έχουν υπερπροβάλει και έχουν γίνει κουραστικοί..

Τέσπα, ευχαρσιτώ για την καταχθόνια συμπάθεια και ανταποδίδω..
Όσο για το αν ασχολούμαι, ε, κάτι κάνω και εγώ για να πληρώνω τα ct μου...
Αν μου τα πλήρωνε όλα ο μπαμπάς, μπορεί να και γινομουν καρναβαλιστ..ε, επαναστάτης αλα Μάης 68...
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Eπίσης φρούτο του γαλλικού Μάη ήταν και ο Κον Μπετίτ ( ναι αυτός που υποστήριζε τους νατοικούς βομβαρδισμούς το 1999).

Ο Μάης του 1968 είχε πολλές όψεις, αλλά σκόπιμα προβάλεται μια συγκεκριμένη και επομένως έχει λάβει συγκεκριμένο "άρωμα" ανέμελης νεολαιίστικης οργισμένης εξέγερσης
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Νομίζω ότι ξεχνάτε το βασικότερο.

Δεν θα σταθώ στα προφανή - γιατί δεν είναι μόνον τι έγινε στην Γαλλία - αλλά και στις ΗΠΑ (πόλεμος Βιετναμ, Κολούμπια, πορείες ειρήνης, Μαύροι Πάνθηρες) και στην υπόλοιπη Ευρώπη (Άνοιξη της Πράγας, αντι-φρανκικές διαδηλώσεις στην Ισπανία, απεργίες στην Πολωνία) μέχρι και το Μεξικό. Δεν θα σταθώ στην επίδραση στο Rock & Roll και τον Κινηματογράφο.

Νομίζω ότι το σημαντικότερο ήταν η σεξουαλική απελεύθερωση και η ευρεία χρήση του αντισυλληπτικού χαπιού.
Μέσα στο γενικό κλίμα της εποχής με το χίππικο κίνημα (Make Love not War) και την επίθεση στον συντηρητισμό υπήρξε μία τρομακτική και πρωτόγνωρη για τα μέχρι τότε δεδομένα σεξουαλική ελευθερία.

Πολλοί σήμερα όλα αυτά τα θεωρούν δεδομένα. Το ότι βλέπουν πορνογραφία, το ότι γαμάνε ελεύθερα, το ότι υπάρχει αντισύλληψη.

Ακόμη το ότι υπάρχει αυτό εδώ το site και είμαστε εδώ και συζητάμε στο Μάη του 68 το χρωστάμε.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Δυστυχώς γεννήθηκα μόλις το 1977 και άρχισα να θυμάμαι γεγονότα από το 1980-81...
Ό,τι έγινε πριν από τότε, δεν το έζησα...

Ρε μαλάκες μου έχετε γαμήσει την ψυχολογία εδώ μέσα......
Εμένα με πήρε μέχρι τα 6 να αρχίσω να καταλαβαίνω τι παίζει...........
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Νομίζω ότι ξεχνάτε το βασικότερο.

Δεν θα σταθώ στα προφανή - γιατί δεν είναι μόνον τι έγινε στην Γαλλία - αλλά και στις ΗΠΑ (πόλεμος Βιετναμ, Κολούμπια, πορείες ειρήνης, Μαύροι Πάνθηρες) και στην υπόλοιπη Ευρώπη (Άνοιξη της Πράγας, αντι-φρανκικές διαδηλώσεις στην Ισπανία, απεργίες στην Πολωνία) μέχρι και το Μεξικό. Δεν θα σταθώ στην επίδραση στο Rock & Roll και τον Κινηματογράφο.

Νομίζω ότι το σημαντικότερο ήταν η σεξουαλική απελεύθερωση και η ευρεία χρήση του αντισυλληπτικού χαπιού.
Μέσα στο γενικό κλίμα της εποχής με το χίππικο κίνημα (Make Love not War) και την επίθεση στον συντηρητισμό υπήρξε μία τρομακτική και πρωτόγνωρη για τα μέχρι τότε δεδομένα σεξουαλική ελευθερία.

Πολλοί σήμερα όλα αυτά τα θεωρούν δεδομένα. Το ότι βλέπουν πορνογραφία, το ότι γαμάνε ελεύθερα, το ότι υπάρχει αντισύλληψη.

Ακόμη το ότι υπάρχει αυτό εδώ το site και είμαστε εδώ και συζητάμε στο Μάη του 68 το χρωστάμε.
Το παιδί των λουλουδιών........
αλλος που μου έχει γαμήσει την ψυχολογία.....
Πρέπει να είναι ο μόνος άνθρωπος που έχω γνωρίσει που ενώ είναι φορητή εγκυκλοπαίδεια γαμάει κιόλας......

Πολλές φορές τον φαντάζομαι με СT πισωκολλητό και πάνω στην πλάτη της γκόμενας αντι για μπύρα να έχει την Πάπυρος Λαρούς.
:S :S :S :S :S :S :S :S :S :S :S :S :S :S :S
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
έτσι ακριβώς και χειρότερα φίλε...!
για αυτό και εγώ το γύρισα στο Εξτρα 3 και βλέπω θυρα7 (Τσουκαλα)!   :rockon:

εσύ γαυρόπουλος έχεις ξεσαλώσει με τον δαφνοστεφανωμένο τελείως τελευταία............
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
Μη με στενοχωρείς ρε Ίσιε.

Υπάρχει μπόλικη δόση υπερβολής στο μύθο του Μάη 68, αλλά δεν παύει να είναι ένα γεγονός που άλλαξε πολιτισμικά (και όχι άμεσα πολιτικά) τις σύγχρονες κοινωνίες.
Καρναβάλι ήταν, εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου, με πολλές υπερβολές και χαμηλή πολιτική συνειδητοποίηση. Τα περί μαζικότητας και κινήματος είναι μπούρδες. Εξάλλου η πολυάριθμη και πολιτικά συνειδητοποιημένη Γαλλική εργατική τάξη της εποχής τους πήρε με πολύ στραβό μάτι στην αρχή.
Αστόπαιδα ήταν τα περισσότερα που ήλθαν σε σύγκρουση με το αποπνιχτικά συντηρητικά πρότυπα της εποχής (σχεδόν Βικτωριανά) που κυριαρχούσαν και καταπλάκωναν τα πάντα.
Ήταν ένας χαβαλές της νεολαίας που γκρέμισε τον κομφορμισμό της κοινωνίας. Φυσικά δεν αναφέρομαι μόνο στο Μάη της Γαλλίας, αλλά σε όσα συνέβησαν σε σχεδόν όλες τις προηγμένες χώρες το διάστημα 1966-1970. Δεν νομίζω πως υπάρχει άλλη πενταετία με τόσο καταλυτική επίδραση τα τελευταία 50 χρόνια. Εξάλλου ακούμε ακόμη τη μουσική της εποχής εκείνης. Φανταζόσουν π.χ. το 1980 να ακούμε τραγούδια του 1940 ως σύγχρονα! Πρόσφατα σε κάποια ταινία είχε soundtrack το sympathy for the devil.

Έκτοτε έφυγε μπόλικη μούχλα από τις κοινωνίες μας. Σου θυμίζω πως μέχρι τότε το generation gap ήταν μια πολύ σκληρή πραγματικότητα. Τώρα έχει σχεδόν εκμηδενιστεί.

Και ό,τι και να λέει το ίνδαλμά σου ο Sarkozy, παιδί του Μάη είναι κι αυτός. θα έπρεπε υποχρεωτικά να έχει μεσολαβήσει κάποιος Μάης για να μπορέσει ο ίδιος να κάνει αυτό που έκανε με την Carla. Αλλιώς φετούλες ψιλοκομμένο θα τον είχαν οι Γάλλοι δεξιοί.
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
Το παιδί των λουλουδιών........
αλλος που μου έχει γαμήσει την ψυχολογία.....
Πρέπει να είναι ο μόνος άνθρωπος που έχω γνωρίσει που ενώ είναι φορητή εγκυκλοπαίδεια γαμάει κιόλας......
Πολλές φορές τον φαντάζομαι με СT πισωκολλητό και πάνω στην πλάτη της γκόμενας αντι για μπύρα να έχει την Πάπυρος Λαρούς.
:S :S :S :S :S :S :S :S :S :S :S :S :S :S :S
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
Μου έχει πει το μυστικό του: τους σιγορψυθιρίζει στο αυτί λήμματα από την Britannica και αυτές ναααα κάτι γκαύλες. Χύνουν επί τόπου  :2funny: :2funny:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
Μου έχει πει το μυστικό του: τους σιγορψυθιρίζει στο αυτί λήμματα από την Britannica και αυτές ναααα κάτι γκαύλες. Χύνουν επί τόπου  :2funny: :2funny:
άσε με με τον πούστη......
γάμα με μου του λέει και αυτός δίδει ετυμολογία του ρήματος γαμέω γαμώ.........
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom