Νέα

Έξωση για ιδιοκατοίκηση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Marie-ann
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 817
  • Εμφανίσεις 14K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
Ναι αλλά για ένα εύλογο διάστημα,μετά μπορείς να έχεις δικαιώματα στην ιδιοκτησία σου. Αλλιώς θα νοίκιαζε ο καθένας ένα χώρο και θα έμενε εκεί για πάντα. Σε προστατεύει ο νόμος για όσο ισχύει το συμβόλαιο σου και για κάποιο χρόνο μετά. Όχι για πάντα.

Εν τέλη δικαιώνεται ο ιδιοκτήτης.
Αν διαμενεις καπου χωρις να σε καλυπτει καποια συμβαση (ή κατα νομικη ορολογια "κατεχεις ακινητο χωρις έννομη σχεση"), φυσικα ο ιδιοκτητης εχει την προστασια που του παρεχει ο νομος. Αγωγή, ασφαλιστικά μετρα κλπ.

Φανταζομαι ομως, δεν εννοειτε αυτο.
Εννοειτε να μπορει ας πουμε να παει η αστυνομια αυριο το πρωι να τον πεταξει εξω.
Αυτο μπορει να γινει στη λεγομενη "αυτοδύναμη προστασια της νομης". Μπορεις δηλαδη οταν καποιος προσβαλλει την ιδιοκτησια σου, να τον πεταξεις εξω με κλωτσιες (κυριολεκτικα). Ομως αν παραμεινει για καποιο διαστημα (ακομη και ως καταληψιας) εγκαθιδρυει δικη του νομη στο ακινητο, που προστατευεται αυτή πλεον με τη σειρα της αυτοτελως. Και μπορεις μονο δικαστικα να επιβαλλεις την αποχώρηση του επειδη το δικο σου δικαιωμα (ιδιοκτησια) ειναι ανωτερο απο το δικο του (νομη).

Τι λεμε θεε μου...
 

alpula

Τιμημένος
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
15.214
Κριτικές
41
Like
25.604
Πόντοι
17.470
Αν διαμενεις καπου χωρις να σε καλυπτει καποια συμβαση (ή κατα νομικη ορολογια "κατεχεις ακινητο χωρις έννομη σχεση"), φυσικα ο ιδιοκτητης εχει την προστασια που του παρεχει ο νομος. Αγωγή, ασφαλιστικά μετρα κλπ.

Φανταζομαι ομως, δεν εννοειτε αυτο.
Εννοειτε να μπορει ας πουμε να παει η αστυνομια αυριο το πρωι να τον πεταξει εξω.
Αυτο μπορει να γινει στη λεγομενη "αυτοδύναμη προστασια της νομης". Μπορεις δηλαδη οταν καποιος προσβαλλει την ιδιοκτησια σου, να τον πεταξεις εξω με κλωτσιες (κυριολεκτικα). Ομως αν παραμεινει για καποιο διαστημα (ακομη και ως καταληψιας) εγκαθιδρυει δικη του νομη στο ακινητο, που προστατευεται αυτή πλεον με τη σειρα της αυτοτελως. Και μπορεις μονο δικαστικα να επιβαλλεις την αποχώρηση του επειδη το δικο σου δικαιωμα (ιδιοκτησια) ειναι ανωτερο απο το δικο του (νομη).

Τι λεμε θεε μου...
στα έλεγα?? :idiot:
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
αν πει οτι εκανε ατυπη συμβαση με την γρεντω τον ηπιε,γιατι θα την φορτωθει για 3ετια...
Παντως ειναι κλασικη περιπτωση, όπου οι πελατες τα εχουν κανει αχταρμα γιατι εκαναν του κεφαλιου τους τσιγκουνευόμενοι να πληρωσουν εναν δικηγορο να τους τα φτιαξει ομορφα, και οταν μετα φτασει η κατασταση στο απροχωρητο σπευδουν και ζητανε να τους βρουμε λυση.
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
Αν διαμενεις καπου χωρις να σε καλυπτει καποια συμβαση (ή κατα νομικη ορολογια "κατεχεις ακινητο χωρις έννομη σχεση"), φυσικα ο ιδιοκτητης εχει την προστασια που του παρεχει ο νομος. Αγωγή, ασφαλιστικά μετρα κλπ.

Φανταζομαι ομως, δεν εννοειτε αυτο.
Εννοειτε να μπορει ας πουμε να παει η αστυνομια αυριο το πρωι να τον πεταξει εξω.
Αυτο μπορει να γινει στη λεγομενη "αυτοδύναμη προστασια της νομης". Μπορεις δηλαδη οταν καποιος προσβαλλει την ιδιοκτησια σου, να τον πεταξεις εξω με κλωτσιες (κυριολεκτικα). Ομως αν παραμεινει για καποιο διαστημα (ακομη και ως καταληψιας) εγκαθιδρυει δικη του νομη στο ακινητο, που προστατευεται αυτή πλεον με τη σειρα της αυτοτελως. Και μπορεις μονο δικαστικα να επιβαλλεις την αποχώρηση του επειδη το δικο σου δικαιωμα (ιδιοκτησια) ειναι ανωτερο απο το δικο του (νομη).

Τι λεμε θεε μου...
Όχι δεν εννοώ αυτό εγώ. Από προσωπική εμπειρία ξέρω ότι ήταν μέσα σε ένα ακίνητο ενοικιαστής που είχε συμβόλαιο για ένα χρόνο και και ο ιδιοκτήτης ήθελε να τον βγάλει μετά τον ένα χρόνο και ο νόμος τον προστάτευε για 3 χρόνια,έτσι αυτός έλεγε ότι εγώ πριν τα τρία χρόνια δεν φεύγω. Αν δεν ισχύουν αυτά τότε τον κοροιδέψανε με το κιλό..
 

streetwalker

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2007
Μηνύματα
8.757
Κριτικές
3
Like
201
Πόντοι
66
Αν διαμενεις καπου χωρις να σε καλυπτει καποια συμβαση (ή κατα νομικη ορολογια "κατεχεις ακινητο χωρις έννομη σχεση"), φυσικα ο ιδιοκτητης εχει την προστασια που του παρεχει ο νομος. Αγωγή, ασφαλιστικά μετρα κλπ.

Φανταζομαι ομως, δεν εννοειτε αυτο.
Εννοειτε να μπορει ας πουμε να παει η αστυνομια αυριο το πρωι να τον πεταξει εξω.
Αυτο μπορει να γινει στη λεγομενη "αυτοδύναμη προστασια της νομης". Μπορεις δηλαδη οταν καποιος προσβαλλει την ιδιοκτησια σου, να τον πεταξεις εξω με κλωτσιες (κυριολεκτικα). Ομως αν παραμεινει για καποιο διαστημα (ακομη και ως καταληψιας) εγκαθιδρυει δικη του νομη στο ακινητο, που προστατευεται αυτή πλεον με τη σειρα της αυτοτελως. Και μπορεις μονο δικαστικα να επιβαλλεις την αποχώρηση του επειδη το δικο σου δικαιωμα (ιδιοκτησια) ειναι ανωτερο απο το δικο του (νομη).

Τι λεμε θεε μου...

Άλεξ, η σύμβαση μίσθωσης δεν απαιτεί έγγραφο τύπο, γίνεται και προφορικά.
Αυτό σημαίνει ότι αν είναι κάποιος εγκατεστημένος μέσα, μπορεί να αποδείξει την μισθωτική σχέση με μάρτυρες και τα καταθετήρια ή τις αποδείξεις.

Και τα ασφαλιστικά της νομής, δεν τα έχεις εσαεί.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
Όχι δεν εννοώ αυτό εγώ. Από προσωπική εμπειρία ξέρω ότι ήταν μέσα σε ένα ακίνητο ενοικιαστής που είχε συμβόλαιο για ένα χρόνο και και ο ιδιοκτήτης ήθελε να τον βγάλει μετά τον ένα χρόνο και ο νόμος τον προστάτευε για 3 χρόνια,έτσι αυτός έλεγε ότι εγώ πριν τα τρία χρόνια δεν φεύγω. Αν δεν ισχύουν αυτά τότε τον κοροιδέψανε με το κιλό..
Εμπορική μισθωση ή διαμερισμα?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
Άλεξ, η σύμβαση μίσθωσης δεν απαιτεί έγγραφο τύπο, γίνεται και προφορικά.
Αυτό σημαίνει ότι αν είναι κάποιος εγκατεστημένος μέσα, μπορεί να αποδείξει την μισθωτική σχέση με μάρτυρες και τα καταθετήρια ή τις αποδείξεις.

Και τα ασφαλιστικά της νομής, δεν τα έχεις εσαεί.
Ναι αδελφε, καταλαβαινω τι λες.
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
Αναγκαστική επεκταση της διαρκειας της αστικής μισθωσης διαμερισματος σε τριετια????

Εκπλησσομαι. Τι ειναι τούτο τωρα?
Δε ξέρω από τέτοια επιστημονικά. Ξέρω ότι δεν βγήκε ο τύπος μετά τον ένα χρόνο λήξης του συμβολαίου. Τώρα αν εσύ λες ότι ήταν παράνομο ίσως δεν είχε καλό δικηγόρο ο ιδιοκτήτης.
 

alpula

Τιμημένος
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
15.214
Κριτικές
41
Like
25.604
Πόντοι
17.470
τη μεγαλη πουτσα σου τυπε
OT7ozH.jpg


οχι τιποτα αλλο επειδη σε ειδα σημερα πολυ περίεργο!
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
Δε ξέρω από τέτοια επιστημονικά. Ξέρω ότι δεν βγήκε ο τύπος μετά τον ένα χρόνο λήξης του συμβολαίου. Τώρα αν εσύ λες ότι ήταν παράνομο ίσως δεν είχε καλό δικηγόρο ο ιδιοκτήτης.
Περιεργο. Μαλλον κατι μας διαφευγει. Καποια ειδικη ρυθμιση ισως? Τεσπα...
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
Περιεργο. Μαλλον κατι μας διαφευγει. Καποια ειδικη ρυθμιση ισως? Τεσπα...
Όχι δεν υπήρχε ειδική ρύθμιση μια απλή μίσθωση ήταν για 1 έτος. Απλά δεν ήθελε να φύγει στον ένα χρόνο και πάτησε εκεί.
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.505
Like
21.867
Πόντοι
5.006
Δε ξέρω από τέτοια επιστημονικά. Ξέρω ότι δεν βγήκε ο τύπος μετά τον ένα χρόνο λήξης του συμβολαίου. Τώρα αν εσύ λες ότι ήταν παράνομο ίσως δεν είχε καλό δικηγόρο ο ιδιοκτήτης.
μια χαρα εκανε και εμεινε τυπε..δεν μπορουσε να τον βγαλει πριν την 3ετια με το ετσι θελω..ακόμα και αν έχει συμφωνηθεί διάρκεια ενός ή δύο ετών, η μίσθωση θα ισχύει για τρία χρόνια μέσα στα οποία ο μισθωτής έχει δικαίωμα να μένει στο μίσθιο και υποχρέωση να πληρώνει το μίσθωμα. Αν επιθυμεί να αποχωρήσει πριν τη λήξη της διετίας, πρέπει να καταβάλει το κάθε μηνιαίο μίσθωμα μέχρι τη λήξη της τριετίας αυτής στον ιδιοκτήτη. Από την άλλη, ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί να απαιτήσει από τον μισθωτή να αποχωρήσει πριν την τριετία.Μετά την τριετία , αλλά και μετά τη λήξη της συμβατικής διάρκειας της μίσθωσης εάν είναι μεγαλύτερη της τριετίας, η μίσθωση γίνεται αορίστου χρόνου και κάθε μέρος μπορεί να την καταγγείλει αζημίως.


 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
Όχι δεν υπήρχε ειδική ρύθμιση μια απλή μίσθωση ήταν για 1 έτος. Απλά δεν ήθελε να φύγει στον ένα χρόνο και πάτησε εκεί.
Δεν ξερω, τι να σου πω. Εγω ξερω οτι αναγκαστικά όρια στην διαρκεια της μισθωσης υπαρχουν μονο στις αγροτικες μισθωσεις και τις επαγγελματικες μισθωσεις...
Γουατεβα...
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
μια χαρα εκανε και εμεινε τυπε..δεν μπορουσε να τον βγαλει πριν την 3ετια με το ετσι θελω..ακόμα και αν έχει συμφωνηθεί διάρκεια ενός ή δύο ετών, η μίσθωση θα ισχύει για τρία χρόνια μέσα στα οποία ο μισθωτής έχει δικαίωμα να μένει στο μίσθιο και υποχρέωση να πληρώνει το μίσθωμα. Αν επιθυμεί να αποχωρήσει πριν τη λήξη της διετίας, πρέπει να καταβάλει το κάθε μηνιαίο μίσθωμα μέχρι τη λήξη της τριετίας αυτής στον ιδιοκτήτη. Από την άλλη, ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί να απαιτήσει από τον μισθωτή να αποχωρήσει πριν την τριετία.Μετά την τριετία , αλλά και μετά τη λήξη της συμβατικής διάρκειας της μίσθωσης εάν είναι μεγαλύτερη της τριετίας, η μίσθωση γίνεται αορίστου χρόνου και κάθε μέρος μπορεί να την καταγγείλει αζημίως.
Ποια διαταξη προβλεπει υποχρεωτικη τριετια στις αστικες μισθωσεις?
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
μια χαρα εκανε και εμεινε τυπε..δεν μπορουσε να τον βγαλει πριν την 3ετια με το ετσι θελω..ακόμα και αν έχει συμφωνηθεί διάρκεια ενός ή δύο ετών, η μίσθωση θα ισχύει για τρία χρόνια μέσα στα οποία ο μισθωτής έχει δικαίωμα να μένει στο μίσθιο και υποχρέωση να πληρώνει το μίσθωμα. Αν επιθυμεί να αποχωρήσει πριν τη λήξη της διετίας, πρέπει να καταβάλει το κάθε μηνιαίο μίσθωμα μέχρι τη λήξη της τριετίας αυτής στον ιδιοκτήτη. Από την άλλη, ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί να απαιτήσει από τον μισθωτή να αποχωρήσει πριν την τριετία.Μετά την τριετία , αλλά και μετά τη λήξη της συμβατικής διάρκειας της μίσθωσης εάν είναι μεγαλύτερη της τριετίας, η μίσθωση γίνεται αορίστου χρόνου και κάθε μέρος μπορεί να την καταγγείλει αζημίως.

Σωραίος. Άρα αυτό που λες είναι ότι αν το συμβόλαιο είναι για 1 χρόνο και ο ενοικιαστής μείνει παραπάνω αλλά αποφασίσει να φύγει πριν τα 3 χρόνια πρέπει να καταβάλει στον ιδιοκτήτη την διαφορά?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom