Νέα

Ένα καράβι για τη Γάζα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 31K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.251
Κριτικές
3
Like
1.423
Πόντοι
566
Θα στεναχωρήσω ίσως πολλούς αλλά θα υπενθυμίσω πως το Ισραήλ είναι το μόνο ίσως κράτος στον κόσμο όπου οι σοσιαλιστικές ιδέες εφαρμόσθηκαν με σημαντική επιτυχία και επέφεραν ανάπτυξη. Τα κιμπούτς ήταν ακριβή αντίγραφα των κολχόζ, μόνο που σε αντίθεση με τα πρωτότυπα ήταν επιτυχημένα.
Επίσης τεράστιο ποσοστό Ευρωπαίων αλλά και Αμερικανών αριστερών πολιτικών και διανοουμένων ήταν Εβραίοι. Και σήμερα ακόμη η σχέση Δημοκρατικών-Ρεμπουμπλικάνων στους Αμερικανοεβραίους ψηφοφόρους είναι 95-5. (Στους Ελληνοαμερικάνους π.χ. είναι 65-35)

Αντιλαμβάνομαι το λόγο για τον οποίο το Ισραήλ είναι άκρως μισητό από τους θολωμένους Έλληνες "προοδευτικούς" (προσοχή στα εισαγωγικά!). Απλά διότι το υποστηρίζουν οι Αμερικάνοι!

Δυσκολεύομαι όμως πραγματικά, εγώ ένας φιλελεύθερος, άθεος και οπαδός της ελεύθερης οικονομίας (για να αυτοπροσδιοριστώ πολιτικά), να αντιληφθώ τον ανεξήγητο "έρωτα" των υποτεθιμένων αθεϊστικών και αντισκοταδιστικών πολιτικών σχηματισμών της Ελληνικής (κυρίως, αλλά όχι μόνον δυστυχώς) Αριστεράς με τα άκρως σκοταδιστικά θεοκρατικά καθεστώτα του Ιράν και των ενοργουμένων του, της Χαμάζ.

Ας μου λύσει κάποιος "προδετικός" την απορία. Πόσο προδευτική του φαίνεται η Σαρία; Πόσο προοδευτικό το να λιθοβολούνται οι μοιχαλίδες; (Όχι και οι μοιχοί βέβαια! Αυτό έλειπε!) Πόσο προοδευτικό να πρέπει μια γυναίκα να έχει 4 μάρτυρες για να αποδείξει πως η με την βία σεξουαλική πράξη στην οποία εξαναγκάστηκε, ήταν πράγματι βιασμός; Πόσο προδευτική η μπούργκα; Πόσο προδευτική η κλειτοριδεκτομή; Πόσο προδευτικό το να κόβεις τα δάχτυλα μικρών κοριτσιών διότι τα βρήκες βαμένα; (συνήθης και συστηματική πρακτική των Ταλιμπάν του Αφγανιστάν) Πόσο προδευτικό το να σκοτώνεις αμάχους (συχνά ομοεθνείς σου αλλά αντιθέτου δόγματος) με βόμβες, όπως στο Ιράκ καθημερινά;
Τα αποτροπιαστικά παραδείγματα δεν έχουν τελειωμό, όσα μου ήρθαν στο μυαλό πρόχειρα ανέφερα. Ποτέ δεν κάνω αντιγραφές εξ άλλου, όσα θυμάμαι (ευτυχώς ακόμα θυμάμαι) και μου έχουν κάνει εντύπωση αναφέρω.

Λοιπόν αν κάποιος "προδευτικός" μου λύσει τις ανωτέρω απορίες μου υπόσχομαι να το ξανασκεφτώ μήπως και προσχωρήσω στην ιδεολογία του.
(Δεν εννοώ του Γιωργάκη, αυτόν τον υποστηρίζω ήδη!! :grin: :grin: )

Πολύ ωραία τα λες, αλλά ήδη έχεις απαντήσει από μόνος σου.

Τώρα περιμένεις σοβαρή απάντηση από πάπιο, ποντικό κλπ, στα ερωτήματά σου ?  :idiot: 
 

Επισκέπτης
Δηλαδή για να υπερασπιστείς κάποιου τα δικαιώματα πρέπει πρώτα αυτός να είναι ή γίνει προοδευτικός;;; :think:

 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Δηλαδή για να υπερασπιστείς κάποιου τα δικαιώματα πρέπει πρώτα αυτός να είναι ή γίνει προοδευτικός;;; :think:

οχι πρέπει όμως τουλάχιστον να σέβεται και αυτός τα δικαιώματα των άλλων....
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Ποια δικαιώματα άλλων δεν σέβεται;;;

Mόνο των πολιτών του.

Συνεπώς η αποψή είναι να γίνει πρώτα προοδευτικό.

λάθος κάνεις .. η χαμάς έχει δηλώσει ότι οι εβραίοι θα πρέπει να πεταχτούν έξω από την Μέση Ανατολή.. δεν σέβεται το δικαίωμα που έχουν σε ένα κράτος...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Ποια δικαιώματα άλλων δεν σέβεται;;;

Mόνο των πολιτών του.

Συνεπώς η αποψή είναι να γίνει πρώτα προοδευτικό.

ρε τσογλανάκο θα σε τρελλάνω στην σφαλιάρα.. όλο αντίρηση είσαι ρε πανάθεμα σε...
 

Επισκέπτης
λάθος κάνεις .. η χαμάς έχει δηλώσει ότι οι εβραίοι θα πρέπει να πεταχτούν έξω από την Μέση Ανατολή.. δεν σέβεται το δικαίωμα που έχουν σε ένα κράτος...
Συνεπώς ορθά πράττει το Ισραήλ,αυτό είναι το συμπέρασμα;;;

Δεν είναι να βλέπεις πάντα ''κράτη'' αλλά τους πολίτες.
 

Επισκέπτης
ρε τσογλανάκο θα σε τρελλάνω στην σφαλιάρα.. όλο αντίρηση είσαι ρε πανάθεμα σε...
Koίτα είμαι νέος κ ως τέτοιος επιτάσσεται ''να αμφισβητώ τα αυτονόητα'',έχω όλο τον καιρό για να γίνω ένας συντηρητικός στριμένος κωλόγερος σαν εσένα!!! :2funny: :2funny: :2funny:
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Koίτα είμαι νέος κ ως τέτοιος επιτάσσεται ''να αμφισβητώ τα αυτονόητα'',έχω όλο τον καιρό για να γίνω ένας συντηρητικός στριμένος κωλόγερος σαν εσένα!!! :2funny: :2funny: :2funny:

:-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-*

θα σε  :knockinb: :knockinb: :knockinb: που θα σε  :knockinb: :knockinb: :knockinb: :knockinb: να υπάρχει και  :smitten: :smitten: :smitten: :smitten:

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Συνεπώς ορθά πράττει το Ισραήλ,αυτό είναι το συμπέρασμα;;;

Δεν είναι να βλέπεις πάντα ''κράτη'' αλλά τους πολίτες.

παπαζόλη... μην αλλάζεις αυτά που έγραψα..

για να στο κάνω απλά..

δεν πρόκειται να νοιαστώ ούτε να νιώσω συμπόνια για άνθρωπο/φυλή/κράτος/κοινωνία/θρησκεία που δεν σέβεται τα δικαιώματα των άλλων.. υπό αυτήν την δήλωσιν έχω γραμμένους στα αρχίδια μου και τους παλαιστίνιους και τους ισραηλινούς (όχι τους εβραίους)...
 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.219
Like
4
Πόντοι
166
Koίτα είμαι νέος κ ως τέτοιος επιτάσσεται ''να αμφισβητώ τα αυτονόητα'',έχω όλο τον καιρό για να γίνω ένας συντηρητικός στριμένος κωλόγερος σαν εσένα!!! :2funny: :2funny: :2funny:
ξανακυλησες???

:s&m_1: :s&m_1: :s&m_1: :s&m_1: :s&m_1: :s&m_1: :s&m_1:
 

Επισκέπτης
παπαζόλη... μην αλλάζεις αυτά που έγραψα..

για να στο κάνω απλά..

δεν πρόκειται να νοιαστώ ούτε να νιώσω συμπόνια για άνθρωπο/φυλή/κράτος/κοινωνία/θρησκεία που δεν σέβεται τα δικαιώματα των άλλων.. υπό αυτήν την δήλωσιν έχω γραμμένους στα αρχίδια μου και τους παλαιστίνιους και τους ισραηλινούς (όχι τους εβραίους)...
Δεν αλλάζώ τίποτα,είναι λάθος να γενικεύεις.

Για του Εβραίους ποια η γνώμη σου;! :grin: :think:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom