Νέα

Εκλογές 2023... 21 Μαΐου!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Y13
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 14K
  • Εμφανίσεις 342K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Γνώμη σου....εγώ έχω διαφορετική.

Ήταν δημοκρατική κατάκτηση για τα χρόνια που θεσπίστηκε και φυσικά ήταν ένας από τους κυριότερους λόγους που καταστράφηκε αυτή η χώρα.

Βέβαια αν το δημόσιο τους πλήρωνε με λεφτά που ΠΑΡΗΓΑΓΕ το ίδιο δεν θα είχαν κανένα πρόβλημα.

Το ξέρεις και το ξέρω ότι ο κύριος λόγος που δεν τους ακουμπάνε είναι ότι ρίχνουν κυβέρνηση για πλάκα.
Η γνωμη σου ειναι σκοταδιστική. Μπορεις να την εχεις αλλά αυτο δεν την κανει λιγοτερο κακή και λαθος.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.840
Κριτικές
62
Like
45.677
Πόντοι
9.297
Γιατί να πάρουν τον Μπούλο???

Στον ιδιωτικό τομέα πας για δουλειά και μπορεί να πάρεις τον Μπούλο από την πρώτη βδομάδα άμα είσαι ζώο

δεν ξέρεις αν θα πληρωθείς υπερωρίες, αν θα δουλεύεις 2 ώρες παραπάνω ή αν θα σου χώνουν άλλες 5 αρμοδιότητες από αυτές που έχεις

και πάλι πας στη δουλειά.....

και δεν παίρνεις 1000 ευρώ αλλά 650....και πάλι πας στη δουλειά....

τι έχει ο δημόσιος κόπρος που δεν έχουν όλοι οι άλλοι άνθρωποι????
Στον ιδ.τομεα όσο καλός και να είσαι αν το μαγαζί δεν πάει καλά είσαι με το ένα πόδι έξω.
Σε μόνιμη θέση στο Δημόσιο έχεις την άνεση να κάνεις έναν στοιχειώδη προγραμματισμό στην ζωή σου.
Εννοείται ότι αν είσαι σταρχιδιστης όπου και να είσαι θα υποστείς συνέπειες.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Γιατί να πάρουν τον Μπούλο???

Στον ιδιωτικό τομέα πας για δουλειά και μπορεί να πάρεις τον Μπούλο από την πρώτη βδομάδα άμα είσαι ζώο

δεν ξέρεις αν θα πληρωθείς υπερωρίες, αν θα δουλεύεις 2 ώρες παραπάνω ή αν θα σου χώνουν άλλες 5 αρμοδιότητες από αυτές που έχεις

και πάλι πας στη δουλειά.....

και δεν παίρνεις 1000 ευρώ αλλά 650....και πάλι πας στη δουλειά....

τι έχει ο δημόσιος κόπρος που δεν έχουν όλοι οι άλλοι άνθρωποι????
Για πες μου, ποιος θα τους απολυει? Αφου πρεπει να ξεκινησουμε κουβεντα ΚΑΙ γι αυτη τη μπουρδα.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.840
Κριτικές
62
Like
45.677
Πόντοι
9.297
Η γνωμη σου ειναι σκοταδιστική. Μπορεις να την εχεις αλλά αυτο δεν την κανει λιγοτερο κακή και λαθος.
Την θεωρούν "προοδευτική" ορισμένοι κύκλοι και λοιπά...σχήματα!
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.819
Like
14.222
Πόντοι
3.656
Αυτοί που δεν νιώθουν άνετα στον ιδ.τομεα επιδιώκουν μόνιμες θέσεις στο Δημοσιο.
Αυτοί που πιθανότατα δεν έχουν τα ανάλογα προσόντα ευχονται να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα .
Αυτοί που πληρώνουν χιλιάδες ευρώ σε φόρους για να κάνουν ζωάρα οι δημόσιοι να δεις πως νιώθουν τύπε...

αν τα πλήρωνες και εσύ ίσως είχες άλλη άποψη.....
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Στον ιδ.τομεα όσο καλός και να είσαι αν το μαγαζί δεν πάει καλά είσαι με το ένα πόδι έξω.
Σε μόνιμη θέση στο Δημόσιο έχεις την άνεση να κάνεις έναν στοιχειώδη προγραμματισμό στην ζωή σου.
Εννοείται ότι αν είσαι σταρχιδιστης όπου και να είσαι θα υποστείς συνέπειες.
ναι κάνεις προγραμματικό αν παράγεις εσύ τα λεφτά που πληρώνεσαι όχι εγώ...αυτό λέω...
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.840
Κριτικές
62
Like
45.677
Πόντοι
9.297
Αυτοί που πληρώνουν χιλιάδες ευρώ σε φόρους για να κάνουν ζωάρα οι δημόσιοι να δεις πως νιώθουν τύπε...

αν τα πλήρωνες και εσύ ίσως είχες άλλη άποψη.....
Εδώ και δέκα χρόνια με τα μνημόνια έχουν κοπεί δώρα και λοιπά ...το ήξερες η το έμαθες από εμένα;
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.819
Like
14.222
Πόντοι
3.656
Για πες μου, ποιος θα τους απολυει? Αφου πρεπει να ξεκινησουμε κουβεντα ΚΑΙ γι αυτη τη μπουρδα.
Να σε ρωτήσω κάτι ειλικρινά?

Ο διευθυντής του Λαϊκού...σε τι υπολείπεται από τον Διευθυντή του Υγεία?

Γιατί ο ένας μπορεί να τρέξει σωστά μια επιχείρηση και ο άλλος όχι? Και λέω παράδειγμα έτσι....

να τους απολύσει ο προϊστάμενος που που θα είναι αναγκασμένος να φέρνει αποτελέσματα στον δικό του προϊστάμενο.

Λέω κάτι παράλογο?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Αυτοί που πληρώνουν χιλιάδες ευρώ σε φόρους για να κάνουν ζωάρα οι δημόσιοι να δεις πως νιώθουν τύπε...

αν τα πλήρωνες και εσύ ίσως είχες άλλη άποψη.....
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


ναι κάνεις προγραμματικό αν παράγεις εσύ τα λεφτά που πληρώνεσαι όχι εγώ...αυτό λέω...
Το επιχειρημα "πληρωνω με τους φορους μου τους ΔΥ" αρα θελω να μην ειναι μονιμοι, δεν ειναι καν επιχειρημα. Με την ιδια λογικη, οι ΔΥ βοηθουν στελεχωνοντας το κρατος να αποκομιζεις εισοδημα σε μια ειρηνικη κοινωνια και μια οικονομια που λειτουργει. Θελεις να το παμε ετσι?
 

Capital explorer

Μέλος
Εγγρ.
26 Μαΐ 2023
Μηνύματα
262
Like
133
Πόντοι
1
Για πες μου, ποιος θα τους απολυει? Αφου πρεπει να ξεκινησουμε κουβεντα ΚΑΙ γι αυτη τη μπουρδα.
Να στηθει ομαδα αξιολόγησης και όποιος δεν κάνει πουλο.
Σε μια κουταλια νερο πνίγεσαι.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Να σε ρωτήσω κάτι ειλικρινά?

Ο διευθυντής του Λαϊκού...σε τι υπολείπεται από τον Διευθυντή του Υγεία?

Γιατί ο ένας μπορεί να τρέξει σωστά μια επιχείρηση και ο άλλος όχι? Και λέω παράδειγμα έτσι....

να τους απολύσει ο προϊστάμενος που που θα είναι αναγκασμένος να φέρνει αποτελέσματα στον δικό του προϊστάμενο.

Λέω κάτι παράλογο?
Ο Διοικητης του Λαικου ειναι μονιμος δημοσιος υπαλληλος?
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.819
Like
14.222
Πόντοι
3.656
Εδώ και δέκα χρόνια με τα μνημόνια έχουν κοπεί δώρα και λοιπά ...το ήξερες η το έμαθες από εμένα;
Τώρα θες να αναλύσουμε τις αποδοχές και τις συνθήκες εργασίας στο δημόσιο και τον ιδιωτικό τομέα?

Σε αυτά τα 10 χρόνια ένα παιδάκι 25 χρόνων δούλευε 10 ώρες για 700 ευρώ και το δημόσιο κοπρόβυσμα πάει στην υπηρεσία 9 και φεύγει 13.00 για 900 ευρώ.

Τα δώρα είναι το θέμα?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Να στηθει ομαδα αξιολόγησης και όποιος δεν κάνει πουλο.
Σε μια κουταλια νερο πνίγεσαι.
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΜΑΛΙΣΤΑ!!! Υπερ της αξιολογησης στο Δημοσιο εγινες τωρα? Πω ρε φιλε διασκεδαζω απιστευτα σημερα. Και κατι διαδηλωσεις του Συριζα κατα της αξιολογησης, τι θα τις κανουμε, θα τις ξεχασουμε?
 

Capital explorer

Μέλος
Εγγρ.
26 Μαΐ 2023
Μηνύματα
262
Like
133
Πόντοι
1
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΜΑΛΙΣΤΑ!!! Υπερ της αξιολογησης στο Δημοσιο εγινες τωρα? Πω ρε φιλε διασκεδαζω απιστευτα σημερα. Και κατι διαδηλωσεις του Συριζα κατα της αξιολογησης, τι θα τις κανουμε, θα τις ξεχασουμε?
Ανεκαθεν ημουν υπερ της αξιολόγησης του Δημοσίου.
Οχι κατα του δημοσιου.
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.694
Like
6.395
Πόντοι
2.356
Η μονιμοτητα των δημοσιων υπαλληλων ειναι δημοκρατικη κατακτηση και η καταργηση της θα αποτελεσει σκοταδιστικη οπισθοδρομηση 120 ετων. Μην λετε ό,τι να' ναι. Ελεος δηλαδη
Τι σόϊ δημοκρατική κατάκτηση είναι η αμειβόμενη άρνηση παροχής έργου;
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.819
Like
14.222
Πόντοι
3.656
Το επιχειρημα "πληρωνω με τους φορους μου τους ΔΥ" αρα θελω να μην ειναι μονιμοι, δεν ειναι καν επιχειρημα. Με την ιδια λογικη, οι ΔΥ βοηθουν στελεχωνοντας το κρατος να αποκομιζεις εισοδημα σε μια ειρηνικη κοινωνια και μια οικονομια που λειτουργει. Θελεις να το παμε ετσι?
Δεν συγκαταλέγω τα σώματα ασφαλείας και το ιατρικό προσωπικό στους δημόσιους υπαλλήλους.

Μια χαρά θα την κάναμε τη δουλειά μας και με τους μισούς εφοριακούς και εφκατζίδες.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Οι εργαζόμενοι το Λαϊκού δεν είναι? τι εννοείς?
Α εννοεις ο Διοικητης να μπορει να απολυει? Δηλαδη ξερεις τι μου λες? Οτι θα μπορει καποιος ΜΗ μονιμος υπαλληλος, οπως ο Διοικητης, να απολυει ΔΥ, τους οποιους εχει προσλαβει ο Υπουργος. Δηλαδη ενας μετακλητος θα μπορει να ακυρωνει αποφαση υπουργου εκ των υστερων. Η απολυτη παραβιαση της λαικης κυριαρχιας. Να συνεχισουμε?
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Τι σόϊ δημοκρατική κατάκτηση είναι η αμειβόμενη άρνηση παροχής έργου;
Πριν γινει η μονιμοτητα, οταν ερχοταν μια κυβερνηση απελυε ολους τους προηγουμενους ΔΥ και εβαζε δικους της. Το απολυτο μπαχαλο. Και ηρθε το Συνταγμα και ειπε οχι, θα υπαρχει μονιμοτητα. Και ναι, ηταν δημοκρατικη κατακτηση. Αλλά τωρα λεμε ανιστορητα πραγματα επειδη "πληρωνουμε φορους".
 

kinks

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουν 2006
Μηνύματα
2.318
Like
711
Πόντοι
96
Λειτουργει αλλιως η οικονομια τσιράκι,απλά ο Σόιμπλε και ο νταισελμπλουμ βρηκαν μπροστα τους κοτες,ειδαν οτι η ελλαδα ειχε διογκωσει το χρέος της και αυτοι ως συντηρητικοι ηθελαν ολες οι χωρες της εε να ειναι μαζεμενες με λιγα χρέη.
Ετσι σου έκοψαν δανεικα σε εβγαλαν απο τις αγορες και σου εβαλαν για αρχη ενα δντ να σου δωσει κατι λιγα δις να σε επιτηρεί και τα υπολοιπα αυτοί και να σου βαζουν μνημόνια να αλλαζεις ριζικα τη χώρα και να ξεπουλας κοψοχρονιά οτι δημόσιο ειχε μείνει με την απειλη αν δεν το κανεις να φυγεις απο την εε και το ευρω κατι που νομικα δεν υπαρχει αυτο ουτε καν καποιο καταστατικό εξοδου χωρας μελους.
Ζανουλη, το έχεις τερματίσει. Σε καταλαβαίνω. έξι διαδοχικές πουταες η μία μεγαλύτερη από την άλλη!!!!
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.819
Like
14.222
Πόντοι
3.656
Αυτά τα περί δημοσίου τα λένε 2 κατηγορίες ανθρώπων...

1. Οι δημόσιοι υπάλληλοι
2. Όσοι δεν έχουν καμία επαγγελματική επαφή με το δημόσιο
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.528
Like
1.664
Πόντοι
216
Αυτοί που δεν νιώθουν άνετα στον ιδ.τομεα επιδιώκουν μόνιμες θέσεις στο Δημοσιο.
Αυτοί που πιθανότατα δεν έχουν τα ανάλογα προσόντα ευχονται να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα .
Εκτός του ότι η τυχόν κατάργηση της μονιμότητας είναι λάθος σε πολλά επίπεδα, μπορείς να φανταστείς τι θα γίνει αν τυχόν ειπωθεί έστω κάτι τέτοιο;
Το μπάχαλο της κοινωνίας στην εποχή των μνημονίων, θα μας φαίνεται βόλτα στο πάρκο σε σχέση με αυτό που θα ακολουθήσει.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom