Νέα

Εκλογές 2023... 21 Μαΐου!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Y13
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 14K
  • Εμφανίσεις 342K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Δεν συγκαταλέγω τα σώματα ασφαλείας και το ιατρικό προσωπικό στους δημόσιους υπαλλήλους.

Μια χαρά θα την κάναμε τη δουλειά μας και με τους μισούς εφοριακούς και εφκατζίδες.
Α οχι φιλε, δεν θα κανουμε ομως οπως βολευει εσενα ή οπως θεωρεις εσυ.
Είτε τους συγκαταλέγεις είτε όχι, δημοσιοι υπαλληλοι ειναι κι αυτοι. Αν απλως εχεις προβλημα με υπαλληλους υπουργειων, δεν θα κανουμε εναν νομο που θα τους απολυει κατ' εξαιρεση επειδη δεν γουσταρεις τη φατσα τους. Ή ολοι ή κανενας.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Αυτά τα περί δημοσίου τα λένε 2 κατηγορίες ανθρώπων...

1. Οι δημόσιοι υπάλληλοι
2. Όσοι δεν έχουν καμία επαγγελματική επαφή με το δημόσιο
Ή οσοι ξερουν νομικά και ιστορία
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.818
Like
14.222
Πόντοι
3.656
Α εννοεις ο Διοικητης να μπορει να απολυει? Δηλαδη ξερεις τι μου λες? Οτι θα μπορει καποιος ΜΗ μονιμος υπαλληλος, οπως ο Διοικητης, να απολυει ΔΥ, τους οποιους εχει προσλαβει ο Υπουργος. Δηλαδη ενας μετακλητος θα μπορει να ακυρωνει αποφαση υπουργου εκ των υστερων. Η απολυτη παραβιαση της λαικης κυριαρχιας. Να συνεχισουμε?
Όχι...εγώ θέλω ο υπουργός να μην προσλαμβάνει κανέναν...θέλω ο Διοικητής του νοσοκομείου να προσλαμβάνει προσωπικό σύμφωνα με τις ανάγκες του νοσοκομείου και να είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να πιάσει στόχους έτσι ώστε να κόβει τον κώλο του να δουλεύει το νοσοκομείο καλά.

Θέλω ο Υπουργός να απολύει τον Διοικητή αν το νοσοκομείο δεν παραγάγει το σωστό έργο.

Τόσο κινέζικα σου ακούγονται αυτά? Αλήθεια τώρα?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Όχι...εγώ θέλω ο υπουργός να μην προσλαμβάνει κανέναν...θέλω ο Διοικητής του νοσοκομείου να προσλαμβάνει προσωπικό σύμφωνα με τις ανάγκες του νοσοκομείου και να είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να πιάσει στόχους έτσι ώστε να κόβει τον κώλο του να δουλεύει το νοσοκομείο καλά.

Θέλω ο Υπουργός να απολύει τον Διοικητή αν το νοσοκομείο δεν παραγάγει το σωστό έργο.

Τόσο κινέζικα σου ακούγονται αυτά? Αλήθεια τώρα?
Ααααααα θελεις ιδιωτικο-οικονομικα κριτηρια στην Υγεια???
Πολυ ενδιαφερον. Μην συνεχιζεις. Ειναι τοσο λαθος η αποψη αυτή, που οσο επιχειρηματολογεις τοσο πιο ευκολο το κανεις για μενα
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.818
Like
14.222
Πόντοι
3.656
Α οχι φιλε, δεν θα κανουμε ομως οπως βολευει εσενα ή οπως θεωρεις εσυ.
Είτε τους συγκαταλέγεις είτε όχι, δημοσιοι υπαλληλοι ειναι κι αυτοι. Αν απλως εχεις προβλημα με υπαλληλους υπουργειων, δεν θα κανουμε εναν νομο που θα τους απολυει κατ' εξαιρεση επειδη δεν γουσταρεις τη φατσα τους. Ή ολοι ή κανενας.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Ή οσοι ξερουν νομικά και ιστορία
Όχι απλά σέβομαι το έργο που κάνουν πολλοί από αυτούς που βρίσκονται στα σώματα ασφαλείας και στο ιατρικό προσωπικό.

Διότι στην έσχατη στιγμή αυτοί θα σε ξελασπώσουν. Φυσικά και υπάρχουν (οι μεγαλύτεροι) κόπροι και σε αυτά...ιδιαίτερα κάτι μονιμάδες στον στρατό...

αλλά αυτοί ως σύνολο έχουν ένα έργο που δεν είναι το ίδιο με το δικό σου και το δικό μου.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.369
Like
23.000
Πόντοι
5.506
Όχι...εγώ θέλω ο υπουργός να μην προσλαμβάνει κανέναν...θέλω ο Διοικητής του νοσοκομείου να προσλαμβάνει προσωπικό σύμφωνα με τις ανάγκες του νοσοκομείου και να είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να πιάσει στόχους έτσι ώστε να κόβει τον κώλο του να δουλεύει το νοσοκομείο καλά.

Θέλω ο Υπουργός να απολύει τον Διοικητή αν το νοσοκομείο δεν παραγάγει το σωστό έργο.

Τόσο κινέζικα σου ακούγονται αυτά? Αλήθεια τώρα?
Kαι γιατί να μη γίνουν ιδιωτικά τα νοσοκομεία;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Όχι απλά σέβομαι το έργο που κάνουν πολλοί από αυτούς που βρίσκονται στα σώματα ασφαλείας και στο ιατρικό προσωπικό.

Διότι στην έσχατη στιγμή αυτοί θα σε ξελασπώσουν. Φυσικά και υπάρχουν (οι μεγαλύτεροι) κόπροι και σε αυτά...ιδιαίτερα κάτι μονιμάδες στον στρατό...

αλλά αυτοί ως σύνολο έχουν ένα έργο που δεν είναι το ίδιο με το δικό σου και το δικό μου.
Α, υπαρχει καποιο "ανωτερο" εργο που πρεπει να προστατευεται με μονιμοτητα και ενα "κατωτερο" που δεν πρεπει?
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.966
Κριτικές
67
Like
29.243
Πόντοι
10.336
Εχω μια χαζη ερωτηση για το εκλογικο μας συστημα, οποιος ξερει ας με διαφωτισει.
Στις ελληνικες εκλογες, πρωτα μετριουνται οι ψηφοι, και μετα εφαρμοζεται η μοιρασια των εδρων σε οσους πηραν 3%+ ή αναλογα την περιφερεια το καθε κομμα παιρνει και τις αντιστοιχες εδρες; Επειδη η διατυπωση ειναι λιγο για το πουτσο, θα το φερω με παραδειγμα.

Υπαρχει περιπτωση, ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ, ενα κομμα να παιρνει μεγαλα ποσοστα σε περιφερειες με λιγες εδρες (και να τις χανει απο τους πρωτους 2), και το ιδιο κομμα να παιρνει μικρα ποσοστα σε περιφερειες με πολλες εδρες (αθηνα θεσ/νικη κτλ), με αποτελεσμα να ξεπερναει μεν το 3% στην επικρατεια, αλλα στην ουσια να μην βγαζει κανεναν (ή τελος παντων εναν) βουλευτη;

Για να το κανω πιο γενικο (αν και με νοιαζουν τα μικρα κομματα), στην αμερικη μπορει να γινεις προεδρος με λιγοτερες ψηφους, γιατι εχουν αλλη βαρυτητα οι πολιτειες. Η χιλαρυ εχασε με περισσοτερους και ο ομπαμα κερδισε με λιγοτερους αν δεν κανω λαθος. Σε περιπτωση που τα πρωτα δυο κομματα στην ελλαδα λαβουν και τα δυο ενα πολυ κοντινο ποσοστο, υπαρχει και εδω περιπτωση να καρπωθει τις +50 (ή οσες ειναι) εδρες το κομμα με το οριακα μικροτερο ποσοστο απο τον πρωτο, αλλα "καλυτερες" περιφερειες;;;;;
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.818
Like
14.222
Πόντοι
3.656
Ααααααα θελεις ιδιωτικο-οικονομικα κριτηρια στην Υγεια???
Πολυ ενδιαφερον. Μην συνεχιζεις. Ειναι τοσο λαθος η αποψη αυτή, που οσο επιχειρηματολογεις τοσο πιο ευκολο το κανεις για μενα
Όχι θέλω ιδιωτικόΔΙΟΙΚΗΤΙΚΑ κριτήρια στην υγεία. Άσε τα πονηρά σε μένα τύπε.

Θέλω να διοικείται το δημόσιο (όχι μόνο η υγεία) όπως μια ιδιωτική επιχείρηση.

όχι να κρατήσεις μόνο τις περικοπές του ιδιωτικού τομέα και να βολέψεις τα βύσματα.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Kαι γιατί να μη γίνουν ιδιωτικά τα νοσοκομεία;
υπάρχουν ήδη
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Όχι θέλω ιδιωτικόΔΙΟΙΚΗΤΙΚΑ κριτήρια στην υγεία. Άσε τα πονηρά σε μένα τύπε.

Θέλω να διοικείται το δημόσιο (όχι μόνο η υγεία) όπως μια ιδιωτική επιχείρηση.

όχι να κρατήσεις μόνο τις περικοπές του ιδιωτικού τομέα και να βολέψεις τα βύσματα.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


υπάρχουν ήδη
Εξαιρετικα τύπε
Πες κι άλλα νεοφιλελευθερα
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.818
Like
14.222
Πόντοι
3.656
Α, υπαρχει καποιο "ανωτερο" εργο που πρεπει να προστατευεται με μονιμοτητα και ενα "κατωτερο" που δεν πρεπει?
Δεν είπα να προστατεύονται με μονιμότητα...απλά δεν τους συγκαταλέγω στους τεμπελχανάδες

άλλη γλώσσα μιλάω ρε μαν :confused:
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.610
Like
21.968
Πόντοι
5.006
Εχω μια χαζη ερωτηση για το εκλογικο μας συστημα, οποιος ξερει ας με διαφωτισει.
Στις ελληνικες εκλογες, πρωτα μετριουνται οι ψηφοι, και μετα εφαρμοζεται η μοιρασια των εδρων σε οσους πηραν 3%+ ή αναλογα την περιφερεια το καθε κομμα παιρνει και τις αντιστοιχες εδρες; Επειδη η διατυπωση ειναι λιγο για το πουτσο, θα το φερω με παραδειγμα.

Υπαρχει περιπτωση, ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ, ενα κομμα να παιρνει μεγαλα ποσοστα σε περιφερειες με λιγες εδρες (και να τις χανει απο τους πρωτους 2), και το ιδιο κομμα να παιρνει μικρα ποσοστα σε περιφερειες με πολλες εδρες (αθηνα θεσ/νικη κτλ), με αποτελεσμα να ξεπερναει μεν το 3% στην επικρατεια, αλλα στην ουσια να μην βγαζει κανεναν (ή τελος παντων εναν) βουλευτη;

Για να το κανω πιο γενικο (αν και με νοιαζουν τα μικρα κομματα), στην αμερικη μπορει να γινεις προεδρος με λιγοτερες ψηφους, γιατι εχουν αλλη βαρυτητα οι πολιτειες. Η χιλαρυ εχασε με περισσοτερους και ο ομπαμα κερδισε με λιγοτερους αν δεν κανω λαθος. Σε περιπτωση που τα πρωτα δυο κομματα στην ελλαδα λαβουν και τα δυο ενα πολυ κοντινο ποσοστο, υπαρχει και εδω περιπτωση να καρπωθει τις +50 (ή οσες ειναι) εδρες το κομμα με το οριακα μικροτερο ποσοστο απο τον πρωτο, αλλα "καλυτερες" περιφερειες;;;;;
FzAtnAtXsAIt59g
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Εχω μια χαζη ερωτηση για το εκλογικο μας συστημα, οποιος ξερει ας με διαφωτισει.
Στις ελληνικες εκλογες, πρωτα μετριουνται οι ψηφοι, και μετα εφαρμοζεται η μοιρασια των εδρων σε οσους πηραν 3%+ ή αναλογα την περιφερεια το καθε κομμα παιρνει και τις αντιστοιχες εδρες; Επειδη η διατυπωση ειναι λιγο για το πουτσο, θα το φερω με παραδειγμα.

Υπαρχει περιπτωση, ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ, ενα κομμα να παιρνει μεγαλα ποσοστα σε περιφερειες με λιγες εδρες (και να τις χανει απο τους πρωτους 2), και το ιδιο κομμα να παιρνει μικρα ποσοστα σε περιφερειες με πολλες εδρες (αθηνα θεσ/νικη κτλ), με αποτελεσμα να ξεπερναει μεν το 3% στην επικρατεια, αλλα στην ουσια να μην βγαζει κανεναν (ή τελος παντων εναν) βουλευτη;

Για να το κανω πιο γενικο (αν και με νοιαζουν τα μικρα κομματα), στην αμερικη μπορει να γινεις προεδρος με λιγοτερες ψηφους, γιατι εχουν αλλη βαρυτητα οι πολιτειες. Η χιλαρυ εχασε με περισσοτερους και ο ομπαμα κερδισε με λιγοτερους αν δεν κανω λαθος. Σε περιπτωση που τα πρωτα δυο κομματα στην ελλαδα λαβουν και τα δυο ενα πολυ κοντινο ποσοστο, υπαρχει και εδω περιπτωση να καρπωθει τις +50 (ή οσες ειναι) εδρες το κομμα με το οριακα μικροτερο ποσοστο απο τον πρωτο, αλλα "καλυτερες" περιφερειες;;;;;
Οχι φιλε. Κατ' αρχην μετραμε το πανελλαδικο ποσοστο και πρωτος παιρνει το μπονους. Μετα μοιραζονται οι εδρες σε πρωτη κατανομη αναλογα με το ποσοστο που εχει καθε κομμα ανά νομό και μετα ο,τι περισσευει για δευτερη κατανομη, αρχιζουν οι καραμπόλες. Ο δεύτερος αποκλειεται να βγει πρωτος. Δεν εχουμε εκλογικο συστημα ανα περιφερεια αλλά ενιαιο ανα επικρατεια.
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.401
Κριτικές
1
Like
35.518
Πόντοι
6.256
Χρυσό παλι υπουργο ρε, ασε τον ανθρωπο στη συνταξη του
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.966
Κριτικές
67
Like
29.243
Πόντοι
10.336
Οχι φιλε. Κατ' αρχην μετραμε το πανελλαδικο ποσοστο και πρωτος παιρνει το μπονους. Μετα μοιραζονται οι εδρες σε πρωτη κατανομη αναλογα με το ποσοστο που εχει καθε κομμα ανά νομό και μετα ο,τι περισσευει για δευτερη κατανομη, αρχιζουν οι καραμπόλες. Ο δεύτερος αποκλειεται να βγει πρωτος. Δεν εχουμε εκλογικο συστημα ανα περιφερεια αλλά ενιαιο ανα επικρατεια.
οκ θενκς.
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.528
Like
1.663
Πόντοι
216
Όχι θέλω ιδιωτικόΔΙΟΙΚΗΤΙΚΑ κριτήρια στην υγεία. Άσε τα πονηρά σε μένα τύπε.

Θέλω να διοικείται το δημόσιο (όχι μόνο η υγεία) όπως μια ιδιωτική επιχείρηση.

όχι να κρατήσεις μόνο τις περικοπές του ιδιωτικού τομέα και να βολέψεις τα βύσματα.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


υπάρχουν ήδη
και αν δεν πάει καλά, δεν έχει κέρδος, δεν πιάσει στόχους όπως είπες, κτλ, τι θα κάνει;
θα κηρύξει πτώχευση και θα κλείσει; θα μπει σε καθεστώς εξυγίανσης; θα το εξαγοράσει κάποιο άλλο δημόσιο σαν "επενδυτής";

Κοίτα, η φιλελέυθερη οικονομία είναι η κινητήρια δύναμη του κόσμου και αιτία προόδου, αλλά κάποιες υπηρεσίες πρέπει να παρέχονται από τη διοίκηση ανεξαρτητως κέρδους.
Άλλο το διοικώ σωστά μια δημόσια υπηρεσία και άλλο τη λειτουργώ σαν ιδιωτική.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.818
Like
14.222
Πόντοι
3.656
και αν δεν πάει καλά, δεν έχει κέρδος, δεν πιάσει στόχους όπως είπες, κτλ, τι θα κάνει;
θα κηρύξει πτώχευση και θα κλείσει; θα μπει σε καθεστώς εξυγίανσης; θα το εξαγοράσει κάποιο άλλο δημόσιο σαν "επενδυτής";

Κοίτα, η φιλελέυθερη οικονομία είναι η κινητήρια δύναμη του κόσμου και αιτία προόδου, αλλά κάποιες υπηρεσίες πρέπει να παρέχονται από τη διοίκηση ανεξαρτητως κέρδους.
Άλλο το διοικώ σωστά μια δημόσια υπηρεσία και άλλο τη λειτουργώ σαν ιδιωτική.
όχι δεν θα κλείσει...για αυτό θα παραμείνει δημόσιο ώστε να μην χρειαστεί.

να αλλάξει προσωπικό, προμηθευτές, διοικητικό προσωπικό μέχρι να δουλέψει.

σήμερα τα νοσοκομεία έχουν φτάσει να φαληρουν και να πληρώνουμε εμείς τις μαύρες τρύπες
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.818
Like
14.222
Πόντοι
3.656
Και για να στο δώσω Αλέξ να το καταλάβεις να στο κάνω πενηντάρικα :

Πληρώνω κάθε μήνα 300 ευρώ για την γαμωυγεία.....

αν πλήρωνα 300 ευρώ το μήνα σε μια ιδιωτική ασφάλεια θα περίμενα να πηγαίνω στο νοσοκομείο και να μου κάθεται η νοσοκόμα όσο περιμένω το γιατρό.

Γιατί να μην απαιτήσω τα ίδια και από το δημόσιο αφού το πληρώνω το μπουρδέλο??

Αφού πληρώνουμε όλοι πρέπει όλοι να απαιτήσουμε σοβαρές υπηρεσίες και διαχείριση. Αλλά τι σου λέω και σένα τώρα...
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.528
Like
1.663
Πόντοι
216
όχι δεν θα κλείσει...για αυτό θα παραμείνει δημόσιο ώστε να μην χρειαστεί.

να αλλάξει προσωπικό, προμηθευτές, διοικητικό προσωπικό μέχρι να δουλέψει.

σήμερα τα νοσοκομεία έχουν φτάσει να φαληρουν και να πληρώνουμε εμείς τις μαύρες τρύπες
ναι, στο ξαναλέω, αυτό είναι σωστή διοίκηση, όχι τρόπος λειτουργίας σαν ιδιωτική επιχείρηση. Μην τα συγχέουμε.
Η μονιμότητα εξασφαλίζει ότι το προσωπικό που λες εσύ ότι πρέπει να φύγει, δεν θα απολυθεί από τον δημόσιο τομέα γενικότερα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom