Νέα

Εκλογές 2023…25η Ιουνίου round 2

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα riding
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 489
  • Εμφανίσεις 17K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Leclerc

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2020
Μηνύματα
6.345
Like
9.457
Πόντοι
2.356
ΠΑΣΟΚ και Συριζα μαλώνουν ποιος θα βαλει περισσοτερους φόρους.


:grin:


Screenshot_19.jpg
 

Leclerc

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2020
Μηνύματα
6.345
Like
9.457
Πόντοι
2.356
Τιποτα δεν θα ερθει τύπε, η χωρα πηγαινει μπροστα και τα καλυτερα μας περιμενουν, υπαρχει σταθεροτητα και αναπτυξη, αντι να βλεπετε παντου καταστροφες πειτε ενα δοξα τω θεω που επιτελους η Ελλαδα εχει μια κυβερνηση της προκοπής.


Μην βιάζεσαι μπρο, η αντιπολίτευση οργανώνεται!! :grin:



350843671_1475137686559920_6548074607510490889_n.jpg
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.864
Κριτικές
6
Like
3.600
Πόντοι
736
Πιο πιθανον ειναι να κλωνοποιησει τον ενα και μοναδικο ψηφοφορο του ο βεργης και να μπει στη βουλη ,παρα να μπει ο Βαρουφακης και oι Alt Right Avengers μπογδανοτζογλου
Για Βαρουφάκη και εγω δεν το βλέπω , αλλά για τους άλλους δεν αποκλείεται. Και τίποτα να μην πάρουν απο Σύριζα η απο αλλού , αν πάρουν μόνο απο τους μικρούς που δεν κατεβαίνουν φτάνει μάλλον. Θα δείξει.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.081
Like
72.150
Πόντοι
12.756
μεσα στα σπιτια μεινετε
του μουνιου εξω ..
και πρεπει να ειναι και ολες αριστερες αυτες για να ξεμειναν Αθηνα
:wanker::wanker::wanker:
 

shadow

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Νοε 2019
Μηνύματα
11.839
Κριτικές
1
Like
9.655
Πόντοι
2.456

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
Δεν ξέρω πόσο πιθανό είναι αυτό το σενάριο που σκέφτηκα , αλλά σε περίπτωση που φύγουν αρκετοί απο Σύριζα ... αυτοί που ψήφισαν Σύριζα γιατί δεν ήθελαν ξανά ΝΔ για παράδειγμα ... και πάνε κάποιοι Μέρα25 , κάποιοι Ζωη , κάποιοι ΝΙΚΗ και κάποιοι σε αυτη την νεα ένωση Εμφιετζόγλου - Μπογδάνου.

Σε αυτά λογικά θα πάνε και ψηφοφόροι απο τα μικρότερα κόμματα που πολλά απο αυτά δεν κατεβαίνουν κιόλας , ΕΠΑΜ , Ενώνω , Κότες , Τζήμερος. Η και απο άλλα μικρά κόμματα που κατεβαίνουν.

Δηλαδή σε περίπτωση που υπάρξει 9κομματική Βουλή , αλλάζει κάτι στο ποσοστό αυτοδυναμίας που χρειάζεται ; Υπάρχει κάτι άλλο που αλλάζει εκτός του ποσοστού αυτοδυναμίας ;
Με 40,01% εχεις 151 εδρες, ακομη και αν μπει το 100% στην Βουλη.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
Καλα μη κοροιδευεις τα στελεχη,την ατακα αυτη την εχει πει ο αρχηγος Αντιπολιτευσης,πρωην Πρωθυπουργος,νταουλιερης,ηγετης του λαου,Αλεξης Τσιπρας οταν ο Κουλης του ανελυε το υψος των δαπανων του προγραμματος του συριζα

Πώς τον πετσόκοψε ετσι?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
Αφού λέω μαλακιούλες τύπε φαντάζομαι όταν μετά το Σεπτέμβριο ξεκινήσουν οι δημοσιονομικές μεταρρυθμίσεις που θα ζητήσει η Ευρώπη και θα πρέπει η κυβέρνηση της προκοπής να τα εφαρμόσει θα λογκάρεις να μας πει ποιος λέει μαλακιούλες ε?

Δεν θα επικαλεστείς ότι πήγες να ζήσεις στην Αργεντινή και δεν είχες ίντερνετ :confused:
Δέκα χρονια τα ιδια ακουω, τιποτα δεν θα γινει. Το εντυπωσιακό ειναι οτι καποιοι θα στενοχωρηθειτε αν δεν ερθει η καταστροφή ή αν δεν πανε οι λογαριασμοι ΔΕΗ στο Θεο. Ειναι τετοιο το αντι-ΝΔ μένος σας, που θα στενοχωρηθείτε αν διαψευσθούν τα μαύρα σεναρια που βγαζετε απο την κοιλια σας.

Υ.Γ. Εφόσον ομως ρε τύπε τα γνωριζεις ολα, και η Ευρωπη θα ζητησει οπωσδηποτε περιορισμους, ποια κυβερνηση προτιμας να εχεις, στο ενδεχομενο αυτο, ακομη και αν υποθεσουμε οτι θα συμβει? Το τσιρκο μεντρανο του Συριζα? Ενας λογος παραπανω να μην εχουμε μια ασοβαρη κυβερνηση.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.399
Like
13.750
Πόντοι
3.656
Δέκα χρονια τα ιδια ακουω, τιποτα δεν θα γινει. Το εντυπωσιακό ειναι οτι καποιοι θα στενοχωρηθειτε αν δεν ερθει η καταστροφή ή αν δεν πανε οι λογαριασμοι ΔΕΗ στο Θεο. Ειναι τετοιο το αντι-ΝΔ μένος σας, που θα στενοχωρηθείτε αν διαψευσθούν τα μαύρα σεναρια που βγαζετε απο την κοιλια σας.
Δε μιλάω για τους λογαριασμούς της δεη...που θα δούμε τι θα γίνει μόλις κοπεί η κρατική βοήθεια...

μιλάω για τα πλεονάσματα που θα είμαστε υποχρεωμένοι να παράξουμε....

είναι σαν να σε βλέπω να γράφεις ''αφού το επέβαλε η Ευρώπη...τι θες να κάνει η κυβέρνηση....δεν μπορώ να καταλάβω τι θέλετε μερικοί'' :confused:
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.239
Κριτικές
18
Like
20.029
Πόντοι
4.546
Δε μιλάω για τους λογαριασμούς της δεη...που θα δούμε τι θα γίνει μόλις κοπεί η κρατική βοήθεια...

μιλάω για τα πλεονάσματα που θα είμαστε υποχρεωμένοι να παράξουμε....

είναι σαν να σε βλέπω να γράφεις ''αφού το επέβαλε η Ευρώπη...τι θες να κάνει η κυβέρνηση....δεν μπορώ να καταλάβω τι θέλετε μερικοί'' :confused:
Συγνώμε τύπε μου, τι θες δηλαδή να γίνει, από την στιγμή που πρέπει να ξεπληρώσεις; Θα πέσει περισσότερη πείνα. Εγώ ανέκαθεν ήμουν κατά οποιονδήποτε επιδομάτων και βοηθημάτων τύπου pass: μια τρύπα χωρίς πηγάδι (μην το αναλύσουμε περισσότερο αυτό, την άποψή μου είπα)

Θα έκανε κάτι άλλο, οποιοδήποτε άλλο κόμμα εκτός της ΝΔ, αν έρχονταν στην εξουσία; Θα καταργούσαν τα χρέη και τα μνημόνια με ένα νόμο και ένα άρθρο, οι υπόλοιποι; Θα προσευχόμαστε να βρέξει λεφτά;

Λογικό να παράξεις πλεονάσματα, χρωστάς και θα πληρώσεις, γίνεται αλλιώς για εσένα; Δεν τα δώσαν τζάμπα τα δάνεια, τα ζήτησες και τα πήρες ή ας μην τα παίρναμε και ότι ήθελε προκύψει.

Εδώ έχει δίκιο ο Άλεξ.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.399
Like
13.750
Πόντοι
3.656
Συγνώμε τύπε μου, τι θες δηλαδή να γίνει, από την στιγμή που πρέπει να ξεπληρώσεις; Θα πέσει περισσότερη πείνα. Εγώ ανέκαθεν ήμουν κατά οποιονδήποτε επιδομάτων και βοηθημάτων τύπου pass: μια τρύπα χωρίς πηγάδι (μην το αναλύσουμε περισσότερο αυτό, την άποψή μου είπα)

Θα έκανε κάτι άλλο, οποιοδήποτε άλλο κόμμα εκτός της ΝΔ, αν έρχονταν στην εξουσία; Θα καταργούσαν τα χρέη και τα μνημόνια με ένα νόμο και ένα άρθρο, οι υπόλοιποι; Θα προσευχόμαστε να βρέξει λεφτά;

Λογικό να παράξεις πλεονάσματα, χρωστάς και θα πληρώσεις, γίνεται αλλιώς για εσένα; Δεν τα δώσαν τζάμπα τα δάνεια, τα ζήτησες και τα πήρες ή ας μην τα παίρναμε και ότι ήθελε προκύψει.

Εδώ έχει δίκιο ο Άλεξ.
Ναι μια χαρά...και δεν έχω θέμα να εκλεγεί η νδ η ο οποιοσδήποτε λέγοντας ακριβώς αυτά...ότι θα πρέπει να υπάρξουν τέτοιες πολιτικές.

όχι να λένε ότι πάμε μπροστά και έρχονται καλύτερες μέρες και μετά όταν θα πρέπει να εφαρμοστούν αυτά να πουν συγνώμη δεν φταίμε.

Με ενοχλεί η κοροϊδία
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.239
Κριτικές
18
Like
20.029
Πόντοι
4.546
Ναι μια χαρά...και δεν έχω θέμα να εκλεγεί η νδ η ο οποιοσδήποτε λέγοντας ακριβώς αυτά...ότι θα πρέπει να υπάρξουν τέτοιες πολιτικές.

όχι να λένε ότι πάμε μπροστά και έρχονται καλύτερες μέρες και μετά όταν θα πρέπει να εφαρμοστούν αυτά να πουν συγνώμη δεν φταίμε.

Με ενοχλεί η κοροϊδία
Οι καλύτερες ημέρες που λένε, εννούν, για εμένα πάντα προσωπικά, αναβάθμιση βαθμίδας της Ελλάδας για επενδύσεις. Πιθανόν να δημιουργηθούν νέες θέσεις εργασίας. Θα έχουν όλοι δουλειά; Φυσικά και όχι, δεν γίνεται το κράτος να μας βρει όλους δουλειά, δεν είναι αυτός ο ρόλος του.

Σταθερότητα ,με την έννοια, ότι δεν θα λένε οι πολιτικοί μας προς τους ξένους δανειστές, τρελά πράγματα για αστάθειες και παραγραφές χρεών, αλλά θα είναι συνεπείς ως προς τις υποχρεώσεις τους.

Θα εφαρμοστεί το κόψιμο των pass; Αμήν και πότε! Προτιμώ να δημιουργηθούν κάμποσες θέσεις εργασίας, έστω επιδοτούμενες με αυτά τα χρήματα, παρά να τα παίρνουν άνθρωποι που ήδη έχουν δουλειά και είναι στο 1000ρικο/μήνα(όχι φυσικά ότι είναι πλούσιοι και τους περισσεύουν, με τα 1000€) .

Δεν περιμένω από τα κόμματα να αλλάξουν την ζωή μου, ούτε και πρόκειται φυσικά να γίνει αυτό ποτέ των ποτών, ας εφαρμόζουν γόνιμες πολιτικές με σίγουρα, μικρά βήματα βελτίωσης της χώρας. Τις πράξεις και τα ηνία της οικονομικής ζωής μου, τα διαχειρίζομαι εγώ.
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
24.042
Κριτικές
7
Like
9.757
Πόντοι
1.686
Η ΝΔ η σημερινή δεν έχει καμία σχέση με τη ΝΔ του φρύδια Κ. Καραμανλή του ΠτΔ.

Η σημερινή ΝΔ αποτελείται από γαλάζιες ακρίδες, επαγγελματίες μιζαδόρους πολιτευτές,
που ευνοούν μόνο ένα 2 % του πληθυσμού, τους χρηματοδότες τους.



214_insect-grasshopper-cricket-07-512.png


Απλά πληρώνουν τα Μέσα Μαζικής Εξαπάτησης που κα΄νουν προπαγάνδα
πληρωμένη υπέρ της ΝΔ , αρνητική για τα άλλα κόμματα.


Η ΝΔ δεν είναι κόμμα , είναι πληγή του Φαραώ !

:2funny:
:2funny::2funny::2funny:

4 χρόνια πέρασαν , έγινε η επένδυση στο Ελληνικό ;

ΤΙΠΟΤΑ δεν έγινε ουσιαστικά.

Αγόρασαν εν τω μεταξύ κτήρια στην Ελλάδα διάφοροι ξένοι,
και τα κάνουν Airbnb. Από αυτά κερδίζει η Ελλάδα ;
Ασφαλώς ΟΧΙ, μόνο οι ξένοι !

Ποιες άλλες επενδύσεις έγιναν στην Ελλάδα ;

ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΜΙΑ .

Τι έκανε η ΝΔ σχετικά με την επιχειρηματικότητα ; ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΑ.

ΕΚΛΕΙΣΑΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ επί ΝΔ , λόγω αρχικά των μέτρων για το κορωνοϊό,
και μετά λόγω της ακρίβειας της ΔΕΗ, των καυσίμων, και των υλικών.

Το ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ είναι ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΟ από τη Γερμανία !

Τι καλό έκανε η ΝΔ , επιτέλους; :2funny:
:2funny::2funny:
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
24.042
Κριτικές
7
Like
9.757
Πόντοι
1.686

Η ΝΔ έχει λεηλατήσει εργαζόμενους και μεσαίους με αύξηση της έμμεσης φορολογίας​


Η κυβέρνηση του Μητσοτάκη έχει αυξήσει τη φορολογία, αλλά την "έμμεση φορολογία”, διατηρώντας σε υψηλά επίπεδα τον ΦΠΑ και τον ΕΦΚ. Και οι έμμεσες αυξήσεις των φόρων δεν χτυπάνε ισότιμα αυτούς που έχουν μεγάλο εισόδημα, αυτούς που έχουν μεσαίο και αυτούς που έχουν μικρό. Κυρίως χτυπάνε αυτούς που έχουν μικρό γιατί οι άλλοι μπορούν να αντεπεξέλθουν. Να λοιπόν, τι έκανε η κυβέρνηση της ΝΔ αυτά τα 4 χρόνια. Πράγματι, έκανε φοροαπαλλαγές για τους πλούσιους και λεηλάτησε μέσα από την έμμεση φορολογία το εισόδημα της μεγάλης κοινωνικής πλειοψηφίας. Και κυρίως των μισθωτών, των εργαζόμενων.


Ακόμα ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ η ΝΔ θέλει να το ιδιωτικοποιήσει !

%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF-1-750x430.jpg



nero-neraki-oxi.jpg



Ψηφίστε ότι νομίζετε, εκτός από την Κούλα την άπληστη
που θέλει να πάρει μίζα και από το ΝΕΡΟ !!

Δεν φθάνει που είναι υπεύθυνη για τις πυρκαγιές,
τώρα θέλει και το νερό να το εκμεταλλευτεί !

Ξυπνήστε από τον ύπνο που σας επέβαλαν τα ΜΜΕ που πλήρωσε η Κούλα !

28-02-19.jpeg


:2funny: :2funny::2funny::2funny:
 

givrgaras95

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2023
Μηνύματα
1.022
Like
1.037
Πόντοι
96
δηλαδη η νεα δημοκρατια πως θα βρει τα λεφτα που πρεπει,για να μη ερθει παλι το δντ?αμα δεν θα βαλεις φορους στους πλουσιους,που κακα τα ψεμματα ειναι πολλοι στην ελλαδα,απο που θα τα βρει το κρατος?
 

chris drs

Ανώτερος
Εγγρ.
27 Απρ 2009
Μηνύματα
4.831
Κριτικές
30
Like
20.785
Πόντοι
8.815
Ενημερωθηκα απο εφσυν,κοντρα και ντοκουμεντο,περασα μια βολτα και απ'το καφενειο που ηταν ο Κωστας ο Σκατιας,συριζαιος καλο παιδι μου ειπε και αυτος δυο πραματα και ηρθα να γραψω ολοκληρες εφημεριδες με μαλακιες και παπαριες για να ενημερωσω και 'σας,στις 4 τη νυχτα σαν κατεστραμενος που ειμαι και εχω παραδωσει πινακιδες στο θεο.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
63.998
Like
22.764
Πόντοι
5.506
Ενημερωθηκα απο εφσυν,κοντρα και ντοκουμεντο,περασα μια βολτα και απ'το καφενειο που ηταν ο Κωστας ο Σκατιας,συριζαιος καλο παιδι μου ειπε και αυτος δυο πραματα και ηρθα να γραψω ολοκληρες εφημεριδες με μαλακιες και παπαριες για να ενημερωσω και 'σας,στις 4 τη νυχτα σαν κατεστραμενος που ειμαι και εχω παραδωσει πινακιδες στο θεο.
Η Κωσταντινα η Λαδάκη είναι ιδιαίτερη μορφή, ιδιάζουσα περίπτωση ναυαγίου, μην την παρεξηγείς.
 

chris drs

Ανώτερος
Εγγρ.
27 Απρ 2009
Μηνύματα
4.831
Κριτικές
30
Like
20.785
Πόντοι
8.815
Η Κωσταντινα η Λαδάκη είναι ιδιαίτερη μορφή, ιδιάζουσα περίπτωση ναυαγίου, μην την παρεξηγείς.
Τα λεει ωραια,ακριβως οπως τα τρολ του Συριζα στο twitter,που τους βαζουμε στη μεση και γελαμε ολοι.
 

nikolakis66

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.016
Κριτικές
4
Like
850
Πόντοι
376
Για να ξέρω αν πρέπει να συνεχίσω οποιαδήποτε κουβέντα μαζί σου.
για να καταλαβω ποιο ειναι το προβλημα σου.
εχουμε ενα "γιατρο" που εκανε μια επεμβαση.
ο ασθενης παραπονιεται οτι ποναει.ο γιατρος τον αγνοει.
ο ασθενης αναγκαζεται να παει αλλου εχοντας περάσει καιρος που εκτος απο το πονο υπηρχε και πιθανοτητα για σοβαρες βλαβες.
ο "γιατρος" δεν ζηταει ουτε ενα συγνωμη,δεν αναγνωριζει το λαθος παρολο που αν ο ασθενης ακολουθουσε τις οδηγιες του θα ειχε σοβαρο προβλημα.
και εσυ θελεις αυτον να τον υπερασπιστεις.
ευχομαι να μην σου τυχει τετοιος κομπογιανιτης και αρκετα ασχοληθηκα .
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.399
Like
13.750
Πόντοι
3.656
Οι καλύτερες ημέρες που λένε, εννούν, για εμένα πάντα προσωπικά, αναβάθμιση βαθμίδας της Ελλάδας για επενδύσεις. Πιθανόν να δημιουργηθούν νέες θέσεις εργασίας. Θα έχουν όλοι δουλειά; Φυσικά και όχι, δεν γίνεται το κράτος να μας βρει όλους δουλειά, δεν είναι αυτός ο ρόλος του.

Σταθερότητα ,με την έννοια, ότι δεν θα λένε οι πολιτικοί μας προς τους ξένους δανειστές, τρελά πράγματα για αστάθειες και παραγραφές χρεών, αλλά θα είναι συνεπείς ως προς τις υποχρεώσεις τους.

Θα εφαρμοστεί το κόψιμο των pass; Αμήν και πότε! Προτιμώ να δημιουργηθούν κάμποσες θέσεις εργασίας, έστω επιδοτούμενες με αυτά τα χρήματα, παρά να τα παίρνουν άνθρωποι που ήδη έχουν δουλειά και είναι στο 1000ρικο/μήνα(όχι φυσικά ότι είναι πλούσιοι και τους περισσεύουν, με τα 1000€) .

Δεν περιμένω από τα κόμματα να αλλάξουν την ζωή μου, ούτε και πρόκειται φυσικά να γίνει αυτό ποτέ των ποτών, ας εφαρμόζουν γόνιμες πολιτικές με σίγουρα, μικρά βήματα βελτίωσης της χώρας. Τις πράξεις και τα ηνία της οικονομικής ζωής μου, τα διαχειρίζομαι εγώ.
Ναι ωραία όλα αυτά....οι πολλοί...η πλειοψηφία που δυστυχώς είναι αυτή που ζει με τον βασικό μισθό μέχρι τα 1000 ευρώ....τι διαφορά θα δει στη ζωή της αν δεν παρθούν μέτρα για την καταπολέμηση της αύξησης του κόστους ζωής?

μέχρι σήμερα έχουμε δει την κυβέρνηση να μοιράζει 15 δισεκατομμύρια σε αναθέσεις και 22 ευρώ το μήνα σε market pass.

Εγώ αυτό που ζητάω από την κυβέρνηση...από αυτή...δε με νοιάζει να να βγει άλλη...είναι να πάρει μέτρα για να πέσει το κόστος ζωής...διότι το μόνο μέτρο που έχει πάρει μέχρι σήμερα είναι τα επιδόματα της ζητιανιάς. Πρέπει χθες να πέσουν τα ενοίκια, η τιμές των σούπερ μάρκετ και τα καύσιμα.

Και να ξέρεις το εξής....περισσότερο από την επενδυτική βαθμίδα αυτό που κρατάει την αγορά και δεν ανοίγουν θέσεις εργασίας είναι ο πληθωρισμός...γιατί εγώ που έχω επιχείριση όταν βλέπω ότι τα έξοδα μου έχουν αυξηθεί χ2 δεν θα πάω να βάλω άλλο ένα έξοδο στο κεφάλι μου για να πάρω ακόμα έναν υπάλληλο. Και να να ξέρεις επίσης ότι όπως και να το λένε...δημοσιονομικά μέτρα σημαίνει ΑΝΤΙΜΕΤΡΑ για κάθε βοήθημα που θα δωθεί η έχει δοθεί μέχρι σήμερα στην κοινωνία. Ξέρεις ποιος θα πληρώσει όπως πάντα αυτά τα αντίμετρα? Οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις...αυτές που θα έκαναν προσλήψεις.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom