Νέα

Δουλειά μέχρι τα 74

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Michael Scott
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 208
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.417
Κριτικές
36
Like
37.936
Πόντοι
18.565
Σε αυτό προσυπογράφω. Εχω ιστορία απο κοπέλα (Αλισια) να μ λεει οτι σε μια φιλη της , ειχε παει παππουδι με πι, εκανε 15 λεπτα να παει απο το κρεβάτι στο μπανιο. Ο τύπος λογικα κουμπωσε κατι στην ντουζιέρα και στο κρεβάτι την πήγε κομπρεσέρ την τύπισσα. Μετα ηθελε αλλα 15 λεπτα με το πι, μεχρι να βγει απο το δωμάτιο
Δεν ημουν εγω:confused:
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.298
Πόντοι
10.336
Σεντόνι αλέρτ.

Επειδή τα εγώ τα έχω δει να γίνονται μπροστά μου θα σου πω δύο πράγματα.

Για να θεωρηθείς νόμιμος εργαζόμενος με πρόσληψη πρέπει να έχεις υπογράψει την σύμβαση σου, να έχει ανέβει στο εργάνη να πάρει αριθμό πρωτοκόλλου και να την υπογράψεις ξανά και να την καταχωρήσει ο λογιστής της εταιρείας. Επιπλέον πρέπει να υπογράψεις μια άλλη μαλάκια που αναφέρει τους ατομικούς όρους σύμβασης όπως πχ αν έχει συμφωνήσει ότι θα κάνεις μια ειδική δουλειά...ή ότι δεν θα βρίσκεσαι κοντά σε κάποιο αέριο κακό για την υγεία σου. Καλή τύχη να πείσεις το ΣΕΠΕ ότι τα υπέγραψες όλα αυτά ενώ δεν τα έχεις υπογράψει.

Δεύτερον....συνήθως οι πουστιές δεν γίνονται στο να μην σου δώσει ο άλλος τίποτα αλλά να σου φάει κάποια από αυτά που έχετε συμφωνήσει. Δηλαδή σε δηλώνει με τον βασικό και σου τάζει 1100 καθαρά με δώρα και επιδόματα. Και στο τέλος σου δίνει μόνο τον βασικό. Βδομαδιάτικο πληρώνουν μόνο στην οικοδομή και στα χωράφια ρε μπρο :2funny:

Γενικά αυτό που δεν καταλαβαίνουν οι ντουντανόβλαχοι είναι ότι δουλεύοντας μαύρα όχι μόνο χάνεις ένσημα αλλά γαμάς τελείως τα δικαιώματα σου ως εργαζόμενος. Η χαρά του εργοδότη είναι να σου δώσει 200 ευρώ το μήνα παραπάνω και να γλιτώσει να ένσημα σου...αλλά κυρίως να κοιμάται ήσυχος ότι όποτε θέλει σε σουτάρει με σχεδόν καμία αποζημίωση και κανένα εργασιακό δικαίωμα.

Και η επιθεώρηση κάτι ''τσακάλια'' που συμφώνησαν 1200 με 550 στα χαρτιά τα έχει περισσότερο άχτι από τους εργοδότες που δεν πληρώνουν.
επειδη ειναι λεπτη η θεση μου θα σου πω οτι απλα εχουμε πολυ διαφορετικες εμπειριες, και θα μπορουσα να το επεκτεινω με συγκεκριμενα νουμερα αλλα ας μην παιζουμε με την τυχη μας, ποτε δεν ξερεις.

θα σου πω απλα οτι το μαυρο βδομαδιατικο (ή 15ημερο) σε εργασιες τυπου εστιασης/νυχτας κτλ παιζει πολυ περισσοτερο αποσο λες οτι ξερεις, δεν ξερω γιατι νομιζεις οτι υπαρχουν ατυποι κανονες σε κατι εξορισμου παρανομο, αν εχεις γνωστους στην πιατσα θα στο επιβεβαιωσουν. Σαφως ο εργοδοτης χαιρεται να γλιτωνει τα ενσημα σου, κανεις δεν ειπε οτι θα βγει χαμενος, και εννοειται οτι θα βγει πιο κερδισμενος απο εσενα (αν και δεν ειναι διαγωνισμος) μιας και το ρισκο που παιρνει ειναι μεγαλυτερο και η καθολικη υπαρξη μαυρης εργασιας ειναι ξεκαθαρα στο χερι του. τι σε κανει να πιστευεις ομως οτι ενας υγιης νεος εχει αμεση αναγκη απο ασφαλιση και ενσημα; Το αν οντως θα την παθει καποιος εν ωρα εργασιας εμπεριεχεται στην σφαιρα της υποθεσης και της τυχης, οχι των δεδομενων. Και προφανως θα τρεχει, απλα συνηθως ειναι η εξαιρεση.

Επισης ειναι ενα πραγμα να αναφερω οτι υπαρχει, συμβαινει γυρω μας, και αλλο πραγμα να πω οτι ειναι η βελτιστη λυση (εκτος αν κανω εμφανως χαβαλε). Δεν συμφωνω μεν, δεν διαφωνω κιολας δε, στην διακριτικη ικανοτητα του εργαζομενου ειναι αλλωστε. Απλα δεδομενου του τυχοδιωκτισμου της εποχης μας, σου λεω να μην γραφεις με τοση σιγουρια ποιος κανει τι, για να σε βγαλω απτις αυταπατες δηλαδη... Δικαιωματα, αποζημιωσεις, λεξεις αγνωστες για εναν εποχιακο εργαζομενο μικρης ηλικιας, που ζεις; :confused: ή καλυτερα, που νομιζεις οτι ζεις;

Δεν ξερω, ισως οι εμπειριες μας διαφερουν ολοκληρωτικα, ισως και να σοκαριστεις αν μαθεις ορισμενες αληθειες της (μαυρης) αγορας που υπαρχει γυρω σου, αν οντως δηλαδη πιστευεις οτι τα βγαζω απτο κεφαλι μου, λες και αλλη δουλεια δεν ειχα βραδιατικο...

υγ εκανα καποια εντιτ
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
63.973
Like
22.760
Πόντοι
5.506
Δεν ειδες τι μου απαντησε σημερα καποιο τσακαλι τύπε?
Ψηφιστηκε λεει η διαταξη να επιστρεψει το νερο στο Δημοσιο, επειδη ετσι θα ειναι ευκολο να ιδιωτικοποιηθει, ενω οσο ηταν στο ΤΑΙΠΕΔ ηταν δυσκολο.
Και να περιμενω λεει να δω οτι θα ιδιωτικοποιηθει.
Οι ανθρωποι ειναι αδιορθωτοι.
Κουλης ως το 2038.
Να δεις που αυτοί που "γκρινιάζουν" για την ιδιωτικοποίηση του νερού, μέσα τους ΠΑΡΑΚΑΛΑΝΕ να γίνει για να έχουν να κράζουν και να πετάνε το γνωστό "τα λεγα ΕΓΩ". Ούτε που τους ενδιαφέρει αν θα φάνε αγγούρι, αρκεί να "βγουν σωστοί".
 

RETRO

Μέγας
Εγγρ.
6 Οκτ 2020
Μηνύματα
6.311
Like
16.755
Πόντοι
3.556
Προφανως καποιοι εχουν κανει επαγγελμα την σαχλαμαρα.
Μετα ομως οταν ο Κουλης παιρνει 41%, φταινε τα ΜΜΕ, φταιει ο κοσμος που δεν καταλαβαινει, φταιει ο Χατζηπετρής. Και οχι η τοξικη μαλακία που τους δερνει και εχει κανει τον κοσμο να τους σιχαινεται με τις ψευτιές τους.
τύπε εσυ που γαμας τις χοντρες ομως δεν σε πιανει. με τοσα βαρέα και ανθυγιεινά που εχεις θα βγεις μια ωρα αρχύτερα να πουμε :undecided::undecided::undecided:
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Τον βλέπω να φτάνει τα χρόνια του μπαμπά του ως πρωθυπουργός...αρκεί να μην κάνει αυτογκόλ σε εθνικό θέμα.
Εν τω μεταξυ βλεπω την Αχτσιογλου, που πιθανοτατα θα ειναι η αρχηγος της αξιωματικης αντιπολιτευσης σε ενα μηνα, και την λυπαμαι. Καλα τα λεει, αλλά ρε παιδι μου, καταχλωμη, κουρασμενη, ανορεξική, την βλεπεις και θελεις να την ταΐσεις και να την βαλεις να κοιμηθει, πώς να σε εμπνεύσει αυτο το πραγμα? Πώς να κοντραρει το μεγαθηριο?
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
63.973
Like
22.760
Πόντοι
5.506
εσείς που τα ξέρετε καλά πόση είναι σήμερα η κατώτατη σύνταξη και σε πιο έτος βγαίνεις με Φούλ την κατώτατη? :think:
Δε μας ενδιαφέρει αυτό, ξαναδιάβασε τον τίτλο του θρεντ.
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.320
Like
9.400
Πόντοι
2.306
Σύνταξη στα 74 ,μαύρο στον Κούλη……μπεεεεεεεε
 

Glyfomounix

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
4.320
Like
9.400
Πόντοι
2.306
Εν τω μεταξυ βλεπω την Αχτσιογλου, που πιθανοτατα θα ειναι η αρχηγος της αξιωματικης αντιπολιτευσης σε ενα μηνα, και την λυπαμαι. Καλα τα λεει, αλλά ρε παιδι μου, καταχλωμη, κουρασμενη, ανορεξική, την βλεπεις και θελεις να την ταΐσεις και να την βαλεις να κοιμηθει, πώς να σε εμπνεύσει αυτο το πραγμα? Πώς να κοντραρει το μεγαθηριο?
Πιο πελάτισσα και από τον Τσίπρα θα είναι

Θα μας πασάρουν και το φεμινιστικό ,ότι μπορεί να είναι η πρώτη γυναίκα πρωθυπουργός μπας και την ψηφίσουμε.
 

διομήδης

Τιμημένος
Εγγρ.
26 Δεκ 2008
Μηνύματα
44.984
Like
30.417
Πόντοι
5.006
Nα αφήσετε τα τερτίπια με τις συντάξεις ήσυχες.
Ετσι το ξεκινάτε πάντα, δεν είναι για όλους, είναι για ειδικές κατηγορίες και τα αρχίδια μου κουνιούνται.
Ενα γαμήσι το έφαγα το 2015 με το νόμο του μπάσταρδου κατρούγκαλου δεν θέλω άλλο.
Καθήστε καλά θα σας γαμήσω ότι αγαπάτε, μουνόπανα έ ΜΟΥΝΟΠΑΝΑ!
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Πιο πελάτισσα και από τον Τσίπρα θα είναι

Θα μας πασάρουν και το φεμινιστικό ,ότι μπορεί να είναι η πρώτη γυναίκα πρωθυπουργός μπας και την ψηφίσουμε.
Όπως το πανε οι "κεντροαριστεροι", η επομενη αξιωματικη αντιπολιτευση θα ειναι η ακροδεξια.
 

dimitris(2)

Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2020
Μηνύματα
109
Like
113
Πόντοι
1
η εθνική σύνταξη είναι 400 ευρώ νομίζω μπορούν να την πάρουν όλοι και χορής να έχουν συμπληρώσει ένσημα
 

abcxyz

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουν 2013
Μηνύματα
304
Like
530
Πόντοι
81
Γιατι λετε σαχλαμαρες? Εκανε κανενας τον κοπο εκτος απο τον Τρουενο να διαβασει την διαταξη? Δηλαδη σοβαρα πιστευετε οτι πηγε η συνταξη στα 74? Ψηφιζετε κιολας μερικοι ε?

Θα στο φερουν σιγα σιγα καλε μου..Κυβερνηση Μητσοτακη εχουμε, δηαλδη οχι καμμια αξιοπιστη κυβερνηση. Οποτε μεχρι τα 74 εκτος αν πεθανεις νωριτερα..
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

η εθνική σύνταξη είναι 400 ευρώ νομίζω μπορούν να την πάρουν όλοι και χορής να έχουν συμπληρώσει ένσημα
Με 400 ευρω πλεον ζεις 8-10 μερες.. Μετα θα ψοφησεις στην πεινα και στις κακουχιες. Μην ξεχναμε το σχεδον ανυπαρκτο συστημα υγειας, που ο Κουλης το'φερε ετσι να τρεχεις στον ιδιωτικο τομεα, αλλιως υα πεθανεις στην αναμονη.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.366
Like
13.719
Πόντοι
3.656
επειδη ειναι λεπτη η θεση μου θα σου πω οτι απλα εχουμε πολυ διαφορετικες εμπειριες, και θα μπορουσα να το επεκτεινω με συγκεκριμενα νουμερα αλλα ας μην παιζουμε με την τυχη μας, ποτε δεν ξερεις.

θα σου πω απλα οτι το μαυρο βδομαδιατικο (ή 15ημερο) σε εργασιες τυπου εστιασης/νυχτας κτλ παιζει πολυ περισσοτερο αποσο λες οτι ξερεις, δεν ξερω γιατι νομιζεις οτι υπαρχουν ατυποι κανονες σε κατι εξορισμου παρανομο, αν εχεις γνωστους στην πιατσα θα στο επιβεβαιωσουν. Σαφως ο εργοδοτης χαιρεται να γλιτωνει τα ενσημα σου, κανεις δεν ειπε οτι θα βγει χαμενος, και εννοειται οτι θα βγει πιο κερδισμενος απο εσενα (αν και δεν ειναι διαγωνισμος) μιας και το ρισκο που παιρνει ειναι μεγαλυτερο και η καθολικη υπαρξη μαυρης εργασιας ειναι ξεκαθαρα στο χερι του. τι σε κανει να πιστευεις ομως οτι ενας υγιης νεος εχει αμεση αναγκη απο ασφαλιση και ενσημα; Το αν οντως θα την παθει καποιος εν ωρα εργασιας εμπεριεχεται στην σφαιρα της υποθεσης και της τυχης, οχι των δεδομενων. Και προφανως θα τρεχει, απλα συνηθως ειναι η εξαιρεση.

Επισης ειναι ενα πραγμα να αναφερω οτι υπαρχει, συμβαινει γυρω μας, και αλλο πραγμα να πω οτι ειναι η βελτιστη λυση (εκτος αν κανω εμφανως χαβαλε). Δεν συμφωνω μεν, δεν διαφωνω κιολας δε, στην διακριτικη ικανοτητα του εργαζομενου ειναι αλλωστε. Απλα δεδομενου του τυχοδιωκτισμου της εποχης μας, σου λεω να μην γραφεις με τοση σιγουρια ποιος κανει τι, για να σε βγαλω απτις αυταπατες δηλαδη... Δικαιωματα, αποζημιωσεις, λεξεις αγνωστες για εναν εποχιακο εργαζομενο μικρης ηλικιας, που ζεις; :confused: ή καλυτερα, που νομιζεις οτι ζεις;

Δεν ξερω, ισως οι εμπειριες μας διαφερουν ολοκληρωτικα, ισως και να σοκαριστεις αν μαθεις ορισμενες αληθειες της (μαυρης) αγορας που υπαρχει γυρω σου, αν οντως δηλαδη πιστευεις οτι τα βγαζω απτο κεφαλι μου, λες και αλλη δουλεια δεν ειχα βραδιατικο...
Ότι είπα δεν ισχύει στην εστίαση. Άσπρη και μαύρη και πρωινή και βραδινή. Ούτε και το μεροκάματο είναι το ίδιο, ούτε τα τιπς ούτε και γνωριμίες ούτε οι όροι εργασίας ούτε τίποτα. Παίρνεις ένα παράδειγμα εξ ορισμού διαφορετικό από την υπόλοιπη αγορά.

Μιλάω για την αγορά εργασίας της καθημερινότητας, μικρές και μικρομεσαίες επιχειρήσεις, ακόμα και μεγαλύτερες....μαγαζιά, παροχές υπηρεσιών, κατασκευαστικές (όχι τεράστιες) και πάει λέγοντας. Οι τεράστιες εταιρείες δεν κάνουν τέτοια τουλάχιστον στα περισσότερα κλιμάκια.

Δεν είπα ότι δεν ξέρω τι γίνεται - είπα ότι υπάρχει και αυτή η πλευρά.

Αν κανένας δεν συμφωνούσε στην μαύρη εργασία θα υπήρχαν καλύτερα εργασιακά δικαιώματα. Για παράδειγμα όταν μια μεγάλη αλυσίδα που βγάζει κέρδη εκατομμύρια και εκατομμύρια απολύει και προσλαμβάνει τους χαμηλόμισθους υπαλλήλους της κάθε χρόνο δεν το κάνει για άλλο λόγο αλλά για να μην έχουν εργασιακά δικαιώματα.

Δεν είναι το παν το να βγάλεις μεγαλύτερο μεροκάματο. Αλλιώς να δεχθείς ότι στο τέλος μπορεί να βγεις στη σύνταξη και στα 85 με 150ε εθνική σύνταξη.

Αυτό που λέω είναι ότι δεν μπορείς μια ζωή να δουλεύεις μαύρα και στη ζούλα και μετά να ζητάς δικαιώματα και περίθαλψη και υψηλή σύνταξη νωρίς..
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.295
Κριτικές
62
Like
44.949
Πόντοι
9.297
Εν τω μεταξυ βλεπω την Αχτσιογλου, που πιθανοτατα θα ειναι η αρχηγος της αξιωματικης αντιπολιτευσης σε ενα μηνα, και την λυπαμαι. Καλα τα λεει, αλλά ρε παιδι μου, καταχλωμη, κουρασμενη, ανορεξική, την βλεπεις και θελεις να την ταΐσεις και να την βαλεις να κοιμηθει, πώς να σε εμπνεύσει αυτο το πραγμα? Πώς να κοντραρει το μεγαθηριο?
Έχει και μικρό παιδί να φροντίσει...
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Θα στο φερουν σιγα σιγα καλε μου..Κυβερνηση Μητσοτακη εχουμε, δηαλδη οχι καμμια αξιοπιστη κυβερνηση. Οποτε μεχρι τα 74 εκτος αν πεθανεις νωριτερα..
Α να το "περιμενω" κι αυτο οπως την ιδιωτικοποιηση του νερου?
Αφου τα προβλεπετε ολα, δεν μου δινετε και μια τριαδα για το στοιχημα?
 
  • Like
Αντιδράσεις: abcxyz

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.295
Κριτικές
62
Like
44.949
Πόντοι
9.297
Θα στο φερουν σιγα σιγα καλε μου..Κυβερνηση Μητσοτακη εχουμε, δηαλδη οχι καμμια αξιοπιστη κυβερνηση. Οποτε μεχρι τα 74 εκτος αν πεθανεις νωριτερα..
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Με 400 ευρω πλεον ζεις 8-10 μερες.. Μετα θα ψοφησεις στην πεινα και στις κακουχιες.
Υγιής άνθρωπος βγάζει 15 μέρες με αυτά τα λεφτά όμως οι ηλικιωμένοι έχουν και φάρμακα για χρονιες καταστάσεις...
 
  • Like
Αντιδράσεις: abcxyz

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
63.973
Like
22.760
Πόντοι
5.506
Δηλαδή αν εμένα με ενδιαφέρει να μη ρωτήσω ρε τύπε? :confused:
Εδώ το νήμα αφορά τη μαλάκια που δέρνει το νηματοθέτη και το ότι δεν ξέρει να διαβάζει ούτε το όνομα του. Ξεκαθαρίστηκε η υπόθεση, μπορεί να κλειδωθεί αβίαστα.


Αν σας ενδιαφέρει κάτι για τις συντάξεις μπορείς κάλλιστα να ρωτήσεις αρμοδίως ή έστω να ξυπνάς πρωί ΣΚ να βλέπεις Αυτιά. :tooth::tooth:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom