Νέα

Παραδείγματα ανθρώπων που έζησαν μέχρι το βαθύ γήρας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα sonixxx11
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 107
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

flyman29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2009
Μηνύματα
1.200
Like
3.433
Πόντοι
456
Σε μια πλατεία της γειτονιάς μου πάντως πέτυχα 4 γεροντια.Ηλικιες από 90-93 όλοι τους.
Τους καλημερισα γιατί τους βλέπω συχνά και τους ρώτησα γιατί βγαίνουν έξω με τα 4Οαρια θερμοκρασίες καύσωνα κλπ.

Αντέχουμε μου απάντησαν.

Τί να πω..Έχω καταλήξει ότι οι παλιοί έχουν καλύτερη κράση και πιο γερά κόκκαλα από τις νεότερες γενιές.

Επίσης όλοι τους έκαναν χειρωνακτικές εργασίες πριν βγουν στη σύνταξη.
Αυτό σημαίνει ότι άθελά τους γυμναζαν το σώμα τους.
Και επειδή το σώμα έχει μνήμη αυτό λειτούργησε υπέρ τους μελλοντικά.

Πάντως και ο Κλιντ Ίστγουντ που είναι 94 όπως και ο ηθοποιός τζιν Χάκμαν στα 94 του επίσης δεν εγκαταλείπουν...
Και οι δυο αν δεν κάνω λάθος έχουν γυναίκες καμιά 30αρια χρόνια μικρότερες, αν και του Κλιντ τον άφησε πρόσφατα. Παίζει και αυτό το ρόλο του.
Τα γηρατειά λένε είναι η παρωδία της ζωής, αλλά αν έχεις μια νεώτερη γυναίκα δίπλα σου και μπορείς και θέλεις να την ικανοποιείς σου δίνει όρεξη για ζωή. Να είσαι πιο ενεργητικός και δραστήριος.
Το αντίθετο από το να είσαι με μια μίζερη καρακάξα.

Ένα ρώσικο ανέκδοτο λέει πως μια φορά ρώτησαν έναν παππού για το ποια ήταν η καλύτερη περίοδος της ζωής του. Αυτός είπε το 1940.
Του λένε τι μας λες; Τότε υπήρχε πόλεμος, Γερμανοί... Ναι λέει, αλλά οι κοπέλες ήταν νεώτερες.

Γενικά πάντως υπάρχει μια τυχαιότητα. Πχ οι πιλότοι περνάνε πολύ αυστηρές ιατρικές εξετάσεις και κάνουν υγιεινή ζωή αλλά και πάλι υπάρχουν ορισμένοι που χαιρετάνε κατά την πτήση ή πριν πάρουν σύνταξη.

Και στο περιβάλλον μου άλλοι έφυγαν νωρίς και άλλοι κατοσταρίζουν με ποικιλία στον τρόπο ζωής. Όλοι στο τέλος λέμε τυχερά
Γνώμη μου είναι αν έχεις μια ευχάριστη κοινωνική ζωή βοηθάει πάντως
 
OP
OP
S

sonixxx11

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2020
Μηνύματα
517
Like
771
Πόντοι
86
Και οι δυο αν δεν κάνω λάθος έχουν γυναίκες καμιά 30αρια χρόνια μικρότερες, αν και του Κλιντ τον άφησε πρόσφατα. Παίζει και αυτό το ρόλο του.
Τα γηρατειά λένε είναι η παρωδία της ζωής, αλλά αν έχεις μια νεώτερη γυναίκα δίπλα σου και μπορείς και θέλεις να την ικανοποιείς σου δίνει όρεξη για ζωή. Να είσαι πιο ενεργητικός και δραστήριος.
Το αντίθετο από το να είσαι με μια μίζερη καρακάξα.

Ένα ρώσικο ανέκδοτο λέει πως μια φορά ρώτησαν έναν παππού για το ποια ήταν η καλύτερη περίοδος της ζωής του. Αυτός είπε το 1940.
Του λένε τι μας λες; Τότε υπήρχε πόλεμος, Γερμανοί... Ναι λέει, αλλά οι κοπέλες ήταν νεώτερες.

Γενικά πάντως υπάρχει μια τυχαιότητα. Πχ οι πιλότοι περνάνε πολύ αυστηρές ιατρικές εξετάσεις και κάνουν υγιεινή ζωή αλλά και πάλι υπάρχουν ορισμένοι που χαιρετάνε κατά την πτήση ή πριν πάρουν σύνταξη.

Και στο περιβάλλον μου άλλοι έφυγαν νωρίς και άλλοι κατοσταρίζουν με ποικιλία στον τρόπο ζωής. Όλοι στο τέλος λέμε τυχερά
Γνώμη μου είναι αν έχεις μια ευχάριστη κοινωνική ζωή βοηθάει πάντως
Aυτοι που αναφέρεις είναι κυρίως εξαιρέσεις.
Μόνο κάτι εφοπλιστές έχω ακουστα ή διάσημους με εκατονταδες εκατομμύρια στους λογαριασμούς τους που έχουν γυναίκες μικρότερες κατά 30+ χρόνια.

Η πλειοψηφία έχει γυναίκα κατά πέντε το πολύ δέκα χρόνια διαφορά.Για να μην πω δυο-τρια μόνο.

Τί να ικανοποιήσει ένας 80-90 ετών μια 60 πχ;
Βιολογικά όσα χάπια κ να κουμπώσει δεν σηκώνεται το εργαλείο.
Μόνο στοματικό ίσως.Η τεχνητά μέσα,δονητές κλπ.

Άσε που είναι κ αηδία μια τέτοια σχέση που βασίζεται στο χρήμα.Ψευτικη.

Σίγουρα είναι ένα κίνητρο αυτό που σου δίνει ενέργεια αλλά πιστεύω παίζει μικρό ρόλο.

Κατά 90% μην γελιομαστε είναι το dna που κουβαλάς.
Μια τυχαιότητα της ζωής.
Δικαίως και αδίκως...
 

cost2001

Μέγας
Εγγρ.
18 Μαρ 2006
Μηνύματα
5.644
Like
10.800
Πόντοι
3.556
Τύποι το θέμα δεν είναι αν θα πεθάνεις νέος η γέρος, το θέμα είναι που πάς όταν πεθάνεις!
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.927
Κριτικές
5
Like
7.996
Πόντοι
2.306
Σε μια πλατεία της γειτονιάς μου πάντως πέτυχα 4 γεροντια.Ηλικιες από 90-93 όλοι τους.
Τους καλημερισα γιατί τους βλέπω συχνά και τους ρώτησα γιατί βγαίνουν έξω με τα 4Οαρια θερμοκρασίες καύσωνα κλπ.

Αντέχουμε μου απάντησαν.

Τί να πω..Έχω καταλήξει ότι οι παλιοί έχουν καλύτερη κράση και πιο γερά κόκκαλα από τις νεότερες γενιές.

Επίσης όλοι τους έκαναν χειρωνακτικές εργασίες πριν βγουν στη σύνταξη.
Αυτό σημαίνει ότι άθελά τους γυμναζαν το σώμα τους.
Και επειδή το σώμα έχει μνήμη αυτό λειτούργησε υπέρ τους μελλοντικά.

Πάντως και ο Κλιντ Ίστγουντ που είναι 94 όπως και ο ηθοποιός τζιν Χάκμαν στα 94 του επίσης δεν εγκαταλείπουν...
Ο Τζιν Χάκμαν έχει εγκαταλείψει εδώ και πάνω από 20 χρόνια τύπε.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.767
Like
7.735
Πόντοι
2.306
Τύποι το θέμα δεν είναι αν θα πεθάνεις νέος η γέρος, το θέμα είναι που πάς όταν πεθάνεις!

Ζωή μετά τη ζωή φάση κι έτσι, ε; Θα το μάθουμε κι αυτό. Όλα στον καιρό τους.

:grin:
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.170
Κριτικές
18
Like
19.929
Πόντοι
4.546

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.767
Like
7.735
Πόντοι
2.306
Τύπε μου, όταν αποθάνεις πας στο Ουράνιο Μπου.


Μόλις ξυπνήσουν τα κοντά 500 ζόμπι που είναι στην κατάψυξη τώρα, θα μάθουμε περισσότερες λεπτομέρειες για τον άλλο κόσμο.

:grin:

 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
701
Κριτικές
26
Like
1.922
Πόντοι
1.196
Aυτοι που αναφέρεις είναι κυρίως εξαιρέσεις.
Μόνο κάτι εφοπλιστές έχω ακουστα ή διάσημους με εκατονταδες εκατομμύρια στους λογαριασμούς τους που έχουν γυναίκες μικρότερες κατά 30+ χρόνια.

Η πλειοψηφία έχει γυναίκα κατά πέντε το πολύ δέκα χρόνια διαφορά.Για να μην πω δυο-τρια μόνο.
Αυτοί που είναι τώρα παππούδες 85 και 90 χρονών πολλές φορές έχουν γυναίκες 10-15 χρόνια μικρότερες, μερικές φορές και παραπάνω. Μέχρι τη δεκαετία του 70 δεν ήταν σπάνιο άνδρες 30-35 χρονών να παντρεύονται 20ρες. Η λογική ήταν ο άντρας να βγάλει το στρατό (που τότε ήταν 2+ χρόνια), να δουλέψει και λίγα χρόνια να νιώσει κάποια οικονομική ασφάλεια και μετά να παντρευτεί μια γυναίκα σε πιο μικρή ηλικία για να κάνουν παιδιά. Μετά σταδιακά άλλαξε η νοοτροπία αυτή και τα ζευγάρια με τέτοιες διαφορές ηλικίας λιγόστεψαν.
 

s6775951

Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2021
Μηνύματα
195
Like
387
Πόντοι
21
Η ορμόνη δεϋδροεπιανδροστερόνη, DHEA εν συντομία, παράγεται φυσικά στο ανθρώπινο σώμα και έχει αντιγηραντική και χαλαρωτική δράση!
 
OP
OP
S

sonixxx11

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2020
Μηνύματα
517
Like
771
Πόντοι
86
Αυτοί που είναι τώρα παππούδες 85 και 90 χρονών πολλές φορές έχουν γυναίκες 10-15 χρόνια μικρότερες, μερικές φορές και παραπάνω. Μέχρι τη δεκαετία του 70 δεν ήταν σπάνιο άνδρες 30-35 χρονών να παντρεύονται 20ρες. Η λογική ήταν ο άντρας να βγάλει το στρατό (που τότε ήταν 2+ χρόνια), να δουλέψει και λίγα χρόνια να νιώσει κάποια οικονομική ασφάλεια και μετά να παντρευτεί μια γυναίκα σε πιο μικρή ηλικία για να κάνουν παιδιά. Μετά σταδιακά άλλαξε η νοοτροπία αυτή και τα ζευγάρια με τέτοιες διαφορές ηλικίας λιγόστεψαν.
Λιγόστεψαν έως και εξαφανίστηκαν...
Ναι εγώ αναφέρομουν στις σημερινές εποχές.
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
701
Κριτικές
26
Like
1.922
Πόντοι
1.196
Λιγόστεψαν έως και εξαφανίστηκαν...
Ναι εγώ αναφέρομουν στις σημερινές εποχές.
Σήμερα τέτοιες διαφορές υπάρχουν πιο πολύ σε upper-class ζευγάρια και 2ους γάμους, δηλαδή κάποιος 55 να παντρευτεί κάποια 40, 35ρη με 20αρα πια βλέπεις δύσκολα.
 
Τελευταία τροποποίηση:
OP
OP
S

sonixxx11

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2020
Μηνύματα
517
Like
771
Πόντοι
86
Ο Τζιν Χάκμαν αντέχει, δυνατός παίκτης. Θα δούμε βέβαια για πόσο ακόμη.

Είχα δει σε μια φωτό να οδηγάει ένα τεράστιο αμερικανικό τζιπ.94 αρης και οδηγάει!!

Βέβαια έχει γίνει σκιά του εαυτού του πάρα πολύ αδύνατος.

Και ο Ίστγουντ πολύ αδυνάτισε.

Με τα χρόνια μειώνεται και η όρεξη λογικά.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.767
Like
7.735
Πόντοι
2.306
Είχα δει σε μια φωτό να οδηγάει ένα τεράστιο αμερικανικό τζιπ.94 αρης και οδηγάει!!

Βέβαια έχει γίνει σκιά του εαυτού του πάρα πολύ αδύνατος.

Και ο Ίστγουντ πολύ αδυνάτισε.

Με τα χρόνια μειώνεται και η όρεξη λογικά.

Σαρκοπενία και δυστροφία τα ονομάζουν αυτά. Ή τουλάχιστον έτσι το ξέρω. Δεν το ψάχνω τώρα.

Ο μυϊκός ιστός υποχωρεί, και ο οργανισμός δυσκολεύεται να απορροφήσει την τροφή.

Προφανώς όχι σε όλους. Από την άλλη, εκείνοι που παραμένουν εύσωμοι, κινδυνεύουν πολύ περισσότερο να καταρρεύσει πρόωρα το κυκλοφοριακό τους.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.767
Like
7.735
Πόντοι
2.306
Η ορμόνη δεϋδροεπιανδροστερόνη, DHEA εν συντομία, παράγεται φυσικά στο ανθρώπινο σώμα και έχει αντιγηραντική και χαλαρωτική δράση!

Σωστό αυτό που λες.

Πολλά από τα ποστ σου όμως στο προφίλ σου είναι γραμμένα με ChatGPT ή κάποιον κλώνο του.

Να υποθέσω, ότι είσαι ο ίδιος A.I. bot, ή ότι χρησιμοποιείς προγράμματα τεχνητής νοημοσύνης;

:P:buck2::wink:
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.767
Like
7.735
Πόντοι
2.306
Η Μαργαρίτα Παπανδρέου ζει ακόμη, και γίνεται σε περίπου ένα μήνα 101 ετών...

Θεέ και Κύριε !:grin:


 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom