Νέα

Παραδείγματα ανθρώπων που έζησαν μέχρι το βαθύ γήρας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα sonixxx11
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 107
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

aidiogliftis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2019
Μηνύματα
693
Like
2.806
Πόντοι
446
mitsotakis-49-768x512.jpg
Καμιά 5 χρόνια πριν πεθάνει, κάτι έπαθε και έκανε εισαγωγή στο νοσοκομείο.
Όταν αναρρωσε, τον περίμεναν στα σκαλιά οι δημοσιογράφοι για δήλωση.
- όλα καλά κύριε πρόεδρε?
- ήμουνα τυχερός (με την χαρακτηριστική προφορά).
Ρε το σατανά χιούμορ....
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.767
Like
7.735
Πόντοι
2.306
Ποια είναι η άποψη σου για τις εκατόμβες του κορονοϊού; Βλέπω ότι το πας μια χαρά το παραμυθάκι. Ότι πεθαίνουν οι νέοι και μας το κρύβει το κακό κράτος.

Ζούμε σε γαμάτη εποχή όσο και να μην το παραδεχόμαστε. Το ότι δε γουστάρεις τον Μητσοτάκη είναι δικαίωμα σου. Το να γράφεις ασυναρτησίες είναι μαλακία.

Ο νηματοθέτης έχει ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο. Όντως αυτές είναι οι ηλικίες που παίζουν. Ναι μπορεί ο καρκίνος να "θερίζει" αλλά αν έχεις μια στοιχειώδη λογική να κάνεις ένα απλό τσεκάπ προλαβαίνεις τα πάντα. Πχ τις προηγούμενες μέρες πέθαναν 5 άτομα στην περιοχή μου. 45, 65 και 3 στα 75. Ο μικρός και ο ένας 75ρης από καρδιά. Οι άλλοι από καρκίνο. Όμως ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ πέθαναν και πόσα γερόντια πάνω από 90 ετών. Μια κυρία μάλιστα που την έβλεπα στην αγορά κάθε μέρα να πίνει την πορτοκαλάδα της ήταν 99 ετών και έμοιαζε τουλάχιστον 10 χρόνια νεότερη. Είχε πόσους μήνες να φύγει από τη ζωή νέος άνθρωπος κάτω από 70 ετών. 80ρηδες και 90+ συχνά πυκνά.

Μεμονωμένα παραδείγματα. Πόσοι από την τάξη σου στο γυμνάσιο ζουν ακόμη;

Όταν πεθάνει όλη η τάξη σου, θα μπορούμε να βγάλουμε τον πραγματικό μέσο όρο.

Πιάνοντας τυχαία παραδείγματα από εδώ κι εκεί, δεν κάνουμε τίποτα. Ούτε που ξέρω, πόσα ατυχήματα καταγράφει η περιοχή σου. Εκείνοι που πεθαίνουν είτε από καρκίνους είτα από γηρατειά, είναι οι αναμενόμενοι θάνατοι.

Οι έξαφνοι κι οι πρόωροι κάνουν τη διαφορά. Εκεί που λένε, μα μια χαρά ήταν οι εξετάσεις του, πώς και πέθανε;

Αλλά ναι, η εποχή μας είναι καλή. Όλα κουλ. Πολλοί αντέχουν με τα χίλια φάρμακα, ενώ κανονικά θα έπρεπε να είναι ήδη στον άλλο κόσμο.


:wink:
 

Crucifix

Μέγας
Εγγρ.
15 Νοε 2014
Μηνύματα
4.036
Κριτικές
63
Like
7.783
Πόντοι
4.766
Καμία σχέση τύπε. Επειδή το έχω ψάξει με τις θρησκείες αρκετά, έχω διαβάσει πολλά παραμύθια.
Ο εβραϊσμός-χριστιανισμός είναι οι πιο παιδικές θρησκείες.
Ως πας πιο ανατολικά βαθαίνει το πράγμα. Και γίνονται ποιήματα αντί για πεζά.
Η Ινδία είναι η θρησκευτική κοιτίδα του πλανήτη, άλλωστε ακόμα και δικοί μας φιλόσοφοι πήραν πολλά από εκεί.
Έχουν το κάρμα και τη μετεμψύχωση έννοιες αυτονόητες και βασικές, τι θρησκεία να κάνεις χωρίς αυτά τα βασικά;
Αν δε δεχτείς το κάρμα και τη μετεμψύχωση τότε η θρησκεία σου παραπαίει. Θα σου πει ο άλλος γιατί παιδάκι με καρκίνο, γιατί ο ένας βασανίζεται και ο άλλος καλοπερνάει;
Κάρμα και μετεμψύχωση απλά τα πράγματα.
Όλα εδώ πληρώνονται.
Τι, ο παράδεισος και η κόλαση και ο τιμωρός Θεός; Μυστήριες οι βουλές του Κυρίου; Παιδικά πράγματα.
Αλλά το ανώτερο θρησκευτικό κείμενο ολων το έχουν οι Κινέζοι. Το Τάο Τε Τσιγκ.
Απίστευτο βάθος, πολύ μικρο και τα λέει όλα, όχι εκατοντάδες βιβλία σαν τους Εβραίους που λένε ο τάδε γιος του τάδε εγγονός του τάδε και ένα κάρο νόμους και οι Εβραίοι είμαστε οι καλύτεροι και ο Θεός θέλει τα πετσάκια από το καβλί μας.
Αλλά και οι ειδωλολατρικές πολύ καλύτερες είναι. Η αρχαιοελληνική έχει πολύ ωραία παραμύθια.
Άσε που έχει την έννοια του ήρωα, ακόμα αυτά παίζουν στο σινεμά, ο σουπερήρωας τάδε και τάδε, τι είναι αυτά; Ελληνικά βέβαια. Ηρακλής, Θησέας κλπ. οι original ήρωες.
Άσε τη μεγάλη μαλακία Εβραιο-Χριστιανισμού, ο Θεός και ο Σατανάς. Τζέκυλ και Χάυντ. Μαλακίες. Στην αρχαία Ελλάδα δαίμων σήμαινε και Θεός και δαίμονας. Ήταν ένα και το αυτό.
Σατανάς δεν είναι παρά η άλλη όψη του Θεού.
Για παραμύθια ανέφερα τυπε... όχι για νουβέλες που θα πάρουν Νόμπελ
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
1.152
Κριτικές
1
Like
2.603
Πόντοι
456
Για παραμύθια ανέφερα τυπε... όχι για νουβέλες που θα πάρουν Νόμπελ
Που το είδες το ωραίο παραμύθι;
Ήταν ένας γέρος που έζησε 900 χρόνια;
Σιγά τα ωά. Όλοι οι λαοί έχουν τέτοιες ιστορίες. Και οι Σουμέριοι που λέει στο ίδιο άρθρο 36000 όχι 900.
Η μήπως σαρεσε ο κατακλυσμός;
Σε όλους τους αρχαίους πολιτισμούς αναφέρεται και στην Ελλάδα είχαμε 3, όχι μόνο 1.
Απλά έχεις φάει πλύση εγκεφάλου απο τους Εβραίους που ελέγχουν τα μίντια και μόνο γιαυτούς διαβάζεις παντού.
Αλλά ακόμα και σε αυτά, δηλαδή ταινίες των Εβραίων, π.χ. Μαρβελ, πάλι για ήρωες λένε που είναι αρχαιοελληνικό concept.

Φυσικά όλα αυτά δεν πιάνουν μία μπροστά σε μοντέρνα παραμύθια π.χ. Τολκιν, Λοβκραφτ, Χερμπερτ κλπ.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.767
Like
7.735
Πόντοι
2.306
Ας αναφέρουμε με την ευκαιρία τον γηραιότερο άντρα στον κόσμο, που κατέχει και το αντίστοιχο ρεκόρ Γκίνες.

 

Crucifix

Μέγας
Εγγρ.
15 Νοε 2014
Μηνύματα
4.036
Κριτικές
63
Like
7.783
Πόντοι
4.766
Που το είδες το ωραίο παραμύθι;
Ήταν ένας γέρος που έζησε 900 χρόνια;
Σιγά τα ωά. Όλοι οι λαοί έχουν τέτοιες ιστορίες. Και οι Σουμέριοι που λέει στο ίδιο άρθρο 36000 όχι 900.
Η μήπως σαρεσε ο κατακλυσμός;
Σε όλους τους αρχαίους πολιτισμούς αναφέρεται και στην Ελλάδα είχαμε 3, όχι μόνο 1.
Απλά έχεις φάει πλύση εγκεφάλου απο τους Εβραίους που ελέγχουν τα μίντια και μόνο γιαυτούς διαβάζεις παντού.
Αλλά ακόμα και σε αυτά, δηλαδή ταινίες των Εβραίων, π.χ. Μαρβελ, πάλι για ήρωες λένε που είναι αρχαιοελληνικό concept.

Φυσικά όλα αυτά δεν πιάνουν μία μπροστά σε μοντέρνα παραμύθια π.χ. Τολκιν, Λοβκραφτ, Χερμπερτ κλπ.
Φίλε έχεις χαζέψει? Η λέξη παραμύθι ξέρεις τι σημαίνει ή να παραθέσω λινκ?
 
OP
OP
S

sonixxx11

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2020
Μηνύματα
517
Like
771
Πόντοι
86
Τα λεγόμενά μου επιβεβαιώνονται και από ακόμη μία πλευρά.Αυτη του συνταξιοδοτικού.
Κάπου είχα διαβάσει ότι αντιστοιχεί ένα εργαζόμενος σε τρεις συνταξιούχους πλέον.
Ένας εργαζόμενος τροφοδοτεί τρεις υπερήλικες πια.
Προ του 2010 ήταν ένας στους δύο.
Προσωπικά πιστεύω ότι είναι πολύ παραπάνω.Ενας εργαζόμενος για 5 συνταξιούχους.Αυτα από στοιχεία που μου έχει πει φίλος μου εργαζομενος στο υπουργείο εργασίας.

Επειδή όμως το θέμα ξεφεύγει ας μείνουμε στην ουσία του νήματος.

Αν θέλετε πείτε ενδεικτικά σε τις ηλικίες αποβιωσαν οι γονεις σας ή αν ζουν σε τι ηλικίες βρίσκονται.
Ή αν έχετε συγγενείς θείους κλπ υπερήλικες.Ή γείτονες κλπ.
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
701
Κριτικές
26
Like
1.922
Πόντοι
1.196
Πιστεύω ότι ο άνθρωπος εξευτελίζεται σε πολύ προχωρημένη ηλικία.Βιολογικα δηλαδή εξαφανιζεται η ποιότητα ζωής.
H ποιότητα ζωής είναι σχετική έννοια και το πώς τη προσλαμβάνεις αλλάζει με την ηλικία. Φαντάζομαι όταν είσαι 90 ή 95, έχεις χορτάσει ζωή and it's almost time to leave the party που λένε κι οι Άγγλοι, θεωρείς ποιότητα ζωής το να έχεις ένα αξιοπρεπές σπίτι, καλό φαγητό, να αυτοεξυπηρετείσαι και να μην έχεις άνοια ώστε να αναγνωρίζεις τα παιδιά σου αν έχεις και τον κόσμο γύρω σου. Δεν ψάχνεις πια ούτε ταξίδια, ούτε καινούριο SUV, ούτε γκόμενες.
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
921
Like
1.469
Πόντοι
206
Μεμονωμένα παραδείγματα. Πόσοι από την τάξη σου στο γυμνάσιο ζουν ακόμη;

Όταν πεθάνει όλη η τάξη σου, θα μπορούμε να βγάλουμε τον πραγματικό μέσο όρο.

Πιάνοντας τυχαία παραδείγματα από εδώ κι εκεί, δεν κάνουμε τίποτα. Ούτε που ξέρω, πόσα ατυχήματα καταγράφει η περιοχή σου. Εκείνοι που πεθαίνουν είτε από καρκίνους είτα από γηρατειά, είναι οι αναμενόμενοι θάνατοι.

Οι έξαφνοι κι οι πρόωροι κάνουν τη διαφορά. Εκεί που λένε, μα μια χαρά ήταν οι εξετάσεις του, πώς και πέθανε;

Αλλά ναι, η εποχή μας είναι καλή. Όλα κουλ. Πολλοί αντέχουν με τα χίλια φάρμακα, ενώ κανονικά θα έπρεπε να είναι ήδη στον άλλο κόσμο.


:wink:

Όλοι ζούμε και θα συνεχίσουμε να ζούμε διότι απολαμβάνουμε τα επιτεύγματα του πολιτισμού.

Στα Τέμπη το 2003 ξεκληρίστηκε μία ολόκληρη τάξη γυμνασίου. Τι πάει να πει; Ότι ξαφνικά ο μέσος όρος στην Ελλάδα έπεσε στα 35 χρόνια από 81 που ήταν; Μιλάμε για 10.000.000 πληθυσμό και 23 άτομα δεν είναι καν στατιστικό λάθος. Στη στατιστική μετράει το σύνολο και όχι τάχα μου δήθεν να βγάλουμε έξω ότι δε μας συμφέρει. Η παιδική θνησιμότητα στη χώρα μας σχεδόν αγγίζει το μηδέν. Αυτό από μόνο του φτάνει και περισσεύει ώστε να ανεβάσει τον μέσο όρο. Όπως και το γεγονός πως σχεδόν έχουν εξαλειφθεί οι διάφορες παιδικές ασθένειες.

ΟΚ σήμερα πνίγηκε ένα παιδάκι 8 ετών και προχτές πέθανε ένα άλλο 15 μηνών ή ημερών. Αλλά ήταν ΔΥΟ μοναδικά. Για κάνε σύγκριση με τις ηλικίες που σου έγραψα πιο πάνω και βγάλε Μ.Ο.

Επίσης ΚΑΝΕΝΑΣ δεν πεθαίνει "ξαφνικά". Όλοι κάτι έχουν και δεν το ψάχνουν. Μπορεί μια στο εκατομμύριο να έχεις ένα απίθανο σύνδρομο που να το ξέρουν 3 γιατροί σε όλο τον κόσμο. ΟΚ είσαι γκαντέμης και άτυχος. Αλλά όλα τα υπόλοιπα σου δίνουν σημάδια. Πχ είχα ξάδερφο που έβαζε κάτω και έτρωγε ολόκληρο μοσχάρι. Ξαφνικά έτρωγε μισό τοστ. Δεν του έκανε καμία εντύπωση αυτό. Να πει ρε φίλε γιατί χορταίνω με τόσο λίγο φαγητό. Το αποτέλεσμα ήταν καρκίνος στο στομάχι. Όταν πήγε στο γιατρό ήταν πολύ αργά. Από την άλλη έχουμε οικογενειακό φίλο ο οποίος είναι χρόνια διαβητικός και τα τώρα παλεύει με τον καρκίνο. Όμως πάει σε γιατρούς. Το ψάχνει. Πχ έρχεται σε γιορτή και πίνει μισό ποτήρι κρασί έτσι για το καλό. Τέλος. Αυστηρή δίαιτα γιατί θέλει να ζήσει έστω και έτσι.
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
1.152
Κριτικές
1
Like
2.603
Πόντοι
456
Φίλε έχεις χαζέψει? Η λέξη παραμύθι ξέρεις τι σημαίνει ή να παραθέσω λινκ?
Για παρέθεσε ρε τύπε γιατί αυτά που λες εσύ παραμύθια κάποιοι τα λένε θρησκεία
Και κάποια άλλα διηγήματα φαντασίας.
Για πες μας τον δικό σου ορισμό να καταλάβουμε τι εννοείς.
 
OP
OP
S

sonixxx11

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2020
Μηνύματα
517
Like
771
Πόντοι
86
Για παρέθεσε ρε τύπε γιατί αυτά που λες εσύ παραμύθια κάποιοι τα λένε θρησκεία
Και κάποια άλλα διηγήματα φαντασίας.
Για πες μας τον δικό σου ορισμό να καταλάβουμε τι εννοείς.
Θα σε παρακαλούσα να μην ξεφύγει το νήμα από αυτό που αναφέρει ο τίτλος γιατί θα πάει τελείως άλλου.
Σε ευχαριστώ.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.767
Like
7.735
Πόντοι
2.306
Και μια αναφορά στην ευρύτερα γνωστή Ζαν Καλμάν, καθώς παραμένει το επιβεβαιωμένα μακροβιότερο πρόσωπο στην ιστορία.

 

Crucifix

Μέγας
Εγγρ.
15 Νοε 2014
Μηνύματα
4.036
Κριτικές
63
Like
7.783
Πόντοι
4.766
Για παρέθεσε ρε τύπε γιατί αυτά που λες εσύ παραμύθια κάποιοι τα λένε θρησκεία
Και κάποια άλλα διηγήματα φαντασίας.
Για πες μας τον δικό σου ορισμό να καταλάβουμε τι εννοείς.
Καταρχήν τυπε πρέπει να είσαι ο μόνος που δεν κατάλαβε ότι στο πρώτο σχόλιο μου ειρωνεύτηκα και κορόιδεψα όλα αυτα τα εβραϊκά έθιμα που τα μετατρέψαν σε παγκόσμια θρησκεία και εσύ θα εξελαβες το ωραία παραμύθια σαν σοβαρό σχόλιο όπου θα ενστερνιζομαι όλες αυτές τις εβραϊκές ανοησίες
 

lelosbi

Μέλος
Εγγρ.
7 Σεπ 2023
Μηνύματα
372
Like
787
Πόντοι
81
Ετσι οπως εχει γινει η ζωη ειναι οτι φαμε οτι πιουμε κι οτι αρπαξει ο κωλος μας. Ξερω ανθρωπο 55ρη που δεν επινε, καπνιζε 10 τσιγαρα την ημερα, αθλουταν και επαθε εγγεφαλικο λογο οτι ειχε σαχαρωδη διαβητη Β.
Εχεις λεφτα κερδιζεις μερικα χρονια παρα πανω γτηρατεια. Τα οποια τα εχεις χασει κυνηγοντας χρημα.
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
4.418
Κριτικές
1
Like
7.376
Πόντοι
2.306
Φαντασου να φτασεις 100 και να σε ρωτησουν που περασες το μαγαλυτερο μερος της ζωη σου και να τους απαντησεις απαξιωτικα «στο μπουρδελα τελεια κομ».
αυτο για sad man @Sub-Zero
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.767
Like
7.735
Πόντοι
2.306
Ετσι οπως εχει γινει η ζωη ειναι οτι φαμε οτι πιουμε κι οτι αρπαξει ο κωλος μας. Ξερω ανθρωπο 55ρη που δεν επινε, καπνιζε 10 τσιγαρα την ημερα, αθλουταν και επαθε εγγεφαλικο λογο οτι ειχε σαχαρωδη διαβητη Β.
Εχεις λεφτα κερδιζεις μερικα χρονια παρα πανω γτηρατεια. Τα οποια τα εχεις χασει κυνηγοντας χρημα.

Δεν διαφωνώ σε κάτι, κάθε άλλο. Απλά αναφέρω, ότι τα χρήματα δεν σου προσφέρουν καμιά εγγύηση μακροβιότητας.

Αλλά έχεις βεβαίως τη δυνατότητα να τα κληροδοτήσεις στα παιδιά σου.

Όλα είναι και λίγο θέμα τύχης σε τούτη τη ζωή.

:hi:
 

lelosbi

Μέλος
Εγγρ.
7 Σεπ 2023
Μηνύματα
372
Like
787
Πόντοι
81
Δεν διαφωνώ σε κάτι, κάθε άλλο. Απλά αναφέρω, ότι τα χρήματα δεν σου προσφέρουν καμιά εγγύηση μακροβιότητας.

Αλλά έχεις βεβαίως τη δυνατότητα να τα κληροδοτήσεις στα παιδιά σου.

Όλα είναι και λίγο θέμα τύχης σε τούτη τη ζωή.

:hi:
Εχω ηδη μια κορη εκτος γαμου που δεν την εχω αναγνωρισει και δεν εχω επαφες μαζι της και στα σχεδια μου δεν ειναι να παντρευτω και να κανω οικογενεια 50+
Το θεμα δεν ειναι τι θα αφησουμε και που, αλλα οτι κυνηγοντας χρημα για να εξασφαλησουμε το μελλον χανουμε το παρων. Και τελευταια εχω καποια συμβαντα μου επιβεβαιωνουν αυτους που λενε ζησε το σημερα και γαμα το αυριο.
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
1.152
Κριτικές
1
Like
2.603
Πόντοι
456
Καταρχήν τυπε πρέπει να είσαι ο μόνος που δεν κατάλαβε ότι στο πρώτο σχόλιο μου ειρωνεύτηκα και κορόιδεψα όλα αυτα τα εβραϊκά έθιμα που τα μετατρέψαν σε παγκόσμια θρησκεία και εσύ θα εξελαβες το ωραία παραμύθια σαν σοβαρό σχόλιο όπου θα ενστερνιζομαι όλες αυτές τις εβραϊκές ανοησίες
Που να το καταλάβω ρε τύπε.
Εγώ ψοφάω για παραμύθια κάθε είδους.
Από θρησκείες μέχρι πουτάνες. :hi:
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
1.152
Κριτικές
1
Like
2.603
Πόντοι
456
Θα σε παρακαλούσα να μην ξεφύγει το νήμα από αυτό που αναφέρει ο τίτλος γιατί θα πάει τελείως άλλου.
Σε ευχαριστώ.
Ποιό θέμα να μην ξεφύγει ρε τύπε τα στατιστικά είναι γνωστά και το θέμα είναι λήξαν.

Τώρα στο τι οδηγεί στη μακροζωία το μέλος τα είπε όλα.
Δεν παίζει κανέναν ρόλο η διατροφή ή και ο τρόπος ζωής. Αυτο που σκοτώνει τον άνθρωπο είναι το άγχος πρώτον και μετά η στενοχώρια.

Ότι άλλα και να λέμε είναι πίπες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom