Νέα

Δημοτικές εκλογές 2023

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα κωλο-γερος
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 49K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.433
Like
23.073
Πόντοι
5.506
Σωστό είναι αυτό που είπε ο Αδωνης. Δεν συνέφερε πολιτικά τον Μπακογιάννη να κάνει ντιμπέιτ. Προφανώς έχασε μονάδες και από εκεί, γιατί προβλήθηκε ο Δούκας.

Αυτό δεν σημαίνει ότι ήταν ο καθοριστικός παράγοντας της ήττας του. Ούτε ο Αδωνης είπε κάτι τέτοιο, ούτε νομίζω κάποιος άλλος.
Το λάθος του ντιμπέιτ και οι λόγοι της ήττας του Μπακογιάννη, δεν είναι διαζευτικές συνθήκες. Υφίστανται ταυτόχρονα.
Ρε τύπε, ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΛΕΜΕ. Μην παιδεύεσαι.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.271
Πόντοι
8.006
Ναι εγώ δεν μπορώ να καταλάβω....όχι ότι σε 12 σειρές το νόημα ήταν 3 λέξεις και τα υπόλοιπα ''χαρακτηρισμοί"

Ο άδωνης σε τι να φταίει? Απλά έδειξε την μαλακία που τον δέρνει.

Και για να καταλάβω...τώρα για πιο πράγμα συζητάμε? Γιατί έχασε ο μπακογιάννης? για την δήλωση του Άδωνη? Για το εκλογικό σώμα???

Ξέρεις η απλά ρίχνεις άσφαιρα?
Οχι ρε φιλε μου καλε, λεμε κατι πολυ απλο και το εχετε κανει λαστιχο.

Λεμε οτι οταν εισαι πρωτος, δεν κάνεις ντιμπέιτ. Τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
16.072
Like
14.611
Πόντοι
3.656
Σωστό είναι αυτό που είπε ο Αδωνης. Δεν συνέφερε πολιτικά τον Μπακογιάννη να κάνει ντιμπέιτ. Προφανώς έχασε μονάδες και από εκεί, γιατί προβλήθηκε ο Δούκας.

Αυτό δεν σημαίνει ότι ήταν ο καθοριστικός παράγοντας της ήττας του. Ούτε ο Αδωνης είπε κάτι τέτοιο, ούτε νομίζω κάποιος άλλος.
Το λάθος του ντιμπέιτ και οι λόγοι της ήττας του Μπακογιάννη, δεν είναι διαζευτικές συνθήκες. Υφίστανται ταυτόχρονα.
Δεν έχω κανένα θέμα με το ντιμπέιτ.

Με το να λένε οι πολιτικοί ότι δεν τους συμφέρει το ντιμπέιτ έχω πρόβλημα.

Δεν είναι ο Δήμος ή η βουλή η επιχείρηση του μπαμπά τους για να τους συμφέρει ή όχι πολιτικά.

έχουν υποχρέωση να φέρονται αλλιώς. Αυτό λέω
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.433
Like
23.073
Πόντοι
5.506
Ρε μούτρο δίκιο έχεις.Λες να μη να ξερω τι τενεκεδες και επικίνδυνοι ήταν ο συριζα?Απλά το θέμα βλέπεις ότι ξεφεύγει.Θα έρθουν και αλλοι από τον πόλεμο.Θα έρθουν και τα ...αγροτικά χέρια..(γελάω).δεν νομίζεις ότι θα ξεφύγει μαθηματικα το πράμα ?
Πάντως οι ροές έχουν μειωθεί κατακόρυφα και στα θαλάσσια σύνορα (ΝΑΙ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ) γίνεται χαμούλης. Τα αστεία έχουν συμμαζευτεί.
 

Watcher17

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2023
Μηνύματα
497
Like
1.047
Πόντοι
201
Εχεις σκεφτει ποτέ γιατι ΔΕΝ εχουμε προσφυγες απο την Γαζα επι δεκαετιες, μολονοτι εκει κατω γινεται χαμός επι δεκαετιες? Ούτε τωρα θα ερθει κανενας.

Αν θελεις καποιος να μαζεψει τα πορτοκαλια απο τα δεντρα, θα φερεις ξενους, γιατι οι Ελληνες δεν πανε. Θα φερεις συντεταγμενα, με χρονικο οριζοντα και κανονες. Τιποτα κακο δεν βλεπω σε αυτο. Αλλιως ασε τα πορτοκαλια να σαπισουν, και να πανε 30 ευρω το κιλο. Αλλά ολα καλα τοτε ε?
Αγορίνα μου ομορφη,θα έρθουνε.Θα πάνε Τουρκία και μετά εδώ.Θα το δεις.Ειναι επικίνδυνα πραγματα αυτα για την τωρινή χρονική στιγμή.
Μακάρι να βγω μαλακας.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
16.072
Like
14.611
Πόντοι
3.656
Οχι ρε φιλε μου καλε, λεμε κατι πολυ απλο και το εχετε κανει λαστιχο.

Λεμε οτι οταν εισαι πρωτος, δεν κάνεις ντιμπέιτ. Τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο.
Δες το παραπάνω ποστ.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.433
Like
23.073
Πόντοι
5.506
Ναι εγώ δεν μπορώ να καταλάβω....όχι ότι σε 12 σειρές το νόημα ήταν 3 λέξεις και τα υπόλοιπα ''χαρακτηρισμοί"

Ο άδωνης σε τι να φταίει? Απλά έδειξε την μαλακία που τον δέρνει.

Και για να καταλάβω...τώρα για πιο πράγμα συζητάμε? Γιατί έχασε ο μπακογιάννης? για την δήλωση του Άδωνη? Για το εκλογικό σώμα???

Ξέρεις η απλά ρίχνεις άσφαιρα?
Ε αφού εσείς δεν ξέρετε ποιο σκατά θέμα πρωτοθίγετε σε κάθε ποστάρισμα και απαιτείτε και απαντήσεις, περιμένεις να βγαίνει άκρη;
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.779
Like
6.562
Πόντοι
2.356
Κάνεις το λαθος να στεκεσαι στην θεαματικοτητα του ντιμπειτ. Ζουμε ομως στην εποχη των σοσιαλ, και το ντιμπειτ αναπαραχθηκε. Ακούστηκε ο Δουκας. Εγω ας πουμε, δεν τον ηξερα. Τον εμαθα λογω του ντιμπέιτ και των σχολιων που διαβασα εκ των υστερων. Και τον ψηφισα γι' αυτο. Αλλιως, αν δεν ηταν το ντιμπειτ, ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΨΗΦΙΖΑ. ΕΓΩ.
Καταλαβες τωρα? Αρα αυτα τα "δεν επαιξε κανενα ρολο" ειναι ισοπεδωτικά και ΛΑΘΟΣ.
Tι ψήφισες εσύ την πρώτη Κυριακή;
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.478
Κριτικές
1
Like
6.167
Πόντοι
2.356
Δεν έχω κανένα θέμα με το ντιμπέιτ.

Με το να λένε οι πολιτικοί ότι δεν τους συμφέρει το ντιμπέιτ έχω πρόβλημα.

Δεν είναι ο Δήμος ή η βουλή η επιχείρηση του μπαμπά τους για να τους συμφέρει ή όχι πολιτικά.

έχουν υποχρέωση να φέρονται αλλιώς. Αυτό λέω
Δεν είναι θέμα συμφέροντος, ρε τύπε. Ένα εργαλείο για τα μέσα είναι.

Δεν σε υποχρεώνει κανένας να το κάνεις. Ούτε βασίζεται κανένας στην τηλεθέαση. Ποιος βλέπει ΕΡΤ άλλωστε; Κανένας.

Τα άρθρα όμως με τα συμπεράσματα από το debate κυκλοφόρησαν σε ms παντού και επίσης, έμαθαν τον Δούκα άτομα όπως εγώ και ο κάθε άσχετος. Αυτό λέμε. Ότι έγινε talk of the town, ένας άγνωστος.

Ο Μπακογιάννης μου θύμισε τον κόπανο τον Cameron που είχε υποσχεθεί δημοψήφισμα.

Άλλος μαλάκας αυτός. :2funny:
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.550
Like
1.725
Πόντοι
216
Δεν έχω κανένα θέμα με το ντιμπέιτ.

Με το να λένε οι πολιτικοί ότι δεν τους συμφέρει το ντιμπέιτ έχω πρόβλημα.

Δεν είναι ο Δήμος ή η βουλή η επιχείρηση του μπαμπά τους για να τους συμφέρει ή όχι πολιτικά.

έχουν υποχρέωση να φέρονται αλλιώς. Αυτό λέω
Μεγάλη συζήτηση ανοίγεις.

Εφόσον τα ντιμπέιτ δεν πηγάζουν σαν υποχρέωση από τον θεσμικό ρόλο κάποιου πολιτικού, αλλά έχουν οικιοθελή χαρακτήρα, δεν είναι εύκολο να τους προσάψεις κάτι.
Απαράδεκτο είναι αυτό που γίνεται κατά καιρούς να μην εμφανιζεται ο πρωθυπουργός/υπουργός/πρόεδρος αντιπολίτευσης στη Βουλή ή κάποιος Περοφερειάρχης/Δήμαρχος στο Συμβούλιο για να αποφύγει την έκθεση. Για κάτι προαιρετικό όπως το ντιμπέιτ, ίσως είναι και στα πλαίσια του πολτικού fair play να το αρνηθείς ή να το "αρνηθείς".
Δεν ξέρω, μεγάλη συζήτηση αυτή.
 
  • Like
Αντιδράσεις: barock

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
16.072
Like
14.611
Πόντοι
3.656
Ε αφού εσείς δεν ξέρετε ποιο σκατά θέμα πρωτοθίγετε σε κάθε ποστάρισμα και απαιτείτε και απαντήσεις, περιμένεις να βγαίνει άκρη;
Δεν είμαστε πολλοί τύπε για τον εαυτό μου γράφω.

πες ότι δεν μπερδεύτηκες στην πορεία και άσε τα γύρω γύρω :tooth:
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
16.072
Like
14.611
Πόντοι
3.656
Μεγάλη συζήτηση ανοίγεις.

Εφόσον τα ντιμπέιτ δεν πηγάζουν σαν υποχρέωση από τον θεσμικό ρόλο κάποιου πολιτικού, αλλά έχουν οικιοθελή χαρακτήρα, δεν είναι εύκολο να τους προσάψεις κάτι.
Απαράδεκτο είναι αυτό που γίνεται κατά καιρούς να μην εμφανιζεται ο πρωθυπουργός/υπουργός/πρόεδρος αντιπολίτευσης στη Βουλή ή κάποιος Περοφερειάρχης/Δήμαρχος στο Συμβούλιο για να αποφύγει την έκθεση. Για κάτι προαιρετικό όπως το ντιμπέιτ, ίσως είναι και στα πλαίσια του πολτικού fair play να το αρνηθείς ή να το "αρνηθείς".
Δεν ξέρω, μεγάλη συζήτηση αυτή.
Ε ναι...για μένα το να λέει ο πολιτικός αν είσαι πρώτος δεν κάνεις ντιμπέιτ γιατί δεν σε συμφέρει δείχνει το δημοκρατικό ποιόν του.

Τι να κάνουμε τώρα?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.271
Πόντοι
8.006
Ε ναι...για μένα το να λέει ο πολιτικός αν είσαι πρώτος δεν κάνεις ντιμπέιτ γιατί δεν σε συμφέρει δείχνει το δημοκρατικό ποιόν του.

Τι να κάνουμε τώρα?
Aρα ο Ανδρεας Παπανδρεου δεν ηταν δημοκρατης?
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.433
Like
23.073
Πόντοι
5.506
Δεν έχω κανένα θέμα με το ντιμπέιτ.

Με το να λένε οι πολιτικοί ότι δεν τους συμφέρει το ντιμπέιτ έχω πρόβλημα.

Δεν είναι ο Δήμος ή η βουλή η επιχείρηση του μπαμπά τους για να τους συμφέρει ή όχι πολιτικά.

έχουν υποχρέωση να φέρονται αλλιώς. Αυτό λέω
Ρε 'σύ, ώρες ώρες προσπαθώ να καταλάβω αν όντως δε νογάς ή αν το παίζεις..... πραγματικά όμως.

Πάμε από την αρχή, αργά και σταθερά.

Ο κάθε ένας πολιτικός/υποψήφιος έχει κάποια πράγματα στο μυαλό του που ΘΕΩΡΕΙ ΠΩΣ είναι τα καλύτερα για τον τόπο. Το χούμε;
Γι αυτό θέτει υποψηφιότητα και ο σκοπός του είναι να τον ψηφίσουν. Όλα καλά;
Σε αυτό το διάστημα πριν τις εκλογές ο καθένας χαρίσει τον τρόπο που θα επικοινωνήσει τις ιδέες του στον κόσμο με σκοπό να τους πείσει να τον ψηφίσουν. Εντάξει είμαστε;
Γι αυτό το λόγο και σε αυτή τη διαδρομή υπάρχουν διάφορα "εργαλεία" /τρόποι να κερδίσεις την εμπιστοσύνη και την ψήφο περισσότερων ανθρώπων και να φτάσεις στην πλειοψηφία που χρειάζεσαι. Διαφήμιση, συμβούλους, επικοινωνιολόγους,συνυποψηφίους,φειγ βολάν, συγκεντρώσεις, ομιλίες, τηλεόραση, ραδιόφωνα, ντιμπέιτ, σοσιαλ κλπ κλπ. Αλλα θα σε βοηθήσουν άλλα μπορεί να σε κάψουν.

Το ντιμπέιτ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ. Και όταν υστερείς στην επικοινωνία, όταν προηγείσαι από τον άμεσο διεκδικητή, όταν ο άλλος είναι εντελώς άγνωστος, όταν μπορεί να έχει πολύ καλύτερη επικοινωνία από σένα, αυτό ΜΠΟΡΕΙ να σε κάψει. Ή ΚΑΙ αυτό. Οπότε, έχοντας έστω και λίγο μυαλό, ΤΟ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ.

Ακόμα μια φορά, για να το εμπεδώσεις, ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ θεωρεί πως είναι ο ΙΚΑΝΟΤΕΡΟΣ με τις ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΙΔΕΕΣ και θέλει να εκλεγεί. Θεμιττό 100%. Οι ψηφοφόροι ΚΡΙΝΟΥΝ.


Μήπως τώρα είναι λίγο πιο σαφές το νόημα;
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.433
Like
23.073
Πόντοι
5.506
Δεν είμαστε πολλοί τύπε για τον εαυτό μου γράφω.

πες ότι δεν μπερδεύτηκες στην πορεία και άσε τα γύρω γύρω :tooth:
Ένα ολόκληρο σκυλολόι του Γιάγκου είστε και πέφτετε με άναρθρες κραυγές και γαμάτε οποιαδήποτε υποψία συζήτησης. Με επιχειρήματα "κωλογλυφάδες", "λεκανατζούδες", "τσοντοσινεμά", "μιστερ μαλακες" και τα άλλα ωραία. Και ουσία, αρχή, μέση και τέλος, ΜΗΔΕΝ.
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.550
Like
1.725
Πόντοι
216
Ε ναι...για μένα το να λέει ο πολιτικός αν είσαι πρώτος δεν κάνεις ντιμπέιτ γιατί δεν σε συμφέρει δείχνει το δημοκρατικό ποιόν του.

Τι να κάνουμε τώρα?
Εντάξει, μην είσαι και τόσο απόλυτος. Δεν είναι και περιφρόνηση προς τους δημοκρατικούς θεσμούς να μην κάνεις ντιμπέιτ.

Το να πεις ότι εσύ προσωπικά δεν γουστάρεις την αποφυγή και αποτελεί κριτήριο για την επιλογή σου, είναι θεμιτό και σεβαστό. Αλλά δεν συμφωνώ ότι πρέπει να μπαίνει ταμπέλα του "αντιδημοκράτη" σε όποιον δεν πάει για ντιμπέιτ.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom