Νέα

Φεσσας - Info Quest

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kosamf
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 108
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

nutcase13

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2014
Μηνύματα
283
Like
0
Πόντοι
1
sorry to interrupt but η ισότητα δεν είναι λάθος που λέει ο φίλος...εσυ πας και αναλυείς τι περιλαμβάνει το ενεργητικο κτλ.Ενεργητικο=Παθητικό οκ,αλλά το παθητικό ειναι τα ιδια κεφάλαια και οι υποχρεώσεις.Τα ιδια λέτε ρε πουστη μου 2 σελιδες τώρα. :S .Επειδή με infoquest έχω πάρε δώσε ,οι υπάλληλοι περνάνε ζωη χαρισάμενη...μακάρι να δουλευα εκεί!
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Παμε παλι.

Ιδια Κεφαλαια= 5.
Υποχρεωσεις= 3.

Ενεργητικο= ?

Παθητικό = Ιδια κεφάλαια + Υποχρεώσεις = 8

Ενεργητικό = 8

το κατά πόσον το ενεργητικό μπορεί εκποιούμενο (πάγια στοιχεία, εμπορεύματα) ή εισπραττόμενο (απαιτήσεις) να είναι ίσο με τον λογιστικό του προσδιορισμό είναι άλλο θέμα..

παράδειγμα

εταιρεία έχει

Παθητικό

Ιδια κεφάλαια = 100 (70 μετοχικό και 30 κέρδη εις νέον)
Υποχρεώσεις = 200 (προμηθευτές και δημόσιο)

Ενεργητικό

Πάγια = 50
Αποθέματα = 150
Πελάτες=80
Χρεώστες διάφοροι=30

Οι μέτοχοι αποφασίζουν να κλείσουν το μαγαζί

ο εκκαθαριστής μπαίνει μέσα και αρχίζει να εισπράτει από πελάτες και χρεώστες, να πουλάει πάγια και αποθέματα για να πληρώσει προμηθευτές...

από πελάτες εισπρατει 60 από χρεώστες 10 τα αποθέματα τα πουλάει 120 και τα πάγια για 20 δηλαδή συνολικά 210

πληρώνει τους προμηθευτές 200 και μένουν 10 τα οποία επιστρέφονται στους μετόχους έναντι των 100 που κάνανε να πάρουνε
 

nutcase13

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2014
Μηνύματα
283
Like
0
Πόντοι
1
σωστός αλλά η ισοτητα που ανέφερε ο φίλος δεν είναι λάθος.Τεσπά χαζοδιαφωνία...Peace brothers!
 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86
Να πω κι εγώ τη μαλακία μου: γι'αυτό οι πετυχημένες τραβεστί ειναι οι ενεγοπαθητικές!  :2funny:
 

lavios

Σεβαστός
Εγγρ.
11 Αυγ 2012
Μηνύματα
2.567
Κριτικές
31
Like
554
Πόντοι
1.226
Οχι, τα Ιδια Κεφαλαια ειναι καθαρη περιουσια των μετόχων. Εσυ το μπερδευεις με το Ενεργητικο (Ιδια Κεφαλαια + Υποχρεωσεις).
Ρε τύπε παραδέξου ότι έγραψες από λάθος Ενεργητικό αντί για Παθητικό. Τόσο δύσκολο είναι;

Όσο για τα Ίδια Κεφάλαια δεν είναι και αξιόπιστος δείκτης, ΑΜΚ γίνονται ανακυκλώνοντας τα ίδια λεφτά 5-10 φορές. Άσε που τα Ίδια Κεφάλαια μπορεί να έχουν αναλωθεί για την απόκτηση υπερτιμημένων Περιουσιακών Στοιχείων. Ένας πρόχειρος δείκτης βιωσιμότητας-ρευστότητας είναι ο λόγος Κυκλοφορούντος Ενεργητικού προς τις Υποχρεώσεις.
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.795
Κριτικές
25
Like
1.914
Πόντοι
2.537
Ρε τύπε παραδέξου ότι έγραψες από λάθος Ενεργητικό αντί για Παθητικό. Τόσο δύσκολο είναι;

Όσο για τα Ίδια Κεφάλαια δεν είναι και αξιόπιστος δείκτης, ΑΜΚ γίνονται ανακυκλώνοντας τα ίδια λεφτά 5-10 φορές. Άσε που τα Ίδια Κεφάλαια μπορεί να έχουν αναλωθεί για την απόκτηση υπερτιμημένων Περιουσιακών Στοιχείων. Ένας πρόχειρος δείκτης βιωσιμότητας-ρευστότητας είναι ο λόγος Κυκλοφορούντος Ενεργητικού προς τις Υποχρεώσεις.

Οχι, εννοουσα αυτο που εγραψα.

Οσο για το bold, δεν το καταλαβαινω. Μπορεις να πεις ενα παραδειγμα?

 

lavios

Σεβαστός
Εγγρ.
11 Αυγ 2012
Μηνύματα
2.567
Κριτικές
31
Like
554
Πόντοι
1.226
Οχι, εννοουσα αυτο που εγραψα.

Οσο για το bold, δεν το καταλαβαινω. Μπορεις να πεις ενα παραδειγμα?
Άλλο τι εννοούσες, άλλο τι έγραψες. Όπως το έγραψες είναι λάθος, φυσιολογικά δε σε κατάλαβε στην αρχή ο άλλος.

Για την ΑΜΚ, θες να κάνεις αύξηση 500.000 ας πούμε για να βελτιώσεις τα ίδια κεφάλαια αλλά δεν τα έχεις. Κάνεις 10 καταθέσεις με τα ίδια 50.000 και κάνεις την αύξηση.  Τώρα έχεις 450.000 στο ταμείο σου που δεν υπάρχουν, οπότε αγοράζεις κάποια υπερτιμημένα περιουσιακά στοιχεία για να το κλείσεις. Βέβαια θα μου πεις εδώ είναι εισηγμένη η εταιρία και κάνει ΑΜΚ μέσω του ΧΑ οπότε τα λεφτά όντως μπαίνουν. Αυτός που έχει τον έλεγχο βέβαια εύκολα μπορεί να τα κατευθύνει σε υπερτιμημένες αγορές και να τα καρπωθεί. Στα χαρτιά η εταιρία έχει σούπερ ίδια κεφάλαια ενώ στην πραγματικότητα είναι φορτωμένη με φουσκωμένα άσσετς. Αυτό έγινε κατά κόρον στις τελευταίες μεγάλες ΑΜΚ πριν το κρας του 2000 που πήραν κάτι τεχνικές και άλλες από 100 δις δρχ. κτλ.
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.795
Κριτικές
25
Like
1.914
Πόντοι
2.537
Άλλο τι εννοούσες, άλλο τι έγραψες. Όπως το έγραψες είναι λάθος, φυσιολογικά δε σε κατάλαβε στην αρχή ο άλλος.

Για την ΑΜΚ, θες να κάνεις αύξηση 500.000 ας πούμε για να βελτιώσεις τα ίδια κεφάλαια αλλά δεν τα έχεις. Κάνεις 10 καταθέσεις με τα ίδια 50.000 και κάνεις την αύξηση.  Τώρα έχεις 450.000 στο ταμείο σου που δεν υπάρχουν, οπότε αγοράζεις κάποια υπερτιμημένα περιουσιακά στοιχεία για να το κλείσεις. Βέβαια θα μου πεις εδώ είναι εισηγμένη η εταιρία και κάνει ΑΜΚ μέσω του ΧΑ οπότε τα λεφτά όντως μπαίνουν. Αυτός που έχει τον έλεγχο βέβαια εύκολα μπορεί να τα κατευθύνει σε υπερτιμημένες αγορές και να τα καρπωθεί. Στα χαρτιά η εταιρία έχει σούπερ ίδια κεφάλαια ενώ στην πραγματικότητα είναι φορτωμένη με φουσκωμένα άσσετς. Αυτό έγινε κατά κόρον στις τελευταίες μεγάλες ΑΜΚ πριν το κρας του 2000 που πήραν κάτι τεχνικές και άλλες από 100 δις δρχ. κτλ.

Κοιτα, ΕΣΥ κανεις λαθος.

Μιλας για υπερτιμημενα παγια, ή μουφα καταθεσεις, αμφισβητωντας την ισοτητα Ενεργητικου με Ιδια Κεφαλαια + Υποχρεωσεις.

Στο παραδειγμα που λες, την ιδια στιγμη ειναι και το παθητικο ψευδες! Επισης, στο παραδειγμα των υπερτιμημενων παγιων, επισης το παθητικο ειναι ψευδες, διοτι υπερτιμηση παγιων = διογκωση σχετικου αποθεματικου που υπαγεται στα Ιδια Κεφαλαια.

Αρα, ειτε θα δεχτεις τη λογιστικη ισοτητα που δινω, ειτε θα την αμφισβητησεις για Ενεργητικο ΚΑΙ Παθητικο, συγχρονως.

Δεν εχει νοημα που κανουμε αυτην την κουβεντα, αλλα και ο παραλογισμος εχει ορια, νομιζω. Εγω δεν μπορω να μην απανταω οταν μου λενε ΠΙΠΕΣ.
 

kostas8000

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.222
Like
181
Πόντοι
16
Δεν έχω άποψη για το μέλλον της μετοχής.
Ακολουθώ την τάση, δεν την προβλέπω.
Το παιχνίδι το κάνουν οι θεσμικοί.

πολύ καλη απαντηση θα την χρησιμοποιο και εγω από εδώ και περα στις συναναστροφες μου αγαπητε ΠΥΡΑΥΛΟΣ

Υ.Γ.εφοσον όμως αναφέρουμε ότι ασχολούμαστε με όλα(γιατι ετσι αναφερθηκε καπου πιο πανω)αποψη εχουμε για αυτό με το οποιο είναι η ενασχοληση μας άλλο αν δεν θελουμε να την δημοσιοποιήσουμε,το παιχνιδι γινεται από ολους όχι μονο από τους θεσμικούς (αλλωστε ο ορος <θεσμικος> δεν νομιζω ότι <κολαει> στου εππαγγελαμτιες του χωρου του χαα μιας και το χρηματιστηριο δεν είναι θεσμος αλλα μηχανισμος)
 

lavios

Σεβαστός
Εγγρ.
11 Αυγ 2012
Μηνύματα
2.567
Κριτικές
31
Like
554
Πόντοι
1.226
Κοιτα, ΕΣΥ κανεις λαθος.

Μιλας για υπερτιμημενα παγια, ή μουφα καταθεσεις, αμφισβητωντας την ισοτητα Ενεργητικου με Ιδια Κεφαλαια + Υποχρεωσεις.

Στο παραδειγμα που λες, την ιδια στιγμη ειναι και το παθητικο ψευδες! Επισης, στο παραδειγμα των υπερτιμημενων παγιων, επισης το παθητικο ειναι ψευδες, διοτι υπερτιμηση παγιων = διογκωση σχετικου αποθεματικου που υπαγεται στα Ιδια Κεφαλαια.

Αρα, ειτε θα δεχτεις τη λογιστικη ισοτητα που δινω, ειτε θα την αμφισβητησεις για Ενεργητικο ΚΑΙ Παθητικο, συγχρονως.

Δεν εχει νοημα που κανουμε αυτην την κουβεντα, αλλα και ο παραλογισμος εχει ορια, νομιζω. Εγω δεν μπορω να μην απανταω οταν μου λενε ΠΙΠΕΣ.
Λοιπόν επειδή δείχνεις ότι θέλεις να μάθεις κι επειδή προφανώς έχω πολύ μεγαλύτερη υπομονή απ' ότι νόμιζα (αν κι έσβησα την πρώτη όχι τόσο σεμνή απάντηση) ας το κλείσουμε το θέμα παιδαγωγικά.

Όπως βλέπεις πιο κάτω στο πρώτο ποστ γράφεις Εσυ το μπερδευεις με το Ενεργητικο (Ιδια Κεφαλαια + Υποχρεωσεις). Στη γραμματική μας τη ρημάδα όταν βάζουμε κάτι σε παρένθεση το κάνουμε γιατί επεξηγεί αυτό που προηγείται ή περιέχεται σ' αυτό, στην προκειμένη περίπτωση εσύ γράφεις ότι το Ενεργητικό αποτελείται από τα Ίδια Κεφάλαια και τις Υποχρεώσεις. Είναι γραμματικό το λάθος σου, το καταλαβαίνεις τώρα ή όχι και θα βγάλεις και πάλι γλώσσα; O tramountana σου απαντάει δικαίως απορημένος κι εσύ κατόπιν αλλάζεις το τροπάριο και γράφεις Ενεργητικο = Ιδια Κεφαλαια + Υποχρεωσεις για να διορθώσεις το προηγούμενο λάθος. Συνεχίζεις δε απορώντας που δε σε καταλαβαίνουν οι άλλοι που διαβάζουν τα μπερδεμένα σου ποστ ως γνήσιος ξεροκέφαλος ενώ το πιο απλό θα ήταν να παραδεχτείς ότι ήταν λάθος το πρώτο ποστ κι ότι εννοούσες αυτό που έγραψες μετά βάζοντας ίσον (=) (είδες πως χρησιμοποιείται η παρένθεση;)). Εγώ αυτό επεσήμανα και τίποτα άλλο, γιατί έχω κι εγώ τα θέματά μου, αλλά αντί να παραδεχτείς το λάθος σου συνεχίζεις κι επεκτείνεις την παπαρολογία σε ασυναρτησία πλέον μ' αυτά που γράφεις στο τελευταίο ποστ. Κοίτα, ότι ο ισολογισμός πρέπει να είναι ισοσκελισμένος (γι αυτό λέγεται ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΣ) άρα Ενεργητικό=Παθητικό το ξέρει όποιος έχει περάσει ΕΞΩ από λογιστικό γραφείο ή ΙΕΚ, δηλαδή ακόμη και η κουτσή Μαρία. Όλη αυτή η (μαλακισμένη) κουβέντα έγινε επειδή έγραψες κάτι λάθος και είτε δεν το κατάλαβες είτε δεν το παραδέχτηκες. Κάτι πρέπει να σου λέει αυτό, όχι; :think: :think:

Οχι, τα Ιδια Κεφαλαια ειναι καθαρη περιουσια των μετόχων. Εσυ το μπερδευεις με το Ενεργητικο (Ιδια Κεφαλαια + Υποχρεωσεις).
Ενεργητικό οι υποχρεώσεις ???? :think: :think: :think:
Νταξει, ολοι καταλαβαμε τι εννοω
γιατί είναι ενεργητικό τα ίδια κεφάλαια ???
Παμε παλι

Ενεργητικο = Ιδια Κεφαλαια + Υποχρεωσεις


Διαφωνει κανεις??
Ρε τύπε παραδέξου ότι έγραψες από λάθος Ενεργητικό αντί για Παθητικό. Τόσο δύσκολο είναι;
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.795
Κριτικές
25
Like
1.914
Πόντοι
2.537

Για γελια, απλα...

Οποιος εχει παει 1ο ετος οικονομικου και διαβαζει με τι ασχολεισαι, γελαει.
 

Επισκέπτης
Λοιπόν επειδή δείχνεις ότι θέλεις να μάθεις κι επειδή προφανώς έχω πολύ μεγαλύτερη υπομονή απ' ότι νόμιζα (αν κι έσβησα την πρώτη όχι τόσο σεμνή απάντηση) ας το κλείσουμε το θέμα παιδαγωγικά.

Όπως βλέπεις πιο κάτω στο πρώτο ποστ γράφεις Εσυ το μπερδευεις με το Ενεργητικο (Ιδια Κεφαλαια + Υποχρεωσεις). Στη γραμματική μας τη ρημάδα όταν βάζουμε κάτι σε παρένθεση το κάνουμε γιατί επεξηγεί αυτό που προηγείται ή περιέχεται σ' αυτό, στην προκειμένη περίπτωση εσύ γράφεις ότι το Ενεργητικό αποτελείται από τα Ίδια Κεφάλαια και τις Υποχρεώσεις. Είναι γραμματικό το λάθος σου, το καταλαβαίνεις τώρα ή όχι και θα βγάλεις και πάλι γλώσσα; O tramountana σου απαντάει δικαίως απορημένος κι εσύ κατόπιν αλλάζεις το τροπάριο και γράφεις Ενεργητικο = Ιδια Κεφαλαια + Υποχρεωσεις για να διορθώσεις το προηγούμενο λάθος. Συνεχίζεις δε απορώντας που δε σε καταλαβαίνουν οι άλλοι που διαβάζουν τα μπερδεμένα σου ποστ ως γνήσιος ξεροκέφαλος ενώ το πιο απλό θα ήταν να παραδεχτείς ότι ήταν λάθος το πρώτο ποστ κι ότι εννοούσες αυτό που έγραψες μετά βάζοντας ίσον (=) (είδες πως χρησιμοποιείται η παρένθεση;)). Εγώ αυτό επεσήμανα και τίποτα άλλο, γιατί έχω κι εγώ τα θέματά μου, αλλά αντί να παραδεχτείς το λάθος σου συνεχίζεις κι επεκτείνεις την παπαρολογία σε ασυναρτησία πλέον μ' αυτά που γράφεις στο τελευταίο ποστ. Κοίτα, ότι ο ισολογισμός πρέπει να είναι ισοσκελισμένος (γι αυτό λέγεται ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΣ) άρα Ενεργητικό=Παθητικό το ξέρει όποιος έχει περάσει ΕΞΩ από λογιστικό γραφείο ή ΙΕΚ, δηλαδή ακόμη και η κουτσή Μαρία. Όλη αυτή η (μαλακισμένη) κουβέντα έγινε επειδή έγραψες κάτι λάθος και είτε δεν το κατάλαβες είτε δεν το παραδέχτηκες. Κάτι πρέπει να σου λέει αυτό, όχι; :think: :think:

A great example of the unsurpassed mr voltaire's 45 school.
 

CPL

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2014
Μηνύματα
505
Κριτικές
4
Like
15
Πόντοι
6
.Επειδή με infoquest έχω πάρε δώσε ,οι υπάλληλοι περνάνε ζωη χαρισάμενη...μακάρι να δουλευα εκεί!

ετσι ειναι και μη γραφετε μαλακιες και οτι σας κατεβει, ο επιχειρηματιας αυτος ειναι πανω απο ολα καλος ανθρωπος, χαμηλων τονων που οσο μπορει φροντιζει τους υπαλληλους του και εχει βοηθησει κοσμο με σοβαρα προβληματα υγειας που επρεπε να πανε ακομα και στο εξωτερικο (εχω γνωστους που δουλευουν στις επιχειρησεις του). και για την ιστορια, το μαγαζι που κραταει το μεγαλυτερο κομματι του ομιλου της infoquest ζωντανο ειναι η acs.
 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86
και για την ιστορια, το μαγαζι που κραταει το μεγαλυτερο κομματι του ομιλου της infoquest ζωντανο ειναι η acs.
Πες μας ότι κι εκει οι εργαζόμενη περνάνε ζάχαρη να μην μας μεινει άντερο. Τουλάχιστον γι'αυτην την εταιρία ειμαι σίγουρος  για το αντίθετο.
 

CPL

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2014
Μηνύματα
505
Κριτικές
4
Like
15
Πόντοι
6
Πες μας ότι κι εκει οι εργαζόμενη περνάνε ζάχαρη να μην μας μεινει άντερο. Τουλάχιστον γι'αυτην την εταιρία ειμαι σίγουρος  για το αντίθετο.

εχει πολυ κοσμο η acs και πολλους franchiseζιδες, δυσκολο να ειναι ολοι χαρουμενοι μιας και αυτο δεν εξαρταται μονο απο τη μαμα εταιρια αλλα και απο τους ιδιοκτητες των καταστηματων που ειναι franchise.
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.795
Κριτικές
25
Like
1.914
Πόντοι
2.537
Παντως, εμενα ενας γνωστος μου, 55αρης, ηταν cool ως υπαλληλος Δοξιαδη και τωρα που πηγε στο Φεσσα, νιωθει το κεφαλι του να παλατζαρει καθε μερα.
Ισως να μην ειναι καλος υπαλληλος, παντως στη Unisys ελυνε κι εδενε.

Για την προσωπικη ζωη του Φεσσα δεν ξερω τπτ, αλλα δε μου φαινεται και πολυ ευχαριστος τυπος. Μαλλον το αντιθετο!

Σιγουρα ειναι πολυ εξυπνος κι επιτηδειος.
 

CPL

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2014
Μηνύματα
505
Κριτικές
4
Like
15
Πόντοι
6
Για την προσωπικη ζωη του Φεσσα δεν ξερω τπτ, αλλα δε μου φαινεται και πολυ ευχαριστος τυπος. Μαλλον το αντιθετο!

Σιγουρα ειναι πολυ εξυπνος κι επιτηδειος.

τυπε σκεφτεσαι να του κανεις προταση γαμου ;;;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom