Νέα

Ελεύθεροι Επαγγελματίες = Ελεύθεροι Κλέφτες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα axaxouxas
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 170
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Δεν καταλαβαίνω γιατί αντιδράς έτσι arion!Αν η ιστορία του αχαχούχα είναι αληθινή,διαφωνείς ότι ο συγκεκριμένος μάστορας είναι απαράδεκτος???Όλοι έχουμε παρόμοιες εμπειρίες...είναι στο γονίδιο του Έλληνα η λαμογιά και όχι μόνο σε έναν συγκεκριμένο κλάδο...ΠΑΝΤΟΥ!Τώρα αν εσύ ανήκεις στην κατηγορία των ελεύθερων επαγγελματιών...δεν σε έθιξε κανείς προσωπικά ούτε είπε ότι δεν κάνεις σωστά τη δουλειά σου!!!!
η αντίδραση μου ήταν στο ότι αποκάλεσε όλους τους ελεύθερους επαγγελματίες κλέφτες.
 
OP
OP
axaxouxas

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
σαν πιθανοτητες ειναι φιφτι - φιφτι συμφωνω ...

αλλα γιατι να κανει κανεις μια τετοια κινηση ???
 

Fazer600

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2007
Μηνύματα
560
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
6
η αντίδραση μου ήταν στο ότι αποκάλεσε όλους τους ελεύθερους επαγγελματίες κλέφτες.

Χωριό που φαίνεται,κολαούζο δε θέλει!
Δεν είπε κάτι παράξενο.Αυτό που πιστεύει το μεγαλύτερο ποσοστό των Ελλήνων μισθωτών,είπε.Όταν δεν πληρώνει τον ΦΠΑ που εισπράττει,κλέβει.Και όταν δεν σου κόβει απόδειξη δεν πληρώνει ΦΠΑ!Απλά πράγματα.
 

Επισκέπτης
σαν πιθανοτητες ειναι φιφτι - φιφτι συμφωνω ...

αλλα γιατι να κανει κανεις μια τετοια κινηση ???
απλά δεν είναι όλα έτσι εγώ προσωπικά ελ επαγγ. είμαι αλλά δεν έχω σχέση με ιδιώτες για να θιχτώ απλά με το να βάζουμε όλα σε ένα τσουβάλι δημειουργούμε στην ουσία έναν άτυπο εμφύλιο σήμερα τα χώνω εγώ σε όλους αυριο τα χώνουν σε εμένα οι άλοι και στο τέλος μας πηδάνε οι επάνω περαστικά μας.
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
17
Πόντοι
16
Πέραν των αφορισμών, όσοι έχουν ασχοληθεί με επαγγέλματα του κατασκευαστικού τομέα, ξέρουν ποιά είναι η αλήθεια.
Μεγάλο ποσοστό ελευθερων επαγγελματιων, φοροδιαφεύγει κάργα... κι όταν λέω κάργα το εννοω με κεφαλαία γραμματα...
Επειδή για πολλά χρόνια η δουλειά μου είναι γύρω από την οικοδομή, το ξέρω καλά αυτό.
Για τους υπόλοιπους ελεύθερους επαγγελματίες, (γιατρους κυρίως) είναι επίσης γνωστό τι γίνεται...
 

Επισκέπτης
Πέραν των αφορισμών, όσοι έχουν ασχοληθεί με επαγγέλματα του κατασκευαστικού τομέα, ξέρουν ποιά είναι η αλήθεια.
Μεγάλο ποσοστό ελευθερων επαγγελματιων, φοροδιαφεύγει κάργα... κι όταν λέω κάργα το εννοω με κεφαλαία γραμματα...
Επειδή για πολλά χρόνια η δουλειά μου είναι γύρω από την οικοδομή, το ξέρω καλά αυτό.
Για τους υπόλοιπους ελεύθερους επαγγελματίες, (γιατρους κυρίως) είναι επίσης γνωστό τι γίνεται...
εγώ τι να πω που οι περισσότεροι μου τα ζητάνε υπερ τιμολογημένα?
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
17
Πόντοι
16
εξαρτάται με ποιούς δουλεύεις arion...
Όταν γίνονται κατασκευές με επιδοτήσεις, όντως εκει ζητάνε υπερτιμολογημένες εργασίες...
 

Επισκέπτης
διάλειμμα τώρα παίζει η ΑΕΚάραααααααααααααααααααααααααααα
 
Εγγρ.
14 Αυγ 2007
Μηνύματα
106
Like
0
Πόντοι
1
όσο για το ριζοσπάστη  αλλά και γενικά την γραμμή και στρατηγική του ΚΚΕ οι ελεύθεροι επαγγελματίες και γενικά οι ΕΒΕ αποτελούν σύμμαχο της εργατικής τάξης.
Απο πότε το ΚΚΕ θεωρεί τους βιομήχανους συμμάχους της εργατικής τάξης;  Εγώ ακούω ότι το αγαπημένο τους ποτό είναι το αίμα των εργατών!!!!

Για εξήγησέ μας και την διαδικασία με το ΤΕΕ.
να πω την δική μου άποψη
Πάς εκεί κάνεις μια αίτηση
μετά απο 2-3 μήνες έρχεται κάποιος μηχανικός να κάνει αυτοψία.
Πληρώνεις άλλα 200-300 Ευρώ για την έκθεση αυτοψίας
Με βάση την έκθεση καταθέτεις μήνυση στον τεχνίτη
Μετα από δύο χρόνια ορίζεται η πρώτη δίκη η οποία αναβάλλεται
Μετα απο 7-10 χρόνια και  μετα από άπειρες αναβολές και αφού έχεις πληρώσει μερικά χιλιάρικα σε δικηγόρους μπορεί να πάρεις πίσω τα 300 Ευρώ που έδωσες.


Αυτά με το ΤΕΕ 
 

noblue

Ανώτερος
Εγγρ.
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.049
Κριτικές
20
Like
6.022
Πόντοι
6.815
κατ αρχήν θα σου συνιστούσα να αλλάξεις τον τίτλο του θρέντ και να αφαιρέσεις την λέξη κλέφτες γιατί δεν μπορείς να τα βάζεις όλα σε ένα  τσουβάλι αν δεν είναι και παραμύθι η ιστορία σου και το έκανες για μαγκιά ότι τάχα άνοιξες θρέντ εδώ μέσα.

σωστόooς. δεν είναι όλα τα δάκτυλα ίδια. Και στη δική σου δουλειά σίγουρα υπάρχουν και λαμόγια.  Το θέμα είναι να είναι και οι πελάτες λίγο πονηρεμένοι  :think: και να ελέγχουν, όσο μπορούν, κατά πόσο αυτός που φωνάζουμε είναι επαγγελματίας και όχι κάποιος αλεξιπτωτιστής στο επάγγελμα.
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
στον μαστοράκο κολλήσαμε? εδώ άντε μην πώ μίζες εκατομμυρίων παντελονιάζουν άλλοι στα ψιλά κολλήσαμε που θα πάρει ένας μαστοράκος? όμως μερικές φορές ήμαστε άδικοι με αυτούς γιατί στο να σου προσφέρει μια υπηρεσία αυτός δεν είναι μόνο πόσο κάνουν τα υλικά και πόση ώρα θα κάνει, είναι το ενοίκιο του γραφείου και τα λοιπά έξοδα αυτού το ΤΕΒΕ ο χρόνος που δεν θα έχει εργασία και θα περιμένει το πότε θα τον καλέσεις εσύ και να σου έρθει , μην το παραγαμούμε κάπου κάπου.

Αμα δε βγαίνει ας το κλείσει κι ας πάει να γίνει υπάλληλος...
 
OP
OP
axaxouxas

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Καλημερουδια συναγωνιστες .... και χρονια πολλα σε οσους ονομαζονται ΝΙΚΟΣ

Να τονισω προς αποφυγη παρεξηγησεων πως ειναΙ αδικος ο τιτλος του θρεντ
και γενικευμενος αρχικα απο τις πικρες που εχω φαει απο μαστορους και γενικα απο
τα νευρα που ειχα εκεινη την στιγμη...

και εγω ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ειμαι αλλα σεβομαι τον οβολο του καθε
πελατη μου οσο μικρος κι αν ειναι και στα 18-19 χρονια που εργαζομαι ποτε δεν
καταδεχτηκα να κορο'ι'δεψω η να καταχραστω την εμπιστοσυνη κανενος
για αυτο και εχω περιπου 850-1000 μονιμους πελατες χωρια τους ευκαιριακους.. .

Μαλιστα συνεχεια δασκαλευω και τους συναδελφους μου να εξυπηρετουν τον καθε πελατη χωρις ενδοιασμους και πονηριες ... και τους πελατες μου μονιμους και μη
πως να αποφευγουν τις πονηριες του καθε συναδελφου μου .
Σιγουρα ολα τα δακτυλα δεν ειναι ιδια αλλα απο προσωπικες εμπειριες
οι τιμιοι στον καθε τομεα πρεπει να ειναι σε ποσοστο γυρω στο 20-25 % παντως στον δικο μου τομεα οι τιμιοι ειναι ειδος προς εξαφανιση και γιαυτο δεν μπορω να πω τι δουλεια κανω ....

Τελος ειναι καλο να γινονται τετοια θρεντ ωστε να ξυπναει ο κοσμος
και οι επαγγελματιες του καθε ειδους τομεα να καθαριζουν οσο μπορουν τον χωρο τους απο τους βρωμιαρηδες που τους σπιλωνουν ...

δεν τα λεω σωστα ?

Αντε τωρα παω για το μεροκαματο αν μου το επιτρεψει ο καιρος (κανει και ψοφοκρυο)
 

punter

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2007
Μηνύματα
2.048
Like
11
Πόντοι
16
τελικα ακρη εβγαλες???

τι σκεφτεσαι να κανεις??

εμενα μου εχει τυχει κατι αναλωγο κ τον εκανα να μην κοιματε τα βραδυα.

Βεβαια εγω δεν εχω οικογενεια κ μπορουσα να το κανω..

κ δεν ειχε ολα τα στοιχεια μου..
 

Επισκέπτης
Απο πότε το ΚΚΕ θεωρεί τους βιομήχανους συμμάχους της εργατικής τάξης;  Εγώ ακούω ότι το αγαπημένο τους ποτό είναι το αίμα των εργατών!!!!

Για εξήγησέ μας και την διαδικασία με το ΤΕΕ.
να πω την δική μου άποψη
Πάς εκεί κάνεις μια αίτηση
μετά απο 2-3 μήνες έρχεται κάποιος μηχανικός να κάνει αυτοψία.
Πληρώνεις άλλα 200-300 Ευρώ για την έκθεση αυτοψίας
Με βάση την έκθεση καταθέτεις μήνυση στον τεχνίτη
Μετα από δύο χρόνια ορίζεται η πρώτη δίκη η οποία αναβάλλεται
Μετα απο 7-10 χρόνια και  μετα από άπειρες αναβολές και αφού έχεις πληρώσει μερικά χιλιάρικα σε δικηγόρους μπορεί να πάρεις πίσω τα 300 Ευρώ που έδωσες.


Αυτά με το ΤΕΕ 
δηλαδή εσύ τώρα βάζεις στο ίδιο τσουβάλι τον Λάτση με τον Βαγγέλη τον υδραυλικό της γειτονιάς σου η τον Μήτσο τον ηλεκτρολόγο?
και άσε την καραμέλα με το ΚΚΕ και τον Ριζοσπάστη το έχω πει χιλιάδες φορές δεν είμαι μέλος του ΚΚΕ και αυτά που γράφω εδώ  αντιπροσωπεύουν
εμένα.
 

Επισκέπτης
σωστόooς. δεν είναι όλα τα δάκτυλα ίδια. Και στη δική σου δουλειά σίγουρα υπάρχουν και λαμόγια.  Το θέμα είναι να είναι και οι πελάτες λίγο πονηρεμένοι  :think: και να ελέγχουν, όσο μπορούν, κατά πόσο αυτός που φωνάζουμε είναι επαγγελματίας και όχι κάποιος αλεξιπτωτιστής στο επάγγελμα.
μα και να σου πω γιατί ο αχαχουχα είναι και κορόιδο? απλά γιατί ο νοικάρης του του κουβάλησε κάποιον κολλητό του υδραυλικό και τού λέει βάλε κάτι πάρα πάνω στο μερεμέτι να γλιτώσω κανένα νοίκι γιατί ο αχαχούχας του νοικιάζει ένα ερείπιο και το ενοίκιο που χρεώνει είναι πολύ ποιο πάνω από αυτό που πρέπει άρα και ο αχαχούχας είναι απατεώνας γιατί εκμεταλλεύεται τον φτωχό  νοικάρη του.
 

averel_dalton

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαρ 2007
Μηνύματα
60
Like
0
Πόντοι
0
ARION 1821  πολύ τον φιλόλογο μας κάνεις..τσιφλίκι σου νομίζεις ότι είναι εδώ μέσα?? είσαι και νεούδι ..όταν έγραφα εγώ εδώ, είχε 5 θέματα
το μπουρδέλα.κομ. μόνο με την υπογραφή σου συμφωνώ
warnmute.gif
 Προσωπικη[/URL] επιθεση σε αλλο μελος
 

Επισκέπτης
ARION 1821  πολύ τον φιλόλογο μας κάνεις..τσιφλίκι σου νομίζεις ότι είναι εδώ μέσα?? είσαι και νεούδι ..όταν έγραφα εγώ εδώ, είχε 5 θέματα
το μπουρδέλα.κομ. μόνο με την υπογραφή σου συμφωνώ
τώρα εσύ από που ξεφύτρωσες? τι παριστάνεις?
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.387
Κριτικές
1
Like
892
Πόντοι
96
  Μπρρρ κιτς κιτς κιτς!! Ηρεμηστε!!!  Παντως ο τιτλος ειναι λίγο βαρυς!! Ασε που ελευθεροι επαγγελματιες (και εν δυμαμει ανεργοι) ειναι και οι γιατροι, οι μαγαζάτορες, οι εμποροι, οι νταλικερηδες, καποιοι πωλητες, οι ντελιβεράδες, οι μασατζουδες κα πολλοι μην τους βαζουμε ολους στο ιδιο τσουβαλι!!

  Ασε που και οι μοντ θα επρεπε να ειχαν επέμβει!! Δηλαδη αν ο περιπτερας μου δωσει ρεστα απο 20ευρω και οχι απο 50ευρω πρεπει να ανοιξω thread?????

ΥΓ και ενα συγνωμη στην συμπαθη ταξη των ταξιτζηδων!!! Πολλοι απο αυτους ειναι ΧΡΕΩΜΕΝΟΙ Ελευθεροι επαγγελματιες.

  ΥΓ2 Ο ελευθερος επαγγελαμτιας ειναι ΣΚΛΑΒΟΣ του ΠΕΛΑΤΗ και του ΠΙΣΤΩΤΗ (προμηθευτη/Τραπεζας)
 

Επισκέπτης
  Μπρρρ κιτς κιτς κιτς!! Ηρεμηστε!!!  Παντως ο τιτλος ειναι λίγο βαρυς!! Ασε που ελευθεροι επαγγελματιες (και εν δυμαμει ανεργοι) ειναι και οι γιατροι, οι μαγαζάτορες, οι εμποροι, οι νταλικερηδες, καποιοι πωλητες, οι ντελιβεράδες, οι μασατζουδες κα πολλοι μην τους βαζουμε ολους στο ιδιο τσουβαλι!!

  Ασε που και οι μοντ θα επρεπε να ειχαν επέμβει!! Δηλαδη αν ο περιπτερας μου δωσει ρεστα απο 20ευρω και οχι απο 50ευρω πρεπει να ανοιξω thread?????

ΥΓ και ενα συγνωμη στην συμπαθη ταξη των ταξιτζηδων!!! Πολλοι απο αυτους ειναι ΧΡΕΩΜΕΝΟΙ Ελευθεροι επαγγελματιες.

  ΥΓ2 Ο ελευθερος επαγγελαμτιας ειναι ΣΚΛΑΒΟΣ του ΠΕΛΑΤΗ και του ΠΙΣΤΩΤΗ (προμηθευτη/Τραπεζας)
κάποιος που με καταλαβαίνει οι πολοί στο εύκολο να τους θάψουμε όλους.
 
OP
OP
axaxouxas

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
μα και να σου πω γιατί ο αχαχουχα είναι και κορόιδο? απλά γιατί ο νοικάρης του του κουβάλησε κάποιον κολλητό του υδραυλικό και τού λέει βάλε κάτι πάρα πάνω στο μερεμέτι να γλιτώσω κανένα νοίκι γιατί ο αχαχούχας του νοικιάζει ένα ερείπιο και το ενοίκιο που χρεώνει είναι πολύ ποιο πάνω από αυτό που πρέπει άρα και ο αχαχούχας είναι απατεώνας γιατί εκμεταλλεύεται τον φτωχό   νοικάρη του.

Το ερειπιο που λες ειναι ενα πληρως ανακαινισμενο δυαρακι 48 τμ
μα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ  αλουμινια , τεντες , 2 κλιματιστικα , νεα επιπλα κουζινας , ντουλαπα και θωρακισμενη πορτα ασφαλειας και ο πρωτος που τα χρησειμοποιησε ειναι ο ( ΦΟΥΚΑΡΑΣ ) νοικαρης μου ο οποιος μου εκοψε απο τρια ενοικια σταθερα που ηθελα τα δυο και απο 900 ευρω εγγυηση πηρα 300 για να μου καλυψουν τυχον ζημιες ....( ας οψετε η μητερα μου ) που το δεχτηκε καθως και την τιμη ενοικιου απο 350 στα 300 και ειναι δυο χρονια στα ιδια

μονο το μπανιο ηθελε μια ανακεννηση αλλα μου ειχαν φυγει ηδη 13500 ευρω ....

και τωρα φοβαμαι πως θα μου το αφησει .....

τωρα ποιος εκμεταλευεται ποιον αστο .....

οσον αφορα τον (κολλητο) υδραυλοκο αυτος ειναι συστημενος απο τον υδραυλικο που μου συστησανε και δεν μπορεσε να ερθει (αλλα αυτος τα ακουσε και αυτος μου ειπε πως θα το φτιαξει την κυριακη) Απο δευτερα αν δεν κανει κατι τοτε θα μιλησει ο ΝΟΜΟΣ οπως του ειπα.....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom