Νέα

Αγαπημένα ζαχαροπλαστεία και γλυκά

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα El Duderino
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 80K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

chrysa82

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2013
Μηνύματα
1.277
Like
0
Πόντοι
16
Θα χρειαστεί να κατεβασουμε τον Κομψατο για να ξεδιψάσουμε!!! :2funny:
Γλυκιές Καληνύχτες σε όλους σας
Θα παραπονέθω στη διεύθυνση. ..Όλες οι φάτσούλες είναι πρόστυχες...Και δεν βρίσκω τπτ  χαριτωμένο η γυναικα...
Σας φιλωωω
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.016
Like
22.768
Πόντοι
5.506
Το ορίτζιναλ ναι γιατί τα γιαλαντζι εδώ κάτω είναι χάλια.
Βασικα νο1 Ελενιδης τρίγωνο από Γούναρη,ότι καλύτερο σε φρέσκο γλυκο.(στο φτιάχνει επιτόπου)!!!



Όλα τα ορίτζιναλ τρίγωνα φτιάχνονται επιτόπου, για την ακρίβεια στις βιτρίνες υπάρχει το τρίγωνο από φύλλο έτοιμο σιροπιασμένο και εκείνη την ώρα σου τα γεμίζει με κρέμα που είναι έτοιμη μέσα σε συσκευασία. Αν αφήσεις έτοιμο γεμισμένο το τρίγωνο στο ψυγείο, άστο-βράστο.
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.173
Κριτικές
8
Like
32.389
Πόντοι
6.536
Όλα τα ορίτζιναλ τρίγωνα φτιάχνονται επιτόπου, για την ακρίβεια στις βιτρίνες υπάρχει το τρίγωνο από φύλλο έτοιμο σιροπιασμένο και εκείνη την ώρα σου τα γεμίζει με κρέμα που είναι έτοιμη μέσα σε συσκευασία. Αν αφήσεις έτοιμο γεμισμένο το τρίγωνο στο ψυγείο, άστο-βράστο.
Πεστα τυπε!
Σαλόνικα έτη φωτός μπροστά σε οτιδήποτε αφορά φαγητο.Μα πόσο τέλειο το φρέσκο τρίγωνο???
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.016
Like
22.768
Πόντοι
5.506
Πεστα τυπε!
Σαλόνικα έτη φωτός μπροστά σε οτιδήποτε αφορά φαγητο.Μα πόσο τέλειο το φρέσκο τρίγωνο???


Είναι τύπε τόσο τέλειο όσο άθλιο είναι ένα τρίγωνο που στέκεται με την κρέμα του 2-3 μέρες στο ψυγείο. Εντάξει, πάνω Σαλόνικα έχουν άλλη σχέση με το φαγητό και τη γεύση.
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.173
Κριτικές
8
Like
32.389
Πόντοι
6.536
Είναι τύπε τόσο τέλειο όσο άθλιο είναι ένα τρίγωνο που στέκεται με την κρέμα του 2-3 μέρες στο ψυγείο. Εντάξει, πάνω Σαλόνικα έχουν άλλη σχέση με το φαγητό και τη γεύση.

Όντως!Εκτός από τον καφέ που είναι πίσω αρκετα.Στα υπόλοιπα μας τρώνε λάχανο.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Για χαλβά τυποποιημένο πολύ καλός είναι του Αργουδελη αν βρεις.

Απέναντι από του Αργουδέλη είναι ο Μανδραγόρας:
53912507_2161315133957673_1201156375342743552_o.jpg


Φέτος είχε 50 είδη χαλβά και έναν πολύ ωραίο από την Πόλη.

54407686_2157417077680812_6605568239919431680_o.jpg


Αλλά είχε λίγο χαλάσει ο καταπληκτικός μαστιχωτός της Ερμούπολης.

Δυστυχώς έτσι γίνεται μόλις αποκτήσουν φήμη χαλάνε την ποιότητα: Κοσμίδης, Παπαγιαννόπουλος
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.173
Κριτικές
8
Like
32.389
Πόντοι
6.536
Καλησπέρα.Ευχαριστουμε για την καλή ενημερωση.
Ο μαστιχωτος της Ερμούπολης πρέπει να είναι όπως τον είχαν οι πρόσφυγες στην αρχική μορφή του.Οι αλλοι(με βάση το ταχίνι) χαλβάδες είναι η μετεξέλιξη πιθανως.
Εμενα μου αρέσει του Κορρέ(σίγουρα τον ξέρεις,Ερμούπολη απέναντι από δημαρχειο)!
Ο Κοσμίδης(υπάρχουν 2 επιχειρήσεις με αυτόν την επωνυμία,προφανώς τα σπάσανε τα αδέρφια?)"Χαλβάς Δραπετσώνας" ήταν φοβερός αλλά πλέον έχει πέσει όντως η ποιότητα.
Ο Αργουδελης είναι πιο ποιοτικός νομίζω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: 968

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Κοίτα πως έγραψα τον Βολταίρο(αυτόν τον φίλο που μας την λέει έμμεσα και ευγενικά η αλήθεια...)!!
Χαχαχα!

Τύπε, εγώ μεγάλωσα μία εποχή που το καθημερινό γλυκό ήταν μία φέτα ψωμί με λάδι και ζάχαρη επάνω.

Μία φορά την εβδομάδα κρατούσε η γιαγιά δύο αυγά και σε μία κούπα έριχνε τους κρόκους και τους ανακάτευε με ζάχαρη και κακάο. Γλυκάρα.

Κανένα τριφτό κυδώνι, τουλούμπα μία στις τόσες, κοκ μία φορά στο τρίμηνο.

Σοκολάτα αμυγδάλου στη γιορτή μας και πάστα σοκολατίνα ή σεράνο μία φορά το χρόνο.

Και το ξυλάκι το παγωτό το έκοβε ο παγωτατζής στην μέση και το παίρναμε μισό - μισό.
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.173
Κριτικές
8
Like
32.389
Πόντοι
6.536
Τύπε, εγώ μεγάλωσα μία εποχή που το καθημερινό γλυκό ήταν μία φέτα ψωμί με λάδι και ζάχαρη επάνω.

Μία φορά την εβδομάδα κρατούσε η γιαγιά δύο αυγά και σε μία κούπα έριχνε τους κρόκους και τους ανακάτευε με ζάχαρη και κακάο. Γλυκάρα.

Κανένα τριφτό κυδώνι, τουλούμπα μία στις τόσες, κοκ μία φορά στο τρίμηνο.

Σοκολάτα αμυγδάλου στη γιορτή μας και πάστα σοκολατίνα ή σεράνο μία φορά το χρόνο.

Και το ξυλάκι το παγωτό το έκοβε ο παγωτατζής στην μέση και το παίρναμε μισό - μισό.

Εξαρχής έχετε τον σεβασμό μου!
Προφανώς θα είστε κοντά στην εποχή του πατέρα μου ο οποίος μεγάλωσε στον διαλυμένο από κάθε αποψη μεταπολεμικό Πειραιά.
Πιθανοτατα θα μπορείτε να εκτιμήσετε καλύτερα την ποιότητα από εμάς που μεγαλώσαμε στην πλήρη αφθονία.
Σαφώς ο κάθε ουρανίσκος έχει τις δικές του απολήξεις και ηδονές αλλά η εμπειρία δεν προσπερνάται επουδενί.
Δεν ήμουν ειρωνικος,απλώς αυτοσαρκάστηκα για το Βολτ(ε)ρος....  :S
Μόλις το πρόσεξα μου βγήκαν τα μάτια....
 

wasabi

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2019
Μηνύματα
236
Like
66
Πόντοι
1
Εξαρχής έχετε τον σεβασμό μου!
Προφανώς θα είστε κοντά στην εποχή του πατέρα μου ο οποίος μεγάλωσε στον διαλυμένο από κάθε αποψη μεταπολεμικό Πειραιά.
Πιθανοτατα θα μπορείτε να εκτιμήσετε καλύτερα την ποιότητα από εμάς που μεγαλώσαμε στην πλήρη αφθονία.
Σαφώς ο κάθε ουρανίσκος έχει τις δικές του απολήξεις και ηδονές αλλά η εμπειρία δεν προσπερνάται επουδενί.
Δεν ήμουν ειρωνικος,απλώς αυτοσαρκάστηκα για το Βολτ(ε)ρος....  :S
Μόλις το πρόσεξα μου βγήκαν τα μάτια....
γενικά είναι μπαναλ να ελληνοποιούμε ξένα ονόματα

voltaire είναι
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Εξαρχής έχετε τον σεβασμό μου!
Προφανώς θα είστε κοντά στην εποχή του πατέρα μου ο οποίος μεγάλωσε στον διαλυμένο από κάθε αποψη μεταπολεμικό Πειραιά.
Πιθανοτατα θα μπορείτε να εκτιμήσετε καλύτερα την ποιότητα από εμάς που μεγαλώσαμε στην πλήρη αφθονία.
Σαφώς ο κάθε ουρανίσκος έχει τις δικές του απολήξεις και ηδονές αλλά η εμπειρία δεν προσπερνάται επουδενί.
Δεν ήμουν ειρωνικος,απλώς αυτοσαρκάστηκα για το Βολτ(ε)ρος....  :S
Μόλις το πρόσεξα μου βγήκαν τα μάτια....

Και τώρα περάσαμε στο αντίθετο άκρο.

Γλυκά παντού.

Σα να μην έφθαναν τα ζαχαροπλαστεία γλυκά φτιάχνουν όλοι οι φούρνοι, πουλάνε τα σούπερμαρκετ.

Όλα τα καφέ έχουν cup cakes, brownies και δεν συμμαζευόμαστε.

Τα περίπτερα είναι φορτωμένα με σοκολοταειδή, μέχρι Mars και M&M βρίσκεις στα Λιόσια.

Παγωτατζίδικα άφθονα, δεν φθάνουν οι μεγάλες και κλασσικές (ΕΒΓΑ) έχουμε Δωδώνη, Kayak. Και κάνουν και εισαγωγές όλα της Nestle και των πολυεθνικών.

Όλοι από την Θεσσαλονίκη κατέβηκαν στην Αθήνα: Χατζήδες, Τερκενλήδες, Εστρέλλες, Τσουρίαλ.

Μέχρι και στα Εξάρχεια, δίπλα στους μπάφους και στις μολότοφ έχει προφιτερολάδικο.

Και σα να μην έφθαναν όλα αυτά έχουμε και ντόνατς. Έχουμε μαγαζιά με ντόνατς που ανοίγουν μόνο τα απογεύματα. Αυτό με ξεπερνάει. Μα ντόνατς;


Πως είναι δυνατόν λοιπόν όλοι αυτοί να έχουν ποιότητα;

Πως θα μπορέσει ένα συνοικιακό ζαχαροπλαστείο να βγάλει τα λειτουργικά του έξοδα και ένα μικρό κέρδος με τέτοιο ανταγωνισμό;
 
OP
OP
El Duderino

El Duderino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.658
Κριτικές
2
Like
2.685
Πόντοι
456
Νομίζω πρέπει να αρχίσεις και συ να τρέχεις μαζί μου.Οτι τρώμε καίγεται,αλλά μιλαμε για λιώσιμο καθημερινά.Τρεξιμο Άγιο Κοσμά για μια ώρα και μετά βαρη.Αλλιως 200 κιλά σε 2 μηνες θα γίνουμε... :2funny:
:2funny: :2funny: Μπορεί να σου είναι δύσκολο να το πιστέψεις μιας και εγώ ο ίδιος άνοιξα το thread  :2funny: αλλά δεν τρώω γλυκά από ζαχαροπλαστεία ιδιαίτερα συχνά, ούτε καν απλά συχνά θα έλεγα. Μου άρεσε σαν ιδέα και πίστευα ότι θα είναι πετυχημένο διότι έλειπε ένα τέτοιο παρεμφερές νήμα στο σάιτ άσχετο με την κυρια θεματική του ( :tits: :cum: :pipa1: :fuck1: κλπ  :2funny:) και οι 40+ σελίδες σε τόσο σύντομο διάστημα το επιβεβαιωνουν νομίζω. Φυσικά και λατρεύω τα γλυκά αλλά προσπαθώ να αποφεύγω την πολύ συχνή κατανάλωσή τους αν και είμαι αδύνατος (72-73 κιλά με 1.85 ύψος), αλλά η ζάχαρη ούτως ή άλλως μόνο καλό δεν κάνει  :-( :thubsdown:

Btw, δεν κάνεις μόνο εσύ τρέξιμο man  :2funny:
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.173
Κριτικές
8
Like
32.389
Πόντοι
6.536
:2funny: :2funny: Μπορεί να σου είναι δύσκολο να το πιστέψεις μιας και εγώ ο ίδιος άνοιξα το thread  :2funny: αλλά δεν τρώω γλυκά από ζαχαροπλαστεία ιδιαίτερα συχνά, ούτε καν απλά συχνά θα έλεγα. Μου άρεσε σαν ιδέα και πίστευα ότι θα είναι πετυχημένο διότι έλειπε ένα τέτοιο παρεμφερές νήμα στο σάιτ άσχετο με την κυρια θεματική του ( :tits: :cum: :pipa1: :fuck1: κλπ  :2funny:) και οι 40+ σελίδες σε τόσο σύντομο διάστημα το επιβεβαιωνουν νομίζω. Φυσικά και λατρεύω τα γλυκά αλλά προσπαθώ να αποφεύγω την πολύ συχνή κατανάλωσή τους αν και είμαι αδύνατος (72-73 κιλά με 1.85 ύψος), αλλά η ζάχαρη ούτως ή άλλως μόνο καλό δεν κάνει  :-( :thubsdown:

Btw, δεν κάνεις μόνο εσύ τρέξιμο man   :2funny:

Θεός!!!!Επόμενο θέμα "δρομείς του bou"!!!! :2funny:
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.173
Κριτικές
8
Like
32.389
Πόντοι
6.536
Και τώρα περάσαμε στο αντίθετο άκρο.

Γλυκά παντού.

Σα να μην έφθαναν τα ζαχαροπλαστεία γλυκά φτιάχνουν όλοι οι φούρνοι, πουλάνε τα σούπερμαρκετ.



Πως είναι δυνατόν λοιπόν όλοι αυτοί να έχουν ποιότητα;

Νομίζω αυτό ακριβώς ήθελε να κάνει ο φίλος που άνοιξε το νημα,να ξεχωρίσουμε κάποια καλά μαγαζιά από την γενική σαβουρα που σωστά αναφέρετε εσείς.
Αν ποτέ σας βγάλει ο δρόμος προς τα β.π πηγαίνετε σε ένα κατάστημα σουπερμαρκετ Θανόπουλου και χαζεψτε το ράφι με τις σοκολάτες.Εχει επιλογές από επώνυμες Ελβετικές,Βελγικές,Αμερικανικές,Γερμανικές,Αγγλικες σοκολάτες αλλά και από Ελληνικές χειροποίητες!
 
OP
OP
El Duderino

El Duderino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.658
Κριτικές
2
Like
2.685
Πόντοι
456
ολη η ζωη του ηταν λιγοτερο απο 5 λεπτα  :grin: :2funny: :2funny:
Έλεγα και γω να βγάλω φωτογραφία το χθεσινό που πήρα από το Palet αλλά...με κοίταζε προκλητικά και το πλάκωσα άμεσα στις δαγκωνιές.  :-(
 

petergsp

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Οκτ 2012
Μηνύματα
16.070
Κριτικές
191
Like
51.874
Πόντοι
41.443

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom