Νέα

300 Η ταινία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tomito
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 550
  • Εμφανίσεις 37K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

andreoug

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.508
Κριτικές
22
Like
387
Πόντοι
6.055
Δεν ξερω αν ειναι καλη η όχι, αλλα έλεος με την ιστοριοθεωρία. Η ταινια ειναι μεταφορα ενός κόμικ που με τη σειρα του δεν διεκδικει ιστορικη ακριβεια. Εμπνευστηκε ο σκιτσογραφος απο το γεγονός και εκανε μια σειρα strip. Αυτό είναι όλο. Ειδικα για τον κινηματογράφο δεν καταλαβαινω τις φωνες. Μας υποχρεωνει κανεις να πληρωσουμε για να δουμε κατι? Οποιος θελει την βλεπει.
 

LeoKnight7

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
407
Like
0
Πόντοι
1
Το σίγουρο είναι ένα.

Όσο χειρότερες κριτικές υπάρχουν στις εφημερίδες και τα περιοδικά από τους "φτασμένους κριτικούς", τόσο καλύτερη θα είναι η ταινία.
 

menis

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2006
Μηνύματα
604
Like
3
Πόντοι
6
παιδες κυκοφορε η ταινια στο ιντερνετ?
ξερετε που να την βρουμε?
 

Ropaloforos

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2005
Μηνύματα
885
Like
11
Πόντοι
6
Δέν καταλαβαίνουν με τίποτα ότι πρόκειται για κόμικ μεν αλλα που εξυμνεί την Ελληνική ιστορία! Αμάν ποια το κόλλημα. Τι νομίζουν οτι θα έβλεπε ευκολότερα το διεθνές κοινό? Ένα άψογο εικαστικά κόμικ στην μεγάλη οθόνη ή μια ακριβέστατη αναπαράσταση? Ας παράξει λοιπόν το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου το σωστά τοποθετημένο ακριβές ιστορικά πόνημα με διεθνή εμπορική επιτυχία. Ώς τότε φτάνει η γκρίνια.
 

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.458
Like
31
Πόντοι
166
Διάβασα κ εγώ τις κακές κριτικές(αλήθεια ποιοι ειναι αυτοί οι έγκριτοι κριτικοί;) κ έχω να γράψω κ εγώ αυτά που είπαν οι προλαλήσαντες:ότι πρόκειται για την μεταφορά σε κόμικ οπότε ο συγγραφέας του έχει την ''ποιητική αδεία'' να κάνει κ κάποιες παρασπονδίες.Προσωπικά επειδή έχω διαβάσειτο κόμικ κ επειδή θεωρώ κ τον εαυτό μου ιστορικά καταρτισμένο άτομο,ειδικά σε θέματα της Αρχαίας Ελλάδας,δεν εντόπισα πουθενά κάποιο σοβαρό ιστορικό ατόπημα παρά μόνο κάποιες σκιτσογραφικές υπερβολές ,που νομίζω ότι έχουν να κάνουν με την εμμονή του ʼρθουρ Μίλλερ να τονίσει κάποια πράγματα.

ʼσχετο:αλήθεια tomito,με τις μοντέρνες κινηματογραφικές τεχνικές,φαντάζεσαι να κάνουν ταινία την ''Ναυμαχία της Σαλαμίνας'',βασισμένοι λ.χ. στο έργο της Λαμπαδαρίδου-Πόθου: ''ΤΑ ΞΥΛΙΝΑ ΤΕΙΧΗ'';Φαντάζεσαι τι εργάρα θα γινόταν;


Πάντως προκειμένου να δω τα Σπαρτιάτικα Λ των ασπιδων παρατεταγμένα το ένα δίπλα στο άλλο,θα συγχωρούσα οποιαδήποτε υπερβολή κ αν έβλεπα στο σινεμά.

''Ω ξειν αγγέλοιν Λακεδαιμονίοις ,ότι τήδε κείμεθα,τοις κοίνων ρήμασι πειθόμενοι''
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66


ʼσχετο:αλήθεια tomito,με τις μοντέρνες κινηματογραφικές τεχνικές,φαντάζεσαι να κάνουν ταινία την ''Ναυμαχία της Σαλαμίνας'',βασισμένοι λ.χ. στο έργο της Λαμπαδαρίδου-Πόθου: ''ΤΑ ΞΥΛΙΝΑ ΤΕΙΧΗ'';Φαντάζεσαι τι εργάρα θα γινόταν;


Πάντως προκειμένου να δω τα Σπαρτιάτικα Λ των ασπιδων παρατεταγμένα το ένα δίπλα στο άλλο,θα συγχωρούσα οποιαδήποτε υπερβολή κ αν έβλεπα στο σινεμά.

Φαντάζεσαι την πολιορκία της Πόλης; Η Λαμπαδαρίδου-Πόθου έχει γράψει και  κάτι αντίστοιχο για την πολιορκία της Πόλης...
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
ʼσχετο:αλήθεια tomito,με τις μοντέρνες κινηματογραφικές τεχνικές,φαντάζεσαι να κάνουν ταινία την ''Ναυμαχία της Σαλαμίνας'',βασισμένοι λ.χ. στο έργο της Λαμπαδαρίδου-Πόθου: ''ΤΑ ΞΥΛΙΝΑ ΤΕΙΧΗ'';Φαντάζεσαι τι εργάρα θα γινόταν;[/color]

Κι εγώ πολύ θα γούσταρα με τα σημερινά μέσα τη μεταφορά της τετραλογίας του "Δαχτυλιδιού", με την απαράμιλλη μουσική του  Richard  Wagner
 

miata954

Μέλος
Εγγρ.
4 Δεκ 2006
Μηνύματα
33
Like
2
Πόντοι
0
Σωστα 2 ηταν οι απωντες,λογω προβληματος στα ματια.
Ο ενας εξιλεωθηκε αργοτερα.
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
αν ειναι ο Ζαμπούνης ειναι ενας γραφικός τύπος που το πρωι στον σπορ φμ έβριζε ως υπερπατριώτες όσους τους αρέσουν οι brutal ταινίες οπως αυτή...
 
OP
OP
tomito

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Διάβασα κ εγώ τις κακές κριτικές(αλήθεια ποιοι ειναι αυτοί οι έγκριτοι κριτικοί;) κ έχω να γράψω κ εγώ αυτά που είπαν οι προλαλήσαντες:ότι πρόκειται για την μεταφορά σε κόμικ οπότε ο συγγραφέας του έχει την ''ποιητική αδεία'' να κάνει κ κάποιες παρασπονδίες.Προσωπικά επειδή έχω διαβάσειτο κόμικ κ επειδή θεωρώ κ τον εαυτό μου ιστορικά καταρτισμένο άτομο,ειδικά σε θέματα της Αρχαίας Ελλάδας,δεν εντόπισα πουθενά κάποιο σοβαρό ιστορικό ατόπημα παρά μόνο κάποιες σκιτσογραφικές υπερβολές ,που νομίζω ότι έχουν να κάνουν με την εμμονή του ʼρθουρ Μίλλερ να τονίσει κάποια πράγματα.

ʼσχετο:αλήθεια tomito,με τις μοντέρνες κινηματογραφικές τεχνικές,φαντάζεσαι να κάνουν ταινία την ''Ναυμαχία της Σαλαμίνας'',βασισμένοι λ.χ. στο έργο της Λαμπαδαρίδου-Πόθου: ''ΤΑ ΞΥΛΙΝΑ ΤΕΙΧΗ'';Φαντάζεσαι τι εργάρα θα γινόταν;


Πάντως προκειμένου να δω τα Σπαρτιάτικα Λ των ασπιδων παρατεταγμένα το ένα δίπλα στο άλλο,θα συγχωρούσα οποιαδήποτε υπερβολή κ αν έβλεπα στο σινεμά.

''Ω ξειν αγγέλοιν Λακεδαιμονίοις ,ότι τήδε κείμεθα,τοις κοίνων ρήμασι πειθόμενοι''

+100 φίλε Dark
To έργο της Πόθου δεν το έχω διαβάσει αλλά αφού το συστήνεις θα το φροντίσω

Οσο για τις κριτικές που σιγά-σιγά θα πυκνώνουν γνώμη μου είναι πως κάποιοι άρχισαν να ενοχλούνται για την προβολή της "ολοκληρωτικής-μιλιταριστικής¨ (και αυτό από πανεπιστημιακό εγχειρίδιο είναι) Σπάρτης και θα λυσσάξουν.
Δεν πειράζει.
Ξυδάκι...
Και η πλάκα είναι ότι οι κυρίοι αυτοι θα μας κάνουν την νύχτα μέρα

Με αποτέλεσμα η αυθεντικότητα, η δύναμη και το μήνυμα της ιστορικής μάχης να χάνονται σ' ένα εικαστικά εντυπωσιακό στιλ

Ακριβώς αυτό που είναι δηλαδή το ατού της ταινίας (το εντυπωσιακό στιλ) που ενισχύει το μύνημα το παρουσιάζουν ως μειονέκτημα...
Τι να πεις...
Προφανώς ικανοποιήθηκαν περισσότερο με τον "ομοφυλόφιλο" Αλέξανδρο...

Φίλε Savalas εννοείται πως συμπλέω
 

teddd1976

Μέλος
Εγγρ.
21 Νοε 2005
Μηνύματα
7
Like
0
Πόντοι
0
"Aς μην ξεχνάμε πως ο σκηνοθέτης γύρισε το 1978 την «καλτ» ταινία τρόμου Dawn of the Dead"


:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Πωπω, θα πεθάνω από τα γέλια! Και μόνο από αυτό που έγραψε, καταλαβαίνετε ποσο σχετικός είναι ο τύπος που έστειλαν στο Βερολίνο να γράψει αυτές τις μαλακίες!!
 

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.458
Like
31
Πόντοι
166
Φαντάζεσαι την πολιορκία της Πόλης; Η Λαμπαδαρίδου-Πόθου έχει γράψει και  κάτι αντίστοιχο για την πολιορκία της Πόλης...



''Πήραν την Πόλιν,πήρα την....''

Γιατί με φτιάχνεις βραδυάτικα αδελφέ;
 

teddd1976

Μέλος
Εγγρ.
21 Νοε 2005
Μηνύματα
7
Like
0
Πόντοι
0
"300, one of the highlights of the Berlin Film Festival, had its world premiere last night and received a standing ovation in the sold out Berlinale Palast. The screening was interrupted again and again by spontaneous applause and cheers from the 1700 strong audience".




 
OP
OP
tomito

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
"300, one of the highlights of the Berlin Film Festival, had its world premiere last night and received a standing ovation in the sold out Berlinale Palast. The screening was interrupted again and again by spontaneous applause and cheers from the 1700 strong audience"

Τίποτα νεοναζί του NPD θα ήταν :jerking:
Έτσι-έτσι.... :2funny:
Ευχαριστούμε φίλε tedd
 

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.458
Like
31
Πόντοι
166
Φασίστες,εθνικόφρονες,χρυσαυγίτες.Καλά όλα τα περιμένω.Κάποτε μέσα σε ένα αμφιθέατρο κάποιοι υποστηρικτές ''ασύλων'' πήγαν να μου επιτεθουν κ με είπαν φασιστοειδές που τόλμησα κ είπα ότι ''Η ΚΥΠΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ''.
 

teddd1976

Μέλος
Εγγρ.
21 Νοε 2005
Μηνύματα
7
Like
0
Πόντοι
0
παίδες, μην το ψάχνετε το θέμα. Ξέρω από πρώτο χέρι τι σας λέω, τα "μεγάλα ονόματα" της κινηματογραφικης κριτικής δεν βλέπουν καν τις ταινίες που δεν έχουν Pedigree κουλτούρας. Τις κρίνουν είτε μέσω τρέιλερ, είτε μέσω πόστερ, είτε στον αέρα. Όταν πρόκειται για blockbuster,ταινίες βασισμένες σε κόμικ κλπ είναι πολύ πιο αξιόπιστοι κάποιοι bloggers ή κάποια ερασιτεχνικά κινηματογραφικά site. Και μιλάω διεθνώς, όχι μόνο για Ελλάδα. Καλώς η κακώς, οι κριτικοί έχουν ένα ίματζ να προφυλάξουν, και πιστεύουν πως ΑΝ πουν και ένα καλό λόγο για ένα action film όπως το 300, θα χάσουν το κύρος τους.

Πάντως περιμένω πως και πως την χολή και την ειρωνία που θα βγάλει ο ψωνισμένος ο Δανίκας περί ιδεολογίας του φιλμ και πως οι Αμερικάνοι προωθούν τον πόλεμο στο Ιράκ κλπ κλπ. Τρελά γέλια με το Δανίκα..και τον πληρώνουν κιόλας ρε πουστη...   
 

zouzis

Μέλος
Εγγρ.
4 Φεβ 2006
Μηνύματα
148
Like
1
Πόντοι
1
''Πήραν την Πόλιν,πήρα την....''

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ βιβλίο...

Αυτός που έγραψε την κριτική στην Ελευθεροτυπία ενώ λέει και μόνος του ότι είναι μεταφορά του κόμικ συνεχίζει να σχολιάζει τον Εφιάλτη, τον Ξέρξη κτλ. Μα αν δεν είχε τα στοιχεία του κόμικ πως θα ήταν μεταφορά του;  :idiot: :idiot:

 

gkomenios.

Τιμημένος
Εγγρ.
29 Μαρ 2006
Μηνύματα
464
Κριτικές
4
Like
6
Πόντοι
1
Το Higlight της ταινίας: ο Εφιάλτης τέρας(με πλοκάμια)  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
Ποιός εγκάφλος το σκέφτηκε αυτό?έλεος!!
:sunglasses: :sunglasses: :sunglasses:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom