Νέα

300 Η ταινία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tomito
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 550
  • Εμφανίσεις 37K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.458
Like
31
Πόντοι
166
Για να δω tomito τι ξέρεις:Μετά την φυγή των Περσών από την Ελλάδα ,ποιος ανέλαβε, κ με ποιου την εντολή, να στελεχώσει με πολίτες κ να ανοικοδομήσει τις ερημωμένες Θεσπιές,αφού μετά τις Θερμοπύλες ερήμωσαν από πολίτες κ καταστράφηκαν;
 
OP
OP
tomito

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Για να δω tomito τι ξέρεις:Μετά την φυγή των Περσών από την Ελλάδα ,ποιος ανέλαβε, κ με ποιου την εντολή, να στελεχώσει με πολίτες κ να ανοικοδομήσει τις ερημωμένες Θεσπιές,αφού μετά τις Θερμοπύλες ερήμωσαν από πολίτες κ καταστράφηκαν;

Oμολογώ την άγνοια μου φίλε Dark, αν και δεν αποκλείεται απλά να το έχω ξεχάσει.
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.134
Κριτικές
491
Like
37.461
Πόντοι
41.447
H ταινία είναι μια χαρά. Είδα αυτό που περίμενα: μια πολύ επιτυχημένη μεταφορά κομικ στην μεγάλη οθόνη....ουτε ιστορική ταινιά είναι, ούτε ντοκυμοντερ...
Πόλυ καλή φωτογραφία και εφέ, γενικά πολύ καλή παραγωγή και άψογη μουσική.
 

alekos26

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2005
Μηνύματα
285
Like
210
Πόντοι
21
ωραια ταινια ιδιαιτερα συγκινητικη η σκηνη που η γυναικα του λεωνιδα τον παιρνει απο πισω για να σωσει τον ανδρα της
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
Την ειδα πριν λιγο..
Η ταινια ειναι ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ εχει βγει στο ινεμά τα τελευταία 5 χρόνια τουλάχιστον...
ΤΡΟΜΕΡΗ...
Μονο μια σκηνή με χάλασε..Με την βασίλισσα και τον πολιτικό(μην πω ακριβω τι και ειναι σποιλερ)Aυτη που λέει ο alekos26..Πως δεν φώναξα δυνατα ΠΟΥΤΑΝΑΡΕΣ ΟΛΕΣ!
ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΤΕ στο σινεμα!!!Αξιζει καθε της λεπτο!

 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Και μόνο  το γεγονός ότι ο Δανικάς των Νέων τη βαθμολογεί με 0 είναι ενδεικτικό ότι η ταινία θα είναι γαμάτη....
Η δε ανάλυση που κάνει είναι ο ορισμός της θολοκουλτούρας...
Και μόνο για το σπάσιμο στους Μπιστοκουναλακοδαμανάκησες αξίζει να κάνει ρεκόρ εισιτηρίων...

χαχαχαχαχα γιαυτο και μονο αξιζει να την δω στο σινεμα..........
 

Burtoniac

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2006
Μηνύματα
49
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
0
Χαίρομαι που διαβάζω και σχόλια καθαρά κινηματογραφικά για αυτή την ταινία κι όχι μόνο απόψεις-κλισέ περί ιστορικής ακρίβειας, μιλιταρισμού και διάφορα...

Αν και ανήκω σε αυτό το είδος, χαίρομαι που τα χώνετε στους κριτικούς! Τέτοια δυσκοιλιότητα δεν έχω ξανασυναντήσει σε άλλο επάγγελμα, μα το Θεό...

Και όντως, αν και ο laplace είναι ιδιαιτέρως υπερβολικός, η ταινία είναι σούπερ. Κινηματογραφικά ανεβάζει ακόμα περισσότερο τον πήχη όσον αφορά αυτό που αγοραία αποκαλούμε "εικόνα" στο σινεμά - κάτι που έμοιαζε πολύ δύσκολο μετά το SIN CITY. Σε αναγκάζει να το χαζεύεις σαν ηλίθιος μη θέλοντας να πάρεις τα μάτια σου απο πάνω του. Τώρα, όσον αφορά το στόρι, το ιστορικό backround, τα σάλια του Λεωνίδα και δεν ξέρω 'γω τι άλλο... Δε μας χέζουν λέω εγώ! Ημαρτον!

Κι αυτός ο Δημητράκης... Απο κόντα τόσο μαλάκας δεν είναι... Αλλά όταν εκθέτει δημοσίως άποψη, είναι να πάρεις τις πέτρες!

ΠΑΝΟS
 

alexandros1976

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.446
Like
0
Πόντοι
16
Είδα την ταινία εχθές 15:45 στο mall (την κοπάνισα από την δουλεία), λοιπόν αρκετά καλή. Έχουν προστεθεί κάποια πράγματα σε σχέση με το κόμικ και η ροή των γεγονότων είναι λίγο διαφορετική σε σχέση με το κόμικ βέβαια .
Εμένα βασικά η ιστορία των 300 με τρελαίνει από μικρό παιδί και σε συνάρτηση με την συμπάθεια μου στον Μίλερ μου φάνηκε αρκετά καλή δουλεία ,τώρα γι αυτούς που λένε για ιστορικές ανακρίβειες και τα λοιπά έχω να πω ότι είναι καλύτερο να γυρίζονται ταινίες που εκθειάζουν την ανδρεία το πνεύμα και την απόλυτη ελευθέρια των αρχαίων ελλήνων έστω και με κάποιες ανακρίβειες , παρά να μην γυρίζονται καθόλου
 

ereunitikos

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2007
Μηνύματα
707
Like
0
Πόντοι
6
Η ταινία απλά τα έσπασε όλα.Πήγα χθές και την είδα με κάτι φίλους και άρεσε σε όλους.
Για να τελειώνουμε κανείς δεν είπε ότι είναι ιστορική ταινία ή ντοκυμαντέρ, είναι πιστή μεταφορά από το κόμικ!!
Όσο για το αν είναι φασιστική προσωπικά θα πώ ΕΛΕΟΣ.Δεν ξέρω ποιος την είπε τι μαλακία αλλά δεν έχει καμία επαφή με την πραγματικότητα.Φανατισμένους, πορωμένους, καυλωμένους για μάχη μπορείς να τα πεις για τους Σπαρτιάτες, στην ταινία, αλλά όχι ότι περνάει και φασιστικό μήνυμα.
Αν οι 300 περνάνε φασιστικό μήνυμα τι να πούνε οι καρατζαφέρης, μιχαλολιάκος και ΣΙΑ?  :2funny: :2funny: :2funny:
 

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.458
Like
31
Πόντοι
166
Oμολογώ την άγνοια μου φίλε Dark, αν και δεν αποκλείεται απλά να το έχω ξεχάσει.




Ο Σίκκινος, ο παιδαγωγός-σκλάβος του Θεμιστοκλή που με προτροπή του ίδιου(αφού τον απελευθέρωσε),πήγε στις Θεσπιές για να τις ανοικοδομήσει κ να γίνει κάτι σαν κυβερνήτης τους.Όλα αυτά λόγω των καλών υπηρεσιών που πρόσφερε κατά την ναυμαχία της Σαλαμίνας(συναντήσεις με τον Ξέρξη).
 

andreoug

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.508
Κριτικές
22
Like
387
Πόντοι
6.055
Απορώ πως πουθενα δεν εχω δει συγκριση με την Τροια.

Κινηματογραφικά. 25 χρονια μελετω συστηματικα κινηματογραφο, πρωτη φορα βλεπω τους κριτικους να μαλακιζονται τοσο. Δυστυχως μετα τον θανατο του Ακτσογλου δεν υπαρχει εναλλακτικη.

Αντιστοιχου βεληνεκους με την Τροια, αν και μου αρεσε περισσοτερο. Περιπετειούλα, που ανετα θα ξαναδω οταν την δειξει το filmnet. Δεν εχει την λαμψη καποιου αστέρα ( πραγμα οχι απαραιτητα κακο ) αλλα εχει αποψη για την κινηματογράφηση Comic, διαφορετική από το Sin City, αλλα λειτουργική. Σεναριακα οσο μπορουσε  να ξεφυγει απο το Comic δεν μπαζει. Και χαρακτηρες ειχε ( ΟΚ, οχι ολοκληρωμενους ) και την κατασταση εδειχνε ( διαφθορα πολιτικων, οικογενειακες σχεσεις )  και τα point που επρεπε να κανει για την πληροτητα της ιστοριας τα εκανε ( Παρουσια αλλων Εληνων, τι διακυβευοταν δηλαδη η πορεια των Περσων προς την Ευρωπη, Την σκληροτητα στην μαχη και στην διαπαιδαγωγηση αλλα την ευγενεια στην οικογενεια και στους συμπολεμιστες) και εν πάση περιπτώση προκειται περι ταινιας και οχι videoclip οπως φοβομουν.

ΟΚ εχω ξαναδει την οικογενεια στα σταχυα με χορωδιακη μουδικη ( για την ακριβεια Lisa Gerard στον Μονομαχο ) και καλυτερη χορογραφια μαχης αλλου, και την μαχη καλου και κακου 10δες φορες , και καλυτερα εφέ, αλλα αφενος δεν μπορουν και δεν χρειαζεται ολες οι ταινιες να ειναι πρωτοποριακα αριστουργηματα, αφετερου αυτο το πολυ ενδιαφερον θεμα δεν ειχε απεικονιστει τοσο συγκροτημένα.  Στην τελικη, κινηματογραφικα το θεωρω πιο ευστοχο απο τον Μ Αλέξανδρο.

Ιδεολογικα. Πρωτα απ όλα τετοια κουβεντα αφορά το Comic. Τυχαια γινεται για την ταινία γιατι απλα το Comic το διαβασαν 1000, την ταινία θα την δουν 300000+. Κοιταξα προσεκτικα, μιλιταριστικο μηνυμα δεν ειδα. Πολεμουσαν για αυτα που πιστευαν οτι επρεπε να πολεμησουν με στρατιωτες. Αν και ειμαι πολυ επιφυλακτικος στην ακριβεια οσων θεωρουμε ιστορια, ε διαολε λιγο πολυ η μαχη εγινε. Να ξεχασουμε οτι εγινε πολεμος για να μην προαγουμε τον πολεμο!!!! Αν υπαρχει αντιρρηση για το θεμα υπαρχει αντιρρηση και για την Ναυμαχια στην Σαλαμινα και για την μαχη του Μαραθωνα. Παραλογο.

Sorry επισης τελειωμενοι αριστεροι αλλα πως θα απεικονιστει πολεμοχαρες βασιλειο πριν 2500 χρονια που αμυνεται? Με κραυγες και βαρβατιλα. Πως αλλιως, με γραβατες σε συνεδριαση επρεπε να ειναι? Οσον αφορα δεν την αναγνωση του Bush και των Αμερικανων στην θεση των Σπαρτιατων, το ιδιο ευκολα βλεπω τους Ιρακινους στην ιδια θεση. Και απ οσο καταλαβα το Comic δεν κανει αναγωγες στο σημερα.

ευτυχως πολλοι κριτικοι την παρουσιαζουν οπως ειναι.
 

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.458
Like
31
Πόντοι
166
Η αναγωγή στην Αμερική γίνεται στην ταινία στον τρόπο ομιλίας.Ενώ όλοι οι ηθοποιοί μιλάνε με αγγλική προφορά, ο Ξέρξης μιλάει σε άπταιστη αμερικάνικη.Οι συνειρμοί δικοί σας.
 

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
15
Πόντοι
2.007
Η Τροία σε άφηνε στο τέλος(αν δεν ήξερες τα αληθινά γεγονότα) με αρνητική εντύπωση για τους Έλληνες , κυρίως τους Βασιλείς και τον Αρχιστράτηγο Αγαμέμνονα. Ενώ οι 300 σε αφήνουν με θετική.
Γνώμη μου(πάντα)
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Η Τροία σε άφηνε στο τέλος(αν δεν ήξερες τα αληθινά γεγονότα) με αρνητική εντύπωση για τους Έλληνες , κυρίως τους Βασιλείς και τον Αρχιστράτηγο Αγαμέμνονα. Ενώ οι 300 σε αφήνουν με θετική.
Γνώμη μου(πάντα)

+
 

andreoug

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.508
Κριτικές
22
Like
387
Πόντοι
6.055
Εκανα την αναφορα στην Τροια περισσοτερο ως βεληνεκες ταινιας. Περιπετεια που δεν αλλαζει το σινεμα, αλλα αξιοπρεπως φτιαγμενη που περνας καλα. Θεωρω το 300 ελαφρως καλυτερο.
 

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.073
Like
1
Πόντοι
16
Η αναγωγή στην Αμερική γίνεται στην ταινία στον τρόπο ομιλίας.Ενώ όλοι οι ηθοποιοί μιλάνε με αγγλική προφορά, ο Ξέρξης μιλάει σε άπταιστη αμερικάνικη.Οι συνειρμοί δικοί σας.

τσακαλι dark!!!!!!
 

in_between

Μέλος
Εγγρ.
31 Δεκ 2005
Μηνύματα
244
Like
0
Πόντοι
1
Απορώ πως πουθενα δεν εχω δει συγκριση με την Τροια.

Κινηματογραφικά. 25 χρονια μελετω συστηματικα κινηματογραφο, πρωτη φορα βλεπω τους κριτικους να μαλακιζονται τοσο. Δυστυχως μετα τον θανατο του Ακτσογλου δεν υπαρχει εναλλακτικη.

.....

...... Αν και ειμαι πολυ επιφυλακτικος στην ακριβεια οσων θεωρουμε ιστορια, ε διαολε λιγο πολυ η μαχη εγινε. Να ξεχασουμε οτι εγινε πολεμος για να μην προαγουμε τον πολεμο!!!! Αν υπαρχει αντιρρηση για το θεμα υπαρχει αντιρρηση και για την Ναυμαχια στην Σαλαμινα και για την μαχη του Μαραθωνα. Παραλογο.

Sorry επισης τελειωμενοι αριστεροι αλλα πως θα απεικονιστει πολεμοχαρες βασιλειο πριν 2500 χρονια που αμυνεται? Με κραυγες και βαρβατιλα. Πως αλλιως, με γραβατες σε συνεδριαση επρεπε να ειναι? Οσον αφορα δεν την αναγνωση του Bush και των Αμερικανων στην θεση των Σπαρτιατων, το ιδιο ευκολα βλεπω τους Ιρακινους στην ιδια θεση. Και απ οσο καταλαβα το Comic δεν κανει αναγωγες στο σημερα.

ευτυχως πολλοι κριτικοι την παρουσιαζουν οπως ειναι.

Πόσοι (αναλογικά) κριτικοί την παρουσιάζουν με τη βοήθεια της κοινής λογικής;!;

Εγώ έχω δει πάμπολλες φορές τους "κριτικούς" να "μαλακίζονται" ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ να προσπαθούν να χειραγωγήσουν την κοινή γνώμη (ασκώντας ιδεολογική τρομοκρατία και διαστρεβλώνοντας στην ψύχρα και στο ασάλιωτο την πραγματικότητα) και χαίρομαι που αυτό τώρα γίνεται πιο φανερό σε πιο πολλούς!

Αλλά τι πάει να πει "κριτικοί"; Είναι οι λακέδες του Λαμπράκη, του Ψυχάρη, του Τεγόπουλου κ.λ.π. που έχουν αναλάβει να κατευθύνουν ιδεολογικά την κοινή γνώμη στον τομέα του Κινηματογράφου. Ούτε Αριστερά ούτε Δεξιά ούτε Κέντρο ούτε Ακροδεξιά ούτε "ʼκρα Αριστερά" ούτε Ιδεολογία υπάρχει εδώ, υπάρχουν χρυσοπληρωμένοι Μεγαλοϋπάλληλοι -Σταρ!

Κριτικοί!!!...... Αριστεροί!!!!..... Ακροδεξιοί!!!!!... Αντιαμερικανοί και Δημοκράτες!... Ωραία ανέκδοτα... Όσο είναι ανέκδοτο ότι δεν υπάρχουν Έλληνες ή ότι υπάρχει (ή μπορεί να υπαρξει στο ορατό μέλλον) Ελλάδα...

Θα προσπαθήσω να βρω χρόνο για να επανέλθω αλλά τολμώ να δώσω μια συμβουλή: διαβάζετε Καβάφη ... παρά το Κ. Π.
 

andreoug

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.508
Κριτικές
22
Like
387
Πόντοι
6.055
Οταν διαβαζα Ακτσογλου ηξερα ΑΚΡΙΒΩΣ τι θα δω. Δεν μας αρεσαν τα ιδια πραγματα αλλα καταλαβαινα αν μια ταινια αξιζε και αν θα ηταν του γουστου μου. Δυο διαφορετικα πραγματα. Ηταν και ο μονος τελικα. Επισης οταν εχω δει 5 και 6 ταινιες σε μια μερα κλεισμενοι σε δωματιο ιδιωτικης προβολης μ ενα ανθρωπο ( Τιμογιαννακη ) δεν θ αμφισβητησω οτι ζει για το σινεμα. Προφανως ομως υπηρετουνται και αλλα συμφεροντα.
 

paykiller

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2006
Μηνύματα
205
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Οι 300 ειναι μια απο τις ωραιοτερες ταινιες που εχουν γυριστει.Ειναι υμνος στους Ελληνες,τα ιστορικα στοιχεια ειναι περιεργως πολυ κοντα στην πραγματικοτητα και τα εφε ειναι απιστευτα.Δεν με ενδιαφερει η γνωμη των ξεπουλημενων αλητων κριτικων.Με ενδιαφερει η γνωμη η δικια μου και ολων ωσων εχουν δει το εργο μεχρι τωρα.Η αποψη ολων ειναι οτι το εργο προσεγγιζει την τελειοτητα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom