Νέα

300 Η ταινία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tomito
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 550
  • Εμφανίσεις 37K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

in_between

Μέλος
Εγγρ.
31 Δεκ 2005
Μηνύματα
244
Like
0
Πόντοι
1
Ουφφφ... Θα τη δω βέβαια και αν αναφέρονται και οι Θεσπιείς (χλωμό το βλέπω) θα υποκλιθώ και θα αδιαφoρήσω για τυχόν ιστορικές ανακρίβειες και την όποια ΘΕΟΠΟΙΗΣΗ της "Λακεδαιμονίων Πολιτείας".

Παραγίναμε ψείρες και γενικώς ... ΑΝΤΙαμερικανάκια καταντάμε... Πώς αλλιώς να μεταφράσουν την ονομασία: Warm Gates;!; Και στο φινάλε ο τίτλος είναι "300" εξ ου και η απορία για τους άλλους 700 Έλληνες που είχαν την ψυχή να σταθούν εκεί.
 

LeoKnight7

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
407
Like
0
Πόντοι
1
Μα φυσικά!

Ελληνική Αυτοκρατορία το Βυζάντιο; Α! Α! Πιπέρι στο στόμα! ʼσε τώρα, μη μας χαλάτε τη ζαχαρένια! Τίποτα το Βυζάντιο! "Εξελληνισμένη Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία"!

Επιπλέον, μην ξεχάσουμε να ευχαριστήσουμε θερμά τους Αμερικάνους, που για μια ακόμη φορά, όπως και στα Ίμια, φρόντισαν να μας προστατεύσουν από τους κακούς. Βέβαια, τότε Αμερικάνοι δεν υπήρχαν, τι διάβολο όμως, πρέπει να γλύψουμε τα αρχίδια κάποιων, οπότε ας είναι των Αμερικάνων.

Και κάτι τελευταίο.

Οι Τούρκοι ως λαός - ναι ναι, ο όχλος που λεηλάτησε την Κωνσταντινούπολη,  που μάζευε τα παιδιά των Ελλήνων - Χριστιανών, που λιντσάρησε τον πατριάρχη Γρηγόριο Ε', που λεηλάτησε τις περιουσίες των Ελλήνων της Πόλης, που πραγματοποίησε τη γενοκτονία στη Σμύρνη κλπ - ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ!

ΥΓ. Politically correct comment!
 

in_between

Μέλος
Εγγρ.
31 Δεκ 2005
Μηνύματα
244
Like
0
Πόντοι
1
Και για να μην ξεχνιόμαστε: εκείνη ακριβώς τη χρονιά εκείνοι οι Έλληνες (με τα καλά και τα στραβά τους, δεν ήσαν Θεοί) στάθηκαν πάλι σε Hot Gates! Μόνο που οι "δεύτερες Θερμοπύλες" ήσαν στη θάλασσα... Σε κάποιο στενό.
Αυτό για το ωχαδελφιστές, τεμπέληδες και ψιλορουφιάνοι.

Για αυτό ξαναλέω: μην γαμήσουμε την ταινία με τις γκρίνιες και τις αυτοκριτικές και τους καβγάδες και τις παραξενιές! Το κάθε πράγμα στον καιρό του...
 

ereunitikos

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2007
Μηνύματα
707
Like
0
Πόντοι
6
Εγώ θα την δώ αύριο το απόγευμα πάντως.
 

moutsos13

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.131
Like
196
Πόντοι
16
Ακουσα χθες τα σχολια του Αδωνη Γεωργιαδη για την ταινια.
Η ταινια ειναι υμνος για την γενναιότητα και την ανδρεια των αρχαιων Ελληνων.
Σε γενικες γραμμες η ταινια ηταν ιστορικα πιστη, χωρις βεβαια να λειπουν καποιες μικρες ιστορικες ανακρίβειες που δεν ειχαν ομως καμια σημασια στη τροπη του εργου.
Οπως βεβαια δεν ελειπε σε καποια σημεια το στοιχειο της κινηματογραφικης υπερβολης χωρις ομως να επηρεαζει αρνητικα την ταινια.
Οσον αφορα την μαχη, με αριστα το 10 παιρνει 10. Καλυτερη απεικονιση της μαχης και την δραση της φαλλαγγας στη μαχη δεν γινοταν.
Ειναι μια ταινια που αναπτερωνει το ηθικο και προκαλει μεγαλο θαυμασμο για τους γενναιους, ηρωικους πολεμιστες της αρχαιας Ελλαδας!!!!
 

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.458
Like
31
Πόντοι
166
Καμμιά ημέρα δεν έμεινε.8 Μαρτίου-παγκόσμια πρεμιέρα των 300.

''ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ''

Εσύ ΕΛΛΗΝΑ,δεν θα δεις την ταινία;
 

andreoug

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.508
Κριτικές
22
Like
387
Πόντοι
6.055
Στ αρματα, στ αρματα.

Εντυπωσιάστηκα απο το sin city, που το χω δει 4 φορές, αλλα απ ο,τι βλεπω προκειται για πολυ λιγη ταινια.

Δικαιουται ο Ελλην να θεωρησει μια ταινια μαπα ( αν ειναι ) διαχωριζομενος απο μαζικο trend? Η θα πρεπει να εκτελεστουμε για εσχάτη προδοσία και να πεταχτουμε στον καιαδα, αν κατι δεν μας αρεσει και απλα το δουμε αφου το κατεβασουμε απο το δικτυο?
 

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.458
Like
31
Πόντοι
166
Προσέχτε όσοι πάτε να δειτε την ταινιά μην σας πουν φασίστες. :jerking: :jerking:
warnwarn.gif
 Καλα[/URL] τα emoticon με τη μαλακια, ειδικα αν δεν ξερεις τι να πεις.
 

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.458
Like
31
Πόντοι
166
Επειδή έγινε παρεξήγηση με τον φίλο andreoug τα  :jerking: :jerking:στο προηγούμενο μήνυμα μου δεν πήγαιναν σε αυτόν.Πήγαιναν σε σχόλιο μου σε περιοδικά k sites που έτυχε να διαβάσω πρόσφατα για κριτικές της ταινίας που την θεωρούν φασιστική.Έτυχε όταν έστειλα το εν λόγω μου μήνυμα να έχει ποστάρει ο andreoug κ δυστυχώς κατάλαβε ότι τα  :jerking: :jerking:πήγαιναν σε αυτόν,πράγμα που δεν ισχύει.ΣΥΓΝΩΜΗ Κ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ.
 

Tipos

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.265
Κριτικές
20
Like
2
Πόντοι
3.945
Η ταινία είναι αρκετά καλή χωρίς να είναι αριστούργημα. Δεν πρέπει να τη βλέπουμε ιστορικά, δεν είναι ντοκυμαντέρ!
Τελείως καλλιτεχνικά λοιπόν: η φωτογραφία είναι άψογη και με άποψη, οι μάχες αρκετά καλές (στη τριλογία του Δαχτυλιδιού και στο ΜΑΤΡΙΞ ήταν καλύτερες), η υπόθεση/διάλογοι κλπ λίγο σουρεαλιστικοί, γενικά ακροβατεί μεταξύ ιστορίας και υπερβολής.
Αν υπάρχει μύνημα? Μάλλον θα συμφωνήσω με τους Αντι-Αμερικάνους. ΥΠΑΡΧΕΙ άμεσο και καθαρό μύνημα που παραπέμπει σε σημερινές καταστάσεις - ότι δηλ. πρέπει κάποιοι να ορθώνουν το ανάστημά τους για να προστατέψουν την ελευθερία των υπόλοιπων απέναντι σε βάρβαρους (βλ. Αμερικάνοι σήμερα). Το θετικό για μας είναι ότι το μύνημα αυτό περνάει μέσα από την Ελλάδα, η ταινία δείχνει σε όλο το κόσμο τη συμβολή μας.
Γενικά 2 ευχάριστες ώρες αλλά θα τη ξεχάσω γρήγορα. (6/10)
 

andreoug

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.508
Κριτικές
22
Like
387
Πόντοι
6.055
Θα επιμεινω. Φασιστικο ειναι και ν αρνουμαστε να πει καποιος οτι ειναι φασιστικη η ταινια. Οποιος θελει γραφει στ αρχιδια του τις κριτικες και παει και την βλεπει. Μην τρελαθουμε για μια ταινια. Ας σχηματισει ο καθενας την δικη του αποψη. Ευτυχως στον σημερινο κοσμο δεν ειναι καν υποχρεωτικο να πληρωσει καποιος εισιτηριο ή εστω να κουνηθεί απο το PC του.
 

sonyp900

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
16 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.432
Like
25
Πόντοι
66
Εγώ περιμένω πάντως να την κατεβάσω από κάνα τόρρεντ σε μερικές μέρες.
 

dantis

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2006
Μηνύματα
850
Like
10
Πόντοι
6
Λοιπον εχω το comic κια θεωρω οτι η ταινια ειναι τρομερη μεταφορα των σκιτσων κια τις ιστοριας του Μιλλερ στον κινηματογραφο. Τωρα οσοι νομιζουν οτι θα δουν μια πραγματικη ιστορια ας παρουν να δουν τον Ιησου απο την Ναζαρετ. Οσοι θελουν να γουσταρουν με κατι αισθητικα διαφορετικο ας τρεξουν!!!
 

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.073
Like
1
Πόντοι
16
κατω τα χερια απο τον dark :knuppel: :knuppel: :knuppel: :knuppel:
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
Ακουσα χθες τα σχολια του Αδωνη Γεωργιαδη για την ταινια.
Η ταινια ειναι υμνος για την γενναιότητα και την ανδρεια των αρχαιων Ελληνων.
Σε γενικες γραμμες η ταινια ηταν ιστορικα πιστη, χωρις βεβαια να λειπουν καποιες μικρες ιστορικες ανακρίβειες που δεν ειχαν ομως καμια σημασια στη τροπη του εργου.
Οπως βεβαια δεν ελειπε σε καποια σημεια το στοιχειο της κινηματογραφικης υπερβολης χωρις ομως να επηρεαζει αρνητικα την ταινια.
Οσον αφορα την μαχη, με αριστα το 10 παιρνει 10. Καλυτερη απεικονιση της μαχης και την δραση της φαλλαγγας στη μαχη δεν γινοταν.
Ειναι μια ταινια που αναπτερωνει το ηθικο και προκαλει μεγαλο θαυμασμο για τους γενναιους, ηρωικους πολεμιστες της αρχαιας Ελλαδας!!!!
Από το τρέιλερ και μόνο, βλέπω πως στην ταινία υπάρχει πολύ ΝΕΥΡΟ, πράγμα αναμενόμενο για την περιγραφή μιας τέτοιας ιστορικής  ΣΤΙΓΜΗΣ, καθώς και μαχητών με τέτοια ΨΥΧΑΡΑ. Δεν με ενδιαφέρει η απόλυτη ιστορική ακρίβεια της ταινίας, γιατί αφενός οι συντελεστές είναι τίμιοι εφόσον δεν ισχυρίζονται ότι διδάσκουν ιστορία, αφετέρου την ιστορία την ξέρω πολύ καλά και την έμαθα ΜΟΝΟΣ μου, δεν περιμένω λοιπόν να με διδάξει το Χόλυγουντ την ιστορία ΜΟΥ...Γι' αυτό και θα δω την ταινία και θα πορωθώ μαζί της, γιατί την αντιμετωπίζω ως αυτό που πραγματικά είναι  κι όχι ως αυτό που κάποιοι κομπλεξικοί θα ήθελαν να είναι ... μάθημα ιστορίας δηλαδή...
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Και μόνο  το γεγονός ότι ο Δανικάς των Νέων τη βαθμολογεί με 0 είναι ενδεικτικό ότι η ταινία θα είναι γαμάτη....
Η δε ανάλυση που κάνει είναι ο ορισμός της θολοκουλτούρας...
Και μόνο για το σπάσιμο στους Μπιστοκουναλακοδαμανάκησες αξίζει να κάνει ρεκόρ εισιτηρίων...
Όσο για τις ανακρίβειες είπαμε...Τα σχολικά βιβλία έχουν περισσότερες....
Έχω κλείσει εισιτήρια για Κυριακή και έυχομαι δίπλα μου να κάθεται καμια καρακαλτάκα του ευρύτερου προοδευτικού χώρου να την ταράξω στα ρατσιστικά- σεξιστικά σχόλια!
 

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.458
Like
31
Πόντοι
166
Αμα βρεις καμμιά να κάτσει δίπλα σου,φώναξέ με να έρθω κ εγώ.Σε περιοδικό χθες που δεν ντρέπομαι να το πω(ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣ) διάβασα να γράφει ότι είναι γνήσιο προϊόν φασιστικής κουλτούρας.Τα σχόλια δικά σας.
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
Αμα βρεις καμμιά να κάτσει δίπλα σου,φώναξέ με να έρθω κ εγώ.Σε περιοδικό χθες που δεν ντρέπομαι να το πω(ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣ) διάβασα να γράφει ότι είναι γνήσιο προϊόν φασιστικής κουλτούρας.Τα σχόλια δικά σας.

Ναι μωρέ, είδες κριτικές οι ... ανοιχτόμυαλοι
 

VASILIAS

Μέλος
Εγγρ.
8 Νοε 2005
Μηνύματα
1.544
Like
4
Πόντοι
16
εγω παντως το εργο το ειδα χτες,ειναι μια απλη περιπετειουλα μπορω να πω,εχουμε δει αλλωστε πολλες σε αυτο το στυλ,ομως το ενδιαφερον ειναι οτι οι λεξεις Ελλαδα,Ελληνες,ακουγονται και παλι εντονα σε αυτη την ταινια, με ολα τα θετικα που μπορει καποιος να φανταστει,οταν μιλαμε για μια ταινια που εντος 15 ημερων θα την εχουν δει καποια εκατομυρια ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ !!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom