Νέα

Τι ήταν πραγματικά η 21 Απρίλη; Χούντα ή χούντα;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Requiem7
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 4K
  • Εμφανίσεις 117K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ολλανδός

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
7.971
Like
9
Πόντοι
66
μαλακίες και σόρι αλλά δεν το λέω για σένα
απλά το παραμυθάκι της κακιάς δεξιάς που βασάνιζε τους ταλαίπωρους αριστερούς έχει διαστρεβλώσει τελείως τα πράγματα!
αν ήσουν κομμουνιστής (δηλ εχθρός του έθνους και της πατρίδας), ναι είχες πρόβλημα!
αλλά ας μην ξεχνάμε ότι ήταν παράνομο.
κατά τα άλλα υπήρχε ελευθερία σε πολύ περισσότερα πράγματα απ ότι σήμερα.
Δεν είμαι κομμουνιστής, αυτό όμως δεν σημαίνει οτι πρέπει να θέλω το κακό των κομμουνιστών.....
 

Heinz W Guderian

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2012
Μηνύματα
1.563
Like
2
Πόντοι
16
Δεν είμαι κομμουνιστής, αυτό όμως δεν σημαίνει οτι πρέπει να θέλω το κακό των κομμουνιστών.....
ναι αλλά να σου θυμίσω ότι οι κομμουνιστές την εποχή εκείνη ηταν εχθροί της Ελλάδας.
τι θα έκανες εσύ αν μια μερίδα κόσμου έλεγε, ανεξάρτητη Μακεδονία-Ελλάδα μέχρι τον Όλυμπο?

σε σοβαρά κράτη τους στέλνουν στο απόσπασμα σαν προδότες. εδώ τι κάνανε?
 

Heinz W Guderian

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2012
Μηνύματα
1.563
Like
2
Πόντοι
16
η πλακα ειναι οτι οι κομμουνιστες μετα απο τοσους διωγμους που ενιωσαν ζητουν και αυτοι διωγμους...
τύπε η υποκρισία αυτών των ανθρώπων είναι τόσο μεγάλη που μπορούν τη μια στιγμή να κλαψομουνιάζουν για τους διωγμούς επί χούντας και την άλλη να ζητούν "θάνατο στους φασίστες"!
 

kartakhs

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2008
Μηνύματα
13.048
Like
2
Πόντοι
166
για χούντα λέω ρε τύπε...
θα είχες πρόβλημα με μια χούντα (όχι φασιστική ή ναζιστική) που θα έχωνε μέσα όλους τους κλέφτες?
εγώ ναι και νομίζω ότι πολλοί άλλοι θα το προτιμούσαν απ το να βλέππουν τα λαμόγια να κυκλοφορούν ελεύθερα
σορυ ρε τυπε,καταλαβαινω τι λες αλλα δεν μπορω να το συνδιασω....θα με αφηνε να ακουω 14 τραγουδια του θεωδορακη οπως εγραφε το ποστ πριν?θα με αφηνε να πιστευω οτι θελω και να προσπαθω να το αλλαξω ηρεμα και νομιμα?θα προστατευε τον καλο  και σωστο μαυρο η ομοφυλοφιλο φιλο μου?
αν ναι ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΧΟΥΝΤΑ
 

Ολλανδός

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
7.971
Like
9
Πόντοι
66
σορυ ρε τυπε,καταλαβαινω τι λες αλλα δεν μπορω να το συνδιασω....θα με αφηνε να ακουω 14 τραγουδια του θεωδορακη οπως εγραφε το ποστ πριν?θα με αφηνε να πιστευω οτι θελω και να προσπαθω να το αλλαξω ηρεμα και νομιμα?θα προστατευε τον καλο  και σωστο μαυρο η ομοφυλοφιλο φιλο μου?
αν ναι ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΧΟΥΝΤΑ
Μαύρος?Ομοφυλόφιλος?Τι είναι αυτά που λες???Αφού είμαστε ανώτεροι, ως λευκοί και στρέιτ άντρακλες! :grin:
 

Heinz W Guderian

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2012
Μηνύματα
1.563
Like
2
Πόντοι
16
σορυ ρε τυπε,καταλαβαινω τι λες αλλα δεν μπορω να το συνδιασω....θα με αφηνε να ακουω 14 τραγουδια του θεωδορακη οπως εγραφε το ποστ πριν?θα με αφηνε να πιστευω οτι θελω και να προσπαθω να το αλλαξω ηρεμα και νομιμα?θα προστατευε τον καλο  και σωστο μαυρο η ομοφυλοφιλο φιλο μου?
αν ναι ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΧΟΥΝΤΑ
δηλ για να ακούσεις 14 τραγούδια πρέπει εγώ να φάω στη μάπα 14 επί κάτι κλεφταράδες που μας χρέωσαν 14 επί 25 δισεκατομμύρια ευρώ για να κάνουν βιλάρες?
και να κυκλοφορούν ακόμα ελεύθεροι?
τι σόι χούντα είναι αυτή που κλέβει κρατικό χρήμα και κανείς δεν τους βάζει μέσα?

τα άλλα για μαύρους και ομοφυλόφιλους δεν τα σχολιάζω καθώς δεν έχω εμπειρία με τέτοιες...ομάδες πληθυσμού! :grin:
 

Heinz W Guderian

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2012
Μηνύματα
1.563
Like
2
Πόντοι
16
δείτε ένα ανέκδοτο και πείτε μου αν διαφωνεί κανείς ότι έτσι είναι τα πράγματα με τους "δημοκράτες" (κατ'εμέ είναι καραχουντικοί-προπαγανδιστές):

Βλέποντας ο Θεός το τεράστιο πρόβλημα της Ελλάδας και τις μεγάλες δυσκολίες που αντιμετωπίζει ο πιστός ελληνικός λαός, αποφασίζει να στείλει τον Υιό Του και πάλι στη Γη για να συμπαρασταθεί στους Έλληνες.

Ο Ιησούς εμφανίζεται ενώπιον της Βουλής των Ελλήνων και μετά από μια θερμή ομιλία συμπαράστασης και υποστήριξης της Ελλάδας, ανακοινώνει ότι διαγράφει όλα τα χρέη της χώρας, φέρνει μεγάλες επενδύσεις, παρέχει αυξήσεις 100% σε όλους τους Έλληνες και διαγράφει τα δάνειά τους.

Όλοι οι Βουλευτές όρθιοι ζητωκραυγάζουν. Αλαλαγμοί χαράς και ικανοποίησης από όλες τις πτέρυγες. Ακόμα και η Παπαρήγα. σταυροκοπιέται.

Τότε ο Ιησούς λέει: «Υπό έναν όρο!». Όλοι ησυχάζουν και περιμένουν να ακούσουν. «Όλοι σας θα παραιτηθείτε και κανείς σας δεν θα είναι του λοιπού υποψήφιος βουλευτής».

Νεκρική σιγή στην αίθουσα. Κάποιοι του απαντούν ότι θα πρέπει να συνέλθουν τα κόμματα για να αποφασίσουν.

«Πολύ καλά. Θα περιμένω την απάντησή σας αύριο το πρωί» λέει ο Ιησούς.

Την επομένη ο Πρόεδρος δίνει στον Ιησού την ομόφωνη απάντηση όλων των πτερύγων της Βουλής, με την οποία «καταγγέλλεται η απαράδεκτη παρέμβαση του Θεού στα εσωτερικά ζητήματα της χώρας»!!
 

kartakhs

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2008
Μηνύματα
13.048
Like
2
Πόντοι
166
δηλ για να ακούσεις 14 τραγούδια πρέπει εγώ να φάω στη μάπα 14 επί κάτι κλεφταράδες που μας χρέωσαν 14 επί 25 δισεκατομμύρια ευρώ για να κάνουν βιλάρες?
και να κυκλοφορούν ακόμα ελεύθεροι?
τι σόι χούντα είναι αυτή που κλέβει κρατικό χρήμα και κανείς δεν τους βάζει μέσα?

τα άλλα για μαύρους και ομοφυλόφιλους δεν τα σχολιάζω καθώς δεν έχω εμπειρία με τέτοιες...ομάδες πληθυσμού! :grin:
χλευαζεις....προσεχε γιατι ο γιος σου μπορει να ειναι μαυρος η πουστης    :2funny: :2funny: :2funny:
 

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
657
Πόντοι
146
για χούντα λέω ρε τύπε...
θα είχες πρόβλημα με μια χούντα (όχι φασιστική ή ναζιστική) που θα έχωνε μέσα όλους τους κλέφτες?
εγώ ναι και νομίζω ότι πολλοί άλλοι θα το προτιμούσαν απ το να βλέππουν τα λαμόγια να κυκλοφορούν ελεύθερα

H χούντα είναι πολιτικό εργαλείο. Μορφή - προσωρινής συνήθως - διακυβέρνησης. Όπως κάθε εργαλείο μπορεί να είναι αποτελεσματικό ή λιγότερο αποτελεσματικό. Καλό ή κακό. Όλα είναι ζήτημα στάθμισης. Πάντως γεγονος είναι ότι σε καταστάσεις κρίσης εκ των πραγμάτων ακόμα και η ποιο φιλελεύθερη δημοκρατία πρακτικά "χουντοποιείται" (περιστολή ατομικών δικαιωμάτων, περιορισμοί στην ελεύθερη διακίνηση κτλ κτλ)

Πάντως κρίνοντας από την ποιότητα των στρατιωτικών που είδα ενόσω ήμουν φαντάρος και από τα όσα διαβάζω για τους εν ενεργεία αξιωματικούς πιστεύω ότι οι καραβανάδες είναι στα ίδια σκατά με τους κομματικούς που γαμοσταυρίζουμε, οπότε ποιό το όφελος?
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
μαλακίες και σόρι αλλά δεν το λέω για σένα
απλά το παραμυθάκι της κακιάς δεξιάς που βασάνιζε τους ταλαίπωρους αριστερούς έχει διαστρεβλώσει τελείως τα πράγματα!
αν ήσουν κομμουνιστής (δηλ εχθρός του έθνους και της πατρίδας), ναι είχες πρόβλημα!
αλλά ας μην ξεχνάμε ότι ήταν παράνομο.

κατά τα άλλα υπήρχε ελευθερία σε πολύ περισσότερα πράγματα απ ότι σήμερα.

:think:
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
για χούντα λέω ρε τύπε...
θα είχες πρόβλημα με μια χούντα (όχι φασιστική ή ναζιστική) που θα έχωνε μέσα όλους τους κλέφτες?
εγώ ναι και νομίζω ότι πολλοί άλλοι θα το προτιμούσαν απ το να βλέππουν τα λαμόγια να κυκλοφορούν ελεύθερα

χούντα και μη φασιστική πως γίνεται;
και τι σε κάνει να πιστεύεις πως μια χούντα στην εποχή μας δεν αφήνει τις λαμογιές;
 

Heinz W Guderian

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2012
Μηνύματα
1.563
Like
2
Πόντοι
16
H χούντα είναι πολιτικό εργαλείο. Μορφή - προσωρινής συνήθως - διακυβέρνησης. Όπως κάθε εργαλείο μπορεί να είναι αποτελεσματικό ή λιγότερο αποτελεσματικό. Καλό ή κακό. Όλα είναι ζήτημα στάθμισης. Πάντως γεγονος είναι ότι σε καταστάσεις κρίσης εκ των πραγμάτων ακόμα και η ποιο φιλελεύθερη δημοκρατία πρακτικά "χουντοποιείται" (περιστολή ατομικών δικαιωμάτων, περιορισμοί στην ελεύθερη διακίνηση κτλ κτλ)

Πάντως κρίνοντας από την ποιότητα των στρατιωτικών που είδα ενόσω ήμουν φαντάρος και από τα όσα διαβάζω για τους εν ενεργεία αξιωματικούς πιστεύω ότι οι καραβανάδες είναι στα ίδια σκατά με τους κομματικούς που γαμοσταυρίζουμε, οπότε ποιό το όφελος?
Σαν πολιτικό εργαλείο λοιπόν νομίζω ότι στην παρούσα φάση είναι το μοναδικό (μιλάω και αν το θες, με χροιά πολιτικής απόγνωσης) που θα μπορούσε να βάλει φυλακή τους κλέφτες!
αν το θες αλλιώς, πιστεύεις ότι όλα αυτά τα λαμόγια υπάρχει περίπτωση να μπούνε μέσα?
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
για το "αν ήσουν κομμουνιστής (δηλ εχθρός του έθνους και της πατρίδας), ναι είχες πρόβλημα!" δεν έχεις να πεις κάτι;
το ότι το ΚΚΕ ήταν εκτός νόμου το ξέρω, το ότι ήταν εντελώς παράλογο όμως νομίζω είναι προφανές... τουλάχιστον στην δικιά μου οπτική...
 

Heinz W Guderian

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2012
Μηνύματα
1.563
Like
2
Πόντοι
16
χούντα και μη φασιστική πως γίνεται;
και τι σε κάνει να πιστεύεις πως μια χούντα στην εποχή μας δεν αφήνει τις λαμογιές;
το '67 δεν ήταν φασιστική!
και συνηθως οι χούντες δεν κάνουν λαμογιές όπως έδειξε η ιστορία!
Τουλάχιστον όχι στον τεράστιο βαθμό που κάναν τις λαμογιές οι...δημοκράτες!
και ήθελα να ήξερα, πόσο πολύ διεφθαρμένοι είναι που ενώ ξέρανε ότι σε 4 το πολύ χρόνια μπορεί να ερχόταν ο επόμενος και να τους ελέγξει, παρόλα αυτά κατάκλεβαν τόσο πολύ!
πόσο διεφθαρμένο το όλο σύστημα......ασύλληπτο!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom