Νέα

Τι επιχείρηση θα ανοίγατε αν είχατε ένα μκρό κεφάλαιο;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Mikros
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 52K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

kostasasximos86

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2016
Μηνύματα
4.926
Κριτικές
8
Like
614
Πόντοι
326
Εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος να είμαστε πεσιμιστές. Ακόμα και σε περιόδους κρίσης και βαθιάς ύφεσης μπορεί κανείς να βρει ευκαιρίες. Απλά χρειάζεται περισσότερο ψάξιμο από ότι σε συνθήκες ανάπτυξης. Τώρα αν κάποιος ακούγοντας επιχείρηση το πρώτο που του έρχεται στο μυαλό είναι καφετέριες, βίντεοκλαμπ, ίντερνετ καφέ, τη στιγμή που έχει πήξει ο τόπος και έχουν πεθάνει από το ίντερνετ, είναι το λιγότερο αφελής.

το ακριβως αντιθετο ρε. σε περιοδους υφεσης και κρισης ειναι που παρουσιαζονται οι μεγαλυτερες ευκαιριες. οχι σε περιοδους αναπτυξης.

απλα το προβλημα ειναι για να εκμεταλλευτει καποιος τις ηδη υπαρχουσες ευκαιριες πρεπει να εχει ηδη χρηματα (για αρκετες απο αυτες). αυτο ειναι το μονο κακο.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Μια φίλη στην Κρητη ξεκινησε προ ημερων μια επιχειρηση με τοπικά παραδοσιακά προϊόντα του νησιού.
Ζυμαρικα, ξηρους καρπούς, γλυκα κλπ.
Λεει οτι παει αρκετα καλα.
Κεφαλαιο εκκινησης 3.000 ευρώ μαζι με τα νοικια που εδωσε μπροστα.
Προσωπικα δεν ημουν πολυ αισιοδοξος αλλά ειχε πολλη ορεξη και τα καταφερνει.
 

vril

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Δεκ 2010
Μηνύματα
7.704
Κριτικές
11
Like
12.573
Πόντοι
5.060
το ακριβως αντιθετο ρε. σε περιοδους υφεσης και κρισης ειναι που παρουσιαζονται οι μεγαλυτερες ευκαιριες. οχι σε περιοδους αναπτυξης.
Αυτό που ακριβώς το στηρίζεις; Στο ότι μπορείς να βρεις να αγοράσεις έτοιμη επιχείρηση κοψοχρονιά;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
το ακριβως αντιθετο ρε. σε περιοδους υφεσης και κρισης ειναι που παρουσιαζονται οι μεγαλυτερες ευκαιριες. οχι σε περιοδους αναπτυξης.
Μιλαμε για ευκαιρίες (όπως το να παρεις κοψοχρονιά μια επιχειρηση) ή για ιδέες τελικα?
Οι ιδεες αν ειναι καλές, αποδίδουν οποτεδήποτε.
 

vril

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Δεκ 2010
Μηνύματα
7.704
Κριτικές
11
Like
12.573
Πόντοι
5.060
Το τίτλος του θρεντ γράφει γενικά επιχείρηση. Αν μια ιδέα είναι καλή εξαρτάται και από την αγορά ;)
 

mamra81

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2014
Μηνύματα
51
Κριτικές
11
Like
441
Πόντοι
290
Στην εποχή μας,μόνο κάτι ιντερνετικο. Αν είναι καινοτόμο και έξυπνο μπορεί να πετύχει.
 

kostasasximos86

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2016
Μηνύματα
4.926
Κριτικές
8
Like
614
Πόντοι
326
Αυτό που ακριβώς το στηρίζεις; Στο ότι μπορείς να βρεις να αγοράσεις έτοιμη επιχείρηση κοψοχρονιά;

κυριως ειχα στο μυαλο μου την αγοραπωλησια ακινητων .

σε περιοδους κρισης και υφεσης ειναι που καποιος θα παει να πουλησει το σπιτι του στο 1/3 της κανονικης του αξιας.

το θεμα ειναι οτι αν πουλιεται μια μεζονετα 1 εκατομμυριο αντι για 3 εκατομμυρια στην βουλα τωρα πρεπει να εχεις αυτο το 1 εκατομμυριο για να την αγορασεις και μπορει να σου αποδωσει μετα απο 5-10 χρονια. ειτε να την πουλησεις την 3πλασια τιμη απο οτι την αγορασες ειτε απλα να την νοικιαζεις και να παιρνεις τα ενοικια.

παντως το εγραψα και πιο πριν η μονη επενδυση που βγαζει νοημα την τωρινη περιοδο για εμενα ειναι ο χρυσος μιας και ολες οι οικονομιες οδηγουνται σε αρνητικα επιτοκια.ολοι παλι θα στραφουν στον χρυσο.

 

vril

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Δεκ 2010
Μηνύματα
7.704
Κριτικές
11
Like
12.573
Πόντοι
5.060
Ακριβώς αυτό. Ίσως χρειαστεί να περιμένεις 10-20 χρόνια μέχρι να ξανανέβει η αξία τους.

Όσο το δολάριο ισχυροποιείται, τόσο ο χρυσός κατρακυλά. Όταν ξανασκάσει καμιά φούσκα όπως το '07-08, ο χρυσός θα ξανακάνει ράλλι. Γιατί πάντα σε χρεοκοπίες/κρίσεις ο κόσμος τρέχει στο πολύτιμο μέταλλο.
 

vril

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Δεκ 2010
Μηνύματα
7.704
Κριτικές
11
Like
12.573
Πόντοι
5.060
Να ρωτήσω επ' ευκαιρία κάτι. Τι διαφορά έχει να αγοράσεις χρυσό σε ανταλλακτήριο απο ό,τι σε μια τράπεζα;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Eνας αλλος φιλος ξεκινησε το εξης. Κανονικά ομως, οχι μαύρα. Με αποδειξεις.

Εξυπηρετεί κόσμο.
Παει στην τραπεζα, στο σουπερ μαρκετ, στο περιπτερο, παντου.
Με 2 ευρω την μετακινηση αν ειναι συντομη, 4 αν ειναι χρονοβόρα.
Τον παιρνεις τηλεφωνο, θελω να μου πληρωσεις εναν λογαριασμό. Θελω να πας στο ταχυδρομειο. Θελω να μου σηκωσεις λεφτα απο το ΑΤΜ. Θελω να μου βρεις διημερευον φαρμακειο και να μου παρεις κατι. Τα παντα.
Σας πληροφορω οτι βγαζει πανω απο 60-70 ευρω καθαρα τη μερα, γιατι εχει τοση κινηση που εχει βαλει και την κοπελα του να τρεχει καθώς και τον αδελφό του. Για να μην πουμε τι μπορει να μαζεψει απο φιλοδωρηματα.
 

vril

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Δεκ 2010
Μηνύματα
7.704
Κριτικές
11
Like
12.573
Πόντοι
5.060
Μαύρα όμως... Πού αυτό, στην επαρχία; Επειδή Αθήνα δεν εμπιστεύονται τόσο εύκολα τον κόσμο.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Μαύρα όμως... Πού αυτό, στην επαρχία; Επειδή Αθήνα δεν εμπιστεύονται τόσο εύκολα τον κόσμο.
Ναι, επαρχια. Τις προαλλες ας πουμε καθομουνα σπιτι και βαριομουν ακομη και να σηκωθω απο την καρεκλα. Επρεπε ομως να βγω για να παω στο φαρμακειο, να πληρωσω εναν λογαριασμό, να παρω τσιγαρα και εφημεριδες, να στειλω ενα γραμμα και να παρω ψωμι απο το φούρνο.
Τον παιρνω τηλεφωνο, του λεω ελα παρε το γραμμα και τον λογαριασμο, εχεις ενα δεκάευρο για ολα.
Τα τελειωσε ολα σε 25 λεπτα, εγω δεν κουνηθηκα και απλως εδωσα 10 ευρω.
 

vril

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Δεκ 2010
Μηνύματα
7.704
Κριτικές
11
Like
12.573
Πόντοι
5.060
Μάγκας ο φίλος σου. Εγώ δε θα πλήρωνα για να μου κάνουν θελήματα, όσο πολλά κι αν είχα. Κάνει άλλη δουλειά ταυτόχρονα ή εισπράττει και το επίδομα του ΟΑΕΔ;
 

Επισκέπτης
Ναι, επαρχια. Τις προαλλες ας πουμε καθομουνα σπιτι και βαριομουν ακομη και να σηκωθω απο την καρεκλα. Επρεπε ομως να βγω για να παω στο φαρμακειο, να πληρωσω εναν λογαριασμό, να παρω τσιγαρα και εφημεριδες, να στειλω ενα γραμμα και να παρω ψωμι απο το φούρνο.
Τον παιρνω τηλεφωνο, του λεω ελα παρε το γραμμα και τον λογαριασμο, εχεις ενα δεκάευρο για ολα.
Τα τελειωσε ολα σε 25 λεπτα, εγω δεν κουνηθηκα και απλως εδωσα 10 ευρω.

Κε συνήγορε, μπάζετε ἀπὸ παντοῦ.

Πάρα πολὺ ὀκνηρός.

Ἄσχετος μὲ τὴν τεχνολογία (πληρωμὴ λογαριασμῶν μὲ φυσικὴ παρουσία, ἐπικοινωνία μὲ ἐπιστολές).

Ἄγυνος - ἄπαις (ἀγορὰ ἄρτου).

Καπνιστής.

Σπάταλος ὡσὰν ζῶν ἐκ κρατικῶν ἤ γονεϊκῶν ἐπιδομάτων.

Ἄμεση ἀνάγκη ἐπανεκκινήσεως.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Μάγκας ο φίλος σου. Εγώ δε θα πλήρωνα για να μου κάνουν θελήματα, όσο πολλά κι αν είχα. Κάνει άλλη δουλειά ταυτόχρονα ή εισπράττει και το επίδομα του ΟΑΕΔ;
Δεν το γνωριζω.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Κε συνήγορε, μπάζετε ἀπὸ παντοῦ.

Πάρα πολὺ ὀκνηρός.

Ἄσχετος μὲ τὴν τεχνολογία (πληρωμὴ λογαριασμῶν μὲ φυσικὴ παρουσία, ἐπικοινωνία μὲ ἐπιστολές).

Ἄγυνος - ἄπαις (ἀγορὰ ἄρτου).

Καπνιστής.

Σπάταλος ὡσὰν ζῶν ἐκ κρατικῶν ἤ γονεϊκῶν ἐπιδομάτων.

Ἄμεση ἀνάγκη ἐπανεκκινήσεως.
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 
Εγγρ.
18 Σεπ 2014
Μηνύματα
2.771
Κριτικές
14
Like
808
Πόντοι
326
Οποιος σκεφτεται για επιχειρηση, ας σκεφτει πρωτα και για την εφορια, το τεβε, το ικα, τα ενοικια, το φπα, τους λογαριασμους, τα φεσια, τον ανταγωνισμο,τη χαμηλη ρευστοτητα, το,χαμηλο διαθεσιμο εισοδημα των καταναλωτων και το γεγονος οτι ολοι οι ανταγωνιστες του θα ειναι περισσοτερο εμπειροι, με περισσοτερα κεφαλαια και ακρες με προμηθευτες... Δυσκολοι καιροι για πριγκιπες.
 

maximos555

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2007
Μηνύματα
9.044
Like
0
Πόντοι
66
Οποιος σκεφτεται για επιχειρηση, ας σκεφτει πρωτα και για την εφορια, το τεβε, το ικα, τα ενοικια, το φπα, τους λογαριασμους, τα φεσια, τον ανταγωνισμο,τη χαμηλη ρευστοτητα, το,χαμηλο διαθεσιμο εισοδημα των καταναλωτων και το γεγονος οτι ολοι οι ανταγωνιστες του θα ειναι περισσοτερο εμπειροι, με περισσοτερα κεφαλαια και ακρες με προμηθευτες... Δυσκολοι καιροι για πριγκιπες.


Ισχυουν ολα αυτα. Οπως και το οτι "μια καλη ιδεα" λειτουργει ανα πασα περιοδο και οικονομικη συγκυρια. Αλλωστε απο της εμφανισεως του ματαιου τουτου κοσμου, δυο ηταν οι τροποι του επιχειρειν, κατι το οποιο υπαρχει ηδη (αλλα με βελτιωμενο προιον ή υπηρεσιες/κοστος) ή κατι καινοτομο. Τα ηδη υπαρχοντα ειναι καμμενα χαρτια στην παρουσα κατασταση οι δε ιδεες στο μυαλο του καθενος.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom