Νέα

Τι επιχείρηση θα ανοίγατε αν είχατε ένα μκρό κεφάλαιο;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Mikros
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 52K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

kartakhs

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2008
Μηνύματα
13.048
Like
2
Πόντοι
166
  ΜΕΝΕΔΗΜΕ, είμαι απο επαρχία και πίστεψε με δεν γίνεται τίποτα και εδώ από όλα τα θέματα δουλειάς.

  Μετά από χρόνια σπουδών κλπ κλπ γύρισα πίσω στο χωριό και αποφάσησα να γίνω νέος κτηνοτρόφος, ΠΡΟΣΕΞΕ ΜΕ ΝΕΟΣ κτηνοτρόφος. Πήγα και μίλησα με ορισμένους γεωπόνους που ξέρουν από επιδοτήσεις κ μου είπαν για να γίνω ΝΕΟΣ κτηνοτρόφος θα πρέπει τα πρόβατα μου να είναι πάνω του 1 χρόνου, εμείς όλα αυτά τα χρόνια είχαμε ένα κατάστημα το οποίο και έκλεισε λόγω της κρίσης οπότε πρόβατα δεν είχαμε. Αναγκαστήκαμε από τα λεφτά της άκρης να τα επενδύσουμε εκεί χωρίς καμία βοήθεια από τις επιδοτήσεις. Δυστυχώς αυτά τα ΝΕΑ πάνε στους ήδη υπάρχοντες κτηνοτρόφους τους μεγάλους οι οποίοι δεν αφήνουν κανέναν να κάνει κάτι καινούριο στον τομέα αυτό.

  Τώρα σκέφτομαι να πάρω δάνειο και να κατέβω στην Αθήνα ώστε να ανοίξω ένα ψιλικατζίδικο 24 ώρες...

  Παιδιά την Ελλάδα μας την σκοτώνουν κ εμείς κοιτάμε ως παρατηρητές!!!
παλι μπραβο τυπε μου.....
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
παιδια χωρις πλακα τωρα πηγα πριν απο μερικες μερες σε ενα ραυταδικο εκτος οτι για ενα στενεμα μου πηρε 6€ δηλαδη μου επιασε τον κωλο ειχε δουλεια της πουτανας το μονο που χρειαζετε ειναι να ξερεις την δουλεια απο εκει και περα μια μηχανη ποσο να κοστιζει και ενα μικρο μαγαζακι το πολλυ 300€ ενοικια πρωτες υλες μηδαμηνες ποσο να κοστιζουν οι κλωστες τα ρεταλια και οι καρφιτσες απο ρευμα ψιχουλα και τον οαεε

ενα θα σας πω 10 λεπτα που προβαλα το παντελονι για να μου το στενεψει περασαν αλοι 5 πελατες για κοντεμα στενεμα κλπ κλπ δηλαδη 25€ σε 10 λεπτα
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.458
Κριτικές
2
Like
5.723
Πόντοι
2.356
παιδια χωρις πλακα τωρα πηγα πριν απο μερικες μερες σε ενα ραυταδικο εκτος οτι για ενα στενεμα μου πηρε 6€ δηλαδη μου επιασε τον κωλο ειχε δουλεια της πουτανας το μονο που χρειαζετε ειναι να ξερεις την δουλεια απο εκει και περα μια μηχανη ποσο να κοστιζει και ενα μικρο μαγαζακι το πολλυ 300€ ενοικια πρωτες υλες μηδαμηνες ποσο να κοστιζουν οι κλωστες τα ρεταλια και οι καρφιτσες απο ρευμα ψιχουλα και τον οαεε

ενα θα σας πω 10 λεπτα που προβαλα το παντελονι για να μου το στενεψει περασαν αλοι 5 πελατες για κοντεμα στενεμα κλπ κλπ δηλαδη 25€ σε 10 λεπτα

Πρέπει να ξέρεις αδερφέ τη δουλειά.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.458
Κριτικές
2
Like
5.723
Πόντοι
2.356
Οι λογικές "μαγαζί" τελειώσανε. Τώρα κανείς πρέπει να ξέρει να κάνει κάτι συγκεριμένο. Μαγαζιά ανοίγει ο καθένας. Σε κάθε γωνία φούρνοι και καφέ.
Πρέπει να ΚΑΛΥΠΤΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΣΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ.
 

Alphamale

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαΐ 2014
Μηνύματα
203
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
  ΜΕΝΕΔΗΜΕ, είμαι απο επαρχία και πίστεψε με δεν γίνεται τίποτα και εδώ από όλα τα θέματα δουλειάς.

  Μετά από χρόνια σπουδών κλπ κλπ γύρισα πίσω στο χωριό και αποφάσησα να γίνω νέος κτηνοτρόφος, ΠΡΟΣΕΞΕ ΜΕ ΝΕΟΣ κτηνοτρόφος. Πήγα και μίλησα με ορισμένους γεωπόνους που ξέρουν από επιδοτήσεις κ μου είπαν για να γίνω ΝΕΟΣ κτηνοτρόφος θα πρέπει τα πρόβατα μου να είναι πάνω του 1 χρόνου, εμείς όλα αυτά τα χρόνια είχαμε ένα κατάστημα το οποίο και έκλεισε λόγω της κρίσης οπότε πρόβατα δεν είχαμε. Αναγκαστήκαμε από τα λεφτά της άκρης να τα επενδύσουμε εκεί χωρίς καμία βοήθεια από τις επιδοτήσεις. Δυστυχώς αυτά τα ΝΕΑ πάνε στους ήδη υπάρχοντες κτηνοτρόφους τους μεγάλους οι οποίοι δεν αφήνουν κανέναν να κάνει κάτι καινούριο στον τομέα αυτό.

  Τώρα σκέφτομαι να πάρω δάνειο και να κατέβω στην Αθήνα ώστε να ανοίξω ένα ψιλικατζίδικο 24 ώρες...

  Παιδιά την Ελλάδα μας την σκοτώνουν κ εμείς κοιτάμε ως παρατηρητές!!!

Τα λεφτά που είχες στη άκρη τα επένδυσες να αγοράσεις πρόβατα άνω του 1 έτους.Μετά τι έγινε ?
Τι δυσκολίες συνάντησες με το "καρτέλ" των κτηνοτρόφων?
Ρωτάω επειδή ένας φίλος το βλέπει να απολύεται σύντομα και σκέφτεται να πάει στο τόπο καταγωγής του να γίνει κτηνοτρόφος.

Γενικά όπου υπάρχει χρήμα υπάρχει και κύκλωμα που είναι δύσκολο να μπεις.
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.995
Κριτικές
10
Like
96
Πόντοι
376
Οι λογικές "μαγαζί" τελειώσανε. Τώρα κανείς πρέπει να ξέρει να κάνει κάτι συγκεριμένο. Μαγαζιά ανοίγει ο καθένας. Σε κάθε γωνία φούρνοι και καφέ.
Πρέπει να ΚΑΛΥΠΤΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΣΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ.
για πες καμια ιδεα τυπε
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.458
Κριτικές
2
Like
5.723
Πόντοι
2.356
Τα λεφτά που είχες στη άκρη τα επένδυσες να αγοράσεις πρόβατα άνω του 1 έτους.Μετά τι έγινε ?
Τι δυσκολίες συνάντησες με το "καρτέλ" των κτηνοτρόφων?
Ρωτάω επειδή ένας φίλος το βλέπει να απολύεται σύντομα και σκέφτεται να πάει στο τόπο καταγωγής του να γίνει κτηνοτρόφος.

Γενικά όπου υπάρχει χρήμα υπάρχει και κύκλωμα που είναι δύσκολο να μπεις.

Το κακό στην Ελλάδα είναι ΄ότι σε κάθε τομέα υπάρχουν οι συγκεκριμένοι ΓΑΜΗΜΕΝΟΙ 5 - 10 που δεν σε αφήνουν να μπεις.

Ε λοιπόν αυτοί υπάρχουν ακόμα και στα γραφεία τελετών, ναι σε αυτά που όλοι σταυροκοπιούνται και διστάζουν... για να μπεις εκεί είτε ως εργαζόμενος είτε πολλώ δε μάλλω ως επιχειρηματίας θα σε φάνε λάχανο τα μουνιά. Έχουν μοιράσει τα πάντα μεταξύ τους και αν ανοίξεις θα σε στριμώξουν.
 

sherlock01

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2014
Μηνύματα
18
Like
0
Πόντοι
0
Τα λεφτά που είχες στη άκρη τα επένδυσες να αγοράσεις πρόβατα άνω του 1 έτους.Μετά τι έγινε ?
Τι δυσκολίες συνάντησες με το "καρτέλ" των κτηνοτρόφων?
Ρωτάω επειδή ένας φίλος το βλέπει να απολύεται σύντομα και σκέφτεται να πάει στο τόπο καταγωγής του να γίνει κτηνοτρόφος.

Γενικά όπου υπάρχει χρήμα υπάρχει και κύκλωμα που είναι δύσκολο να μπεις.

Φίλε μου γιώργο, όχι, με τα λεφτά που είχαμε στην άκρη αγοράσαμε αρνάκια μικρά εβδομάδων τα οποία κοστίζουν γύρω στα 10€ το ένα. Λοιπόν, επειδή είναι μικρά συνεπάγεται ότι κόβοντε από το γάλα της προβατίνας και τα ταιζεις με γάλα του εμπορίου σε μπιμπερό.

Ωραία ως εδώ, όμως σιγά σιγά που θα έρθει ο απογαλακτισμός θα αρχίσουν τα περισσότερα απο αυτά να πέφτουν κάτω από την αλλαγή φαγητού εκεί έρχοντε οι απώλειες κ οι πρώτες δυσκολίες.

Τώρα, βάλε τα γάλατα τα καθημερινά και όχι σκόνη, βάλε τα εμβόλια, βάλε άχυρο, τριφύλλι, τα έξοδα ξεπερνούν κατά πολύ το μπάτζετ. Εμείς ήμαστε στην φάση του δίνω και όχι του παίρνω ακόμη!!!

 Κάποιος πουλούσε 25 προβατίνες για 8.000€ που να βρεθούν αυτά τα λεφτά...

Τίποτα, αν αποκτήσω κεφάλαιο θα προσπαθήσω να ανοίξω ψιλικά στην Αθήνα..
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.995
Κριτικές
10
Like
96
Πόντοι
376
Φίλε μου γιώργο, όχι, με τα λεφτά που είχαμε στην άκρη αγοράσαμε αρνάκια μικρά εβδομάδων τα οποία κοστίζουν γύρω στα 10€ το ένα. Λοιπόν, επειδή είναι μικρά συνεπάγεται ότι κόβοντε από το γάλα της προβατίνας και τα ταιζεις με γάλα του εμπορίου σε μπιμπερό.

Ωραία ως εδώ, όμως σιγά σιγά που θα έρθει ο απογαλακτισμός θα αρχίσουν τα περισσότερα απο αυτά να πέφτουν κάτω από την αλλαγή φαγητού εκεί έρχοντε οι απώλειες κ οι πρώτες δυσκολίες.

Τώρα, βάλε τα γάλατα τα καθημερινά και όχι σκόνη, βάλε τα εμβόλια, βάλε άχυρο, τριφύλλι, τα έξοδα ξεπερνούν κατά πολύ το μπάτζετ. Εμείς ήμαστε στην φάση του δίνω και όχι του παίρνω ακόμη!!!

 Κάποιος πουλούσε 25 προβατίνες για 8.000€ που να βρεθούν αυτά τα λεφτά...

Τίποτα, αν αποκτήσω κεφάλαιο θα προσπαθήσω να ανοίξω ψιλικά στην Αθήνα..
τουλαχιστον αμα πουλας γαλα εφημεριδες κλπ θα μπορεις να τα επιστρεψεις πισω
 

sherlock01

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2014
Μηνύματα
18
Like
0
Πόντοι
0
  Εννοείται η οικογενειακή επιχείρηση θα είναι η μονάδα και το έξτρα το ψιλικατζίδικο...

 
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.458
Κριτικές
2
Like
5.723
Πόντοι
2.356
τουλαχιστον αμα πουλας γαλα εφημεριδες κλπ θα μπορεις να τα επιστρεψεις πισω

Δεν είμαστε στο 60, κανένας δεν παιρνει εφημερίδες πια. Μονο κάποοιοι γέροι που αργοφευγουν
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.995
Κριτικές
10
Like
96
Πόντοι
376

Alphamale

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαΐ 2014
Μηνύματα
203
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Οι λογικές "μαγαζί" τελειώσανε. Τώρα κανείς πρέπει να ξέρει να κάνει κάτι συγκεριμένο. Μαγαζιά ανοίγει ο καθένας. Σε κάθε γωνία φούρνοι και καφέ.
Πρέπει να ΚΑΛΥΠΤΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΣΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ.

Η εξειδίκευση είναι για τους υπαλλήλους, ο σωστός επιχειρηματίας πρέπει να τα κάνει όλα,να είναι πολυμηχάνημα.
Εκτός εάν εννοείς να απευθύνεται σε συγκεκριμένο κομμάτι της αγοράς(niche) ,αυτό μετράει αρκετά.

Αφού μαγαζί ανοίγει ο καθένας ,γιατί δεν ανοίγουν όλοι ένα και πάνε και δουλεύουν υπάλληλοι?
Δεν έχουμε καλή ΙΔΕΑ , θα πουν οι περισσότεροι.
Καινοτόμες ιδέες πλέον δεν υπάρχουν,ή αν υπάρχουν είναι ελάχιστες.
Δηλαδή οι περισσότερες επιχειρήσεις εκεί έξω καφέ,σουβλάκι,τυρόπιτα,συνεργεία καθαρισμού,ραφεία,κομμωτήρια,βοθρατζίδικα,γραφεία τελετών είναι πρωτότυπες?

Η ιδέα αξίζει ελάχιστα, το DOING είναι το παν.
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
ρεντμαν σκεφτομαι να αγορασω μια μικρη επαρχιακη ομαδα τοπικη και να χωθω στα παρανομα στοιχηματα την γνωμη σου
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.458
Κριτικές
2
Like
5.723
Πόντοι
2.356
Η εξειδίκευση είναι για τους υπαλλήλους, ο σωστός επιχειρηματίας πρέπει να τα κάνει όλα,να είναι πολυμηχάνημα.
Εκτός εάν εννοείς να απευθύνεται σε συγκεκριμένο κομμάτι της αγοράς(niche) ,αυτό μετράει αρκετά.

Αφού μαγαζί ανοίγει ο καθένας ,γιατί δεν ανοίγουν όλοι ένα και πάνε και δουλεύουν υπάλληλοι?
Δεν έχουμε καλή ΙΔΕΑ , θα πουν οι περισσότεροι.
Καινοτόμες ιδέες πλέον δεν υπάρχουν,ή αν υπάρχουν είναι ελάχιστες.
Δηλαδή οι περισσότερες επιχειρήσεις εκεί έξω καφέ,σουβλάκι,τυρόπιτα,συνεργεία καθαρισμού,ραφεία,κομμωτήρια,βοθρατζίδικα,γραφεία τελετών είναι πρωτότυπες?

Η ιδέα αξίζει ελάχιστα, το DOING είναι το παν.

Αρχηγέ μου, μια από τις 21 αρχές του μαρκετινγκ είναι να κάνεις κάτι, ΜΟΝΟ ΕΝΑ, αλλά να είσαι ο μοναδικός σε αυτό. Για να σε μάθουν όλοι.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom