Νέα

Τι επιχείρηση θα ανοίγατε αν είχατε ένα μκρό κεφάλαιο;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Mikros
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 52K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

talladmirer

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.777
Like
19
Πόντοι
16
δεν έχω γνώμη για το θέμα δεδομένου πως δεν έχω μικρό αλλά μεγάλο κεφάλαιο...
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.705
Κριτικές
90
Like
36.286
Πόντοι
25.467
Α και να σας ρωτήσω και κάτι?Ποιος μπουρδελιάρης μεσοκοπος με κοιλιά και καράφλα κυκλοφορούσε με μια κοκκινομαλλα διμετρη ντυμένη καραπουτανίστικα(σίγουρα ψολ γκελρ) κυκλοφορούσε στην Πατριάρχου Ιωακείμ πριν κάτι μέρες?Ακούω ονόματα.

Πολύ κοντός και κούτσαινε από εγκεφαλικό;  :rolleyes:
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    13,8 KB · Εμφανίσεις: 18

sherlock01

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2014
Μηνύματα
18
Like
0
Πόντοι
0
Kαλημέρα, λοιπό επειδή τον τελευταίο καιρό γυρνάει η ιδέα αυτή στο μυαλό μου έπεσα πάνω στο κατάλληλο θέμα.

  Είμαι από επαρχία, αλλά αν είχα αυτά τα λεφτά θα ερχόμουν βουρ Αθήνα για ψιλικατζίδικο. Έχω δει στο ιντερνετ ενοίκια από 150 - 200 ευρώπουλα, κανένα 250 και για το σπίτι 400€ ενοίκια!! Πές 5.000€ για ανακαίνιση και εμπόρευμα. Σκέφτομαι γύρω στα 250€ ρευμα, οπότε για αυτά που θα πληρώνω τον μήνα θα είναι γύρω στα 650€...

  Τι λέτε αξίζει??
 

FidoDiLdo

Μέλος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
864
Like
4
Πόντοι
6
5.000 δεν φτανουν ουτε για βαψιμο και τσιχλες.
Επισης στα μηνιαια εξοδα ξεχνας πολλα οπως ΤΕΒΕ και αλλα.

Τελος αν αποφασισεις να ανοιξεις ψιλικατζιδικο , σημαινει οτι θα δουλευεις 16ωρες την ημερα , 7 ημερες την εβδομαδα.
Βεβαια ετσι δεν χρειαζεσαι σπιτι , οποτε γλιτωνεις 400Ε απο το ενοικιο.

Εξυπνη επιχειρηματικη κινηση ειναι να φυγουμε απο την Αθηνα και να ανοιξουμε κατι στην επαρχια , οχι το αντιθετο
 

moras123

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2013
Μηνύματα
399
Κριτικές
9
Like
9
Πόντοι
1
οχι δεν  ΑΞΙΖΕΙ  :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:


Κρατα τα λεφτα σου
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.458
Κριτικές
2
Like
5.723
Πόντοι
2.356
ΟΠοιος δεν καταλαβαίνει ότι 4-5 κοράκια κάνουν κουμάντο (σε κάθε επιχειρηματική δραστηριότητα), είναι καταδικασμένος να δουλεύει γιά ένα κομμάτι ψωμί, κι αυτό χατιρικώς απο το  μεγάλο αφεντικό του !

Μεγάλη αλήθεια!!
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.458
Κριτικές
2
Like
5.723
Πόντοι
2.356
Περιπλανήθηκα στο φόρουμ, διάβασα από αρλούμπες μέχρι και σοβαρά πράγματα. Δεν βρήκα ιδέες ωστόσο. Αν μου λεγες τι επιχείρηση να ανοίξω αυτό που θα έλεγα είναι να μην σκέφτεται κανείς να ανοίξει για να ανοίξει... αλλά να προσπαθήσει να λύσεις κάποια ανάγκη. Πρέπει να λάβει κανείς υπόψη του ότι η κατανάλωση έχει πέσει στο πάτο Ο άλλος δεν ανοίγει έτσι απλά το πορτοφόλι όπως πριν 2 χρόνια...
 

sherlock01

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2014
Μηνύματα
18
Like
0
Πόντοι
0
  Σωστός, ξέχασα πως περίπου στα 250€ το ΤΕΒΕ, ευχαριστώ που μου το θύμησες!!! Μωρέ και εδώ επαρχία τίποτα δεν παίζει... μόνο κλείνουν μαγαζιά.. άσε όπου γυρίσω μαγαζιά με καφε κ τυρόπιτες παντού.. Ήμαρτον!!!
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.458
Κριτικές
2
Like
5.723
Πόντοι
2.356
   Σωστός, ξέχασα πως περίπου στα 250€ το ΤΕΒΕ, ευχαριστώ που μου το θύμησες!!! Μωρέ και εδώ επαρχία τίποτα δεν παίζει... μόνο κλείνουν μαγαζιά.. άσε όπου γυρίσω μαγαζιά με καφε κ τυρόπιτες παντού.. Ήμαρτον!!!

Έλα μου ντε! Τίποτα δεν προχωράει γι αυτό. όλα εισάγονται... τι να ανοίξει ο άλλος. Όλοι περιμένουν από δημόσιο επιδοτήσεις για να ξεκινήσει να δουλεύει η αγορά.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.458
Κριτικές
2
Like
5.723
Πόντοι
2.356
Επίσης πρέπει να είσαι λίγο ήρωας για να κάνεις δική σου επιχείρηση.
 

sherlock01

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2014
Μηνύματα
18
Like
0
Πόντοι
0
  Όχι μόνο ήρωας αλλά Μ_ _ _ _ _ Σ και έτσι αισθάνομαι τον τελευταίο καιρό που απολύθηκα... είμαι μόλις 25 και ένα τσακ από την κατάρευση όπως και οι δικοί μου!!!

  Ευτυχώς που θα μιλήσει ο πρωθυπουργός στη ΔΕΘ σήμερα και θα ανακουφηστούμε απο τις φοροελαφρύνσεις μωρέ ΜΠΕΕΕΕΕΕΕ που θα είναι άλλοι από κάτω και θα χειροκροτούν.. Αρε καημένη ελλαδίτσα, ένα μαγαζί θέλω να ανοίξω και θα πληρώνω στο κράτος όσα είναι ΝΟΜΙΜΑ και δεν μπορώ γιατί θα με κυνηγάνε οι τράπεζες... ΜΠΕΕΕΕΕΕΕ...
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.458
Κριτικές
2
Like
5.723
Πόντοι
2.356
  Όχι μόνο ήρωας αλλά Μ_ _ _ _ _ Σ και έτσι αισθάνομαι τον τελευταίο καιρό που απολύθηκα... είμαι μόλις 25 και ένα τσακ από την κατάρευση όπως και οι δικοί μου!!!

  Ευτυχώς που θα μιλήσει ο πρωθυπουργός στη ΔΕΘ σήμερα και θα ανακουφηστούμε απο τις φοροελαφρύνσεις μωρέ ΜΠΕΕΕΕΕΕΕ που θα είναι άλλοι από κάτω και θα χειροκροτούν.. Αρε καημένη ελλαδίτσα, ένα μαγαζί θέλω να ανοίξω και θα πληρώνω στο κράτος όσα είναι ΝΟΜΙΜΑ και δεν μπορώ γιατί θα με κυνηγάνε οι τράπεζες... ΜΠΕΕΕΕΕΕΕ...

Εξαρτάται τι μαγαζί δικέ μου. Πάει η εποχή που άνοιγες κάτι.. τωρα αλλιως πρεπει να δουλευεις
 

kartakhs

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2008
Μηνύματα
13.048
Like
2
Πόντοι
166
  Όχι μόνο ήρωας αλλά Μ_ _ _ _ _ Σ και έτσι αισθάνομαι τον τελευταίο καιρό που απολύθηκα... είμαι μόλις 25 και ένα τσακ από την κατάρευση όπως και οι δικοί μου!!!

  Ευτυχώς που θα μιλήσει ο πρωθυπουργός στη ΔΕΘ σήμερα και θα ανακουφηστούμε απο τις φοροελαφρύνσεις μωρέ ΜΠΕΕΕΕΕΕΕ που θα είναι άλλοι από κάτω και θα χειροκροτούν.. Αρε καημένη ελλαδίτσα, ένα μαγαζί θέλω να ανοίξω και θα πληρώνω στο κράτος όσα είναι ΝΟΜΙΜΑ και δεν μπορώ γιατί θα με κυνηγάνε οι τράπεζες... ΜΠΕΕΕΕΕΕΕ...
Μπραβο ρε φιλε...αγαντα και γαμα τους....ολοι ετσι ειμαστε
 

sherlock01

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2014
Μηνύματα
18
Like
0
Πόντοι
0

  ΜΕΝΕΔΗΜΕ, είμαι απο επαρχία και πίστεψε με δεν γίνεται τίποτα και εδώ από όλα τα θέματα δουλειάς.

  Μετά από χρόνια σπουδών κλπ κλπ γύρισα πίσω στο χωριό και αποφάσησα να γίνω νέος κτηνοτρόφος, ΠΡΟΣΕΞΕ ΜΕ ΝΕΟΣ κτηνοτρόφος. Πήγα και μίλησα με ορισμένους γεωπόνους που ξέρουν από επιδοτήσεις κ μου είπαν για να γίνω ΝΕΟΣ κτηνοτρόφος θα πρέπει τα πρόβατα μου να είναι πάνω του 1 χρόνου, εμείς όλα αυτά τα χρόνια είχαμε ένα κατάστημα το οποίο και έκλεισε λόγω της κρίσης οπότε πρόβατα δεν είχαμε. Αναγκαστήκαμε από τα λεφτά της άκρης να τα επενδύσουμε εκεί χωρίς καμία βοήθεια από τις επιδοτήσεις. Δυστυχώς αυτά τα ΝΕΑ πάνε στους ήδη υπάρχοντες κτηνοτρόφους τους μεγάλους οι οποίοι δεν αφήνουν κανέναν να κάνει κάτι καινούριο στον τομέα αυτό.

  Τώρα σκέφτομαι να πάρω δάνειο και να κατέβω στην Αθήνα ώστε να ανοίξω ένα ψιλικατζίδικο 24 ώρες...

  Παιδιά την Ελλάδα μας την σκοτώνουν κ εμείς κοιτάμε ως παρατηρητές!!!
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.458
Κριτικές
2
Like
5.723
Πόντοι
2.356
  ΜΕΝΕΔΗΜΕ, είμαι απο επαρχία και πίστεψε με δεν γίνεται τίποτα και εδώ από όλα τα θέματα δουλειάς.

  Μετά από χρόνια σπουδών κλπ κλπ γύρισα πίσω στο χωριό και αποφάσησα να γίνω νέος κτηνοτρόφος, ΠΡΟΣΕΞΕ ΜΕ ΝΕΟΣ κτηνοτρόφος. Πήγα και μίλησα με ορισμένους γεωπόνους που ξέρουν από επιδοτήσεις κ μου είπαν για να γίνω ΝΕΟΣ κτηνοτρόφος θα πρέπει τα πρόβατα μου να είναι πάνω του 1 χρόνου, εμείς όλα αυτά τα χρόνια είχαμε ένα κατάστημα το οποίο και έκλεισε λόγω της κρίσης οπότε πρόβατα δεν είχαμε. Αναγκαστήκαμε από τα λεφτά της άκρης να τα επενδύσουμε εκεί χωρίς καμία βοήθεια από τις επιδοτήσεις. Δυστυχώς αυτά τα ΝΕΑ πάνε στους ήδη υπάρχοντες κτηνοτρόφους τους μεγάλους οι οποίοι δεν αφήνουν κανέναν να κάνει κάτι καινούριο στον τομέα αυτό.

  Τώρα σκέφτομαι να πάρω δάνειο και να κατέβω στην Αθήνα ώστε να ανοίξω ένα ψιλικατζίδικο 24 ώρες...

  Παιδιά την Ελλάδα μας την σκοτώνουν κ εμείς κοιτάμε ως παρατηρητές!!!

Σε καταλαβαίνω μα και η Αθήνα δεν έχει πολλά να δώσει. ΕΔΩ ΟΣΟΙ ΑΠΟΛΥΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΤΑ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΑ, ΚΑΦΕ ΜΠΑΡ ΚΛΠ
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom