Νέα

Τι έπαθε το site;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα dzf
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 413K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)
Κατάσταση
Κλειδωμένο - κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.271
Πόντοι
8.006
έχω αρκετά αυθεντικά λόγω του MSDNAA δικαιούμαι 1 licence από κάθε προιόν της M$ εκτός του office, εεε και έσπρωξα μερικά δεξιά και αριστερά, όπως και αυτό που είχε το λαπτοπ όταν το πήρα.

δυστυχώς η ευτυχώς το dual-boot είναι αναγκαίο.
θέλω linux για προγραμματισμό και λοιπές μαλακίες της σχολής, όπως και για να εξασκώ ένα πρόσφατο χόμπυ μου, ανάπτυξη δικού μου λειτουργικού, ψιλοπράγματα όμως όχι τίποτα σπουδαίο, αλλά έχω ξεκινήσει από το uEFI και μετά θα πάω σε bootloader σε kernel επίπεδο με διεργασίες, interrupts και τέλος σε GUI και ότι αυτό συνεπάγεται.
από την άλλη δεν μπορώ να κόψω τον ομφάλιο λώρο που με συνδέει με τα Windows. Πρώτα από όλα είναι τα παιχνίδια, μετά είναι τα σχεδιαστικά προγράμματα CAD που ασχολούμαι ενίοτε και τέλος είναι όλοι αυτοί που θέλουν βοήθεια στα windows που αν τα παρατήσω δεν θα μπορώ να απαντώ ακριβέστατα και άμεσα στις απορίες και στα προβλήματά τους.
και τα 2 λειτουργικά τα αγαπάμε τόσο πολύ , όσο τα σιχαινόμαστε.
όπως και τις γυναίκες μας ;)
:S
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.529
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Αλλο να ερθει καποιος και να σου πει ξερω απο ασφαλεια
αλλα δεν ξερω απο προγραμματισμο. Εκει ενταξει ειναι βλακας  :grin:

Αλλα δεν ειναι υποχρεωμενος πχ να γνωριζει τους κωδικους σφαλματων των  windows
ουτε γιατι το ταδε αντιβαιρους ειναι καλυτερο απο το αλλο.

ΑΥτα υποτιθεται τα ξερουν στο ΠΛαισιο
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.106
Like
28
Πόντοι
166
MSDNAA = πρόγραμμα της microsoft που δίνει στους φοιτητές την δυνατότητα να αποκτήσουν δωρεάν λογισμικό της.
dual-boot = εγκαταστείς 2 ή περισσότερα λειτουργικά στον υπολογιστής σου και στην εκκίνηση διαλέγεις ποιο θες να χρησιμοποιήσεις
uEFI = το επόμενο BIOS (χοντρικά)
bootloader = μετά το BIOS τρέχει ο bootloader ο οποίος "ξεκινάει" το λειτουργικό
kernel = ο πυρήνας του συστήματος, ο οποίος περιέχει τα βασικά δομικά στοιχεία για να τρέξει μια εφαρμογή ή να λειτουργήσει ένα περιφεριακό
interrupts = ένα από αυτά τα δομικά στοιχεία που χρησιμοποιεί το λειτουργικό
GUI = αυτό που βλέπεις όταν ανοίγεις τον υπολογιστή, δηλαδή κουμπάκια εικονίδια ο δείκτης του ποντικιού
CAD = εεε εντάξει αυτό είναι γνωστό. είναι μια κατηγορία προγραμμάτων (εγώ χρησιμοποιώ της AUTODESK) που βοηθούν τους μηχανικούς, τους γραφίστες, κτλ να κατασκευάζουν σχέδια και μοντέλα για την δουλειά τους.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.529
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
MSDNAA = πρόγραμμα της microsoft που δίνει στους φοιτητές την δυνατότητα να αποκτήσουν δωρεάν λογισμικό της.
dual-boot = εγκαταστείς 2 ή περισσότερα λειτουργικά στον υπολογιστής σου και στην εκκίνηση διαλέγεις ποιο θες να χρησιμοποιήσεις
uEFI = το επόμενο BIOS (χοντρικά)
bootloader = μετά το BIOS τρέχει ο bootloader ο οποίος "ξεκινάει" το λειτουργικό
kernel = ο πυρήνας του συστήματος, ο οποίος περιέχει τα βασικά δομικά στοιχεία για να τρέξει μια εφαρμογή ή να λειτουργήσει ένα περιφεριακό
interrupts = ένα από αυτά τα δομικά στοιχεία που χρησιμοποιεί το λειτουργικό
GUI = αυτό που βλέπεις όταν ανοίγεις τον υπολογιστή, δηλαδή κουμπάκια εικονίδια ο δείκτης του ποντικιού
CAD = εεε εντάξει αυτό είναι γνωστό. είναι μια κατηγορία προγραμμάτων (εγώ χρησιμοποιώ της AUTODESK) που βοηθούν τους μηχανικούς, τους γραφίστες, κτλ να κατασκευάζουν σχέδια και μοντέλα για την δουλειά τους.

Σωστος σε ολα ο προγραμματισταρας   :grin: (ο απολυτος μας λεει και νερντουλες αλλα οκ)

μονο στο  interrupts  εχω να κανω μια επισημανση αν λεμε για τα  interrupts handlers  που κανει μια παυση η  CPU  ΟΤΑΝ πατας ενα πληκτρο απο το πληκτρολογιο για να το διαβασει  :grin:

Να εξηγησουμε και το  BIOS = Basic Input Basic Output System  ουσιαστικα ειναι το πρωτο λειτουργικο που φορτωνεται στον υπολογιστη και ουσιαστικα αρχικοποιει ολα τα εξαρτηματα για να ξεκινησει... ο bootloader  δειχνει στον υπολογιστη τα αρχεια χαρτογραφησης του λεει που ειναι τα μπιτ για να ξεκινησει κτλπ  :grin:
 

silva!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
16.051
Κριτικές
3
Like
14
Πόντοι
166
MSDNAA = πρόγραμμα της microsoft που δίνει στους φοιτητές την δυνατότητα να αποκτήσουν δωρεάν λογισμικό της.
dual-boot = εγκαταστείς 2 ή περισσότερα λειτουργικά στον υπολογιστής σου και στην εκκίνηση διαλέγεις ποιο θες να χρησιμοποιήσεις
uEFI = το επόμενο BIOS (χοντρικά)
bootloader = μετά το BIOS τρέχει ο bootloader ο οποίος "ξεκινάει" το λειτουργικό
kernel = ο πυρήνας του συστήματος, ο οποίος περιέχει τα βασικά δομικά στοιχεία για να τρέξει μια εφαρμογή ή να λειτουργήσει ένα περιφεριακό
interrupts = ένα από αυτά τα δομικά στοιχεία που χρησιμοποιεί το λειτουργικό
GUI = αυτό που βλέπεις όταν ανοίγεις τον υπολογιστή, δηλαδή κουμπάκια εικονίδια ο δείκτης του ποντικιού
CAD = εεε εντάξει αυτό είναι γνωστό. είναι μια κατηγορία προγραμμάτων (εγώ χρησιμοποιώ της AUTODESK) που βοηθούν τους μηχανικούς, τους γραφίστες, κτλ να κατασκευάζουν σχέδια και μοντέλα για την δουλειά τους.

:grin: :grin: :grin: :grin: :grin:
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.106
Like
28
Πόντοι
166
Αλλο να ερθει καποιος και να σου πει ξερω απο ασφαλεια
αλλα δεν ξερω απο προγραμματισμο. Εκει ενταξει ειναι βλακας  :grin:

Αλλα δεν ειναι υποχρεωμενος πχ να γνωριζει τους κωδικους σφαλματων των  windows
ουτε γιατι το ταδε αντιβαιρους ειναι καλυτερο απο το αλλο.

ΑΥτα υποτιθεται τα ξερουν στο ΠΛαισιο
κοίτα , σχεδόν όλα αυτά που μαθαίνεις για τα windows τα μαθαίνεις μέσω της χρήσης και του ψαξίματος.
αυτά που μαθαίνεις στο λίνουξ είναι για την καύλα μας και για το χόμπι μας, το οποίο αν το κάνουμε επάγγελμα θα είμαστε ικανοποιημένοι
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.529
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
κοίτα , σχεδόν όλα αυτά που μαθαίνεις για τα windows τα μαθαίνεις μέσω της χρήσης και του ψαξίματος.
αυτά που μαθαίνεις στο λίνουξ είναι για την καύλα μας και για το χόμπι μας, το οποίο αν το κάνουμε επάγγελμα θα είμαστε ικανοποιημένοι

Σε ολα θελει ψαξιμο βασικα. Με την θεωρια μαθαινεις μεν αλλα ως ενα σημειο.
ΑΝ δεν σηκωσεις τα μανικια που λενε... να φτιαξεις ενα δικο σου  firewall
να προγραμματισεις... να πειραματιστεις με τις εντολες με το συστημα αρχειων
να κοιταξεις την ασφαλεια του δικου σου κωδικου με προγραμματα κτλπ
ε δεν μαθαινεις.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.529
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
πες οτι πηγαινεις αυριο σε μια επιχειρηση...

Και σου ο εργοδοτης σου λεει... τμημα της συνεντευξης περα απο τα επικοινωνιακα θα ειναι το εξης...

Α. Απο το σπιτι σου που θα πας το απογευμα κανε μου ενα ολοκληρωμενο σκαναρισμα στο σαιτ της εταιρειας... βρες τι υπηρεσιες τρεχω.... τι εκδοσεις προγραμματων στις ταδε θυρες και αιτιολογησε μου για ποιο λογο γινεται αυτο και να αναφερεις το λιγοτερο 1  bug  για 2 υλοποιησεις των αντιστοιχων υπηρεσιεων... (τα μπαγκς λογικα θα υπαρχουν στο ιντερνετ οποτε εκει σε τσεκαρει και αν ξερεις να ψαχνεις).

Β. Τσεκαρε τον κωδικο προσβασης που θα σου δωσω... είναι ή δεν ειναι ασφαλης? Και γιατι ?
Ποια ηταν η διαδικασια που ακολουθησες?

Χρονος διοριας -> 3 μερες

ΑΛλα νταξει οταν η εταιρεια του αλλουνου ειναι χρεπι και δινει στον αλλον βασικο μισθο 700 ευρω δεν μπορει να του απαιτησει τετοιο επιπεδο γνωσεων σαν αποφοιτος και ΠΡΩΤΟδιοριζομενος  ;)
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.106
Like
28
Πόντοι
166
Σωστος σε ολα ο προγραμματισταρας   :grin: (ο απολυτος μας λεει και νερντουλες αλλα οκ)

μονο στο  interrupts  εχω να κανω μια επισημανση αν λεμε για τα  interrupts handlers  που κανει μια παυση η  CPU  ΟΤΑΝ πατας ενα πληκτρο απο το πληκτρολογιο για να το διαβασει  :grin:
1oν) interrupt handler είναι το πρόγραμμα που διαχειρίζεται τα interrupts
2ον) ο χρήστης είναι αδύνατο να αναγκάσει άμεσα το λειτουργικό να προκαλέσει interrupt.
η πληκτρολόγηση δεν αποτελεί interrupt, αντίθετα με την εγγραφή/διαγραφή, αναζήτηση, στο δίσκο(το οποίο είναι και ο μόνος έμμεσος τρόπος  να παράξει ένα interrupt ο χρήστης), απλά διαβάζει από το πληκτρολόγιο με κάποιο δυθμό.
στα δικά μας λειτουργικά, win/linux/mac και αν δεν κάνω λάθος και στο SunOs επιτρέπεται 1 interrupt το πολύ.

γενικά είμαι ψιλοαδιάβαστος στα Interrupt και στην διαχείρισή τους καθώς δεν είναι και το πιο κατανοητό πράγμα. λειτουργικά και γλωσσομεταφραστές είναι από τα πιο δύσκολα πράγματα που μπορείς να δοκιμάσεις.
αν θες να σε ενημερώσω λεπτομερέστερα για τα interrupts πες μου, για να ανοίξω το βιβλίο να κοιτάξω.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.529
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
1oν) interrupt handler είναι το πρόγραμμα που διαχειρίζεται τα interrupts
2ον) ο χρήστης είναι αδύνατο να αναγκάσει άμεσα το λειτουργικό να προκαλέσει interrupt.
η πληκτρολόγηση δεν αποτελεί interrupt, αντίθετα με την εγγραφή/διαγραφή, αναζήτηση, στο δίσκο(το οποίο είναι και ο μόνος έμμεσος τρόπος  να παράξει ένα interrupt ο χρήστης), απλά διαβάζει από το πληκτρολόγιο με κάποιο δυθμό.
στα δικά μας λειτουργικά, win/linux/mac και αν δεν κάνω λάθος και στο SunOs επιτρέπεται 1 interrupt το πολύ.

γενικά είμαι ψιλοαδιάβαστος στα Interrupt και στην διαχείρισή τους καθώς δεν είναι και το πιο κατανοητό πράγμα. λειτουργικά και γλωσσομεταφραστές είναι από τα πιο δύσκολα πράγματα που μπορείς να δοκιμάσεις.
αν θες να σε ενημερώσω λεπτομερέστερα για τα interrupts πες μου, για να ανοίξω το βιβλίο να κοιτάξω.

Ουτε εγω τα εχω διαβασει αυτα ρε... για αυτο στα ειπα στο περιπου τελειως... ως προς τους ορισμους δεν ειμαι συνεπης σε αυτο. Απλα θυμομουν πως οταν πατας ενα πληκτρο η CPU  κανει μια διακοπη για να το διαβασει? Αλλα ετσι δεν συμβαδιζει μιας και ειπες πως μπορει να γινει μεχρι 1 διακοπη... Οσο για το αλλο που λες οτι δεν μπορεις να προκαλεσεις κατι αμεσα εσυ σαν χρηστης ναι φυσικα... συμφωνω... γενικα αν και δεν υπαρχει συναινεση λενε πως το λειτουργικο συστημα δεν σχετιζεται με τον πυρηνα. Ο πυρηνας τρεχει στον δικο του χωρο. ΑΠλα παρεχει προγραμματιστικες διασυνδεσεις με τον χρηστη... τις κλησεις συστηματος.
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.106
Like
28
Πόντοι
166
πες οτι πηγαινεις αυριο σε μια επιχειρηση...

Και σου ο εργοδοτης σου λεει... τμημα της συνεντευξης περα απο τα επικοινωνιακα θα ειναι το εξης...

Α. Απο το σπιτι σου που θα πας το απογευμα κανε μου ενα ολοκληρωμενο σκαναρισμα στο σαιτ της εταιρειας... βρες τι υπηρεσιες τρεχω.... τι εκδοσεις προγραμματων στις ταδε θυρες και αιτιολογησε μου για ποιο λογο γινεται αυτο και να αναφερεις το λιγοτερο 1  bug  για 2 υλοποιησεις των αντιστοιχων υπηρεσιεων... (τα μπαγκς λογικα θα υπαρχουν στο ιντερνετ οποτε εκει σε τσεκαρει και αν ξερεις να ψαχνεις).

Β. Τσεκαρε τον κωδικο προσβασης που θα σου δωσω... είναι ή δεν ειναι ασφαλης? Και γιατι ?
Ποια ηταν η διαδικασια που ακολουθησες?

Χρονος διοριας -> 3 μερες

ΑΛλα νταξει οταν η εταιρεια του αλλουνου ειναι χρεπι και δινει στον αλλον βασικο μισθο 700 ευρω δεν μπορει να του απαιτησει τετοιο επιπεδο γνωσεων σαν αποφοιτος και ΠΡΩΤΟδιοριζομενος  ;)
πες του εργοδότη, ότι από του χρόνου θα μπορώ να συνδέομαι σαν admin, αλλά και θα μπορώ να στέλνω πληροφορίες σαν κάποιος άλλος χρήστης.
:2funny:
αυτή τη στιγμή δεν σκαμπάζω μία :grin:
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.529
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
πες του εργοδότη, ότι από του χρόνου θα μπορώ να συνδέομαι σαν admin, αλλά και θα μπορώ να στέλνω πληροφορίες σαν κάποιος άλλος χρήστης.
:2funny:
αυτή τη στιγμή δεν σκαμπάζω μία :grin:

Αυτο σου εξηγω τυπε , οτι για να μην μπορεις εσυ να συνδεεσαι σαν αντμιν
πρεπει να παρει καποιον που εχει και καποιες γνωσεις για να αντιμετωπισει εσενα  ;)
Δεν σκαμπαζεις μια γιατι τρεχεις να διαβαζεις για τα γουιντοους και να λυνεις αποριες
των αλλων  :boobies: :boobies: :boobies: να τις ψαξουν μονοι τους και οτι μπορεις πανω σε αυτα που σε ρωτανε απαντησε το αλλα οχι να παει πισω η ασφαλεια!!!!!!!!!!!!!!!!! Μειζον ΘΕΜΑ  :grin:

Λοιπον οσο για τις διακοπες εχω βρει εδω ενα τουτοριαλ αλλα δινει πολυ γενικους ορισμους
λεει μεν "Οι διακοπές ενημερώνουν τον επεξεργαστή ότι συνέβη ένα γεγονός ή ότι έχει αλλάξει η κατάσταση μιας εξωτερικής συσκευής." αλλα δεν λεει ΤΙ φυσης ειναι αυτο το γεγονος... τι ειναι ας πουμε? εισοδος απο το πληκτρολογιο? ή κατι αλλο  :- αλλα κοιτα εγω μια φορα το ειχα διαβασει κλεφτα αυτο τυπε... γιατι αυτο παει προς αρχιτεκτονικη σε  HW  ΕΠΙΠΕΔΟ Και απο αυτα ξερω μονο τα πολυ βασικα ισα ισα αμα με ρωτησει καποιος κατι να ξερω να του δωσω μια πρωτη ιδεα μεχρι να τον στειλω σε σενα  :grin: :grin: ή σε καναν HW-λογο  :2funny: :2funny: :2funny:
οπως ο ΦΙκιωρης τυπε... δινει μια συμβουλη αλλα λεει μετα "ααα πρεπει να πας στον χειρουργο"  :2funny: τεσπα αυτο με τα χαντλερς ηταν απλα 5 γραμμες σημειωση να φανταστεις σε ενα τετραδιο με προσωπικες μου σημειωσεις των 500 σελιδων  :grin:

Α και κατι αλλο... να ξερεις πως οσο απομακρυνεσαι απο το πανεπιστημιο απλα θα σε ρωταει ο αλλος και θα του τα εξηγεις σε γλωσσα πρακτικη.. πχ ειναι αυτο και κανει αυτο μην περιμενεις επιστημονικες αναλυσεις να σου εχουν μεινει στο μυαλο εκτος και αν γινεις μπουχεσας διδακτορικος και γλειφτης  :grin:
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.106
Like
28
Πόντοι
166
Ουτε εγω τα εχω διαβασει αυτα ρε... για αυτο στα ειπα στο περιπου τελειως... ως προς τους ορισμους δεν ειμαι συνεπης σε αυτο. Απλα θυμομουν πως οταν πατας ενα πληκτρο η CPU  κανει μια διακοπη για να το διαβασει? Αλλα ετσι δεν συμβαδιζει μιας και ειπες πως μπορει να γινει μεχρι 1 διακοπη... Οσο για το αλλο που λες οτι δεν μπορεις να προκαλεσεις κατι αμεσα εσυ σαν χρηστης ναι φυσικα... συμφωνω... γενικα αν και δεν υπαρχει συναινεση λενε πως το λειτουργικο συστημα δεν σχετιζεται με τον πυρηνα. Ο πυρηνας τρεχει στον δικο του χωρο. ΑΠλα παρεχει προγραμματιστικες διασυνδεσεις με τον χρηστη... τις κλησεις συστηματος.
ααα τα syscalls , σου έχω και δουλίτσα άμα ψήνεσαι. κατεβάζεις το minix μαζί με το vmware που είναι ενσωματωμένο και βρίσκεις pdf στο ιντερνετ που εξηγούν πως να φτιάξεις δικό σου syscall.(χρειάζεται να διαβάσεις θεωρία για pids,threads,forks, memory management & filesystem syscalls)
εμείς κοιτάμε στο μονολιθικό τύπο πυρήνα και όπως βλέπεις η κάθε ενέργειά σου στο επίπεδο του χρήστη.
με απλά λόγια, για να τρέξεις εσύ κάτι, αυτό πρέπει να μεταβιβαστεί σε όλα τα επίπεδα από το επίπεδο χρήστη ως το επίπεδο του h/w και μετά να σου επιστραφεί το feedback που θα είναι είτε η εκτέλεση της εντολής που έδωσες, είτε κάποιο μύνημα αν για παράδειγμα δεν έχεις τα δικαιώματα σαν χρήστης να εκτελέσεις κάτι.

γενικώς στο μονολιθικό πυρήνα τα επίπεδα δεν μπορούν άμεσα να αλληλεπιδράσουν μεταξύ τους, αντ' αυτού έχουν συγκεκριμένες διόδους που επικοινωνούν μεταξύ τους και το κάθε επίπεδο είναι υπεύθυνο για ένα κομμάτι από την διαχείριση των εντολών που δίνουν τα περιφεριακά.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.529
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Βεβαια νταξει αν εχεις μαθει το ΛΙνουξ απεξω και ανακωτα με κωδικα και κλησεις συστηματος και αρχεια και και και.... μετα δεν ειναι δυσκολο .. η ασφαλεια ειναι 2 μηνες δουλεια μαξ. Και τα προγραμματα που θα χρειαστεις σαν εργαλεια που τρεχουν σε γραμμη εντολων εχουν απλες εντολες σε συγκριση με τις εντολες των πιο δυσκολων (απο τις υψηλου επιπεδου) γλωσσες πχ  C / C++ .
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.106
Like
28
Πόντοι
166
Αυτο σου εξηγω τυπε , οτι για να μην μπορεις εσυ να συνδεεσαι σαν αντμιν
πρεπει να παρει καποιον που εχει και καποιες γνωσεις για να αντιμετωπισει εσενα  ;)
Δεν σκαμπαζεις μια γιατι τρεχεις να διαβαζεις για τα γουιντοους και να λυνεις αποριες
των αλλων  :boobies: :boobies: :boobies: να τις ψαξουν μονοι τους και οτι μπορεις πανω σε αυτα που σε ρωτανε απαντησε το αλλα οχι να παει πισω η ασφαλεια!!!!!!!!!!!!!!!!! Μειζον ΘΕΜΑ  :grin:

Λοιπον οσο για τις διακοπες εχω βρει εδω ενα τουτοριαλ αλλα δινει πολυ γενικους ορισμους
λεει μεν "Οι διακοπές ενημερώνουν τον επεξεργαστή ότι συνέβη ένα γεγονός ή ότι έχει αλλάξει η κατάσταση μιας εξωτερικής συσκευής." αλλα δεν λεει ΤΙ φυσης ειναι αυτο το γεγονος... τι ειναι ας πουμε? εισοδος απο το πληκτρολογιο? ή κατι αλλο  :- αλλα κοιτα εγω μια φορα το ειχα διαβασει κλεφτα αυτο τυπε... γιατι αυτο παει προς αρχιτεκτονικη σε  HW  ΕΠΙΠΕΔΟ Και απο αυτα ξερω μονο τα πολυ βασικα ισα ισα αμα με ρωτησει καποιος κατι να ξερω να του δωσω μια πρωτη ιδεα μεχρι να τον στειλω σε σενα  :grin: :grin: ή σε καναν HW-λογο  :2funny: :2funny: :2funny:
οπως ο ΦΙκιωρης τυπε... δινει μια συμβουλη αλλα λεει μετα "ααα πρεπει να πας στον χειρουργο"  :2funny: τεσπα αυτο με τα χαντλερς ηταν απλα 5 γραμμες σημειωση να φανταστεις σε ενα τετραδιο με προσωπικες μου σημειωσεις των 500 σελιδων  :grin:

Α και κατι αλλο... να ξερεις πως οσο απομακρυνεσαι απο το πανεπιστημιο απλα θα σε ρωταει ο αλλος και θα του τα εξηγεις σε γλωσσα πρακτικη.. πχ ειναι αυτο και κανει αυτο μην περιμενεις επιστημονικες αναλυσεις να σου εχουν μεινει στο μυαλο εκτος και αν γινεις μπουχεσας διδακτορικος και γλειφτης  :grin:
συμφωνώ σε αυτά που λες και προσθέτω στο τελευταίο κάτι που είπε κάποιος που έσπασε (βασικά γάμησε) την ασφάλεια του παν. κρήτης.
"γίνεστε καθηγητές γιατί δεν μπορείτε να παράγεται έργο" (κάπως έτσι το θυμάμαι, δεν είναι αυτούσιο)
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.529
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
ααα τα syscalls , σου έχω και δουλίτσα άμα ψήνεσαι. κατεβάζεις το minix μαζί με το vmware που είναι ενσωματωμένο και βρίσκεις pdf στο ιντερνετ που εξηγούν πως να φτιάξεις δικό σου syscall.(χρειάζεται να διαβάσεις θεωρία για 1.pids,2.threads,3.forks, memory management & 4.filesystem syscalls)
εμείς κοιτάμε στο μονολιθικό τύπο πυρήνα και όπως βλέπεις η κάθε ενέργειά σου στο επίπεδο του χρήστη.
με απλά λόγια, για να τρέξεις εσύ κάτι, αυτό πρέπει να μεταβιβαστεί σε όλα τα επίπεδα από το επίπεδο χρήστη ως το επίπεδο του h/w και μετά να σου επιστραφεί το feedback που θα είναι είτε η εκτέλεση της εντολής που έδωσες, είτε κάποιο μύνημα αν για παράδειγμα δεν έχεις τα δικαιώματα σαν χρήστης να εκτελέσεις κάτι.

γενικώς στο μονολιθικό πυρήνα τα επίπεδα δεν μπορούν άμεσα να αλληλεπιδράσουν μεταξύ τους, αντ' αυτού έχουν συγκεκριμένες διόδους που επικοινωνούν μεταξύ τους και το κάθε επίπεδο είναι υπεύθυνο για ένα κομμάτι από την διαχείριση των εντολών που δίνουν τα περιφεριακά.

Κατσε να δω και τι θυμαμαι τωρα λοιπον 1. -> Ταυτοτητες διεργασιων?
2. ->  ΝΗματα , για εξοικονομηση διεργασιων και πορων
3. -> Διακλαδωσεις διεργασιων .. πχ η  init()
4. -> Σε  C  δεν ειναι αυτα??? ειχα δει ενα τουτοριαλ που κατι εκανε σε ενα αρχειο .foo 

Ναι ο μονολιθικος πυρηνας. Δυο λεπτα ομως... η αρχιτεκτονικη που σου λεω δεν παιζει στην πληθωρα των λειτουργικων συστηματων? Ο πυρηνας τρεχει σε δικο του χωρο... και υπαρχει περιβαλλον χρηστη και περιβαλλον πυρηνα ξεχωριστα μεταξυ τους.
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.106
Like
28
Πόντοι
166
Ναι ο μονολιθικος πυρηνας. Δυο λεπτα ομως... η αρχιτεκτονικη που σου λεω δεν παιζει στην πληθωρα των λειτουργικων συστηματων? Ο πυρηνας τρεχει σε δικο του χωρο... και υπαρχει περιβαλλον χρηστη και περιβαλλον πυρηνα ξεχωριστα μεταξυ τους.
win, linux(unix-like), unix(bsd,macOs...) είναι όλα μονολιθικά
το περιβάλλον που λες είναι τα επίπεδα που σου λέω. το ένα είναι πάνω πάνω(αυτό που αφορά τον χρήστη) και το άλλο βρίσκεται στα κατώτερα στρώματα του συστήματος και αποτελείτε από άλλα επιμέρους επίπεδα που το κάθε ένα είναι υπεύθυνο για μια σειρα από λειτουργίες.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.529
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
συμφωνώ σε αυτά που λες και προσθέτω στο τελευταίο κάτι που είπε κάποιος που έσπασε (βασικά γάμησε) την ασφάλεια του παν. κρήτης.
"γίνεστε καθηγητές γιατί δεν μπορείτε να παράγεται έργο" (κάπως έτσι το θυμάμαι, δεν είναι αυτούσιο)

ΕΝταξει αυτα ειναι καθημερινα φαινομενα... Τα οποια φυσικα υποβαθμιζουν οι καθηγητες διοτι τους θιγουν τον εγωισμο. ΑΚους καθηγητες μεσα στα αμφιθεατρα να υποβαθμιζουν και να μειωνουν τετοιου ειδους ενεργειες πχ "Ενταξει παιδια ενα  Deface  εκανε στο σαιτ , δεν εκανε και τιποτε το τρομερο ή ενταξει παιδια εκανε απλα μια  Dos  η μια  Man in the middle"  για καντα εσυ αυτα ρε φιλαρακο... να δουμε. Ξερεις να κανεις  Dos?  Καταρχην για να κανεις  DOS  πρεπει να ξερεις καλο κωδικα και να φτιαξεις καποιο δικο σου  exploit...  εκτος του οτι πρεπει να γινει πρωτα μια διαδικασια για να δεις που θα κολλησει αυτο το εξ πλοιτ σε ποια ευπαθεια πανω  (Vulnerability) => Nessus  το  Nessus  ξερετε να το τρεχετε κυριοι?  :grin: Το  nmap?  .. απλα εχουν βολευτει μωρε .. στα papers  να γραφουν αμπελοφιλοσοφιες.

"Ενα  Deface  εκανε" <=> "Απλα το παιδι ξερει  ταυτοχρονα αριστα τις εξης γλωσσες : PHP , XSS , Javascript , MYSQL , bash "  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: 

4-5 γλωσσες προγραμματισμου δηλαδη και αν ρωτησεις τους καθηγητες τι ξερουν απο αυτα η απαντηση η κλασσικη

"ηξερα , αλλα στα νιατα μου"  :2funny: :2funny:
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο - κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom