Νέα

Θέλω να φύγω από αυτή τη σκατοχώρα!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Todok
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 151K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Μεταναστεύουμε... αλλά που;

  • Δυτ. Ευρώπη

    Ψήφοι: 66 19,5%
  • Αν. Ευρώπη

    Ψήφοι: 23 6,8%
  • Αμερική

    Ψήφοι: 50 14,8%
  • Ασία

    Ψήφοι: 23 6,8%
  • Αφρική

    Ψήφοι: 33 9,8%
  • Αυστραλία

    Ψήφοι: 61 18,0%
  • Καναδάς

    Ψήφοι: 28 8,3%
  • Βορ. Ευρώπη (Σκανδιναυϊα)

    Ψήφοι: 54 16,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    338

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Όχι αγοράκι μου οι Ελληνίδες δεν βιάστηκαν ομαδικά όπως οι Κύπριες.Μεμονομένα περιστατικά βιασμών υπήρξαν.

νατος ο μπούλης ο κωστάκης ο καραμανλής με τα μεμονωμένα περιστατικά....
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Καὶ ἡ ἀπόλυτη ΦΡΙΚΗ τῆς «ἀνεκτικῆς» Τουρκοκρατίας: Ὁ Ἀμπντῆ-μπέης εἶναι «σπαχῆς», μέλος τῆς ἔφιππης τουρκικῆς, στρατιωτικῆς ἀριστοκρατίας. Βλέπει, ἐκεῖ στὸ χωριὸ Κούρσοβα, ποὺ εἶναι τσιφλίκι του, τὴν Βεροιώτισσα καλλονή, τὴν Γραμματική. Ὁ κτηνώδης ὀθωμανὸς ἀριστοκράτης νοιώθει νὰ τὸν κατακλύζουν οἱ θεσμικὲς κτηνώδεις ὁρμές του… Ἡ Γραμματικὴ ὅμως, ἡ ἑλληνίδα καλλονή, εἶναι παντρεμένη. Καὶ μὲ δυὸ ἀνήλικα παιδιά… Ἔεε, καίαιαι; Τὸ κτηνώδες «ἀνεκτικὸ» καὶ «πολυπολιτισμικὸ» τούρκικο σύστημα, ἀνέχεται ὅλα τὰ «εὐαίσθητα» ἢ καὶ ἀναίσθητα «προσωπικὰ δεδομένα» τοῦ, κατὰ τὴν Ρεπούση, νομίμου «Κρατικοῦ ἀξιωματούχου», Ἀμπντῆ-μπέη. Ὁ Ἀμπντῆ-μπέης, λοιπόν, κατασφάζει καὶ τὸν ἕλληνα σύζυγο τῆς ἑλληνίδας καλλονῆς καὶ τὰ δύο ἀνήλικα τέκνα τους, Μελέτιο καὶ Γιῶργο. Καὶ τὴν βιάζει ὁ Τοῦρκος δυνάστης… Κι ἀπὸ τὸν βιασμό της, ἡ Γραμματική, γεννᾶ ἕνα παιδί. Κι ἡ Γραμματική, κρυφὰ καὶ φανερά, σφαγιασμένη ἀλλὰ ἀγέρωχη, τσακισμένη ἀλλὰ ἀνυπόταχτη, τὸ παιδὶ τοῦ βιασμοῦ της, τὸ ὀνομάζει Μελέτιο. Γιὰ νὰ τῆς θυμίζει τὸ ἕνα της, τουλάχιστον, παιδί, ποὺ τῆς ἔσφαξε ὁ Τοῦρκος βιαστής της…
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
κωστάκη.....
μεμονωμένα περιστατικά ήταν.......

:grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:

Μονή Δάφνης
Στα δυτικά της Ιουλίδας, στη διαδρομή προς τον οικισμό Σκλαβονικόλα, βρίσκεται δενδρόφυτο κτήμα στο οποίο υπήρχε το Μοναστήρι Δάφνης, που, σύμφωνα με την παράδοση, έκτισε επί Τουρκοκρατίας η Οσία Φιλοθέη. Κόρη εύπορων Αθηναίων, [size=18pt]αφοσιώθηκε στην προστασία των γυναικών της Αττικής από τους βιασμούς των Τούρκων και, διωκόμενη από αυτούς, κατέφυγε στην Κέα όπου και ίδρυσε τη μονή στα μέσα του 16ου αιώνα. [/size]Η μονή λειτούργησε έως και τις αρχές του 19ου αιώνα. Σήμερα τα επισκευασμένα κελιά των μοναχών περιήλθαν στην επιστασία της οικογένειας Ρωμανού, στην οποία ανήκει το κτήμα, ενώ από τις υπόλοιπες εγκαταστάσεις της μονής σώζεται μόνο η εκκλησία-προσκυνητάρι της Ζωοδόχου Πηγής.
 

BOX3R 13

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
873
Like
1
Πόντοι
6
εχεις δικιο.. με τετοια ευφραδεια λογου, παω πισω στο λαγουμι μου :rolleyes:

ετσι μπραβο τραβα πισω στο κοσμοπολιταν και μη μας πρηζεις αλλο ταρχιδια με τις μαλακιες σου
ανοργασμικο γυναιο..
 

Επισκέπτης
ετσι μπραβο τραβα πισω στο κοσμοπολιταν και μη μας πρηζεις αλλο ταρχιδια με τις μαλακιες σου
ανοργασμικο γυναιο..

αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
και καπου εδω βγαινει κι ο φουντας και αρχιζει να ωρυεται.. και στο μπακγkραουντ ακουγεται και το μπαγλαμαδακι :sunglasses:
 

asia_fun

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2009
Μηνύματα
3.888
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
16
αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
και καπου εδω βγαινει κι ο φουντας και αρχιζει να ωρυεται.. και στο μπακγkραουντ ακουγεται και το μπαγλαμαδακι :sunglasses:
τελικα φτιαχνεστε που σας βριζουνε! ποσο ψυχανωμαλες ειστε τελικα :s&m_2:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
τελικα φτιαχνεστε που σας βριζουνε! ποσο ψυχανωμαλες ειστε τελικα :s&m_2:

το 20άρι το πλερώνετε για dvd να τις βλέπετε να γαμιούνται και να βρίζουν.

το τζάμπα σας χαλάει.
ο μαλάκας έχει μάθει να πλερώνει.
 

asia_fun

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2009
Μηνύματα
3.888
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
16
το 20άρι το πλερώνετε για dvd να τις βλέπετε να γαμιούνται και να βρίζουν.

το τζάμπα σας χαλάει.
ο μαλάκας έχει μάθει να πλερώνει.
  πεστα φιλε, εκτος απο καριολες εχουμε γεμισει και καραμαλακες! ρε με ενα 20αρικο γαμαγατε μια χαρα, επρεπε να αγορασετε το dvd για να τον παιξετε στο σπιτι :jerking: :jerking: :jerking:  ρε καλα κανουν οι καριολες οι ελληνιδες και σας βριζουν και σας εχουν παρει τον αερα! στον τελος θα φατε και ξυλο καρα :jerking: ετσι οπως πατε! μη σας χωσουν και κανα δονητη στο  :kissass2:
 

Upogeios

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.271
Κριτικές
2
Like
773
Πόντοι
96
εχει πηξει στη μαλακια το θεμα...
 

helios747

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.009
Like
0
Πόντοι
16
Η μετανάστευση των απογοητευμένων
Tης Τασουλας Kαραϊσκακη

Ολο και πιο συχνά, στις γεμάτες ανησυχία συζητήσεις για το μέλλον της Ελλάδας εκφράζεται το ενδεχόμενο ενός μεγάλου κύματος φυγής νέων στο εξωτερικό· επιβεβαίωσης του σκοτεινότερου «σεναρίου», να εγκαταλείψουν την παραπαίουσα χώρα οι ικανοί, οι γνώστες, οι πρόθυμοι, οι πεισματάρηδες, όσοι δεν θα θέλουν να εκλάβουν ως τύχη την εξεύρεση μιας κακοπληρωμένης θέσης εργασίας, χωρίς αναγνώριση και προοπτικές. Με τον ιδιωτικό τομέα να μην μπορεί να απορροφήσει άλλους σταθερά απασχολούμενους, με την πόρτα του Δημοσίου πλέον ερμητικά κλειστή, με το βιοτικό επίπεδο να φθίνει, φαντάζουν αναμενόμενες οι εξαγωγές όχι προϊόντων και υπηρεσιών, αλλά επιστημόνων, επαγγελματικών - προικισμένων.

Δεν θα είναι μια μετανάστευση από την απόγνωση που γεννά η απόλυτη φτώχεια, αλλά από την απογοήτευση που δημιουργεί η ανικανότητα της χώρας να ανταποκριθεί στις προσδοκίες των νέων, από την αίσθηση του αποκλεισμού, τον φόβο της ανεργίας, την επισφαλή εργασία, τον μετεωρισμό στο τυφλό άγχος, την ανώμαλη προσγείωση σε έναν χώρο χωρίς συντεταγμένες... Η επιστημονική τεχνολογική πνευματική «αφρόκρεμα» είναι που θα κάνει τη μετανάστευση συνώνυμο της απελευθέρωσης. Ομως πού, στη γερασμένη Ευρώπη του 22% άνεργων νέων (44,5% στην Ισπανία, 25,2% στην Ελλάδα); Εξι εκατομμύρια είναι οι άνεργοι 15-24 ετών στην Ε.Ε. (3,5 στην Ευρωζώνη), ενώ το σύνολο των ανέργων αγγίζει τα 28 εκατ.

Οταν προ καιρού η Κομισιόν προσέφερε σε 50 νέους Ευρωπαίους μια πρώτη εργασία στο εξωτερικό, υπεβλήθησαν πάραυτα 8.000 αιτήσεις. Εκατομμύρια επισκέπτες τον τελευταίο μήνα είχε το EURES (ευρωπαϊκή πύλη για την επαγγελματική κινητικότητα). Παρά ταύτα η κινητικότητα εργαζομένων εντός Ε.Ε. παραμένει χαμηλή. Μόνο το 2% του ευρωπαϊκού εργατικού δυναμικού δουλεύει σε άλλο κράτος από τη χώρα καταγωγής. Μεγαλύτερα εμπόδια, η γλώσσα και οι περιορισμένες θέσεις εργασίας. Είναι γεγονός πάντως (ευρωβαρόμετρο) ότι από εκείνους που αναζήτησαν εργασία σε άλλη χώρα προσελήφθη μέσα σε 12 μήνες το 59%, έναντι του 33% όσων αναζήτησαν και βρήκαν εργασία στην πατρίδα τους. Ιδιαίτερα στην Ελλάδα, μια χώρα εχθρική για την άσκηση επιχειρηματικών δραστηριοτήτων, η σύνδεση εκπαίδευσης και απασχόλησης έχει αποδυναμωθεί και οι σπουδές, μια πανάκριβη οικογενειακή υπόθεση, οδηγούν συχνά στην υποαπασχόληση και τις προσωρινές συμβάσεις εργασίας.

Πουθενά βεβαίως δεν είναι ρόδινα. Παρά τη διά βίου μάθηση, παντού, η μερική απασχόληση διογκώνεται σε βάρος της πλήρους, η κατάρτιση δεν μείωσε τους ανέργους, η ελαστικοποίηση των σχέσεων δεν έφερε την εργασιακή άνοιξη. Η διεύρυνση των υπερεθνικών οργανισμών, η απελευθέρωση του εμπορίου, η αποπροσωποποίηση και υποβάθμιση της εργασίας, άλλαξαν δραστικά τους όρους του «παιχνιδιού» σε βάρος των εργαζομένων. Αποδυνάμωσαν τα παλιά υποστηρικτικά δίκτυα (συγγενείς, φίλοι), έκαναν εξαιρετικά δύσκολη τη δημιουργία της κοινωνικής ταυτότητας των νέων· τη συντήρηση του ονείρου και της πίστης στο αύριο, ότι οι καλύτερες μέρες είναι εμπρός, ότι ο παράδεισος βρίσκεται και στη χώρα τους.

Πρέπει να βρεθούν από τους ιθύνοντες οι τρόποι να μη σπάσουν οι εθνικοί δεσμοί, να βρεθούν οι λόγοι για τους οποίους οι νέοι δεν θα μεταναστεύσουν. Η εξαγωγή έμψυχου «κεφαλαίου» θα αποτελούσε τη χαριστική βολή. 
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Η εξαγωγή έμψυχου «κεφαλαίου» θα αποτελούσε τη χαριστική βολή.  

έχει ήδη τελεστεί....

στην Ελλάδα έχει μείνει ένα μικρό νούμερο ικανών που βρήκαν νωρίς καλή θεση.. Μονο τα χαραμοφάγια, οι πνευματικά άρρωστοι, τα λαμόγια και οι τεμπέληδες συνθέτουν το εθνικό εργατικό δυναμικό πλέον......
Ούτως, ή αλλως τις δουλειές του ανειδίκευτου τις κάνουν λαθρομετανάστες και τις χειρωνακτικές Αλβανοί.
 

jasonbecker

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιαν 2008
Μηνύματα
697
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
6
Η μετανάστευση των απογοητευμένων
Tης Τασουλας Kαραϊσκακη

Ολο και πιο συχνά, στις γεμάτες ανησυχία συζητήσεις για το μέλλον της Ελλάδας εκφράζεται το ενδεχόμενο ενός μεγάλου κύματος φυγής νέων στο εξωτερικό· επιβεβαίωσης του σκοτεινότερου «σεναρίου», να εγκαταλείψουν την παραπαίουσα χώρα οι ικανοί, οι γνώστες, οι πρόθυμοι, οι πεισματάρηδες, όσοι δεν θα θέλουν να εκλάβουν ως τύχη την εξεύρεση μιας κακοπληρωμένης θέσης εργασίας, χωρίς αναγνώριση και προοπτικές. Με τον ιδιωτικό τομέα να μην μπορεί να απορροφήσει άλλους σταθερά απασχολούμενους, με την πόρτα του Δημοσίου πλέον ερμητικά κλειστή, με το βιοτικό επίπεδο να φθίνει, φαντάζουν αναμενόμενες οι εξαγωγές όχι προϊόντων και υπηρεσιών, αλλά επιστημόνων, επαγγελματικών - προικισμένων.

Δεν θα είναι μια μετανάστευση από την απόγνωση που γεννά η απόλυτη φτώχεια, αλλά από την απογοήτευση που δημιουργεί η ανικανότητα της χώρας να ανταποκριθεί στις προσδοκίες των νέων, από την αίσθηση του αποκλεισμού, τον φόβο της ανεργίας, την επισφαλή εργασία, τον μετεωρισμό στο τυφλό άγχος, την ανώμαλη προσγείωση σε έναν χώρο χωρίς συντεταγμένες... Η επιστημονική τεχνολογική πνευματική «αφρόκρεμα» είναι που θα κάνει τη μετανάστευση συνώνυμο της απελευθέρωσης. Ομως πού, στη γερασμένη Ευρώπη του 22% άνεργων νέων (44,5% στην Ισπανία, 25,2% στην Ελλάδα); Εξι εκατομμύρια είναι οι άνεργοι 15-24 ετών στην Ε.Ε. (3,5 στην Ευρωζώνη), ενώ το σύνολο των ανέργων αγγίζει τα 28 εκατ.

Οταν προ καιρού η Κομισιόν προσέφερε σε 50 νέους Ευρωπαίους μια πρώτη εργασία στο εξωτερικό, υπεβλήθησαν πάραυτα 8.000 αιτήσεις. Εκατομμύρια επισκέπτες τον τελευταίο μήνα είχε το EURES (ευρωπαϊκή πύλη για την επαγγελματική κινητικότητα). Παρά ταύτα η κινητικότητα εργαζομένων εντός Ε.Ε. παραμένει χαμηλή. Μόνο το 2% του ευρωπαϊκού εργατικού δυναμικού δουλεύει σε άλλο κράτος από τη χώρα καταγωγής. Μεγαλύτερα εμπόδια, η γλώσσα και οι περιορισμένες θέσεις εργασίας. Είναι γεγονός πάντως (ευρωβαρόμετρο) ότι από εκείνους που αναζήτησαν εργασία σε άλλη χώρα προσελήφθη μέσα σε 12 μήνες το 59%, έναντι του 33% όσων αναζήτησαν και βρήκαν εργασία στην πατρίδα τους. Ιδιαίτερα στην Ελλάδα, μια χώρα εχθρική για την άσκηση επιχειρηματικών δραστηριοτήτων, η σύνδεση εκπαίδευσης και απασχόλησης έχει αποδυναμωθεί και οι σπουδές, μια πανάκριβη οικογενειακή υπόθεση, οδηγούν συχνά στην υποαπασχόληση και τις προσωρινές συμβάσεις εργασίας.

Πουθενά βεβαίως δεν είναι ρόδινα. Παρά τη διά βίου μάθηση, παντού, η μερική απασχόληση διογκώνεται σε βάρος της πλήρους, η κατάρτιση δεν μείωσε τους ανέργους, η ελαστικοποίηση των σχέσεων δεν έφερε την εργασιακή άνοιξη. Η διεύρυνση των υπερεθνικών οργανισμών, η απελευθέρωση του εμπορίου, η αποπροσωποποίηση και υποβάθμιση της εργασίας, άλλαξαν δραστικά τους όρους του «παιχνιδιού» σε βάρος των εργαζομένων. Αποδυνάμωσαν τα παλιά υποστηρικτικά δίκτυα (συγγενείς, φίλοι), έκαναν εξαιρετικά δύσκολη τη δημιουργία της κοινωνικής ταυτότητας των νέων· τη συντήρηση του ονείρου και της πίστης στο αύριο, ότι οι καλύτερες μέρες είναι εμπρός, ότι ο παράδεισος βρίσκεται και στη χώρα τους.

Πρέπει να βρεθούν από τους ιθύνοντες οι τρόποι να μη σπάσουν οι εθνικοί δεσμοί, να βρεθούν οι λόγοι για τους οποίους οι νέοι δεν θα μεταναστεύσουν. Η εξαγωγή έμψυχου «κεφαλαίου» θα αποτελούσε τη χαριστική βολή.   

Πολυ καλο αρθρο, βεβαια (και δυστυχως) λεει γνωστα πραματα.
Και να προσθεσω και κατι ακομη:
Aν η ελληνικη οικογενεια,σημερα, "εδιωχνε" απ το σπιτι τα παιδια της απ'τα 18 (ή να πουμε και εως τα 25?)ο δεικτης φτωχιας θα ανεβαινε εν μια νυκτι απο το 20 στο 60% και μπορει να λεω και λιγο....
 

milfslover

Μέγας
Εγγρ.
22 Φεβ 2008
Μηνύματα
3.357
Κριτικές
13
Like
38
Πόντοι
4.175
Πολυ καλο αρθρο, βεβαια (και δυστυχως) λεει γνωστα πραματα.
Και να προσθεσω και κατι ακομη:
Aν η ελληνικη οικογενεια,σημερα, "εδιωχνε" απ το σπιτι τα παιδια της απ'τα 18 (ή να πουμε και εως τα 25?)ο δεικτης φτωχιας θα ανεβαινε εν μια νυκτι απο το 20 στο 60% και μπορει να λεω και λιγο....
σωστα τα λεσ
 

Επισκέπτης
Το σκεφτομε πολυ σοβαρα να πουλησω οτι εχω, χτηματα, αυτοκινητο, μηχανες και οτι μπορει να πουληθει και να την κανω για εξω. Για που δεν εχω αποφασισει ακομα. Την εχω βαρεθει αυτη τη σκατοχωρα. Μερα με τη μερα βλεπω ολο και λιγοτερους ανθρωπους να χαμογελανε, να λενε κατι θετικο κι ευχαριστο κι οχι να παραπονιουντε, να εχουν ορεξη για ζωη. 35 χρονων ανθρωπος και μου ελεγε σημερα οτι θα ηθελε να ηταν 65 για να μπορει να βγει στη συνταξη και να μην εχει το αγχος μην τον απολυσουν. Πως διαολο μας καταντησαν ετσι. Καθομε τα βραδια στο καφενειο του χωριου μου και βλεπω ανθρωπους σκυθρωπους προβληματισμενους. Ενας Αλβανος μου ελεγε οτι το μετανιωσε που εφυγε απο την Ιταλια και ηρθε στην Ελλαδα και δεν ξερω τι να του απαντησω. Πως να μ΄ενδιαφερει το προβλημα του οταν με καινε τα δικα μου ? "Ρε δεν θα πεινασουμε εμεις" λεει καποιος. Και λοιπον αυτο ειναι το προβλημα να εχουμε ενα πιατο φαι ? Που ειναι η Ελλαδα της διασκεδασης, των εξω καρδια κατοικων της, του sex sea sun, η ασφαλης Ελλαδα, η φιλοξενη ?


Εχω δυο φιλους πρωην ναυτικους που την εκαναν για Κοστα Ρικα. Πριν φυγουν μου ειχαν πει οτι η Κοστα Ρικα μοιαζει με την Ελλαδα στο κλιμα και ειναι και πιο καλη η ζωη εκει. Ο ενας, απο ενα χωριο της Λαμιας, παρατησε γυναικα, παιδι, μαγαζι και την κοπανησε. Δυστηχως δεν εχω πλεον καμια επαφη μαζι τους. Περιμενω καθε μερα ενα τηλεφωνο ενα mail τους που να μου λενε "ελα κατω ρε μαλακα εδω βρηκαμε τον παραδεισο", αλλα τιποτα........Μακαρι να ειναι καλα τα παιδια. Εγω θα ειμαι ακομα εδω στην ψωροκωσταινα, θα τρωω στην μαπα τις ξυνησμενες φατσες των Ελληνιδων, θα μετραω το ευρω γιατι "οι καιροι ειναι δυσκολοι", θα ακουω τα παραπονα των συγχωριανων και των φιλων μου, θα βλεπω διπλα μου ανθρωπους να πεφτουν, θα "γεμιζω την κεφαλα μου με αλκοολ και φουντα" και θα γραφω στο bourdela.tv οτι ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΚΑΤΟΧΩΡΑ.




 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom