Νέα

Θέλω να φύγω από αυτή τη σκατοχώρα!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Todok
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 151K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Μεταναστεύουμε... αλλά που;

  • Δυτ. Ευρώπη

    Ψήφοι: 66 19,5%
  • Αν. Ευρώπη

    Ψήφοι: 23 6,8%
  • Αμερική

    Ψήφοι: 50 14,8%
  • Ασία

    Ψήφοι: 23 6,8%
  • Αφρική

    Ψήφοι: 33 9,8%
  • Αυστραλία

    Ψήφοι: 61 18,0%
  • Καναδάς

    Ψήφοι: 28 8,3%
  • Βορ. Ευρώπη (Σκανδιναυϊα)

    Ψήφοι: 54 16,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    338

KARALIAKOURAS

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2006
Μηνύματα
693
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
6
Ξερει κανεις εαν αξιζει ντου στη ΜΑΛΤΑ για εργασια σε ΕΤΑΙΡΙΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΟΣ?
Δωστε φωτα!Σας λαδωνω με επικα κωλαρακια απο το 1978-λολ

 

Επισκέπτης
Το σκεφτομε πολυ σοβαρα να πουλησω οτι εχω, χτηματα, αυτοκινητο, μηχανες και οτι μπορει να πουληθει και να την κανω για εξω. Για που δεν εχω αποφασισει ακομα. Την εχω βαρεθει αυτη τη σκατοχωρα. Μερα με τη μερα βλεπω ολο και λιγοτερους ανθρωπους να χαμογελανε, να λενε κατι θετικο κι ευχαριστο κι οχι να παραπονιουντε, να εχουν ορεξη για ζωη. 35 χρονων ανθρωπος και μου ελεγε σημερα οτι θα ηθελε να ηταν 65 για να μπορει να βγει στη συνταξη και να μην εχει το αγχος μην τον απολυσουν. Πως διαολο μας καταντησαν ετσι. Καθομε τα βραδια στο καφενειο του χωριου μου και βλεπω ανθρωπους σκυθρωπους προβληματισμενους. Ενας Αλβανος μου ελεγε οτι το μετανιωσε που εφυγε απο την Ιταλια και ηρθε στην Ελλαδα και δεν ξερω τι να του απαντησω. Πως να μ΄ενδιαφερει το προβλημα του οταν με καινε τα δικα μου ? "Ρε δεν θα πεινασουμε εμεις" λεει καποιος. Και λοιπον αυτο ειναι το προβλημα να εχουμε ενα πιατο φαι ? Που ειναι η Ελλαδα της διασκεδασης, των εξω καρδια κατοικων της, του sex sea sun, η ασφαλης Ελλαδα, η φιλοξενη ?


Εχω δυο φιλους πρωην ναυτικους που την εκαναν για Κοστα Ρικα. Πριν φυγουν μου ειχαν πει οτι η Κοστα Ρικα μοιαζει με την Ελλαδα στο κλιμα και ειναι και πιο καλη η ζωη εκει. Ο ενας, απο ενα χωριο της Λαμιας, παρατησε γυναικα, παιδι, μαγαζι και την κοπανησε. Δυστηχως δεν εχω πλεον καμια επαφη μαζι τους. Περιμενω καθε μερα ενα τηλεφωνο ενα mail τους που να μου λενε "ελα κατω ρε μαλακα εδω βρηκαμε τον παραδεισο", αλλα τιποτα........Μακαρι να ειναι καλα τα παιδια. Εγω θα ειμαι ακομα εδω στην ψωροκωσταινα, θα τρωω στην μαπα τις ξυνησμενες φατσες των Ελληνιδων, θα μετραω το ευρω γιατι "οι καιροι ειναι δυσκολοι", θα ακουω τα παραπονα των συγχωριανων και των φιλων μου, θα βλεπω διπλα μου ανθρωπους να πεφτουν, θα "γεμιζω την κεφαλα μου με αλκοολ και φουντα" και θα γραφω στο bourdela.tv οτι ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΚΑΤΟΧΩΡΑ.

ειναι πολυ στεναχωρο το ποστ σου :-
........
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
1. 35 χρονων ανθρωπος και μου ελεγε σημερα οτι θα ηθελε να ηταν 65 για να μπορει να βγει στη συνταξη και να μην εχει το αγχος μην τον απολυσουν.

2. Ενας Αλβανος μου ελεγε οτι το μετανιωσε που εφυγε απο την Ιταλια και ηρθε στην Ελλαδα και δεν ξερω τι να του απαντησω.

3. Που ειναι η Ελλαδα της διασκεδασης, των εξω καρδια κατοικων της, του sex sea sun..

4/ θα "γεμιζω την κεφαλα μου με αλκοολ και φουντα" και θα γραφω στο bourdela.tv οτι ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΚΑΤΟΧΩΡΑ.
δεν ξερω ποιος τα λεει αυτα, αν εισαι εσυ εννοω, αλλα παρε και μια άλλη αποψη..

1. αυτος ειναι κλασικος τεμπελης. αντρας που σκεφτεται στα 35 (στο ξεκινημα της παραγωγικοτερης ηλικιας) τη συνταξη, δεν του αξιζει η ψωλη και τα παντελονια. ας τα κοψει και τα δύο..

2. να τον ρωτησεις αν τον αφηναν οι ιταλοι να μεινει. σε λιγο θα σου πει οτι μας εκανε και χάρη..

3. πλακα κανεις ετσι ???? να μας πεις καλλιτερα πού ειναι η ελλαδα της παραγωγης εργου ? πρωτα να σπείρεις και μετα θα θερίσεις..

4. για μεχρι εκει καλα εισαι..
 

Επισκέπτης
ειναι πολυ ασχημο το 4ο σχολιο :S

εμενα παντως εντυπωση μου εκανε ο γνωστος του που παρατησε την οικογενεια του κι εφυγε :S :S
μακαρι να κακοπερναει.. :-
 

Επισκέπτης
1) ελα τωρα! τι να εξηγησω? δε θελω να το συνεχισω :(
2) ακου τους παρατησε ρει.. καρ^%&%#$λης γαμω..

εντιτ: για το 1) ισως να παρερμηνευσα (και το κανω συχνα)γι αυτο δε θελω να το συνεχισω.. γτ ισως σου αποδωσω λογια που δεν ειπες.. :-
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
εντιτ: για το 1) ισως να παρερμηνευσα (και το κανω συχνα)γι αυτο δε θελω να το συνεχισω.. γτ ισως σου αποδωσω λογια που δεν ειπες.. :-
edit στ αγγλικα, διορθωση στα ελληνικα.

για πες..
 

Επισκέπτης
ναι πατησα παραθεση το ζωο αντι για τροποποιηση!
και ειναι πιο συντομο το 'εντιτ΄ απο 'τροποποιηση'!

απλα στην αρχη καταλαβα ετσι οπως το ειπες, οτι 'για μεχρι εκει εισαι..' και ηταν πολυ ασχημο. αλλα τελικα μαλλον πρεπει να ελεγες, οτι μεχρι εκει ειναι καλα για την ψυχολογια του ιδιου του παραλιμνιου για να μη φρικαρει με οσα βλεπει γυρω του?

δεν ξερω. ποναει πολυ το κεφαλι μου και τα εχω κανει ολα αχταρμα :rolleyes:
δειξτε κατανοηση :cheesy:
 

boomb

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
16.466
Like
18
Πόντοι
166
όχι, είπε ότι αν ήταν για να φεύγει θα είχε φύγει (αν κατάλαβα).
με λίγα λόγια άμα θες να το αλλάξεις άλλαξέ το, άμα δεν το αλλάζεις παναπεί ότι δεν θες  :sunglasses:
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
απλα στην αρχη καταλαβα ετσι οπως το ειπες, οτι 'για μεχρι εκει εισαι..' και ηταν πολυ ασχημο. αλλα τελικα μαλλον πρεπει να ελεγες, οτι μεχρι εκει ειναι καλα για την ψυχολογια του ιδιου του παραλιμνιου για να μη φρικαρει με οσα βλεπει γυρω του?
το πρωτο ειναι το σωστο. το ''για μεχρι εκει εισαι''. γιατι ειναι ασχημο ????

οποιος φοβαται παει και κοιμαται. αυτο κανει κι οποιος πινει και την πινει για να μη βλεπει/σκεφτεται κλπ..
 

Επισκέπτης
το πρωτο ειναι το σωστο. το ''για μεχρι εκει εισαι''. γιατι ειναι ασχημο ????

οποιος φοβαται παει και κοιμαται. αυτο κανει κι οποιος πινει και την πινει για να μη βλεπει/σκεφτεται κλπ..

ειναι ενας χαρακτηρισμος που μονο αν ξερεις καλα τον αλλον μπορεις να τον αποδωσεις. γτ ειλικρινα δεν εισαι σε θεση (το β προσωπο δεν ειναι για σενα) να γνωριζεις γεγονοτα της καθημερινοτητας του ωστε να τον κρινεις ετσι.
και με τον μπαφο, απλα μπορει να το κανει για να χαλαρωνει απο την κοπωση της μερας. δεν ειναι το σουπερ ντουπερ εξτρα ναρκωτικο που σε βγαζει απο την καθημερινοτητα σου που καποιες φορες δεν αντεχεις. μυοχαλαρωτικο ειναι.
 

boomb

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
16.466
Like
18
Πόντοι
166
α καλά, στάνταρ κάτι έχεις πάρει για τον πόνο...  :2funny: :2funny: :2funny:

"οποιος πινει [size=20pt]και την πινει για να[/size] μη βλεπει/σκεφτεται κλπ.."
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom