Νέα

Smartphones

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα OmarNow
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 132K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Τι smartphone εχετε;;;

  • iPhone

    Ψήφοι: 144 25,7%
  • Android

    Ψήφοι: 342 61,1%
  • Windows Phone

    Ψήφοι: 48 8,6%
  • Έχω μια μπακατέλα που κρατάει 5 μέρες η μπαταρία

    Ψήφοι: 77 13,8%
  • Ubuntu

    Ψήφοι: 4 0,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    560

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.641
Like
11.539
Πόντοι
2.406
Ειναι σχεδον ιδια τηλέφωνα,με σημαντική εξελιξη στην καμερα του 12 εναντι του 11

Πήγαινε πάρτε ένα iPhone να τελειώνετε εχετε λυσσαξει στον κινεζο..
τωρα θα μου πεις γιατι ειναι Αμερικανικα τα αιφον .. οχι βεβαια αλλα συννενοηθηκαμε νομιζω
Μπουρδελο όλο το σύστημα ios τι να πάρεις. Να ε 600ε να το σκεφτείς λόγω ποιότητας συσκευής. Τώρα αυτή την μλκια πουναι κ δύσχρηστο κ θέλει κ δικό του οικοσύστημα να συνεργαστεί και 1300ε, ρε ΔΕΝ ΠΆΝΕ ΝΑ ΓΑΜΗΘΟΥΝΕ. Η αλλιώς στα μύδια μας. Κ μας Κωστής Μπαγλαμας
Ας τα βάλουν στο κωλο τους, όσο πάει κ πέφτει το μερίδιο τους στην αγορά..
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.315
Πόντοι
2.636
Μπουρδελο όλο το σύστημα ios τι να πάρεις. Να ε 600ε να το σκεφτείς λόγω ποιότητας συσκευής. Τώρα αυτή την μλκια πουναι κ δύσχρηστο κ θέλει κ δικό του οικοσύστημα να συνεργαστεί και 1300ε, ρε ΔΕΝ ΠΆΝΕ ΝΑ ΓΑΜΗΘΟΥΝΕ. Η αλλιώς στα μύδια μας. Κ μας Κωστής Μπαγλαμας
Ας τα βάλουν στο κωλο τους, όσο πάει κ πέφτει το μερίδιο τους στην αγορά..
Κοιτα να δεις!Αυτα που λες εσυ,τα ελεγα κ γω!Ομως εκανα την υπέρβαση,κυριως στο μυαλο μου,ωστε να πληρωσω αυτα τα λεφτα για κινητο!

Πιστεψε με πως διαψεύδει τετοιες αποψεις η Apple!Η συσκευη ειναι αλλου εντελως!

Το 2019 που το αγορασα ζουσα Γερμανια,το android του xiaomi οταν του ζήταγα gps μαλακιζοταν,το iPhone με το που πατας «έναρξη» στο gps χρονι ετσι κ σ δειχνει το στίγμα και την κατευθυνση.Το android για να χρονιστει επρεπε να καλύψεις μια αποσταση και με το αυτοκινητο αυτο δεν ειναι εφικτό !

Τα αεροπορικά εισιτηρια τα έκλεινα απ το κινητο …Το περιβαλλον χαοτικό…Το android γαμιοταν κυριολεκτικα στις διαφημισεις…Πολυ πιο Σοβαρα τα πραγματα στο iOS!

Ειχα android των 200€ και πηρα iPhone των 1250€, Οποτε δεν ειναι αντικειμενικός δείκτης αλλα το iPhone δεν σκαλώνει ΠΟΤΕ,δεν αργεί να φορτώσει,δεν κανει ενημερωση ενω κανεις αλλη δουλεια…Το τηλεφωνο παει σφαιρα!

Οι τραπεζες που ειχα ηταν ιντερνετικές!Δεν υπηρχε καμμια με φυσική παρουσια.

Εδω νομιζω λήξαν ολα για μενα,σαφως και στην καμερα αλλα κλαιν μαιν το θεμα καμερα θα σ πω!

Το Android μου βγαζε την ψυχη…Εκανε μαλακιες…συγκριτικα με το iOS ηταν επικίνδυνο…

Το iPhone ειναι πολυ σοβαρό με τις τραπεζικές εφαρμογες,εχει πολυ εύχρηστο κ ξεκάθαρο περιβαλλον.

Αυτα!
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.641
Like
11.539
Πόντοι
2.406
Κοιτα να δεις!Αυτα που λες εσυ,τα ελεγα κ γω!Ομως εκανα την υπέρβαση,κυριως στο μυαλο μου,ωστε να πληρωσω αυτα τα λεφτα για κινητο!

Πιστεψε με πως διαψεύδει τετοιες αποψεις η Apple!Η συσκευη ειναι αλλου εντελως!

Το 2019 που το αγορασα ζουσα Γερμανια,το android του xiaomi οταν του ζήταγα gps μαλακιζοταν,το iPhone με το που πατας «έναρξη» στο gps χρονι ετσι κ σ δειχνει το στίγμα και την κατευθυνση.Το android για να χρονιστει επρεπε να καλύψεις μια αποσταση και με το αυτοκινητο αυτο δεν ειναι εφικτό !

Τα αεροπορικά εισιτηρια τα έκλεινα απ το κινητο …Το περιβαλλον χαοτικό…Το android γαμιοταν κυριολεκτικα στις διαφημισεις…Πολυ πιο Σοβαρα τα πραγματα στο iOS!

Ειχα android των 200€ και πηρα iPhone των 1250€, Οποτε δεν ειναι αντικειμενικός δείκτης αλλα το iPhone δεν σκαλώνει ΠΟΤΕ,δεν αργεί να φορτώσει,δεν κανει ενημερωση ενω κανεις αλλη δουλεια…Το τηλεφωνο παει σφαιρα!

Οι τραπεζες που ειχα ηταν ιντερνετικές!Δεν υπηρχε καμμια με φυσική παρουσια.

Εδω νομιζω λήξαν ολα για μενα,σαφως και στην καμερα αλλα κλαιν μαιν το θεμα καμερα θα σ πω!

Το Android μου βγαζε την ψυχη…Εκανε μαλακιες…συγκριτικα με το iOS ηταν επικίνδυνο…

Το iPhone ειναι πολυ σοβαρό με τις τραπεζικές εφαρμογες,εχει πολυ εύχρηστο κ ξεκάθαρο περιβαλλον.

Αυτα!
Έχω πάρει τρία μόλις άρχισε να μεγαλώνει οθόνες. Κανένα δεν μ άρεσε 7αρι πλας μετά το 8 πλας μετά το 10.. Δεν μ αρέσει καθόλου το λειτουργικό. Βάσανο.. Πολύ καλά είναι τα ipad. Εκεί ναι. Έχω το μίνι κ το air.. Αριστα.για ψυχαγωγία.. Μέχρι εκεί όμως. Δεν μου κάνει εμένα το ios Θα το πω με μια λέξη. Δυσκοιλιο....
Oσον αφορά μύθους περί ασφαλείας σε τραπεζικές συναλλαγές κλπ. Τρίχες κατσαρές. Κτ αρχάς το Google pay είναι ανώτερο κι ασφαλέστερο του apple pay επίσης ειναι τοσο προηγμένα τα πρωτόκολλα ασφαλείας των ον λαιν συναλαγγων με τράπεζες κλπ ενέργειες που μόνο από μλκια σου αν δώσεις ΕΣΥ ο ίδιος κινδυνεύεις να σε κλέψουν. Δεν τίθεται θέμα παραβίασης και κλοπής τραπεζικών ντατα είτε με αντροιντ είτε με ios...
Τα iPhone υπερτερούν για καλλιτέχνες και για χασομερηδες, δηλ ινσταγκραμερςς κλπ κατηγορίες.
Για κανονικό άνθρωπο δεν εξιζουν τα έξτρα λεφτά. Πολλούς δε όπως εμένα με εκνευριζουν κιόλας...
Υγ οι διαφημίσεις του αντροιντ εξαφανιζονται εντελώς με ένα ΤΖΑΠΑ αντμπλοκερ... Δεν τίθεται κάνα θέμα. Μιλάμε για 1 μιν διαδικασία
 
Τελευταία τροποποίηση:

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.258
Κριτικές
2
Like
2.043
Πόντοι
216
Κοιτα να δεις!Αυτα που λες εσυ,τα ελεγα κ γω!Ομως εκανα την υπέρβαση,κυριως στο μυαλο μου,ωστε να πληρωσω αυτα τα λεφτα για κινητο!

Πιστεψε με πως διαψεύδει τετοιες αποψεις η Apple!Η συσκευη ειναι αλλου εντελως!

Το 2019 που το αγορασα ζουσα Γερμανια,το android του xiaomi οταν του ζήταγα gps μαλακιζοταν,το iPhone με το που πατας «έναρξη» στο gps χρονι ετσι κ σ δειχνει το στίγμα και την κατευθυνση.Το android για να χρονιστει επρεπε να καλύψεις μια αποσταση και με το αυτοκινητο αυτο δεν ειναι εφικτό !

Τα αεροπορικά εισιτηρια τα έκλεινα απ το κινητο …Το περιβαλλον χαοτικό…Το android γαμιοταν κυριολεκτικα στις διαφημισεις…Πολυ πιο Σοβαρα τα πραγματα στο iOS!

Ειχα android των 200€ και πηρα iPhone των 1250€, Οποτε δεν ειναι αντικειμενικός δείκτης αλλα το iPhone δεν σκαλώνει ΠΟΤΕ,δεν αργεί να φορτώσει,δεν κανει ενημερωση ενω κανεις αλλη δουλεια…Το τηλεφωνο παει σφαιρα!

Οι τραπεζες που ειχα ηταν ιντερνετικές!Δεν υπηρχε καμμια με φυσική παρουσια.

Εδω νομιζω λήξαν ολα για μενα,σαφως και στην καμερα αλλα κλαιν μαιν το θεμα καμερα θα σ πω!

Το Android μου βγαζε την ψυχη…Εκανε μαλακιες…συγκριτικα με το iOS ηταν επικίνδυνο…

Το iPhone ειναι πολυ σοβαρό με τις τραπεζικές εφαρμογες,εχει πολυ εύχρηστο κ ξεκάθαρο περιβαλλον.

Αυτα!
Κοίταξε... Απο το 2019 μέχρι σήμερα, έχουν, όπως καταλαβαίνεις, αλλάξει δραματικά κάποια πράγματα, όσον αφορά την τεχνολογία, κυρίως την τεχνολογία φορητών υπολογιστικών συσκευών, ή, αλλιώς, smartphones. Δε θα σταθώ σε διαφημίσεις, γιατί, υποψιάζομαι, οτι το αν τρως διαφημίσεις ή οχι, εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό και απο τον κατασκευαστή της συσκευής, και σε ποιο βαθμό έχει πειράξει τον πυρήνα του λειτουργικού. Θα σταθώ στο κομμάτι "αργεί να φορτώσει" και "δεν κάνει ενημέρωση ενω κάνεις άλλη δουλειά".
Η βασική μου συσκευή είναι Samsung, αλλά για τη δουλειά (αποθήκη και κοπή τυριών σε super market) έχω ένα φτηνό Vodafone N8, που το είχα πάρει τσάμπα με το συμβόλαιο πριν απο κανένα χρόνο. Μιλάμε για τον ορισμό της μπακατέλας. Παρ'όλα αυτά, τόσο σε λειτουργία GPS, όσο και σε e-banking, ακόμα και για να ποστάρω εδώ, να βλεφαριάζω μουνίτσες στο instagram, δουλεύει μια χαρά. Καλύτερα απ'οτι θα περίμενα απο τα τεχνικά χαρακτηριστικά της συσκευής. Ακρίβεια στίγματος στο GPS άμεση, συγχρονισμός άμεσος, e-banking με δακτυλικό αποτύπωμα και virtual χρεωστική απ'ευθείας απο τη συσκευή όποτε χρειάζομαι, streaming media με μηδενικό bufferring, ακόμα και χωρίς wifi ενεργό και επιλογή να παγώσω τις ενημερώσεις εαν υπάρχει ανοιχτή εφαρμογή.
Σίγουρα, πριν απο μερικά χρόνια, με το android λιγότερο ραφιναρισμένο προς την πλευρά της αποδοτικότητας και αξιοπιστίας σε σχέση με σήμερα, πολλά κινητά είχαν τρομερές ατέλειες, οι οποίες στην πορεία σχεδόν εξαφανίστηκαν.
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.258
Κριτικές
2
Like
2.043
Πόντοι
216
Παιδια ο Ζερβουδάκης αξίζει να πάρεις τηλ απο αυτον ???
Εξαρτάται...
Αν θες ένα κινητό για κανένα γερόντι ή κάτι που δε θα κλαίς αν το χάσεις, ή ένα πολύ βασικό κινητό για τις καταδρομικές, τότε ναι. Όσο αξίζει και ο κάθε αντίστοιχος πωλητής δηλαδή... αν πάλι θέλεις να πάρεις smartphone τότέ... μάλλον όχι. Είτε θα σου χώσει τιμές που τσούζουν, και χωρίς λιπαντικό, είτε θα σου πλασάρει φασόν κινεζιά με Zer brandname που τα παραγγέλνει με το δεκάκιλο.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.888
Πόντοι
3.846
Εντάξει έχει δουλέψει ο άλλος με ένα κινητό κινεζια και έβγαλε συμπέρασμα ότι όλα τα Android γαμιουνται στις διαφημίσεις...
Έλεος ρε παιδιά, μην γράφετε μαλακιες αν δεν έχετε δουλέψει 3-4 συσκευές για χρόνια, ώστε να έχετε περάσει από διαφορετικά μοντέλα και με διαφορετικά λειτουργικά.

Λοιπόν τα πράγματα έχουν ως εξής. Έχω αλλάξει 7-8 συσκευές Android (κινητά και τάμπλετ) και έχω παίξει με IPhone για μερικούς μήνες, ενώ δουλεύω πάνω σε Imac και MacBook σύνολο 4 χρόνια.
Και ισχύει ότι τα Mac/Iphone δεν κολλάνε πουθενά.
Όμως είναι πανάκριβα.

Κάνεις την ίδια δουλειά με Android κινητά στην μισή τιμή; Εννοείται. Απλά δεν θα είναι το ίδιο γρήγορα ή δεν θα παίρνουν το ίδιο καλό φωτογραφίες.

Είναι πιο εύχρηστα τα Android; Εννοείται! Περνάς μουσική, βίντεο, φώτο πανεύκολα από Η/Υ ή στικακι κλπ.
Στα iPhone σου βγάζει την πίστη να συνεργαστεί με άλλες συσκευές.

Και δουλεύω πάνω από 4 χρόνια σε Android κινητά με πληρωμές μόνο μέσω κινητού αντί για χρήση πιστωτικής κάρτας με χιλιάδες ευρώ να έχουν πληρωθεί από Revolut μέσω κινητού. Κανένα θέμα ασφάλειας. Επίσης πολύ χρήση Gps σε ταξίδια, χρήση email κλπ
 

gpap59

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2009
Μηνύματα
240
Κριτικές
18
Like
1.328
Πόντοι
211
Ηονη επιλογή είναι το poco f3 ειδικά 8/256
Οτι άλλο κάτω των 800ε σαφώς υποδεέστερο. Τα πιο ακριβά στα 1000 ευρώ δηλ. Πάνω, έχουν απλά πιο καλύτερη κάμερα... Τίποτα πρακτικά πιο πολύ...
Εννοείται και το f4 που θα βγει τώρα αλλά δεν έχει κάτι καλύτερο από το f3....
Το απόλυτο vfm
Παλληκάρια,ειχα απο Φεβρουάριο του 2022 το POCO F3 με 128 GB και με NFC και το ειχα και για να εισπράττω απο τις κάρτες των πελατών. Την περασμένη εβδομάδα μου το έκλεψαν...δυστυχως. Παρήγγειλα ενα ίδιο λοιπόν 8/8/22 και οταν το πήρα δεν ειδα το εικονίδιο για το NFC και το αδειασα και το εκλεισα. ΠΑρήγγειλα ξανά ζητώντας να μου πιστοποιήσουν πως αυτο θα έχει NFC και έγινε ετσι. Διαπίστωσα όμως πως και το πρώτο τελικά είχε NFC οπότε μου εμειναν δυο ίδια F3 . Πουλάω λοιπόν το ένα ολοκαίνουργιο στο κουτί του και με θηκη προστασίας με απόδειξη αγοράς 8/8/22 300 ευρω
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.771
Πόντοι
2.306
Παλληκάρια,ειχα απο Φεβρουάριο του 2022 το POCO F3 με 128 GB και με NFC και το ειχα και για να εισπράττω απο τις κάρτες των πελατών. Την περασμένη εβδομάδα μου το έκλεψαν...δυστυχως. Παρήγγειλα ενα ίδιο λοιπόν 8/8/22 και οταν το πήρα δεν ειδα το εικονίδιο για το NFC και το αδειασα και το εκλεισα. ΠΑρήγγειλα ξανά ζητώντας να μου πιστοποιήσουν πως αυτο θα έχει NFC και έγινε ετσι. Διαπίστωσα όμως πως και το πρώτο τελικά είχε NFC οπότε μου εμειναν δυο ίδια F3 . Πουλάω λοιπόν το ένα ολοκαίνουργιο στο κουτί του και με θηκη προστασίας με απόδειξη αγοράς 8/8/22 300 ευρω
Κράτα το, θα στο ξανακλέψουν.
Και εγώ είχα ενα crypton. μου το έκλεψαν. ξαναπήρα crypton μου το ξαναέκλεψαν. Έτσι είστε ρε πουστηδες, έπρεπε να είχα πάρει δύο.
 

gpap59

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2009
Μηνύματα
240
Κριτικές
18
Like
1.328
Πόντοι
211
Κράτα το, θα στο ξανακλέψουν.
Και εγώ είχα ενα crypton. μου το έκλεψαν. ξαναπήρα crypton μου το ξαναέκλεψαν. Έτσι είστε ρε πουστηδες, έπρεπε να είχα πάρει δύο.
Ετσι λες ε? Πλάκα θα εχει...αλλα δεν ειναι καιρός να δεσμεύω λεφτα μονο με αυτήν την προοπτική....
 

flyman29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2009
Μηνύματα
1.200
Like
3.437
Πόντοι
456
Υπάρχει android συσκευή που να μην είναι κινέζικη; Τα motorola made in china είναι;
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.868
Κριτικές
6
Like
3.603
Πόντοι
736
Υπάρχει android συσκευή που να μην είναι κινέζικη; Τα motorola made in china είναι;
Δεν ξέρω , πάντως Motorola είχα πάρει εγω πριν 3-4 χρόνια το moto E4 plus κάπως έτσι , καλό βγήκε το έχω μέχρι και σήμερα ... το μόνο κακό είναι οτι σε motorola δεν βρίσκεις εύκολα θήκες , ούτε απο εκεί που το πήρα είχαν ούτε και σε άλλα μαγαζιά που έψαξα στην πορεία :confused:

Δεν ξέρω βέβαια αν έχει αλλάξει αυτό με τις θήκες στα καινούργια motorola μήπως φέρνουν τώρα.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.888
Πόντοι
3.846
Υπάρχει android συσκευή που να μην είναι κινέζικη; Τα motorola made in china είναι;
Κατασκευή λες ή σαν σχέδιο και σύλληψη;
Εκτός Android, tο Iphone στην Κίνα φτια΄χνεται, αλλά η Apple είναι Αμερικάνικη.
Η Samsung κορεάτικη.
Τι ψάχνεις ακριβώς;
 

flyman29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2009
Μηνύματα
1.200
Like
3.437
Πόντοι
456
Κατασκευή λες ή σαν σχέδιο και σύλληψη;
Εκτός Android, tο Iphone στην Κίνα φτια΄χνεται, αλλά η Apple είναι Αμερικάνικη.
Η Samsung κορεάτικη.
Τι ψάχνεις ακριβώς;
Καθαρό android ή αλλο λογισμικό όπως το symbian της ΝΟΚΙΑ ή το blackberry παλαιότερα που να μην είναι σε κορεάτικη ή κινέζικη συσκευή. Apple όχι για λόγους που ανέφεραν και άλλοι παραπάνω.
Βασικές λειτουργίες smatphone δηλαδή σε ποιοτική συσκευή.

Για πιο λόγο; Φαίνεται χαζό αλλά για ασφάλεια πιο πολύ, προσωπικά δεδομένα κτλ Για τα κινέζικα τόσα ακούγονται και τα κορεάτικα είναι πολύ εμπορικά τουλάχιστον από ότι κατάλαβα τα Motorola είναι αμερικάνικα και έχουν καθαρό android.

Προτιμώ να έχω ένα τέτοιο τηλέφωνο και να διάφορες τρέχω εφαρμογές σε ένα τάμπλετ της πούτσας παρά σε smartphone.

Είχα ένα samsung αλλά μου έσπασε και ενεργοποίησα πάλι ένα παλιό ΝΟΚΙΑ με symbian που είχα. Ανθεκτικό, έχει email gps κτλ η μπαταρία κρατάει αιώνες αλλά σέρνεται.

Υπάρχουν κινητά που να τρέχουν Ubuntu Symbian κτλ ακόμα ή κάποια ευρωπαική μάρκα τουλάχιστο με καθαρό android; Αυτό επειδή στην Ευρώπη έχουν τα προσωπικά δεδομένα σοβαρά υπόψη και αν δεν εγκαταστήσεις και τίποτα παπαροεφαρμογές είσαι ασφαλής πιστεύω.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom