Νέα

Σε ποιούς απευθύνονται τα νεόδμητα ακίνητα;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Σαλονικιος
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 254
  • Εμφανίσεις 16K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

srek7

Ανώτατος
Εγγρ.
25 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.044
Κριτικές
63
Like
17.948
Πόντοι
17.785
για ποιον λογο ομως;
πράγματι και στις ευρωπαικές χώρες κυρίως με νοίκι λειτουργεί η στέγαση
ποια ειναι η νοοτροπία πίσω από αυτό;πόσο κακό δηλαδή είναι να έχει ο κόσμος δική του στέγη;
Ισως μας θέλουν οσο πιο φτωχους κα ευαλωτους γίνετε ωστε να μας ποδηγετουν καλύτερα.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Δεν πάει με την περιοχή ρε μάστορα. Fix είναι αυτό. Ο μόνος περιορισμός είναι η αγορά σε παραμεθόριες περιοχές.
Εχεις μεινει πίσω! Αλλαξε απο το φετος. Εχω ακίνητα και ξέρω!

 

Readytogo22

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2022
Μηνύματα
1.163
Like
2.065
Πόντοι
456
Σχετικό / άσχετο εγώ προσωπικά έπαθα πλάκα με τα airbnb. Ποιος μένει σε τόσα πολλά ; Πόσοι επισκέπτες και πόσα ζευγαράκια ; Βλέπεις ακόμα και σε κατσικοχώρια να γίνονται και να είναι γεμάτα κριτικές. Τι φάση ;
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.708
Like
17.844
Πόντοι
3.656
.Αθηνα άστο νομίζουν ότι έγιναν Παρίσι!με 70χιλιαρικα στην Αθήνα ούτε παράγκα στο..Μενίδι δεν αγοράζεις!
Αττική βρίσκεις με 70Κ διαμέρισμα.
Σε ολόκληρη την παλιά εκλογική περιφέρεια β' πειραιώς (εκτός κορυδαλλό ίσως)
στο παλιό υπόλοιπο αττικής σε νεα λιόσσια, ασπρόπυργο , μενίδι , καματερό , σε νέα ιωνία , μεταμόρφωση , ηράκλειο στις άκρες ,
φυσικά παραέξω χασιά (φυλή) , πιο κεντρικά αγιούς αναργύρους, εντός δήμου αθηναίων ακαδημία πλάτωνος, σεπόλια, πλατεία βάθη, λιοσσίων ,
αχαρνών


Τι θες δηλαδή ; Να πάρεις στην πλάκα ; Στη γλυφάδα ;;
 

ELMOUNIO

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Οκτ 2016
Μηνύματα
799
Κριτικές
1
Like
1.748
Πόντοι
486
Ανοίγω ένα θέμα και θα ήθελα απόψεις σχετικά με το τι συμβαίνει πλέον στην αγορά ακινήτων που και σε απλές περιοχές πλέον όπως Άγιος Δημήτριος πανορμου οι τιμές έχουν φτάσει τις 6.000 ευρώ το
Τ.μ και στο Παγκράτι ακόμη και τις 10.000 το τετραγωνικό .
Σε ποιους απευθύνονται ποιος τα αγοράζει
Φίλε μου πλέον σε αυτές τις περιοχές που αναφέρεις ζωγράφου Καισαριανή Βύρωνας κλπ σε λίγα χρόνια θα έρθει και το μέτρο επίσης είναι κοντά και τα πανεπιστήμια οπότε πάντα οι τιμές ήταν στα ύψη
 

KALLIMAXOS

Μέγας
Εγγρ.
9 Νοε 2013
Μηνύματα
6.265
Κριτικές
26
Like
11.297
Πόντοι
4.746
Καλα και τα νεοδμητα εχουν θεμετα υπαρχουν και αυτοι που δεν ξερουν απο οικοδομη , λενε καινουργια σπιτι εχει εκεινο το αλλο .Εδω ερχεται το φαινομενο Τουρκια ειδαμε πολλα νεοδμητα να φευγουν σαν τραπουλοχαρτα στον προσφατο σεισμο , αρα παιζει ρολο ποιος τα φτιαχνει και με τι υλικα τα φτιαχνει .
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.708
Like
17.844
Πόντοι
3.656
Φίλε μου πλέον σε αυτές τις περιοχές που αναφέρεις ζωγράφου Καισαριανή Βύρωνας κλπ σε λίγα χρόνια θα έρθει και το μέτρο επίσης είναι κοντά και τα πανεπιστήμια οπότε πάντα οι τιμές ήταν στα ύψη


Καλά .... εγώ εκεί δεν θέλω ούτε για εκμετάλευση ..... δεν μπορεί να πάει κανείς εκεί ειδικά αν έχει ΙΧ .... πρέπει να είναι σκραπ ΙΧ ....
και πάλι μισή ώρα αν το παρκάρεις εκεί θα γίνει σαν να ήταν στη γάζα .........
 

ELMOUNIO

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Οκτ 2016
Μηνύματα
799
Κριτικές
1
Like
1.748
Πόντοι
486
Καλά .... εγώ εκεί δεν θέλω ούτε για εκμετάλευση ..... δεν μπορεί να πάει κανείς εκεί ειδικά αν έχει ΙΧ .... πρέπει να είναι σκραπ ΙΧ ....
και πάλι μισή ώρα αν το παρκάρεις εκεί θα γίνει σαν να ήταν στη γάζα .........
Χαχαχχα ισχύει αλλά πιστεύω στην Αθήνα το παρκάρισμα είναι γενικό πρόβλημα φίλε μου .για εκμετάλλευση θα πω τι αντίθετο είναι ωραίες περιοχες Καισαριανή και ζωγράφου προς τον περιφερειακό κοντά βρίσκεις σπιταρωνες
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.949
Κριτικές
27
Like
2.390
Πόντοι
6.955
Βούλα. Ανω Γλυφάδα, Γλυφάδα κι Ελληνικό σηκώνονται πολυτελέστατες πολυκατοικίες. Ακόμη και οι ίδιοι οι ντόπιοι κάτοικοι των περιοχών έχουν δυσανασχετίσει με την κατάσταση. Αγοραστές είναι στο συντριπτικό ποσοστό ξένοι από Κίνα, Ισραήλ, Λίβανο, Τουρκία που αγοράζουν για να πάρουν την golden visa.
Για το ποιος αγοράζει αυτά τα ακίνητα μου λύθηκε η απορία. Πως μπορούν κι αγοράζουν τόσα πολλά καινούργια αυτοκίνητα δεν έχω καταλάβει ακόμα.
 

srek7

Ανώτατος
Εγγρ.
25 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.044
Κριτικές
63
Like
17.948
Πόντοι
17.785
Βούλα. Ανω Γλυφάδα, Γλυφάδα κι Ελληνικό σηκώνονται πολυτελέστατες πολυκατοικίες. Ακόμη και οι ίδιοι οι ντόπιοι κάτοικοι των περιοχών έχουν δυσανασχετίσει με την κατάσταση. Αγοραστές είναι στο συντριπτικό ποσοστό ξένοι από Κίνα, Ισραήλ, Λίβανο, Τουρκία που αγοράζουν για να πάρουν την golden visa.
Για το ποιος αγοράζει αυτά τα ακίνητα μου λύθηκε η απορία. Πως μπορούν κι αγοράζουν τόσα πολλά καινούργια αυτοκίνητα δεν έχω καταλάβει ακόμα.
Ετσι όπως το λες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: j 1973

funkyxxxxx

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.534
Κριτικές
1
Like
3.105
Πόντοι
456
Βούλα. Ανω Γλυφάδα, Γλυφάδα κι Ελληνικό σηκώνονται πολυτελέστατες πολυκατοικίες. Ακόμη και οι ίδιοι οι ντόπιοι κάτοικοι των περιοχών έχουν δυσανασχετίσει με την κατάσταση. Αγοραστές είναι στο συντριπτικό ποσοστό ξένοι από Κίνα, Ισραήλ, Λίβανο, Τουρκία που αγοράζουν για να πάρουν την golden visa.
Για το ποιος αγοράζει αυτά τα ακίνητα μου λύθηκε η απορία. Πως μπορούν κι αγοράζουν τόσα πολλά καινούργια αυτοκίνητα δεν έχω καταλάβει ακόμα.
Με leasing ειναι αρκετα απο τα αυτοκινητα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: j 1973

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.872
Κριτικές
15
Like
11.869
Πόντοι
3.846
Αττική βρίσκεις με 70Κ διαμέρισμα.
Σε ολόκληρη την παλιά εκλογική περιφέρεια β' πειραιώς (εκτός κορυδαλλό ίσως)
στο παλιό υπόλοιπο αττικής σε νεα λιόσσια, ασπρόπυργο , μενίδι , καματερό , σε νέα ιωνία , μεταμόρφωση , ηράκλειο στις άκρες ,
φυσικά παραέξω χασιά (φυλή) , πιο κεντρικά αγιούς αναργύρους, εντός δήμου αθηναίων ακαδημία πλάτωνος, σεπόλια, πλατεία βάθη, λιοσσίων ,
αχαρνών


Τι θες δηλαδή ; Να πάρεις στην πλάκα ; Στη γλυφάδα ;;
Παπαρια βρίσκεις.
Γνωστός ήθελε να αγοράσει διαμέρισμα στην Αθήνα και δεν έβρισκε τίποτα της προκοπής κάτω από 150-160κ.
Αναγκαστικά πήγε έξω από Θεσσαλονίκη για να βρει κάτι καινούριο στα 110-120κ.
 
OP
OP
Σ

Σαλονικιος

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2023
Μηνύματα
846
Like
1.822
Πόντοι
206
Βούλα. Ανω Γλυφάδα, Γλυφάδα κι Ελληνικό σηκώνονται πολυτελέστατες πολυκατοικίες. Ακόμη και οι ίδιοι οι ντόπιοι κάτοικοι των περιοχών έχουν δυσανασχετίσει με την κατάσταση. Αγοραστές είναι στο συντριπτικό ποσοστό ξένοι από Κίνα, Ισραήλ, Λίβανο, Τουρκία που αγοράζουν για να πάρουν την golden visa.
Για το ποιος αγοράζει αυτά τα ακίνητα μου λύθηκε η απορία. Πως μπορούν κι αγοράζουν τόσα πολλά καινούργια αυτοκίνητα δεν έχω καταλάβει ακόμα.
12.000 το μέτρο στην Γλυφάδα
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Παπαρια βρίσκεις.
Γνωστός ήθελε να αγοράσει διαμέρισμα στην Αθήνα και δεν έβρισκε τίποτα της προκοπής κάτω από 150-160κ.
Αναγκαστικά πήγε έξω από Θεσσαλονίκη για να βρει κάτι καινούριο στα 110-120κ.
Είδες στα λόγια μου ήρθες
 
OP
OP
Σ

Σαλονικιος

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2023
Μηνύματα
846
Like
1.822
Πόντοι
206
Φίλε μου πλέον σε αυτές τις περιοχές που αναφέρεις ζωγράφου Καισαριανή Βύρωνας κλπ σε λίγα χρόνια θα έρθει και το μέτρο επίσης είναι κοντά και τα πανεπιστήμια οπότε πάντα οι τιμές ήταν στα ύψη
Άλλο όμως 2300 το μέτρο άλλο 4.000
 
  • Like
Αντιδράσεις: j 1973

srek7

Ανώτατος
Εγγρ.
25 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.044
Κριτικές
63
Like
17.948
Πόντοι
17.785
OP
OP
Σ

Σαλονικιος

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2023
Μηνύματα
846
Like
1.822
Πόντοι
206
Έχουν πέσει όλοι να φάνε το Μητσοτάκη για το νέο νομοσχέδιο με τους ΕΕ. Κι όμως έχει ένα ελάχιστο δίκιο. Ελάχιστο μεν αλλά υπαρκτό.

Εδώ και 10+ χρόνια έχουμε φάει ΤΕΡΑΣΤΙΑ αγγούρια στον κώλο αλλά η αγορά εξακολουθεί να μην καταρρέει. Την έχουν πατήσει οι νομοταγείς πολίτες και κανένας άλλος. Άτομα που έχτισαν ένα σπίτι και ξαφνικά βρέθηκαν χωρίς προστασία με καταρρακωμένο μισθό. Το είχα γράψει και πριν μερικούς μήνες. Μόνο και μόνο η κατάργηση των 2 μισθών διέλυσε πολύ κόσμο. Και φυσικά στον ΙΤ που ο βασικός πήγε στα 450 και έβλεπες άτομα με μεγάλη εμπειρία να έχουν να αντιμετωπίσουν το δίλημμα μείωση ή απόλυση.

ΌΜΩΣ... Υπάρχει ακόμη ΜΑΥΡΟ ΧΡΗΜΑ που κινείται. Υπάρχουν ακόμη ΔΥ που χρηματίζονται - λαδώνονται πες το όπως θες. Η διαφθορά εξακολουθεί και υπάρχει σε αρκετές υπηρεσίες. Όχι στα ΚΕΠ αλλά στις γνωστές άγνωστες σαπίλες. Το ίδιο ισχύει και στο ΕΕ. Πέραν από τους ίδιους τους ΕΕ που ηθελημένα δεν κόβουν αποδείξεις έχεις και τους υπόλοιπους που λένε ότι εγώ δε στηρίζω τον κλέφτη υπουργό. Δηλαδή εγώ που σαν ΙΥ παίρνω ΧΧΧ€ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΦΑΝΕΡΑ πάω μόνος μου και λέω στον ΕΕ να τα πάρει μαύρα για να τιμωρήσω τον ΧΨΩ Υπουργό. :headbang: Το ίδιο ισχύει και για διάφορους ΙΥ που κάνουν δεύτερες δουλειές επίσης μαύρες. Πχ κάτι ντελίβερι σε μικρές πόλεις κτλ.

ΟΚ θα πέσετε να με φάτε επειδή βγάζω τον πιτσιρικά με το παπί ικανό να αγοράσει το παραπάνω διαμέρισμα. Μπορεί να μην είναι ικανός. Αλλά ικανός είναι ο μαντράς από τον οποίο θα αγοράσει την μεταχειρισμένη BMW που τα έσκασε μαύρα. Ικανός είναι το αφεντικό που τον έχει μαύρο και γλειτώνει εισφορές. Ικανός είναι ο Επιθεωρητής Εργασίας ή του ΙΚΑ που τα παίρνει να κάνει τα στραβά μάτια. Όμως ικανή είναι και η οικογένεια του ντελιβερά που δουλεύουν ΟΛΟΙ μαύρα και τη μέρα καθαρίζουν νόμιμα 1000 ο πατέρας, 800 η μάνα, 1300 τα 2 παιδιά και 120 κάθε απόγευμα οικογενειακώς από τη μαύρη εργασία. Αυτά τα 120 επί 5 μέρες τη βδομάδα και 4 εβδομάδες το μήνα μας κάνουν 2400€ το μήνα. Θέλετε 2000€; 1500€; 1000€ το μήνα; Τι ακριβώς αγοράζεις με τέτοιο δάνειο; Έχετε αναρρωτηθεί;
Μα για να αγοράσεις ακίνητο η εφορία σε παιρναει κόσκινο πλέον . Άρα το μαύρο χρήμα καμία αξία δεν έχει σε αυτήν την αγορά και σιγά άμα είχα 500Κ μην πήγαινα να αγοράσω τούβλα
 

abcxyz

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουν 2013
Μηνύματα
301
Like
525
Πόντοι
81
Πανω κατω χρειαζεσαι ενα χρονο για να σου βγαλει ο μηχανικος την ταυτοτητα ακινητου...
Χωτις την ταυτοτητα, δεν μπορεις να πουλησεις..

Οι πωλησεις επρεπε να γινονται μονο με το μητρωο κτηματολογιου, αλλα οι πολιτικοι νταβατζηδες μας, εχουν βαλει μεσα στο κολπο ολες τις επαγγελματικες συμμοριες για να φανε οσα μπορουν απο ενα ακινητο..

Η ελειψη ακινητων ειναι ψευτικη. λογω γραφειοκρατιας και γιαυτο οι τιμες ανεβαινουν τοσο πολυ.
 

fun_tou_bou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2021
Μηνύματα
764
Κριτικές
8
Like
895
Πόντοι
366
Πάντως η τράπεζα της Ελλάδος (που συνήθως πέφτει μέσα),σε έκθεση της προβλέπει άνοδο μέχρι το 2027, για περίπου 4 χρόνια ακόμα δλδ .οποτε χοντρό αγγούρι για τους αγοραστές.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom