Νέα

Προβλέψεις για την οικονομική κρίση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα trikardos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 110K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Η οικονομική κατάσταση είναι αυτή που μας παρουσιάζουν;

  • Είναι χειρότερη

    Ψήφοι: 3 100,0%
  • Είναι καλύτερη

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Είναι ακριβής

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    3

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
Η μονη ελπιδα ειναι η πρασινη αναπτυξη  :2funny: :2funny:(το εχω πει εδω και καιρο οτι η αναπτυξη θα ειναι πρασινη επειδη οι συναλλαγες θα γινονται με κατοσταευρα )

ΟΛΑ για το μαρούλι... :grin:
 

Συνημμένα

  • 100euro.jpg
    100euro.jpg
    33,4 KB · Εμφανίσεις: 14

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
17
Πόντοι
16
Ειμαι κατασκευαστης σε Ελλαδα, Ρουμανια και...εξ ανχιστειας σε Αμερικη

....γνωριζεις το cost base των κατασκευαστων αυτων (leverage/ιδια κεφαλαια);

...και στην καταναλωση πρωτων υλων οικοδομης (commodities) - αυτα ειναι απο 45-80% κατω y/y

εχουν long maturity cycles - ....

.... με το μεγαλυτερο budget deficit στην ιστορια της και double digit Ανεργια.....αλη8εια ποσο quantitative easing  ακομα; η η Bundesbak που ζητησε απ τις Γερμανικες τραπεζες, την προηγουμενη βδομαδα,

... να αναμενουν write offs το 10 στα επιπεδα των 50-60Β Eur με ενα επιπροσ8ετο write off απο CDO στα επιπεδα των 10-15 Β Euro

....γνωριζεις το xchange rate που βρισκεται;

Ούτε ο αείμνηστος RaveNM δεν χρησιμοποιούσε τόσο πολύ ξένη ορολογία :grin:
Να μας τα λες πιο λιανά, να τα καταλαβαίνουμε !
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Ειμαι κατασκευαστης σε Ελλαδα, Ρουμανια και...εξ ανχιστειας σε Αμερικη


Τελος, οσον αφορα την επισημανση σου για γηγενη παραγωγη....μαλλον χαριν αστεισμου το ανεφερες φανταζομαι  ;)
δεν θα αναφερθώ στα υπόλοιπα, δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος άλλωστε αντιπαράθεσης. Όπως σου είπα βλέπω όλη την βιομηχανία και όχι μέσα από χαρτιά ή επισημάνσεις τραπεζών.
Οπότε όταν σου μιλάω για την Ευρώπη ξέρω τι σου λέω, και όταν μιλάω για Ρουμανία ξέρω τι σου λέω. Και σου ειπα πως στη Ρουμανία η κατασκευή είναι ακόμα σε κρίση παρά τα προγράμματα που είχανε εξαγγελθεί προ ενός έτους.

Διαφωνείς όμως πως η Ελλάδα πρέπει να στραφεί στην παραγωγή; Υπάρχει άλλος τρόπος εξόδου από το τέλμα ; μη μου πεις πως δεν γίνεται. όλα γίνονται, αρκεί να θέλεις. Πας λοιπόν σε μία συζήτηση επιθυμίας και βούλησης. Ε, αν δεν έχει τη βούληση ο Ζωρζ να το κάνει, πρεπει να βρούμε άλλον.
κα΄τι τελευταίο. Το ΕΣΠΑ δεν είναι μεσο μακροπρόθεσμο μόνο. είναι πολλοί απο μία κατηγορία στο δικό σου το κομμάτι (στη μόνωση) που έχουνε υποβάλλει αιτήσεις....

Έχεις δίκιο πάντως πως όλα θα τα δούμε όχι σε 9/12 μήνες, αλλά σε 4/5 μήνες.
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
 ΥΓ Βασικα δεν θα ακουμπησουν τους ΔΥ και το λουκι θα το φανε οι εε που ειναι αισχροκερδης και φοροφυγαδες , θα φαμε ετσι μια 5ετια θα αναγκαστει να μειωσει και τους μισθους των ΔΥ και τοτε θ αφυγουν τα πολυμαγαζα και σε μια δεκαετια το ονειρο του κουμουνισμου θα γινει πραγματικοτητα. Ολοι το ιδιο εισοδημα ΜΗΔΕΝ .
σχετικό είναι αυτό. Σου λέει ο ηλεκτρολόγος, με απόδειξη 500, χωρίς απόδειξη 300. Με ποια λογική εσύ θα πεις ναι στην απόδειξη; Δεν θα πληγούν τα εισοδήματά του τόσο.
Δεν μπορεί να πλήξει κάτι που δεν έχει στοιχεία πόσο είναι η οποιαδήποτε κυβέρνηση.
Στην τελική πρέπει να έχιε και κάποια σταθερά συνισταμένη. Και αυτή είναι τα έσοδα από μισθωτούς και συνταξιούχους. Ο κλήρος πάλι σε αυτούς θα πέσει. Όπως πάντα. Τα υποόλιπα είναι ευχολόγια.
Αυτό λοιπόν που πρέπει να συνηθίσουμε είναι απλά η μείωση η δραματική των εισοδημάτων της μεσαίας τάξης.

συμφωνώ πάντως με το φίλο που μίλησε για τις επιταγές. Μια τόσο απλή κίνηση...να απαγορευτούν οι μεταχρονολογημένες όχι θεωρητικά, αλλά πρακτικά...να μην τις δέχονται καθόλοθ οι τράπεζες...
απλά και σίγουρα...
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
Ούτε ο αείμνηστος RaveNM δεν χρησιμοποιούσε τόσο πολύ ξένη ορολογία :grin:
Να μας τα λες πιο λιανά, να τα καταλαβαίνουμε !

Εχουν επίπεδο τα μέλη του Forum μας! Δεν είμαστε μόνο... μπουρδελιάρηδες! :2funny:
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
Για μένα, η λύση στο πρόβλημα των επιταγών είναι διπλή:

Κατ' αρχήν, ευθύνη ΜΟΝΟΝ του εκδότη. Γιατί, τι φταίω εγώ που την πήρα καλή την πίστη (κ είμαι οικονομικά εντάξη), κι αφού την έδωσα σε κάποιον άλλο κ τελικά δεν πληρωθεί... να είμαι συνυπεύθυνος ?
Από την άλλη όμως, συνυπευθυνότητα των Τραπεζών. Και έκδοση επιταγών από μπλοκ διαφορετικού χρώματος, με πλαφόν. Αφού δηλαδή η Τράπεζα ελέγχει την πιστοληπτική οικανότητα (τζίρους-κέρδη, δησμενή στοιχεία, εγγυήσεις κλπ) του υποψηφίου πελάτη της, να του χορηγεί το αναλόγου χρώματος μπλοκ, από το οποίο οι επιταγές που θα εκδίδει θα είναι ΕΓΓΥΗΜΕΝΕΣ 100% ΑΠΌ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ, μέχρι ενός ποσού. π.χ.
Αν έχεις μπλοκ με πράσινες σελίδες, να σε καλύπτει η τράπεζα μέχρι το ποσό των 5.000 ε.
Να ξέρει ο συναλλασόμενος ότι μέχρι αυτού του ποσού, θα εισπράξει 100% τα χρήματά του στην συμφωνημένη ημερομηνία!
Τωρα, αν εσύ κόψεις 15.000, ο άλλος την δεχτεί κ τελικά αποδειχτείς αφερέγγυος, να πληρώνει η Τράπεζα στον κομιστή της επιταγής τα 5.000 κι από κει κ πέρα η υπόθεση να παίρνει την νομική οδό...
 

PILOTENIOS

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2007
Μηνύματα
233
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Και να ξεπηδήσουν ακόμα περισσότεροι τοκογλύφοι... :grin: :headbang:

Για να εξηγούμαστε: Η επιταγή σαν αξία είναι βάση του νόμου η αναγνώριση ενός χρέους. Δηλαδή αν σε ένα απλό λευκό χαρτί γράψει ο Α ότι χρωστάει Χ λεφτά στον Β, είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο με ένα φύλλο επιταγής. Το ότι η τράπεζα τυπώνει μπλοκάκια με το λογότυπό της, δεν έχει απολύτως καμία ουσιαστική διαφορά. Άρα η τράπεζα, χρηματοδοτεί το αναγνωρισμένο μου χρέος. Χωρίς να ελέγχει αν υπάρχει αιτία, δηλαδή πραγματική συναλλαγή. Σε όλο τον κόσμο οι εταιρίες λειτουργούν με lines. Δηλαδή δηλώνεις πελάτες και προμηθευτές, προτιμολόγια ή συμβάσεις, και η τράπεζα ανήγει τις πιστώσεις κλπ κλπ. Έτσι και εσύ ασχολείσε με την ουσία της δουλειάς, και δεν υπάρχει πλασματική παραγωγή χρήματος. Αν οι τράπεζες γυρίσουν εκει τον τρόπο λειτουργίας, όσοι κάνουν business δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα, θα αλλάξει το άνοιγμά τους από επιταγές σε line. Όσοι έχουν παίξει με τις επιταγές, ασ πρόσεχαν. Θα καθαρίσει και η αγορά και θα δουλέψουν οι σοβαροί και όχι τα λαμόγια που με τα μπλοκ τυπώνουν χρήμα...
 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.219
Like
4
Πόντοι
166
Για μένα, η λύση στο πρόβλημα των επιταγών είναι διπλή:

Κατ' αρχήν, ευθύνη ΜΟΝΟΝ του εκδότη. Γιατί, τι φταίω εγώ που την πήρα καλή την πίστη (κ είμαι οικονομικά εντάξη), κι αφού την έδωσα σε κάποιον άλλο κ τελικά δεν πληρωθεί... να είμαι συνυπεύθυνος ?
Από την άλλη όμως, συνυπευθυνότητα των Τραπεζών. Και έκδοση επιταγών από μπλοκ διαφορετικού χρώματος, με πλαφόν. Αφού δηλαδή η Τράπεζα ελέγχει την πιστοληπτική οικανότητα (τζίρους-κέρδη, δησμενή στοιχεία, εγγυήσεις κλπ) του υποψηφίου πελάτη της, να του χορηγεί το αναλόγου χρώματος μπλοκ, από το οποίο οι επιταγές που θα εκδίδει θα είναι ΕΓΓΥΗΜΕΝΕΣ 100% ΑΠΌ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ, μέχρι ενός ποσού. π.χ.
Αν έχεις μπλοκ με πράσινες σελίδες, να σε καλύπτει η τράπεζα μέχρι το ποσό των 5.000 ε.
Να ξέρει ο συναλλασόμενος ότι μέχρι αυτού του ποσού, θα εισπράξει 100% τα χρήματά του στην συμφωνημένη ημερομηνία!
Τωρα, αν εσύ κόψεις 15.000, ο άλλος την δεχτεί κ τελικά αποδειχτείς αφερέγγυος, να πληρώνει η Τράπεζα στον κομιστή της επιταγής τα 5.000 κι από κει κ πέρα η υπόθεση να παίρνει την νομική οδό...
Αυτο που εχει παρεξηγηθει στην Ελλαδα ειναι πως οι επιταγες θεωρουνται ατυπη μορφη δανειου!
Δεν ειναι ετσι τα πραγματα! Οι επιταγες συμφωνα με το νομο οφειλουν να εξωφλωνται ΑΜΑ ΤΗ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙ ανεξαρτητα με το τι ημερομηνια γραφει επανω! Δηλαδη πρακτικα και νομικα οι επιταγες ισουνται με ΜΕΤΡΗΤΑ!
Το αν εσκεμμενα στην Ελλαδα εχει παρεξηγηθει ειναι αλλο μεγαλο θεμα!

Αρα αφου οι επιταγες ειναι μετρητα, ή θα πρεπει η τραπεζες να δεσμευουν ενα ποσο και να το μοιραζουν σε συγκεκριμενες επιταγες ορισμενου υψους μεχρι την καλυψη του ποσου, ή να προσημειωνουν περιουσιακα στοιχεια του αιτουντως για μπλοκ οπως ακριβως γινεται στα δανεια!

Να σου πω εγω μετα αν θα σκεφτει κανεις να εκδωσει ακαλυπτη!
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Και να ξεπηδήσουν ακόμα περισσότεροι τοκογλύφοι... :grin: :headbang:

Αντίθετα...Θα αντιμετωπιστεί επιτέλους η τοκογλυφία που γίνεται με τις μεταχρονολογημένες επιταγές...

Θυμίζω απλά ότι ο υπάρχων νόμος (του 1933) ούτε μεταχρονολόγηση προβλέπει ούτε ενεχύραση- αυτά είναι ελληναράδικες πατέντες εμπόρων και τραπεζικών στελεχών...

Και βέβαια, εκτός της ρητής απαγόρευσης της μεταχρονολόγησης θα πρέπει κάθε επιταγή να συνοδεύεται και από το σχετικό παραστατικό της εμπόρικής συναλλαγής που καλύπτει (όποτε θα μπει τέλος στις επιταγές ευκολίας) και κάθε μπλοκ επιταγών θα πρέπει να έχει κάποιο όριο ποσού, ανάλογα με τον κάτοχο...

Μια πιο μακρινή σκέψη θα ήταν να καταργηθούν τελείως οι επιταγές- από τότε που θεσπίστηκαν (Ιταλία του μεσαίωνα) έως σήμερα έχουν περάσει κάτι αιώνες...
Πιστωτικές κάρτες, εμβάσματα, ηλεκτρονικές μεταφορές είναι τα μέσα του σήμερα...Τα παραδοσιακά αξιόγραφα (επιταγές, συναλλαγματικές, γραμμάτια) πρέπει να μπουν στο μουσείο...

 

PILOTENIOS

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2007
Μηνύματα
233
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Για μένα, η λύση στο πρόβλημα των επιταγών είναι διπλή:

Κατ' αρχήν, ευθύνη ΜΟΝΟΝ του εκδότη. Γιατί, τι φταίω εγώ που την πήρα καλή την πίστη (κ είμαι οικονομικά εντάξη), κι αφού την έδωσα σε κάποιον άλλο κ τελικά δεν πληρωθεί... να είμαι συνυπεύθυνος ?
Από την άλλη όμως, συνυπευθυνότητα των Τραπεζών. Και έκδοση επιταγών από μπλοκ διαφορετικού χρώματος, με πλαφόν. Αφού δηλαδή η Τράπεζα ελέγχει την πιστοληπτική οικανότητα (τζίρους-κέρδη, δησμενή στοιχεία, εγγυήσεις κλπ) του υποψηφίου πελάτη της, να του χορηγεί το αναλόγου χρώματος μπλοκ, από το οποίο οι επιταγές που θα εκδίδει θα είναι ΕΓΓΥΗΜΕΝΕΣ 100% ΑΠΌ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ, μέχρι ενός ποσού. π.χ.
Αν έχεις μπλοκ με πράσινες σελίδες, να σε καλύπτει η τράπεζα μέχρι το ποσό των 5.000 ε.
Να ξέρει ο συναλλασόμενος ότι μέχρι αυτού του ποσού, θα εισπράξει 100% τα χρήματά του στην συμφωνημένη ημερομηνία!
Τωρα, αν εσύ κόψεις 15.000, ο άλλος την δεχτεί κ τελικά αποδειχτείς αφερέγγυος, να πληρώνει η Τράπεζα στον κομιστή της επιταγής τα 5.000 κι από κει κ πέρα η υπόθεση να παίρνει την νομική οδό...

1. Η οπισθογράφηση πρέπει να απαγορευτεί. Η μεταβίβαση χρέους δεν γίνεται με μια απλή υπογραφή. Τόσο απλά.
2. Η επιταγή ΔΕΝ είναι συναλλαγματική. Η επιταγή είναι για τα λεφτά που ΕΧΩ ΤΩΡΑ μέσα στον λογαριασμό μου και πρέπει μεταξύ του εκδότη και του λήπτη να υπάρχει αιτία δηλ. συναλλαγή. Όποιος θέλει να κόψει συναλλαγματικές, κανένα πρόβλήμα. Ο νόμος προβλέπει όλη την διαδικασία, καθώς και τις κρατήσεις εισφορές κλπ, όπως και την μεταβίβασή τους σε τράπεζα.
 

PILOTENIOS

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2007
Μηνύματα
233
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Θυμίζω απλά ότι ο υπάρχων νόμος (του 1933) ούτε μεταχρονολόγηση προβλέπει ούτε ενεχύραση-

Ο Νόμος του 1933 είναι αντιγραφή από το γερμανικό δίκαιο, όμως αυτοί από τότε έχουν προσαρμόσει τον νόμο δεκάδες φορές, ενώ εμείς....
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
γνωρίζετε ότι την μεταχρονολογημένη επιταγή μπορείς να την παρουσιάσεις στην τράπεζα και να ζητήσεις την άμεση εξαργύρωση της (προσοχή όχι εξόφληση εξαργύρωση γιατί η επιταγή υπέχει θέση χρήματος) ή την σφράγιση της σε περίπτωση μη επαρκούς υπολοίπου?
 

PILOTENIOS

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2007
Μηνύματα
233
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Εάν κοιτάξετε πίσω λέει " Θέση πρώτης οπισθογράφησης". Αυτό είναι για την μεταβίβαση στην τράπεζά ως ενέχυρο και όχι για προεξόφληση και μέχρι εκει, και όχι να έχει δυο σελίδες υπογραφές, τις οποίες υπογραφές δεν μπορεί κανένας να ελέγξει...
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
γνωρίζετε ότι την μεταχρονολογημένη επιταγή μπορείς να την παρουσιάσεις στην τράπεζα και να ζητήσεις την άμεση εξαργύρωση της (προσοχή όχι εξόφληση εξαργύρωση γιατί η επιταγή υπέχει θέση χρήματος) ή την σφράγιση της σε περίπτωση μη επαρκούς υπολοίπου?

Η επιταγή είναι πληρωτέα εν όψει ό,τι ημερομηνία και να γράφει...
Βέβαια ο εκδόσας μπορεί να σου τραβήξει ανακοπή αν βγάλεις διαταγή πληρωμής αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία...
Η λέξη εξόφληση είναι σωστή, για λόγους που βαριέμαι να εξηγήσω...
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Εάν κοιτάξετε πίσω λέει " Θέση πρώτης οπισθογράφησης". Αυτό είναι για την μεταβίβαση στην τράπεζά ως ενέχυρο και όχι για προεξόφληση και μέχρι εκει, και όχι να έχει δυο σελίδες υπογραφές, τις οποίες υπογραφές δεν μπορεί κανένας να ελέγξει...

Λάθος...
Όταν ενεχυράζουμε επιταγή, μπαίνει ειδική σφραγίδα από την τράπεζα...
Η ένδειξη "πρώτη οπισθογράφηση" είναι ακριβώς αυτό που λέει: εκεί υπογράφει ο εκδότης για να την μεταβιβάσει...
Θεωρητικά μπορούν να μπουν όσες υπογραφές θέλεις σε μια επιταγή- και όσες πιο πολλές μπουν, τόσο περισσότεροι δυνάμει πληρωτές υπάρχουν αφού ο εμφανίσας μπορεί να στραφεί κατλα όλων των προηγούμενων οπισθογράφων...
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
Λάθος...
Όταν ενεχυράζουμε επιταγή, μπαίνει ειδική σφραγίδα από την τράπεζα...
Η ένδειξη "πρώτη οπισθογράφηση" είναι ακριβώς αυτό που λέει: εκεί υπογράφει ο εκδότης για να την μεταβιβάσει...
Θεωρητικά μπορούν να μπουν όσες υπογραφές θέλεις σε μια επιταγή- και όσες πιο πολλές μπουν, τόσο περισσότεροι δυνάμει πληρωτές υπάρχουν αφού ο εμφανίσας μπορεί να στραφεί κατλα όλων των προηγούμενων οπισθογράφων...

ακριβώς.. η επιταγή είναι σαν το μετρητό.. περνάει από χέρι σε χέρι ... και ο κάθε ένας που την οπισθογραφεί είναι υπεύθυνος για το σύνολο της αξίας της
 

PILOTENIOS

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2007
Μηνύματα
233
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
ακριβώς.. η επιταγή είναι σαν το μετρητό.. περνάει από χέρι σε χέρι ... και ο κάθε ένας που την οπισθογραφεί είναι υπεύθυνος για το σύνολο της αξίας της

οκ....θα σας στείλω αυριο τις αποφάσεις του Αρείου Π. μιας και δεν τις έχω μαζί μου τώρα...γιατί έχουμε μπερδέψει το κατεστημένο με τον νόμο. Εμ δεν φταίει κανείς άλλος, οι τράπεζες φταίνε...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
ακριβώς.. η επιταγή είναι σαν το μετρητό.. περνάει από χέρι σε χέρι ... και ο κάθε ένας που την οπισθογραφεί είναι υπεύθυνος για το σύνολο της αξίας της
δλδ αμα υπογράψω ένα πλαστό χαρτονόμισμα χωρί ςνα ξέρω ότι είναι πλαστό και στο δώκω θα μπορείς να με κυνηγήσεις;
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
δλδ αμα υπογράψω ένα πλαστό χαρτονόμισμα χωρί ςνα ξέρω ότι είναι πλαστό και στο δώκω θα μπορείς να με κυνηγήσεις;

Υπόγραφή Ανεπιθύμητου σε χαρτονόμισμα;  :huh:

Σιγά ρε μην έχεις και μηχανή που κόβει χρήμα!
:2funny:  :2funny:  :2funny:

Το τραπεζογραμμάτιο (χαρτονόμισμα την καθομιλουμένη) μικρή σχέση έχει με την επιταγή...


Υ/γραφο: Για να μη μου στεναχωριέσαι Θα εισηγηθώ στον Παπακωνσταντίνου να εκδοθεί ειδική- τιμητική έκδοση του πεντακοσάευρου που θα απεικονίζει εσένα στη μία όψη και το baby gold στην άλλη και ρητό "από την παραγωγή στην κατανάλωση"
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom