Νέα

Προβλέψεις για την οικονομική κρίση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα trikardos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 110K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Η οικονομική κατάσταση είναι αυτή που μας παρουσιάζουν;

  • Είναι χειρότερη

    Ψήφοι: 3 100,0%
  • Είναι καλύτερη

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Είναι ακριβής

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    3

doken

Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2005
Μηνύματα
194
Like
0
Πόντοι
1
η λύση στο δημοόσιο είναι κατάργηση της μονιμότητας με χρεοκοπία και ανάθεση του Δημοσίου σε ιδιωτικές εταιρείες.
Τελεία.

Η Ελλάδα εάν δε χρεοκοπήσει ΔΕ ΘΑ ορθοποδήσει ποτέ.

Συμφωνώ απόλυτα ως προς την κατάργηση της μονιμότητας.Αν και πάει πολύ μακρυά η βαλίτσα διότι χρειάζεται συνταγματική αναθεώρηση.
Δεν συμφωνώ ως προς την χρεωκοπία.Βεβαίως αν συνεχίσουμε έτσι είναι θέμα χρόνου η χρεωκοπία.Η διαδικασία προς την χρεωκοπία έχει ήδη ξεκινήσει και τώρα φαίνονται τα σημαδια αυτής της "προσπάθειας". (Αδεια ταμεία κλπ)
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Φίλε δεν αναφέρομαι σε απόλυτα νούμερα αλλά σε πληθωριστικές καταστάσεις.Και τι εννοώ.Όταν εσύ των 700 ασπούμε πάρεις 1% αύξηση και η βενζίνη για να πας στη δουλειά σου αυξηθεί από την προηγούμενη χρονιά αυξηθεί 20% ή τα εισιτήρια για την συγκοινωνία κατα ανάλογο  ή περίπου ποσοστό ....και όχι μόνο αυτό αλλά και πολλά άλλα καθημερινής καταναλωσης προϊόντα ή υπηρεσίες για σκέψου τι καθαρά θα έχεις...

ΟΚ, τώρα κατάλαβα το τι εννοούσες. Πάντοτε σχεδόν υπάρχει το περιθώριο να μεταβάλλεις προσωρινά (ή μόνιμα) τις καταναλωτικές σου συνήθειες και τον τρόπο ζωής σου ώστε να ανταπεξέλθεις σε κάτι τέτοιες καταστάσεις.

ΥΓ: Εάν αυξηθούν κατά 20% όχι μόνο η βενζίνη και οι μεταφορές αλλά και πολλά άλλα όπως ένδυση, στέγαση, διατροφή, αναψυχή αλλά και διάφορά αγαθά και υπηρεσίες ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ τότε ο πληθωρισμός θα τείνει να φθάσει το 20%. Άρα θα ακολουθήσουν μοιραία και οι ελάχιστες αμοιβές. Είναι πολύ δύσκολο το ένα να πάρει την ανηφόρα και το άλλο να παρμείνει στάσιμο ή να πάρει την κατιούσα.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
doken ρε φιλαρακο...αμα εχεις γνωσεις και αρχιδια και καταφερεις να φτιαξεις ενα προτζεκτ σαν ελευθερος επαγγελματιας και το πουλησεις παιζει να βγαλεις και ενα 5000αρο.10 - 15 μερες δουλεια ειναι στο λαπτοπ σου... με δουλευεις? Τι σχεση εχουν τα 5000 με τα ψωρο1500 που παιρνουν οι δημοσιοι. Μια καλη SQL να ξερεις και σε φωναξει μια εταιρεια να της δεις το σαιτ τσιμπησες 2000αρικα...Ψυχοφαρμακα παιρνουν ναι...γιατι δεν εχουν τιποτα παραγωγικο να κανουν και εχουν παθει καταθλιψη. Που λεει ο λογος.

Δεν σε καταλαβαινω...με το κρατος θα τα βαλεις? Το κρατος εχει εκει 2-3 ψευτοαλλαζονες που εχουν σπουδασει τον Μακιαβελλι κανουν και τους υφισταμενους και ετσι παει.... ΓΑΜΑ ΤΟΥΣ. Δεν σου κλεινει κανεις τον δρομο αν θελεις να κατσις και να ψαχτεις προκειμενου να βγαεις εσυ φραγκα...αραξε κολλημα εχεις φαει με το δημοσιο.

Κοιταχτε ρε σεις τι θα κανει ο καθενας για την παρτη του επιτελους και μην κοιτατε τι σκατα κανουν οι αλλοι...κα αυτο ειναι ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ...ΑΑ ΑΥΤΟΣ διπλα εχει πιο πολλα απο εμενα...οποτε δεν καθομαι να δω και εγω για μενα πως θα αποκτησω αλλα καθομαι να κοιταξω πως να του βαλω εμποδια

καλά το πας στο δρόμο πέφτεις στη λίμνη απ τα λασπόνερα......
η λογική του βάζω περισσότερα γκολ από αυτά που τρώω δε σε πάει πουθενά όπως δεν πήγε και την Ρεάλ των γκαλάκτικος.
Το ότι μπορείς να βγάζεις 5 χιλιάρια δε σημάινει ότι κάποιοι άλλοι πρέπει να σου τρώνε τεράστια αγοραστική δύναμη εξαιτίας άλλων λαμόγιων και χαραμοφάηδων, ούτε και να πλερώνεις μια περιουσία για ανύπαρκτη υγειονομική περίθαλψη και ένα κάρο λεφτά για σύνταξη που δε θα πάρεις ποτέ.
Το αμέρικαν ντριμ που περιγράφεις τελείωσε κυρίως γιατί αυτοί που το εφάρμοσαν είχαν μια ολόκληρη έτερη ήπειρο να τους πλερώνει τα σπασμένα. Ακόμα κι έτσι όμως χρεοκόπησαν.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Συμφωνώ απόλυτα ως προς την κατάργηση της μονιμότητας.Αν και πάει πολύ μακρυά η βαλίτσα διότι χρειάζεται συνταγματική αναθεώρηση.
Δεν συμφωνώ ως προς την χρεωκοπία.Βεβαίως αν συνεχίσουμε έτσι είναι θέμα χρόνου η χρεωκοπία.Η διαδικασία προς την χρεωκοπία έχει ήδη ξεκινήσει και τώρα φαίνονται τα σημαδια αυτής της "προσπάθειας". (Αδεια ταμεία κλπ)

η χρεΟκοπία μηδενίζει το κοντέρ. εάν δεν το καταλαβαίνεις δε μπορώ να στο εξηγήσω αλλέως.
Δε μπορείς να λειτουργείς οικονομικά ΜΟΝΟ με συναισθηματικά κριτήρια.
το εθνικό άρθρο 44 είναι αυτό που θα σε σώσει.
Αλλως ΑΕΚ θα μείνεις μια ζωή.
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.435
Κριτικές
61
Like
42.559
Πόντοι
22.785
η χρεΟκοπία μηδενίζει το κοντέρ. εάν δεν το καταλαβαίνεις δε μπορώ να στο εξηγήσω αλλέως.
Δε μπορείς να λειτουργείς οικονομικά ΜΟΝΟ με συναισθηματικά κριτήρια.
το εθνικό άρθρο 44 είναι αυτό που θα σε σώσει.
Αλλως ΑΕΚ θα μείνεις μια ζωή.

Μήν γένεσθαι κακός άγαπητέ !!!!!! έβαλε φρένο... :-* :-*
 

foufoutos_30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2009
Μηνύματα
12.375
Like
34
Πόντοι
166
κάποιοι ευθύνονται για την κατάσταση που έχουμε φτάσει τώρα..στο σκαμνί όλοι οι υπάιτιοι (όσοι ζούν, γιατί κάποιοι αφού τα έδωσαν όλα και δανείστηκαν ένα σκασμό λεφτά δίχως κανέναν ενδοιασμό,αποδοίμησαν) με το φώς της ανάκρισης από πάνω τους και ανάκριση απο τον μικρούτσικο σε διακαναλική σύνδεση!! :headbang:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Μήν γένεσθαι κακός άγαπητέ !!!!!! έβαλε φρένο... :-* :-*

στην Ελλάδα της μαγκιάς του τσαμπουκά και των γαμιάδων, οι γενναίες και υγιείς αποφάσεις είναι ουτοπία. 
ρόδα, χάντρα και κλανιά,
μούφα, πούτσα, λαμογιά.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
κάποιοι ευθύνονται για την κατάσταση που έχουμε φτάσει τώρα..στο σκαμνί όλοι οι υπάιτιοι (όσοι ζούν, γιατί κάποιοι αφού τα έδωσαν όλα και δανείστηκαν ένα σκασμό λεφτά δίχως κανέναν ενδοιασμό,αποδοίμησαν) με το φώς της ανάκρισης από πάνω τους και ανάκριση απο τον μικρούτσικο σε διακαναλική σύνδεση!! :headbang:

οι δικαστικοί μαραθώνιοι δεν παράγουν ούτε έργο ούτε μέλλον.
περαστικά.
 

doken

Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2005
Μηνύματα
194
Like
0
Πόντοι
1
doken ρε φιλαρακο...αμα εχεις γνωσεις και αρχιδια και καταφερεις να φτιαξεις ενα προτζεκτ σαν ελευθερος επαγγελματιας και το πουλησεις παιζει να βγαλεις και ενα 5000αρο.10 - 15 μερες δουλεια ειναι στο λαπτοπ σου... με δουλευεις? Τι σχεση εχουν τα 5000 με τα ψωρο1500 που παιρνουν οι δημοσιοι. Μια καλη SQL να ξερεις και σε φωναξει μια εταιρεια να της δεις το σαιτ τσιμπησες 2000αρικα...Ψυχοφαρμακα παιρνουν ναι...γιατι δεν εχουν τιποτα παραγωγικο να κανουν και εχουν παθει καταθλιψη. Που λεει ο λογος.

Δεν σε καταλαβαινω...με το κρατος θα τα βαλεις? Το κρατος εχει εκει 2-3 ψευτοαλλαζονες που εχουν σπουδασει τον Μακιαβελλι κανουν και τους υφισταμενους και ετσι παει.... ΓΑΜΑ ΤΟΥΣ. Δεν σου κλεινει κανεις τον δρομο αν θελεις να κατσεις και να ψαχτεις προκειμενου να βγαλεις εσυ φραγκα...αραξε κολλημα εχεις φαει με το δημοσιο.

Κοιταχτε ρε σεις τι θα κανει ο καθενας για την παρτη του επιτελους και μην κοιτατε τι σκατα κανουν οι αλλοι...κα αυτο ειναι ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ...ΑΑ ΑΥΤΟΣ διπλα εχει πιο πολλα απο εμενα...οποτε δεν καθομαι να δω και εγω για μενα πως θα αποκτησω αλλα καθομαι να κοιταξω πως να του βαλω εμποδια

Εν κατακλειδι συμφωνω απολυτα με τον περσονανονγκρατα...ο πουστοελληναρας του δημοσιου αν δεν αναγκαστει να δουλεψει...δεν θα το κανει ποτε...η ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΩΘΕΙ ΤΟΥΣ ΑΘΡΩΠΟΥΣ και οσο ειναι στην λασκα θα κανουν ΝΟΥΜΕΡΑ κ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙΑ.

Μα φίλε μου δεν έχει να κάνει το θέμα μας με το πως θα βγάλω λεφτά εγώ ή με ποιους τρόπους θα βγάλει κάποιος λεφτά.Δεν είναι εκεί το αντικείμενο της παρούσας συζήτησης.Εγώ σου λέω ότι αυτοί την στιγμή το κόστος γενικά για την λειτουργία του κράτους είναι εξωπραγματικό και αντιστρόφως ανάλογο με τις υπηρεσίες που προσφέρει και πέφτει το βάρος της συντήρησης του σε ιδιωτικούς και ελεύθερους επαγγελματίας.Πραγμα το οποίο εγώ προσωπικά θεωρώ άδικο.Ασφαλώς δεν έχω πρόθεση να τα βάλω με το κράτος αλλά δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να έχω και άποψη...Δεν είμαι βέβαια αναρχικός ή ότιδήποτε ακραίο πολιτικά και απλά εκφράζω μια αποψη που πιστεύω ή νόμίζω (ότι θέλεις) ότι αντανακλά την πραγματικότητα.
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.435
Κριτικές
61
Like
42.559
Πόντοι
22.785
στην Ελλάδα της μαγκιάς του τσαμπουκά και των γαμιάδων, οι γενναίες και υγιείς αποφάσεις είναι ουτοπία. 
ρόδα, χάντρα και κλανιά,
μούφα, πούτσα, λαμογιά.

Έτσι ένημερωθήκαμε πρώτα, ότι έχουμε να αντιμετωπίσουμε μία ασύμμετρη απειλή!!!!!!!

Πράγματι, ως τώρα είχαμε συνηθίσει να αντιμετωπίζουμε μόνο τις συμμετρικές,
τώρα μας τα χάλασε λίγο η έλλειψη σχήματος!!!!!!!! μίζες .....

[size=17pt]ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ !!!!!!!![/size]
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Μα φίλε μου δεν έχει να κάνει το θέμα μας με το πως θα βγάλω λεφτά εγώ ή με ποιους τρόπους θα βγάλει κάποιος λεφτά.Δεν είναι εκεί το αντικείμενο της παρούσας συζήτησης.Εγώ σου λέω ότι αυτοί την στιγμή το κόστος γενικά για την λειτουργία του κράτους είναι εξωπραγματικό και αντιστρόφως ανάλογο με τις υπηρεσίες που προσφέρει και πέφτει το βάρος της συντήρησης του σε ιδιωτικούς και ελεύθερους επαγγελματίας.Πραγμα το οποίο εγώ προσωπικά θεωρώ άδικο.Ασφαλώς δεν έχω πρόθεση να τα βάλω με το κράτος αλλά δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να έχω και άποψη...Δεν είμαι βέβαια αναρχικός ή ότιδήποτε ακραίο πολιτικά και απλά εκφράζω μια αποψη που πιστεύω ή νόμίζω (ότι θέλεις) ότι αντανακλά την πραγματικότητα.

μια χαρά τα λες.
αυτός λέει νεοφιλελεύθερες ανοησίες.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Έτσι ένημερωθήκαμε πρώτα, ότι έχουμε να αντιμετωπίσουμε μία ασύμμετρη απειλή!!!!!!!

Πράγματι, ως τώρα είχαμε συνηθίσει να αντιμετωπίζουμε μόνο τις συμμετρικές,
τώρα μας τα χάλασε λίγο η έλλειψη σχήματος!!!!!!!! μίζες .....

[size=17pt]ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ !!!!!!!![/size]

δεν ξέρω τι έχουμε να αντιμετωπίσουμε.
ξέρω ότι με τέτοιο χρέος δεν πάμε πουθενά. άλλοι θέλουν να μη χρεοκοπήσουμε για να μη χάσουν τα γκαφρά τους.
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
η χρεΟκοπία μηδενίζει το κοντέρ. εάν δεν το καταλαβαίνεις δε μπορώ να στο εξηγήσω αλλέως.
Δε μπορείς να λειτουργείς οικονομικά ΜΟΝΟ με συναισθηματικά κριτήρια.
το εθνικό άρθρο 44 είναι αυτό που θα σε σώσει.
Αλλως ΑΕΚ θα μείνεις μια ζωή.
Άντε πάλι τα ίδια...
Τα ίδια λές βρε γκαντέμη και στους Κύπριους και τους έχει πάρει η κάτω βόλτα??  :2funny: :2funny:

Πως να χρεωκοπήσουμε δηλαδής? Τι θα κάνουν αυτοί που έχουν τώρα τα ομόλογα μας, εκτός απο το να τα βάλουν στον κώλο τους.
Κοινώς, σε αφήνουν να βαρέσεις διάλυση? Και να χάσουν αυτοί το πλυντήριο της γειτονιάς  :rolleyes: :rolleyes: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.435
Κριτικές
61
Like
42.559
Πόντοι
22.785

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
doken ειναι αδικο. Δεν σου ειπα ΟΧΙ. Αλλα αυτοι που τα εκαναν αυτα ... επεσαν απο την εξουσια και δεν προκειται να την ξαναβρουν για τουλαχιστον 2 4ετιες. Θα μου πεις φαγανε τοσα...ναι αλλα αυτα που φαγανε...δεν ξερεις ποιοι θα τους τα φανε μετα....και αν θα τα φανε σε γιατρους η οχι...ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ ρε φιλε..περιμενε..ΟΛΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ...καποια στιγμη. ΑΑΑΑΡΑΞΕ. Οποιος αδικει παθαινει χειροτερα μετα. Οποιος κυνηγαει το ευκολο και την απατη...την παταει χειροτερα απο τους αλλους.

 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Άντε πάλι τα ίδια...
Τα ίδια λές βρε γκαντέμη και στους Κύπριους και τους έχει πάρει η κάτω βόλτα??  :2funny: :2funny:

Πως να χρεωκοπήσουμε δηλαδής? Τι θα κάνουν αυτοί που έχουν τώρα τα ομόλογα μας, εκτός απο το να τα βάλουν στον κώλο τους.
Κοινώς, σε αφήνουν να βαρέσεις διάλυση? Και να χάσουν αυτοί το πλυντήριο της γειτονιάς  :rolleyes: :rolleyes: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:

η πλάκα είναι ότι λέμε το ίδιο απλά εσύ είσαι κομπλεξικός και δεν το καταλαβαίνεις.
το ότι δε σε αφήνουν να χρεοκοπήσεις δεν πάει να πεί ότι δεν είναι η καλύτερη λύση.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom