Νέα

Πολύνεκρη σύγκρουση τρένων στα Τέμπη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα xxx_male
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 13K
  • Εμφανίσεις 402K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Kvel

Μέλος
Εγγρ.
30 Σεπ 2007
Μηνύματα
276
Like
756
Πόντοι
81
Στα αρχίδια τους όλα , οι τυποι δεν μασανε τ αρχιδια τους , οτι θελουν κανουν χωρις να κρατουν κανένα πρόσχημα

Ενημερωση εκπροσωπου

Ερωτηση δημοσιογραφου

Δημ = Υπαρχει η πληροφορία οτι ο γιος του Ντογιακου ειναι μετακλητος υπαλληλος του υπουργείου μεταφορών και ο κος Ντογιακος ανελαβε την ερευνα για τις συνθηκες του ατυχήματος, αν ισχυει .. που εσεις θα μας πειτε , δεν υπαρχει ενα ουσιαστικό ασυμβίβαστο ;

Εκπρ = Ο Ντογιάκος, ο γιος, ειναι μετακλητος συνεργατης απο το 2019 του παραιτηθεντως υπουργου Κο Καραμανλη , παραιτουμενος υπουργος παυει και την μετακλητη σχέση νομίζω, αλλά εδω μιλάμε για ενα ζητημα που πρεπει να το αντιμετωπίζουμε πανω απο τετοιες προσεγγίσεις ..

στο 19:00

Γνησια ΜΠΛΕ ΑΡΙΣΤΕΙΑ στα καλυτερα της. :lipsrsealed:

υγ. Εδω δεν ντραπηκαν και εκαναν και παραδοση-παραλαβη σημερα ο μπουλης με τον φιλο του Μενιου το χαρτοφυλακιο του Μεταφορων
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.646
Like
17.783
Πόντοι
3.656
6.000 ευρώ έπαιρναν οι μηχανοδηγοι τα καλά πασοκο-αντρεικα χρόνια
Αρκετοί με απολυτήριο δημοτικου
10 χιλιάρικα έπαιρναν επί Σημίτη.
6 έπαιρναν του ΗΣΑΠ.

Βέβαια ο μισθός μπορεί να ήταν 800€ και τα υπόλοιπα ... επιδόματα !
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.914
Like
17.931
Πόντοι
3.656
Συμφοιτητής της κόρης μου ηταν στο τρενο.
Ευτυχώς τη γλύτωσε γιατι καθόταν στα πίσω βαγόνια.
Οι περιγραφές του δεν αναπαράγονται γιατί είναι πολύ ακραίες,μεχρι κομμένα μέλη εβλεπε,λες και είχε γινει αεροπορικό δυστύχημα.
Εννοείται ότι δεν ξαναμπαίνει σε τρενο....

Πάντως στατιστικά είναι μάλλον αδύνατο να του ξανασυμβεί δυστύχημα.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.924
Πόντοι
3.556

Noname_GR

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2022
Μηνύματα
803
Κριτικές
5
Like
3.308
Πόντοι
726
Ναι το pliktrologionews.gr σου που σπαμαρεις ειναι ισαξια του In και του protorhema
Μηπως σου κλεβουν και ειδήσεις;
Και βλαξ και σπαμερ...
Μεινε στα μπουρδελα μονο, άλλωστε σε καταλαβαν στον κύκλο σου ποιος εισαι
θα σε παρουν πρεφα συγγενεις και φιλοι. Γιε εσενα νοιαζομαι

Ο μεγαλο...εκδοτης που :D::D::D: γαμαει και ενημερωνει στα μπουρδελα
Ρε βλάκα δεν μπορείς να καταλαβεις ένα πράγμα , υπήρχα εδώ και μιλάω με ολους . Ότι αποφάσισα πριν μια εβδομάδα να γράφω και για τα νέα δεν σημαίνει ότι έχω σάιτ βλάκα. Μιας και λες ότι έφτιαξα λογαριασμό για να δημοσιεύω.

Με έχεις ζαλίσει σε ότι γράφω να λες για ένα σάιτ. Μην με ζαλίζεις. Κατανοητό ότι είσαι δημοσιογραφος, κατανοητό ότι βρίζω τους πολιιτκους που σε πληρώνουν. Τώρα τραβά χαρακίρι για την δουλειά που κανεις ρε σκουπίδι
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


:rose: :rose: :rose:

:cry:
Πωω
 
Εγγρ.
8 Ιουν 2016
Μηνύματα
11.433
Like
7.117
Πόντοι
1.206
Συμφοιτητής της κόρης μου ηταν στο τρενο.
Ευτυχώς τη γλύτωσε γιατι καθόταν στα πίσω βαγόνια.
Οι περιγραφές του δεν αναπαράγονται γιατί είναι πολύ ακραίες,μεχρι κομμένα μέλη εβλεπε,λες και είχε γινει αεροπορικό δυστύχημα.
Εννοείται ότι δεν ξαναμπαίνει σε τρενο....
Πω ρε φίλε...Θα το θυμάται δυστυχώς σε όλη του τη ζωή
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.924
Πόντοι
3.556
Πρεπει να κανε και αλλες μαλακιες ο σταθμαρχης απ οτι λενε. Λογικα η ευθυνη του ητανε να ειναι ολη την ωρα πανω απο το καντραν, αλλα αμεσως μετα που εφυγε το τρενο ειχε επι 5.5 λεπτα τη δυνατοτητα να καταλαβει οτι εκανε λαθος στο κλειδι, απλα ριχοντας μια ματια στον πινακα. Ομως για καποιον λογο (χεσιμο, τσιπουρα, τσιγαρο, κλπ) δεν ηταν εκει.
Γενικα θα βγουν πολλα στη φορα τις επομενες μερες.
Εγιναν πολλες αλυσιδωτες μαλακιες για να φτασει να γινει αυτο το κακο.
Απο που να το πρωτοπιασεις.
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.358
Κριτικές
3
Like
7.005
Πόντοι
1.486
Όταν θα καταλαγιάσουν τα πνεύματα,πιστεύωότι θα πρέπει να συζητηθεί το ζητημα της ανάληψης νευραλγικών θέσεων από άτομα τα οποία είτε δεν εχουν τα καταλληλα προσόντα για αυτές είτε δεν εχουν την αντίστοιχη εκπαίδευση...
Στην καριερα μου ηρθα απειρες φορές σε συγκρουση με προισταμενους μου-ως χαμηλόβαθμος αξιωματικός-γιατί προσπαθούσαν να μου αναθέσουν καθήκοντα ασχετα με την εκπαιδευση και τς σπουδές μου.
Παντα βασιζόμουν στην κοσμοθεωρία του Adam Smith "Η αριστοποίηση του αποτελέσματος επιτυγχανεται με τον καταμερισμό της εργασίας",ερμηνευόμενο από εμενα ως "εκαστος στο ειδος του και ο Λουμιδης στους καφέδες".
Πήγαν να μου φορτώσουν καθήκοντα Αξιωματικού Θαλάμου Επιχειρήσεων-αποκλειστικής αρμοδιότητας Μαχιμου αξιωματικού-, καθήκοντα Αξιωματικού ...Ελικοπτέρων (!!!),Αξιωματικού ...Βλαβών (!!) με αποκορύφωμα την εκπόνηση επιτελικής μελέτης στη Σχολή Πολέμου με θέμα τη σχεδίαση της ασκησης "Παρμενίων"!
Σε όλες τις περιπτώσεις εδειχνα το διακριτικό του Οικονομικού Αξιωματικού και εξεφραζα αντιρρήσεις,εαν δεν εβγαζα ακρη,εκτελούσα την πρωτη μέρα και μετα πηγαινα καρφί στο Διοικητη/Διευθυντή/Κυβερνητη!
Μπορεί να γινόμουν σπαστικός,αλλα προφυλασσόμουν απο μαλακίες που τυχόν θα συνεβαιναν και να επαιρνα και άλλους στο λαιμό μου..Για όσους δεν ξέρουν,"εφυγε" Ελικόπτερο στη θαλασσα,από το καταστρωμα αντιτορπιλλικού γιατι εσπασαν οι κρικοι του καταστρωματος του Πλοίου στο οποίο ήταν δεμενο και τιμωρήθηκε ο ..Οικονομικός Αξιωματικός που ηταν Flight Deck Officer με αποκλειστικα καθήκοντα την απονείωση/προσνείωση του ελικοπτέρου....Δεκαετία του 80 το συμβαν..
Κανείς δεν εβγαλε αχνα,κανείς δε με τιμώρησε,απλά υποχωρησαν στα προβλεπόμενα απο τις Διαταξεις Ναυτικού καθήκοντά μου.
Με τον ιδιο τρόπο,αν ο σταθμάρχης/αχθοφόρος είχε μιλήσει δε θα θρηνούσαμε σημερα τοσες ζωές,ασχέτως εάν επρεπε να υπαρχει ενα συστημα ασφαλείας που να αποτρέπει τετοια συμβάντα...
Κατι όμως τα μνημόνια με τις απολύσεις,κατι οι ρεμούλες με τις συμβάσεις αλλα και η παχουλή μελλοντική συνταξάρα που απέβλεπε ο σταθμαρχης-άλλο αχθοφόρος και άλλο σταθμαρχης-,εφεραν τα σημερινα τραγικά αποτελέσματα...
 

koursaros66

Ανώτατος
Εγγρ.
2 Δεκ 2006
Μηνύματα
620
Κριτικές
60
Like
3.784
Πόντοι
10.335
Φίλε μου η ξεφτίλα αυτού του τραίνου είναι ντροπή για κάθε έναν μας.

Δείχνει ότι δεν είμαστε άξιοι να έχουμε και να χειριζόμαστε τρένα εμείς οι Έλληνες.

Άσε τα, Ζητω η Ελλάς, ας σκεφτεί ο κάθε ένας τι απαιτήσεις έχει τι προσφέρει και τι ζητάει.

Το δυστύχημα αυτό είναι αποτέλεσμα της παιδείας μας, της μόρφωσης μας, και της νοοτροπίας μας.

Οι μισοί Έλληνες δεν μαθαίνουμε ούτε ζώνη να φοράμε τα παιδιά μας.

Αυτό το σκατό θα το φάνε μπουκιά μπουκιά όλοι μας.

Κοροϊδεύαμε τους Τούρκους δεν έχουν αντισεισμικο κανονισμό....

Ζήτω η Ελλάς ; Γιατί; Θα ξαναβάλεις παιδί σε ελληνικό τραίνο; Θα μπεις εσύ; Γιατί ζήτω;

Αύριο θα είναι κάποιο καραβι όπως το Σάμινα μεθαύριο καμία νταλίκα όπως στα Τέμπη..... Ζήτω;
Για πια ζώνη ασφαλείας στα παιδιά μου λες . Εδώ οι Ελληναράδες πάνε τα παιδιά τους τρικαβαλο με παπί και χωρίς κράνος .
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.924
Πόντοι
3.556
Με τον ιδιο τρόπο,αν ο σταθμάρχης/αχθοφόρος είχε μιλήσει δε θα θρηνούσαμε σημερα τοσες ζωές,ασχέτως εάν επρεπε να υπαρχει ενα συστημα ασφαλείας που να αποτρέπει τετοια συμβάντα...
Κατι όμως τα μνημόνια με τις απολύσεις,κατι οι ρεμούλες με τις συμβάσεις αλλα και η παχουλή μελλοντική συνταξάρα που απέβλεπε ο σταθμαρχης-άλλο αχθοφόρος και άλλο σταθμαρχης-,εφεραν τα σημερινα τραγικά αποτελέσματα...
Προφανως επιδιωξε ο ιδιος να βρεθει στη θεση αυτη, οπως λες στην επομενη παραγραφο σου. Φαινεται και απο τον τροπο που γιορτασε το τελος της εκπαιδευσης του, δηλαδη ηταν κατι που ηθελε. Και ισως η Λαρισα να ειχε περισσοτερα λεφτα ως κεντρικοτερος σταθμος, μπορει να επεσε βυσμα και για να παει εκει και οχι σε καποιον πιο απομερο σταθμο.
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.251
Like
34.817
Πόντοι
9.931
Εν τω μεταξύ οι περισσότεροι οδηγοί λεωφορείων αστικής συγκοινωνίας τους βλέπεις να οδηγούν και ταυτόχρονα να μιλάνε στο κινητό τηλέφωνο.

:headbang:

Πλήρης ανευθυνότητα.

Αναρωτιέμαι τους έχει τραβήξει κανένας το αυτί ???

:dunno:
Το πρωι άκουγα για περιστατικο οπου ο οδηγός του λεωφορείου έστριβε τσιγάρο με το ενα χερι και το αλλο οδηγούσε!
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.348
Like
72.664
Πόντοι
12.756
Το πρωι άκουγα για περιστατικο οπου ο οδηγός του λεωφορείου έστριβε τσιγάρο με το ενα χερι και το αλλο οδηγούσε!
τυπε αυτα για τους Ελληνες οδηγους λεωφορείων ειναι βασική εκπαίδευση.. για πλακα τα κάνουν άνετα
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.351
Κριτικές
1
Like
35.430
Πόντοι
6.256
Και μπορεί το drone να διακρίνει έναν γύφτο μέσα στη νυχτα; Επιφυλάσσομαι.
Τον διακρινει απ τη βρώμα που αναδύει.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Το πρωι άκουγα για περιστατικο οπου ο οδηγός του λεωφορείου έστριβε τσιγάρο με το ενα χερι και το αλλο οδηγούσε!
Λαθος ακουσες.
Εστριβε τσιγαρο με τα δυο χερια και οδηγούσε με τους αγκώνες
 

CrazyPussyLicker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2017
Μηνύματα
665
Like
2.079
Πόντοι
446
Κανε μια ερευνα να δεις ποσα αεροπορικά δυστυχήματα εχουν γινει με υπαιτιότητα ελεγκτή και μαλιστα σε υπερσυγχρονα αεροδρόμια και οχι σε τριτοκοσμικά και μετα ελα παλι να μου πεις.

Τα συστήματα ασφαλείας και οι αυτοματισμοί δεν ειναι πανάκεια απο την στιγμη που τα χειρίζονται άνθρωποι.
Σκεψου ποσα θα γινονταν αν δεν υπηρχαν τα συστηματα ασφαλειας και οι αυτοματισμοι λοιπον.
 

koursaros66

Ανώτατος
Εγγρ.
2 Δεκ 2006
Μηνύματα
620
Κριτικές
60
Like
3.784
Πόντοι
10.335
Όταν θα καταλαγιάσουν τα πνεύματα,πιστεύωότι θα πρέπει να συζητηθεί το ζητημα της ανάληψης νευραλγικών θέσεων από άτομα τα οποία είτε δεν εχουν τα καταλληλα προσόντα για αυτές είτε δεν εχουν την αντίστοιχη εκπαίδευση...
Στην καριερα μου ηρθα απειρες φορές σε συγκρουση με προισταμενους μου-ως χαμηλόβαθμος αξιωματικός-γιατί προσπαθούσαν να μου αναθέσουν καθήκοντα ασχετα με την εκπαιδευση και τς σπουδές μου.
Παντα βασιζόμουν στην κοσμοθεωρία του Adam Smith "Η αριστοποίηση του αποτελέσματος επιτυγχανεται με τον καταμερισμό της εργασίας",ερμηνευόμενο από εμενα ως "εκαστος στο ειδος του και ο Λουμιδης στους καφέδες".
Πήγαν να μου φορτώσουν καθήκοντα Αξιωματικού Θαλάμου Επιχειρήσεων-αποκλειστικής αρμοδιότητας Μαχιμου αξιωματικού-, καθήκοντα Αξιωματικού ...Ελικοπτέρων (!!!),Αξιωματικού ...Βλαβών (!!) με αποκορύφωμα την εκπόνηση επιτελικής μελέτης στη Σχολή Πολέμου με θέμα τη σχεδίαση της ασκησης "Παρμενίων"!
Σε όλες τις περιπτώσεις εδειχνα το διακριτικό του Οικονομικού Αξιωματικού και εξεφραζα αντιρρήσεις,εαν δεν εβγαζα ακρη,εκτελούσα την πρωτη μέρα και μετα πηγαινα καρφί στο Διοικητη/Διευθυντή/Κυβερνητη!
Μπορεί να γινόμουν σπαστικός,αλλα προφυλασσόμουν απο μαλακίες που τυχόν θα συνεβαιναν και να επαιρνα και άλλους στο λαιμό μου..Για όσους δεν ξέρουν,"εφυγε" Ελικόπτερο στη θαλασσα,από το καταστρωμα αντιτορπιλλικού γιατι εσπασαν οι κρικοι του καταστρωματος του Πλοίου στο οποίο ήταν δεμενο και τιμωρήθηκε ο ..Οικονομικός Αξιωματικός που ηταν Flight Deck Officer με αποκλειστικα καθήκοντα την απονείωση/προσνείωση του ελικοπτέρου....Δεκαετία του 80 το συμβαν..
Κανείς δεν εβγαλε αχνα,κανείς δε με τιμώρησε,απλά υποχωρησαν στα προβλεπόμενα απο τις Διαταξεις Ναυτικού καθήκοντά μου.
Με τον ιδιο τρόπο,αν ο σταθμάρχης/αχθοφόρος είχε μιλήσει δε θα θρηνούσαμε σημερα τοσες ζωές,ασχέτως εάν επρεπε να υπαρχει ενα συστημα ασφαλείας που να αποτρέπει τετοια συμβάντα...
Κατι όμως τα μνημόνια με τις απολύσεις,κατι οι ρεμούλες με τις συμβάσεις αλλα και η παχουλή μελλοντική συνταξάρα που απέβλεπε ο σταθμαρχης-άλλο αχθοφόρος και άλλο σταθμαρχης-,εφεραν τα σημερινα τραγικά αποτελέσματα...
Και πολύ σωστά τα λες . Η σιωπή είναι συνενοχή . Και ο Σταθμάρχης σιώπασε …
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.251
Like
34.817
Πόντοι
9.931
Ενας σύμβουλος του οσε το πρωί στο mega έλεγε αυτό ακριβώς, ότι δεν είναι μόνο ο χαλκος που κλέβουν αλλά και όλος ο εξοπλισμός αλλά αυτό προφανώς δεν είναι δικαιολογία.

Βαλε ασφάλεια, λέει έχει κάμερες αλλά δεν έχει σημασία τα κλέβουν...επίσης σχετικά με τη σήμανση είπε ο άνθρωπος ότι υπάρχει γενικά αλλά στο συγκεκριμένο σημείο που έγινε το δυστύχημα δεν λειτουργούσε αν και σε πολλά σημεία λειτουργεί.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Ο οδηγός δεν έχει καμία ευθύνη, κάνει ακριβώς αυτό που θα του πει ο σταθμάρχης.
Για ολα υπάρχει λύση, το έγραψα και πιο πισω, τσιμπάς 5-6 γυφτους που πανε να σηκώσουν σιδηροδρομικο υλικο και τους ρίχνεις 10 χρονια φυλακη ακατέβατα χωρις αναστολές και λοιπές παπαριες. Να δεις μετα πως τους κόβονται οι κλεψιες μαχαιρι.
Αλλη λυση ειναι ένοπλη φύλαξη, οποιος πλησιάζει σε αποσταση 5-10 μετρων μια προειδοποιητικη στον αερα και αν δεν εξαφανιστει σε 30 δευτερα η επομενη επανω του. η τελευταία λυση ειναι αρκετα τραβηγμενη αφου στανταρ θα αντιδρασουν τα αριστερα κομματα.
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.949
Like
11.872
Πόντοι
3.556
Στα αρχίδια τους όλα , οι τυποι δεν μασανε τ αρχιδια τους , οτι θελουν κανουν χωρις να κρατουν κανένα πρόσχημα

Ενημερωση εκπροσωπου

Ερωτηση δημοσιογραφου

Δημ = Υπαρχει η πληροφορία οτι ο γιος του Ντογιακου ειναι μετακλητος υπαλληλος του υπουργείου μεταφορών και ο κος Ντογιακος ανελαβε την ερευνα για τις συνθηκες του ατυχήματος, αν ισχυει .. που εσεις θα μας πειτε , δεν υπαρχει ενα ουσιαστικό ασυμβίβαστο ;

Εκπρ = Ο Ντογιάκος, ο γιος, ειναι μετακλητος συνεργατης απο το 2019 του παραιτηθεντως υπουργου Κο Καραμανλη , παραιτουμενος υπουργος παυει και την μετακλητη σχέση νομίζω, αλλά εδω μιλάμε για ενα ζητημα που πρεπει να το αντιμετωπίζουμε πανω απο τετοιες προσεγγίσεις ..

στο 19:00


Η μαφία μαθαίνει από αυτούς ή αυτοί από τη μαφία ? :think:

Κάτι παίζει πάντως με τον τύπο Οικονόμου, το βλέμμα του και μόνο δεν σου εμπνέει κα΄ποιο αίσθημα να "κάτσεις" κοντά του :confused:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom