Νέα

Πολυεπιχειρηματικότητα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 259
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Επιπλεον, το αφελες εκ μερους σας ειναι οτι προσπαθειτε να σκεφτειτε εναν τροπο να μην χαθούν τα λεφτα, αν συμβει μια οικονομικη κριση.
Μα οποιαδηποτε επενδυση και να εχεις, αν καταστραφει το οικονομικο συστημα, φυσικα θα τα χασεις.
Ειτε ειναι ακινητα, μετοχες, χρυσος, καταθεσεις, μετρητα στο σεντουκι, τα παντα.
Μην σου πω οτι σε αυτην την περιπτωση η πιο ασφαλης επενδυση ειναι πεντε κοτες και δυο αγελαδες και μισο στρεμμα να καλλιεργησεις για να μην ψοφησεις απο την πεινα.
Δεν υπαρχει ασφαλης τροπος επενδυσης οταν καταστρεφεται το συμπαν.
Αρα η λογικη πρεπει να ειναι να αναζητας επενδυσεις υπο ΟΜΑΛΕΣ συνθηκες. Οι ανωμαλες φυσικα ειναι μη προβλεψιμες και αν τυχουν, τυχανε.

αυτός είναι ο λόγος που άνοιξα το θρεντ

ο καλύτερος τρόπος διασφάλισης του χρήματος είναι η διασπορά ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ, και όχι σε παρασιτικές (ακίνητα, προθεσμιακές, ομόλογα, κλπ) ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ...
 

King Of East

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2012
Μηνύματα
705
Like
8
Πόντοι
6
Άσχετο: Έχω μία απορία.. Αν γίνει εδώ στην Ελλάδα πτώχευση ή έστω κούρεμα καταθέσεων, λογικά δεν μπορούν να βρούν και αυτούς που τα έχουν βγάλει έξω; Νομίζω ότι φαίνεται η κίνηση απο την κεντρική τράπεζα..

Δε θα ήταν λίγο άδικο να "πληρώσουν τη νύφη" αυτοί που δεν είχαν άκρες και δεν μπόρεσαν να τα βγάλουν έξω; Και οι υπόλοιποι να τη σκαπουλάρουν μία χαρά;



Επιπλεον, το αφελες εκ μερους σας ειναι οτι προσπαθειτε να σκεφτειτε εναν τροπο να μην χαθούν τα λεφτα, αν συμβει μια οικονομικη κριση.
Μα οποιαδηποτε επενδυση και να εχεις, αν καταστραφει το οικονομικο συστημα, φυσικα θα τα χασεις.
Ειτε ειναι ακινητα, μετοχες, χρυσος, καταθεσεις, μετρητα στο σεντουκι, τα παντα.
Μην σου πω οτι σε αυτην την περιπτωση η πιο ασφαλης επενδυση ειναι πεντε κοτες και δυο αγελαδες και μισο στρεμμα να καλλιεργησεις για να μην ψοφησεις απο την πεινα.
Δεν υπαρχει ασφαλης τροπος επενδυσης οταν καταστρεφεται το συμπαν.
Αρα η λογικη πρεπει να ειναι να αναζητας επενδυσεις υπο ΟΜΑΛΕΣ συνθηκες. Οι ανωμαλες φυσικα ειναι μη προβλεψιμες και αν τυχουν, τυχανε.

Όταν λές καταστρέφεται το οικονομικό σύστημα μάλλον εννοείς πόλεμο.. Γιατί ούτε ο χρυσος χάνει την αξία του, ούτε τα μετρητα στο σεντούκι τα χάνεις εκτός αν σε κλέψουν, επίσης ούτε οι καταθέσεις χάνονται αν τα έχεις στο Καναδά φεριπήν..

Είστε λίγο άσχετοι η μου φαίνεται; :think:
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Άσχετο: Έχω μία απορία.. Αν γίνει εδώ στην Ελλάδα πτώχευση ή έστω κούρεμα καταθέσεων, λογικά δεν μπορούν να βρούν και αυτούς που τα έχουν βγάλει έξω; Νομίζω ότι φαίνεται η κίνηση απο την κεντρική τράπεζα..

Δε θα ήταν λίγο άδικο να "πληρώσουν τη νύφη" αυτοί που δεν είχαν άκρες και δεν μπόρεσαν να τα βγάλουν έξω; Και οι υπόλοιποι να τη σκαπουλάρουν μία χαρά;



Όταν λές καταστρέφεται το οικονομικό σύστημα μάλλον εννοείς πόλεμο.. Γιατί ούτε ο χρυσος χάνει την αξία του, ούτε τα μετρητα στο σεντούκι τα χάνεις εκτός αν σε κλέψουν, επίσης ούτε οι καταθέσεις χάνονται αν τα έχεις στο Καναδά φεριπήν..

Είστε λίγο άσχετοι η μου φαίνεται; :think:
Εγω ο ασχετος λοιπον, σκεφτομαι οτι ο χρυσος τον τελευταιο χρονο εχει χασει το 1/3 της αξιας του, τα μετρητα στο σεντουκι θα εχουν χασει την αξια τους και οι καταθεσεις δεν θα υπαρχουν οταν η τραπεζα θα ειναι κλειστη.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Φαινεται ποιος εχει βγαλει τα λεφτα εξω?
Α καλα.
 

King Of East

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2012
Μηνύματα
705
Like
8
Πόντοι
6
Εγω ο ασχετος λοιπον, σκεφτομαι οτι ο χρυσος τον τελευταιο χρονο εχει χασει το 1/3 της αξιας του, τα μετρητα στο σεντουκι θα εχουν χασει την αξια τους και οι καταθεσεις δεν θα υπαρχουν οταν η τραπεζα θα ειναι κλειστη.

Μήπως συγκρίνεις λάθος εποχές;

Για να γίνουν όλα αυτά πρέπει να ξαναβιώσουμε το 1929..
 

bestman69

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2009
Μηνύματα
2.714
Like
10
Πόντοι
16
Εγω ο ασχετος λοιπον, σκεφτομαι οτι ο χρυσος τον τελευταιο χρονο εχει χασει το 1/3 της αξιας του, τα μετρητα στο σεντουκι θα εχουν χασει την αξια τους και οι καταθεσεις δεν θα υπαρχουν οταν η τραπεζα θα ειναι κλειστη.

Σε ένα πρόσφατο σχόλιο του ο Πρετεντέρης είχε πει ότι μπαίνουμε σε μια εποχή αβεβαιότητας σχετικά με το χρήμα. Δεν θα υπάρχει μεριά απολύτως safe και failproof για να βάζεις τα λεφτά και να αράζεις.
 

King Of East

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2012
Μηνύματα
705
Like
8
Πόντοι
6
Σε ένα πρόσφατο σχόλιο του ο Πρετεντέρης είχε πει ότι μπαίνουμε σε μια εποχή αβεβαιότητας σχετικά με το χρήμα. Δεν θα υπάρχει μεριά απολύτως safe και failproof για να βάζεις τα λεφτά και να αράζεις.

Και όμως φίλε μου, υπάρχουν ασφαλείς τρόποι.. Εδώ πάμπλουτοι για να τα κρύψουν, τα έχουν επενδύσει σε χρυσό στην Ιαπωνία και σε ομόλογα σε ναυτιλιακές εταιρείες. (αν δεν κάνω λάθος)

Και έτσι δεν μπορεί να τα βρεί κανένας..
Βέβαια αυτοί έχουν άριστους νομικούς συμβούλους.

Εσείς εδώ με αυτά που λέτε, μου δίνετε την εντύπωση ότι είστε απόφοιτοι γυμνασίου.. :2funny:
 

bestman69

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2009
Μηνύματα
2.714
Like
10
Πόντοι
16
Και όμως φίλε μου, υπάρχουν ασφαλείς τρόποι.. Εδώ πάμπλουτοι για να τα κρύψουν, τα έχουν επενδύσει σε χρυσό στην Ιαπωνία και σε ομόλογα σε ναυτιλιακές εταιρείες. (αν δεν κάνω λάθος)

Και έτσι δεν μπορεί να τα βρεί κανένας..
Βέβαια αυτοί έχουν άριστους νομικούς συμβούλους.

Εσείς εδώ με αυτά που λέτε, μου δίνετε την εντύπωση ότι είστε απόφοιτοι γυμνασίου.. :2funny:

Οι πάμπλουτοι που λες, έχουν στη διάθεση τους "παιχνιδάκια" τα οποία εσύ δεν θα παίξεις ποτέ, ακόμα και αν από τύχη κονομήσεις χοντρά.

Υ.Γ Όσο κι αν σε χαλάει η ιδέα όπως είπες, πήγαινε κάνε έστω καμιά δουλειά του ποδαριού. Θα σε βοηθήσει να διευρύνεις λίγο την αντίληψη σου για τον κόσμο.
 

King Of East

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2012
Μηνύματα
705
Like
8
Πόντοι
6
Υ.Γ Όσο κι αν σε χαλάει η ιδέα όπως είπες, πήγαινε κάνε έστω καμιά δουλειά του ποδαριού. Θα σε βοηθήσει να διευρύνεις λίγο την αντίληψη σου για τον κόσμο.

Έχω κάνει στο παρελθόν και μάλιστα πρίν την κρίση. Για την εμπειρία.. Άλλα τότε ήμουν 20 ετών..
 

lebesque

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2013
Μηνύματα
571
Like
0
Πόντοι
6
μια καλη επενδυση για τα χρηματα σου αυτη τη στιγμη στην ελλαδα απο οτι ακουω και μαθαινω ειναι τα επαγγελματικα ακινητα, μπορεις να βρεις για αγορα σε σουπερ τιμες ανα την ελλαδα, αν προτιμησεις τουριστικες περιοχες ακομα καλυτερα, τα νοικιαζεις και εισπρατεις ενοικια, βεβαια εχει και τα ασχημα (χαρατσια,φαπ κτλ) αλλα απο το να τα αφησεις στην τραπεζα και να ρισκαρεις με κουρεμα η να τα βγαλεις εξω παλι ρισκαροντας διαφορα πιστευω οτι ειναι πολυ καλυτερο και ποιο σιγουρο αυτο που λεω.
δεν πρόκειται να γίνει κανένα κούρεμα.
 
Εγγρ.
26 Απρ 2012
Μηνύματα
4.684
Κριτικές
8
Like
41
Πόντοι
16
δεν πρόκειται να γίνει κανένα κούρεμα.


  Αμάν αυτή η σιγουριά σας βρε παιδί μου... Βάλε κι εσύ ένα  ποσοστό πιθανοτητων, έστω μεγάλο.


  Γιατί τα ίδια λέγανε και στην Κύπρο και με αυτή τη σιγουριά.


  Και τώρα κλαίνε.
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.392
Κριτικές
1
Like
903
Πόντοι
96
Θέλω τα φώτα όσων έχουν-ασχολούνται με επιχειρήσεις.

Ερώτημα:

Μπορεί ένα φυσικό πρόσωπο να ανοίξει π.χ. 5 μαγαζιά ή επιχειρήσεις τελείως διαφορετικού είδους δραστηριότητας;

πχ έχεις 1.000.000 ευρώ και θέλεις να ανοίξεις ταυτόχρονα:

1 γυράδικο
....................
1 καθαριστήριο

Μαλλον γινεται αλλα καλύτερα να κανεις μια ΑΕ να ανηκουν στην ΑΕ όλα αυτα για φορολογικους λόγους (καλα ολοι οι λογιστες πηδανε  γκόμενες και δεν υπάρχει μισός λογιστης στο φόρουμ???).

κατα τα αλλα αν ειναι να ξεκινησεις το δικου σου sucess story με επιχειρησεις στην Αθήνα καλυτερα να φας τα λεφτα σου στις πουτάνεςς να εχεις και μια καλή αναμνηση στο νεκροκρέβατο .

 Για επενδυσεις στον τουρισμο κατι πάει και ερχεται αλλα το μύριο θα ειναι λίγο.

ΥΓ κουρεμα ηδη γινεται μεσω υπερφορολόγησης .
 

lebesque

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2013
Μηνύματα
571
Like
0
Πόντοι
6
  Αμάν αυτή η σιγουριά σας βρε παιδί μου... Βάλε κι εσύ ένα  ποσοστό πιθανοτητων, έστω μεγάλο.


  Γιατί τα ίδια λέγανε και στην Κύπρο και με αυτή τη σιγουριά.


  Και τώρα κλαίνε.
άσε , τον ήπιανε κανονικά τα μουνόσκυλα οι κυπραίοι! :2funny:
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.795
Κριτικές
25
Like
1.914
Πόντοι
2.537
Κουρεμα δεν θα γινει ΑΜΕΣΑ
Ισως στο μελλον...

Παντως, μιλαμε για ασφαλες διαστημα 2-3 ετων

Εξαιρω την περιπτωση κοινωνικης εκρηξης, ή ανοδου του ΣΥΡΙΖΑ στα πραγματα/ Εξηγιομαστε για να μην παρεξηγιομαστε

Η διαδρομη του χρηματος σαφως και αποτυπωνεται- στην Κεντρική Τραπεζα της χωρας. Πώς νομιζετε οτι ελεγχθηκαν (?) - υποτιθεται - οι τυποι της λιστας Λαγκαρντ?
 

pavlaras111

Μέλος
Εγγρ.
29 Ιαν 2012
Μηνύματα
411
Like
20
Πόντοι
1
  Αμάν αυτή η σιγουριά σας βρε παιδί μου... Βάλε κι εσύ ένα  ποσοστό πιθανοτητων, έστω μεγάλο.


  Γιατί τα ίδια λέγανε και στην Κύπρο και με αυτή τη σιγουριά.


  Και τώρα κλαίνε.


Συμφωνώ με τον ποδολάγνο ... ποτέ δεν ξέρεις ...
Πάντως κανα δυο πελάτες κυπραίους που έχω δεν τους ειδα να τα βάψανε και μαύρα .. και σίγουρα είναι απο αυτούς που έχουν φράγκα...

Διαφωνώ με τον Troueno ... πάντα είναι καιρός για επιχειρηματικότητα είτε εδώ είτε σε κοντινές χώρες ...


 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.392
Κριτικές
1
Like
903
Πόντοι
96
Διαφωνώ με τον Troueno ... πάντα είναι καιρός για επιχειρηματικότητα είτε εδώ είτε σε κοντινές χώρες ...

για Αθηνα μίλησα αλλα γενικα πιστευω μονο με τον τουρισμό αξιζει να ασχοληθει κάποιος αντε και με τις εξαγωγες .

  Εδω και χρονια το λέω (από το 2006) οτι η Ελλάδα δεν εχει μέλλον κι οτι καλυτερα οποιος μπορει να την κοπανησει να πάει εξω να δουλέψει.
 

Επισκέπτης
Και όμως φίλε μου, υπάρχουν ασφαλείς τρόποι.. Εδώ πάμπλουτοι για να τα κρύψουν, τα έχουν επενδύσει σε χρυσό στην Ιαπωνία και σε ομόλογα σε ναυτιλιακές εταιρείες. (αν δεν κάνω λάθος)

Και έτσι δεν μπορεί να τα βρεί κανένας..
Βέβαια αυτοί έχουν άριστους νομικούς συμβούλους.

Εσείς εδώ με αυτά που λέτε, μου δίνετε την εντύπωση ότι είστε απόφοιτοι γυμνασίου.. :2funny:

Παίδες τα πράγματα είναι απλά:

ΤΟ ΚΟΙΜΩΜΕΝΟ ΧΡΗΜΑ, ΧΤΥΠΙΕΤΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΧΤΥΠΙΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΣΕ ΌΛΕΣ ΤΙΣ ΜΟΡΦΕΣ ΤΟΥ

Ακίνητα πέφτουν στο 50% και φορολογούνται (χτες έλεγαν στην κηδεία του Ασλάνη, ότι προσπαθούσε να πουλήσει τη βίλα στη Μύκονο για 1.500.000 και δε μπορούσε) καταθέσεις κουρεύονται, μετοχές μηδενίζονται, ομόλογα κουρεύονται και πολλά άλλα

ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΤΗΣ ΜΟΡΦΗΣ: ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΚΑΙ Η ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ, ΘΑ ΧΤΥΠΗΘΕΙ ΒΑΝΑΥΣΑ

Μόνο χρήμα που τοποθετείται σε δουλειές θα μπορέσει να επζήσει και αυτό υπό προυποθέσεις. Ωστόσο, όπως είναι τα πράματα, μπορεί κάποιες δουλειές να αποδώσουν πολύ περισσότερο από ότι παλαιότερα (πχ ένας λόγος είναι και αυτός της έλλειψης ανταγωνισμού και της επιφύλαξης από τους άλλους)

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom