Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Αγαπητέ str81977,

χάριν της αληθείας να σου θυμίσω και εγώ ότι:

α)οι έλληνες είχαν χάσει την πολιτική τους ελευθερία όμως πολιτιστικά δεν έιχαν παρακμάσει όπως υπονοείς. Αναφέρω μόνο τα έργα του Ηρώδη του Αττικού και του αυτοκράτορα Ανδριανού στην Αθήνα τα οποία μέχρι σήμερα θαυμάζουμε (Ηρώδειο, βιβλιοθήκες, ναός του Ολυμπίου Διός κτλ.) Επίσης κάτι που ξεχνάς και αποτελεί μέγα λάθος είναι η Ακαδημία Πλάτωνος με την αντίστοιχη νεοπλατωνική φιλοσοφία (Πλωτίνος, Πρόκλος κτλ) η οποία γεννήθηκε και έφτασε στο ζενίθ ακριβώς αυτά τα 500 χρόνια που λες πριν την κλείσει ο ισπανός αυτοκράτορας του βυζαντίου Θεοδόσιος. Δυστυχώς δεν μπορώ να σου αναλύσω τώρα τη φιλοσοφία των νεοπλατωνικών αλλά σε προτρέπω να ασχοληθείς.

β) μην μπερδεύεις τους λαούς της ανατολής με την Ελλάδα. Πολύ αμφιβάλω αν στην Αθήνα πίστευαν στον Μιθρά. Εδώ είχαν τα δικά τους πιστεύω. Εκτός και αν ανεφέρεσαι σε κάποιους που είχαν επηρρεαστεί από τους διάφορους εμπόρους κτλ ανατολικών  λαών που ζούσαν τότε στην Αθήνα.

γ) αν δεν υπήρχαν κρυπτοεθνικοί τότε δεν θα υπήρχε και ο θεσμός του νονού, ο οποίος ήταν υπεύθυνος για την σωστή χρστιανική εξέλιξη του πνευματικού του παιδιού και την διατήρηση του μακριά από την εθνική θρησκεία.

δ)Πίστεψε με οι έλληνες είχαμε βγάλει προ πολλού τις προβειές και όπως και εσύ μίλησες για εξέλιξη των ιδεών, των θρησκειών κτλ έτσι και εγώ σου λέω πως η ελληνική φιλοσοφία δεν ήταν κάτι στατικό, είχε φτάσει σε φοβερά επίπεδα και αν  εμείς οι πολλοί δεν γνωρίζουμε τα στάδια εξέλιξης φταίει η παιδεία που μας παρέχει αυτό το καταπληκτικό κράτος που ζούμε. Και μιας και μίλησες για ανθρωποθυσίες για πες μου για ποια χιλιετία μιλάς;;;  Ξεχνάς ότι η ελληνική ιστορία ξεκίνησε πριν χιλιάδες χρόνια;; Σκέψου ότι ο Ορφέας έζησε μεταξύ της 14ης και 13ης χιλιετίας προ Χριστού...   Και αν κάποτε οι έλληνες έκαναν ανθρωποθυσίες αυτό ήταν πολύ πριν την παρολίγο θυσία του Ισαάκ από τον Αβραάμ... Όμως όπως είπαμε και πριν, υπάρχει εξέλιξη σε ένα λαό και ειδικά στον ελληνικό που επιβιώνει τόσους αιώνες.

Τεσπά, για να μην το κουράσουμε άλλο σαν έλληνας που είσαι λάτρευε το Χριστό αλλά να στέκεσαι με ευλάβεια και μπροστά στην ελληνική σκέψη του Πυθαγόρα, του Σωκράτη, του Πλάτωνα, του Επίκτητου, του Σόλωνα και τόσων πολλών άλλων και να μην τους πετάς λάσπη γιατί ήταν καλύτεροι μας...

  Ζουζι φιλε νομιζω οτι ....το εχασες το θεμα με το στρειτ
  Χωρις να θελω να κανω τον δικηγορο του(μπορει και μονος του..)μου φαινεται οτι κανεις ενα λαθος..
    Η προταση του στρειτ..: "...Αν δεν ήταν ο χριστιανισμός αμφιβάλλω αν θα έβγαζαν τις προβειές και θα σταματούσαν τις ανθρωποθυσίες...
Μάλλον καλό τους έκανε ο εκχριστιανισμός..." εννοει τους βορειοευρωπαιους παγανιστες
    Κοιταξε το,αν δεν κανω και εγω λαθος,αλλα αυτο εγω καταλαβα

   
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Αγαπητέ str81977,

χάριν της αληθείας να σου θυμίσω και εγώ ότι:

α)οι έλληνες είχαν χάσει την πολιτική τους ελευθερία όμως πολιτιστικά δεν έιχαν παρακμάσει όπως υπονοείς. Αναφέρω μόνο τα έργα του Ηρώδη του Αττικού και του αυτοκράτορα Ανδριανού στην Αθήνα τα οποία μέχρι σήμερα θαυμάζουμε (Ηρώδειο, βιβλιοθήκες, ναός του Ολυμπίου Διός κτλ.) Επίσης κάτι που ξεχνάς και αποτελεί μέγα λάθος είναι η Ακαδημία Πλάτωνος με την αντίστοιχη νεοπλατωνική φιλοσοφία (Πλωτίνος, Πρόκλος κτλ) η οποία γεννήθηκε και έφτασε στο ζενίθ ακριβώς αυτά τα 500 χρόνια που λες πριν την κλείσει ο ισπανός αυτοκράτορας του βυζαντίου Θεοδόσιος. Δυστυχώς δεν μπορώ να σου αναλύσω τώρα τη φιλοσοφία των νεοπλατωνικών αλλά σε προτρέπω να ασχοληθείς.

β) μην μπερδεύεις τους λαούς της ανατολής με την Ελλάδα. Πολύ αμφιβάλω αν στην Αθήνα πίστευαν στον Μιθρά. Εδώ είχαν τα δικά τους πιστεύω. Εκτός και αν ανεφέρεσαι σε κάποιους που είχαν επηρρεαστεί από τους διάφορους εμπόρους κτλ ανατολικών  λαών που ζούσαν τότε στην Αθήνα.

γ) αν δεν υπήρχαν κρυπτοεθνικοί τότε δεν θα υπήρχε και ο θεσμός του νονού, ο οποίος ήταν υπεύθυνος για την σωστή χρστιανική εξέλιξη του πνευματικού του παιδιού και την διατήρηση του μακριά από την εθνική θρησκεία.

δ)Πίστεψε με οι έλληνες είχαμε βγάλει προ πολλού τις προβειές και όπως και εσύ μίλησες για εξέλιξη των ιδεών, των θρησκειών κτλ έτσι και εγώ σου λέω πως η ελληνική φιλοσοφία δεν ήταν κάτι στατικό, είχε φτάσει σε φοβερά επίπεδα και αν  εμείς οι πολλοί δεν γνωρίζουμε τα στάδια εξέλιξης φταίει η παιδεία που μας παρέχει αυτό το καταπληκτικό κράτος που ζούμε. Και μιας και μίλησες για ανθρωποθυσίες για πες μου για ποια χιλιετία μιλάς;;;  Ξεχνάς ότι η ελληνική ιστορία ξεκίνησε πριν χιλιάδες χρόνια;; Σκέψου ότι ο Ορφέας έζησε μεταξύ της 14ης και 13ης χιλιετίας προ Χριστού...   Και αν κάποτε οι έλληνες έκαναν ανθρωποθυσίες αυτό ήταν πολύ πριν την παρολίγο θυσία του Ισαάκ από τον Αβραάμ... Όμως όπως είπαμε και πριν, υπάρχει εξέλιξη σε ένα λαό και ειδικά στον ελληνικό που επιβιώνει τόσους αιώνες.

Τεσπά, για να μην το κουράσουμε άλλο σαν έλληνας που είσαι λάτρευε το Χριστό αλλά να στέκεσαι με ευλάβεια και μπροστά στην ελληνική σκέψη του Πυθαγόρα, του Σωκράτη, του Πλάτωνα, του Επίκτητου, του Σόλωνα και τόσων πολλών άλλων και να μην τους πετάς λάσπη γιατί ήταν καλύτεροι μας...

Αγαπητέ Ζούζι,

Αν δεν μπορείς να καταλάβεις τί γράφω ή ζήτα διευκρίνιση ή μη σχολιάζεις αυθαίρετα γιατί εκτίθεσαι..
Ο Ελληνισμός βρισκόταν σε παρακμή, πολιτική και οικονομική, όπως κάθε υποτελές έθνος...
Όταν εκχριστιανιστήκαμε είμασταν ήδη 500 χρόνια υπό ρωμαϊκό ζυγό...
Φυσικά ένας μεγάλος πολιτισμός δεν χάνεται ή εξαφανίζεται, ασφαλώς και υπήρξαν αξιόλογα έργα και ακαδημίες και φιλόσοφοι, ως και ολυμπιακοί αγώνες γίνονταν αλλά δεν ήταν στο αυτό επίπεδο με την κλασσική ή την ελληνιστική αρχαιότητα...

Προτιμώ τους προσωκρατικούς ή και τον ίδιο το Σωκράτη από αρχαίους έλληνες φιλοσόφους...Η διδασκαλία των νεοπλατωνικών, αν και ενδιαφέρουσα, κάπου με χαλάει...Άσε που έχει εμπνεύσει και αρκετούς νεοεποχίτες...

Όσο για το Μίθρα, υπήρχε διείσδυση της λατρείας του σε όλην την αυτοκρατορία και άρα στην Ελλάδα...Χρησιμοποίησα το παραδειγμά του για να καταδείξω την ανάγκη της αυτοκρατορίας για μια νέα θρησκεία που θα παραμέριζε τις τοπικές λατρείες και θα διευκόλυνε τον πολιτικό έλεγχο..Για διάφορους λόγους ήταν ο χριστιανισμός...

Αυτό που λες για το νονό δεν το πολυκαταλαβαίνω...Επέβαλε κανείς νονούς με το ζόρι; Αυτό θέλεις να πεις;

Όσο για το τελευταίο, επειδή σε θεωρώ αρκετά ευφυή, θα έλεγα ότι επίτηδες διαστρέβλωσες τα λόγια μου για να δημιουργήσεις εντυπώσεις..Είναι σαφές ότι αναφέρομαι στους βόρειο και κέντροευρωπαίους παγανιστές και ξαναδιαβάζοντας τα όσα έχω γράψει, είναι τόσο ακριβές που δεν καταλαβαίνω τί παρεξήγησες (που μεταξύ μας ΔΕΝ παρεξήγησες)..

Τέλος μαθήματα αρχαιοελληνικού πνεύματος δεν θα πάρω...Έχω διαβάσει αρκετή αρχαιοελληνική γραμματεία από το πρωτότυπο και όχι τίποτα διαστρεβλωμένες και παρερμηνευμένες νεοεποχίτικες εκδοχές που διαβάζουν κάτι όψιμοι αρχαιολάγνοι που μπερδευουν τον πλάτωνα με το μάτριξ...
Και ξέρω καλά το αξεπέραστο μεγαλείο αυτού του πνεύματος καθώς και ότι αποτελεί κοινή πολιτιστική κληρονομιά της ανθρωπότητας και για να το εκτιμήσεις δεν χρειάζεται να φοράς χλαμύδα και να τρέχεις στα λιβάδεια φωνάζοντας "ω παιάνα" εν έτει 2008...

Υ/γραφο: Μιλάω για χριστιανισμό ως πολιτικό εργαλείο και εσύ με κατατάσσεις στους λάτρεις του χριστιανισμού....Εδώ βέβαια δεν κατάλαβες τί έγραφα για το βορειοευρωπαίκό παγανισμό, εκεί θα κολλούσες;
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
ΕΘΝΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ


Αφορμή για την ενασχόληση της ΕΕΔΑ και πάλι με το ζήτημα της κατάργησης του θρησκευτικού όρκου αποτέλεσε η πρόσφατη απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου (ΕΔΔΑ) στην υπόθεση Αλεξανδρίδης κατά Ελλάδος για παραβίαση του άρθρου 9 της ΕΣΔΑ.  Το Δικαστήριο θεώρησε ότι το γεγονός ότι ο προσφεύγων αναγκάστηκε να αποκαλύψει ενώπιον του δικαστηρίου ότι δεν ήταν ορθόδοξος χριστιανός και ότι δεν επιθυμούσε να δώσει το θρησκευτικό όρκο για να πάρει τη δικηγορική του άδεια παραβίασε το δικαίωμα μη αποκάλυψης των θρησκευτικών του πεποιθήσεων και κατά συνέπεια αυτό της θρησκευτικής ελευθερίας.  Η απόφαση αυτή σαφώς αναδεικνύει τo προβληματικό, από άποψη προστασίας ανθρωπίνων δικαιωμάτων, ζήτημα της πρακτικής του θρησκευτικού όρκου και την ανάγκη μεταρρύθμισης των νομοθετικών διατάξεων που την περιβάλλουν. Η ΕΕΔΑ θα ήθελε να τονίσει ότι ήδη δύο φορές έχει διατυπώσει τις απόψεις της αναφορικά με το ζήτημα του θρησκευτικού όρκου προτείνοντας την κατάργησή του και την αντικατάστασή του από τον πολιτικό όρκο...

περισσότερα:
 

zouzis

Μέλος
Εγγρ.
4 Φεβ 2006
Μηνύματα
148
Like
1
Πόντοι
1
Όσο για το τελευταίο, επειδή σε θεωρώ αρκετά ευφυή, θα έλεγα ότι επίτηδες διαστρέβλωσες τα λόγια μου για να δημιουργήσεις εντυπώσεις..Είναι σαφές ότι αναφέρομαι στους βόρειο και κέντροευρωπαίους παγανιστές και ξαναδιαβάζοντας τα όσα έχω γράψει, είναι τόσο ακριβές που δεν καταλαβαίνω τί παρεξήγησες (που μεταξύ μας ΔΕΝ παρεξήγησες)..

Τέλος μαθήματα αρχαιοελληνικού πνεύματος δεν θα πάρω...Έχω διαβάσει αρκετή αρχαιοελληνική γραμματεία από το πρωτότυπο και όχι τίποτα διαστρεβλωμένες και παρερμηνευμένες νεοεποχίτικες εκδοχές που διαβάζουν κάτι όψιμοι αρχαιολάγνοι που μπερδευουν τον πλάτωνα με το μάτριξ...
Και ξέρω καλά το αξεπέραστο μεγαλείο αυτού του πνεύματος καθώς και ότι αποτελεί κοινή πολιτιστική κληρονομιά της ανθρωπότητας και για να το εκτιμήσεις δεν χρειάζεται να φοράς χλαμύδα και να τρέχεις στα λιβάδεια φωνάζοντας "ω παιάνα" εν έτει 2008...

Υ/γραφο: Μιλάω για χριστιανισμό ως πολιτικό εργαλείο και εσύ με κατατάσσεις στους λάτρεις του χριστιανισμού....Εδώ βέβαια δεν κατάλαβες τί έγραφα για το βορειοευρωπαίκό παγανισμό, εκεί θα κολλούσες;

Το ξαναδιάβασα καλύτερα και επανορθώνω. Έχεις δίκιο και συγνώμη, είχες γράψει παραπάνω πολλά στα οποία δεν συμφωνούσα και στις τελευταίες γραμμές δεν κατάλαβα τι εννοούσες και το παρεξήγησα.

Σωστά λες ότι είμασταν υποτελείς των ρωμαίων αλλά δεν φταίνε αυτοί φταίει η διχόνοια που μας χαρακτηρίζει ΠΑΝΤΑ σαν φυλή και όσα φτιάχνουμε τα γκρεμίζουμε μόνοι μας (βλέπε πελλοπ. πόλεμο).

Αφού έχεις διαβάσει ελλ. γραμματεία θα έχεις καταλάβει ότι το πράγμα πήγαινε έτσι και αλλιώς προς το έναν υπερβατικό Θεό (άρρητο, αιώνιο, αφθαρτο κτλ), έτσι δεν είναι;

Χαίρε και καλό βράδυ.
 
Εγγρ.
7 Οκτ 2007
Μηνύματα
29
Like
0
Πόντοι
0
Καλησπέρα

...Πολλές φορές , είναι καλύτερα να σιωπούμε, παρά να εκτιθέμεθα ακόμα περισσότερο...

...Πολλές φορές , είναι καλύτερα να παραδεχόμαστε κάτι , παρα να εμενουμε στο ίδιο λάθος

Πολλές φορές τέλος είναι καλύτερα να δεχόμαστε να χάσουμε κάτι, απο το να τα χάσουμε όλα.

Δημήτρη , καλός ο ελιγμός με τα περι εισαγγελαίων , αλλα δεν ξεφεύγεις και είναι κενός .όπως σου είπα ο σκοπός της ερώτησης δεν ήταν , ούτε ανακριτικός , ούτε κουτσομπολίστικος...Ηταν καθαρά ψυχολογικός , και το αποτέλεσμα είναι , πως ναι , είσαι στο Δυναμικό της Εκκλησίας.Τωρα ως τί ακριβώς δεν το ξέρω και δεν μ ενδιαφέρει...Δεν μ απασχολεί αν έχεις μια σχετική εργασία ή αν απλά είσαι στρατευμένος...Η ουσία είναι πως είσαι στο δυναμικό της εκκλησίας. Αυτό σημαίνει απο μονο του πολλά , αλλα δεν θα επεκταθώ πολύ , ενεκα της πιεσης του χρόνου.

Ας αρχίσω απο τον str81977

δεν ξέρω αν με ενόχλησε περισσότερο το ανορθόγραφο (ειδικά αν το παίζεις και λάτρης του αρχαιοελληνικού πολιτισμού, διάβασε και λίγη ελληνική γραμματεία) ή το ανιστόρητο..

Κατ αρχήν δεν το "παίζω κάτι"...Οι ανορθογραφίες μου , οφήλωνται σε μια μικρή δυσλεξία, αλλα και αγραμματο αν με βγάλεις δεν με απασχολεί ξέρεις...

Μιλάς για ανιστόρητο μηνυμα , μα δεν βλέπω να εχω αναφερθεί σε κάτι ιστορικό.Νοηματικό σφάλμα; Γιατι;

Φασόν εκφραση σε προκατασκευασμένη αποψη απο κηδεμονευομένη αντίληψη; Συνήθως ναι...αυτό συμβαίνει, τωρα αν κάνω λάθος , είδομεν...

Στο υπολοιπο μηνυμα σου, υπάρχει ενα γενικευμένο τσουβάλιασμα , όλης εκείνης της χριστιανίζουσας βλενας , που φιλοξενίτε αφειδώς (και εσκεμένος) στα ΜΜΕ ακριβώς για να παιχτεί το αντι - χριστιανικό παιχνιδάκι της εκκλησίας...Κάτι που χρειαζόντανε οι εκκλησία , όπως τον σατανισμό ο χριστιανισμός και όπως οι πάπες της αιρέσεις...

Σ όλη σου αυτη τη περιγραφή

αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι εν ετει 2008, κάποιοι προσπαθούν να πάρουν ρεβανς για ό,τι (υποτίθεται ότι) έγινε το...400..
Φλομώνουν τον κόσμο με αρχαιοελληνικό παραμύθι περί μεγαλείου, αντισημιτισμό, διαστρεβλώνουν τόσο αρχαία ελληνικά κείμενα όσο και χριστιανικά και νομίζουν ότι κάτι κάνουν..

αφου επισημάνω την πρώτη κατηχειτική υποκοφη οβίδα , η οποία βεβαια σκοπεύει στην απαξίωση του Ελληνικού Πολιτισμού , υποχθωνίως και σκοπευοντως στην αποδοχή υποσυνειδήτος μετα της επαναλήψεως, αυτής της απαξίωσης, θα σου πώ οτι αυτά που περιγράφεις δεν εχουν καμια σχέση με το Εθνικό κινημα και τους καθ αυτώ "δωδεκαθειστές" όπως τους λένε.

Αυτά τα λιακουροειδε που αναφέρεις , αφορούν καθαρούς χριστιανούς , οι οποίοι απλώς ως επικάλυψη και παραλλαγή (το προς τι η παραλλαγή είναι αλλο θέμα) φορούν προβιά παγανιστη και ελληνιζοντα.Προσπαθούν να μπαλόσουν της τρυπες που ανοιγονται στην χριστιανική φυλακή και είναι κανονικότατα επιτετραμένοι της Εκκλησίας και το λέω χωρίς καμία υπερβολη!

Τέσπα, για μένα θα είναι πάντα σκοπιανοί της θρησκείας, έχοντας την τύχη οι πραγματικοί μακεδόνες στην περίπτωσή τους, να έχουν εκλείψει προ πολλού...

Εδώ οι κατηχειτικές βόμβες γινονται πιο ακροάσημες...Πάμε παρακάτω όμως...

Να θυμίσω μόνο ότι:
α) Οι έλληνες είχαν χάσει την πολιτική τους ανεξαρτησία 500 χρόνια πριν ο Θεοδόσιος επιβάλει το χριστιανισμό και ο ελληνικός πολιτισμός (και θρησκεία) απείχαν πολύ από αυτό που ήταν στην κλασσική αρχαιότητα ή επί Μ. Αλεξάνδρου...

Μισες αλήθειες = Ολόκληρα ψέματα...

Υπονοής παρακμή,και όμως αυτή δεν ήταν γενική, και είναι απόλυτα δεδομένο, πως και πολιτικα κάποια στιγμη στο μέλλον οι Ελληνες θα είχαν βρεί την ανεξαρτησία τους.Πολιτιστικά δε, όχι απλώς δεν υπήρξε παρακμή, μα μια συνεχεί ακμή (παρ όλα τα σκαμπανευάσματα) που θα οδηγούσε μαθηματικά στην πρώτη "τεχνολογική εποχή", μάλιστα η σχετική είσοδος είχε γίνει , με τον αυτοματισμό, την μηχανοκίνηση , την πτηση , τους υπολογιστες και πολλά άλλα...αλλά...ήρθε έπιτα η πανούκλα...ναι για τον χριστιανισμό λέω...

Όσο δε για το θρησκευτικό ζήτημα , γενικός υπήρξε μια περίοδος συγκριτισμού , επικοινωνίας και ζήμωσης...Δεν υπάρχει κανένα κακό , αν το δείς μακροσκοπικά φίλε.Τ οτι δεν το καταλαβαίνεις οφήλεται στην βαθεια αποστεομένη χριστιανική σου σκέψη, που όλα τα βλέπει με παγιες και απολιθωμένες οπτικές.

Μια θρησκεία εξελισετε μαζί με την κοινωνία.

Όταν ενα απο τα δύο μένει στασημο, τραβά πίσω και το άλλο...και γι αυτό, βλέπεις να είμαστε τόσο πίσω πανευρωπαικός , ακριβώς δίότι είμαστε ΧΟ κράτος...Προσκολημένοι στο παρελθών και με χίλιες αγγυλώσεις...

β) Ο χριστιανισμός επιβλήθηκε για πολλούς λόγους και όχι πάντα με τη βία...Η ρωμαϊκή αυτοκρατορία χρειαζόταν μια θρησκεία για όλη την αυτοκρατορία και οι υπήκοοί της βρήκαν αρκετά δημοφιλείς αρκετές έννοιες του χριστιανισμού...Την ίδια εποχή αναπτυσσόταν και η λατρεία του Μίθρα (ο οποίος αν δεν με απατά η μνήμη μου είναι ζωροαστρική θεότητα) ο οποίος ήταν ο βασικός ανταγωνιστής του Χριστού αλλά μια σειρά από συμπτώσεις και το καλύτερο χριστιανικό μαρκετινγκ κατέστησαν το χριστιανισμό μοναδική θρησκεία της αυτοκρατορίας...

Ο χριστιανισμός δεν επιβληθεικε και αναπτυχθηκε κανονικότατα εκει που ήταν φυσικά κατασκευασμένος και προδιεγραμμενος να είναι. Δηλαδή στην Εγγύς Ανατολή , την ανατολική λεκάνη της μεσογείου για να συνενώση και να συμψηφίσει και να λειτουργίσει ωσμοτικά , στα θρησκευματα της συρίας της παλεστινης και όλης της γυρω περιοχής. Αναπτυχθηκε όσο μπορούσε απο μόνος του και εντός των σχετικών εθνικών , δηλάδή σιμμητικών του ορίων...Απο εκεί και μετά επιβλήθηκε με ωμή βία , ανείπωτες καταστροφές και βιοπραγιες και εγκλήματα που δεν είχε ξαναδεί η ανθρωπότητα ως τότε...

Το πώς και το γιατι ο χριστιανισμός εγινε νομιμος, ισοτιμος και εν συνεχεία επίσημος του κράτους και εν τέλει μοναδικός του κράτους , αυτό αποτελέι μεγάλη συζητηση.Σε καμια περιπτωση (αν προσπαθείσω να γινω πολύ πυχτός) δεν οφήλεται σε "μαρκετιγκ"...Οι συγκυρίες ηταν πολλές , και η τυχη επίσης...

γ) Κρυπτοχριστιανοί υπήρξαν..Στην Περσία υπάρχουν ακόμη πιστοί του Ζωροαστριμού...ΚρυπτοδωδεκαΘειστές απ' όσο ξέρω δεν υπήρξαν- το δωδεκάθεο εξαφανίστηκε αρκετά γρήγορα...

Εδώ έχουμε πλέων ξεκάθαρες χριστιανικές μπαρουφες...Τελείωσαν οι υποκοφοι κροτοι και τα μπαμ...

Να προσπεράσω ονοματα οπως Πλούταρχος (ναι ας ξεκινήσω απο την εποχή της υποτιθέμενης παρακμής) Δαμάσκιος , Λιβάνιος , Ιουλιανός , τους διαφόρους Ελληνιζοντες της μαυρης περιόδου του βυζαντίου* , για να φτάσω στο κυριος όνομα που ξεχνάς...τον Πλήθωνα...Και μιλάμε βεβαια και πάλι για την βυζαντινή περίοδο. Για την πιο συνχρονη , προφανός δεν σου κάνει ούτε ο Σικελιανός , ούτε όλοι όσοι μυρήζουν απο χίλια μέτρα "δωδεκαθεισμό" και μιλώ σαφώς για πολλούς , και της προεπαναστατικής και της μετεπαναστατικής ελλάδας.

Ο "δωδεκαθεισμός" δυστυχώς για σένα δεν εξαφανιστικε ΠΟΤΕ, ήταν παντα εδώ, και ήταν κρυφός , ακριβώς λόγο της πολυποίκιλης κατωχής του τόπου...Ηταν πάντα εδώ , καμουφλαρισμένος πάμπολλες φορές ακομα και με χριστιανικά αμφια...Αλλα όλα αυτα είναι πολύ μεγάλη ιστορία...Η ουσία είναι πως αρκεί ο αναγνώστης να σκεφτεί, πως δεν ειναι δυνατόν να ξεφυτρωνει έτσι ξαφνικά ενας πλήθωνας , που δηλώνει ξεκάθαρα παγανιστης και δη δωδεκαθειστης...Το γιατι φάνηκε αυτος , και μαλιστα της δεδομένες στιγμές που το βυζάντιο δεν είχε της πολυτέλειες να εξαφανιζει κοσμο και να χάνει δυναμικο , και γενικώς όλα τα ευλογα συμπεράσματα του γιατι δεν μπορεσε να επανεμφανστεί κάτι επισήμως και ξεκάθαρα ως τα μεταεπαναστατικά χρόνια της δημοκρατίας του βενιζέλου,όπως και το γιατί επανεμφανίστικε πάλι σε καθεστός δημοκρατίας (μετα το 1974) είναι ευκολο νομίζω...  

δ) Τα περί ιουδαϊκής σέχτας, εξεβραίσμού και αναίμακτης κατάκτησης από τους εβραίους είναι τουλάχιστον αστεία...Οι εβραίοι ουδέποτε αποδέχθησαν το χριστιανισμό και οι χριστιανοί έως και πολύ πρόσφατα δεν φερόντουσαν και πολύ καλά στους εβραίους...

Αστείο , είναι οταν δεν δέχεστε τα οφθαλμοφανη...Δεν ήταν ιουδαική σέχτα; Δεν ήταν αιρεση του ιουδαισμου; Τα ίδια τα εβραικα κειμενα τα λένε αυτα ξέρεις...Επίσης οι πρώτοι που δεχτηκαν τον χριστιανισμό και αρνήθεικαν της μεταλαγές του παντοτε ήταν οι εβραίοι...Απο τους πρωτους προσυλητισμένους του παυλου ως τους παυλικανους του βυζαντίου , τους εικονομάχες , και τους συνχρονους χιλιαστες , ευαγγελιστες , πεντικοστιανούς και δεν συμαζεύεται...Για ενημερώσου...Για ενημερόσου επισης για τα γενικα ιουδαικα ποθούμενα και σχεδια...Αντε ν ανοιξεις καμια αντιγνώση η κανα καλοπουλο και τα ξαναλεμε...

ε) Μην αντιλαμβάνεστε τις θρησκείες ως κάτι σταθερό και αιώνιο..εξελίσσονται και προσαρμόζονται όπως κάθε διανοητικό ανθρώπινο κατασκευασμα..
Στο χριστιανισμό πχ πέρασαν πολλά λατρευτικά στοιχεία από το δωδεκάθεο όπως στις προχριστιανικές θρησκείες επαναλαμβάνονταν σταθερά κάποια μοτίβα- πχ αρκετές οι ομοιότητες αρχαίας ελληνικής, αιγυπτιακής και άλλων μεσογειακών θρησκειών..

Αυτό είναι σχετικό...Το ωραίο βεβαια είναι, πως ενώ για το χριστιανισμό το δέχεσαι , για το δωδεκαθεισμό όχι . χιχιχι Πως φανταζει γυμνή η χριστιανίλα και το φασισταριο...Τα δικα μου δικα μου, και τα δικά σου δικά μου κι αυτα...

Οχι δεν περασαν Ελληνικα λατρευτικα στοιχεια η λειτουγικα στοιχεια στην πραγματικοτητα...Πέρασαν περσικα και αιγυπτιακα και ειναι πολυ μεγάλη συζητηση αυτο , αλλα οχι δεν πέρασαν...επιβλήθηκαν απο το κοσμο η η εκκλησια δειχνη ανοχή εφ όσων δεν μπορεί να τα πατάξει...

στ) Ο παγανισμός δεν είναι κάτι το ενιαίο..Για την ακρίβεια, το δωδεκάθεο ελάχιστη σχέση έχει με τους βορειο και κεντροευρωπαίους παγανιστές...
Οι οποίοι ήταν ...κάφροι του κερατά..Και δεν το λένε οι πρώτοι χριστιανοί ιεραπόστολοι αλλά οι ρωμαίοι επί παγανισμού...
Αν δεν ήταν ο χριστιανισμός αμφιβάλλω αν θα έβγαζαν τις προβειές και θα σταματούσαν τις ανθρωποθυσίες...

Η ευρωπαικη κοσμαντιληψη είναι κοινή σε παμπολλα στοιχεία...Οι ομοιότητες του βορειου παγανισμού , είναι παμπολλες...Οι ρωμαίοι τα γραφαν αυτα επιδη δεν μπορουσαν να τους υποτάξουν και αν γινονταν τελετουργικές εκτελεσεις αυτο δεν σημαίνει πως εχουμε να κανουμε με ανθρωποθυσίες! Προκειτε για λασπη!

Τελετουργικότατα κάνανε εκτελεσεις οι χριστιανοι σ ολη την ιστορία τους, ακόμα και οι ναζί...Αλλο πραγμα η τελετουργία μιας εκτελεσης και αλλο η ανθρωποθυσία.

Τωρα τ οτι ήταν σχετικώς κάφροι οι βορειοι , αυτο ειναι γεγονος, αλλα όχι λιγότερο κατ ουσίαν απο τους άλλους...Μπορώ να σου πώ απίστευτες καφρίλες των ρωμαίων ή των χριστιανών η των εβραίων...Το σημαντικό σ όλα αυτα , είναι πως οι οντινιστές η οι δρούδηδες ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΑΝ ΤΗΝ ΠΑΤΡΩΑ ΤΟΥΣ ΓΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΙΣΒΟΛΕΙΣ! Δεν ξέρω αν αυτο σου λέει κάτι...Τι περίμενες οι εχθροί τους να έλεγαν γι αυτούς;Τι περίμενες να έκαναν στους εχθρούς τους επισης;

Να κοιτάμε την καμπουρα μας λέω εγω...Στηγερα εγκληματα εχουμε κάνει ως Ελληνες και μεις...

*Παράδειγμα...μές το μαυρο μεσαίωνα...ο Ψελλός , ανωτατος κρατικος λειτουργός του Βυζαντιου και ΔΩΔΕΚΑΘΕΙΣΤΗΣ βεβαια (κρυφά βεβαια) ...αναφερει στις σημειώσεις του, πως σε τελετη θεουργίας σημμετηχε κι ένας μητροπολίτης! Οι περιπτώσεις πολλών κρυφων δωδεκαθειστων που για λόγους αναγκης είχανε γινει ιερομένοι , και κάποιοι απο αυτούς και ανώτατοι μάλιστα , είναι πολλές και φτάνουν ως πιο προσφατη περιπτωση τον Ανθιμο Γαζή...
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Το ξαναδιάβασα καλύτερα και επανορθώνω. Έχεις δίκιο και συγνώμη, είχες γράψει παραπάνω πολλά στα οποία δεν συμφωνούσα και στις τελευταίες γραμμές δεν κατάλαβα τι εννοούσες και το παρεξήγησα.

Σωστά λες ότι είμασταν υποτελείς των ρωμαίων αλλά δεν φταίνε αυτοί φταίει η διχόνοια που μας χαρακτηρίζει ΠΑΝΤΑ σαν φυλή και όσα φτιάχνουμε τα γκρεμίζουμε μόνοι μας (βλέπε πελλοπ. πόλεμο).

Αφού έχεις διαβάσει ελλ. γραμματεία θα έχεις καταλάβει ότι το πράγμα πήγαινε έτσι και αλλιώς προς το έναν υπερβατικό Θεό (άρρητο, αιώνιο, αφθαρτο κτλ), έτσι δεν είναι;

Χαίρε και καλό βράδυ.

Apology accepted που λένε και οι απόγονοι των βορειοευρωπαίων παγανιστών..

Μακάρι ο ρους της ιστορίας να ήταν διαφορετικός...Μακάρι οι Αθηναίοι να είχαν κερδίσει τον Πελοπονησιακό, μακάρι ο Μ. Αλέξανδρος να είχε ζήσει λίγο παραπάνω ή έστω οι επόγονοί του να ήταν αντάξιοί του...

Ακόμη όμως και αν δεν είχαμε χάσει την πολιτική μας ανεξαρτησία κανείς δεν μπορεί να πει τί θα γινόταν με τη θρησκεία μας...

Η οποία δεν θα έμενε στο βάθος του χρόνου ανεπηρέαστη από τα διάφορα θρησκευτικά και φιλοσοφικά ρεύματα της εποχής, μεταξύ των οποίων και αυτά που ανέφερες...

Είναι λάθος να αντιλαμβανόμαστε τη θρησκεία ως κάτι αιώνιο και αμετάβλητο, καθότι είναι ανθρώπινη επινόηση και ως τέτοια υπόκειται σε αλλαγές, συνδυασμούς, μεταλλάξεις...

Για αυτό και μου τη δίνουν οι πάσης φύσεως αναβιώσεις- έχουν κάτι από τζουράσικ παρκ και φρανκεστάιν...Και ας έχουν οι χριστιανοί το know how στις αναστάσεις...

Τέσπα, καλά να είσαι και να συνεχίσεις τη μελέτη της αρχαίας ελληνικής γραμματείας..Τέτοια κείμενα δεν θα ξαναφραφούν, όσες χλαμύδες και να φορέσουμε...

Διότι η εποχή και οι συνθήκες που τα γέννησαν έχουν παρέλθει ανεπιστρεπτί...

 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166

Βασικά καλησπέρα και σε σένα (μιας και έχεις μια συμπάθεια όπως και εγώ προς τον Ψάλτη)..

Για τη δυσλεξία έχεις την κατανόησή μου, αν και ο διορθωτής του word κάνει θαύματα..ένα απλό αντιγραφη- επικόλληση εις διπλούν είναι...

Για το ανιστόρητο, τον αντισημιτισμό (και πίστεψέ με, απέχω πολύ από τα χαρακτηριστώ σιωνιστής ή έστω φιλικά διακείμενος προς το ισραήλ) και την μέτριας ποιότητας επιχειρηματολογία όμως, δεν υπαρχει λογισμικό..

Δεν την παλευω να σου απαντήσω αναλυτικά λόγω προχωρημένου της ώρας...

Επιφυλλάσομαι να το κάνω σύντομα...

Έως τότε, υγίαινε...
 

Επισκέπτης
ΕΘΝΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ


Αφορμή για την ενασχόληση της ΕΕΔΑ και πάλι με το ζήτημα της κατάργησης του θρησκευτικού όρκου αποτέλεσε η πρόσφατη απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου (ΕΔΔΑ) στην υπόθεση Αλεξανδρίδης κατά Ελλάδος για παραβίαση του άρθρου 9 της ΕΣΔΑ.  Το Δικαστήριο θεώρησε ότι το γεγονός ότι ο προσφεύγων αναγκάστηκε να αποκαλύψει ενώπιον του δικαστηρίου ότι δεν ήταν ορθόδοξος χριστιανός και ότι δεν επιθυμούσε να δώσει το θρησκευτικό όρκο για να πάρει τη δικηγορική του άδεια παραβίασε το δικαίωμα μη αποκάλυψης των θρησκευτικών του πεποιθήσεων και κατά συνέπεια αυτό της θρησκευτικής ελευθερίας.  Η απόφαση αυτή σαφώς αναδεικνύει τo προβληματικό, από άποψη προστασίας ανθρωπίνων δικαιωμάτων, ζήτημα της πρακτικής του θρησκευτικού όρκου και την ανάγκη μεταρρύθμισης των νομοθετικών διατάξεων που την περιβάλλουν. Η ΕΕΔΑ θα ήθελε να τονίσει ότι ήδη δύο φορές έχει διατυπώσει τις απόψεις της αναφορικά με το ζήτημα του θρησκευτικού όρκου προτείνοντας την κατάργησή του και την αντικατάστασή του από τον πολιτικό όρκο...

περισσότερα:

Παλιό αυτό ...
Το έχουμε μάθει ...

Ξέρεις , και για τους "χυτά" μας έχει καταδικάσει πολλές φορές το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο .
Και τι έγινε ???

Τομίτο μη βασανίζεσαι ...
Ένα χελιδόνι δε φέρνει την άνοιξη !
 

Επισκέπτης
Αυτά τα λιακουροειδε που αναφέρεις , αφορούν καθαρούς χριστιανούς , οι οποίοι απλώς ως επικάλυψη και παραλλαγή (το προς τι η παραλλαγή είναι αλλο θέμα) φορούν προβιά παγανιστη και ελληνιζοντα.Προσπαθούν να μπαλόσουν της τρυπες που ανοιγονται στην χριστιανική φυλακή και είναι κανονικότατα επιτετραμένοι της Εκκλησίας και το λέω χωρίς καμία υπερβολη!

Αν κατάλαβα καλά (γιατί λίγο αγράμματος και απο χωριό ο καημενούλης) λές οτι οι Χριστιανοί βάζουνε χλαμύδες και παίζουν θέατρο ... και καλά για να σαμποτάρουν τους σύγχρονους Νεοπαγανιστές ?

ααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ !

Χρόνια είχα να γελάσω έτσι !

Τι άλλο θα ακούσουμε ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεε...  :headbang: :headbang: :headbang:
 

Επισκέπτης
...Η ουσία είναι πως είσαι στο δυναμικό της εκκλησίας. Αυτό σημαίνει απο μονο του πολλά , αλλα δεν θα επεκταθώ πολύ , ενεκα της πιεσης του χρόνου.

Είτε ψυχολογικά ρώτησες είτε όχι , εγώ απάντησα.
Είμαι Χριστιανός ! Και το λέω με μεγάλη υπερηφάνεια !
Έχω ΦΑΝΕΡΗ διδασκαλία ... και γι αυτό μπορείς και με ελέγχεις ...
Μου κανες και παρατήρηση κιόλας ... οτι άλλα λέω ... κι άλλα κάνω ...


Εσύ μπορείς να μας πείς αν είσαι στο δυναμικό του Νεοπαγανισμού ?
Ποιά η διδασκαλία σου ?
Εγώ πώς θα σε ελέγχω γι αυτά που λές ? Είναι πουθενά καταγεγραμμένα ή αποτυπωμένα ? Ή μήπως είναι καλύτερα να μην υπάρχει τίποτε γραμμένο ...
 

Επισκέπτης
*Παράδειγμα...μές το μαυρο μεσαίωνα...ο Ψελλός , ανωτατος κρατικος λειτουργός του Βυζαντιου και ΔΩΔΕΚΑΘΕΙΣΤΗΣ βεβαια (κρυφά βεβαια) ...αναφερει στις σημειώσεις του, πως σε τελετη θεουργίας σημμετηχε κι ένας μητροπολίτης! Οι περιπτώσεις πολλών κρυφων δωδεκαθειστων που για λόγους αναγκης είχανε γινει ιερομένοι , και κάποιοι απο αυτούς και ανώτατοι μάλιστα , είναι πολλές και φτάνουν ως πιο προσφατη περιπτωση τον Ανθιμο Γαζή...

Άν είχες διαβάσει έστω και λίγη Εκκλησιαστική Ιστορία , θα είχες διαπιστώσει οτι οι μεγαλύτερες Χριστιανικές αιρέσεις , ξεκίνησαν απο κληρικούς ... και μάλιστα "σοφούς" κληρικούς ...
Τρανταχτό παράδειγμα η πρώτη Χριστιανική αίρεση. Ο Αρειανισμός !

Και επειδή κάποιος φοράει ράσα ... τι έγινε ?
Ο Ιούδας δεν ήταν μαθητής ? Δεν τον επέλεξε κι αυτόν ο Χριστός ?
 
Εγγρ.
7 Οκτ 2007
Μηνύματα
29
Like
0
Πόντοι
0
Δημητρη κοιταξε να δείς. Όπως λέω και παραπάνω

Δημήτρη , καλός ο ελιγμός με τα περι εισαγγελαίων , αλλα δεν ξεφεύγεις και είναι κενός .όπως σου είπα ο σκοπός της ερώτησης δεν ήταν , ούτε ανακριτικός , ούτε κουτσομπολίστικος...Ηταν καθαρά ψυχολογικός , και το αποτέλεσμα είναι , πως ναι , είσαι στο Δυναμικό της Εκκλησίας.Τωρα ως τί ακριβώς δεν το ξέρω και δεν μ ενδιαφέρει...Δεν μ απασχολεί αν έχεις μια σχετική εργασία ή αν απλά είσαι στρατευμένος...Η ουσία είναι πως είσαι στο δυναμικό της εκκλησίας. Αυτό σημαίνει απο μονο του πολλά , αλλα δεν θα επεκταθώ πολύ , ενεκα της πιεσης του χρόνου.

Κατά δεύτερο λόγο , απ όσα διάβασα απ το εν λόγω πόστ σου , διακρίνω μια σύγχυση ... Και θα σου εξηγήσω τι εννοώ ...
Μπερδεύεις τη Χριστιανική θρησκεία με τους Χριστιανούς , ή ακόμη και με το ιερατείο . Αυτό είναι λάθος !

Καμια συνχυση φιλε...Κρινεις απο το καρπο το δέντρο...βλέπεις τι πολιτισμό και τι ανθρωπους παράγει το κάθε συστημα...Αυτες οι δικιολογιες που αναφέρεις , είναι πραγματικα για τους αφελείς...

Ναι , εγώ είμαι αμαρτωλός ... βρίζω , σκοτώνω , βιάζω κτλ
Ο Ιούδας δεν ήταν μαθητής του Χριστού ? Δεν τον πρόδωσε ? Δεν αυτοκτόνησε ?
Τί σχέση έχει ο Χριστός με τον Ιούδα ? Κ Α Μ Ι Α !

Ε όχι και καμια...φιλούσε υπέροχα , όπως προφανός και εκείνος που εφυγε ξεβράκοτος , όταν εσκασε μυτη το αποσπασμα των αστυνόμων για να συλλαβει τον Ιησου

Θυμήσου τις γραφές...


Άρα : Δε φταίει ούτε ο Χριστιανισμός , ούτε πολύ περισσότερο ο Χριστός , αν οι εκπρόσωποί του , δεν στέκονται στο ύψος των περιστάσεων

Φταίει Δημητρη...Για κάθε τι που έγινε, για κάθε εγκλημα, για κάθε λάθος και στρευλώτητα φταίει και ο χριστιανισμός και οι εκπροσωποί του και ο ανυπαρκτος χριστούλης απο τα όσα λέει μέσα στην διαθήκη του...Για κάθε τι υπάρχουν ένα κάρο δικιολογίες...

Αυτός ο διαχωρησμός είναι για τελείως αφελείς, η τελείως αλλοτριωμένους ανθρώπους...

Αρκεί μια λέξη : Μετανοώ ! Και τότε το σφουγγάρι σβήνει την κιμωλία απ τον πίνακα !
Δεν χρειάζομαι κριτές φίλε μου. Έχω Κριτή να με κρίνει ...

Ναι...έτσι ακριβώς σκέπτωνται όλοι οι εγκληματίες , οι ανηθηκοι και οι εγωτιστές...Θα με κρίνει ο θεός ...δεν θα σου δώσω λογαριασμό τι θα κάνω...Θα κάνω οτι γουστάρω, κι έπιτα νταξ, ενα μετανοώ , και τέλος...Αλλωστε ποιος λογαριάζει τα θυματα και τον άλλον...εγω να ειμαι καλα...εγω...εγω...εγω

Τρίτον , και βέβαια θα στραφώ εναντίον σου , όχι για κανέναν άλλο λόγο , αλλά για να προστατέψω τα πρόβατα απ το λύκο.

Και αν είμαι εγω ο λυκος, τα προβατα απο εσενα ποιος θα τα προστατέψει δημητρη;

Και βεβαια θα στραφεις εναντιων μου, εναντιων όλων , όσων διαφωνούν με σένα, και δεν συντάσονται με τα κελευσματα σου και την μονοδιάστασή σου, την μονοτονοθειστικότητα και την κυκλοπία σου αντίληψη...για όλα, ένα , και είναι αρκτετό...

Λυπάμαι που στο λέω , αλλά δεν είμαι χαζός για να με κοροϊδέψεις φίλε Κυριάκο. Είσαι κι εσύ μέρος μιας προπαγάνδας. Δε χρειάζεται να πω ποιας ... καταλαβαίνεις και μόνος σου ...

Ακόμη και η ύπαρξη της ψηφοφορίας στο συγκεκριμένο θρέντ , αποτελεί προπαγάνδα .

Δεν ειναι θέμα προπαγάνδας...είναι θέμα ελευθερίας...αλλα είπαμε...οτι δεν συμφωνεί μαζί μου, είναι κακό , και το κακό θα το ορίσω εγώ κατα πως θέλω...εγω...εγω συμφωνά με εμένα...

Σε κάθε προσπάθεια διαστρέβλωσης της Χριστιανικής αλήθειας θα με βρεις απέναντι.

Δεν χρειάζεται να προσπαθείσω ιδιέταιρα...ο χριστιανισμός είναι διαστρευλωση απο μόνος του.
 
Εγγρ.
7 Οκτ 2007
Μηνύματα
29
Like
0
Πόντοι
0
Κάποια ακόμα σκορπια ποστ , ότι προλαβαίνω για σημερα, και υπ όψην πως πιθανών να ζοριστώ για της επομενες μερες για ν απανταω

Όσο για το Μίθρα, υπήρχε διείσδυση της λατρείας του σε όλην την αυτοκρατορία και άρα στην Ελλάδα...

Γενικότερα , όπως είπα υπήρχε θρησκευτικός συγκριτισμός εκείνη την περίοδο.Η θρησκεία του μιθρα για κάποια περιοδο (μικρη σχετικα) ηταν δημοφιλής , σε διαφορες γωνιές της αυτοκρατορίας , αλλα όχι στον Ελληνικό χωρο , οποίος παρέμενε αυστηρά δωδεκαθειστικός μετ ολίγων εξαιρέσεων στα μεγάλα κέντρα και αυτό για προφανείς λογους. Η μόνη άλλη θρησκεία η οποία κατα μερικές μονο θεότητες εισχώρησε στην Ελλάδα (και μαλιστα φυτευτή απο τους μακεδώνες) είναι η αιγυπτιακή και μάλιστα μονο 4 θεοτήτων , απο τις οποίες τελικά μονο αυτή της Ισιδας απέκτησε κάποια σοβαρή αποδοχή.
 
Εγγρ.
7 Οκτ 2007
Μηνύματα
29
Like
0
Πόντοι
0
Δε μου τις θυμίζεις καλύτερα εσύ ?
Μπορεί να τις έχεις διαβάσει καλύτερα απο μένα ...

Ψάξε πέμπτο απόκρυφο δεξιά ... καπου εκεί είναι ... θα το βρείς ...
Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις ?

Δημητρη δεν αναφέρωμαι σε αποκρυφα...μια καινη διαθηκη που είχα την πεταξα δυστυχώς (και λεω δυστυχώς γιατι είχε πολλες σημειώσεις). Δεν θυμάμαι τωρα σε ποιον ευαγγελιστη είναι, αλλα για να σου λύσω την απορεία θα το ψάξω...Δες αν το έχεις προχειρο εσυ , είναι στην φάση της συληψης του Ιησου...
 

Επισκέπτης
Φταίει Δημητρη...Για κάθε τι που έγινε, για κάθε εγκλημα, για κάθε λάθος και στρευλώτητα φταίει και ο χριστιανισμός και οι εκπροσωποί του και [size=15pt]ο ανυπαρκτος χριστούλης [/size] απο τα όσα λέει μέσα στην διαθήκη του...Για κάθε τι υπάρχουν ένα κάρο δικιολογίες...

Αμφισβητείς ακόμη και την Ιστορική ύπαρξη του Ιησού ?   :headbang: :headbang: :headbang:

Τελικά έχει πολύ ενδιαφέρον αυτή η σέχτα ...
Πές κι άλλα ... θέλω να διδαχθώ πολλά απόψε !
 
Εγγρ.
7 Οκτ 2007
Μηνύματα
29
Like
0
Πόντοι
0
Για το ανιστόρητο, τον αντισημιτισμό (και πίστεψέ με, απέχω πολύ από τα χαρακτηριστώ σιωνιστής ή έστω φιλικά διακείμενος προς το ισραήλ) και την μέτριας ποιότητας επιχειρηματολογία όμως, δεν υπαρχει λογισμικό..

Δεν την παλευω να σου απαντήσω αναλυτικά λόγω προχωρημένου της ώρας...

Επιφυλλάσομαι να το κάνω σύντομα...

Το ανιστοριτο ακόμα περιμένω να μου δείξης...

Τον αντισημιτησμό πρωτη φορά τον λές και ομοίος περιμένω να μου πείς τι είπα

Οσο δε για την επιχειρηματολογία , οποτε μπορείς , κάπου εδω θα είμαι και γω



Έως τότε, υγίαινε...

Θα φροντισω και αντευχωμαι.
 

Επισκέπτης
Δημητρη δεν αναφέρωμαι σε αποκρυφα...μια καινη διαθηκη που είχα την πεταξα δυστυχώς (και λεω δυστυχώς γιατι είχε πολλες σημειώσεις). Δεν θυμάμαι τωρα σε ποιον ευαγγελιστη είναι, αλλα για να σου λύσω την απορεία θα το ψάξω...Δες αν το έχεις προχειρο εσυ , είναι στην φάση της συληψης του Ιησου...

Δε σε πιστεύω ...
Ψάξε λίγο στις σημειώσεις ... μπορεί να βρείς και σεξ ...
Κι ο Ιούδας τους πρόδωσε επειδή δεν τον πήραν στην παρτούζα ... :2funny: :2funny: :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom